Ludzie, kupując mieszkania, chcą w nich bezpiecznie, wygodnie i bezawaryjnie mieszkać. Tymczasem w wielu budynkach dachy są tak zaprojektowane, że ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Źle zaprojektowany...
Ludzie, kupując mieszkania, chcą w nich bezpiecznie, wygodnie i bezawaryjnie mieszkać. Tymczasem w wielu budynkach dachy są tak zaprojektowane, że ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Źle zaprojektowany dach skutkuje trudnościami w spełnieniu podstawowych funkcji. Dla przypomnienia: dach ma osłaniać budynek i jego mieszkańców przed wpływami czynników atmosferycznych i cywilizacyjnych (hałasem), a jednocześnie spełniać wymagania obowiązujących przepisów.
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?
Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne...
Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne rozwiązania.
Po pandemicznej przerwie, Polskie Pojemniki powróciły na Międzynarodowe Targi IFAT w Monachium. Pokazaliśmy nasze produkty w towarzystwie 2984 wystawców z całego świata, a Targi odwiedziło ponad 119 000...
Po pandemicznej przerwie, Polskie Pojemniki powróciły na Międzynarodowe Targi IFAT w Monachium. Pokazaliśmy nasze produkty w towarzystwie 2984 wystawców z całego świata, a Targi odwiedziło ponad 119 000 ludzi. To największy na świecie plac wystawowy dla najnowszych technologii z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami. W 18 halach oraz w przestrzeni zewnętrznej, wystawcy zaprezentowali swoje najświeższe produkty i rozwiązania. Była to doskonała okazja do prezentacji naszej firmy na forum...
Polskie Pojemniki oferują rozwiązanie w każdym zakresie, dostosowane cenowo, kolorystycznie oraz parametrami do wymagań klienta.
Polskie Pojemniki oferują rozwiązanie w każdym zakresie, dostosowane cenowo, kolorystycznie oraz parametrami do wymagań klienta.
Na nowych osiedlach altany śmietnikowe zazwyczaj są starannie zaprojektowane już na etapie projektu, tak aby uzupełniały estetykę osiedla i były spójne z linią budynków i ich otoczenia. Na terenie starszych osiedli mieszkaniowych miejsca gromadzenia odpadów budowane były zgodnie z typowymi projektami i w całej Polsce wyglądają podobnie. Niekiedy bywa też, że mniejsze wspólnoty ograniczają się do ustawiania samych pojemników, więc śmietnik już z daleka rzuca się w oczy i wywołuje negatywne emocje. A latem śmieci nie tylko widać, ale też i czuć.
Jak ukryć śmietnik?
Jednym ze sposobów ukrycia pojemników na odpady jest postawienie w wydzielonym miejscu wiaty lub altany śmietnikowej, sprawiając że miejsca zbiórki odpadów nie będą już szpecić, a wręcz przeciwnie – wpiszą się w estetykę osiedla.
Po nowelizacji przepisów budowę wiaty o powierzchni zabudowy do 35 m2 (przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki), należy jedynie zgłosić w odpowiednim urzędzie (wcześniej budowa takich wiat wymagała pozwolenia na budowę).
Prawo szczegółowo reguluje kwestię odległości miejsc przeznaczonych na pojemniki i kontenery na odpady stałe. Odległość od budynków i terenów rekreacyjnych (placów zabaw) dla wszystkich śmietników, zgodnie z Prawem budowlanym, wynosi min. 15 m od ściany budynku mieszkalnego. Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, doprecyzowuje, że śmietnik powinien stanąć co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Nie może to być jednak więcej niż 80 m od najdalszego wejścia do budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Przestrzeganie tych wytycznych gwarantuje, że okna mieszkańców nie będą wychodzić na śmietnik, a jednocześnie będzie on ustawiony w takiej odległości, by wyrzucanie śmieci oraz ich odbiór przez śmieciarzy nie były nader uciążliwe.
Innym sposobem zakamuflowania szpecących ścian śmietnika są nasadzenia zwartych grup krzewów lub żywopłotów i pnączy, które w naturalny sposób ukrywają kosze i kontenery na śmieci. Ale nie tylko. Stanowią także wyraźne oddzielenie terenu gospodarczego miejsca zbiórki odpadów od reprezentacyjnej części osiedla. Istotne jest tu uwzględnienie odpowiednio przystosowanych do tego celu roślin – o zwartej linii, szybko rosnących oraz odpornych na zanieczyszczenia. Poza walorem estetycznym takie nasadzenia mogą dać inne korzyści, np. rośliny posadzone od strony południowej w upalne dni obniżą temperaturę wewnątrz śmietnika i powstrzymają nieco tempo rozkładu odpadków organicznych (zmniejszy się więc wydzielany odór).
