administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Redakcja Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych

Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych

O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.

O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.

Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów?

Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów? Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów?

Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe?

Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe? Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe?

Uwarunkowania środowiskowe budowy bioelektrowni w sąsiedztwie wspólnoty mieszkaniowej

Rozpoznając dwukrotnie wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji, SKO uznało, że wprawdzie zaskarżona decyzja faktycznie zawierała wady, jednakże nie nosiła ona cech rażącego naruszenia prawa.

Rozpoznając dwukrotnie wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji, SKO uznało, że wprawdzie zaskarżona decyzja faktycznie zawierała wady, jednakże nie nosiła ona cech rażącego naruszenia prawa.

Obowiązek sporządzenia raportu dla planowanego przedsięwzięcia, mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, stwierdza organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, określając jednocześnie zakres tego raportu, przy czym obowiązek ten spoczywa na organie również wówczas, gdy organ ten nie stwierdzi potrzeby sporządzenia raportu – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 23.03.2021 r.

Zobacz także

Grupa Warta Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie? Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują...

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Aneta Mościcka Zarząd przymusowy we wspólnocie

Zarząd przymusowy we wspólnocie Zarząd przymusowy we wspólnocie

Powołanie zarządu przymusowego przez sąd nie stanowi sankcji z tytułu zaistniałych naruszeń w przeszłości, ale ma na celu racjonalne uregulowanie zarządzania nieruchomością wspólną na przyszłość – wynika...

Powołanie zarządu przymusowego przez sąd nie stanowi sankcji z tytułu zaistniałych naruszeń w przeszłości, ale ma na celu racjonalne uregulowanie zarządzania nieruchomością wspólną na przyszłość – wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.

Aneta Mościcka Decyzja o warunkach zabudowy a pozwolenie na budowę

Decyzja o warunkach zabudowy a pozwolenie na budowę Decyzja o warunkach zabudowy a pozwolenie na budowę

Zarzuty związane z pogorszeniem warunków życia, w tym hałas, zanieczyszczenia, natężenie ruchu nie mogą być skuteczne na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Zarzuty te mogą być zbadane dopiero...

Zarzuty związane z pogorszeniem warunków życia, w tym hałas, zanieczyszczenia, natężenie ruchu nie mogą być skuteczne na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Zarzuty te mogą być zbadane dopiero na dalszym etapie procesu inwestycyjnego, tj. w postępowaniu administracyjnym w sprawie wydania pozwolenia na budowę.

Zarządy wspólnot mieszkaniowych zażądały stwierdzenia nieważności decyzji wydanej przez wójta, na podstawie której to decyzji ustalono spółce z o.o. środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia, polegającego na budowie bioelektrowni rolniczej o mocy ok. 1 MW energii elektrycznej i o mocy 1MW energii cieplnej, zlokalizowanej w sąsiedztwie tych wspólnot. Decyzja ta wydana została na podstawie obowiązujących poprzednio przepisów POŚ w brzmieniu obowiązującym przed dniem 15 listopada 2008 r.

Wobec nieuwzględniania żądania wspólnot, reprezentowanych przez ich jednoosobowe zarządy, na skutek wniesionych kolejno odwołań, Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją utrzymało ostatecznie w mocy własną decyzję o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji wójta.

Rozpoznając dwukrotnie wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji, SKO uznało, że wprawdzie zaskarżona decyzja faktycznie zawierała wady, jednakże nie nosiła ona cech rażącego naruszenia prawa, w rozumieniu przepisów procedury administracyjnej. Decyzja ta nie zawierała również żadnej innej wady kwalifikowanej. Kolegium podkreśliło, iż zaskarżone orzeczenie zostało wydane m.in. przez organ właściwy rzeczowo i miejscowo, miało ważną podstawę prawną w obowiązujących w dacie jej wydania przepisach POŚ, jak też zostało skierowane do osób, które były stronami postępowania.

Wobec powyższego – zdaniem SKO – za wadę powodującą nieważność badanej decyzji z mocy prawa nie można było uznać – jak wskazywały na to zarządy wnioskujących wspólnot – samego tylko określenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia, polegającego na budowie bioelektrowni rolniczej, bez uprzedniego oznaczenia na mapie do celów projektowych obszaru analizowanego (która to mapa w ocenie wnioskujących wspólnot nosiła zarazem znamiona dokumentu fałszywego) oraz bez określenia standardów, jakie powinny być dotrzymane w okresie funkcjonowania przedsięwzięcia. W złożonym w sprawie wniosku o ponowne rozpatrzenie, wnioskodawcy nie wskazali żadnej podstawy prawnomaterialnej, z której wynikałaby nieważność decyzji kontrolowanej przez kolegium.

