Celem spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych swych członków, zgodnie z wymaganiami zdrowotnymi i estetycznymi, przez oddawanie w użytkowanie mieszkań w domach przez spółdzielnię wzniesionych lub zakupionych
fot. pixabay
W dniu 29 października 1920 roku została uchwalona przez Sejm RP ustawa o spółdzielniach1). Stworzyła ona pewne ramy prawne, w których mogły się zmieścić wszystkie formy organizacji spółdzielczych, w tym spółdzielnie mieszkaniowe. W jednym z wcześniejszych artykułów wspominałem już, że ustawa ta była uznawana wówczas za jedną z najlepszych w Europie.
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który...
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.
Dziś o obowiązkach zarządców nieruchomości – a konkretnie o konieczności przygotowania przez zarządcę danych dotyczących budynków, jak i lokali, objętych koniecznością przeprowadzenia kontroli przewodów...
Dziś o obowiązkach zarządców nieruchomości – a konkretnie o konieczności przygotowania przez zarządcę danych dotyczących budynków, jak i lokali, objętych koniecznością przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych oraz obowiązku zarejestrowania się w systemie i corocznego składania raportów w ramach Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
Pamiętać należy, że stworzenie jednolitego prawa dla całego terytorium Polski, pozostającego do 1918 roku pod trzema zaborami, znacznie zróżnicowanymi pod względem kultury prawnej, nie było z pewnością proste. Z okazji tej okrągłej rocznicy chciałbym podzielić się z Państwem informacjami, które uzyskałem od członka jednej z warszawskich spółdzielni mieszkaniowych, a jednocześnie pasjonata spółdzielczości polskiej z okresu międzywojennego.
Bardzo ciekawe są dla praktyków dokumenty związane z uregulowaniami wewnętrznymi spółdzielni (statuty, regulaminy) – w dalszej części przedstawię przykładowe rozwiązania. Sądzę, że niektóre rozwiązania warto zaimplementować do współczesnego ustawodawstwa, dotyczącego spółdzielczości mieszkaniowej.
Krok wstecz?
Ówczesny projekt ustawy o spółdzielniach został opracowany przez Ministra Skarbu i przedłożony Sejmowi RP w listopadzie 2019 roku. W sprawozdaniu specjalnie powołanej przez Sejm komisji dla spraw spółdzielczych czytamy między innymi: „Opracowanie projektu poprzedziła międzydzielnicowa ankieta zawodowa, złożona z najwybitniejszych w Polsce przedstawicieli nauki spółdzielczej oraz delegatów polskich spółdzielczych związków rewizyjnych, kodyfikację zaś projektu przeprowadzono przy współudziale międzydzielnicowej komisji prawniczej, której przewodniczył prof. dr Stanisław Wróblewski z Krakowa”.
Doświadczenia z dzisiejszych praktyk legislacyjnych dotyczących spółdzielczości mieszkaniowej (trzydzieści kilka zmian wprowadzonych w pół godziny przy nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w 2017 roku) świadczą o tym, jak wielki krok wstecz „udało się” zrobić po stu latach niepodległości. Fascynująca jest również lektura wielostronicowego uzasadnienia przedłożenia rządowego projektu ustawy o spółdzielniach; dokument ten budzi prawdziwy szacunek szczególnie w czasach „plagi” tzw. projektów poselskich, procedowanych w kilkanaście godzin przez obie izby parlamentu. Ważną nowością było wprowadzenie instytucji Rady Spółdzielczej, która pomimo tego, że była powoływana na okres 2 lat przez Ministra Skarbu, to w 2/3 składała się z przedstawicieli wskazanych przez związki rewizyjne.