Obecnie na rynku dostępne są estetyczne wiaty i altany śmietnikowe, które nie tylko pozwalają ukryć śmietnik ale także dzięki praktycznym rozwiązaniom pozwalają na uporządkowane gromadzenie i sortowanie odpadów na osiedlu.
Segregacja odpadów
Do segregowania odpadów dostępne są na rynku klasyczne kontenery na kółkach, o pojemności 1100 l i szerokości ok. 1,3 m. Zgodnie z zasadami segregacji ich ilość powinna wynosić 5 szt., co najmniej po jednym na każdy rodzaj odpadów. Przypomnijmy – selektywnie zbiera się: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.
Zakładając wyposażenie altany na śmieci w 5 typowych 1100-litrowych kontenerów, powierzchnia jaką zajmą wynosi ok. 9 m², a konieczne jest uwzględnienie dodatkowo ok. 4 m² ze względów funkcjonalnych (np. na wystawienie kontenera). W sumie zatem minimalna niezbędna powierzchnia to ok. 13 m², bez uwzględnienia miejsca na dojście do koszy. W sumie potrzeba zatem ok. 18–20 m² powierzchni na zorganizowanie zbiórki odpadów. Na większych osiedlach trzeba przewidzieć dodatkowy kosz na odpady niepodlegające segregacji.
Czym jest wiata?
Wiata to konstrukcja oparta na słupach – stanowią one podstawowy element konstrukcyjny, to one utrzymują dach znajdujący się nad obiektem i wiążą budowlę z gruntem; obiekt ten nie ma ścian – nie ma nośnych przegród zewnętrznych, nie jest zamknięty.
Kontenery czy pojemniki zazwyczaj są zamknięte w zadaszonej i zamykanej altanie lub wiacie przeznaczonej do gromadzenia odpadów komunalnych, co uniemożliwia wywiewanie śmieci poza obręb wiaty oraz dostęp ptakom, psom, kotom oraz gryzoniom.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze osłony śmietnikowej?
Konstrukcja
Ważne aby wiata śmietnikowa była ażurowa i zapewniała odpowiednią wentylację ze względu na zachodzące w miejscu składowania odpadów procesy gnilne. Musi być też wykonana z odpowiednich materiałów, pozwalających na zachowanie porządku – mycie i odkażanie. Często altany wykonane są ze stali ocynkowanej pokrytej powłoką antykorozyjną, która jest niezbędna dla zapewnienia trwałości konstrukcji i jej estetycznego wyglądu. Nie bez znaczenia jest też pokrycie dachowe, bowiem zabezpiecza miejsce składowania odpadów przed wysokimi temperaturami i opadami atmosferycznymi.
Możliwość zamknięcia altany
Zamkniecie śmietnika jest istotne z kilku względów – nikt poza mieszkańcami nie może podrzucić odpadów (tu przyda się zamknięcie na klucz lub chipa), co jest zwłaszcza istotne przy coraz wyższych kosztach wywozu odpadów; zwierzęta nie roznoszą śmieci po terenie osiedla, śmieci nie wylewają się poza obręb śmietnika i nie są rozwiewane przez wiatr po całym osiedlu, a dzieci bawiące się na podwórku nie mają dostępu do odpadów.
Modułowe rozwiązania
Dzięki pewnym standardowym konstrukcjom, altany modułowe można dopasować do potrzeb danego osiedla (pod kątem wielkości, rozwiązań estetycznych, koloru), uwzględniając jego indywidualne cechy. Ponadto modułowe osłony śmietnikowe charakteryzuje krótki czas montażu i demontażu w każdej chwili taką osłonę można rozbudować o kolejne moduły lub przenieść w inne miejsce, co jest przewagą konstrukcji modułowych nad spotykanymi murowanymi altankami śmietnikowymi.
Nowe technologie
Najnowsze technologie pomagają już w każdej dziedzinie naszego życia, m.in. aby obniżać zbędne koszty. Nowoczesne rozwiązania w przypadku wiat czy altan śmietnikowych to możliwość wyposażenia ich w panele foltowoltaiczne montowane na dachu wiaty, które dostarczają zasilanie oświetlenia wnętrza wiaty czy samozamykającego się zamka w drzwiach.
