administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Obowiązek i konieczność odśnieżania dachów

Obowiązek i konieczność odśnieżania dachów

Obowiązek i konieczność odśnieżania dachów

Redakcja ADMINISTRATORA zwróciła się do wiceprezesa Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości Waldemara Mazana z sugestią przygotowania informacji dot. obowiązku i konieczności odśnieżania dachów.

Zobacz także

BMI Polska | Icopal Nowe życie płaskich dachów: trwałość, oszczędność i spokój na lata

Nowe życie płaskich dachów: trwałość, oszczędność i spokój na lata Nowe życie płaskich dachów: trwałość, oszczędność i spokój na lata

Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach...

Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach mieszkaniowych. Pokrycia na tego typu budynkach muszą sprostać licznym wyzwaniom – od intensywnych opadów i zmiennych temperatur po konieczność zapewnienia maksymalnej energooszczędności. Dlatego planując renowację dachu, warto postawić na technologie, które nie tylko wydłużą żywotność pokrycia,...

Ptak Warsaw Expo Clean-Tech Expo 2025: Odkryj przyszłość technologii czystości

Clean-Tech Expo 2025: Odkryj przyszłość technologii czystości Clean-Tech Expo 2025: Odkryj przyszłość technologii czystości

Czy wiesz, że dzięki nowoczesnym technologiom niektóre urządzenia czyszczące potrafią oszczędzać aż 30% wody w obiektach publicznych? Albo że ekologiczne środki czystości stają się standardem w największych...

Czy wiesz, że dzięki nowoczesnym technologiom niektóre urządzenia czyszczące potrafią oszczędzać aż 30% wody w obiektach publicznych? Albo że ekologiczne środki czystości stają się standardem w największych światowych firmach? Takie innowacje będziesz mógł zobaczyć i przetestować na żywo podczas Clean-Tech Expo.

LAKMA SAT Sp. z o.o PROTECT WALL - lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych

PROTECT WALL - lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych PROTECT WALL - lakier zabezpieczający ściany klatek schodowych

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki...

PROTECT WALL jest gotowym do użycia, bezbarwnym produktem wyprodukowanym na bazie wysokiej jakości żywicy akrylowej. Wymalowane powierzchnie odporne są na wilgoć, wodę, zabrudzenia oraz łagodne środki czyszczące. LAKIER spełnia rygorystyczne europejskie normy dotyczące emisji Lotnych Związków Organicznych.

Z inicjatywy Konfederacji 30 listopada 2007 r. w jej siedzibie w Warszawie odbyła się dyskusja na ten temat. Na zaproszenie Konfederacji w dyskusji uczestniczyli przedstawiciele Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), Izby Projektowania Budowlanego (IPB), Instytutu Techniki Budowlanej (ITB), Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami (WSGN), a także firmy konsultingowej świadczącej usługi budowlane (INMED) oraz firmy zarządzającej nieruchomościami (HUBA).

Organizator spotkania postawił przed jego uczestnikami pytania, na które wspólnie szukano odpowiedzi w dyskusji:

  • Czy i dlaczego przepisy prawne nakazują odśnieżać dachy?
  • Co jest szczególnie ważne w organizacji odśnieżania dachów i wykonaniu tych prac?
  • Jaki jest aktualny stan przepisów w zakresie projektowania, wykonawstwa i odbioru dachów i czy jest potrzeba zmian w tym zakresie?
  • Co powinno być przedmiotem kontroli okresowej na obiektach budowlanych w odniesieniu do dachów, mając na uwadze m.in. ich zaśnieżenie?

Przedstawiamy w skrócie wypowiedzi uczestników dyskusji.

Dr inż. Aleksander Krupa (IPB)

Izba Projektowania Budowlanego stoi na stanowisku, że należy tak projektować dachy, by nie trzeba ich było odśnieżać. Powodem wzrostu liczby katastrof budowlanych związanych z zawaleniami dachów było rozpoczęcie stosowania rozwiązań śródziemnomorskich, tj. dużych hal stalowych o płaskich dachach. Nastąpiło to po otwarciu gospodarczym Polski w latach 90. W celu zmniejszenia zagrożenia opracowano nową normę śniegową PN-80/B-02010/Az1, która zwiększa obciążenia od śniegu i współczynnik bezpieczeństwa oraz wydłuża z 5 do 50 lat okres przyjmowany do obliczeń średniego obciążenia dachu.

Zgłaszane są zastrzeżenia do sposobu ustalania obciążenia śniegiem. Zastrzeżenia dotyczą uśrednień wyników obserwacji, zamiast przyjęcia wartości maksymalnych, na które faktycznie narażona jest konstrukcja. Dlatego obciążenia śniegiem wynikające z nowej normy budzą moje wątpliwości, czy nie są za małe. Jeśli przyjęto za małe, mogą grozić katastrofami w okresie 50 lat użytkowania - przy obserwowanych zmianach klimatycznych.

Dobrze, że w nowej normie podano ciężary własne różnych rodzajów śniegu: zlodowaciałego, zbrylonego, puszystego. Szkoda, że nie podano proporcji rodzajów śniegu przyjętego do ustalania obciążenia normowego. Jako nietrafne oceniam rozwiązanie, że użytkownik obiektu przy nadzwyczajnych opadach śniegu powinien z własnej inicjatywy dokonywać pomiarów śniegu zalegającego na gruncie, ocenić jego rodzaj i podejmować decyzję o jego usuwaniu lub wyłączeniu obiektu z użytkowania.