Jednocześnie SKO nie podzieliło postawionego przez zarządy wspólnot mieszkaniowych zarzutu rażącego naruszenia prawa poprzez błędne zaliczenie planowanej bioelektrowni do zespołu zabudowy przemysłowej na terenie o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha, czyli do przedsięwzięcia wskazanego w § 3 ust. 1 pkt 52 lit. a obowiązującego wówczas rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko. Kolegium podniosło, iż w sprawie bezsporne było, że w dacie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycje w zakresie budowy bioelektrowni nie były wprost w nim wymienione.

W praktyce, w związku z brakiem wyraźnego unormowania, organy administracji kwalifikowały biogazownie zwykle jako budowle służące działalności rolniczej, jako instalacje do produkcji paliw z produktów roślinnych, czy też urządzenia infrastruktury technicznej lub jako obiekty przemysłowe. SKO podkreśliło wobec tego, że jeżeli przepis prawa dopuszcza rozbieżną interpretację, to wybór jednej z opcji nie może być oceniany jako rażące naruszenie prawa.

Ponadto – w ocenie kolegium – nawet kwalifikacja projektowanego przedsięwzięcia do kategorii instalacji do produkcji paliw z produktów roślinnych (§ 3 ust. 1 pkt 44 Rozporządzenia) nie przesądziłaby o odmiennym trybie procedowania przez wójta. W odniesieniu bowiem do tego rodzaju przedsięwzięć, sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko było także fakultatywne. Oceniając zaś, czy nie należałoby nałożyć na inwestora obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, wójt oparł się na opiniach Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz starosty jako organu ochrony środowiska. Choć opinie te nie miały charakteru wiążącego, to jednak organ prowadzący postępowanie w ramach rozpatrywania materiału dowodowego uznał stanowiska tych organów za własne i orzekł o odstąpieniu od obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko z uwagi na jego zakres i rodzaj, uwzględnił także wielkość zajmowanego terenu oraz ogólnikowo wskazał na skalę i rodzaj możliwego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Ostatecznie więc organ I instancji, po uzyskaniu przez planowane przedsięwzięcie pozytywnych uzgodnień uprawnionych organów, wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, odpowiadającą – co do zasady – obowiązującym w dacie jej wydania przepisom POŚ, wskazując zarazem rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia oraz działania, jakie należy podjąć na etapie jego realizacji i eksploatacji – w tym podkreślając, że należało przyjąć rozwiązania funkcjonalne i techniczne, ograniczające lub eliminujące wpływ budowy bioelektrowni na środowisko przyrodnicze, zdrowie ludzi i inne obiekty budowlane, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W świetle powyższych ustaleń – w ocenie SKO – nie zasługiwał na aprobatę zarzut zgłoszony przez zarządy wspólnot mieszkaniowych, a wskazujący na rzekomy brak oceny oddziaływania na środowisko tego przedsięwzięcia, bowiem zaskarżona decyzja wójta o określeniu środowiskowych uwarunkowań dotyczyła oceny oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko, przeprowadzonej z uwzględnieniem wymogów prawa.

Jednocześnie, mając na uwadze, że przy ocenie oddziaływania zamierzonej inwestycji w ramach postępowania dotyczącego wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach organ powinien opierać się o dane i założenia przyjęte w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, które w istocie konkretyzowały planowane przedsięwzięcie, organ ten nie mógł z góry zakładać, że inwestor zamierza zrealizować przedsięwzięcie o innych parametrach niż opisane w karcie informacyjnej i z tego względu doszukiwać się jego potencjalnego oddziaływania w zakresie, wykraczającym poza oddziaływania wskazane w karcie informacyjnej. Takiego podejścia nie mogły również uzasadniać np. obawy sąsiadów, tj. wspólnot mieszkaniowych. Czym innym jest bowiem określenie warunków środowiskowych dla realizacji planowanego przedsięwzięcia, a czym innym jest przestrzeganie przez inwestora ustaleń decyzji.