Inną nowinką technologiczną, możliwą do zastosowania w miejscach gromadzenia odpadów, jest możliwość nadzorowania porządku i segregacji śmieci za pomocą kamer. Dzięki bezprzewodowej transmisji możliwy jest szybki przesył obrazu do centrum monitoringu i tam jest rejestrowany. Rozwiązuje to m.in. problem podrzucania śmieci przez osoby spoza osiedla oraz tych, którzy nie segregują odpadów bowiem nie są już anonimowi. System nie wymaga stałego dostępu do zasilania ponieważ ładowany jest z wspomnianych paneli fotowoltaicznych lub z instalacji nocnego oświetlenia drogowego. Co więcej, dzięki noktowizyjnemu podświetleniu kamery działają także w nocy, w zupełnej ciemności.
Innym udogodnieniem technologicznym jest wyposażenie kontenerów na odpady w czujniki stanu ich napełnienia i czytania kodów kreskowych. Zgromadzone w ten sposób informacje o odpadach dostępne są w postaci spersonalizowanych raportów online, zawierających m.in. informacje na temat logowania, udanych/nieudanych prób otwarcia wiaty.
Dodatkową konstrukcją towarzyszącą altanom śmietnikowym może być również zadaszona, zamykana altana na rowery, wyposażona w specjalne stojaki i system dostępu za pomocą „jednego klucza”.
Jeśli nie wiata, to co?
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych altan czy wiat są półpodziemne i podziemne pojemniki na odpady. Śmieci w takim pojemniku ukryte są pod ziemią, co nie wywołuje negatywnych odczuć zapachowych i wizualnych. Systemy te sprawdzą się zwłaszcza na terenach wspólnot czy spółdzielni, które mają mało miejsca na tego typu zabudowę. Jak podaje jeden z producentów pojemników półpodziemnych, największy z nich o średnicy 170 cm zastąpi nawet 6 kontenerów o pojemności 1100-litrów. Dla porównania, aby uzyskać taką samą pojemność, wykorzystując tradycyjne pojemniki 1100 l, potrzebne byłoby miejsce o powierzchni ponad 8 metrów kwadratowych, nie licząc przestrzeni na swobodny dostęp do śmietnika czy wiaty. „Zaoszczędzone” w ten sposób miejsce można wykorzystać na dodatkowe miejsca parkingowe czy na użytek rekreacyjny.
Uruchomienie od 1 stycznia 2019 roku elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarki odpadami, w skrócie BDO − to główna zmiana przewidziana w projekcie noweli ustawy o odpadach,...
Uruchomienie od 1 stycznia 2019 roku elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarki odpadami, w skrócie BDO − to główna zmiana przewidziana w projekcie noweli ustawy o odpadach, nad którą pracuje rząd.
Pod siedzibą Instytutu Ochrony Środowiska ustawiono pierwszy w Polsce automat do zbierania puszek i butelek z tworzyw sztucznych. Jest to efekt współpracy z Ambasadą Norwegii w ramach kampanii edukacyjnej...
Pod siedzibą Instytutu Ochrony Środowiska ustawiono pierwszy w Polsce automat do zbierania puszek i butelek z tworzyw sztucznych. Jest to efekt współpracy z Ambasadą Norwegii w ramach kampanii edukacyjnej "Stop smog".
Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, krótko o tym, dlaczego coraz częściej zarządcy osiedli poszukują alternatyw dla wiat śmietnikowych. Powodów jest kilka – estetyka, przestrzeń, koszty. Rzadko się zdarza,...
Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, krótko o tym, dlaczego coraz częściej zarządcy osiedli poszukują alternatyw dla wiat śmietnikowych. Powodów jest kilka – estetyka, przestrzeń, koszty. Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle nie jest mała – można ją lepiej wykorzystać – teren zielony, plac zabaw czy parking. Okazuje się, że koszty tego rozwiązania nie są...
W 2020 roku mieszkaniec Warszawy mieszkający sam w ponad 40-metrowym mieszkaniu w bloku zapłaci za odbiór odpadów 65 zł miesięcznie. Poznaniak w analogicznej sytuacji zapłaci nawet o 51 zł mniej.
W 2020 roku mieszkaniec Warszawy mieszkający sam w ponad 40-metrowym mieszkaniu w bloku zapłaci za odbiór odpadów 65 zł miesięcznie. Poznaniak w analogicznej sytuacji zapłaci nawet o 51 zł mniej.
Nowe opłaty za wywóz odpadów w Warszawie odłożone. Wyższa taryfa miała obowiązywać już od lutego, jednak stołeczni radni muszą zmienić niektóre zapisy. Jakie?
