administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ochrona instalacji grzewczych

Damian Żabicki | Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2022 | 2022-08-22
Ochrona instalacji grzewczych, fot. pixabay

Ochrona instalacji grzewczych, fot. pixabay

Obecnie budowane instalacje grzewcze, zarówno grzejnikowe, jak i płaszczyznowe, wymagają starannego wykonania pod względem użytych materiałów oraz dobrej ochrony podczas eksploatacji, tak aby zapobiegać spadkom efektywności energetycznej oraz awariom. Realizację tych zadań zapewniają nie tylko procedury wprowadzania wody grzewczej do instalacji zapobiegające korozji, ale także urządzenia chroniące przed zużyciem newralgiczne elementy, takie jak wymiennik, pompy i zawory.

Zobacz także

Kamień w instalacjach wodnych

Kamień w instalacjach wodnych Kamień w instalacjach wodnych

Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z...

Mieszkańcy często narzekają na twarde osady mineralne nazywane kamieniem pojawiające się na perlatorach kranów w czajnikach, na ścianach kabin prysznicowych i w wielu innych miejscach. Problem wynika z krystalizacji minerałów rozpuszczonych w twardej, wysoko zmineralizowanej wodzie. Krystalizacja następuje na ścianach rur, zaworach, grzałkach pralek i zmywarek, w ekspresach do kawy, wymiennikach piecyków gazowych i bojlerów.

Hydropath Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody.

Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody. Ekonomiczne, trwałe i nowoczesne rozwiązanie w obszarze uzdatniania wody.

Dowiedz się o najnowszych osiągnięciach w branży uzdatniania wody i poznaj najnowsze innowacyjne rozwiązania firmy Hydropath.

Dowiedz się o najnowszych osiągnięciach w branży uzdatniania wody i poznaj najnowsze innowacyjne rozwiązania firmy Hydropath.

Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Przyszłość zarządzania energią i ciepłem w budynkach, czyli jak sprostać wymaganiom prawnym i przyspieszyć transformację energetyczną

Przyszłość zarządzania energią i ciepłem w budynkach, czyli jak sprostać wymaganiom prawnym i przyspieszyć transformację energetyczną Przyszłość zarządzania energią i ciepłem w budynkach, czyli jak sprostać wymaganiom prawnym i przyspieszyć transformację energetyczną

Rozmowa z Piotrem Sprzączakiem, dyrektorem ds. rozwoju, członkiem zarządu Veolia ESCO, o przyszłości zarządzania energią i ciepłem w budynkach.

Rozmowa z Piotrem Sprzączakiem, dyrektorem ds. rozwoju, członkiem zarządu Veolia ESCO, o przyszłości zarządzania energią i ciepłem w budynkach.

Skład wody grzewczej zależy od parametrów jej źródła oraz sposobów jej uzdatniania. Z uwagi na mnogość materiałów stosowanych w instalacjach i urządzeniach grzewczych każda instalacja powinna być obecnie traktowana indywidualnie pod względem uzdatniania wody instalacyjnej. Woda powinna być uzdatniona tak, by nie powodowała tworzenia się kamienia kotłowego i nie była korozyjna względem urządzeń, z którymi pozostaje w kontakcie, a także miała zredukowaną ilość tlenu, który korozję przyspiesza.

Instalacje centralnego ogrzewania podatne są na występowanie wielu rodzajów korozji. Ich obecność i przebieg zależy od zastosowanych materiałów i warunków eksploatacji. Decydujący wpływ ma tu skład wody grzewczej, która jest mieszaniną substancji rozpuszczonych, mogących wchodzić w reakcję ze sobą nawzajem oraz z elementami instalacji. Korozja powoduje takie problemy, jak:

  • uszkodzenia lub awarie elementów instalacji – rur, wymienników, komponentów kotła,
  • uszkodzenia pomp spowodowane zanieczyszczeniami,
  • pogorszenie warunków przepływu w przewodach i wymiennikach spowodowane osadzaniem się kamienia kotłowego, co powoduje zmniejszoną wymianę ciepła i wtórne warunki korozji,
  • nieprawidłowe działanie zaworów spowodowane zanieczyszczeniami i w konsekwencji problemy z regulacją.

