Energetyka z wiatru czyli energia wolności

Energetyka wiatrowa daje niezależność i bezpieczeństwo, fot. Pixabay
Wybuch wojny w Ukrainie pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i niezależność. Za tym idzie istotna rola odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wiatrowych.
Zobacz także
Redakcja news Zmiany w pożyczkach z Funduszu Dostępności

Od 1 kwietnia 2023 roku obowiązują nowe zasady udzielania pożyczki z Funduszu Dostępności na likwidację barier architektonicznych. Zmiany obejmują poziom umorzenia i dotyczą zarówno pożyczek bezpośrednich,...
Od 1 kwietnia 2023 roku obowiązują nowe zasady udzielania pożyczki z Funduszu Dostępności na likwidację barier architektonicznych. Zmiany obejmują poziom umorzenia i dotyczą zarówno pożyczek bezpośrednich, jak i pośrednich.
Anna Ruszczak news Kto ma prawo do dodatkowej przerwy od pracy?

Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany.
Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany.
Anna Ruszczak news Atrakcyjne biura mają pomóc w ściągnięciu pracowników z pracy zdalnej

Po pandemii zdalnie lub hybrydowo cały czas pracuje 28 proc. Polaków. Elastyczność w tym zakresie jest dla pracowników ważną korzyścią, jednak pracodawcy starają się zachęcić ich do powrotu do biur.
Po pandemii zdalnie lub hybrydowo cały czas pracuje 28 proc. Polaków. Elastyczność w tym zakresie jest dla pracowników ważną korzyścią, jednak pracodawcy starają się zachęcić ich do powrotu do biur.
Właściwie wszyscy są dziś świadomi, co oznacza energetyka wiatrowa – daje niezależność i bezpieczeństwo. „Energia z wiatru = energia wolności” to hasło ogólnopolskiej kampanii Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która ma zadanie podkreślić znaczenie odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym w Polsce. Zwłaszcza energetyka wiatrowa jest źródłem czystej i najtańszej energii na rynku, która pomaga już dziś zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Niezależność i pokój
Eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przekonują, że wytwarzając energię elektryczną z wiatru, zyskuje się niezależność od ilości czy jakości paliwa, warunków jego wydobycia ani dostawy, dostępności instalacji do przechowywania i utylizacji odpadów. Wszystko, czego potrzeba, to turbina wiatrowa oraz wiatr. W przeciwieństwie do ropy, gazu czy energii jądrowej, wiatru oraz innych odnawialnych źródeł energii, nie da się wykorzystać jako broni.
Może Cię zainteresuje: Lokalne wspólnoty energetyczne szansą na tanią energię i bezpieczeństwo
Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, szczególnie z wiatru, sprawia, że kraj staje się niezależny od globalnych wahań cen paliw. OZE sprawia, że energia elektryczna jest szerzej dostępna, jej koszt maleje, a odbiorcy płacą mniej. Obecnie ceny „zielonej” energii elektrycznej są bezkonkurencyjne wobec cen energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych, obniżając je nawet kilkakrotnie.
Eksperci Ukraińskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przypominają, że prawie wszystkie współczesne wojny na świecie są związane z energią i zasobami naturalnymi: gazem, ropą czy węglem. Przez niemal 31 lat swej niepodległości, Ukraina toczyła walkę o przetrwanie wobec szantaży i nacisków energetycznych ze strony Rosji. Według danych Washington Post, na okupowanych terytoriach znajduje się ponad 60 proc. ukraińskich złóż węgla, 20 proc. złóż gazu oraz 40 proc. złóż metali. Dla porównania – kraje rozwijające i wykorzystujące energetykę wiatrową nie muszą walczyć o wiatr, gdyż jest to lokalny zasób energii dostępny dla każdego.
Na początku 2022 r. łączna moc zainstalowana wszystkich „zielonych” instalacji wytwórczych osiągnęła w Ukrainie 9,6 GW, w tym 6,4 GW w przemysłowych elektrowniach słonecznych oraz 1,7 GW w elektrowniach wiatrowych. Większość przemysłowych instalacji OZE (około 60 proc. instalacji słonecznych oraz ponad 85 proc. instalacji wiatrowych) jest skupiona w południowych i południowo-wschodnich regionach Ukrainy, na których toczą się działania wojenne. Wskutek nich około 75 proc.(1,3 GW) elektrowni wiatrowych oraz około 15 proc. (1 GW) elektrowni słonecznych zostało zniszczonych, uszkodzonych lub znajduje się pod okupacją. W związku z tym w 2022 r. oczekuje się około 45 proc. spadku wytwarzania energii z OZE. Plan Odbudowy Ukrainy do roku 2032, zaprezentowany przez rząd Ukrainy na Konferencji ws. odbudowy Ukrainy w Lugano na początku lipca 2022 r. zakłada budowę 5-10 GW mocy w energetyce wiatrowej i słonecznej oraz ponad 30 GW mocy w OZE na potrzeby produkcji odnawialnego wodoru do roku 2032.
Energetyka wiatrowa wsparciem dla źródeł konwencjonalnych
Rola energetyki wiatrowej w polskim miksie energetycznym rośnie z roku na rok. Według ekspertów, odnawialne źródła energii, szczególnie elektrownie wiatrowe, nie są już konkurencją dla tradycyjnie postrzeganej energetyki węglowej. W rzeczywistości stanowią one jej uzupełnienie, a spodziewane zmiany w sektorze energetycznym pokazują, że te dwie technologie w procesie transformacji mogą się doskonale wspierać.
Może Cię zainteresuje: Sposób na kryzys - spółdzielnie mieszkaniowe inwestują w OZE
Widać to już dziś. Podczas wietrznych dni w 2022 roku, udział OZE w polskim systemie przekraczał 50 proc. To zaś duża oszczędność węgla i gazu, które tej zimy mogą być deficytowe. Polska potrzebuje tak węgla, jak i energii z OZE. Obecnie polski wiatr stanowi najlepsze uzupełnienie konwencjonalnych źródeł wytwórczych, a w przyszłości źródła węglowe będą stanowiły najlepsze uzupełnienie energetyki wiatrowej.
Kluczowe jest, aby odchodzenie od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii przebiegało tak, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii. Dlatego należy przyspieszać inwestycje, które mają na celu uniezależnienie Polski od dostaw surowców ze wschodu, między innymi przez intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE).
Żródło: onet.pl