Komfort i oszczędność – czyli co dają mieszkaniowe węzły cieplne

Mieszkaniowe węzły cieplne, fot. pixabay
W nowych budynkach wielorodzinnych deweloperzy coraz częściej wyposażają mieszkania w indywidualne (mieszkaniowe) węzły cieplne. To rozwiązanie łączące energooszczędność z możliwością indywidualnego sterowania komfortem cieplnym w poszczególnych mieszkaniach.
Zobacz także
Elektrolux Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej

Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości....
Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości. Dostępne na rynku zmywarki podzielić można na modele wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy. Urządzenia wolnostojące umożliwiają zdecydowanie większą swobodę montażu, doskonale sprawdzając się głównie w dużych kuchniach. Decydując się na zakup zmywarki do swojej kuchni, powinniśmy przyjrzeć...
DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców

Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...
DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...
W artykule:
|
Mieszkaniowe węzły cieplne stosuje się przede wszystkim w nowych budynkach, ale też coraz częściej spotkać można tego typu rozwiązania w budynkach modernizowanych, w których wymieniane są instalacje (węzły mieszkaniowe są m.in. alternatywą dla gazowych podgrzewaczy przepływowych). Właściwie można je znaleźć w zdecydowanej większości, o ile nie we wszystkich budynkach wielorodzinnych wzniesionych w ostatnich latach, korzystających z sieci ciepłowniczej i węzłów ciepłowniczych.
Czym jest węzeł cieplny?
Mieszkaniowe węzły cieplne zapewniają mieszkańcom budynku wielorodzinnego kontrolę nad sposobem korzystania z ciepła, zarówno z ogrzewania, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dają komfort indywidualnej regulacji mieszkańcom i energooszczędność całej wspólnocie zamieszkującej dany budynek.
Węzeł mieszkaniowy, nazywany także miniwęzłem, stacją mieszkaniową czy logotermą1, jest kompaktowym urządzeniem ciepłowniczym o kilku zastosowaniach – w przypadku budownictwa wielorodzinnego obsługuje pojedyncze mieszkanie. Zasilany jest wyłącznie nośnikiem ciepła, czyli wodą grzewczą.
Poszczególne węzły są przystosowane do konkretnych parametrów wody grzewczej – jak podaje jeden z producentów, maksymalna temperatura wody grzewczej wynosi 90°C. Ciepła woda pochodzi z jednofunkcyjnego źródła ciepła, np. z lokalnej kotłowni lub z węzła cieplnego zasilanego z ciepłowniczej sieci miejskiej.
Węzeł ciepłowniczy może też być skojarzony z instalacjami wykorzystującymi odnawialne źródła energii (np., kolektorami słonecznymi).
Doprowadzona do węzła mieszkaniowego ciepła woda wykorzystywana jest zarówno do ogrzewania mieszkania, jak i do miejscowego przygotowania ciepłej wody użytkowej. W instalacji z węzłami mieszkaniowymi nie ma pionów c.o., c.w.u. i cyrkulacyjnego przechodzących przez mieszkania. Są trzy przewody w częściach wspólnych: dwa grzewcze (zasilanie i powrót) i pion wody zimnej.
Zmniejszenie liczby przewodów to oszczędności inwestycyjne i eksploatacyjne.
W ofercie producentów dostępne są różne typoszeregi urządzeń.
Moc węzła mieszkaniowego wynosi od kilku do kilkudziesięciu kW (jeden z producentów podaje moc maksymalną 60 kW). Wartości te odpowiadają zapotrzebowaniu mieszkań na ciepło do c.o. i c.w.u.
Komfort użytkownika
Nie bez znaczenia są także możliwości mieszkaniowych węzłów cieplnych, które zapewniają komfort mieszkańców. Sami użytkownicy za jeden z ważniejszych aspektów stosowania urządzeń uważają możliwość szerokiego regulowania warunków komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Kierunek tej regulacji zależy od indywidualnych preferencji użytkownika lokalu – jedni będą kierować się możliwością dowolnego „podkręcania” temperatury, inni względami ekonomicznymi. Wszyscy jednak będą korzystać z możliwości, jakie daje zawór strefowy, który poprzez siłownik współpracuje z regulatorem pokojowym lub programatorem.
Użytkownik może na własną rękę zaprogramować harmonogram ogrzewania (w tym z uwzględnieniem temperatury zewnętrznej) oraz indywidualnie ustawić temperaturę powietrza w pomieszczeniu, temperaturę c.w.u. czy czas pracy pompy cyrkulacyjnej.
W węzłach mieszkaniowych najczęściej – zależy to zwykle od zasobności portfeli użytkowników – stosuje się:
- proste zestawy regulacyjne (włącz/wyłącz);
- programator temperatury w cyklu dobowym i tygodniowym;
- radiowy (zdalny) programator temperatury i nastawy czasu na pompie cyrkulacyjnej;
- „wpięcie” w automatykę inteligentnego budynku;
- sterowanie zdalne – np. przez przeglądarkę internetową lub aplikację mobilną.
Zdalne sterowanie pracą węzła mieszkaniowego stwarza użytkownikom szereg nowych możliwości. W ofercie producentów pojawiają się opcje sterowania parametrami ogrzewania i c.w.u. przez internet, za pomocą komputera lub urządzenia mobilnego.
Podobnie wygląda możliwość zdalnego odczytu stanu liczników (wodomierzy i ciepłomierzy) czy zdalnej diagnostyki przez serwis fabryczny w przypadku awarii.
Możliwość zdalnego dostępu do węzłów mieszkaniowych może ułatwić życie nie tylko użytkownikom węzłów, ale i administracji budynku. Jeśli zastosowane zostaną ciepłomierze i wodomierze wyposażone w specjalny moduł komunikacyjny, pochodzące z nich informacje mogą być odczytywane i zbierane przez specjalny centralny system. Dane zbierane są w jednym okresie i przechowywane w pamięci centrali, a administrator może ją konfigurować – np. dodawać do niej kolejne mieszkania, z których prowadzone są odczyty zdalne, czy zmieniać wielkości, które mają być odczytywane.
Zgromadzone dane można odczytywać z centrali podłączonej do odpowiedniego portu lub zdalnie.
Oczekiwania użytkowników i deweloperów są coraz wyższe, a presja na energooszczędność nie maleje. Producenci poprawiają więc parametry węzłów, np. doskonaląc szczegóły konstrukcyjne, usprawniając sterowanie czy chociażby stosując orurowanie ze stali nierdzewnej i izolowanie. Wszystkie te rozwiązania poprawiają komfort użytkowania, funkcjonalność i energooszczędność węzłów mieszkaniowych.