Damian Żabicki|
Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2022
|
2022-08-25
Place zabaw – jak o nie zadbać?, fot. pixabay
Place zabaw na osiedlach wymagają szczególnej troski o bezpieczeństwo najmłodszych ich użytkowników, wiążą się zatem z szeregiem obowiązków, którym zarządcy osiedla muszą sprostać. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa poprzez okresową kontrolę i dbanie o prawidłowy stan techniczny urządzeń.
Ławki parkowe, miejskie oraz osiedlowe stanowią nieodłączny element miejskiej przestrzeni. Pełnią zarówno rolę funkcjonalną, jak i estetyczną. Dla zarządców nieruchomości odpowiedni wybór elementów małej...
Ławki parkowe, miejskie oraz osiedlowe stanowią nieodłączny element miejskiej przestrzeni. Pełnią zarówno rolę funkcjonalną, jak i estetyczną. Dla zarządców nieruchomości odpowiedni wybór elementów małej architektury jest kluczowy, ponieważ wpływa zarówno na komfort użytkowników, jak i ogólny wygląd i wrażenia związane z danym terenem.
Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych,...
Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, po ograniczenie dostępności do pojemników dla niepożądanych osób . Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam wyjątkowe rozwiązanie - altany z zielonym dachem, które łączą w sobie nowoczesność, ekologię i wyjątkową estetykę.
Jeden lokal nie segreguje, ale karę za niewłaściwą segregację płacą już wszystkie lokale w budynku – ta odpowiedzialność zbiorowa nie wszystkim się podoba. Mimo dokładania najwyższych starań do stosowania...
Jeden lokal nie segreguje, ale karę za niewłaściwą segregację płacą już wszystkie lokale w budynku – ta odpowiedzialność zbiorowa nie wszystkim się podoba. Mimo dokładania najwyższych starań do stosowania segregacji odpadów wystarczy jedna zła decyzja Twojego sąsiada i już wszyscy stajecie przed koniecznością uiszczenia kary pieniężnej, która może wynieść nawet czterokrotność miesięcznych opłat pobieranych od wszystkich lokali za wywóz śmieci. Dowiedz się, jak uniknąć kary za niewłaściwą segregację,...
Place zabaw zdają się być obecnie standardem, zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji. Nic bardziej mylnego. Zgodnie ze statystykami, place zabaw znajdują się na nieco mniej niż połowie osiedli mieszkaniowych. Częściej w dużych miastach niż w małych miejscowościach. Bez wątpienia, ci inwestorzy, którzy dostrzegają potrzeby mieszkańców w różnym wieku, przykładają dużą wagę do zapewnienia tego elementu małej architektury. Oczywiście, jeśli ich docelowymi klientami są obecni lub przyszli rodzice. Nie należy bowiem zapominać o nowym, ale coraz bardziej popularnym trendzie budowy osiedli dedykowanych seniorom. Tam jest wręcz odwrotnie – bliskość placu zabaw jest niewskazana, bowiem co do zasady generuje hałas.
Place zabaw zamknięte i ogólnodostępne
Tendencja zamykania placu zabaw „na klucz” i odgradzania się mniejszych społeczności jest szeroko krytykowana. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że łatwiej kontrolować stan urządzeń zabawowych, bowiem mają do nich trudniejszy dostęp osoby niepożądane, w tym przede wszystkim wandale.
Niewątpliwie ogrodzenia na placach zabaw pełnią wiele praktycznych funkcji. Przede wszystkim uniemożliwiają maluchom oddzielenie się od przestrzeni zabawy, co ułatwia rodzicom opiekę nad najmniejszymi dziećmi. Zabezpiecza też teren przed zwierzętami, które mogłyby go zanieczyścić.
Polskie przepisy nie nakazują grodzenia placów zabaw decydując się jednak na takie rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę polskie normy PN-EN1176:2009 oraz PN-EN 1177:2009. Zgodnie z nimi, ogrodzenie, jeśli istnieje, powinno być wykonane ze stabilnej konstrukcji, która uniemożliwia dzieciom zaklinowanie się w poszczególnych elementach. Powinno być także wyposażone w furtkę o szerokości co najmniej 1 m, co ma umożliwić dostęp rodzicom z wózkiem dziecięcym. Furtka ta powinna być otwierana na zewnątrz. Elementy ogrodzenia muszą być gładko zakończone, tak aby zapobiegać zranieniu się. Panele ogrodzeniowe zwykle nie przekraczają wysokości 1 m. Oczywiście, mowa tu o placach zabaw ogrodzonych, ale ogólnodostępnych. Należy je odróżnić od placów zabaw zamkniętych, które mają służyć mieszkańcom jednego osiedla lub poszczególnych bloków.
