Jeżeli ustawowy termin zwołania walnego zgromadzenia spółdzielni (...) przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego (...) ulega on przedłużeniu o 6 tygodni od dnia odwołania tego stanu
fot. pixabay
Z posiadanych przeze mnie informacji1) wynika, że sytuacja faktyczna jest następująca: część spółdzielni jest już po zebraniach, część już zwołała zebrania na koniec września 2020 r., część czeka do czasu odwołania epidemii. Mnie najbliższe jest to ostatnie zachowanie i w dalszej części artykułu postaram się wyjaśnić dlaczego.
Mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są coraz bardziej świadomi wartości, jaką ma wytwarzanie energii odnawialnej na własne potrzeby. Potwierdza to duże zainteresowanie zorganizowanym przez...
Mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych są coraz bardziej świadomi wartości, jaką ma wytwarzanie energii odnawialnej na własne potrzeby. Potwierdza to duże zainteresowanie zorganizowanym przez E.ON Polska konkursem „ZmieniaMY nasze osiedla”. Dzięki inicjatywie trzy warszawskie wspólnoty mieszkaniowe zyskały własne instalacje fotowoltaiczne.
Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni...
Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni rozmawia Agnieszka Szylkin.
14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo...
14 października w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rynkowi mieszkalnictwa, której organizatorem i pomysłodawcą był Bank Pocztowy. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe, a patronat medialny redakcja Administrator24.
Na skutek wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, a potem stanu epidemii, zmieniono szereg istniejących przepisów mających wpływ na funkcjonowanie spółdzielni mieszkaniowych oraz przyjęto przepisy nowe dotyczące wyłącznie obecnej sytuacji (tzw. przepisy antycovidowe). Dyskusja w środowisku spółdzielni mieszkaniowych „kręci się” przede wszystkim wokół problemu zatwierdzania sprawozdania finansowego. Istnieje pogląd, że zebranie zwołać trzeba było do dnia 30.09.2020, ponieważ tak wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 marca 2020 r.„ w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji” (DzU z 2020 r. poz. 570). Uważam, że z tego powodu zwoływać zebrania nie trzeba, ponieważ w tzw. ustawie antycovidowej istnieją zapisy „korygujące” termin ustalony ww. rozporządzeniem:
W art. 15zzh wskazano:
W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, może określić inne terminy wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji, o których mowa w: 1) ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (DzU z 2019 r. poz. 351, 1495, 1571, 1655 i 1680) oraz w aktach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy, (pkt 2) (…) i 3) (…) pominąłem) – biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia prawidłowej realizacji tych obowiązków.
W przypadku gdy terminy posiedzeń organów zatwierdzających określone w przepisach szczególnych przypadają przed terminem zatwierdzenia sprawozdań finansowych określonym w przepisach wydanych na podstawie ust. 1, posiedzenia organów zatwierdzających odbywają się w terminie określonym w przepisach wydanych na podstawie ust. 1.
Przepis szczególny (ustawa antycovidowa), w art. 90 wskazuje: Jeżeli ustawowy termin zwołania walnego zgromadzenia spółdzielni albo zebrania właścicieli lokali przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, trwającego w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy lub ogłoszonego bezpośrednio po okresie trwającym w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, ulega on przedłużeniu o 6 tygodni od dnia odwołania tego stanu.
Termin 6 tygodni po odwołaniu epidemii, czyli (wg stanu na dzień dzisiejszy) późniejszy (po terminie, a nie przed terminem) niż wskazany w przytoczonym wyżej rozporządzeniu Ministra Finansów nie ma tu zastosowania. Co więcej już sam zapis cytowanego wyżej art. 90 sprawia, że sprawozdanie może być zatwierdzone dopiero do 6 tygodni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii (ponieważ w tym terminie może się odbyć walne zgromadzenie).