Po katastrofie katowickiej IPB wnioskowała, aby po nadzwyczajnych opadach śniegu Instytut Meteorologii podawał w swoich komunikatach (w radiu i telewizji) grubość warstw śniegu w poszczególnych rejonach kraju. Na podstawie tych komunikatów użytkownicy obiektów podejmowaliby decyzję o ewentualnych działaniach.

Kolejną kwestią jest problem z samym odśnieżaniem, ze względu na brak racjonalnych technik związanych z tym problemem. Istnieje technika instalacji przewodów grzewczych na dachach, ale jest ona energochłonna. Ideałem byłoby zastosowanie na dachach budynków wiatraków wytwarzających energię do roztapiania śniegu.

Nasze niezadowolenie powoduje wprowadzenie w normie uśrednień w ramach współczynników bezpieczeństwa. Brak jest w nich uwzględnienia techniki odśnieżania. Pamiętać należy, że praca ludzi na dachu przy odśnieżaniu polega najpierw na pryzmowaniu go na przekryciu, przez co zwiększane jest realne obciążenie w danym miejscu. Kolejnym problemem jest brak miejsca na jego zrzucenie i składowanie.

Użytkownik powinien posiadać dokumentację obiektu budowlanego z instrukcją jego użytkowania, ze wskazaniem uwarunkowań związanych z odśnieżaniem dachów. Obecnie odbiory obiektów prowadzone są niedokładnie, pozostają niedokręcone elementy konstrukcji. Późniejsze kontrole również robione są pobieżnie, co stwarza duże zagrożenie. Należałoby ustalić, w jakim składzie powinny pracować komisje odbiorów i komisje kontroli okresowych.

Dr inż. Jerzy Baryłka (GUNB)

Obciążenie śniegiem jest jednym z podstawowych obciążeń środowiskowych, jakim poddane są budowle, a w szczególności ich konstrukcje dachowe. Podczas projektowania każdej konstrukcji dachowej w naszej strefie klimatycznej konieczne jest ustalenie przewidywanego rozkładu obciążeń wywołanych ciężarem pokrywy śnieżnej, która może zgromadzić się na niej w czasie zimy.

Śnieg nie jest przyczyną awarii i katastrof obiektów budowlanych występujących w okresach zimowych, ale ujawnia on niedostateczną nośność ich konstrukcji. Dachów nie powinniśmy odśnieżać, lecz projektować je z uwzględnieniem uwarunkowania obciążeń środowiskowych.

Norma obciążenia śniegiem przyjmuje schematy uproszczone dachów, a do projektowania konstrukcji przyjmuje się obciążenie obliczeniowe od śniegu, określane jako iloczyn tzw. współczynnika obciążenia (wynoszącego aktualnie 1,5) oraz obciążenia charakterystycznego przyjmowanego odpowiednio do strefy obciążenia śniegiem oraz kształtu dachu i nachylenia połaci dachowych. Przy nachyleniu połaci dachowej w granicach od 0 do 30 stopni obciążenie dachu przyjmowane stosownie do strefy obciążenia śniegiem jest redukowane do poziomu 0,8 tej wartości. Przy kątach nachylenia przekraczających 30 stopni następuje dalsza redukcja tego obciążenia, wynikająca z naturalnego zsuwania się śniegu z dachu, aż do zera - przy kątach nachylenia połaci dachowych przekraczających 60 stopni.

Płaskie dachy o niewielkim kącie nachylenia oraz dachy, które odprowadzają wody opadowe do środka, nie na zewnątrz - stanowią największe niebezpieczeństwo, ponieważ nie można założyć, że śnieg sam z nich się zsunie. Problem obciążenia śniegiem występuje zatem w szczególności w przypadkach dachów płaskich i tarasów w obiektach budowlanych, z których śnieg znika dopiero wtedy, gdy się rozpuści lub zostanie z nich usunięty. W takich przypadkach śnieg może gromadzić się na pokryciu dachu, powodując coraz większe obciążenie jego konstrukcji nośnej.

Z powyższych powodów śnieg zalegający na dachu może stanowić w niektórych przypadkach groźbę uszkodzenia lub zniszczenia konstrukcji obiektu budowlanego, jak również powoduje inne szkody i zagrożenia, a mianowicie:

  • zsuwający się z dachu śnieg natrafia po drodze na rynny i obróbki blacharskie, bardzo często powodując ich uszkodzenia lub po prostu zerwanie,
  • niebezpieczne dla zdrowia i życia są lodowe sople i nawisy śniegowe, które powinny być bezwzględnie usuwane z uwagi na możliwość zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia znajdujących się w zasięgu ich upadku.

Jednym ze sposobów zapobiegania negatywnym skutkom zalegania śniegu na dachach jest ich odśnieżanie.