Wzorcowy statut spółdzielni
W roku 1931 Związek Rewizyjny Spółdzielni Wojskowych wydał publikację, zawierającą wzory statutów, regulaminów i umów. Publikacja ta miała służyć ułatwieniu funkcjonowania spółdzielni w niepodległej Polsce. Szczególne miejsce w tej publikacji poświęcono spółdzielniom mieszkaniowym. Dwa cytaty z przedstawionego w niej wzorcowego statutu: „Celem spółdzielni jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych swych członków, zgodnie z wymaganiami zdrowotnymi i estetycznymi, przez oddawanie w użytkowanie mieszkań w domach przez spółdzielnię wzniesionych lub zakupionych” i drugi: „Nie mogą być członkami osoby, które w miejscowości będącej siedzibą spółdzielni, posiadają własny dom mieszkalny lub są członkami innej spółdzielni mieszkaniowej”.
Proste, logiczne i dające szanse na rozwiązanie problemu mieszkaniowego poprzez wyeliminowanie możliwości spekulacji mieszkaniami. Zaproponowano również rozwiązania dla spółdzielni budowlanych tj. takich, których celem jest: „…budowanie dla członków na ich własność domów mieszkalnych…”. Możliwe było również łączenie tych dwóch rodzajów spółdzielni – być może stąd pochodzą nazwy wielu współczesnych spółdzielni – „spółdzielnia budowlano-mieszkaniowa…”. Stanowisko w tym zakresie zajęła Rada Spółdzielcza w uchwale z dnia 06.06.1923 (poz. 499), stwierdzając: „Za kooperatywę jednakże mieszkaniową uważać można taką tylko spółdzielnię, której majątek pozostaje wyłącznie jej własnością, członkowie zaś korzystają jedynie z mieszkań w charakterze wyłącznych lokatorów.
Natomiast spółdzielnia, która buduje domy mieszkalne dla swoich członków z przepisaniem na nich tytułu własności, niesłusznie używa miana spółdzielni mieszkaniowej, a zaliczona być winna do spółdzielni budowlanych”. Podobne zasady obowiązywały w powojennej Polsce do 15 grudnia 2000 roku, tj. uchwalenia ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, której wielokrotnie nowelizowane zapisy w coraz większym zakresie odchodzą od idei spółdzielczości jako takiej.
Udziały członków
Bardzo ciekawe rozwiązania dotyczą udziałów (przypominam, że ostatnia nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zlikwidowała obowiązek wnoszenia udziałów): „każdy członek powinien posiadać tyle udziałów, ile wynosi wartość przeznaczonego dlań mieszkania…”.
Jeszcze ciekawsze i bardzo nowoczesne jest wprowadzenie udziału jako de facto papieru wartościowego: „Udziały są niezbywalne i nie mogą być oddawane w zastaw. Jeżeli atoli członek przestał już należeć do spółdzielni lub wypowiedział udział, roszczenie o wypłatę udziału może być zbyte lub zastawione”.
Kto może być członkiem zarządu?
Interesujące są również przepisy, dotyczące członków zarządu. Ustawa wprowadza zasadę, że członkiem zarządu może być tylko członek spółdzielni, natomiast do statutu deleguje wskazanie organu, który zarząd powołuje i odwołuje. We wzorcowym statucie zaproponowanym w publikacji jak na wstępie, organem uprawnionym jest walne zgromadzenie, które wybiera członków zarządu na okres trzyletni, a po upływie tego okresu, w następnych latach ustępuje jeden członek zarządu. Członkowie wybranego zarządu wybierają spośród siebie prezesa i zastępców oraz rozdzielają pomiędzy siebie poszczególne czynności.
Finansowanie budownictwa mieszkaniowego
Jeszcze kilka słów o sposobach finansowania budownictwa mieszkaniowego w tamtym okresie. Rozporządzeniem Prezydenta (wydane z mocą ustawy) z dnia 22.06.1927 r. o rozbudowie miast (DzU RP nr 42, poz. 572) stworzono m.in. Państwowy Fundusz Budowlany, w ramach którego spółdzielnie mieszkaniowe (za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego) mogły uzyskać pożyczki w wysokości do 90% kosztów budowy.
Co może użytkownik mieszkania?