Zanieczyszczenia pierwotne

Woda grzewcza może mieć różny skład chemiczny, a w zależności od tego, z jakich metali wykonano instalację, dochodzi do szybszej bądź wolniejszej korozji. Przykładem mogą być gazowe kotły kondensacyjne, w których wymienniki i armatura regulacyjna są wykonane z wielu materiałów, w tym aluminium i miedzi oraz niskostopowego żelaza, które bez zastosowania odpowiednich płynów instalacyjnych grożą ryzykiem szybkiej korozji.

Istotny wpływ na instalację ma zawartość tlenu w wodzie. Może on być wprowadzony wraz z wodą podczas napełniania i uzupełniania instalacji lub przenikać w czasie pracy instalacji w wyniku podciśnienia oraz przez jej elementy składowe, takie jak uszczelki, przepony czy odcinki przewodów bez bariery antydyfuzyjnej. Choć kontakt metalu z tlenem to prosta droga do powstania korozji, w małych instalacjach grzewczych systemu zamkniętego wystarczy kilka dni, aby zostały one odgazowane. Oznacza to, że jeśli instalacja jest szczelna i nie ma konieczności uzupełniania wody, niewielka ilość tlenu w instalacji nie wpływa znacząco na powstawanie korozji.

Woda powinna mieć też odpowiedni odczyn pH, a woda pitna nadaje się do napełniania i uzupełniania instalacji. Warto jednak pamiętać, że żywotność elementów aluminiowych jest wysoka w zakresie pH od 6,5 do 8,5 i woda zbyt kwaśna lub alkaiczna nie daje warstwy pasywacyjnej na tym metalu.

Do wody grzewczej dostają się także zanieczyszczenia pierwotne podczas montażu instalacji. Są to opiłki metali bądź drobne cząstki tworzyw sztucznych z cięcia i fazowania rur, pozostałości pasty lutowniczej oraz materiałów uszczelniających. Zdarza się, że zanieczyszczenia dostają się do rur niewłaściwie składowanych, np. niepodłączonych i niezaślepionych. Są one groźne dla podzespołów instalacji (np. pomp czy zaworów), powodując ich uszkodzenia mechaniczne, zatykanie, a nawet awarie.

Zanieczyszczenia wtórne

Korozja może być spowodowana także zanieczyszczeniami wtórnymi w instalacji, takimi jak osady pochodzenia mineralnego, czyli kamień kotłowy. Powstaje on w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu zawartych w wodzie, zwłaszcza gdy nie jest ona zmiękczona przed wprowadzeniem do instalacji. Składnikami osadu mogą być siarczany wapnia, wodorotlenek żelaza i krzemionka. Minerały te osadzają się na elementach instalacji, pogarszając ich jakość i powodując uszkodzenia. Obecność osadów sprzyja powstawaniu tzw. korozji wtórnej, która pojawia się pod osadami.

Zanieczyszczeniem wtórnym jest także szlam – miękki osad złożony z mieszaniny tlenków i drobnych cząstek stałych, czasem przybierający postać lepkiej, ciągnącej się substancji. Czarny szlam ma w swoim składzie mieszaninę tlenków żelaza – magnetyt (będący produktem korozji tlenowej) z dodatkiem innych zanieczyszczeń, w tym uwolnionych osadów mineralnych. Szlam przy niskich prędkościach przepływu ma tendencję do osadzania się w miejscach o wolniejszym przepływie (np. w dolnych częściach grzejników), ale cały czas jest obecny w wodzie grzewczej w postaci rozdrobnionych cząstek, przyspieszając zużycie pomp i zaworów oraz elementów kontrolno-pomiarowych.

Filtry i odmulniki

Istnieje szereg urządzeń poprawiających jakość wody kotłowej i jednocześnie, w odpowiedzi na wymagania postawione przez producentów, chroniących kotły, pompy i zawory.