Utrudniony dostęp do placów zabaw zaburza relacje społeczne, wytycza nienaturalne granice i alienuje. Niemniej ogólnodostępne parki jordanowskie mogą generować większe koszty utrzymania i remontów, a także zwiększać odpowiedzialność administratorów za potencjalne wypadki.
Jest jeszcze trzecie rozwiązanie – zlokalizowanie osiedla przy ogólnodostępnych, miejskich parkach jordanowskich.
Najczęściej występujące błędy
Brak dbałości o naprawę drobnych, bieżących usterek i zniszczeń, co prowadzi do poważniejszych ubytków urządzeń zabawowych
Niedopasowanie urządzeń do wieku użytkowników placu zabaw, brak wydzielonych stref wiekowych dla najmłodszych, przedszkolaków i szkolnych dzieci
Mało urozmaicone wyposażenie placu zabaw
Zła orientacja zjeżdżalni na planie placu zabaw – ślizgi ustawione na południe nadmiernie nagrzewają się, uniemożliwiając korzystanie z atrakcji
Brak ławek, podręcznych śmietniczek i niezbędnego regulaminu
Prawodawca w art. 91 PB określił wysokość kar dla tych zarządców, którzy nie utrzymują obiektu w należytym stanie. Może na nich zostać nałożona grzywna nie mniejsza od 100 stawek dziennych, a nawet kara ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do roku.
Plac zabaw zgodnie z prawem
Zgodnie z Prawem budowlanym, odległość osiedlowych placów zabaw i boisk od budynków powinna wynosić co najmniej 10 m. Jeśli chodzi o oddalenie od parkingów, wszystko zależy od tego, ile stanowisk parkingowych się na nich znajduje. Jeśli nie więcej niż 10 – wystarczy 7 m, jeśli między 11 a 60 – musi to być już 10 m. Pamiętajmy, że gdy parkingi są jeszcze większe, określona prawem odległość, w jakiej znaleźć się mogą place zabaw rośnie dwukrotnie.
Istotne dla prawodawcy jest także zaprojektowanie i wybudowanie tego typu obiektu z zachowaniem wymogów w zakresie bezpieczeństwa konstrukcji, p.poż, bezpieczeństwa użytkowania a także określonym zasad higienicznych.
Kluczowe jest przy tym to, aby place zabaw użytkowane były zgodnie z ich przeznaczeniem, zachowały odpowiedni stan techniczny i wizualny i nie szkodziły środowisku.
Na właścicielu bądź zarządcy spoczywa obowiązek utrzymania obiektu – mówi o tym art. 61 pkt. 1 PB. Z kolei normy europejskie zalecają wykonanie kontroli funkcjonalnej co 3 miesiące. Natomiast kontrole podstawowe należy wykonywać raz do roku.
Jeśli nadzór budowlany w toku przeprowadzonej kontroli stwierdzi nieprawidłowości zagrażające życiu czy chociażby zdrowiu, nakazuje ich usunięcie, a w skrajnych przypadkach – może nawet wystąpić o usunięcie całego obiektu.
Art. 70 PB stanowi, że właściciel lub zarządca odpowiedzialni są za naprawy, w trakcie kontroli lub w efekcie jej przeprowadzenia są zobowiązani usunąć uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które generują zagrożenia.
Kontrolom placów zabaw podlega także zgodność z wymogami norm ogólnych i dodatkowych wymogów bezpieczeństwa, a zatem PN-EN 1176 i PN-EN 1177.
Konserwacja elementów drewnianych
Elementy małej architektury, w tym placów zabaw, często zbudowane są z drewna. Najczęściej wykonane są z niego poręcze, pomosty i belki konstrukcyjne. Drewno to dość wymagający materiał zatem elementy drewniane powinny być zabezpieczone przed destrukcyjnymi dla nich warunkami atmosferycznymi – zwykle zaimpregnowane metodą próżniowo-ciśnieniową przez producenta. Jednak taka ochrona nie jest wieczna i wymaga powtórzenia konserwacji w określonym czasie – pierwszej zwykle po upływie 2 lat.
Prawodawca w art. 91 PB określił wysokość kar dla tych zarządców, którzy nie utrzymują obiektu w należytym stanie. Może na nich zostać nałożona grzywna nie mniejsza od 100 stawek dziennych, a nawet kara ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do roku.
