Pompa ciepła w budynku wielorodzinnym – jaką wybrać?

Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych. Fot. Pixabay
Pompy ciepła mogą być stosowane zarówno w budynkach jedno-, jak i wielorodzinnych. Ze względu na cele związane z osiąganiem neutralności klimatycznej, technologia ta powinna być szeroko stosowana w nieruchomościach wielolokalowych.
Pompy ciepła są stosowane głównie w domach jednorodzinnych, które stanowią (łącznie z „bliźniakami” i „szeregowcami”) ok. 90% budynków mieszkalnych w Polsce. Jednak to w budynkach wielorodzinnych znajduje się ponad 60% wszystkich lokali mieszkalnych. Dlatego, ze względu na celu klimatyczne, tak ważne jest stosowanie pomp ciepła także w budynkach wielorodzinnych. To, że nadają się do użytkowania w nieruchomościach wielolokalowych potwierdzają liczne przykłady z europejskich i azjatyckich miast.
60% budynków mieszkalnych w Polsce ma ponad 40 lat. To pokazuje, jak ważna jest właściwa strategia energetyczna dla istniejących budynków. Jeśli to tylko możliwe, w pierwszej kolejności należy zredukować ich zapotrzebowanie energetyczne. Często nie można jednak czekać z wymianą systemu grzewczego na wcześniejszą termomodernizację budynku. Aby osiągnąć ustalone cele klimatyczne, należy możliwie szeroko stosować dostępne rozwiązania. Pompy ciepła są w tym kontekście technologią kluczową.
Wybierz odpowiednią pompę ciepła:
Trudności administracyjne i techniczne
Instalacja pomp ciepła w budynkach wielorodzinnych jest zdecydowanie bardziej złożoną niż w przypadku domów jednorodzinnych. Przeszkodami mogą być zarówno kwestie administracyjne, jak i techniczne. Struktura własności budynków wielorodzinnych jest bardziej zróżnicowana – mogą one należeć do miasta, spółdzielni mieszkaniowych lub właścicieli prywatnych. Różne cele tych właścicieli prowadzą do podejmowania decyzji, w których nie zawsze uwzględnia się przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu. Problemem może też być duża liczba mieszkań i związane z tym trudności podczas przeprowadzania termomodernizacji budynku.
Z technicznego punktu widzenia zastosowanie pomp ciepła w budynkach wielorodzinnych również niesie ze sobą trudności. Na przykład temperatury systemu grzewczego muszą być wyższe (szczególnie w rozwiązaniach centralnych) w porównaniu z budynkami jednorodzinnymi ze względu na straty ciepła przy jego rozprowadzeniu. Dotyczy to również ciepłej wody użytkowej. Większe jest też zapotrzebowanie na ciepło, dlatego moc grzewcza musi być większa.
Dodatkowo wybór „właściwego” źródła ciepła, ze względu na dużą liczbę dostępnych opcji, nie zawsze jest łatwy. Przykładowo problem wysokich temperatur ciepłej wody użytkowej niezbędnych dla zwalczania bakterii Legionella można rozwiązać dzięki zastosowaniu systemów decentralnych, systemów stacji „świeżej wody” lub technologii ultrafiltracji.
Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych są skuteczne...
Pompy ciepła są w stanie dostarczyć wymagane ciepło nawet podczas bardzo zimnych dni. Decydująca dla średniej efektywności instalacji z pompą ciepła jest średnia wymagana temperatura zasilania. Oznacza to, że pompy ciepła są w stanie dostarczyć wymagane ciepło również w budynkach starszych, pracując jednocześnie z akceptowalną efektywnością. Dostępne są też relatywnie tanie rozwiązania wspomagające efektywność tych urządzeń. Może to być np. wymiana pojedynczych grzejników na tzw. grzejniki niskotemperaturowe. Są one w stanie przekazać do pomieszczeń tę samą ilość ciepła przy znacznie niższej temperaturze zasilania.
Wyniki badań monitoringowych przeprowadzonych na ponad 300 instalacjach pomp ciepła przez Instytut Fraunhofera ISE przeczą twierdzeniu, że pompy ciepła mogą pracować jedynie w systemach grzewczych z ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym, ściennym czy sufitowym). W badaniach monitoringowych jedynie niewielka liczba analizowanych instalacji pomp ciepła w połączeniu z grzejnikami osiągała średnie wartości temperatury zasilania przewyższające 45°C.