Pierwszą linią ochrony instalacji są filtry siatkowe. Zatrzymują one na metalowym filtrze siatkowym średnie i drobne cząstki o średnicy większej niż 0,5 mm, czyli piasek, muł oraz drobiny rdzy i oderwanych osadów – co może się okazać niewystarczające do usunięcia z wody wszystkich zanieczyszczeń. Filtr siatkowy powinien być czyszczony, gdyż zatkany powoduje problemy z przepływem. Następuje wtedy zwiększenie strat ciśnienia generowanych przez filtr, co może skutkować np. niedostatecznym dogrzaniem pomieszczeń.

Dobierając filtr siatkowy do instalacji, należy się kierować jego wydajnością dostosowaną do przepływu wody oraz wielkością zatrzymywanej cząstki (np. większej niż 90 µm). Filtry siatkowe oferowane są w różnych wykonaniach i średnicach. Dostępne są urządzenia z żeliwa sferoidalnego z przyłączem kołnierzowym (przede wszystkim większe średnice) oraz przyłączem gwintowanym mosiężnym (średnice DN 15–32 mm) lub żeliwnym (średnice DN 15–50 mm). Stalowa siatka filtra może mieć różną gęstość oczek (np. 230 lub 600). Na wyposażeniu filtra siatkowego może się też znajdować zawór spustowy. Producenci oferują wersję magnetyczną – w korpusie filtra oprócz stalowej siatki znajduje się stos z magnesów stałych zwiększający zdolności filtracyjne zanieczyszczeń ferromagnetycznych.

Zanieczyszczenia, które mają duże rozmiary i łatwo opadają, można usuwać na zasadzie spowalniania przepływu wody lub wprawiania jej w ruch obrotowy (efekt centryfugi), stosując dodatkowe filtrowanie na siatkach lub stosach magnetycznych. Zjawiska te wykorzystywane są w odmulaczach, filtroodmulnikach lub magnetoodmulaczach.

Filtroodmulniki stosowane są do zatrzymywania zanieczyszczeń w postaci stałej, unoszonych przez wodę w sieciach ciepłowniczych, węzłach cieplnych i kotłowniach. Umożliwiają prawidłowe działanie automatyki regulacyjnej, aparatury kontrolno--pomiarowej, wymienników ciepła, pomp oraz pozostałych elementów instalacji. Działają poprzez spowolnienie przepływu wody i skierowanie jej w dół lub po stycznej zbiornika. Następuje dzięki temu sedymentacja cięższych zawiesin na dnie. Mniejsze zanieczyszczenia unoszące się z wodą zatrzymywane są przez filtr siatkowy umieszczony w górnej części korpusu. W filtroodmulnikach zachodzi też częściowo proces odpowietrzenia wody.

Z kolei magnetoodmulniki to połączenie magnetyzera z filtrem siatkowym i odmulaczem inercyjno-sedymentacyjnym. Od filtroodmulników różni je to, że woda, przepływając przez urządzenie, natrafia na stos magnetyczny wykonany z magnesów stałych o dużej gęstości pola, co powoduje zwiększenie efektu usuwania z niej zanieczyszczeń ferromagnetycznych, pochodzących z korozji i stanowiących składnik szlamu.

Do ochrony wody przed kamieniem kotłowym stosuje się także magnetyzery – obejmy na rury wytwarzające pole magnetyczne. Pod jego wpływem zmienia się aktywność jonów w wodzie, nie wytwarzają się osady kamienia kotłowego (węglany wapnia i magnezu), ponieważ magnez i wapń są absorbowane przez również obecną w wodzie krzemionkę. Efektem jest bezpostaciowy koagulat, który unosi się w wodzie, nie osadzając się na częściach instalacji i nie wpływając na jej jakość.

Bardzo popularnymi urządzeniami są również separatory zanieczyszczeń z wkładkami magnetycznymi. Zaleca się ich montaż pomiędzy dwoma zaworami odcinającymi, co ułatwi późniejszą konserwację czy ewentualną wymianę.

Urządzenia do usuwania tlenu

Wśród urządzeń do usuwania tlenu najbardziej popularne są odpowietrzniki grzejnikowe oraz separatory powietrza. Odpowietrzniki grzejnikowe mogą być ręczne lub automatyczne. Usuwają nadmiar powietrza z grzejników i tym samym odpowietrzają instalację c.o.