Do zasadniczych problemów związanych z odśnieżaniem należy zaliczyć:

1. Problem określenia dopuszczalnej grubości warstwy śniegu na połaciach dachowych budynków, której przekroczenie może wiązać się z zagrożeniem bezpieczeństwa. Śnieg należy usuwać w przypadku stwierdzenia, że grubość warstwy śniegu zbliża się do grubości granicznej, określonej możliwościami nośnymi konstrukcji dachu.

2. Problemy związane z usuwaniem nadmiaru śniegu z dachów obiektów budowlanych, dotyczące bezpieczeństwa samej odśnieżanej konstrukcji dachowej, a także bezpieczeństwa osób prowadzących odśnieżanie z uwagi na trudne warunki pracy na wysokości.

Odśnieżanie jest drogie. Koszty w zeszłym roku wynosiły od 1 do 6 zł/m2 odśnieżanej powierzchni dachu, dlatego też niemożliwe i niecelowe jest usuwanie śniegu z dachu przy każdorazowych opadach śniegu. Właściciel lub zarządca budynku powinien więc kontrolować ilość śniegu na dachu i w przypadku jego nadmiernego nagromadzenia bezwzględnie go usuwać.

Z uwagi na problemy ekonomiczne i techniczne usuwania śniegu z dachów (tradycyjnego odśnieżania) warto zastanowić się nad zastosowaniem, na dachach płaskich, elektrycznych systemów przeciwoblodzeniowych, coraz częściej oferowanych na naszym rynku, które sprawdziły się w krajach skandynawskich.

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:

1. Użytkować obiekt zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym, który nie dopuszcza do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami podstawowymi, do których zalicza się między innymi: bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe oraz bezpieczeństwo użytkowania.

2. Zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury (takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, itp.), w wyniku których następuje:

  • uszkodzenie obiektu budowlanego lub
  • bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

3. Poddawać obiekt budowlany kontrolom rocznym i pięcioletnim, a także dodatkowym kontrolom, jeżeli obiekt spełnia kryteria wskazane w art. 62 ust. 1 pkt 3.

Obowiązek dokonywania ww. dodatkowych kontroli wprowadzono w wyniku ostatniej nowelizacji Prawa budowlanego. Zakres tych kontroli jest taki sam jak kontroli rocznych, ale należy je przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku, w terminie do 31 maja oraz do 30 listopada, w przypadku:

  • budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 000 m2 oraz
  • innych obiektów budowlanych (które nie są budynkami) o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2.

Osoba dokonująca kontroli powyższych obiektów (na zlecenie właściciela lub zarządcy obiektu) jest obowiązana bezzwłocznie pisemnie zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego o przeprowadzonej kontroli. Jeżeli okaże się podczas kontroli, że zagrożone jest bezpieczeństwo, wówczas osoba przeprowadzająca kontrolę obowiązana jest przesłać do organu nadzoru budowlanego, zamiast zawiadomienia o dokonanej kontroli, kopię protokołu. Stwierdzone podczas ww. kontroli nieprawidłowości właściciel lub zarządca musi bezzwłocznie usunąć. Natomiast organ nadzoru budowlanego, po otrzymaniu kopii protokołu, przeprowadza bezzwłocznie kontrolę obiektu budowlanego w celu potwierdzenia usunięcia stwierdzonych uszkodzeń oraz uzupełnienia braków i w razie konieczności stosuje sankcje przewidziane w przepisach karnych.

Według aktualnego rozpoznania dokonanego przez organy nadzoru budowlanego w Polsce mamy około 14 600 obiektów budowlanych wymagających podwójnych kontroli okresowych.

Jak wynika z powyższego, aktualne przepisy Prawa budowlanego zobowiązują właścicieli i zarządców obiektów budowlanych do podejmowania wszelkich działań mających na celu zapewnienie ich bezpieczeństwa w sytuacjach nadzwyczajnych, do których zalicza się również nadmierne opady śniegu, w tym również do odśnieżania dachów tych obiektów w sytuacjach nadmiernych opadów śniegu, gdy istnieje zagrożenie przekroczenia możliwości nośnych konstrukcji dachowych.

Regułą w czasie okresu zimowego powinno być stałe monitorowanie pokrywy śnieżnej na dachach. Szczególną uwagę należy poświęcić miejscom zacienionym i osłoniętym od wiatru, gdzie mogą się pojawiać grube warstwy śniegu - tak zwane „worki śnieżne". Długie okresy mroźnej pogody sprzyjają gromadzeniu się śniegu - nie zachodzi wówczas proces topnienia, a tym samym ciężar pokrywy śnieżnej rośnie.

Okresy krótkotrwałych odwilży, w czasie których dochodzi jedynie do częściowego stopnienia śniegu, również są bardzo groźne, ponieważ śnieg wprawdzie topi się, ale nie spływa w całości z dachu na skutek częstego zatykania „korkami lodowymi" systemu odwodnienia dachu.

Należy mieć świadomość, że realizacja tego obowiązku prowadzona w nieodpowiedni sposób zamiast poprawy stanu bezpieczeństwa może wywołać również stan zagrożenia odśnieżanego obiektu budowlanego a także osób odśnieżających dach.