Ponadto sposób zachowania się w takim przypadku podmiotów zobowiązanych do składania sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym wskazują zapisy art. 69 ust. 2 Ustawy z dnia 29 września 1994 (z późn. zm. DzU z 2019 r. poz. 351) o rachunkowości: „Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 1.” W takim przypadku spółdzielnia do 15.10.2020 r. może złożyć sprawozdanie finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego, a po odbyciu walnego zgromadzenia i zatwierdzeniu sprawozdania, w terminie 15 dni może złożyć ponownie sprawozdanie finansowe za rok 2019, uzupełnione o podjętą przez walne zgromadzenie uchwałę.
W rozporządzeniu ministra finansów z dnia 28 września 2020 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji, znajdują się zapisy, które jednoznacznie rozstrzygają sprawę terminu zatwierdzenia sprawozdań finansowych w spółdzielniach, ustalając go na dzień odbycia walnego zgromadzenia zwołanego w trybie art. 90 ustawy antycovidowej. Publikacja tego przepisu (w dniu 29.09.2020 r.) przesądza zatem ostatecznie sprawę terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego, a w konsekwencji i jego złożenia do KRS.
Zwolennicy zwołania walnego zgromadzenia próbują zatem zorganizować walne zgromadzenie w trybie znowelizowanego przepisami antycovidowymi art. 36, § 9–13 ustawy Prawo spółdzielcze, na podstawie których zarząd lub rada nadzorcza może zarządzić podjęcie określonej uchwały przez walne zgromadzenie na piśmie albo przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Niestety ten przepis nie dotyczy spółdzielni mieszkaniowych, ponieważ tryb zwoływania walnych zgromadzeń w spółdzielniach mieszkaniowych określają przepisy szczególne, czyli ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych – zgodnie z art. 1, ust. 7 tej ustawy, przepisy Prawa spółdzielczego stosuje się tylko w zakresie nieuregulowanym ustawą, a przepisy tej ustawy sprawy walnych zgromadzeń regulują i nie zostały zmienione przepisami antycovidowymi.
Abstrahując od wyżej wskazanej argumentacji należy pamiętać o rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii”, gdzie w §15, ust. 9, zd. 1 zapisano: „do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań do 150 osób. W pojęciu słowa „organizowanie” mieści się niewątpliwie zwoływanie.
Czy zatem, zwołując walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej liczącej np. 1 000 członków już przez sam fakt wysłania zawiadomień nie naruszamy postanowień tego przepisu? Nie możemy przecież zakładać, że przyjdzie jak zwykle np. 80 osób ponieważ nie jest to żadna podstawa prawna. Co robić, jeśli na zebranie przyjdzie jednak więcej niż 150 osób? Co robić, jeśli w trakcie odbywania zebrania liczba osób przekroczy 150?
Wszystkie wskazane wyżej argumenty potwierdzone zostały między innymi przez Ministerstwo Rozwoju w stanowisku zamieszczonym na stronie internetowej w dniu 28.08.2020 r., przez Ministerstwo Sprawiedliwości w stanowisku dyrektora Departamentu Legislacyjnego Prawa Cywilnego z dnia 10.06.2020 r. oraz w piśmie Rzecznika Praw Obywatelskich skierowanym do Ministra Rozwoju z dnia 07.09.2020 r. RPO apeluje o podjęcie prac legislacyjnych przede wszystkim w zakresie umożliwienia spółdzielniom mieszkaniowym odbywania walnych zgromadzeń w formie pisemnej lub przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość.
