Składowanie odpadów w mieszkaniach i piwnicach
Składowanie odpadów w mieszkaniach i piwnicach. Fot. Pixabay
Zgodnie z §23 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1] nie jest możliwe składowanie odpadów w miejscach zamieszkiwania, jak również w piwnicach.
Zobacz także
Manage - nowoczesne zarządzanie nieruchomościami
Spółdzielnie i Wspólnoty Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....
Spółdzielnie i Wspólnoty Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.
Bank Pocztowy S.A. Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot
Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw...
Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, oferując korzystne rozwiązanie w postaci Kredytu na OZE (Odnawialne Źródła Energii).
KHG FINANSE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W jaki sposób obecnie podchodzi się do windykacji?
Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest...
Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest w przypadku, kiedy pomiędzy dłużnika, a wierzyciela wkracza sąd i komornik. Jak więc dochodzić należności w dzisiejszych czasach? Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?
Stałymi odpadami komunalnymi są wszelkiego rodzaju odpady i substancje, które jednocześnie nie są ściekami, lecz są odpadami powstałymi w wyniku działalności bytowej człowieka w gospodarstwach domowych, jak również w sektorze usług publicznych produkujących, czyli tak zwane odpady komunalnopodobne.
Mówiąc o odpadach należy stwierdzić, iż są to produkty uciążliwe dla środowiska i mogą być nie biodegradowalne, dlatego konieczny jest ich zorganizowany i regularny odbiór.1
Gromadzenie odpadów zgodnie z prawem
Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, odległość miejsc do gromadzenia odpadów stałych, o których mowa w §22 ust. 2 pkt 1, 3 i 4, powinna wynosić co najmniej:
- 10 m – od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi;
- 3 m – od granicy działki budowlanej;
- 10 m – od placu zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych, o których mowa w §40 wspomnianego wyżej rozporządzenia.
Zachowanie odległości nie jest wymagane, jeżeli miejsca te stykają się z podobnymi miejscami na działce sąsiedniej.
W przypadku przebudowy istniejących miejsc składowania odległości te mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, ale po uzyskaniu opinii wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
Dojście od najdalszego wejścia do obsługiwanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej do miejsca do gromadzenia odpadów stałych, o których mowa w §22 ust. 2 pkt 1, 3 i 4 omawianego rozporządzenia, może wynosić nie więcej niż 80 m. Wymaganie to nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych.
Miejscami składowania mogą być:
- zadaszone osłony lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi;
- wyodrębnione pomieszczenia w budynku, mające posadzkę powyżej poziomu nawierzchni dojazdu środka transportowego odbierającego odpady, lecz nie wyżej niż 0,15 m, w tym także dolne komory zsypu z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m i przedłużony na boki po co najmniej 0,8 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację oraz sztuczne oświetlenie;
- utwardzone place do ustawiania kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi;
- utwardzone place z nadziemnymi otworami wrzutowymi i podziemnymi lub częściowo podziemnymi kontenerami.
Między wejściami do pomieszczeń lub placami, a miejscem dojazdu samochodów śmieciarek powinno być utwardzone dojście, umożliwiające przemieszczanie pojemników na własnych kołach lub na wózkach. Miejsca do gromadzenia odpadów stałych przy budynkach wielorodzinnych powinny być dostępne dla osób niepełnosprawnych.