Usuwaniu śniegu z dachu budynku musi towarzyszyć rozsądek i wiedza dotycząca:

  • rodzaju pokrycia dachu (papa, blacha, folie PCV, lekkie płyty dachowe warstwowe itp.),
  • rozwiązania konstrukcji nośnej dachu,
  • właściwej kolejności odśnieżania, zapobiegającej miejscowemu przeciążeniu konstrukcji dachu wskutek przemieszczenia śniegu z rejonu kalenicy w kierunku okapu dachu.

Należy pamiętać, że wprowadzenie na dach osób w celu jego odśnieżania powoduje dodatkowe jego obciążenia punktowe i dynamiczne (ciężar i ruch), które mogą okazać się zagrożeniem dla konstrukcji dachu.

Trudności związane z dokonywaniem oceny stanu technicznego konstrukcji obiektów budowlanych osłoniętych obudową oraz zabezpieczeniami pożarowymi - podczas przeglądów okresowych obiektów budowlanych, a nawet podczas opracowywania ekspertyz stanu technicznego konstrukcji obiektów budowlanych - wywołują potrzebę wprowadzenia przepisów wymagających, aby budynki użyteczności publicznej z pomieszczeniami przeznaczonymi do przebywania znacznej liczby osób, takie jak: hale widowiskowe, sportowe, wystawowe, targowe, handlowe, dworcowe, były obowiązkowo wyposażone w urządzenia do stałej kontroli parametrów istotnych dla bezpieczeństwa konstrukcji.

Bardzo dobre rozwiązanie istnieje w przepisach przeciwpożarowych nakładających obowiązek instalowania w niektórych ważnych obiektach budowlanych urządzeń sygnalizacyjno-alarmowych, umożliwiających stałe monitorowanie stanu zagrożenia pożarowego tych obiektów.

Warto dodać, że dotychczas rejestrowano rocznie w Polsce ok. 179 katastrof budowlanych, natomiast w sezonie zimowym 2005/2006 odnotowano 385 katastrof, spośród których 234 (61%) stanowiły katastrofy wywołane przyczynami o charakterze losowym. W tej grupie ok. 55% katastrof było wynikiem obfitych opadów śniegu. Uznaje się, że odnotowany znaczny wzrost liczby katastrof budowlanych w ww. okresie, ponad średnią roczną, wynikał z dużej aktywności organów nadzoru budowlanego oraz faktu zgłaszania ich zaistnienia przez właścicieli i zarządców.

Prof. dr hab. Leonard Runkiewicz (ITB)

Dachy powinny być projektowane tak, aby nie było konieczności ich odśnieżania. A jeśli już ona istnieje, to należy się zastanowić, czy dachy są podatne na odśnieżanie i czy trzeba odśnieżać całość dachu, czy może wystarczy odśnieżyć tylko fragment. W mojej ocenie dachy nie powinny być odśnieżane w sposób wskazany przez ustawodawcę.

Sam śnieg nie jest przyczyną katastrof konstrukcji dachowych, on tylko dopełnia niedociągnięcia projektowania, wykonawstwa i użytkowania obiektu. Dobiegają końca prace nad wytycznymi projektowania i kontrolowania hal stalowych. Wskazane zostaną sposoby postępowania. Zaproponowane zostaną czujniki ugięcia konstrukcji, sygnalizujące na stany zagrożenia. Inwestorzy zlecają inżynierom i rzeczoznawcom prowadzenie monitoringu stanu bezpieczeństwa konstrukcji obiektów. Wyznaczenie podczas takiego monitoringu wartości granicznych pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa konstrukcji i podjęcie odpowiednich działań w wypadku zbliżania się do tych wartości.

Jak mi wiadomo, trzy uczelnie, tj. Politechniki Warszawska, Krakowska i Wrocławska, zgłosiły wspólne przedsięwzięcie naukowe dotyczące systemu zabezpieczania konstrukcji dachów w ramach funduszy pomocowych UE.

Mgr Mirosława Kamińska (PIP)

Po katastrofie w Katowicach Państwowa Inspekcja Pracy zaczęła kontrolować bezpieczeństwo przeprowadzania prac przy odśnieżaniu dachów. Stwierdzono, że w większości przypadków nie są stosowane środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości (szelki bezpieczeństwa wraz z linką bezpieczeństwa, amortyzatory lub urządzenia samohamowne), a jeżeli są stosowane, to często niewłaściwie. Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w małych firmach, które zatrudniają ludzi doraźnie.

Przed przystąpieniem do odśnieżania dachów należy zastanowić się nad prawidłową organizacją prac wykonywanych na wysokości, tak by były one wykonywane w sposób bezpieczny.

Osoby pracujące przy odśnieżaniu na dachach budynków (na wysokości) powinny być wyposażone w odpowiednie (atestowane) środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości, hełmy ochronne oraz obuwie zabezpieczające przed poślizgnięciem się. Powinny mieć aktualne zaświadczenia lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości oraz przejść odpowiedni instruktaż stanowiskowy w zakresie bhp przy odśnieżaniu dachów.

Gdy występują strefy niebezpieczne podczas odśnieżania, w których istnieje zagrożenie spadającymi masami usuwanego śniegu, lodu, jak również narzędzi, to należy je odpowiednio wygrodzić i oznakować.