Konserwacja elementów drewnianych wymaga ich dokładnego oszlifowania, za sprawą którego usunięte zostaną ostre krawędzie. Kluczowe jest, aby przeprowadzać te prace w porze ciepłej i suchej, gdy nie ma opadów deszczu. Suche drewno pokrywa się preparatami ochronnymi – najczęściej stosowane są lakierobejce.
Konserwacja elementów ze sklejki i HDPE
Zabezpieczenia boczne, daszki w domkach oraz formatki bujaków sprężynowych bardzo często wykonane są ze sklejki wodoodpornej lub HDPE. Mocną stroną sklejek jest łatwość ich obróbki, a także możliwość nadania im żywych kolorów. Wadą jest to, że blakną one z czasem pod wpływem oddziaływania słońca i deszczu. Zdarza się też, że dochodzi do ich rozwarstwienia. Pierwszy z defektów ma charakter stricte estetyczny, drugi jednak może stwarzać ryzyko zranienia się przez dzieci. Dlatego też tak ważne jest, żeby tego typu uszkodzenie jak najszybciej odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu dokładnie szlifuje się krawędzie sklejki, a następnie maluje farbą akrylową. Jej zadaniem jest nie tylko poprawa wizualna urządzeń zabawowych, ale także zabezpieczenie przed dalszym oddziaływaniem wilgoci.
HDPE jest materiałem droższym od sklejki, ale znacznie mniej kłopotliwym. Dlatego, choć na etapie inwestycji w plac zabaw podnosi jej koszt, warto rozważyć zakup urządzeń zabawowych, w których wykorzystany został właśnie ten materiał. Jego mocną stroną jest to, że praktycznie nie wymaga on zabiegów konserwacyjnych. HDPE nie ulega rozwarstwieniu, jego kolory nie blakną, a wykonane z niego płyty nie rozwarstwiają się. Jego konserwacja sprowadza się zatem do okresowego mycia wodą z łagodnym detergentem.
Co ważne zwłaszcza w przypadku otwartych placów zabaw – płyty mają lekko tłustą powłokę, dzięki czemu wykazują pewną odporność na wandali bazgrzących po nich sprejem. Graffiti można z nich po prostu zmyć, bo cząsteczki farby nie wnikają w strukturę HDPE.
Plan i częstotliwość kontroli placu zabaw
Terminy kontroli wyznaczają przepisy normy PN-EN 1176-7, a dodatkowo określają instrukcje producenta. Powinny być one ujęte w dokumencie zawierającym plan kontroli placu zabaw.
Prawo budowlane zakłada, że właściciel czy zarządca obiektu budowlanego powinien zapewnić bezpieczne użytkowanie również w przypadku czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, wywołanych działaniem praw natury lub człowieka. Warto przy tym zauważyć, że takie elementy placu zabaw, jak piaskownice, huśtawki, karuzele, drabinki czy zjeżdżalnie również zaliczane są do obiektów małej architektury, co oznacza, że stosowane są do nich przepisy art. 3 pkt 1 i 4 ustawy z 7 lipca 1994 r. Zatem i one powinny utrzymywane w należytym stanie i konserwowane. Kontrola stanu technicznego i estetyki nie powinna być rzadsza niż raz na 5 lat. Co ważne, powinny je przeprowadzać osoby posiadające uprawnienia budowlane o odpowiedniej specjalności, co reguluje art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. W wyniku kontroli sporządzany jest protokół, który zawiera informacje dotyczące stanu sprawności technicznej urządzeń.
Konserwacja elementów metalowych
Bez wątpienia elementy metalowe urządzeń zabawowych są bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych. W miejscach tarcia lub wycierania się w wyniku użytkowania, dochodzi jednak do zdarcia powłoki lakierniczej. Dzieje się tak częściej, jeśli elementy metalowe zostały przez producenta zabezpieczone jedynie poprzez malowanie proszkowe – a wcześniej nie nałożył on na nie ochronnej warstwy cynku.
Tam, gdzie lakier zostaje wytarty, konieczne jest szybkie przeprowadzenie konserwacji, w innym bowiem przypadku rozpocznie się proces korozji, który nie tylko wpłynie niekorzystnie na estetykę elementu, ale także – a może przede wszystkim – na bezpieczeństwo jego użytkowania. Zabezpieczenie takich miejsc najczęściej polega na naniesieniu na nie lakieru, zwykle w postaci spray’u. Tam, gdzie pojawiła się już rdza, trzeba oczyścić z niej element, odtłuścić miejsce a następnie nanieść powłokę lakierniczą. Jeśli jednak elementy są mocno skorodowane i zmniejszona jest ich wytrzymałość, koniecznie trzeba wymienić uszkodzoną część urządzenia zabawowego.
