Współczesne domofony cyfrowe – ich funkcje oraz zasady konserwacji

Wideodomofony są droższe w zakupie i eksploatacji ale zalety z ich stosowania przewyższają nakłady poniesione na ich zainstalowanie
fot. Autor
Domofon to urządzenie kontroli dostępu, bez którego funkcjonowanie nowoczesnego bloku jest w dzisiejszych czasach trudne do akceptacji. Co daje montaż domofonu w budynku wielolokalowym i czy obecnie jest możliwe funkcjonowanie bez kontroli dostępu na osiedlach, zwłaszcza w dużych miastach?
Zobacz także
Crisoma Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody....
Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody. Proporcje użytych składników decydują o wyglądzie i jakości materiału.
Elektrolux Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej

Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości....
Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości. Dostępne na rynku zmywarki podzielić można na modele wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy. Urządzenia wolnostojące umożliwiają zdecydowanie większą swobodę montażu, doskonale sprawdzając się głównie w dużych kuchniach. Decydując się na zakup zmywarki do swojej kuchni, powinniśmy przyjrzeć...
DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców

Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...
Żyjemy w czasach, w których brak zabezpieczeń wstępu do budynku staje się źródłem problemów. Zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych systemy zabezpieczeń montowane są od dawien dawna, dla bezpieczeństwa i wygody mieszkańców.
Bezpieczeństwa, ponieważ dzięki temu domownik sam weryfikuje, kto dzwoni domofonem i decyduje czy wpuści tę osobę do środka. Ten, kto mieszka lub mieszkał w bloku, wie że zdarzają się sytuacje, w których dzwoni ktoś zupełnie obcy.
Wygody, ponieważ lokator ma wiele możliwości otworzenia drzwi do mieszkania – np. używając przypisanego kodu za pomocą klawiatury numerycznej lub za pomocą pastylki RFiD, która po zbliżeniu do wyznaczonego pola odczytu automatycznie otwiera drzwi. Drzwi można też oczywiście otworzyć kluczem wydanym przez administrację.
Jak widać sposobów dostępu jest wiele, który jest najwygodniejszy? – Wedle uznania.
Era domofonów i wideodomofonów cyfrowych
Dawniej montowane domofony analogowe odchodzą w zapomnienie. Ich instalacje były bardzo skomplikowane, schemat połączeń uwzględniał wielożyłowość instalacji, mechaniczne przyciski bardzo często zawodziły. Niejednokrotnie kilka godzin pracy trzeba było poświęcić, aby usunąć awarię. Podczas wieloletniego użytkowania danego systemu domofonowego pojawiają się coraz częstsze problemy i awarie sugerujące wymianę sprzętu nowszej generacji o lepszej funkcjonalności i trwałości. Wiadomo, że utrzymywanie przestarzałego systemu jest bardziej kosztowne niż zakup nowocześniejszego sprzętu.
Era domofonów i wideodomofonów cyfrowych przyniosła wiele nowych rozwiązań znacznie upraszczających montaż, serwis i konserwację. Najczęściej od kasety zewnętrznej, której rozwiązania też uległy postępowi technicznemu, do lokatorów wystarcza połączenie 2-żyłowe. Niektóre cyfrowe centrale domofonowe i wideodomofonowe są wyposażone w wewnętrzny zegar, który umożliwia dokładne określenie ram czasowych funkcjonowania administracyjnych kodów wejściowych.
Chodzi o to, aby osoby, które weszły w nieuprawniony sposób w posiadanie kodu, nie mogły go używać w określonych godzinach, np. wieczornych i nocnych. Wraz z upływem czasu wielu producentów zaczęło stosować cyfrowy tor rozmowy, zniknęły problemy zakłóceń toru audio.
Jak wymieniać to na… wideodomofon?
Można pokusić się o zainwestowanie w wideodomofon umożliwiający identyfikację osoby, która chce wejść do obiektu. Zaletą jest zwiększenie bezpieczeństwa lokatorów, którzy decydują kogo wpuszczają do budynku. Trzeba się tym samym liczyć z kosztami takiego nowoczesnego rozwiązania. Wideodomofony są droższe w zakupie i eksploatacji, ale zalety z ich stosowania przewyższają nakłady poniesione na ich zainstalowanie. W skład systemu wideodomofonu wchodzi centrala domofonowa uzupełniona o moduł kamery, odpowiednie zasilacze i rozdzielacze sygnału wideo oraz monitory z ekranami LCD w mieszkaniach.
Należy wspomnieć tu o zaletach takiego sprzętu, dzięki któremu mamy możliwość obserwowania otoczenia sprzed wejścia, jak i archiwizowania obrazów osób próbujących dostać się do wewnątrz. Błędnym jest umiejscowienie urządzenia odbiorczego przy samych drzwiach do mieszkania, co było nawykiem montowania w ciasnych blokach. Obecnie zaleca się montaż monitora/unifonu w miejscu wygodnym i często używanym przez domowników.
Serwis polega na utrzymaniu instalacji domofonowej w pełnej sprawności technicznej, w taki zakres wchodzi zbieranie zgłoszeń z administracji bądź od samych lokatorów. Usterki są na bieżąco naprawiane przez instalatorów, liczy się oczywiście czas takiej naprawy. Konserwator musi znać bezbłędnie lokalizację oraz warunki techniczne bloku, tak aby nie było opóźnień, które są nie do zaakceptowania w przypadku tak dużych budynków.
Co bywa problematyczne?
Niestety, nie ma systemu idealnego, więc i tu występują wszelkiego rodzaju problemy związane z nieprawidłowym użytkowaniem bądź wandalizmem. Najczęściej spotykane awarie to zwykłe wyłączenie unifonu przez użytkownika – słuchawka często posiada funkcję wyłączenia wywołania dźwięku a lokatorzy zapominają, że go wyłączyli i zgłaszają taki problem do administracji, że „nic nie słychać”, „domofon nie działa”. Na szczęście w tym przypadku rozwiązanie problemu to tylko chwila rozmowy z konserwatorem.
Oczywiście są też problemy techniczne, związane z pracą przy sieci elektrycznej, które powodują przepięcia lub inne awarie. Problemy też stwarzają poruszający się po obiekcie malarze, elektrycy i ekipy remontowe, którzy nieumyślnie powodują wszelkiego rodzaju usterki sieci. Oprócz wspomnianych awarii oczywiście występują też sytuacje wymagające interwencji konserwatora wynikające z naturalnego fizycznego zużycia elementów mechanicznych, takich jak zamki, elektrozaczepy i uchwyty drzwi.