Mgr inż. Wojciech Dylak (INMED)

Prawidłowa pięcioletnia kontrola dużego obiektu budowlanego rzędu 100 000 m2 trwa około 1,5 miesiąca. Roczna - około dwudziestu dni. Dwie kontrole dachów tych obiektów - dwa razy po tygodniu. W sumie wymieniony obiekt budowlany jest kontrolowany, tylko w myśl ustawy Prawo budowlane, średnio około 40 dni w roku. A są jeszcze inne kontrole, wynikające z innych przepisów, które musi prowadzić zarządca obiektu budowlanego. Jest tego bardzo dużo. Jakość tych kontroli pozostawia wiele do życzenia.

Moim zdaniem, uwidoczniło się to w Katowicach. Nie jest to wyjątek, a raczej zjawisko powszechne. Oferowana czasem niska cena, w przedziale od 0,20 do 1,20 zł/m2, przy czasie trwania kontroli jeden, dwa dni dla obiektu o powierzchni powyżej 10 tys. m2, nie gwarantuje jej rzetelności.

Nałożenie dodatkowo nowych obowiązków kontroli dachów w obiektach wielkopowierzchniowych dwa razy w roku moim zdaniem niewiele zmieni, gdyż dotyczy tylko wybranych obiektów. Wprowadzenie obowiązku przesyłania wyników pięcioletnich kontroli, w formie protokołu dopuszczenia do dalszego użytkowania, do powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego byłoby rozwiązaniem skuteczniejszym od obecnie obowiązującego. Kolejnym problemem są możliwości finansowe właścicieli, których nie zawsze stać na przeprowadzenie tylu kontroli.

Stąd głównie powstają zachowania patologiczne przy prowadzeniu obowiązkowych kontroli, z których jak na razie nikt nie wyciąga wniosków.

Usuwanie śniegu może powodować ofiary w ludziach, sprzęcie oraz uszkodzenia dachu. Dachy nie są po to, by je odśnieżać, mają za dużo instalacji na swojej powierzchni. Czy są uregulowane zasady odśnieżania dachów tych obiektów, których kontrolę nakazuje aktualnie ustawa Prawo budowlane? Ja takich uregulowań nie znam. A czy są one potrzebne, powinna ustalić m.in. kontrola prowadzona do 30 listopada 2007 r.

Powszechnie prowadzona akcyjność odśnieżania dachów - jak pamiętam, miała ona ten charakter w przeszłości - jest spowodowana brakiem obycia technicznego właścicieli i zarządców oraz brakiem skutecznego rozwiązania tego problemu w trakcie projektowania, budowy i eksploatacji obiektów budowlanych w Polsce. Już podczas projektowania musimy zdecydować, jakie rozwiązanie przyjmujemy: czy takie, że będzie trzeba dach odśnieżać, kiedy będzie na nim warstwa śniegu „x", czy też jest to dach, gdzie takiej potrzeby nie będzie. Innymi słowy, musimy w fazie projektowania dokonać wyboru, czy minimalizujemy nakłady inwestycyjne na rzecz zwiększonych kosztów eksploatacyjnych, czy odwrotnie.

Mgr Hubert Massalski (HUBA)

Z punktu widzenia zarządców nieruchomości sprawa odśnieżania dachów jest problemem złożonym. Z jednej strony zarządca ma tak gospodarować powierzonym obiektem, aby nie powodować zagrożenia dla życia i mienia, a z drugiej jego działania muszą być racjonalne z punktu widzenia ekonomicznego.

Dokonana zmiana przepisów Prawa budowlanego - co do zakresu i formy - dla wielu zarządców była zaskoczeniem. Pracują oni bowiem w oparciu o budżety roczne, zatwierdzane przez właściciela niekoniecznie z Polski. Takim właścicielom trudno jest wytłumaczyć ciągłe zmiany krajowych przepisów. Ponieważ problem związany z kontrolami i samym odśnieżaniem dotyka obiekty wielkopowierzchniowe, to koszt rośnie do niebagatelnych kwot.

Dodatkowym kosztem jest składowanie lub usuwanie dużej ilości zgromadzonego na gruncie śniegu. Obecnie występuje już problem z finansowaniem dodatkowych obowiązkowych kontroli dachów. Zapewne w przyszłości ten problem będzie malał, natomiast pozostanie problem usuwania zagrożenia przez zalegający na dachach śnieg. Nie ma bowiem żadnej racjonalnej techniki pozwalającej na bezpieczne usuwanie zalegającego na dachu śniegu.

Samo zezwolenie na wejście na dach osób mających go odśnieżać, co jest narażaniem ich zdrowia, a nawet życia, tu nie wystarczy. Trzeba indywidualnie opracować organizację odśnieżania. Jest pytanie, czy te czynności w zakresie organizacji odśnieżania należy opierać o rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (DzU Nr 120, poz. 1126). Moim zdaniem - tak, ponieważ użytkowanie obiektów budowlanych mieści się w obrębie ustawy Prawo budowlane.

Nowo budowane obiekty są mniej zagrożone, ponieważ projektanci i inwestorzy wiedzą o istniejącym niebezpieczeństwie i mogą przeciwdziałać na etapie projektowania. Zapewne i wydający pozwolenia na budowę oceniają, jak inwestorzy rozwiązali problem śniegu na dachu.