Konserwacja łańcuchów i lin
Wiele urządzeń zabawowych wyposażonych jest w łańcuchy oraz liny. Te, w razie uszkodzenia, bezwzględnie trzeba wymienić. Ich zadanie najczęściej sprowadza się do roli zawiesia, a skorodowane mogą się zerwać i doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Podobnie sprawa się ma z linami. Dodatkowo z przetartych mogą wystawać ostre elementy, o które łatwo można się zranić.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Zielony dach to coraz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne i szereg korzyści: ekologicznych, ekonomicznych i estetycznych. Jest ono mocno popierane prze samorządy, które oferują m.in. zachęty...
Zielony dach to coraz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne i szereg korzyści: ekologicznych, ekonomicznych i estetycznych. Jest ono mocno popierane prze samorządy, które oferują m.in. zachęty podatkowe.
Ceny polis nieruchomości powinny odzwierciedlać zmiany na rynku. O kilkanaście procent podrożały mieszkania i domy, wzrosły ceny materiałów budowlanych. Wartość ubezpieczanego lokalu, a zwłaszcza jej niedoszacowanie,...
Ceny polis nieruchomości powinny odzwierciedlać zmiany na rynku. O kilkanaście procent podrożały mieszkania i domy, wzrosły ceny materiałów budowlanych. Wartość ubezpieczanego lokalu, a zwłaszcza jej niedoszacowanie, ma wpływ na wypłatę odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego szacuje powierzchnię użytkową budynków objętych zielonymi certyfikatami na ponad 23 mln mkw. To wzrost o 35 proc. w ciągu roku. To presja najemców i inwestorów...
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego szacuje powierzchnię użytkową budynków objętych zielonymi certyfikatami na ponad 23 mln mkw. To wzrost o 35 proc. w ciągu roku. To presja najemców i inwestorów wymusza zieloną rewolucję w całej branży nieruchomości i budownictwa.
Opłata deszczowa, tzw. podatek od deszczu, obowiązuje właścicieli nieruchomości o wysokim wskaźniku zabudowy terenu. Po nowelizacji prawa będzie dotyczyć nieruchomości od 600 mkw. i wskaźnika zabudowy...
Opłata deszczowa, tzw. podatek od deszczu, obowiązuje właścicieli nieruchomości o wysokim wskaźniku zabudowy terenu. Po nowelizacji prawa będzie dotyczyć nieruchomości od 600 mkw. i wskaźnika zabudowy minimum 50 proc.
Założenia programów, których realizacja ma doprowadzić do zwiększenia efektywności energetycznej w budynkach są bardzo ambitne i równie kapitałochłonne. Źródeł ich finansowania jest wiele, ale wysokość...
Założenia programów, których realizacja ma doprowadzić do zwiększenia efektywności energetycznej w budynkach są bardzo ambitne i równie kapitałochłonne. Źródeł ich finansowania jest wiele, ale wysokość wsparcia jest uzależniona od osiągniętego efektu energetycznego.
Ponad 41 tys. punktów ładowania ma funkcjonować w Polsce do 2025 roku. To ok. 10 razy więcej niż obecnie. Jednak mimo rozbudowy sieci – jak twierdzą eksperci – przy ładowarkach już wkrótce mogą tworzyć...
Ponad 41 tys. punktów ładowania ma funkcjonować w Polsce do 2025 roku. To ok. 10 razy więcej niż obecnie. Jednak mimo rozbudowy sieci – jak twierdzą eksperci – przy ładowarkach już wkrótce mogą tworzyć się kolejki.
Pomimo prób popularyzacji idei zrównoważonego transportu, opartego na komunikacji zbiorowej oraz rowerowej, wiele gospodarstw domowych posiada wciąż więcej niż jeden samochód. Przekłada się to zarówno...
Pomimo prób popularyzacji idei zrównoważonego transportu, opartego na komunikacji zbiorowej oraz rowerowej, wiele gospodarstw domowych posiada wciąż więcej niż jeden samochód. Przekłada się to zarówno na zanieczyszczenie powietrza, problemy z parkowaniem, jak i na dużą liczbę samochodów na terenie osiedli mieszkaniowych. Problem organizacji parkowania na osiedlu rozwiązać powinien zarządca budynku wielolokalowego, na którym spoczywa obowiązek stworzenia bezpiecznego i funkcjonalnego systemu parkowania...