Problematyczna organizacja walnych zgromadzeń w czasie pandemii
Poza barierami czysto prawnymi, co próbowałem wyżej wykazać, organizowanie walnych zgromadzeń w okresie utrzymującej się, a właściwie nasilającej się epidemii jest – według mojej opinii – podejmowaniem przez zarządy (lub rady nadzorcze) nadmiernego i niepotrzebnego ryzyka o charakterze czysto zdrowotnym. Należy pamiętać, że za zapewnienie warunków zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa oraz wytycznymi służb sanitarnych odpowiada w całości organizator zebrania – czy na pewno jesteśmy do tego merytorycznie przygotowani? Proste pytanie: czy mamy prawo żądać od uczestników poddania się pomiarowi temperatury? Czekam na odpowiedzi z podaniem podstawy prawnej. Ponadto mogą wystąpić inne problemy takie jak: wyjątkowo mała frekwencja skutkująca przypadkowością podejmowanych decyzji, problemy z obsadzeniem np. komisji wyborczej czy skrutacyjnej (kontakt z kartami do głosowania), problem z obsługą pracowniczą zebrań, itp.
Zapadłe decyzje – wiążące czy nie?
Co się może stać, jeśli – pomimo oczywistych dla mnie przesłanek, aby walnych zgromadzeń obecnie nie organizować – zdecydujemy się na ich organizację i to obojętnie w jakim trybie czy „stacjonarnym” czy „zdalnym”? W świetle obecnie obowiązujących przepisów i przedstawionych wyżej opinii organów władzy publicznej, podważenie uchwał walnych zgromadzeń w sądach będzie wyjątkowo proste, a konsekwencje mogą być naprawdę poważne, np. unieważnienie wyboru członków rady nadzorczej lub zarządu. A co z decyzjami tych organów, podejmowanych od dnia wyboru do prawomocnego uchylenia przez sąd uchwał o wyborze?
Jakoś to będzie…
Chciałbym wierzyć, że koledzy, którzy zdecydowali się na organizowanie walnych zgromadzeń mieli do tego wyjątkowo ważne powody takie jak np. podjęcie uchwały o najwyższej sumie zobowiązań, podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i uchwały o podziale nadwyżki bilansowej, która umożliwia uruchomienie środków przeznaczonych taką uchwałą na fundusz remontowy w przypadku bardzo pilnych prac remontowych, itp. Artykuł oddaję do druku na początku października; od kilku dni mamy ok. 2 000 wykrytych zakażeń dziennie, a specjaliści prognozują nawet powyżej 5 000 osób zakażonych dziennie! Źródła zakażeń są coraz częściej rozproszone – wesela, komunie, chrzciny, a może walne zgromadzenia? Zastanówmy się, czy jako członkowie zarządów mamy prawo ponosić chociażby minimalne ryzyko narażania ludzi na zakażenie.
Spotkałem się również ze stanowiskiem typu: „zróbmy i będziemy mieli z głowy”. Przypomina mi to znany cytat z wieszcza: „Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie, Ja z synowcem na czele, i – jakoś to będzie”. Historia naszego pięknego kraju pokazała, że na ogół „jakoś” to nie było.
szymanekwojciech
szymanekwojciech, 19.11.2020r., 13:07:58
Dziwię się administratorom spółdzielni mieszkaniowych, że do dnia dzisiejszego nie zrobili jeszcze zebrań w spółdzielniach, jestem ciekawy jak będą spółdzielnie finansowane przecież można byłoby juz to zrobić dawno i byłoby po problemie tylko prezesi półdzielni znalezli kolejny "wytrych" aby nic nie robić w bardzo dużo spółdzielniach na stonach internetowych są wystawione dokumenty które mówią o kondycji finansowej danej spółdzielni gdzie każdy może sobie przeczytać natomiast w naszej spółdzielni mieszkaniowej prezes nawet nie chce mieszkańcom umożliwić dokumentacji papierowej do wglądu w tym temacie a na pisma odpisuje, że nie wyda i jak takiego prezesa można jeszcze zatrudniać.
ajpi
ajpi, 19.03.2021r., 14:14:30
Niestety konca pandemii nie widać, a po 2-3latach rzadów bez nadzoru Zarzad i RN czują się bezkarni, kto opanuje wszystkie plany-wydatki-zmiany za tak długi okres. Dostęp do informacji nawet gdy jest www to dostęp tylko do danych które pasuja władzy.