Przykład |
Zarządca nieruchomości dowiedział się, iż jeden z lokatorów składuje nielegalnie odpady w zamieszkiwanym przez siebie lokalu. Lokatorzy skarżą się na odór, który wydobywa się z lokalu. Jakie kroki powinien podjąć zarządca? Zarządca nieruchomości powinien o tym fakcie powiadomić niezwłocznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, która jest uprawiona do podejmowania czynności w razie występowania zagrożeń zdrowia, spowodowanych indywidualnymi działaniami podmiotów prywatnych, jak również jest uprawniona do kontroli prywatnych mieszkań. Śmieci są miejscem rozwoju drobnoustrojów i niektórych grzybów. Składowane odpady mogą więc stać się wylęgarnią chorób. Zagrożenie to jest potęgowane przez obecność funkcjonujących dzięki resztkom żywności gryzoni i insektów, które są roznosicielami groźnych chorób. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, wyrażonym w wyroku z dnia 5 stycznia 2023 r. (sygn. akt III SA/Gd 468/22), jeśli okoliczności, wynikające z akt sprawy dają podstawy do stwierdzenia, że zachodzi podejrzenie zagrożenia zdrowia czynnikami środowiskowymi, Powiatowy Inspektor Sanitarny (PIS) ma prawo tegoż wstępu. Śmieci bowiem są miejscem rozwoju drobnoustrojów i niektórych grzybów zagrażających zdrowiu. Przyjęte w art. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej sformułowanie, że „w szczególności przez sprawowanie nadzoru nad warunkami wyliczonymi”, nie daje podstaw do ograniczenia kompetencji PIS do występowania tylko w przypadkach naruszenia warunków zdrowia publicznego w aspekcie powszechnym, a zatem z wyłączeniem zagrożeń zdrowia, spowodowanych indywidualnymi działaniami podmiotów prywatnych. Stanowi o tym wprost art. 4 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, który wyznacza zakres działania PIS przez bieżący nadzór sanitarny, obejmujący kontrolę przestrzegania przepisów, określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczące utrzymania należytego stanu higienicznego nieruchomości. Państwowy Inspektor Sanitarny ma prawo wstępu do nieruchomości oraz wszystkich pomieszczeń, wchodzących w jej skład (art. 25 ust. 1 pkt 1 lit. b) powołanej ustawy). Ma też prawo kontroli, czy właściciel mieszkania utrzymuje je w stanie wykluczającym zagrożenie chorobami zakaźnymi. Nie wyłącza właściwości PIS regulacja w art. 3 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ani art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. |
Niedopełnienie obowiązków właściciela
W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane) i powiadamia o tym wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz właściciela nieruchomości.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta – na podstawie powiadomienia – wszczyna postępowanie w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Określa on, w drodze decyzji, wysokość opłaty za miesiąc lub miesiące (w przypadku nieruchomości, o których mowa w art. 6j ust. 3b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za rok), stosując stawkę podwyższoną (art. 6k ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).
Pojęcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych należy interpretować z uwzględnieniem art. 3 ust. 1 pkt 7 i 24 ustawy o odpadach. Odpadami komunalnymi są odpady, powstające w gospodarstwach domowych oraz odpady pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter i skład są podobne do odpadów z gospodarstw domowych, objętych obowiązkiem selektywnej zbiórki, z podziałem na frakcje.
Niedopełnienie przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych polega na nieumieszczeniu odpadów w urządzeniach (pojemnikach lub workach), przeznaczonych do zbierania selektywnego poszczególnych frakcji.
Art. 6ka ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa, jak ma zachować się odbiorca odpadów komunalnych, gdy stwierdzi, że nie są one gromadzone w sposób selektywny. Przepisy obligują go do powiadomienia organu administracji, że nieprawidłowo segregowane odpady zostały odebrane z określonej lokalizacji.
Powiadomienie to stanowi asumpt do wszczęcia z urzędu postępowania i określenia opłaty podwyższonej. W ramach postępowania wyjaśniającego, organ administracji ma obowiązek ustalenia, kto korzysta z punktu gromadzenia odpadów komunalnych, z których zostały one odebrane jako zmieszane (pomimo, że podlegały segregacji w ramach określonych frakcji odpadów).
Kompetencje inspekcji sanitarnej
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 2 art. 4 ust. 1 pkt 2 art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przez wyznaczenie zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej przez bieżący nadzór sanitarny obejmujący kontrolę przestrzegania przepisów, określających wymaganie higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczące utrzymania należytego stanu higienicznego nieruchomości. Nie daje to podstaw do ograniczenia zakresu działania przez wyłączenie lokali prywatnych.
Dla wykonania tego zakresu działania inspektor sanitarny ma prawo wstępu do nieruchomości oraz wszystkich pomieszczeń wchodzących w ich skład (art. 25 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Artykuł 26 ust. 1 tej ustawy wyznacza zakres prawa wstępu do mieszkań, stanowiąc, że prawo to inspektor sanitarny ma w razie podejrzenia lub stwierdzenia choroby zakaźnej, ale też w razie zagrożenia zdrowia czynnikami środowiskowymi.
