Gazowe zamieszanie
Gazowe zamieszanie; fot. unsplash
Na przełomie 2021 i 2022 roku rozpętała się medialna burza w sprawie podwyżek cen gazu. Politycy i niestety dziennikarze mówili dużo, emocjonalnie i … bez sensu. Problem jest poważny, a został potraktowany jako kolejna polityczna „nawalanka” i to przy zupełnym braku znajomości tematu. Ale przejdźmy do meritum – o co chodzi w tym „gazowym zamieszaniu”?
Zobacz także
Gaspol S.A. Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe, łatwo dostępne i stabilne cenowo rozwiązanie dla obszarów bez dostępu do sieci gazu ziemnego
Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach...
Od ponad roku mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo, część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości...
Gaspol S.A. Masz problem z podłączeniem do sieci gazu ziemnego? Zgłoś się do GASPOLU po instalację na gaz płynny
Brak opcji podłączenia do sieci gazu ziemnego lub miejskiej ciepłowni wcale nie musi stanowić problemu. Jest inne rozwiązanie, które zapewni Tobie i Twoim bliskim czyste i bezobsługowe ogrzewanie – instalacja...
Brak opcji podłączenia do sieci gazu ziemnego lub miejskiej ciepłowni wcale nie musi stanowić problemu. Jest inne rozwiązanie, które zapewni Tobie i Twoim bliskim czyste i bezobsługowe ogrzewanie – instalacja gazowa zasilana gazem płynnym (LPG). W tej chwili LPG zapewnia niższe i przewidywalne rachunki oraz pozwala skutecznie walczyć ze smogiem.
Gaspol S.A. Czy można uchronić się przed drastycznymi podwyżkami cen gazu?
Dnia 17 grudnia 2021 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetycznej zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu domostwom dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa...
Dnia 17 grudnia 2021 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetycznej zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu domostwom dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). Od teraz za gaz będzie trzeba płacić średnio o ponad 50 proc. więcej. W niektórych przypadkach podwyżki wyniosą nawet kilkaset proc. Czy można uchronić się przed drastycznymi podwyżkami cen gazu?
W artykule:
|
Zarządzam spółdzielnią mieszkaniową, w której źródłem dostawy ciepła są kotłownie gazowe w budynkach – łącznie 80 sztuk. Zacząć trzeba od tego, że przynajmniej w moim przypadku, rok 2021 był pierwszym rokiem, w którym poza PGNiG żadna firma nie złożyła oferty sprzedaży gazu i to pomimo, że wykazywałem w tym zakresie sporą inicjatywę. Pamiętam, że w poprzednich latach (od momentu uwolnienia rynku sprzedaży gazu) już od marca nie można było się opędzić od oferentów. Warunki jakie uzyskaliśmy na rok 2021 były naprawdę bardzo korzystne – rozliczając się na podstawie umowy kompleksowej i tzw. taryfy biznesowej mieliśmy cenę niższą niż ceny regulowane dla gospodarstw domowych wg taryfy, zatwierdzanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Jak wiemy od wiosny 2021 roku ceny gazu wzrastały w sposób lawinowy i wiadomo było, że warunki umowy na rok 2022 będą inne, a ceny znacznie wyższe. W takiej sytuacji postanowiliśmy zmienić zasady rozliczeń i przejść w roku 2022 na ceny regulowane, według taryfy zatwierdzanej przez Prezesa URE. Możliwość skorzystania z takiego rozwiązania daje od roku 2018 (sic!) komunikat nr 76/2018 Prezesa URE, cytuję: W przypadkach, gdy paliwo gazowe kupowane przez odbiorcę będącego właścicielem lub zarządcą budynku wielolokalowego jest wykorzystywane w celu wytwarzania ciepła, wyłącznie na potrzeby gospodarstw domowych w budynku, rozliczenia winny być dokonywane zgodnie z cenami zatwierdzonymi przez Prezesa URE w taryfie. Natomiast, gdy paliwo gazowe jest nabywane w celach innych niż w zakresie obsługi gospodarstw domowych w tym budynku nie ma obowiązku rozliczania tej części kupionego gazu według cen taryfowych, zatwierdzonych przez Prezesa URE. Nie ma obowiązku dokonywania rozliczeń po cenach taryfowych także w sytuacji, gdy nabywane paliwo gazowe jest wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Mamy zatem sytuację, w której cena gazu kupowanego na potrzeby wytwarzania ciepła w budynku w części dla gospodarstw domowych jest ceną regulowaną, a w części dla lokali użytkowych ceną według taryfy biznesowej. Sprawa komplikuje się w przypadku, gdy w lokalach mieszkalnych prowadzona jest (w całości lub w części lokalu) działalność gospodarcza.