Kolejnym często powtarzanym argumentem przeciw pompom ciepła jest rzekoma konieczność częstej pracy grzałek elektrycznych i związane z tym potencjalny wzrost kosztów ogrzewania. Wyniki badań przeczą również temu – w przypadku poprawnie zaplanowanych i zamontowanych instalacji grzałki elektryczne odgrywają marginalną rolę, a ich udział w całkowitym zużyciu energii elektrycznej nie powinien przekraczać 3%. Jeśli ich udział jest większy, wskazuje to na możliwości optymalizacji danej instalacji.
… i działają ekologicznie
Stosowanie pomp ciepła prowadzi do redukcji emisji dwutlenku węgla w porównaniu z technologiami bazującymi na kopalnych źródłach energii, takich jak gaz ziemny czy węgiel. Zwiększenie udziału energii odnawialnej w krajowej produkcji energii elektrycznej pogłębi ten trend.
Wyniki efektywności pomp ciepła uzyskane w projektach monitoringowych pokazują, że pompy ciepła działają w sposób ekologiczny zarówno w budynkach nowo budowanych, jak i istniejących. Z technicznego punktu widzenia nie ma wielu powodów, aby nie instalować pomp ciepła w istniejących budynkach. Rozwój technologiczny powinien pójść w kierunku szerszego asortymentu produktów przeznaczonych dla istniejących budynków. Konieczne są ustandaryzowane i kompleksowe rozwiązania umożliwiające szybką oraz możliwie niedrogą instalację.
Tekst powstał na podstawie artykułu Marka Miary „Pompy ciepła w istniejących budynkach cz. 5”, opublikowanego na łamach „Rynku Instalacyjnego”, nr 9/2021. >>>
Pompy ciepła - przegląd produktów:
Pompa ciepła HPA-O 13 Premium
- Nazwa modelu: HPA-O 13 Premium
- Dolne źródło ciepła: powietrze
- Górne źródło ciepła: woda
- Zastosowanie: Urządzenie monoblokowe do ogrzewania lub przygotowania c.w.u. do montażu zewnętrznego, odpowiedni zarówno do nowego budownictwa, jak i do modernizacji
- Zakres mocy cieplnej dla typoszeregu [kW]: 8,33 kW (A2/W35), 12,86 kW (A-7/W35)
- Zakres mocy chłodniczej dla typoszeregu [kW]: nie dotyczy
- Klasa energetyczna: A+++ (W35), A++ (W55)
- Współczynnik SCOP: 4,63 (dla 35°C, wg PN-EN 14825)
- Pojemność zasobnika: brak wbudowanego zasobnika
- Czynnik roboczy: R410A
- Temperatura powietrza: od -20 do 40°C
- Temperatura zasilania: maks. 65°C
- Typ sprężarki: inwerterowa
- Sterowanie – funkcje: zmienna prędkość obrotowa sprężarki i płynne dostosowanie do bieżących potrzeb, możliwość współpracy z regulatorem przewodowym, opcja komunikacji z wi-fi i sterowania ze smartfona (konieczne dodanie modułów komunikacyjnych)
- Funkcje: funkcja „Silent Mode” (tryb nocny) z możliwością dodatkowego wyciszenia, klasa efektywności energetycznej A++/A+++ także w trybie ogrzewania średnio- i wyskotemperaturowego (współpraca z grzejnikami), możliwość pracy w kaskadzie
- Poziom hałasu: moc akustyczna - 55 dB(A)
- Wymiary: W=1490 mm, D=593 mm, H=1045 mm
- Cechy szczególne: możliwość współpracy z grzejnikami (temperatura wody grzewczej do 65°C), konstrukcja zapewniająca cichą pracę
- Gwarancja: 2 lata na urządzenia dostarczone osobno, 3 lata na kompletny system (pompa ciepła plus zbiornik buforowy, zasobnik oraz stacja ładowania ciepłej wody użytkowej - jeśli występują)
Pompa ciepła WPE-I 05 H 400 Plus
- Nazwa modelu: WPE-I 05 H 400 Plus
- Dolne źródło ciepła: solanka
- Górne źródło ciepła: woda
- Zastosowanie: Urządzenie do ogrzewania do montażu wewnętrznego dla budownictwa mieszkaniowego (także dla większych domów), zarówno do nowego budownictwa, jak i do modernizacji
- Zakres mocy cieplnej dla typoszeregu [kW]: 5,56 kW (B0/W35)
- Zakres mocy chłodniczej dla typoszeregu [kW]: nie podano
- Klasa energetyczna: A++/A+++ (W55/W35, klimat umiarkowany)
- Współczynnik SCOP: 4,74 (dla 35°C, wg PN-EN 14825)
- Pojemność zasobnika: brak wbudowanego zasobnika, możliwość podłączenia pojemnościowego ogrzewacza c.w.u.