Interesujące, ale dzisiaj kontrowersyjne są również propozycje zapisów regulaminu użytkowania mieszkań; obecnie byłyby one prawdopodobnie traktowane w Polsce jak ograniczenie swobody i wolności jednostki. Wówczas były oczywiste, podobnie zresztą jak są nadal oczywiste w wielu krajach europejskich:
„bez zgody zarządu spółdzielni, niezależnie od przepisów ogólnych, nie wolno członkowi zajmować się w mieszkaniu jakimkolwiek rzemiosłem lub procederem,
nie należy suszyć bielizny w oknach, na gankach i balkonach lub na podwórzu,
grzejniki centralnego ogrzewania należy codziennie wycierać wilgotną ścierką…,
w razie choroby zakaźnej któregokolwiek z domowników, członek obowiązany jest zawiadomić o niej niezwłocznie Administrację,
trzymanie psów i kotów wymaga pisemnej zgody Administracji….”
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części...
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części wspólne i dostępne dla wszystkich. Dlatego, choć mamy odrębne lokale, ale dzielimy budynek z innymi, obowiązują nas zasady użytkowania nie tylko części wspólnych, ale i własnej przestrzeni.
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 maja 2021 r. (II SA/Gd 737/20) wskazano, że osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu w budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni,...
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 maja 2021 r. (II SA/Gd 737/20) wskazano, że osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu w budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni, w postępowaniu dotyczącym inwestycji na działce lub działkach sąsiadujących z nieruchomościami spółdzielni, są co do zasady reprezentowane przez spółdzielnię.
W poprzedniej części artykułu postawiłem tezę, że z zastosowaniem przepisów art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN), mamy do czynienia wówczas, gdy na terenie, na którym jest położona nieruchomość...
W poprzedniej części artykułu postawiłem tezę, że z zastosowaniem przepisów art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN), mamy do czynienia wówczas, gdy na terenie, na którym jest położona nieruchomość podlegająca podziałowi, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, albo gdy wydano decyzję o warunkach zabudowy. W przypadku, gdy żadnego z tych dokumentów nie ma, stosujemy przepisy art. 94 ust. 1 pkt 1 UGN.
W Polsce w blisko 4 mln lokali w 60 tysiącach bloków z wielkiej płyty mieszka ponad 10 mln osób. Najstarsze budynki przekroczyły sześćdziesiątkę, a mimo to mieszkania w nich nadal cieszą się popularnością...
W Polsce w blisko 4 mln lokali w 60 tysiącach bloków z wielkiej płyty mieszka ponad 10 mln osób. Najstarsze budynki przekroczyły sześćdziesiątkę, a mimo to mieszkania w nich nadal cieszą się popularnością wśród kupujących, bo – jak się okazało – zalet, poza niższą ceną, blokowiskom nie brakuje, a mankamenty spółdzielnie mieszkaniowe sukcesywnie usuwają.
Eksperci twierdzą, że tak. Dlaczego? Chociażby dlatego, że do każdej inwestycji tego typu dotuje oraz dopłaca rząd, przez co takie mieszkania bywają tańsze. Dlaczego jeszcze warto, aby spółdzielnie mieszkaniowe...
Eksperci twierdzą, że tak. Dlaczego? Chociażby dlatego, że do każdej inwestycji tego typu dotuje oraz dopłaca rząd, przez co takie mieszkania bywają tańsze. Dlaczego jeszcze warto, aby spółdzielnie mieszkaniowe znowu zaczęły dużo budować?
Balkony dostawne są obecnie bardzo popularne, ponieważ zwiększają cenę rynkową nieruchomości i zapewniają dostęp do relaksu na świeżym powietrzu na wypadek, gdyby ogłoszono kolejny lockdown i wprowadzono...
Balkony dostawne są obecnie bardzo popularne, ponieważ zwiększają cenę rynkową nieruchomości i zapewniają dostęp do relaksu na świeżym powietrzu na wypadek, gdyby ogłoszono kolejny lockdown i wprowadzono ograniczenia w poruszaniu się. Balkon dostawny może dobudować każdy i to praktycznie w każdym budynku i rodzaju budownictwa. Decydując się na doposażenie mieszkania w balkon, trzeba jednak najpierw dopełnić konieczne formalności. W przeciwnym razie dobudowa balkonu będzie niemożliwa.