Nowe opłaty za wywóz odpadów w Warszawie odłożone. Wyższa taryfa miała obowiązywać już od lutego, jednak stołeczni radni muszą zmienić niektóre zapisy. Jakie?
Czterokrotny wzrost liczby segregujących śmieci w zabudowie wielorodzinnej i rozwiązanie problemu anonimowości w blokach mieszkalnych – to efekty z wprowadzenia w Ciechanowie inteligentnych pojemników...
Czterokrotny wzrost liczby segregujących śmieci w zabudowie wielorodzinnej i rozwiązanie problemu anonimowości w blokach mieszkalnych – to efekty z wprowadzenia w Ciechanowie inteligentnych pojemników na odpady. Miasto za ten projekt zdobyło nagrodę w konkursie Serwisu Samorządowego PAP Innowacyjny Samorząd 2020 w kategorii gminy miejskie.
Segregacja i odbiór odpadów to zagadnienia, który nieustannie powracają. Emocje wzbudzają nie tylko ceny, które znacząco wzrosły, lecz także nowe zasady dotyczące odbioru nieczystości. Potrzebne jest...
Segregacja i odbiór odpadów to zagadnienia, który nieustannie powracają. Emocje wzbudzają nie tylko ceny, które znacząco wzrosły, lecz także nowe zasady dotyczące odbioru nieczystości. Potrzebne jest porozumienie wszystkich zainteresowanych – a to niestety nie jest łatwe.
– Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Dlatego w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną przygotowaliśmy przepisy, które realnie pomogą przedsiębiorcom i samorządom – podkreślił...
– Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Dlatego w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną przygotowaliśmy przepisy, które realnie pomogą przedsiębiorcom i samorządom – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka.
Singiel czy para w dużym mieszkaniu wytwarzają z pewnością mniej śmieci niż rodzina z dziećmi i babcią w małym mieszkaniu. To jednak bez znaczenia dla gminy, gdyż ta i tak uzna, że muszą płacić tyle samo.
Singiel czy para w dużym mieszkaniu wytwarzają z pewnością mniej śmieci niż rodzina z dziećmi i babcią w małym mieszkaniu. To jednak bez znaczenia dla gminy, gdyż ta i tak uzna, że muszą płacić tyle samo.
Wzrost kosztów działalności, brak konkurencji, niewystarczające narzędzia nadzorcze w rękach samorządów – to główne przyczyny wzrostu cen w instalacjach przetwarzania odpadów. Z raportu przedstawionego...
Wzrost kosztów działalności, brak konkurencji, niewystarczające narzędzia nadzorcze w rękach samorządów – to główne przyczyny wzrostu cen w instalacjach przetwarzania odpadów. Z raportu przedstawionego przez Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego wynika, że rozwiązaniem tych problemów może być m.in. większa aktywność samorządów, dalsza rozbudowa mocy przetwórczych instalacji, mechanizmy intensyfikacji konkurencji czy stworzenie nadzoru nad rynkiem w zakresie cen.
Sposoby rozliczania opłat za odbiór odpadów nieustannie wzbudzają kontrowersje. Działania mające na celu minimalizowania kosztów ponoszonych przez mieszkańców nie sprawdziły się, a ceny nadal rosną. Nie...
Sposoby rozliczania opłat za odbiór odpadów nieustannie wzbudzają kontrowersje. Działania mające na celu minimalizowania kosztów ponoszonych przez mieszkańców nie sprawdziły się, a ceny nadal rosną. Nie ma jednego idealnego dla wszystkich sposobu wyliczenia kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów, warto jednak wybrać taki, który będzie najbardziej racjonalny.
Pojawiające się w tytule pytanie już samo sugeruje, że wiaty śmietnikowe nie są najlepszym rozwiązaniem dla osiedli. Biorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych...
Pojawiające się w tytule pytanie już samo sugeruje, że wiaty śmietnikowe nie są najlepszym rozwiązaniem dla osiedli. Biorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę. Ponadto wiaty zajmują wiele miejsce, które zarządcy osiedli mogliby lepiej zagospodarować, chociażby na kolejne miejsca parkingowe czy trawnik. Mając na uwadze te mankamenty, okazuje się, że rozwiązanie to jest stosunkowo drogie i mało funkcjonalne. To...
Magazynują i jednocześnie segregują odpady, stanowią element systemu gospodarowania odpadami, co więcej, scyfryzowany system umożliwia nagradzanie jego użytkowników – mowa o recyklomatach.
Magazynują i jednocześnie segregują odpady, stanowią element systemu gospodarowania odpadami, co więcej, scyfryzowany system umożliwia nagradzanie jego użytkowników – mowa o recyklomatach.
Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów o straży gminnej. Strażnik miejski będzie mógł ukarać osobę uchylającą się od regulowania rachunków za odpady mandatem 500 zł – podaje "Rzeczpospolita".
Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów o straży gminnej. Strażnik miejski będzie mógł ukarać osobę uchylającą się od regulowania rachunków za odpady mandatem 500 zł – podaje "Rzeczpospolita".
Internetowa „wyszukiwarka śmieci” ma wspomóc mieszkańców Szczecina w prawidłowym segregowaniu śmieci i rozwiać wątpliwości, do którego kosza wrzucać poszczególne rodzaju odpadów.
Internetowa „wyszukiwarka śmieci” ma wspomóc mieszkańców Szczecina w prawidłowym segregowaniu śmieci i rozwiać wątpliwości, do którego kosza wrzucać poszczególne rodzaju odpadów.
Zgodnie z uchwałą (nr XXXII/976/2020) Rady m.st. Warszawy od 1 sierpnia br. odpady komunalne będą odbierane przez m.st. Warszawę wyłącznie od nieruchomości zamieszkanych oraz wprost wynikających z w/w...
Zgodnie z uchwałą (nr XXXII/976/2020) Rady m.st. Warszawy od 1 sierpnia br. odpady komunalne będą odbierane przez m.st. Warszawę wyłącznie od nieruchomości zamieszkanych oraz wprost wynikających z w/w uchwały.
Przepisy związana z odbiorem i zarządzaniem odbiorami odpadów nieustannie się zmieniają. Oprócz samych wytycznych dotyczących segregacji odpadów i przestrzegania zasad przez mieszkańców, pozostaje kwestia...
Przepisy związana z odbiorem i zarządzaniem odbiorami odpadów nieustannie się zmieniają. Oprócz samych wytycznych dotyczących segregacji odpadów i przestrzegania zasad przez mieszkańców, pozostaje kwestia odbioru śmieci przez właściwe służby. Często budzi to pewne wątpliwości i trudności.
Bycie eko i wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego to inwestycja w przyszłość, ochrona zwierząt, roślin i krajobrazu, a często również oszczędności. Autorzy raportu „Wrocławscy i Sztokholmscy: ekologia...
Bycie eko i wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego to inwestycja w przyszłość, ochrona zwierząt, roślin i krajobrazu, a często również oszczędności. Autorzy raportu „Wrocławscy i Sztokholmscy: ekologia po polsku i szwedzku” wyliczyli, że drobne zmiany nawyków przeciętnej rodziny w Polsce mogą przynieść ogromne oszczędności.
Związek Miast Polskich (ZMP) powraca do prac nad systemowymi zmianami w gospodarce odpadami. Włodarze miast podejmują również kwestie ustawy antysuszowej.
Związek Miast Polskich (ZMP) powraca do prac nad systemowymi zmianami w gospodarce odpadami. Włodarze miast podejmują również kwestie ustawy antysuszowej.
Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu uczestnicy debaty na temat przyszłości spalarni w Polsce zgodnie twierdzili, że bez odzysku energii z odpadów nie da się domknąć systemu zagospodarowania...
Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu uczestnicy debaty na temat przyszłości spalarni w Polsce zgodnie twierdzili, że bez odzysku energii z odpadów nie da się domknąć systemu zagospodarowania odpadów. Podkreślili, że do wypełnienia luki inwestycyjnej w tym zakresie niezbędne są stabilne prawo i odpowiednie finansowanie.
Często mieszkańcy borykają się z problemowymi odpadami, których nie wolno wyrzucić do pojemników do segregacji. Co wtedy należy zrobić? Zużyty sprzęt RTV i AGD, opony, akumulatory, gruz po remoncie czy...
Często mieszkańcy borykają się z problemowymi odpadami, których nie wolno wyrzucić do pojemników do segregacji. Co wtedy należy zrobić? Zużyty sprzęt RTV i AGD, opony, akumulatory, gruz po remoncie czy też meble – wszystkie te odpady możemy nieodpłatnie oddać w gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Uchwała dotycząca nowego sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci w Warszawie miała wejść w życie 1 grudnia br. Zmiana miała dotyczyć uzależnienia rachunku za odpady od zużycia wody. Jednak Regionalna...
Uchwała dotycząca nowego sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci w Warszawie miała wejść w życie 1 grudnia br. Zmiana miała dotyczyć uzależnienia rachunku za odpady od zużycia wody. Jednak Regionalna Izba Obrachunkowa nie zaakceptowała uchwały Rady Warszawy.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.