Presja najemców i inwestorów wymusza zieloną rewolucję
Kluczową rolę w dekarbonizacji gospodarki odgrywa budownictwo, fot. Pixabay
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego szacuje powierzchnię użytkową budynków objętych zielonymi certyfikatami na ponad 23 mln mkw. To wzrost o 35 proc. w ciągu roku. To presja najemców i inwestorów wymusza zieloną rewolucję w całej branży nieruchomości i budownictwa.
Zobacz także
Redakcja news Eksperci PZFD diagnozują polski rynek nieruchomości
Rekordowa podaż nowych mieszkań, brak działań rządu i narastający chaosu informacyjny związany z wprowadzeniem nowego programu wspierającego nabycie mieszkania – tak w skrócie eksperci Polskiego Związku...
Rekordowa podaż nowych mieszkań, brak działań rządu i narastający chaosu informacyjny związany z wprowadzeniem nowego programu wspierającego nabycie mieszkania – tak w skrócie eksperci Polskiego Związku Firm Deweloperskich oceniają rok 2024 na rynku nieruchomości.
Redakcja news Gospodarka mieszkaniowa w 2023 r.
Na koniec 2023 r. w Polsce było 15,7 mln mieszkań, tj. o 1,3% więcej niż na koniec 2022. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1 190,7 mln m2 i pomieściła 60,5 mln izb – wynika z danych opublikowanych...
Na koniec 2023 r. w Polsce było 15,7 mln mieszkań, tj. o 1,3% więcej niż na koniec 2022. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1 190,7 mln m2 i pomieściła 60,5 mln izb – wynika z danych opublikowanych przez GUS.
Redakcja news Populacja Polski maleje
Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane...
Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane działania przynosiły spektakularne efekty. Z roku na rok ludność Polski się kurczy – więcej osób umiera, niż się rodzi.
Unia Europejska nakłada na firmy coraz więcej obowiązków w zakresie raportowania czynników ESG. Branża nieruchomości w pewnym stopniu już realizuje ideę zrównoważonego rozwoju. Wiele z nich, nie czekając na unijne legislacje, podejmuje działania wykraczające poza zobowiązanie prawne czy sam aspekt raportowania niefinansowego. Pokazują one w transparentny sposób, jak prowadzą biznes. W świetle celów klimatycznych branżę czeka jednak duża transformacja w kierunku nisko- i zeroemisyjności.
Dekarbonizacja budownictwa
Kluczową rolę w dekarbonizacji gospodarki odgrywa budownictwo. Według statystyk, w 2020 roku budynki były odpowiedzialne za 37 proc. globalnej emisji CO2 i 36 proc. globalnego zapotrzebowania na energię. Należy pamiętać, że ok. 2/3 tej energii wciąż pochodzi z paliw kopalnych. Dodatkowo branża odpowiada ze produkcję 1/3 odpadów oraz zużycie ok. 3 mld ton surowców. Wynika to między innymi z faktu, że w samej Europie prawie 75 proc. budynków wykazuje niską efektywność energetyczną – wynika z raportu „Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości”, opracowanego przez ThinkCo we współpracy z firmami JW+A, Skanska, Panattoni i Torus.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) szacuje, że w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej, jeszcze przed 2030 rokiem bezpośrednie emisje CO2 z budynków muszą zostać zmniejszone o 50 proc., a pośrednie – o 60 proc. Według ekspertów, realizacja tego celu będzie wymagać od branży m.in. dostosowania do zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) oraz szerokiej mobilizacji wszystkich interesariuszy rynku.
W praktyce realizacja idei zrównoważonego rozwoju w branży nieruchomości dotyczy wielu kwestii. W obszarze środowiska chodzi o to, aby obniżyć emisje związane zarówno z budową, jak i funkcjonowaniem obiektów. Ponieważ cele będą coraz bardziej rygorystyczne, obiekty będą musiały być coraz bardziej przyjazne dla środowiska. Inne obszary to inkluzowność, otwarcie budynków na lokalną społeczność, wielofunkcyjność oraz dostosowanie do różnych grup użytkowników.