- Czynnik roboczy: R452B
- Temperatura powietrza: od -20 do 40°C
- Temperatura zasilania: maks. 62°C
- Typ sprężarki: inwerterowa
- Sterowanie – funkcje: regulacja temperatury zasilania zależnie od temperatury zewnętrznej, kolorowy wyświetlacz dotykowy, opcja komunikacji z wi-fi i sterowania ze smartfona (konieczne dodanie modułów komunikacyjnych)
Funkcje: wyłącznik ciśnieniowy w obiegu solanki - Poziom hałasu: moc akustyczna – 44 dB(A)
- Wymiary: W=600 mm, D= 707 mm, H=1430 mm
- Cechy szczególne: możliwość chłodzenia za pomocą wbudowanych elementów regulacyjnych (wymagane dodatkowe komponenty), wysoki komfort ogrzewania (dostępny tryb wysokotemperaturowy)
- Gwarancja: 2 lata na urządzenia dostarczone osobno, 3 lata na kompletny system (pompa ciepła plus zbiornik buforowy, zasobnik oraz stacja ładowania ciepłej wody użytkowej - jeśli występują)
Pompa ciepła WPE-I 33 H 400 Premium
- Nazwa modelu: WPE-I 33 H 400 Premium
- Dolne źródło ciepła: solanka
- Górne źródło ciepła: woda
- Zastosowanie: Urządzenie do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, do montażu wewnętrznego w większych budynkach, do nowego budownictwa i modernizacji
- Zakres mocy cieplnej dla typoszeregu [kW]: 20,18 kW (B0/W35), zakres 10-33 kW (B0/W35)
Zakres mocy chłodniczej dla typoszeregu [kW]: nie podano - Klasa energetyczna: A+++
- Współczynnik SCOP: 4,74 (dla 35°C, wg PN-EN 14825)
- Pojemność zasobnika: brak wbudowanego zasobnika, możliwość podłączenia pojemnościowego ogrzewacza c.w.u.
- Czynnik roboczy: R410A
- Temperatura powietrza: od -20 do 40°C
- Temperatura zasilania: maks. 65°C
- Typ sprężarki: inwerterowa
- Sterowanie – funkcje: regulacja temperatury zasilania zależnie od temperatury zewnętrznej, kolorowy wyświetlacz dotykowy, komunikacja z wi-fi i sterowania ze smartfona (konieczne dodanie modułów komunikacyjnych)
Funkcje: wyłącznik ciśnieniowy w obiegu solanki - Poziom hałasu: moc akustyczna – 41-56 dB(A)
- Wymiary: W=692 mm, D = 803 mm, H=1723 mm
- Cechy szczególne: możliwość chłodzenia za pomocą wbudowanych elementów regulacyjnych (wymagane dodatkowe komponenty), wysoki komfort ogrzewania (dostępny tryb wysokotemperaturowy), komunikacja z internetem i zdalne sterowanie ze smartfona w standardzie, możliwość pracy w kaskadzie
- Gwarancja: 2 lata na urządzenia dostarczone osobno, 3 lata na kompletny system (pompa ciepła plus zbiornik buforowy, zasobnik oraz stacja ładowania ciepłej wody użytkowej - jeśli występują)
Pompy ciepła VITOCAL 100-S
- Nazwa modelu: VITOCAL 100-S
- Dolne źródło ciepła: powietrze
- Górne źródło ciepła: woda
- Zastosowanie: zabudowa jednorodzinna
- Zakres mocy cieplnej dla typoszeregu [kW] A2/W35 dla pomp powietrznych: 1,3 - 11,6
- Zakres mocy chłodniczej dla typoszeregu [kW]: 2,5 - 12,3
