administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zdalny odczyt mediów na poziomie smart

Obecne rozwiązania technologiczne umożliwiają zminimalizowanie nie tylko zużycia energii ale także racjonalnie gospodarować wodą. Zdalny odczyt mediów, z powodzeniem wykorzystywany w mieszkalnictwie, ma szansę unowocześnić obsługę całej sieci miejskiej, wdrażając rozwiązania smart.

Zobacz także

Schindler Polska Sp. z o.o. Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska

Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Ewą Hardek, Zastępcą Prezesa Zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. Remontów i Inwestycji.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Ewą Hardek, Zastępcą Prezesa Zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. Remontów i Inwestycji.

Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji

Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji

Veolia uruchomiła system OptiGO! – kompleksowe rozwiązanie wspierające efektywne zarządzanie energią cieplną w budynkach, które pozwala oszczędzać energię, obniżać koszty i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

Veolia uruchomiła system OptiGO! – kompleksowe rozwiązanie wspierające efektywne zarządzanie energią cieplną w budynkach, które pozwala oszczędzać energię, obniżać koszty i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

Agata Meble Organizacja w szafie przesuwnej – jakie akcesoria ułatwiają utrzymywanie porządku?

Organizacja w szafie przesuwnej – jakie akcesoria ułatwiają utrzymywanie porządku? Organizacja w szafie przesuwnej – jakie akcesoria ułatwiają utrzymywanie porządku?

Marzysz o dobrze zorganizowanej szafie przesuwnej, w której wszystko się zmieści, a każda rzecz będzie miała swoje miejsce? W spełnieniu tego marzenia Cię specjalne akcesoria. Chociaż możesz je dokupić...

Marzysz o dobrze zorganizowanej szafie przesuwnej, w której wszystko się zmieści, a każda rzecz będzie miała swoje miejsce? W spełnieniu tego marzenia Cię specjalne akcesoria. Chociaż możesz je dokupić w dowolnym czasie, to warto zaplanować organizację wnętrza już na etapie zamawiania szafy przesuwnej.

Artykuł ukazał się w grudniu 2019 roku

Energooszczędność i ekologia to hasła, które towarzyszą nam od dawna niemalże na każdym kroku. Nie ma w tym nic dziwnego, bo postęp techniki pozwolił na wprowadzenie rozwiązań, które umożliwiają zminimalizowanie zużycia energii pobieranej przez urządzenia, z których korzystamy na co dzień. Jednak nie tylko tutaj poszukuje się oszczędności, ale także w racjonalnym gospodarowaniu zasobami, np. wody. Stąd dużą popularnością cieszy się zdalny odczyt mediów, ponieważ pozwala monitorować sieć, np. wodociągową. Znany z budownictwa mieszkaniowego system monitoringu zużycia wody dziś próbuje się przenieść na całą sieć miejską, dając w ten sposób podwaliny do powstania tzw. „inteligentnego miasta”.

Smart city

Zdalny odczyt liczników to pierwszy krok ku stworzeniu inteligentnych sieci miejskich wodociągowych czy ciepłowniczych. Stały monitoring zużycia energii oraz medium może pozwolić szybko wykryć wycieki oraz zlokalizować potencjalne awarie. Bardziej rozbudowane systemy w oparciu o spadki ciśnienia w instalacji mogą „uczyć się” zmian, na podstawie danych pomiarowych i optymalizować koszty pompowania wody na sieci. Pozwala to przede wszystkim uzyskać nie tylko oszczędności na zużyciu energii przez silniki pomp, ale także uzyskać kontrolę nad dystrybucją w sieci.