Z kolei separatory powietrza montowane są w instalacji c.o. i służą do usuwania powietrza i zanieczyszczeń stałych, które mogą powodować uszkodzenie elementów instalacji bezpośrednio za kotłem lub wymiennikiem ciepła. Ta lokalizacja ma dwie zalety – po pierwsze, wysoka temperatura umożliwia skuteczne usunięcie pęcherzyków powietrza, po drugie usunięcie powietrza następuje już na początku instalacji, co zwiększa skuteczność ochrony.

Jakość wody kotłowej i instalacyjnej według norm

O jakości wody w instalacjach grzewczych mówią normy PN-C-04607:1993 Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania dotyczące jakości wody oraz PN-85/C-04601 Woda do celów energetycznych. Wymagania i badania jakości wody dla kotłów wodnych i zamkniętych obiegów ciepłowniczych. Dotyczą one zarówno wody instalacyjnej, jak i samej eksploatacji instalacji, w przypadku gdy producent urządzenia nie określił parametrów wody zasilającej.

Inhibitory korozji

Normatywnym wskaźnikiem korozyjności wody są jony siarczanowe (SO42–) i chlorkowe (Cl–). Jeśli graniczne stężenia tych związków w wodzie instalacyjnej, określone w normie PN-C-04607:1993, zostaną przekroczone, należy zastosować inhibitory (blokery) korozji. Są to preparaty chemiczne, które aplikuje się do instalacji grzewczej w celu zdezaktywowania substancji agresywnych odpowiedzialnych za powstawanie korozji. Na rynku oferowane są inhibitory anodowe, katodowe oraz mieszane, które synergicznie wzmacniają efekt antykorozyjny. Inhibitory nie są przeznaczone do czyszczenia lub renowacji już zanieczyszczonej albo uszkodzonej instalacji.

Biocydy i płyny instalacyjne

W niektórych instalacjach zastosowanie znajdą także biocydy. Są to chemiczne preparaty biobójcze, w których składzie znajduje się co najmniej jedna substancja czynna umożliwiająca zniszczenie, unieszkodliwienie lub kontrolę wzrostu organizmów szkodliwych. Biocydy usuwają tzw. biofilm (błonę biologiczną) – trudny do usunięcia innymi metodami osad mikroorganizmów na wewnętrznej powierzchni rur, będący problemem szczególnie w instalacjach niskotemperaturowych (35–40°C), zwiększający tarcie w instalacji, zmniejszający przepływ wody i ułatwiający bytowanie bakteriom Legionella. Biocyd należy regularnie dozować do instalacji w celu ochrony przed narastaniem biofilmu. W stosunkowo niewielkich dawkach biocydy dozuje się proporcjonalnie do ilości wody zasilającej układ, wlewając je bezpośrednio do wody uzupełniającej za pomocą pompki.

Do ochrony instalacji grzewczej najlepiej zastosować tzw. płyny instalacyjne. Są one najczęściej oparte na roztworach glikolowych (zapobiegających zamarzaniu wody grzewczej) i stanowią mieszaninę substancji chemicznych, których celem jest również zabezpieczenie przed korozją, zapobieganie powstawaniu osadów (a do pewnego stopnia także ich usuwanie), przeciwdziałanie blokowaniu się armatury oraz zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów. W skład płynu instalacyjnego oprócz niskozamarzającego roztworu glikolu etylenowego lub propylenowego mogą wchodzić inhibitory (blokery) korozji, biocydy i fosforany powodujące wytrącanie się z wody substancji odpowiedzialnych za wytwarzanie kamienia kotłowego. Płyny tego typu należy wprowadzić do instalacji na początku jej użytkowania i na bieżąco zasilać, zapewniając prawidłową pracę układu dla zakresu temperatury od –35 do 105°C.