Może Cię zainteresuje: Zielony dach wspierany przez samorządy
Zielony Ład
Unia Europejska od 2015 roku wdraża kolejne dyrektywy dotyczące Zielonego Ładu. Inwestorzy zaś obserwują te prace legislacyjne, których wyniki realnie przekładają się na inwestycje i trendy rynkowe. W rezultacie dla rynku nieruchomości najbardziej istotne staje się dążenie do zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej (net-zero). Oznacza to stosowanie rozwiązań zapewniających równowagę pomiędzy emisją a pochłanianiem gazów cieplarnianych.
Wyniki światowego badania JLL „Responsible real estate – decarbonization of the built environment” wskazują, że menedżerowie blisko 650 wiodących globalnych najemców i inwestorów priorytetowo traktują tworzenie miejsc zielonych i przyjaznych człowiekowi. Najemcy chcą redukcji emisji dwutlenku węgla i włączają zrównoważony rozwój do modeli biznesowych. Prawie 90 proc. z nich twierdzi, że ma on coraz większe znaczenie w ich strategiach biznesowych. Także inwestorzy na rynku nieruchomości wpisują kwestie dekarbonizacji w swoje strategie.
Presja biznesowa i legislacyjna ESG
Realizacji kryteriów ESG sprzyja tak presja biznesowa, jak i legislacyjna. Rośnie świadomość konsumentów i nie wybaczają oni błędów, jak kiedyś. UE nakłada na firmy kolejne obowiązki w zakresie raportowania czynników ESG (ang. environmental, social i governance). Mają lokować kapitał w taki sposób, aby poza zyskiem uwzględniał on czynniki środowiskowe, społeczną odpowiedzialność biznesu i ład korporacyjny. Ważne jest przykładowo, jak firma neutralizuje emisje CO2, zmniejsza zużycie wody lub współpracuje z lokalnymi społecznościami.
Czynniki ESG, jako kryteria oceny inwestycji pod kątem środowiskowym, społecznym i zarządzania korporacyjnego, mają coraz większe znaczenie dla inwestorów i stają się warunkiem dostęp do kapitału. Z badania firmy doradczej PwC „ESG – miecz Damoklesa czy szansa na strategiczną zmianę?” wynika, że 29 proc. inwestorów obniżyłoby wycenę lub wycofałoby się z inwestycji, ze względu na zbyt wysokie ryzyka ESG. Od marca 2021 roku obowiązuje unijne rozporządzenie SFDR (2019/2088), które zobowiązuje inwestorów finansowych do uwzględnienia ryzyk wynikających z ESG oraz wpisania zagadnień ESG w swoje strategie inwestycyjne. Z drugiej strony, według badania przeprowadzonego przez Association of Investment Companies, 40 proc. doradców inwestycyjnych ocenia, że projekty kładące nacisk na ESG prowadzą do wyższych zwrotów z inwestycji.
Wymagający użytkownicy
Swoje wymagania mają nie tylko najemcy, ale także pracownicy firm. Z badań firmy Skanska wynika, że zdaniem 67 proc. polskich pracowników biurowych budynki biurowe wpływają na środowisko naturalne, a 59 proc. deklaruje, że praca w budynku, który ogranicza swój ślad węglowy, jest dla nich bardzo lub raczej istotna. Chodzi tu m.in. o odnawialne źródła energii czy systemy oszczędzania wody. Jednak tylko co piąty badany deklaruje, że jego firma wzięła pod uwagę kwestie odpowiedzialności środowiskowej i społecznej przy wyborze biura. Natomiast 26 proc. twierdzi, że było wręcz odwrotnie, a połowa badanych uznaje, że pracuje w biurze, które nie ogranicza swojego śladu węglowego. W bliskiej przyszłości pracownicy będą coraz bardziej zainteresowani zielonymi trendami w przestrzeni biurowej oraz w działalności swoich pracodawców. Sami też deklarują działania na rzecz ochrony klimatu.
O zrównoważonym rozwoju oraz neutralności klimatycznej w branży nieruchomości i budownictwie eksperci rozmawiali podczas debaty zorganizowanej podczas jednego z Thursday Gathering. To spotkania społeczności innowatorów, naukowców, start-upów, ekspertów, inwestorów i studentów, które są dobrą okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń i omówienia najważniejszych trendów rynkowych. Organizatorem coczwartkowych eventów jest Fundacja Venture Café Warsaw i jej partnerzy.
Źródło: Newseria Biznes