Nowoczesne systemy pozwalają także wprowadzić małe układy wytwarzające energię na własny użytek do wspólnego systemu, do którego można sprzedać nadwyżki energii. Jeszcze do niedawna takie rozwiązania uważano za pieśń przyszłości w Polsce, dziś stają się rzeczywistością. Już w tej chwili w trzech polskich miastach: Krośnie Odrzańskim, Kościanie i Ząbkach [1] przy wykorzystaniu tzw. IoT (ang. Internet of Things – Internet Rzeczy), jest wdrażany system inteligentnego zdalnego odczytu zużycia wody. Dane pomiarowe będą analizowane przez specjalne oprogramowanie, a jego wyniki posłużą optymalizacji miejskiej sieci wodociągowej. To wielka szansa dla samorządów dla poszukiwania oszczędności w procesie dystrybucji wody. To właśnie po stronie miejskiej najtrudniej jest zlokalizować przecieki oraz inne problemy, które mogą skutkować w niedługim czasie awarią. Rozwinięty system zdalnego odczytu pozwala takim sytuacjom zapobiegać i oszczędzić na kosztach naprawy sieci, a także tym samym podwyższyć komfort życia mieszkańców. System dostaje informację o nagłych miejscowych spadkach ciśnienia, dzięki czemu może szybko zareagować, zanim jeszcze woda z sieci wyleje się na ulicę. Znacznie taniej jest zapobiegać niż usuwać skutki awarii. Dodatkowo stały dostęp do bilansu wody pozwala wyłapać różne nadużycia związane z poborem wody.

Według danych infor.pl co trzeci samorząd miejski chce inwestować w rozwiązania typu smart-grid, w tym przede wszystkim w zdalny odczyt wody, ale i nie tylko. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. wdrożyło także zdalny odczyt ciepłomierzy. Technologia z jakiej korzysta to NB-IoT [2], czyli sieć komórkowa nie wymagająca dużej przepływowości danych oraz bardzo dobry zasięg, nawet w trudno dostępnych miejscach. Rozwiązania smart stają się coraz częściej stosowane w polskich miastach i dzięki zauważalnym korzyściom, zatem taka tendencja zostanie prawdopodobnie utrzymana.

Na czym polega zdalny odczyt?

Stykając się ze zdalnym odczytem zużycia mediów należy wiedzieć, że są dwa rodzaje rozwiązań: odczyt radiowy oraz przewodowy M-Bus. W skrócie: w istniejących budynkach stosuje się pierwsze rozwiązanie, zaś w nowych najczęściej systemy przewodowe podpięte do BMS-u. Wynika to z tego, że w nowych obiektach istnieje możliwość wykonania całego okablowania na wczesnym etapie powstawania budynku. Oba rozwiązania nie absorbują lokatorów, odczyt może odbywać się w każdej chwili.

Odczyt radiowy może być jedno- lub dwukierunkowy. Ten pierwszy polega na tym, że w określonych odstępach czasu (np. raz w miesiącu) wysyłane jest zapytanie do modułu komunikacyjnego licznika o wartość zużycia wody lub ciepła. Tym samym śledzenie i monitoring bilansu wody jest nico ograniczony. Transmisja dwukierunkowa polega na odpytywaniu w dowolnej chwili, co zwiększa kontrolę nad zużyciem wody. Dobrze jest mieć wszystkie urządzenia pomiarowe, czyli liczniki jednego producenta. Wtedy nie trzeba korzystać z kilku programów służących do monitorowania zużycia, a z jednego kompleksowego, który będzie lepiej działał ze swoimi urządzeniami. Jeżeli chodzi o kompatybilność systemów różnych producentów, to łączenie różnych rozwiązań może okazać się uciążliwe w użytkowaniu. Natomiast jeśli takie rozwiązanie jest już użytkowane to warto zaznaczyć, że są dostępne na rynku także takie systemy, które umożliwiają równoczesne korzystanie z różnych urządzeń poprzez zastosowanie odpowiednich modułów komunikacyjnych, korzystających ze wspólnego protokołu.