Według art. 27 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w razie stwierdzenia naruszeń wymagań higienicznych i zdrowotnych, nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień. Wskazana wyżej regulacja ustawy o PIS daje podstawy prawne do wydania indywidualnego nakazu usunięcia naruszeń wymagań higienicznych w drodze decyzji. Spełnione są zarówno elementy sprawy indywidualnej w aspekcie przedmiotowym (nakaz usunięcia naruszeń wymagań higienicznych), aspekt podmiotowy – nakaz, którego adresatem jest podmiot naruszający wymagania higieniczne, oraz forma nakazu – w drodze decyzji.
Przesądza to, że nie ma podstaw prawnych do wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie, a zatem zastosowania art. 61a §1 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Nie można podzielić stanowiska skarżącego, że uchyla ten zakres właściwości Państwowej Inspekcji Sanitarnej art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. To właśnie Państwowy inspektor sanitarny jest właściwy do kontroli czy właściciel mieszkania utrzymuje ten lokal w stanie wykluczającym stan powodujący zagrożenie chorobami zakaźnymi.
Stanowi o tym wprost art. 2 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej: „Wykonywanie zadań określonych w art. 1 polega na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz prowadzeniu działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiskowymi.
Nie wyłącza właściwości Państwowej Inspekcji Sanitarnej regulacja w art. 3 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zakres właściwości organów gminy nie obejmuje wydawania nakazów, o których stanowi art. 27 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Przykład |
Zarządca nieruchomości dostał informację, iż jeden z lokatorów nieleganie gromadzi odpady niewiadomego pochodzenia w piwnicy. Wezwał zatem lokatora do ich usunięcia. Lokator nie zastosował się do zalecenia zarządcy nieruchomości. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zarządca? Zarządca nieruchomości powinien niezwłocznie powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Inspektor może wejść do piwnicy w razie podejrzenia zagrożenia zdrowia czynnikami środowiskowymi. Ustawodawca nie precyzuje w ustawie, co należy rozumieć pod pojęciem „czynniki środowiskowe”. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 lipca 2019 r. (sygn. akt II OSK 1940/18) podkreślił, że w ramach kompetencji, Państwowa Inspekcja Sanitarna ma prawo do występowania w razie zagrożeń zdrowia, spowodowanych indywidualnymi działaniami podmiotów prywatnych; ma też uprawnienie do kontroli prywatnych mieszkań. Przyjął więc, że czynniki środowiskowe zagrażające zdrowiu ludzkiemu to wszelkie czynniki występujące w środowisku człowieka, które mogą mieć negatywny wpływ na jego zdrowie. Mogą to być zatem czynniki biologiczne (np. przenoszone przez owady drobnoustroje czy pasożyty wywołujące choroby), czy zanieczyszczenie powietrza. Śmieci są miejscem rozwoju drobnoustrojów i niektórych grzybów. Składowane odpady mogą więc stać się wylęgarnią chorób. Zagrożenie to jest potęgowane przez obecność funkcjonujących dzięki resztkom żywności gryzoni i insektów, które są roznosicielami groźnych chorób. |
Zasadniczym celem działalności nadzoru sanitarnego, zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jest ochrona zdrowia przed niekorzystnym wpływem czynników środowiska, w którym żyjemy i zapobieganie powstawaniu chorób. Działania prowadzone są w obszarach, które mają zabezpieczać realizację wspomnianego celu i dotyczą:
- sprawowania zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, polegającego m.in. na uzgadnianiu planów zagospodarowania przestrzennego i wymagań higieniczno-sanitarnych określonych dla budownictwa,
- sprawowania bieżącego nadzoru sanitarnego nad przestrzeganiem przepisów higienicznych i zdrowotnych określonych dla poszczególnych obszarów naszego życia, takich jak środowisko domowe, szkoła, praca czy szeroko rozumiana żywność i żywienie,
- prowadzenia działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i chorób wynikających z warunków pracy.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. DzU z 2022 r. poz. 2519 ze zm.)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tj. DzU Nr 75, poz. 690 ze zm.)