W dzisiejszych czasach właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami jest równie ważna, jak nie ważniejsza, od wiedzy dotyczącej zarządzania nieruchomościami. Zarządzający muszą więc nie tylko wykazać...
W dzisiejszych czasach właściwa komunikacja zarządzających z właścicielami jest równie ważna, jak nie ważniejsza, od wiedzy dotyczącej zarządzania nieruchomościami. Zarządzający muszą więc nie tylko wykazać się wiedzą, ale także umiejętnościami interpersonalnymi, umożliwiającymi organizację zebrań i prowadzenie właściwej komunikacji z właścicielami, a także poradzenie sobie z pieniaczami.
W wyroku z dnia 03.06.2020 r.1), Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyjaśnił, iż wydanie wyroku na podstawie przepisu nieobowiązującego w dniu orzekania nie zawsze stanowi...
W wyroku z dnia 03.06.2020 r.1), Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyjaśnił, iż wydanie wyroku na podstawie przepisu nieobowiązującego w dniu orzekania nie zawsze stanowi rażące naruszenie prawa, a więc takie, które uzasadniałoby podstawę skargi nadzwyczajnej w sytuacji, gdy zaskarżone orzeczenie – mimo nawet wskazania jako podstawy prawnej nieaktualnego już przepisu – odpowiada jednak prawu.
Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane...
Funkcjonalność oprogramowania wspomagającego zarządzanie nieruchomościami pozwala przede wszystkim na ewidencję infrastruktury. Zarządza się przy tym okresowymi przeglądami budynków i instalacji. Obsługiwane są usterki oraz zlecenia napraw. Ważny jest przy tym dostęp do pełnej dokumentacji technicznej. Praca może odbywać się na planach architektonicznych. W sposób samoczynny generowane są raporty. Funkcjonalność systemu pozwala zarządzać użytkownikami oraz automatycznie generować raporty. Kluczową...
„Kodeks dobrych praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych przez spółdzielnie mieszkaniowe”, zgodnie z przyjętymi założeniami, ma przyczynić się do dalszego rozwoju ochrony danych osobowych w spółdzielniach...
„Kodeks dobrych praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych przez spółdzielnie mieszkaniowe”, zgodnie z przyjętymi założeniami, ma przyczynić się do dalszego rozwoju ochrony danych osobowych w spółdzielniach mieszkaniowych.
W ostatnim czasie na adres redakcji wpłynęło wiele zapytań, dotyczących problematyki ochrony danych osobowych w kontekście zarządzania parkingami społecznymi, tworzonymi na terenach należących do spółdzielni...
W ostatnim czasie na adres redakcji wpłynęło wiele zapytań, dotyczących problematyki ochrony danych osobowych w kontekście zarządzania parkingami społecznymi, tworzonymi na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych.
Przy pozbywaniu się odpadów należy brać pod uwagę przede wszystkim obowiązujące normy prawne, dotyczące procesów ponownego użycia, przetwarzania, recyklingu oraz odzysku poszczególnych rodzajów odpadów....
Przy pozbywaniu się odpadów należy brać pod uwagę przede wszystkim obowiązujące normy prawne, dotyczące procesów ponownego użycia, przetwarzania, recyklingu oraz odzysku poszczególnych rodzajów odpadów. Istotne znaczenie mają także standardy dotyczące bezpieczeństwa używania substancji lub przedmiotów.
Za niespełna pół roku minie pięć lat od uchwalenia RODO. Warto zatem zadać pytanie, czy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe dobrze wykorzystały ten czas na przygotowanie, utrzymanie i rozwijanie procesu...
Za niespełna pół roku minie pięć lat od uchwalenia RODO. Warto zatem zadać pytanie, czy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe dobrze wykorzystały ten czas na przygotowanie, utrzymanie i rozwijanie procesu ochrony danych osobowych swoich członków?