Zastanawiając się nad odczytem radiowym należy wziąć pod uwagę także zasięg modułu radiowego. Obecnie często dodatkowo stosuje się koncentratory danych, które wzmacniają zasięg i zbierają dane z kilkudziesięciu liczników i przesyłają je na serwer. Na odległość odczytu składają się różne parametry, ale przede wszystkim są to moc i konstrukcja anteny oraz długość rozprzestrzeniania się fali. Im większa jest moc anteny, tym większy zasięg i mniejsze ryzyko przekłamań na odczycie. Jeżeli zaś chodzi o długość fali, najczęściej stosowaną częstotliwością jest 868 MHz (długość fali ok. 0,4 m) i taką głównie oferują producenci. Im dłuższa fala tym zasięg jest większy ale równocześnie wzrasta także czułość na zakłócenia.

Drugim rozwiązaniem jest system przewodowy, najczęściej stosowany to M-Bus. Pozwala on na kompleksowy odczyt i monitoring danych pomiarowych ze wszystkich liczników, które są wyposażone w takie wejście impulsowe. M-Bus to system dwuprzewodowy i składa się z centrali głównej oraz oprogramowania służącego do odczytu i archiwizacji danych pomiarowych. Wszystko opiera się na wspólnym protokole komunikacyjnym zgodnym ze standardem narzuconym przez normę EN1434-3. To właśnie ze względu na to, urządzenia pomiarowe pochodzące od różnych producentów są ze sobą kompatybilne. Ważną cechą systemu M-Bus jest możliwość podpięcia pod jedną magistralę wszystkich liczników w budynku, które z kolei mają nadane swoje indywidualne adresy. Dodatkowo takie rozwiązanie pochłania niewiele energii i daje możliwość połączenia się z systemem zarządzania budynkiem. Uzyskuje się tym samym wygodny dostęp do scalonego systemu automatyki sterującego wszystkimi instalacjami w budynku. Powala to osiągnąć dodatkowe oszczędności wynikające ze stałej kontroli i nieograniczonej możliwości dostępu do wszystkich danych. Dla osiągnięcia korzyści w późniejszej eksploatacji warto jest na początku zainwestować nieco więcej.

Zdalny odczyt w mieszkalnictwie

Główną zaletą zdalnego odczytu jest możliwość dokonania spisu ilości pobranej energii czy wody w każdej chwili – bez znaczenia jest to, czy lokator przebywa w domu. Zniwelowany jest zatem częsty problem braku dostępu inkasenta do licznika, ale jest to także wygodne rozwiązanie dla użytkownika, które go nie angażuje w żaden sposób. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w jednym bloku mieszkalnym zamontowane jest średnio od kilkudziesięciu do kilkuset liczników, to uniemożliwienie sprawnego odczytu jest realnym problemem.

W starszych budynkach wielorodzinnych, powstałych do lat 80. włącznie, dostęp do wodomierzy czy ciepłomierzy jest zazwyczaj utrudniony. Inaczej projektowano wtedy instalacje wodne, przez co liczniki zlokalizowane są często albo w mieszkaniach, albo w komórkach lokatorskich. Z tego względu odczyt liczników dokonywany jest rzadko. W takiej sytuacji trudno na bieżąco monitorować działanie instalacji wodnej, jeśli kolejne odczyty dokonywane są w kilkumiesięcznych odstępach.