- Klasa energetyczna: A++/A+++
- Współczynnik SCOP: 3,35 - 3,84
- Pojemność zasobnika: -
- Czynnik roboczy: R32/R410
- Temperatura powietrza: 2
- Temperatura zasilania tryb grzania: 35°C
- Temperatura powietrza tryb chłodzenia: 35°C
- Temperatura zasilania tryb chłodzenia: 18°C
- Typ sprężarki: Tłok mimośrodowy
- Sterowanie – funkcje: Vitotronic 200 WO1C
Funkcje: Funkcja chłodzenia „active cooling” - Poziom mocy akustycznej dB(A): 62-64
- Wymiary:
- Jednostka zewnętrzna (długość/szerokość/wysokość) w mm: 344/975/702, 360/980/790, 342/900/1345
- Jednostka wewnętrzna (długość/szerokość/wysokość) w mm: 370/450/880
- Cechy szczególne: Pompa ciepła typu split. Kolor biały, jednostka zewnętrzna dwuwentylatorowa
- Gwarancja: 60 miesięcy
- Cena brutto [zł]: 32.162,04 - 45.954,03
- Opis: Rodzina 6 pomp ciepła różniących się mocą.
Do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej w instalacjach grzewczych.
Z zamontowanym przepływowym podgrzewaczem wody grzewczej, z funkcją chłodzenia „active cooling”.
Sterowanie zewnętrznym, szczytowym źródłem ciepła.
Praca z ogniwami fotowoltaicznymi PV i licznikiem energii PV z protokołem modbus.
Możliwość sterownia instalacją grzewczą przez Internet za pośrednictwem darmowej aplikacji ViCare App i modułu Vitoconnect.
Pompy ciepła VITOCAL 200-S
- Nazwa modelu: VITOCAL 200-S
- Dolne źródło ciepła: powietrze
- Górne źródło ciepła: woda
- Zastosowanie: zabudowa jednorodzinna
- Zakres mocy cieplnej dla typoszeregu [kW] A2/W35 dla pomp powietrznych: 2,0 - 10,7
- Zakres mocy chłodniczej dla typoszeregu [kW]: do 10,3
- Klasa energetyczna: A++/A+++
- Współczynnik SCOP: 3,57 - 4,01
- Pojemność zasobnika: -
- Czynnik roboczy: R410A
- Temperatura powietrza: 2
- Temperatura zasilania tryb grzania: 35°C
- Temperatura powietrza tryb chłodzenia: 35°C
- Temperatura zasilania tryb chłodzenia: 18°C
- Typ sprężarki: Scroll 3 MAF POE
- Sterowanie – funkcje: Vitotronic 200 WO1C
Funkcje: Funkcja chłodzenia „active cooling” - Poziom mocy akustycznej dB(A): 53 - 56
- Wymiary:
- Jednostka zewnętrzna (długość/szerokość/wysokość) w mm: 564/1109/753, 564/1109/1377
- Jednostka wewnętrzna (długość/szerokość/wysokość) w mm: 370/450/880
- Cechy szczególne: Pompa ciepła typu split. Jednostka wewnętrzna w kolorze białym, jednostka zewnętrzna srebrno-grafitowa z jednym/dwoma wentylatorami
- Gwarancja: 60 miesięcy
- Cena brutto [zł]: 40.555,56 - 79.578,54
- Opis: Rodzina 6 pomp ciepła różniących się mocą.
Do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej w instalacjach grzewczych.
Moduł wewnętrzny z regulatorem pomp ciepła Vitotronic 200, wysoce wydajna pompa obiegowa do obiegu wtórnego, 3-drogowy zawór przełączny i armatura zabezpieczająca z zamontowanym przepływowym podgrzewaczem wody grzewczej.