Jeżeli więc wynikające z tej decyzji ustalenia i warunki nie byłyby przez inwestora przestrzegane, to wówczas zaistniałaby podstawa do wszczęcia odrębnego postępowania, którego celem byłoby ustalenie, czy inwestor przestrzega decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

W nawiązaniu natomiast do zarzutu, że z funkcjonowaniem biogazowni łączą się uciążliwe zapachy, SKO wskazało, że w polskim prawodawstwie brak jest norm prawnych, określających poziomy zapachów w środowisku, a co za tym idzie, nie ma podstawy, na której można by oprzeć określenie kręgu stron postępowania o ten rodzaj oddziaływania. Zapach jest substancją niemierzalną, zaś jego odczuwanie w każdym przypadku ma charakter subiektywny. Zapachy więc – mimo, że mogą być uciążliwe – nie mogą być badane, ponieważ w polskim systemie prawnym nie istnieją normy prawne, które odnosiłyby się do ich zapachów.

Odnosząc się na koniec do zarzutu, że funkcjonowanie przedsięwzięcia z uwagi na ruch dużej ilości samochodów ciężarowych spowoduje zwiększony hałas i emisję spalin, kolegium podniosło, że na etapie postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, nie był i nie jest regulowany szczegółowy zakres praw i obowiązków inwestora, niemieszczących się w zakresie potrzeby ochrony środowiska. Brak było zatem podstaw do nałożenia w decyzji środowiskowej obowiązku dotyczącego określenia zasad obsługi komunikacyjnej i możliwości włączenia do dróg publicznych ruchu drogowego, związanego z planowanym przedsięwzięciem, mających na celu zachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

W skardze wniesionej od decyzji organu odwoławczego, strona skarżąca zarzuciła m.in. naruszenie przepisów prawa materialnego, w konsekwencji którego to naruszenia doszło do niewłaściwego zastosowania obowiązujących przepisów i przyjęcia, że w sprawie nie doszło do błędnej kwalifikacji przedsięwzięcia w sytuacji, gdy wójt bez racjonalnego uzasadnienia zakwalifikował przedmiotowe przedsięwzięcie jako przedsięwzięcie stanowiące zespół zabudowy przemysłowej na terenie o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha, a w konsekwencji stwierdził brak potrzeby sporządzania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, czym uniemożliwił sobie tzw. screening planowanego przedsięwzięcia.

W uzasadnieniu skargi podniesiono również, że wójt nie wykazał, z jakich powodów odstąpił od obowiązku sporządzenia raportu, a jedynie przytoczył sentencję opinii i postanowienia starosty, jako organu ochrony środowiska w sytuacji, gdy organy opiniujące bezrefleksyjnie uznały brak potrzeby sporządzenia raportu, bez jakiejkolwiek analizy, opierając się w zasadzie jedynie na wniosku samego inwestora i danych w nim podanych.

W odpowiedzi na skargę, SKO wniosło o jej oddalenie, podtrzymując argumentację zawartą w uzasadnieniu zaskarżonego rozstrzygnięcia.

Postępowanie przed WSA

Po rozpoznaniu sprawy, właściwy miejscowo Wojewódzki Sąd Administracyjny, wyrokiem uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymał w mocy wcześniejszą decyzję, wydaną w sprawie przez SKO, uznając wniesioną skargę za jak najbardziej zasadną.

W uzasadnieniu zapadłego rozstrzygnięcia WSA wyjaśnił, że – mając na uwadze obowiązujące w dacie jej wydania przepisy – obowiązek sporządzenia raportu dla planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko stwierdzał (w drodze postanowienia) organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, określając jednocześnie zakres raportu. Organ ten miał przy tym obowiązek wydać przedmiotowe postanowienie zarówno wówczas, gdy dostrzegał potrzebę sporządzenia raportu, jak i wtedy, gdy nie stwierdzał takiej potrzeby, przy czym w obu przypadkach organ uwzględniał łącznie szczegółowe uwarunkowania, o których stanowiły przepisy POŚ.