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele można wskórać w starciu z organami administracji publicznej. Zazwyczaj myślimy, że sprawa jest z góry przegrana. Ale czy na pewno jesteśmy całkowicie bezbronni?
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że niewiele można wskórać w starciu z organami administracji publicznej. Zazwyczaj myślimy, że sprawa jest z góry przegrana. Ale czy na pewno jesteśmy całkowicie bezbronni?
Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy...
Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy UWL – a nie w momencie, w którym powstanie wspólnota mieszkaniowa – spółdzielni pozostaje droga cywilna. To fundamentalna różnica w terminie powstania obowiązku zawarcia umów z właścicielami lokali, a przepis ten jest legislacyjną „niedoróbką”.
W wyroku z dnia 30.09.2020 r.1), Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż istnieje możliwość przypisania członkowi zarządu spółdzielni mieszkaniowej odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę wynikłą z nieprawidłowego...
W wyroku z dnia 30.09.2020 r.1), Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż istnieje możliwość przypisania członkowi zarządu spółdzielni mieszkaniowej odpowiedzialności odszkodowawczej za szkodę wynikłą z nieprawidłowego rozliczenia przez tego członka należnej od spółdzielni kwoty podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości naliczonych odsetek podatkowych od nieterminowej zapłaty zobowiązania podatkowego.
Głównym celem ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych jest zdefiniowanie zasad wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi w relacji z innymi podmiotami publicznymi oraz podmiotami...
Głównym celem ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych jest zdefiniowanie zasad wymiany korespondencji z podmiotami publicznymi w relacji z innymi podmiotami publicznymi oraz podmiotami niepublicznymi, w tym z osobami fizycznymi.
Zasób mieszkaniowy krajowych spółdzielni się kurczy. To konsekwencja m.in. małego zainteresowania spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania w przypadku nowych inwestycji. Spółdzielnie, które budują...
Zasób mieszkaniowy krajowych spółdzielni się kurczy. To konsekwencja m.in. małego zainteresowania spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania w przypadku nowych inwestycji. Spółdzielnie, które budują nowe lokale, często wolą działać w modelu wolnorynkowym, konkurując z deweloperami albo od razu zakładając, że wszystkie mieszkania zostaną zakupione „na własność” przez spółdzielców. Na wielkość zasobu mieszkaniowego należącego do spółdzielni niekorzystnie wpływa również wykup starszych lokali. Pomimo...
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Propozycje zmian to przykład ograniczenia samorządności spółdzielczej.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Propozycje zmian to przykład ograniczenia samorządności spółdzielczej.
To już trzeci mój artykuł dotyczący tego „pachnącego” tematu. Tym razem będzie on poświęcony skutkom podejmowanych przez gminy uchwał, ustalających zasady rozliczeń opłat za odpady komunalne z właścicielami...
To już trzeci mój artykuł dotyczący tego „pachnącego” tematu. Tym razem będzie on poświęcony skutkom podejmowanych przez gminy uchwał, ustalających zasady rozliczeń opłat za odpady komunalne z właścicielami nieruchomości.
Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 r. wynika, że liczba transakcji dotyczących spółdzielczych mieszkań o statusie własnościowym gwałtownie spadła. Tymczasem pośrednicy zapewniają, że wspomniane...
Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 r. wynika, że liczba transakcji dotyczących spółdzielczych mieszkań o statusie własnościowym gwałtownie spadła. Tymczasem pośrednicy zapewniają, że wspomniane mieszkania są rozchwytywane na rynku. Kto ma rację?
W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad przygotowaniem kolejnej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Kilka pomysłów, które – jeśli zostaną uchwalone – w poważnym stopniu...
W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad przygotowaniem kolejnej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Kilka pomysłów, które – jeśli zostaną uchwalone – w poważnym stopniu mogą zmienić funkcjonowanie wielu spółdzielni mieszkaniowych.