Zmiękczacze wody

Usunięcie jonów wapnia i magnesu, powodujących twardość wody, może zapewnić lokalna stacja uzdatniania wody wykorzystująca proces wymiany jonowej. Instaluje się ją przy głównym zaworze, dzięki czemu do domowej instalacji trafia woda już zmiękczona, redukując ryzyko powstawania kamienia kotłowego. Na rynku dostępne są zmiękczacze jedno- i dwuczęściowe. Pierwsze z nich to urządzenia kompaktowe – wszystkie podzespoły umieszczone są w jednej obudowie. Walorem tego rozwiązania są małe wymiary, pozwalające na zabudowę w niewielkich przestrzeniach. Zazwyczaj stosowane są przy zmiękczaczach wody do ok. 35 l żywicy jonowymiennej. Zmiękczacze dwuczęściowe zawierają butlę ciśnieniową z głowicą sterującą jako jeden element i zasobnik na sól. Dzięki temu zmiękczacz może mieć większą wydajność przepływu.  

Artykuł ukazał się w Rynku Instalacyjnym nr 6/2022

 

 

Komentarze

Powiązane

Winda – Warszawa Sp. z o.o. Nowy wymiar modernizacji dźwigów

Nowy wymiar modernizacji dźwigów Nowy wymiar modernizacji dźwigów

Obecnie na rynku królują modernizacje pełne czyli wymiany wszystkich podzespołów na nowe. Wykonując pełną modernizację (wymianę dźwigu), najczęściej dąży się do poprawy parametrów technicznych przez instalację...

Obecnie na rynku królują modernizacje pełne czyli wymiany wszystkich podzespołów na nowe. Wykonując pełną modernizację (wymianę dźwigu), najczęściej dąży się do poprawy parametrów technicznych przez instalację większej kabiny, szerszych drzwi czy montaż energooszczędnych podzespołów. Takie odpowiedzialne podejście właściciela gwarantuje wyższy poziom funkcjonalności obiektu. Należy mieć przy tej okazji jednak jeszcze jeden element na uwadze, czyli koszty eksploatacji bowiem eksploatacja dźwigów,...

GAZEX Sp.j. Co trzeba i warto wiedzieć o systemach detekcji gazów?

Co trzeba i warto wiedzieć o systemach detekcji gazów? Co trzeba i warto wiedzieć o systemach detekcji gazów?

Decydującą rolę przy wyborze, konfiguracji i sposobie wykonania systemów detekcji gazów odgrywa wiedza i doświadczenie projektantów. Tylko oni, znając konstrukcję i przeznaczenie danego obiektu oraz oczekiwania...

Decydującą rolę przy wyborze, konfiguracji i sposobie wykonania systemów detekcji gazów odgrywa wiedza i doświadczenie projektantów. Tylko oni, znając konstrukcję i przeznaczenie danego obiektu oraz oczekiwania jego użytkowników, mogą realnie ocenić ryzyko i projektować systemy, które zapewnią bezpieczeństwo i będą zgodne z aktualnymi przepisami budowlanymi i przeciwpożarowymi.

Leroy Merlin Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać?

Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać? Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać?

Wiele osób wciąż żyje w przeświadczeniu, że decydując się na ogrzewanie zamontowane w podłodze, trzeba zrezygnować z paneli laminowanych. Jest to mit, którego nieprawdziwość udowadniali już nieraz producenci...

Wiele osób wciąż żyje w przeświadczeniu, że decydując się na ogrzewanie zamontowane w podłodze, trzeba zrezygnować z paneli laminowanych. Jest to mit, którego nieprawdziwość udowadniali już nieraz producenci paneli, a także wielu specjalistów zajmujących się pracami wykończeniowymi. Jest natomiast kilka istotnych kwestii, o których trzeba pamiętać, planując podłogę w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Dom100.eu Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku

Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku

Wyobraź sobie swoje idealne miejsce na ziemi: poczuj się bezpiecznie, doznaj spokoju. Tu świat kręci się wokół Ciebie, a czas płynie w rytmie bicia Twojego serca. Spełnienie marzenia jest bliżej, niż myślisz....

Wyobraź sobie swoje idealne miejsce na ziemi: poczuj się bezpiecznie, doznaj spokoju. Tu świat kręci się wokół Ciebie, a czas płynie w rytmie bicia Twojego serca. Spełnienie marzenia jest bliżej, niż myślisz. Przedstawiamy prestiżowy kompleks z apartamentami w Gliwicach od dom100. Jesteś gotowy, by wkroczyć do Nowego Świata?