Jak podkreślił sąd administracyjny I instancji, uzasadniając postanowienie o odstąpieniu od obowiązku sporządzenia raportu, wójt powołał się w zasadzie jedynie na opinię starosty oraz opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, z których wynikało, że przedsięwzięcie ze względu na zakres, rodzaj, wielkość zajmowanego terenu, skalę i rodzaj możliwego oddziaływania na środowisko nie wymaga sporządzenia raportu. Organ nie poczynił zatem żadnych samodzielnych ustaleń co do przedmiotowych uwarunkowań. Bezkrytycznie przytoczył natomiast dane, zawarte w informacji sporządzonej przez inwestora, w której jedynie marginalnie wspomniano o położonym w sąsiedztwie przedsięwzięcia osiedlu mieszkaniowym, nie odnosząc się jednak wcale do kwestii potencjalnego oddziaływania przedsięwzięcia na mieszkańców tego osiedla.

Powyższe postępowanie naruszało zatem niewątpliwie przepisy rozporządzenia, w którym wskazano wprost, iż kwalifikowanie przedsięwzięcia do kategorii wymagającego bądź nie wymagającego sporządzenia raportu wiązało się z uwzględnieniem zasięgu oddziaływania, tj. obszaru geograficznego i liczby ludności, na którą przedsięwzięcie mogło oddziaływać, a także prawdopodobieństwa oddziaływania, czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania. Wójt nie przeprowadził żadnych analiz w tym zakresie. Powyższe stanowiło zatem oczywiste i daleko idące w skutkach naruszenie prawa.

Ponadto, WSA zauważył, iż SKO nie rozpoznało także zawartego we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy żądania stwierdzenia nieważności postanowienia wójta o odstąpieniu od obowiązku sporządzenia raportu. Treść tego postanowienia miała zaś zasadniczy wpływ na decyzję środowiskową.

W myśl bowiem art. 56 ust. 1b pkt 2 POŚ, właściwy organ wydawał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, uwzględniając ustalenia zawarte w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko albo informacje zawierające dane, o których była mowa w poprzednio obowiązującym art. 49 ust. 3 POŚ, jeżeli sporządzenie raportu nie było z kolei wymagane. Wydanie przez organ postanowienia o odstąpieniu od sporządzenia raportu determinowało zatem jego dalsze postępowanie w sprawie. Stąd też, zależność pomiędzy przedmiotowym postanowieniem a wydaną następnie decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, czyniła zasadnym rozpatrzenie w pierwszej kolejności wniosku o stwierdzenie nieważności tego postanowienia, czego kolegium jednak nie uczyniło.

Choć przy tym prawidłowe było stanowisko SKO, że w przepisach rozporządzenia, obowiązujących w dacie wydania decyzji przez wójta nie wymieniono bioelektrowni. Dlatego też tego rodzaju przedsięwzięcie należało zakwalifikować do innej kategorii inwestycji o zbliżonych do bioelektrowni cechach, co wymagało jednakże każdorazowo dokonania interpretacji przepisów rozporządzenia z uwzględnieniem specyfiki danej bioelektrowni. WSA zwrócił wobec tego uwagę, iż w praktyce przez okres obowiązywania rozporządzenia, organy administracji kwalifikowały bioelektrownie niejednolicie:

  • jako instalacje do spalania paliw w celu wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej,
  • jako instalacje do produkcji paliw z produktów roślinnych, lub też
  • jako zespół zabudowy przemysłowej na terenie o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha.

W każdej sprawie organ właściwy do wydania decyzji obowiązany był więc rozważyć, którym przedsięwzięciom wymienionym w rozporządzeniu odpowiada projektowana bioelektrownia, przy czym możliwa była kwalifikacja takiej inwestycji do więcej niż jednej kategorii. Powyższe rozważania wykluczały zarazem uznanie, że zakwalifikowanie przez wójta w rozpoznawanej sprawie bioelektrowni do kategorii zespołu zabudowy przemysłowej stanowiło rażące naruszenie prawa, skutkujące stwierdzeniem nieważności decyzji.

Istotne w sprawie było to, że każda z trzech opisanych wyżej kategorii przedsięwzięć została wymieniona w rozporządzeniu jako przedsięwzięcia, mogące znacząco oddziaływać na środowisko, co oznacza, że obowiązek sporządzenia raportu mógł być stwierdzony na podstawie art. 51 ust. 2 POŚ. Dla każdego z tych przedsięwzięć – w zakresie ustalenia oddziaływania na środowisko – obowiązywał zatem ten sam reżim prawny, dlatego też z punktu widzenia interesów stron postępowania nie miało znaczenia, do której kategorii bioelektrownia została ostatecznie zakwalifikowana.