Problem związany z odśnieżaniem najbardziej dotyka właśnie właścicieli i zarządców obecnie użytkowanych obiektów, których żywotność przewidziano na 30-50 lat, ponieważ ani jedni, ani drudzy nie znajdą środków na zapobieganie zagrożeniu, poprzez odpowiednią przebudowę obiektów. Rozwiązaniem, które mogłoby zminimalizować lub zlikwidować ten problem, jest np. opracowanie programu finansowania przebudowy istniejących obiektów.

Moim zdaniem taki program powinien powstać na bazie zebranych informacji z kontroli dachów dokonanej do 30 listopada 2007 r.Na razie zarządcy nie mają innego wyboru, jak tylko zatrudniać osoby z uprawnieniami do pracy na wysokościach, wysyłać je na dach i mieć nadzieję, że podczas tych prac nikomu nic się nie stanie, ani nie zostanie uszkodzona jakaś instalacja znajdująca się na dachu.

Dr inż. Eugeniusz Olearczuk (WSGN)

Bardzo mnie cieszy, że jest prowadzona dyskusja na tak istotny dla zarządców i administratorów nieruchomości temat. Same przepisy o kontroli dachów dwa razy w roku nie rozwiążą problemu. Trzeba dokonać istotnych zmian w wielu przepisach prawnych dotyczących projektowania i eksploatacji obiektów budowlanych oraz programach edukacyjnych zarządców i administratorów nieruchomości, aby nie bać się śniegu na dachu, który w naszych warunkach klimatycznych jest rzeczą normalną.

Podsumowanie

W dyskusji poruszono wiele istotnych problemów związanych z zaleganiem śniegu na dachach oraz wskazano na potrzebę działań administracji państwowej oraz zarządców i administratorów, aby śnieg nie stanowił problemu, z powodu którego muszą ginąć ludzie. Na podstawie przebiegu dyskusji oraz biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawne w tej materii, można spróbować określić działania, jakie mogą i powinni podjąć zarządcy i administratorzy obiektów budowlanych, aby zminimalizować zagrożenia spowodowane zaleganiem śniegu na dachach.

Mianowicie powinni:

  • sprawdzić dokumentację obiektu i w razie potrzeby uzupełnić ją do zakresu wymaganego przepisami prawa,
  • opracować program realizacji zaleceń wynikających z kontroli dachów przeprowadzonej do 30 listopada 2007 r.,
  • przygotować się organizacyjnie i rzeczowo do wiosennej kontroli dachów, która powinna być dokonana do 31 maja 2008 r.,
  • opracować - jeśli jest taka potrzeba - projekt organizacji usuwania śniegu z dachu, opracować program kontroli okresowej obiektu w zakresie co najmniej takim, jaki określa ustawa Prawo budowlane i przepisy na jej podstawie wydane, a także rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU z 2006 r. Nr 80, poz. 563).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.

Anna Ruszczak news Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości?

Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości? Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości?

Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo,...

Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo, ekonomiczność a także prawidłowe wykorzystanie zainstalowanych w budynku technologii. Obowiązek przeprowadzenia okresowych przeglądów wynika ponadto wprost z art. 62 Prawa Budowlanego. Nie ulega zatem wątpliwości, że inspekcję nieruchomości należy zlecić specjaliście, który nie tylko dzięki...

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...

Redakcja Nowoczesne produkty, które zarządca powinien znać w 2025 roku

Nowoczesne produkty, które zarządca powinien znać w 2025 roku Nowoczesne produkty, które zarządca powinien znać w 2025 roku

Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają...

Zgodnie z definicją zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami na zlecenie właściciela budynku. Podejmowane przez niego decyzje mają zasadniczy wpływ na komfort życia mieszkańców i efektywne gospodarowanie nieruchomością oraz jej wartość. A co ma wpływ na te decyzje? Jakim kryterium wyboru kieruje się zarządca, odrzucając bądź stawiając na konkretną usługę czy produkt?

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców

Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców

Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...

Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...

Adrian Fornalczyk Energooszczędne rozwiązania w dźwigach osobowych

Energooszczędne rozwiązania w dźwigach osobowych Energooszczędne rozwiązania  w dźwigach osobowych

Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania...

Od dłuższego czasu zauważalna stała się tendencja do zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną, ze względu na ekologię, ochronę zasobów naturalnych, zmniejszenie śladu węglowego, chęć oddychania czystszym powietrzem. Innymi motywatorami mogą być poprawa charakterystyki energetycznej budynków czy też po prostu redukcja zużycia energii przekładająca się na oszczędności finansowe. Ostatni aspekt zwłaszcza w obecnych czasach – podwyżek cen energii, niepewności ostatecznych stawek i zasad rozliczania...

Joanna Szot Remont dachu płaskiego

Remont dachu płaskiego Remont dachu płaskiego

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL,...

Dach płaski po latach użytkowania prawdopodobnie wymaga napraw. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ narażony jest nieustannie na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Ponadto, jeśli powstał w czasach PRL, to tak naprawdę nie do końca wiadomo, jak został zbudowany i jakie materiały zostały użyte. Na szczęście remont stropodachu wcale nie musi oznaczać zrywania wszystkich warstw.