Bank Pocztowy S.A. Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK

Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK

W obliczu drożejących mediów oraz wysokich kosztów eksploatacyjnych niezwykle istotne staje się podejmowanie działań ograniczających wydatki. Jednym z kluczowych sposobów, aby osiągnąć ten cel jest wdrożenie...

W obliczu drożejących mediów oraz wysokich kosztów eksploatacyjnych niezwykle istotne staje się podejmowanie działań ograniczających wydatki. Jednym z kluczowych sposobów, aby osiągnąć ten cel jest wdrożenie rozwiązań proekologicznych np. instalacja paneli fotowoltaicznych czy termomodernizacja nieruchomości. Dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych to nie tylko krok w kierunku oszczędności finansowych, ale również podwyższenie wartości budynku oraz znaczny wkład w ochronę środowiska.

Grupa Warta Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty

Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej to rodzaj zabezpieczenia, które chroni mienie i interesy wspólnoty mieszkaniowej - czyli grupy właścicieli lokali w budynku wielomieszkaniowym.

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej to rodzaj zabezpieczenia, które chroni mienie i interesy wspólnoty mieszkaniowej - czyli grupy właścicieli lokali w budynku wielomieszkaniowym.

Manage Prosta Spółka Akcyjna Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami

Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami

Obecnie, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, efektywne zarządzanie czasem i zadaniami staje się kluczowe. W odpowiedzi na te potrzeby powstała platforma Manage, czyli innowacyjne narzędzie, które...

Obecnie, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, efektywne zarządzanie czasem i zadaniami staje się kluczowe. W odpowiedzi na te potrzeby powstała platforma Manage, czyli innowacyjne narzędzie, które rewolucjonizuje sposób zarządzania nieruchomościami.

Nieruchomości Orange Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja? Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.

Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji

Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji

Veolia uruchomiła system OptiGO! – kompleksowe rozwiązanie wspierające efektywne zarządzanie energią cieplną w budynkach, które pozwala oszczędzać energię, obniżać koszty i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

Veolia uruchomiła system OptiGO! – kompleksowe rozwiązanie wspierające efektywne zarządzanie energią cieplną w budynkach, które pozwala oszczędzać energię, obniżać koszty i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

Schindler Polska Sp. z o.o. Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska

Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Ewą Hardek, Zastępcą Prezesa Zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. Remontów i Inwestycji.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Ewą Hardek, Zastępcą Prezesa Zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. Remontów i Inwestycji.

FLAME PROTECT KOMPLEKSOWE USŁUGI BHP I PPOŻ. S.C. Pełna ochrona przeciwpożarowa Państwa budynku? Tylko z Flame Protect!

Pełna ochrona przeciwpożarowa Państwa budynku? Tylko z Flame Protect! Pełna ochrona przeciwpożarowa Państwa budynku? Tylko z Flame Protect!

Bezpieczeństwo pożarowe nieruchomości to obowiązek, ale też troska zarządców i właścicieli. W czasach, gdy coraz częściej przekazujemy zadania wcześniej realizowane przez człowieka automatycznym systemom,...

Bezpieczeństwo pożarowe nieruchomości to obowiązek, ale też troska zarządców i właścicieli. W czasach, gdy coraz częściej przekazujemy zadania wcześniej realizowane przez człowieka automatycznym systemom, podejście do zabezpieczenia pożarowego musi zostać unowocześnione. Można to zrobić rękoma specjalistów z firmy Flame Protect, zajmujących się współpracą w zakresie usług przeciwpożarowych i BHP z zarządcami budynków, m.in. przedsiębiorstw czy wspólnot mieszkaniowych.

DomBest Koszty i monitorowanie mediów pod kontrolą 24/7

Koszty i monitorowanie mediów pod kontrolą 24/7 Koszty i monitorowanie mediów pod kontrolą 24/7

Z platformą dla zarządcy masz dostęp do zawsze aktualnych informacji o zużyciu mediów 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Zapomnij o problematycznych odczytach raz/dwa w roku i...