W nowoczesnym budownictwie stosowanie liczników z możliwością zdalnego odczytu jest już standardem. Obecnie wodne instalacje projektuje się głównie w systemie rozdzielaczowym, a liczniki do mieszkań montuje na klatce. Dodatkowo liczniki wyposaża się w moduły komunikacyjne, czyli wspomniany M-Bus lub LonWorks, dzięki którym na bieżąco administracja ma wgląd do zużycia mediów. Oba protokoły są często stosowane w BMS-ie. W budynkach już istniejących, gdzie zamontowanie modułów komunikacyjnych może być utrudnione, można stosować wodomierze z wbudowanym modułem radiowego odczytu. Dzięki bogatemu zestawowi danych taki system pozwala na bieżąco monitorować pracę wodomierzy, ciepłomierzy czy podzielników ciepła. System zdalnego odczytu pozwala także wykrywać wycieki po stronie lokatora, co usprawnia pracę administratora, ale także obniża rachunki za wodę. Nowoczesne systemy pozwalają nawet na 24-miesięczny rejestr danych wraz ze swobodnie programowalnym rejestratorem. Takie możliwości programowania to duża korzyść, ważne jest jednak aby transmisja danych odbywała się poprzez zabezpieczony protokuł komunikacyjny. Użytkownik tym samym otrzymuje dostęp do informacji o miesięcznym zużyciu, wartościach szczytowych oraz wartościach przepływu i mocy. System także ostrzega przed zanieczyszczeniami w instalacji, zakłóceniach a także zapowietrzeniu się.

Wybierając liczniki warto zwrócić uwagę także na żywotność baterii, niektórzy producenci deklarują aż 11 lat pracy urządzenia. Mniej więcej tyle wynosi żywotność instalacji w dzisiejszych czasach, więc po tym okresie i tak wodomierz powinien zostać wymieniony.

Wyłapywanie nieuczciwych lokatorów

Zdalny odczyt i nowoczesne liczniki to także ochrona przed niepożądanymi działaniami takimi jak próby oszustwa i kradzieży wody z instalacji. Jest wiele metod, które próbują stosować nieuczciwi lokatorzy, jednakże obecnie jest to bardzo trudne. Nowe liczniki są często odporne na działanie magnesów, które mogłyby spowalniać obroty wodomierza. Także szybkę urządzenia wykonuje się ze specjalnego szkła, które natychmiast reaguje na próby ściskania licznika celem zatrzymania obrotów. Innym sposobem jest próba uzyskania tzw. przebicia, czyli wykorzystania różnicy ciśnienia pomiędzy wodą ciepłą i zimną i spowodowanie tzw. „cofki”. Wtedy licznik ciepłej wody kręci się do tyłu, czyli lokator otrzymuje praktycznie darmowe ciepło. Nowoczesne systemy zdalnego odczytu natychmiast temu zapobiegają i wyłapują sytuacje zatrzymania się licznika lub jego złej pracy. Nieuczciwi lokatorzy zatem zostają szybko wyłapani, co jest korzyścią dla administracji i wszystkich mieszkańców budynku mieszalnego.

Aplikacje ułatwiające pracę

Nowoczesne technologie pozwalają dziś zarządcom budynków mieć dostęp do wszystkich danych o budynku nie tylko z poziomu komputera ale także tabletu czy telefonu. Aplikacja za pomocą odpowiedniej kolorystyki informuje o odczytach, które odbiegają od dotychczasowej średniej zużycia. To pozwala wygodnie analizować dane ale też szybko zapobiegać ewentualnym usterkom na instalacji. Aplikacje informują także o wszystkich sytuacjach związanych z próbami kradzieży wody, przepływach wstecznych, czy demontażu modułu radiowego. Zarządca ma także możliwość równoczesnego odczytu danych ze wszystkich urządzeń pomiarowych w budynku i zarządzanie nimi. Dodatkowym ułatwieniem jest także wyszukiwanie wskazań liczników konkretnych lokali. Ułatwia to pracę przy wykonywaniu rozliczeń za wodę.