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który...
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.
Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i...
Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i kto decyduje, że ogrzewanie ma zostać włączone – pyta Czytelnik.
Od kilku dekad trwa festiwal pomysłów na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce. Ostatnio pojawił się pomysł społecznych agencji najmu. Rząd zakłada, że do 2030 roku powstanie 45 takich agencji...
Od kilku dekad trwa festiwal pomysłów na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce. Ostatnio pojawił się pomysł społecznych agencji najmu. Rząd zakłada, że do 2030 roku powstanie 45 takich agencji i będą dysponowały ok. 2 000 mieszkań. Czy SAN-y rozwiążą problem mieszkaniowy?
Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, do dnia 31 stycznia 2022 r. muszą dokonać zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych – co do zasady będą to członkowie zarządu – do Centralnego Rejestru Beneficjentów...
Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, do dnia 31 stycznia 2022 r. muszą dokonać zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych – co do zasady będą to członkowie zarządu – do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, prowadzonego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. W przypadku braku dokonania takiego zgłoszenia grozi kara do 1 miliona złotych.
W dniu 13 października 2021 r. odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, podczas którego odrzucono poselski projekt ustawy...
W dniu 13 października 2021 r. odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, podczas którego odrzucono poselski projekt ustawy o prawie spółdzielni mieszkaniowych do gruntów (druk nr 1418).
To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...
To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Bd 9/19.
Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają...
Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają w tym lokalu, ale nie płacą za jego eksploatację. Co, w myśl prawa, należy zrobić, by unormować tę sytuację? – pyta Czytelnik.
Niedawno pisałem o społecznych agencjach najmu (SAN), tym razem przedstawię kolejny pomysł na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce – tzn. społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM).
Niedawno pisałem o społecznych agencjach najmu (SAN), tym razem przedstawię kolejny pomysł na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce – tzn. społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM).
Spółdzielnie mieszkaniowe zobowiązane są do rejestracji spółdzielni w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) w terminie 3 miesięcy od 31 października 2021 r., czyli do końca stycznia 2022...
Spółdzielnie mieszkaniowe zobowiązane są do rejestracji spółdzielni w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) w terminie 3 miesięcy od 31 października 2021 r., czyli do końca stycznia 2022 r.
29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska...
29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców w celu skorzystania z niej. Ochroną zostały objęte także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...
Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.
Wzorem światowych gigantów takich, jak Chritie’s czy Sotheby’s, rodzimy dom aukcyjny DESA Unicum zamierza organizować aukcje nieruchomości. Obejmą one rynek pierwotny i wtórny. Pierwsza historyczna na...
Wzorem światowych gigantów takich, jak Chritie’s czy Sotheby’s, rodzimy dom aukcyjny DESA Unicum zamierza organizować aukcje nieruchomości. Obejmą one rynek pierwotny i wtórny. Pierwsza historyczna na polskim rynku aukcja z mieszkaniami w roli głównej już 26 lutego br.
Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami,...
Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami, w tym poręczenia, gwarancje bankowe czy dobrowolne poddanie się egzekucji, a także zastawy.
W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...
W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.
Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.
Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.
W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony...
W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony zakaz eksmisji, co dało dodatkowe prawa nierzetelnym najemcom. W tej sytuacji warto rozważyć, czy krewni najemcy odpowiadają za czynsz. Taka odpowiedzialność może mogłaby zwiększać szanse na odzyskanie pieniędzy.
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...
W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.
Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.
Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.
Odkryj niezawodną ochronę dla Twojego dachu - hydroizolacja z epdm AlphaThor! Nasz produkt jest stworzony z myślą o trwałości i wytrzymałości, zapewniając długotrwałą ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami.
Odkryj niezawodną ochronę dla Twojego dachu - hydroizolacja z epdm AlphaThor! Nasz produkt jest stworzony z myślą o trwałości i wytrzymałości, zapewniając długotrwałą ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami.
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.