Ekologicznie ogrzewane osiedla

Ekologiczne rozwiązania OZE
Moda na ekologię przywędrowała do nas z zachodu, przyniosła wiele rozwiązań pozwalających chronić środowisko a przy tym zmniejszać zużycie dotychczasowych źródeł energii, zastępując je ekologicznymi rozwiązaniami OZE, a zatem oszczędzać.
W Polsce, w związku z długim okresem grzewczym warto rozważyć ekologiczne sposoby na ogrzanie osiedla, które chronią jednocześnie środowisko i kieszeń odbiorców ciepła.
Zobacz także
Leroy Merlin Dlaczego ekogroszek jest lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe?

Przez wiele lat gospodarstwa domowe w Polsce ogrzewano paliwami stałymi – węglem oraz drewnem. Mniej popularny i wciąż niedostępny dla szerokiej grupy odbiorców jest gaz, natomiast dużą popularność zyskał...
Przez wiele lat gospodarstwa domowe w Polsce ogrzewano paliwami stałymi – węglem oraz drewnem. Mniej popularny i wciąż niedostępny dla szerokiej grupy odbiorców jest gaz, natomiast dużą popularność zyskał ekogroszek. To paliwo bazujące na węglu kamiennym lub brunatnym. Ekogroszek ma liczne zalety – jest paliwem o wysokiej kaloryczności oraz przy odpowiednim spalaniu w nieco mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko.
Hoval Sp. z o.o. Jak obniżyć koszty ciepłej wody we wspólnocie mieszkaniowej nawet do 30%?