Z platformą dla zarządcy masz dostęp do zawsze aktualnych informacji o zużyciu mediów 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Zapomnij o problematycznych odczytach raz/dwa w roku i czekaniu na rozliczenia. Teraz możesz kontrolować zużycie mediów w dowolnym momencie, z dowolnego miejsca.

Venture Industries Group Inteligentny system zarządzania jakością powietrza

Inteligentny system zarządzania jakością powietrza Inteligentny system zarządzania jakością powietrza

VentureWISE to inteligentny system monitorujący jakość powietrza w domu. Jego montaż jest prosty i bezinwazyjny, ponieważ działanie tego rozwiązania opiera się na połączeniu bezprzewodowym. Dzięki temu...

VentureWISE to inteligentny system monitorujący jakość powietrza w domu. Jego montaż jest prosty i bezinwazyjny, ponieważ działanie tego rozwiązania opiera się na połączeniu bezprzewodowym. Dzięki temu instalację może wykonać sam użytkownik.

DomBest Twój zdalny zespół księgowy!

Twój zdalny zespół księgowy! Twój zdalny zespół księgowy!

Czy czujesz się zagubiony w gąszczu obowiązków związanych z księgowością nieruchomości? Ciągłe zmiany przepisów, skomplikowane rozliczenia i rosnące oczekiwania mieszkańców mogą spędzać Ci sen z powiek....

Czy czujesz się zagubiony w gąszczu obowiązków związanych z księgowością nieruchomości? Ciągłe zmiany przepisów, skomplikowane rozliczenia i rosnące oczekiwania mieszkańców mogą spędzać Ci sen z powiek. DomBest staje u Twego boku, oferując kompleksowe rozwiązania w zakresie księgowości, które pozwolą Ci skupić się na tym, co najważniejsze - rozwoju Twojej działalności.

ECO24 Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów

Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów

Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć...

Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zwiększa procent odzyskiwania odpadów i umożliwia redukcję gazów cieplarnianych.

Manage Prosta Spółka Akcyjna Konfiguracja Systemu CRM do Zarządzania Nieruchomościami

Konfiguracja Systemu CRM do Zarządzania Nieruchomościami Konfiguracja Systemu CRM do Zarządzania Nieruchomościami

W dynamicznym świecie biznesowym, który nas otacza, gdzie tempo pracy jest szybkie, a konkurencja zacięta, skuteczne zarządzanie wymaga nowoczesnych narzędzi. Systemy CRM (Customer Relationship Management)...

W dynamicznym świecie biznesowym, który nas otacza, gdzie tempo pracy jest szybkie, a konkurencja zacięta, skuteczne zarządzanie wymaga nowoczesnych narzędzi. Systemy CRM (Customer Relationship Management) stają się kluczowym elementem w efektywnym zarządzaniu nieruchomościami, umożliwiając profesjonalne kontrolowanie tego co dzieje się w Twojej firmie. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał systemu CRM w branży nieruchomości, konieczne jest szybkie i efektywne dostosowanie go do konkretnych...

XTB Polska Czym jest ETF?

Czym jest ETF? Czym jest ETF?

Wiele osób, które myśli o rozpoczęciu przygody z inwestowaniem, ma jeden podstawowy problem. Nawet jeśli już założą konto maklerskie i poświęcą czas na naukę, przychodzi czas na podjęcie decyzji inwestycyjnej....

Wiele osób, które myśli o rozpoczęciu przygody z inwestowaniem, ma jeden podstawowy problem. Nawet jeśli już założą konto maklerskie i poświęcą czas na naukę, przychodzi czas na podjęcie decyzji inwestycyjnej. Teraz jednak ta bariera znacznie się zmniejsza dzięki ETF-om. Czym jest ETF? I dlaczego warto rozważyć inwestycję w ETF?

Grupa Warta Co oprócz mienia warto ubezpieczyć we wspólnocie?

Co oprócz mienia warto ubezpieczyć we wspólnocie? Co oprócz mienia warto ubezpieczyć we wspólnocie?

Wspólnoty mieszkaniowe stanowią fundament zarządzania nieruchomościami wielorodzinnymi w Polsce. Są one nieodłącznym elementem krajobrazu mieszkaniowego, zapewniającym efektywne administrowanie wspólnymi...