Waldemar Joniec Jak oszczędzać energię w eksploatowanych budynkach?

Jak oszczędzać energię w eksploatowanych budynkach? Jak oszczędzać energię w eksploatowanych budynkach?

W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator...

W nowych budynkach wielorodzinnych instalacje ogrzewania i ciepłej wody opomiarowane są oddzielnie dla każdego mieszkania za pomocą węzła mieszkaniowego (stacji mieszkaniowej), dzięki czemu każdy lokator może kontrolować swoje wydatki na energię. Natomiast w budynkach z tradycyjnymi pionami instalacyjnymi konieczne jest podjęcie wspólnych, solidarnych działań zmierzających do oszczędzania energii na ogrzewanie. W zależności od stanu budynku mogą to być działania bezkosztowe lub wymagające wydatków...

Anna Ruszczak news Na usunięcie azbestu z dachów trzeba poczekać 50 lat

Na usunięcie azbestu z dachów trzeba poczekać 50 lat Na usunięcie azbestu z dachów trzeba poczekać 50 lat

Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi...

Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi rozwiązaniami prawnymi i nieatrakcyjnymi warunkami finansowymi. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.

Anna Ruszczak news Studenci z Łodzi wraz z duńskimi ekspertami poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych

Studenci z Łodzi wraz z duńskimi ekspertami poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych Studenci z Łodzi wraz z duńskimi ekspertami poprawią efektywność energetyczną budynków mieszkalnych

Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany....

Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, który dotyka Europę. Niestety, jej potencjał, szczególnie w budownictwie, jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został zainicjowany w Łodzi.

Anna Ruszczak news Jak prawidłowo przygotować fotowoltaikę na zimę?

Jak prawidłowo przygotować fotowoltaikę na zimę? Jak prawidłowo przygotować fotowoltaikę na zimę?

Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.

Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce

Tarasy wentylowane – układ drenażowy w pigułce Tarasy wentylowane  – układ drenażowy w pigułce

Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie...

Tak zwany taras wentylowany to nic innego, jak taras z warstwą użytkową z płyt kamiennych, dekoracyjnych, betonowych lub konstrukcji z desek tarasowych ustawionych na podstawkach dystansowych. Sformułowanie „wentylowane” wzięło się z faktu, że pomiędzy izolacją a warstwą użytkową znajduje się pustka powietrzna.

mgr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja budynków – hybrydowe masy uszczelniające

Wtórna hydroizolacja budynków – hybrydowe masy uszczelniające Wtórna hydroizolacja budynków  – hybrydowe masy uszczelniające

Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia...

Powłokowe materiały uszczelniające (tj. stosowane w postaci płynnej), takie jak mineralne szlamy uszczelniające [1] oraz modyfikowane polimerami grubowarstwowe masy bitumiczne [2], choć mają swoje ograniczenia – w przypadku mas bitumicznych są nimi relatywnie niska odporność mechaniczna oraz brak możliwości wykonania kolejnych warstw (np. tynku), natomiast w przypadku szlamów konieczność nakładania warstw grubości ok. 1 mm i długie przerwy robocze związane z wiązaniem zaprawy [3] – sprawdziły się...

Redakcja AiMN Gdzie jest Polska w zakresie efektywności energetycznej?

Gdzie jest Polska w zakresie efektywności energetycznej? Gdzie jest Polska w zakresie  efektywności energetycznej?

Raport BPIE, dotyczący wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030 rok) i długoterminowych (2050 rok) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji, zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów...

Raport BPIE, dotyczący wymagań dyrektywy EPBD oraz średnio- (2030 rok) i długoterminowych (2050 rok) ambicji UE w zakresie dekarbonizacji, zawiera ocenę i porównanie poziomów ambicji nowych standardów budowlanych w sześciu krajach europejskich, w tym w Polsce.

Redakcja AiMN Polscy naukowcy mają pomysł na ograniczenie strat ciepła w budynkach

Polscy naukowcy mają pomysł na ograniczenie strat ciepła w budynkach Polscy naukowcy mają pomysł na ograniczenie strat ciepła w budynkach

Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby.

Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby.

mgr inż. Maciej Rokiel Renowacja budynków

Renowacja budynków Renowacja budynków

Zagadnienia związane z renowacją obiektów należą do trudnych i złożonych. Dotyczy to zwłaszcza prac wykonywanych w obiektach zabytkowych, w których optymalnym rozwiązaniem byłoby powtórzenie oryginalnej...

Zagadnienia związane z renowacją obiektów należą do trudnych i złożonych. Dotyczy to zwłaszcza prac wykonywanych w obiektach zabytkowych, w których optymalnym rozwiązaniem byłoby powtórzenie oryginalnej technologii, co z różnych względów często okazuje się niemożliwe.

Jacek Frydryszak Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – finał

Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – finał Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – finał

W dniu 27.10.2022 r. Sejm RP uchwalił ustawę „o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku” [1]. Zarządcy nieruchomości...

W dniu 27.10.2022 r. Sejm RP uchwalił ustawę „o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku” [1]. Zarządcy nieruchomości muszą rozpatrywać postanowienia tej ustawy łącznie z przepisami ustawy z dnia 07.10.2022 r. „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”.

Paweł Puch Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często...