Wobec powyższego, kolegium przedwcześnie uznało brak podstaw do stwierdzenia nieważności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, gdyż nie dostrzegło popełnionych przez wójta uchybień w zakresie oceny potrzeby sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. Istniejące w tym zakresie regulacje nie ograniczały się bowiem jedynie do sytuacji, w której organ stwierdza potrzebę sporządzenia raportu. Miały one bowiem zastosowanie również wtedy, gdy organ wydawał postanowienie o braku potrzeby sporządzenia raportu.

Tymczasem w rozpoznawanej sprawie, organ nie poczynił żadnych samodzielnych ustaleń w powyższym zakresie, bezkrytycznie przytaczając dane, zawarte w sporządzonej przez inwestora informacji, dołączonej do wniosku o ustalenie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia. W informacji jedynie marginalnie wspomniano o położonym w sąsiedztwie inwestycji osiedlu mieszkaniowym i nie odniesiono się nawet ogólnikowo do kwestii potencjalnego oddziaływania inwestycji na mieszkańców tego osiedla. Co więcej, we wstępnej części opracowania, w której inwestor określił otoczenie inwestycji, pominięto w ogóle okoliczność bezpośredniego sąsiedztwa osiedla mieszkaniowego. Nie ulegało zatem wątpliwości, iż w rozpoznawanej sprawie wójt nie przeprowadził żadnych analiz oddziaływania planowanej inwestycji z uwzględnieniem liczby ludności zamieszkującej osiedle, w tym nie określił prawdopodobieństwa oddziaływania inwestycji na jego mieszkańców, co stanowiło oczywiste i daleko idące w skutkach naruszenie prawa.

Stanowisko NSA

Na skutek złożonej przez inwestora skargi kasacyjnej, Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem uchylił zaskarżone orzeczenie sądu administracyjnego I instancji, przekazując temu sądowi sprawę do ponownego jej rozpoznania. W ocenie NSA wniesiona skarga kasacyjna zasługiwała bowiem na uwzględnienie, choć nie wszystkie podniesione w niej zarzuty okazały się zasadne.

Za zasadny NSA uznał zarzut dotyczący możliwości zakwestionowania w postępowaniu nieważnościowym odnoszącym się do decyzji środowiskowej, wydanego wcześniej postanowienia wójta. Jak wyjaśnił to NSA, w stanie prawnym obowiązującym w dacie wydania decyzji oraz postanowienia przez wójta, obowiązek sporządzenia raportu dla planowanego przedsięwzięcia stwierdzał – w drodze postanowienia – organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, określając jednocześnie zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Postanowienie wydawane było również, jeżeli organ nie stwierdził potrzeby sporządzenia raportu. Na tej podstawie wydane zaś zostało postanowienie wójta.

Jak zwrócił uwagę NSA, w obecnym stanie prawnym postanowienie o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko nie jest zaskarżalne w drodze zażalenia, a następnie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego (w sytuacji gdy poprzednio było). Oznacza to, że postanowienie można zakwestionować wyłącznie w odwołaniu od decyzji środowiskowej wydanej w jego następstwie. To rozróżnienie miało z kolei doniosłe skutki procesowe. Wynika bowiem z tego, że ewentualne rażące naruszenie prawa, odnoszące się do postanowienia z art. 51 ust. 2 POŚ powinno było być podnoszone we wniosku o stwierdzenie nieważności tego postanowienia lub postanowienia wydanego na skutek zażalenia na postanowienie organu I instancji. Stąd też, nie można było kwestionować zgodności z prawem postanowienia wydanego na podstawie art. 51 ust. 2 POŚ w odwołaniu od decyzji środowiskowej lub w formie innych środków prawnych, odnoszących się do tej decyzji (np. skargi na decyzję organu odwoławczego lub wniosku o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji środowiskowej, tak jak to miało miejsce w rozpoznawanej sprawie). Decyzja środowiskowa została bowiem wydana w odrębnym toku instancji.