Funkcja chłodzenia „active cooling”
Sterowanie zewnętrznym, szczytowym źródłem ciepła.
Praca z ogniwami fotowoltaicznymi PV i licznikiem energii PV z protokołem modbus.
Możliwość sterownia instalacją grzewczą przez Internet za pośrednictwem darmowej aplikacji ViCare App i modułu Vitoconnect.
Pompy ciepła VITOCAL 200-A
- Nazwa modelu: VITOCAL 200-A
- Dolne źródło ciepła: powietrze
- Górne źródło ciepła: woda
- Zastosowanie: zabudowa jednorodzinna
- Zakres mocy cieplnej dla typoszeregu [kW] A2/W35 dla pomp powietrznych: 2,0 - 10,7
- Zakres mocy chłodniczej dla typoszeregu [kW]: do 10,3
- Klasa energetyczna: A++/A+++
- Współczynnik SCOP: 3,57 - 4,01
- Pojemność zasobnika: -
- Czynnik roboczy: R410A
- Temperatura powietrza tryb grzania: 2
- Temperatura zasilania tryb grzania: 35°C
- Temperatura powietrza tryb chłodzenia: 35°C
- Temperatura zasilania tryb chłodzenia: 18°C
- Typ sprężarki: Scroll 3 MAF POE
- Sterowanie – funkcje: Vitotronic 200 WO1C
Funkcje: Funkcja chłodzenia „active cooling” - Poziom mocy akustycznej dB(A): 56
- Wymiary:
- Jednostka zewnętrzna (długość/szerokość/wysokość) w mm: 564/1109/753, 564/1109/1377
- Jednostka wewnętrzna (długość/szerokość/wysokość) w mm: 370/450/880
- Cechy szczególne: Pompa ciepła typu monoblok. Jednostka wewnętrzna w kolorze białym, jednostka zewnętrzna srebrno-grafitowa z dwoma wentylatorami
- Gwarancja: 60 miesięcy
- Cena brutto [zł]: 40.849,53 - 79.392,81
- Opis: Rodzina 6 pomp ciepła różniących się mocą.
Do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej w instalacjach grzewczych.
Moduł wewnętrzny z regulatorem pomp ciepła Vitotronic 200, wysoce wydajna pompa obiegowa do obiegu wtórnego, 3-drogowy zawór przełączny i armatura zabezpieczająca.
Z zamontowanym przepływowym podgrzewaczem wody grzewczej.
Z wbudowanym przepływowym podgrzewaczem wody grzewczej i funkcją chłodzenia „active cooling”.
Maksymalna temperatura na zasilaniu do 60°C
Możliwość sterowania rekuperatorem firmy Viessmann poprzez złącze ModBus
Gruntowe pompy ciepła VITOCAL 200-G
- Nazwa modelu: VITOCAL 200-G
- Dolne źródło ciepła: solanka
- Górne źródło ciepła: woda
- Zastosowanie: zabudowa jednorodzinna
- Zakres mocy cieplnej dla typoszeregu [kW] B0/W35 dla pomp solankowych: 5,76 - 17,4
- Zakres mocy chłodniczej dla typoszeregu [kW]: -
- Klasa energetyczna: A+++
- Współczynnik SCOP: 4,6 - 4,81
- Pojemność zasobnika: -
- Czynnik roboczy: Solanka
- Temperatura solanki tryb grzania: 0
- Temperatura zasilania tryb grzania: 35°C
- Temperatura powietrza tryb chłodzenia: -
- Temperatura zasilania tryb chłodzenia: -
- Typ sprężarki: Scroll - całkowicie hermetyczna
- Sterowanie – funkcje: -
Funkcje: Funkcja chłodzenia "natural cooling" - Poziom mocy akustycznej dB(A): 40 - 49
- Wymiary:
- Jednostka zewnętrzna (długość/szerokość/wysokość) w mm: -
- Jednostka wewnętrzna (długość/szerokość/wysokość) w mm: 680/600/1081
- Cechy szczególne: Gruntowa pompa ciepła w kolorze białym - Vito Pearl
- Gwarancja: 60 miesięcy
- Cena brutto [zł]: 42.647,79 - 58.117,50
- Opis: Rodzina 5 pomp ciepła różniących się mocą. Gruntowa pompa ciepła solanka/woda w wersji jednostopniowej. Możliwość przezbrojenia pompy do pracy na układzie woda/woda.