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często nawet nie poprzedzone uchwałą właścicieli lokali. Jak zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien podchodzić do rozwiązywania takich problemów?

Paweł Puch Skrzynka pocztowa we wspólnocie

Skrzynka pocztowa we wspólnocie Skrzynka pocztowa we wspólnocie

Wspólnoty mieszkaniowe – obojętnie czy małe czy duże – zgodnie z art. 40 Prawa pocztowe­go mają obowiązek umieszczenia skrzynki pocztowej, choć ten obowiązek inaczej wygląda w obu typach tych wspólnot.

Wspólnoty mieszkaniowe – obojętnie czy małe czy duże – zgodnie z art. 40 Prawa pocztowe­go mają obowiązek umieszczenia skrzynki pocztowej, choć ten obowiązek inaczej wygląda w obu typach tych wspólnot.

Anna Ruszczak news Rozwiązania smart a prąd i ogrzewanie

Rozwiązania smart a prąd i ogrzewanie Rozwiązania smart a prąd i ogrzewanie

Wzrost cen energii sprawia, że właściciele i zarządcy mieszkań, biur czy powierzchni magazynowych szukają oszczędności. Pomagają w tym rozwiązania automatyzujące zarządzanie zużyciem energii. Z poziomu...

Wzrost cen energii sprawia, że właściciele i zarządcy mieszkań, biur czy powierzchni magazynowych szukają oszczędności. Pomagają w tym rozwiązania automatyzujące zarządzanie zużyciem energii. Z poziomu smartfona można m.in. dostosowywać temperaturę w pomieszczeniach, włączać i wyłączać oświetlenie, a także obsługiwać automatyczne karnisze. Tego typu rozwiązania pozwalają wypracować redukcję zużycia energii nawet o połowę.

Anna Ruszczak news Kosztowne skutki przepięć elektrycznych w mieszkaniach

Kosztowne skutki przepięć elektrycznych w mieszkaniach Kosztowne skutki przepięć elektrycznych w mieszkaniach

Wyładowania atmosferyczne, przełączenia w obwodzie lub zwykła awaria mogą być źródłem przepięcia w domowej sieci, które całkowicie zniszczy podłączone do niej urządzenia, takie jak komputer, sprzęt audio...

Wyładowania atmosferyczne, przełączenia w obwodzie lub zwykła awaria mogą być źródłem przepięcia w domowej sieci, które całkowicie zniszczy podłączone do niej urządzenia, takie jak komputer, sprzęt audio lub podłączony do ładowania smartfon. Z danych ubezpieczycieli wynika, że po pandemii liczba takich szkód wzrosła trzykrotnie.

Redakcja Wentylatory dachowe – rodzaje i zastosowania

Wentylatory dachowe – rodzaje i zastosowania Wentylatory dachowe  – rodzaje i zastosowania

Wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną, stanowią element wentylacji mechanicznej i służą do wentylacji oddymiającej. Ich dobór nie powinien stanowić większego problemu, gdyż liczba typoszeregów...

Wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną, stanowią element wentylacji mechanicznej i służą do wentylacji oddymiającej. Ich dobór nie powinien stanowić większego problemu, gdyż liczba typoszeregów oraz różnorodność silników i wyposażenia dodatkowego pozwalają na realizację praktycznie każdego projektu.

Anna Ruszczak news Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków?

Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków? Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków?

Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia...

Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia do domu zwraca uwagę na jego klasę energetyczną.

Wybrane dla Ciebie

Jak osuszyć budynek po zalaniu?

Jak osuszyć budynek po zalaniu? Jak osuszyć budynek po zalaniu?

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości »

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości » Dedykowana platforma dla  zarządców nieruchomości »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Najnowsze produkty i technologie

BMI Polska | Icopal Nowe życie płaskich dachów: trwałość, oszczędność i spokój na lata

Nowe życie płaskich dachów: trwałość, oszczędność i spokój na lata Nowe życie płaskich dachów: trwałość, oszczędność i spokój na lata

Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach...

Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach mieszkaniowych. Pokrycia na tego typu budynkach muszą sprostać licznym wyzwaniom – od intensywnych opadów i zmiennych temperatur po konieczność zapewnienia maksymalnej energooszczędności. Dlatego planując renowację dachu, warto postawić na technologie, które nie tylko wydłużą żywotność pokrycia,...

Blue Bolt Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości?

Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości? Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości?

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.

Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu? Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...

Kiona Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.

Bank Pocztowy S.A. Rewolucja w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie

Rewolucja w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie Rewolucja w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie

Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej...

Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie.

Polskie Pojemniki Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej? Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Pojawiające się w tytule pytanie już samo sugeruje, że wiaty śmietnikowe nie są najlepszym rozwiązaniem dla osiedli. Biorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych...

Pojawiające się w tytule pytanie już samo sugeruje, że wiaty śmietnikowe nie są najlepszym rozwiązaniem dla osiedli. Biorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę. Ponadto wiaty zajmują wiele miejsce, które zarządcy osiedli mogliby lepiej zagospodarować, chociażby na kolejne miejsca parkingowe czy trawnik. Mając na uwadze te mankamenty, okazuje się, że rozwiązanie to jest stosunkowo drogie i mało funkcjonalne. To...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.