Niezależnie od powyższego, WSA dopuścił się również naruszenia przepisów prawa materialnego, polegającego przede wszystkim na braku jednoznacznego wykazania, że w sprawie doszło do rażącego naruszenia prawa. Ocena sądu administracyjnego I instancji sprowadzała się bowiem do stwierdzenia, że decyzja środowiskowa oraz postanowienie, stwierdzające brak potrzeby sporządzenia raportu, nie zawierały oceny w zakresie znajdującego się w sąsiedztwie przedsięwzięcia m.in. osiedla mieszkaniowego. Mając zaś na uwadze, że postępowanie nieważnościowe nie jest kolejną instancją w postępowaniu administracyjnym, ocena prawna wyrażona w tym zakresie przez WSA prowadziła do błędnego nałożenia na organy orzekające w sprawie, obowiązku uzupełnienia postępowania dowodowego zakończonego wydaniem ostatecznej decyzji środowiskowej.

Z tych też przyczyn, NSA orzekł jak na wstępie. Wyrok jest prawomocny.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Aneta Mościcka Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą...

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Aneta Mościcka Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie,...

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie, wynikające z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie może być jednak kwalifikowane jako podział nieruchomości w rozumieniu art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Jacek Frydryszak Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

Anna Ruszczak news Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał...

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał będzie mąż i rozliczał koszty z tego tytułu.

Małgorzata Pundyk-Glet Sporne balkony

Sporne balkony Sporne balkony

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Aneta Mościcka Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu...

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej (bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji) i stanowi czynność zwykłego zarządu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Paweł Puch Remont we wspólnocie

Remont we wspólnocie Remont we wspólnocie

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać...

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać członków wspólnoty mieszkaniowej do pokrycia kosztów nie związanych z nieruchomością wspólną – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Aneta Mościcka Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Zasady naliczania opłaty adiacenckiej Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres...

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa – podziału nieruchomości; wzrost wartości nieruchomości na skutek dokonanego podziału; wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale...

Aneta Mościcka Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości? Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany,...

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany, są częścią składową wywłaszczonej nieruchomości. Tym samym wartość tablic reklamowych podwyższa wartość nieruchomości i zwiększa odszkodowanie z tytułu jej wywłaszczenia – wynika z wyroku NSA.

Anna Ruszczak news Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem...

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem nieruchomości w Warszawie.

Anna Ruszczak news Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.

Aneta Mościcka Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność...

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Aneta Mościcka Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności

Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności

Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie...

Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie jest wymagana zgoda współwłaścicieli na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, jaką jest zrzeczenie się nieodpłatnej i bezterminowej służebności przechodu i przejazdu – orzekł Sąd Najwyższy.

Anna Ruszczak news Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Rozprawa TSUE, która odbyła się 12 października br., dotycząca możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, została zamknięta. Do 16 lutego 2023 roku rzecznika generalny...

Rozprawa TSUE, która odbyła się 12 października br., dotycząca możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, została zamknięta. Do 16 lutego 2023 roku rzecznika generalny ma przedstawić swoją opinię, zaś wyrok TSUE w tej sprawie może zapaść za rok.

Eugenia Śleszyńska Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych?

Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych? Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych?

Według prawa i orzecznictwa władający obiektem budowlanym odpowiada za instalacje i inne urządzenia obiektu budowlanego, w tym budynku. Instalacje takie i ich części a także urządzenia z nimi związane...

Według prawa i orzecznictwa władający obiektem budowlanym odpowiada za instalacje i inne urządzenia obiektu budowlanego, w tym budynku. Instalacje takie i ich części a także urządzenia z nimi związane powinny być, co do zasady, założone zgodnie z projektem budowlanym oraz przepisami techniczno-budowlanymi.

Paweł Puch Dzierżawa terenu pod śmietnik

Dzierżawa terenu pod śmietnik Dzierżawa terenu pod śmietnik

Ustawa o utrzymaniu czynności i porządku w gminach nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Jeżeli działka pod budynkiem stanowiąca...

Ustawa o utrzymaniu czynności i porządku w gminach nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Jeżeli działka pod budynkiem stanowiąca teren nieruchomości wspólnej jest zbyt mała, wspólnota mieszkaniowa musi nabyć, wydzierżawić czy użyczyć grunt sąsiedni na postawienie wiaty. Jest to decyzja przekraczająca zwykły zarząd, więc wspólnota musi w tej sprawie podjąć uchwałę – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Aneta Mościcka Obowiązek informacyjny banku

Obowiązek informacyjny banku Obowiązek informacyjny banku

Obowiązek informacyjny banku przy umowach kredytowych indeksowanych w walucie obcej określany jest jako „ponadstandardowy”, mający dać konsumentowi pełne rozeznanie co do istoty transakcji. Zakres informacji...