Wspólnoty mieszkaniowe stanowią fundament zarządzania nieruchomościami wielorodzinnymi w Polsce. Są one nieodłącznym elementem krajobrazu mieszkaniowego, zapewniającym efektywne administrowanie wspólnymi częściami budynków i terenów przyległych. Statystyki dotyczące wspólnot mieszkaniowych podkreślają ich znaczenie w naszym kraju.

Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Przyszłość zarządzania energią i ciepłem w budynkach, czyli jak sprostać wymaganiom prawnym i przyspieszyć transformację energetyczną

Przyszłość zarządzania energią i ciepłem w budynkach, czyli jak sprostać wymaganiom prawnym i przyspieszyć transformację energetyczną Przyszłość zarządzania energią i ciepłem w budynkach, czyli jak sprostać wymaganiom prawnym i przyspieszyć transformację energetyczną

Rozmowa z Piotrem Sprzączakiem, dyrektorem ds. rozwoju, członkiem zarządu Veolia ESCO, o przyszłości zarządzania energią i ciepłem w budynkach.

Rozmowa z Piotrem Sprzączakiem, dyrektorem ds. rozwoju, członkiem zarządu Veolia ESCO, o przyszłości zarządzania energią i ciepłem w budynkach.

Paweł Puch Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym

Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym

We wspólnocie mieszkaniowej ogrzewanie lokali może być rozwiązane na dwa sposoby. Budynek może mieć wspólną instalację centralnego ogrzewania lub każdy lokal może mieć indywidualne instalacje centralnego...

We wspólnocie mieszkaniowej ogrzewanie lokali może być rozwiązane na dwa sposoby. Budynek może mieć wspólną instalację centralnego ogrzewania lub każdy lokal może mieć indywidualne instalacje centralnego ogrzewania. W każdym z tych przypadków to zupełnie inna sytuacja prawna.

dr Kazimierz Dudziński, mgr inż. Olgierd Romanowski Stan techniczny instalacji ogrzewczych a koszty

Stan techniczny instalacji ogrzewczych a koszty Stan techniczny instalacji ogrzewczych a koszty

Właściwy stan techniczny instalacji i urządzeń systemu ogrzewania w budynku oraz poziom ich technicznej eksploatacji i konserwacji decydująco wpływają na poprawność rozliczania kosztów ogrzewania.

Właściwy stan techniczny instalacji i urządzeń systemu ogrzewania w budynku oraz poziom ich technicznej eksploatacji i konserwacji decydująco wpływają na poprawność rozliczania kosztów ogrzewania.

Marek Mejssner Jedna z pierwszych instalacji biogazowych oczyszczalni ścieków powstała w Legnicy

Jedna z pierwszych instalacji biogazowych oczyszczalni ścieków powstała w Legnicy

W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie...

W Legnicy wdrożono i uruchomiono jedną z pierwszych Polsce pierwotnych instalacji biogazowych – wytwarzających energie z biogazu pozyskiwanego ze ścieków. W większości oczyszczalni biogaz jest bezproduktywnie spalany – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Ewelina Stańczyk-Malicka Mętna woda z kranu

Mętna woda z kranu Mętna woda z kranu

Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma...

Kolorowa, mętna woda z kranu to plaga niektórych osiedli w naszym kraju. Takie zjawisko bardzo często występuje w południowej Polsce ale również w innych miastach naszego kraju. Aż 60 % Polaków nie ma zaufania do wody z kranu.

Redakcja Przydomowa retencja wody z dotacją w Warszawie

Przydomowa retencja wody z dotacją w Warszawie Przydomowa retencja wody z dotacją w Warszawie

W Warszawie ruszyły konsultacje programu dofinansowania instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotację będzie można pozyskać na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni, o którą ubiegać się...

W Warszawie ruszyły konsultacje programu dofinansowania instalacji urządzeń małej retencji wody. Dotację będzie można pozyskać na budowę przydomowego zbiornika deszczówki lub studni, o którą ubiegać się będą mogły osoby fizyczne, ale także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.