Zdalny odczyt mediów staje się obecnie praktycznie standardem i do lamusa przechodzą odczyty stacjonarne. W dobie smart city, gdzie na każdym kroku poszukuje się oszczędności w zużyciu energii warto dotrzymywać tej tendencji kroku. W interesie zarówno zarządców jak i lokatorów jest stosowanie takich rozwiązań, które do minimum ograniczą tradycyjne metody. Niewątpliwą korzyścią, poza wygodą, jest możliwość osiągnięcia sporych oszczędności zużycia wody lub energii tylko dzięki samemu monitoringowi instalacji. Wykorzystanie zdalnego odczytu według danych podanych przez portal infor.pl pozwoliło zwiększyć zyski samorządom o 20% z faktur za wodę. Wynika to z szybkiego wyłapywania prób oszustwa i karania nieuczciwych lokatorów. Warto zatem zainwestować w taki system, bo przynosi on realne korzyści finansowe.

Literatura

  1. businessinsider.com
  2. smart-grids.pl
  3. Materiały producentów: Apator, Antap, Bmeters, Ista, Itron, Minol-Znner, Techem

Czytaj też: Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej? Wiaty śmietnikowe i rowerowe >>

Komentarze

Powiązane

dr inż. Jacek Ślusarczyk Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach...

Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach poświęca się uwagę jego wielkości, kształtowi, formie czy standardowi wykończenia. Nie mniejszego znaczenia nabiera również trwałość, czyli zapewnienie bezobsługowej eksploatacji w odpowiednio długim czasie.

Anna Ruszczak news Ceny gazu nie wzrosną

Ceny gazu nie wzrosną Ceny gazu nie wzrosną

Władze PGNiG zapewniają, że cena gazu nie wzrośnie i pozostanie na poziomie z początku roku 2022.

Władze PGNiG zapewniają, że cena gazu nie wzrośnie i pozostanie na poziomie z początku roku 2022.

Redakcja Administratora Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku?

Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku? Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku?

Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie...

Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie warunków zewnętrznych. Stąd odpowiednia ochrona ich powierzchni przed wilgocią czy zmianami temperatur jest szczególnie istotna. Tylko wtedy będziemy mogli bezproblemowo użytkować balkony czy tarasy i cieszyć się ich udogodnieniami przez długie lata.

Anna Ruszczak news Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Polskie Pojemniki Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych

Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych

Polskie Pojemniki oferują rozwiązanie w każdym zakresie, dostosowane cenowo, kolorystycznie oraz parametrami do wymagań klienta.

Polskie Pojemniki oferują rozwiązanie w każdym zakresie, dostosowane cenowo, kolorystycznie oraz parametrami do wymagań klienta.

Piotr Stawicki Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków utworzono, by zebrać informację o tym, czym grzejemy nasze domy, mieszkania, lokale. Główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery, czyli niskiej emisji bowiem jest...

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków utworzono, by zebrać informację o tym, czym grzejemy nasze domy, mieszkania, lokale. Główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery, czyli niskiej emisji bowiem jest generowana z sektora komunalno-bytowego. Zebranie pełnej informacji pozwoli na identyfikację miejsc najbardziej zagrażających zdrowiu mieszkańców.

Przemysław Gogojewicz Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości

Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?

mgr inż. Maciej Rokiel Jak dobierać system ETICS do ociepleń budynków istniejących i do wtórnych ociepleń?

Jak dobierać system ETICS do ociepleń budynków istniejących i do wtórnych ociepleń? Jak dobierać system ETICS do ociepleń budynków istniejących i do wtórnych ociepleń?

System ETICS – to układ mocowanych do przegrody, współpracujących i kompatybilnych ze sobą materiałów, będących termoizolacją oraz warstwą elewacyjną, jak również materiałów i akcesoriów uzupełniających...

System ETICS – to układ mocowanych do przegrody, współpracujących i kompatybilnych ze sobą materiałów, będących termoizolacją oraz warstwą elewacyjną, jak również materiałów i akcesoriów uzupełniających (profile narożne/okapnikowe/dylatacyjne, listwa startowa itp.). Dobrze dobrany, na podstawie analizy efektywności inwestycji, daje gwarancję trwałości eksploatacyjnej.