Obowiązek informacyjny banku przy umowach kredytowych indeksowanych w walucie obcej określany jest jako „ponadstandardowy”, mający dać konsumentowi pełne rozeznanie co do istoty transakcji. Zakres informacji powinien obrazować skalę możliwego wzrostu zadłużenia kredytowego. Skoro świadomości tego jak wzrośnie kurs CHF nie miał też bank, a nawet nie mógł go przewidzieć, to proponowanie przez niego konsumentowi zawarcia na takich warunkach umowy nie wypełnia podstawowych obowiązków informacyjnych –...

Anna Ruszczak news WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach

WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach

Nowy front na wojnie kredytobiorców z bankami: katowicki sąd udzielił klientce pozywającej bank zabezpieczenia powództwa. Na jego podstawie kredytobiorca do rozstrzygnięcia sporu płacić będzie ratę wyliczaną...

Nowy front na wojnie kredytobiorców z bankami: katowicki sąd udzielił klientce pozywającej bank zabezpieczenia powództwa. Na jego podstawie kredytobiorca do rozstrzygnięcia sporu płacić będzie ratę wyliczaną tylko z użyciem marży, bez WIBOR-u.

Eugenia Śleszyńska Usługa concierge we wspólnocie

Usługa concierge we wspólnocie Usługa concierge we wspólnocie

Koszty usługi concierge – ja­ko nie stanowiące kosztów utrzymania nieru­chomości wspólnej – nie obciążają współwła­ścicieli nieruchomości i nie mogą być mocą uchwały wspólnoty zaliczone do kosz­tów zarządu...

Koszty usługi concierge – ja­ko nie stanowiące kosztów utrzymania nieru­chomości wspólnej – nie obciążają współwła­ścicieli nieruchomości i nie mogą być mocą uchwały wspólnoty zaliczone do kosz­tów zarządu nieruchomością wspólną.

Aneta Mościcka Warunki ważności uchwały spółdzielni mieszkaniowej

Warunki ważności uchwały spółdzielni mieszkaniowej Warunki ważności uchwały  spółdzielni mieszkaniowej

Przewidziane w statucie spółdzielni – przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały – liczenie i uwzględnianie tylko głosów „za” i „przeciw” oraz zasada, że uchwały są podejmowane zwykłą...

Przewidziane w statucie spółdzielni – przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały – liczenie i uwzględnianie tylko głosów „za” i „przeciw” oraz zasada, że uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów nie są prawidłowe w świetle art. 83 ust. 9 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Aneta Mościcka Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości

Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości

Błędne jest stanowisko, że przy ustalaniu powierzchni nieruchomości z belkami stropowymi dla celów podatku nieruchomości należy liczyć odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, bo to powoduje...

Błędne jest stanowisko, że przy ustalaniu powierzchni nieruchomości z belkami stropowymi dla celów podatku nieruchomości należy liczyć odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, bo to powoduje de facto podział na części podstawy opodatkowania pod belkami i pomiędzy nimi. Przy określeniu wysokości kondygnacji w świetle należy uwzględnić odległość mierzoną od podłoża do najniższego trwałego elementu konstrukcyjnego stopu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Ruszczak news Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na...

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego.

Aneta Mościcka Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości

Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości

Następcy prawni inwestora, uzyskując prawo własności nieruchomości, wchodzą w prawa i obowiązki wiążące się z tą nieruchomością. Wszelkie rozstrzygnięcia, w tym decyzje zmierzające do usunięcia skutków...

Następcy prawni inwestora, uzyskując prawo własności nieruchomości, wchodzą w prawa i obowiązki wiążące się z tą nieruchomością. Wszelkie rozstrzygnięcia, w tym decyzje zmierzające do usunięcia skutków naruszeń Prawa budowlanego, powinny być kierowane do następców prawnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wybrane dla Ciebie

Uchwały online - tak teraz to możliwe

Uchwały online - tak teraz to możliwe Uchwały online - tak teraz to możliwe

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla » Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! » Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind » Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania» Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE » Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla » Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.