Efektywna sprężarka pozwala pompie ciepła uzyskać na zasilaniu temperaturę do 65°C
Urządzenie wyposażone w zabudowane pompy obiegów: pierwotnego, wtórnego oraz zawór co/cwu
Wbudowana fabrycznie grzałka 3/6/9 kW oraz dodatkowo zawór bezpieczeństwa c.o.
Możliwość chłodzenia budynku poprzez funkcję natural cooling
Możliwość chłodzenia budynku poprzez funkcję active cooling
Sterowanie: 1x obieg grzewczy bezpośredni (grzejniki) / 2 x obieg z mieszaczem (ogrzewane podłogowe)
Możliwość nadzoru przez smartfon poprzez dostarczony z urządzeniem moduł Wi-Fi Vitoconnect 100 OPTO1 (lub sprzedawany osobno moduł do łącza stałego Vitocom 100 LAN1)
Pełna diagnostyka układu chłodniczego RCD
Kolor obudowy Vito Peal
Gruntowe pompy ciepła VITOCAL 300-G BWC
- Nazwa modelu: VITOCAL 300-G BWC
- Dolne źródło ciepła: solanka
- Górne źródło ciepła: woda
- Zastosowanie: zabudowa jednorodzinna
- Zakres mocy cieplnej dla typoszeregu [kW] B0/W35 dla pomp solankowych: 1,7 - 15,9
- Zakres mocy chłodniczej dla typoszeregu [kW]: -
- Klasa energetyczna: A+++
- Współczynnik SCOP: 4,6 - 4,81
- Pojemność zasobnika: -
- Czynnik roboczy: Solanka
- Temperatura solanki tryb grzania: 0
- Temperatura zasilania tryb grzania: 35°C
- Temperatura powietrza tryb chłodzenia: -
- Temperatura zasilania tryb chłodzenia: -
- Typ sprężarki: Scroll - całkowicie hermetyczna
- Sterowanie – funkcje: -
Funkcje: Funkcja chłodzenia "natural cooling" - Poziom mocy akustycznej dB(A): 40 - 41
- Wymiary:
- Jednostka zewnętrzna (długość/szerokość/wysokość) w mm: -
- Jednostka wewnętrzna (długość/szerokość/wysokość) w mm: 680/600/1081
- Cechy szczególne: Gruntowa pompa ciepła w kolorze białym - Vito Pearl
- Gwarancja: 60 miesięcy
- Cena brutto [zł]: 53.027,76 - 62.875,14
- Opis: Rodzina 3 pomp ciepła różniących się mocą. Vitocal 300-G BWC to nowoczesna gruntowa pompa ciepła solanka/woda o płynnie regulowanej mocy cieplnej.
Sprężarka modulowana z inwerterem oraz elektroniczny zawór rozprężny
Maksymalna temperatura na zasilaniu: 65°C.
Pompa ciepła posiada wbudowane energooszczędne, wysokowydajne pompy obiegowe
Pełna diagnostyka układu chłodniczego
Urządzenia 300-G mają możliwość rozbudowy o funkcję chłodzenia natural cooling NC
Wbudowany fabrycznie dodatkowy przepływowy podgrzewacz elektryczny na potrzeby co i cwu o mocy 3/6/9 kW
W zakresie dostawy dodatkowy modem Wi-Fi Vitoconnect OPTO2 do obsługi poprzez smartfon z aplikacją
Specjalny cichy tryb do nocnego przygotowania ciepłej wody w czasie zmniejszonego zapotrzebowania na ogrzewanie
Nowy kolor obudowy Vito Pearl
Pompy ciepła Magis Combo V2
- Nazwa modelu: Magis Combo V2, Magis Combo PLUS V2, Magis Combo V2 T
- Dolne źródło ciepła: powietrze
- Górne źródło ciepła: woda
- Zastosowanie: Urządzenie hybrydowe (połączenie pompy ciepła z kotłem gazowym) typu split do ogrzewania i przygotowania c.w.u.