Anna Ruszczak news Osiedle przyjazne dla planety

Osiedle przyjazne dla planety Osiedle przyjazne dla planety

Budowa to zawsze ingerencja w środowisko. Każdą inwestycję można jednak realizować w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy...

Budowa to zawsze ingerencja w środowisko. Każdą inwestycję można jednak realizować w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy w zakresie zielonych technologii?

Anna Ruszczak news Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm

Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm

Opóźnienia w rozdysponowaniu pasma docelowego dla 5G wśród polskich firm powodują, że tracą one szanse na korzyści z cyfryzacji, zostając w tyle za europejskimi konkurentami.

Opóźnienia w rozdysponowaniu pasma docelowego dla 5G wśród polskich firm powodują, że tracą one szanse na korzyści z cyfryzacji, zostając w tyle za europejskimi konkurentami.

Redakcja AiMN Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych? Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również...

Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również System Białych Certyfikatów.

Redakcja AiMN Jak łatwo naprawić dach?

Jak łatwo naprawić dach? Jak łatwo naprawić dach?

Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych...

Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych deszczy, przez opady śniegu, aż po silne wiatry. Stąd jesień, a szczególnie zima, z pewnością nie służą naszym dachom. Warto więc wiosną sprawdzić stan dachu i przystąpić do ewentualnej naprawy usterek, które nie dają o sobie znać. Zwlekanie z naprawą i bagatelizowanie drobnych mankamentów może w krótkim...

Radosław Tyślewicz, Tomasz Łukaszewski Monitoring wizyjny ery AI

Monitoring wizyjny ery AI Monitoring wizyjny ery AI

Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa. Nie ma dworca, urzędu,...

Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa. Nie ma dworca, urzędu, obiektu przemysłowego, skrzyżowania drogowego, czy bankomatu bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Nawet działkowe altany, mieszkania i wille czy łodzie w marinie objęte są już powszechnie monitoringiem. Coraz częściej w systemach monitoringu stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji...

Anna Ruszczak news Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unijny zakaz używania pieców gazowych Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?

WINDY SCHODOWE Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie

Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie

Mała winda schodowa sprawi, że odzyskasz poczucie bezpieczeństwa i znów będziesz mógł swobodnie poruszać sie po całym domu. Zanim to jednak nastąpi, wybierz krzesło schodowe, które będzie najlepiej dopasowane...

Mała winda schodowa sprawi, że odzyskasz poczucie bezpieczeństwa i znów będziesz mógł swobodnie poruszać sie po całym domu. Zanim to jednak nastąpi, wybierz krzesło schodowe, które będzie najlepiej dopasowane zarówno do Twoich potrzeb, jak i specyfiki budynku. Zobacz, czym warto się kierować przy zakupie krzesełka dla seniora, aby zyskać komfort na wiele lat.

Anna Ruszczak news CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa

CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa

Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy...

Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy programów związanych z termomodernizacją.

Anna Ruszczak news Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.

Anna Ruszczak news Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona

Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie...

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna i będzie on dostępny.

mgr inż. Maciej Rokiel Przeglądy okresowe a system ETICS

Przeglądy okresowe a system ETICS Przeglądy okresowe a system ETICS

Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.

Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.

Anna Ruszczak news Domowe sposoby na oszczędzanie energii

Domowe sposoby na oszczędzanie energii Domowe sposoby na oszczędzanie energii

Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne...

Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne zmiany w sposobie korzystania z takich sprzętów mogą przełożyć się na wysokość rachunków.

Anna Ruszczak news Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.

Anna Ruszczak news Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości?

Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości? Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości?

Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo,...

Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo, ekonomiczność a także prawidłowe wykorzystanie zainstalowanych w budynku technologii. Obowiązek przeprowadzenia okresowych przeglądów wynika ponadto wprost z art. 62 Prawa Budowlanego. Nie ulega zatem wątpliwości, że inspekcję nieruchomości należy zlecić specjaliście, który nie tylko dzięki...

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.