PGNiG, trzymając się literalnie słowa „wyłącznie” użytego w cytowanym wyżej komunikacie wymaga, w przypadku zarejestrowania w lokalu mieszkalnym działalności gospodarczej, złożenia przez spółdzielnię stosownych oświadczeń co do zakresu prowadzenia działalności w takim lokalu. Aby spółdzielnia mogła bezpiecznie takie oświadczenie złożyć, musi odebrać analogiczne oświadczenia od osób, którym przysługują prawa do lokali, w których zarejestrowana jest działalność gospodarcza. W takiej sytuacji powstaje wiele pytań, na które wskazany wyżej komunikat nie daje odpowiedzi:
- czy w przypadku wyłącznie zarejestrowania w lokalu mieszkalnym działalności gospodarczej, ale jej niewykonywania można zastosować taryfę regulowaną dla całego lokalu?
- czy w przypadku zarejestrowania w lokalu mieszkalnym działalności gospodarczej i jej wykonywania w części lokalu, ale bez używania ciepła w tym celu (np. tłumacz, grafik komputerowy, itp.) można zastosować taryfę regulowaną dla całego lokalu?
- czy w przypadku zarejestrowania w lokalu mieszkalnym działalności gospodarczej i jej wykonywania w części lokalu z wykorzystaniem ciepła (np. kosmetyczka, lekarz, itp.) można zastosować taryfę regulowaną dla całego lokalu?
- czy w przypadku, gdy lokal mieszkalny jest w całości przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej (nie ma gospodarstwa domowego) istnieje możliwość zastosowania taryfy regulowanej, czy też trzeba zastosować taryfę biznesową?
Działalność gospodarcza w lokalu a rozliczenie zużycia gazu
Takie pytania zadałem w piśmie kierowanym do Prezesa URE. W odpowiedzi, działający z upoważnienia Prezesa URE dyrektor odpowiedniego oddziału terenowego wyjaśnił, że w ocenie Prezesa URE fakt zarejestrowania działalności gospodarczej w lokalu wchodzącym w skład budynku wielolokalowego co do zasady wyklucza możliwość rozliczenia zużycia gazu w takim lokalu z zastosowaniem taryfy zatwierdzonej przez Prezesa URE. Dodał jednak, że w takich przypadkach warto porozumieć się ze sprzedawcą co do określenia sposobu weryfikacji ilości gazu nabywanego na cele zużycia w gospodarstwie domowym i na inne cele – czyli tradycyjnie „nie można, ale jednak można”. Mamy zatem sytuację następującą: PGNiG żąda od spółdzielni oświadczenia w jakiej części dostawa gazu jest, a w jakiej nie jest przeznaczona na potrzeby gospodarstw domowych, strasząc przy tym zapisami art. 286 Kodeksu karnego – Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (286 § 1 KK). W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (286 § 3 KK).
Weryfikacja oświadczeń przez spółdzielnię?