- Zakres mocy cieplnej dla typoszeregu [kW]: od 4 do 16 kW (pompa ciepła) oraz 27 lub 32 kw (moc kotła gazowego)
- Zakres mocy chłodniczej dla typoszeregu [kW]: od 4 do 16 kW (zastosowanie niskotemperaturowe)
- Klasa energetyczna: A+++ (W35), A+ (W55) / A++ (W55) dla mniejszych urządzeń
- Współczynnik SCOP: COP od 4,26 do 5,20 (A7/W35)
- Pojemność zasobnika: możliwość współpracy z zasobnikiem zewnętrznym (wbudowany zawór trzydrogowy)
- Czynnik roboczy: R410A (modele Magis Combo V2 16, 14, 12), R32 (modele Magis Combo V2 9, 6, 4)
- Temperatura powietrza: od -25 do 40°C
- Temperatura zasilania: maks. 55°C (czynnik R410A) lub 65°C (czynnik R32) / 80°C przy pracy kotła gazowego
- Typ sprężarki: inwerterowa
- Sterowanie – funkcje: automatyka przystosowana do sterowania 2 strefami grzewczymi, w tym jednej z mieszaczem, możliwość współpracy z regulatorem przewodowym, możliwa komunikacja z wi-fi i sterowanie ze smartfona
- Funkcje: szeroka modulacji sprężarki (30-100%), możliwość pracy w trybie grzania lub chłodzenia w oparciu o pracę pogodową
- Poziom hałasu: moc akustyczna jednostki zewnętrznej - maks. 64 dB(A), dla mniejszych urządzeń 58/61 dB(A) dla trybu grzania/chłodzenia
- Wymiary: od W=880 mm, D=361 mm, H=638 mm (model Magis Combo V2 4) do W=940 mm, D=384 mm, H=1420 mm (model Magis Combo V2 16)
- Cechy szczególne: Dzięki pracy hybrydowej (kocioł kondensacyjny jako źródło szczytowe) możliwość pokrycia całego zapotrzebowania na ciepło bez dodatkowych urządzeń, możliwość jednoczesnej pracy w trybie chłodzenia oraz produkcji c.w.u.
- Gwarancja: możliwość wydłużenia gwarancji do 5 lat
Pompy ciepła Magis M
- Nazwa modelu: Magis M
- Dolne źródło ciepła: powietrze
- Górne źródło ciepła: woda
- Zastosowanie: Urządzenie typu monoblok do ogrzewania, chłodzenia i przygotowania c.w.u. dla budownictwa mieszkaniowego
- Zakres mocy cieplnej dla typoszeregu [kW]: Od 4 do 30 kW
- Zakres mocy chłodniczej dla typoszeregu [kW]: nie podano
- Klasa energetyczna: A+++ (W35), A+ (W55) / A++ (W55) dla mniejszych urządzeń
- Współczynnik SCOP: COP od 3,92 do 5,10 (A7/W35)
- Pojemność zasobnika: brak wbudowanego zasobnika
- Czynnik roboczy: R32
- Temperatura powietrza: Od -25 do 40°C
- Temperatura zasilania: maks. 65°C
- Typ sprężarki: inwerterowa wykonana w technologii Twin Rotary DC Inverter.
- Sterowanie – funkcje: automatyka przystosowana do sterowania 2 strefami grzewczymi, w tym jednej z mieszaczem, sterownik w standardzie – kontrola parametrów urządzenia w czasie rzeczywistym.
- Funkcje: szeroka modulacji sprężarki (30-100%), możliwość pracy w trybie grzania lub chłodzenia w oparciu o pracę pogodową
- Poziom hałasu: moc akustyczna od 55 dB(A) dla Magis M4 do 77 dB(A) dla Magis M30
- Wymiary: od W= 1295 mm, D=429 mm, H=712 mm (model Magis M4) do W=1129 mm, D=528 mm, H=1558 mm (model Magis M30)
- Cechy szczególne: Sterownik w standardzie, możliwość współpracy z PV, dla wybranych modeli wbudowana grzałka o mocy 3 lub 9 kW i fabrycznie zainstalowany przewód grzewczy tacy ociekowej
- Gwarancja: możliwość wydłużenia gwarancji do 5 lat