Każda spółdzielnia mieszkaniowa inaczej podejmuje decyzje co do zbywania lokali, domów jednorodzinnych oraz miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, a inaczej wszelkich innych nieruchomości.
Każda spółdzielnia mieszkaniowa inaczej podejmuje decyzje co do zbywania lokali, domów jednorodzinnych oraz miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, a inaczej wszelkich innych nieruchomości.
W poprzednim artykule opisałem kilka proponowanych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, nie znając jeszcze tekstu projektowanej ustawy. W dniu 22 kwietnia taki tekst się pojawił, dlatego kontynuuję...
W poprzednim artykule opisałem kilka proponowanych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, nie znając jeszcze tekstu projektowanej ustawy. W dniu 22 kwietnia taki tekst się pojawił, dlatego kontynuuję tę ważną dla spółdzielczości mieszkaniowej tematykę.
W sobotę 19 czerwca wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Problem w tym, że rząd nie przygotował jeszcze nowych przepisów. Tysiące spółdzielni...
W sobotę 19 czerwca wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Problem w tym, że rząd nie przygotował jeszcze nowych przepisów. Tysiące spółdzielni mieszkaniowych pozostanie więc w luce prawnej i z nierozwiązanym problemem.
Dwa lata temu rozpoczął się spór jednej z katowickich spółdzielni z kierowcami o ich złe parkowanie. Spółdzielnia ta wynajęła prywatną firmę do zakładania na koszt kierowców blokad na koła i odholowywania...
Dwa lata temu rozpoczął się spór jednej z katowickich spółdzielni z kierowcami o ich złe parkowanie. Spółdzielnia ta wynajęła prywatną firmę do zakładania na koszt kierowców blokad na koła i odholowywania aut za złe parkowanie. Spór ten zakończył właśnie Sąd Okręgowy w Katowicach. Czy spółdzielnie mieszkaniowe mają prawo stosować takie środki?
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części...
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części wspólne i dostępne dla wszystkich. Dlatego, choć mamy odrębne lokale, ale dzielimy budynek z innymi, obowiązują nas zasady użytkowania nie tylko części wspólnych, ale i własnej przestrzeni.
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 maja 2021 r. (II SA/Gd 737/20) wskazano, że osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu w budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni,...
W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 maja 2021 r. (II SA/Gd 737/20) wskazano, że osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu w budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni, w postępowaniu dotyczącym inwestycji na działce lub działkach sąsiadujących z nieruchomościami spółdzielni, są co do zasady reprezentowane przez spółdzielnię.
W poprzedniej części artykułu postawiłem tezę, że z zastosowaniem przepisów art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN), mamy do czynienia wówczas, gdy na terenie, na którym jest położona nieruchomość...
W poprzedniej części artykułu postawiłem tezę, że z zastosowaniem przepisów art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN), mamy do czynienia wówczas, gdy na terenie, na którym jest położona nieruchomość podlegająca podziałowi, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, albo gdy wydano decyzję o warunkach zabudowy. W przypadku, gdy żadnego z tych dokumentów nie ma, stosujemy przepisy art. 94 ust. 1 pkt 1 UGN.
W Polsce w blisko 4 mln lokali w 60 tysiącach bloków z wielkiej płyty mieszka ponad 10 mln osób. Najstarsze budynki przekroczyły sześćdziesiątkę, a mimo to mieszkania w nich nadal cieszą się popularnością...
W Polsce w blisko 4 mln lokali w 60 tysiącach bloków z wielkiej płyty mieszka ponad 10 mln osób. Najstarsze budynki przekroczyły sześćdziesiątkę, a mimo to mieszkania w nich nadal cieszą się popularnością wśród kupujących, bo – jak się okazało – zalet, poza niższą ceną, blokowiskom nie brakuje, a mankamenty spółdzielnie mieszkaniowe sukcesywnie usuwają.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.