Spółdzielnia „strasząc” mieszkańców tym samym przepisem żąda od nich analogicznych oświadczeń. Procedura weryfikacji przez spółdzielnię oświadczeń mieszkańców jest pracochłonna i wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów, a w przypadku naszej spółdzielni okazało się, że w lokalach mieszkalnych, gaz na potrzeby inne niż potrzeby gospodarstw domowych jest wykorzystywany w części lokali odpowiadającej 0,0022% powierzchni wszystkich lokali mieszkalnych. Należy przy tym zaznaczyć, że spółdzielnia mieszkaniowa nie ma żadnych narzędzi do sprawdzania prawdziwości składanych oświadczeń i nie wiemy, czy uzyskany wynik odpowiada stanowi faktycznemu. W sytuacji, w której cena regulowana dla gospodarstw domowych jest kilkakrotnie niższa niż tzw. taryfa biznesowa można przypuszczać, że wskazany powyżej udział będzie zbliżał się do zera. W dniu 26 stycznia 2022 roku sejm RP uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw w dniu 28 stycznia i weszła w życie dzień po ogłoszeniu. Przepis ten wprowadził między innymi zmiany do ustawy Prawo energetyczne, wskazując podmioty, które mogą skorzystać z cen regulowanych gazu, określając jednocześnie warunki i zasady korzystania z tego przywileju.
Warunkiem koniecznym jest złożenie przez uprawniony podmiot stosownego oświadczenia dotyczącego proporcji wykorzystania paliwa gazowego na potrzeby gospodarstw domowych i na inne potrzeby – jest to zatem ustawowe uregulowanie (i poszerzenie puli podmiotów uprawnionych) zasad wprowadzonych komunikatem Prezesa URE, o którym wyżej. Wzory takich oświadczeń zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 28 stycznia 2022 r. w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych o przeznaczeniu paliwa gazowego w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu (DzU z 2022 r. poz. 212). W przypadku PGNiG takie oświadczenia można składać drogą elektroniczną1. Przyjęto zasadę, że oświadczenie składa się odrębnie dla każdego tzw. punktu poboru gazu (PPG). W przypadku mojej spółdzielni, której budynki są zasilane w ciepło z 80 kotłowni będzie trochę pracy.
Oświadczenia należy złożyć w terminie 45 dni, licząc od daty wejścia w życie ustawy czyli od dnia 29 stycznia 2022 r. W przypadku umów sprzedaży gazu zawartych na okres dłuższy niż jeden rok, takie oświadczenia trzeba będzie składać nie rzadziej niż raz w roku. Sposób oszacowania ilości gazu zużywanego na cele podlegające ochronie wskazano w zmienionym art. 62bb, ust. 2 Prawa energetycznego, cytuję: Określenie szacunkowej części paliwa gazowego w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 1, jest dokonywane przez odbiorcę zgodnie z zasadami określonymi w art. 45a lub z uwzględnieniem powierzchni lokali, charakteru prowadzonej w nich działalności oraz posiadanych danych historycznych. Czuję kłopoty ale o tym innym razem.
W ustawie wprowadzono również sankcje karne (art. 62be, ust. 1) o brzmieniu: Kto nie dopełnia obowiązku złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 62ba, w imieniu i na rzecz podmiotów określonych w art. 62b, ust. 1, pkt 2, lit. b podlega karze grzywny od 500 do 50 000 złotych. W ust. 2 tego artykułu czytamy: W przypadku ukarania za czyn określony w ust. 1 sąd może orzec zakaz zajmowania stanowiska członka wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej. I znowu mamy do czynienia z jakąś fobią dotyczącą spółdzielni mieszkaniowych (tutaj dodano jeszcze wspólnoty) – pomimo tego, że obowiązek złożenia wskazanego wyżej oświadczenia dotyczy również wszystkich podmiotów wymienionych w art. 62b, ust. 1, pkt 2, lit. c i d (np. właściciele budynków innych niż spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty – np. zakłady pracy, placówki oświaty i kultury, domy pomocy społecznej, kościoły, ochotnicze straże pożarne, itp.) to kary wyżej wskazane nałożono wyłącznie na wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz na członków ich zarządów.
1 pod adresem https://ebok.pgnig.pl/ochrona-taryfowa/krok-1