Budynki mieszkalne zasilane z lokalnych kotłowni borykają się często z relatywnie wysokimi kosztami zużycia medium. Duży problem stanowi ciepła woda użytkowa, na którą jest duże i zarazem zmienne zapotrzebowanie...
Budynki mieszkalne zasilane z lokalnych kotłowni borykają się często z relatywnie wysokimi kosztami zużycia medium. Duży problem stanowi ciepła woda użytkowa, na którą jest duże i zarazem zmienne zapotrzebowanie w ciągu doby. Ta druga cecha generuje główne koszty, które wspólnota będzie musiała pokryć.
Buderus Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Cechą wspólną tych urządzeń jest to, że pobierają energię z promieni słonecznych, ale różnica...
Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne Panele fotowoltaiczne są często mylone z kolektorami słonecznymi. Cechą wspólną tych urządzeń jest to, że pobierają energię z promieni słonecznych, ale różnica między nimi jest dość wyraźna. Panele fotowoltaiczne przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Natomiast kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania...
Wprowadzenie ekologicznych sposobów ogrzewania budynków odbywa się poprzez montaż pomp ciepła, wykorzystanie biomasy a nawet ciepła z ziemi i słońca.
Okres grzewczy w naszej strefie klimatycznej trwa nawet do 8 miesięcy, przez co może generować niebagatelne wydatki. Można założyć, że jeśli w danej wspólnocie mieszkania są ogrzewane w tradycyjnej technologii, to koszty ogrzewania z roku na rok będą się tylko zwiększać.
Po pierwsze dlatego, że surowce energetyczne są coraz droższe, gdyż jest ich coraz mniej, a także dlatego, że stare systemy grzewcze wymagają częstszych przeglądów i prac konserwacyjnych. Dlatego w interesie zarządców oraz członków wspólnoty mieszkaniowej, leży zmniejszenie rozliczeń zużycia energii cieplnej. To niekoniecznie musi się wiązać z ograniczeniem poboru ciepła przez użytkowników lokali.
By płacić mniej za ogrzewanie warto zainteresować się termoizolacją budynku - wymianą okien czy dociepleń ścian. Takie zmiany pozytywnie wpłyną także na cenę mieszkań we wspólnocie - mówi Katarzyna Wilk-Kopacz z Nawigator Nieruchomości.
Największe oszczędności w kosztach związanych z ogrzewaniem mieszkania dają ekologicznie ogrzewane osiedla. Obecnie modne stało się budownictwo proekologiczne, dlatego coraz więcej nowych inwestycji to osiedla wyposażone w najnowocześniejsze systemy grzewcze, obniżające emisję szkodliwych substancji.
A jeśli dane osiedle z ekologią ma niewiele wspólnego, to może warto zastanowić się nad wymianą instalacji grzewczej lub alternatywnymi sposobami ogrzewania mieszkań?
Ekosposoby na niższe rachunki za ogrzewanie
Jedną z metod na ekonomiczne oraz ekologiczne ogrzewanie osiedla jest pompa ciepła. W naszych warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzają się pompy ciepła czerpiące ciepło z gruntu. Nawet zimą na głębokości około 1,5 metra temperatura gruntu kształtuje się w granicach 8 st. C.
Do zasilania pompy ciepła co prawda używa się energii elektrycznej, ale jej zużycie jest niewielkie, zwłaszcza w porównaniu do ogrzania takim sposobem całego pomieszczenia.
Pompa ciepła doskonale przydaje się także w okresie letnim - może pełnić funkcję klimatyzacji. Choć koszta jej instalacji nie należą do najtańszych, zwracają się w krótkim czasie - mówi Katarzyna Wilk-Kopacz.
Sporo można zaoszczędzić także poprzez montaż w budynku kolektorów słonecznych. Umieszcza się je zazwyczaj na dachu budynku, choć bywa także, że na ścianach, a ich działanie sprowadza się do chłonięcia promieni słonecznych, które następnie są przetwarzane w energię cieplną.
Kolektory, jako źródło ogrzewania solarnego, doskonale sprawdzają się do ogrzewania zarówno budynku, jak i wody. Solary przynoszą nie tylko wymierne korzyści finansowe, ale i przyczyniają się do poprawy środowiska - mniej dymiących osiedli to mniejsze skażenie atmosfery, a przecież każdy z nas chciałby żyć w przyjemnym, czystym otoczeniu.
Kolektory słoneczne i pompy ciepła to nie jedyne metody na tanie i przyjazne środowisku ogrzewanie mieszkań. W ostatnim czasie coraz powszechniej, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i na całych osiedlach, do ogrzewania powierzchni mieszkalnych stosuje się naturalne materiały grzewcze. Należą do nich wszelkiego rodzaju biomasy - od makulatury przez odpady z cukrowni po wiklinę i ziarna zbóż.
Surowce te spala się w nowoczesnych kotłach, które wytwarzają zaledwie śladowe ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.
Dofinansowanie dla wspólnoty
Nawet jeśli mieszkania w naszej wspólnocie ogrzewane są za pomocą tradycyjnych metod grzewczych i gdy jesteśmy odbiorcami ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej - wcale nie musimy rezygnować z ekologicznych źródeł energii. Dziś wraz z postępem technologii możliwa jest budowa systemu zintegrowanego ogrzewania, łączącego starsze, mniej przyjazne dla otoczenia sposoby grzewcze z tymi energooszczędnymi. Warto więc zainwestować w ekologię, bo taka inwestycja po prostu się opłaci.
Oczywiście koszty montażu nowoczesnych urządzeń nie należą do najtańszych, ale wiele z nich jest dofinansowane z dotacji unijnych. Takie dofinansowanie możemy uzyskać na przykład przy instalacji kolektorów słonecznych - pieniądze mogą otrzymać zarówno indywidualne gospodarstwa domowe, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Także kotły na paliwa odnawialne podlegają dopłatom.
Zasady udzielania dotacji są różne w zależności od gminy, nierzadko jednak wsparcie to sięga nawet 80% wydatków - mówi Katarzyna Wilk-Kopacz.
Poza dotacjami unijnymi na wykonanie przedsięwzięcia proekologicznego dostępne są też kredyty inwestycyjne czy termomodernizacyjne na preferencyjnych warunkach.
Rosnący trend proekologiczny w połączeniu z nowymi technologiami sprawia, że oszczędności na ogrzewaniu są coraz bardziej realne. A zaoszczędzone w ten sposób środki wspólnota może wykorzystać na bieżące potrzeby modernizacyjne bądź inwestycje wpływające na poprawę wyglądu terenów wokół osiedla, np. cieszące oko mieszkańców kwitnące rabaty bądź efektowne skalniaki.