Unijny projekt Reincarnate zakłada opracowanie innowacyjnych rozwiązań, mających na celu maksymalizację cyklu życia budynków, produktów i materiałów budowlanych. Konsorcjum Reincarnate – Reincarnation...
Unijny projekt Reincarnate zakłada opracowanie innowacyjnych rozwiązań, mających na celu maksymalizację cyklu życia budynków, produktów i materiałów budowlanych. Konsorcjum Reincarnate – Reincarnation of construction products and materials by slowing down and extending life cycles ogłosiło start międzynarodowej inicjatywy, finansowanej przez Komisję Europejską w ramach programu badań i innowacji Horyzont Europa. W projekcie bierze udział Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Miasta coraz większy nacisk kładą na energooszczędność i optymalne zarządzanie wodą. Sposobów na oszczędzanie jest wiele, co udowadniają miasta, takie jak: Warszawa, Koszalin czy Białystok.
Miasta coraz większy nacisk kładą na energooszczędność i optymalne zarządzanie wodą. Sposobów na oszczędzanie jest wiele, co udowadniają miasta, takie jak: Warszawa, Koszalin czy Białystok.
Po pandemicznej przerwie, Polskie Pojemniki powróciły na Międzynarodowe Targi IFAT w Monachium. Pokazaliśmy nasze produkty w towarzystwie 2984 wystawców z całego świata, a Targi odwiedziło ponad 119 000...
Po pandemicznej przerwie, Polskie Pojemniki powróciły na Międzynarodowe Targi IFAT w Monachium. Pokazaliśmy nasze produkty w towarzystwie 2984 wystawców z całego świata, a Targi odwiedziło ponad 119 000 ludzi. To największy na świecie plac wystawowy dla najnowszych technologii z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami. W 18 halach oraz w przestrzeni zewnętrznej, wystawcy zaprezentowali swoje najświeższe produkty i rozwiązania. Była to doskonała okazja do prezentacji naszej firmy na forum...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.
Wynajem samochodu na abonament jest wciąż mało popularny w Polsce. Jednak, gdy brakuje gotówki na nowy samochód, może być ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego czy leasingu. Jakie są korzyści wynajmu...
Wynajem samochodu na abonament jest wciąż mało popularny w Polsce. Jednak, gdy brakuje gotówki na nowy samochód, może być ciekawą alternatywą dla kredytu samochodowego czy leasingu. Jakie są korzyści wynajmu długoterminowego? Czy auto na abonament się opłaca? Jakie są procedury wynajmu? Kto może skorzystać z wynajmu auta na abonament? Dowiedzmy się z poniższego artykułu!
Do ponad 13 proc. wzrósł w Polsce w ostatnim roku udział kompostowania w procesie przetwarzania odpadów komunalnych. Założenia Europejskiego Zielonego Ładu mają na celu ograniczenie zużycia nawozów i pestycydów...
Do ponad 13 proc. wzrósł w Polsce w ostatnim roku udział kompostowania w procesie przetwarzania odpadów komunalnych. Założenia Europejskiego Zielonego Ładu mają na celu ograniczenie zużycia nawozów i pestycydów i mogą niebawem zwiększyć zainteresowanie kompostowaniem. Rośliny uprawiane w ziemi zasilanej kompostem są lepiej odżywione i odporniejsze na choroby, szkodniki i zmiany temperatur. Kompost z odpadów kuchennych ogranicza marnowanie żywności. Obniżki opłat za odbiór śmieci w zamian za kompostownie...
Wyższa temperatura w zabudowie miejskiej jest skutkiem promieniowania absorpcyjnego spowodowanego sztucznymi materiałami miejskimi, transpiracji z budynków i infrastruktury, uwalniania antropogenicznego...
Wyższa temperatura w zabudowie miejskiej jest skutkiem promieniowania absorpcyjnego spowodowanego sztucznymi materiałami miejskimi, transpiracji z budynków i infrastruktury, uwalniania antropogenicznego ciepła od mieszkańców i urządzeń oraz efektem blokowania przepływu powietrza przez budynki – znaczny udział w tym procesie mają ciemne powierzchnie, takie jak bitumiczne pokrycia dachowe.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...
70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.
Polski start-up opracował instalacje, złożone ze współpracujących ze sobą pionowych turbin, które mogą zrewolucjonizować małą energetykę wiatrową. Do produkcji energii z wiatru wystarczy panel, wykorzystywany...
Polski start-up opracował instalacje, złożone ze współpracujących ze sobą pionowych turbin, które mogą zrewolucjonizować małą energetykę wiatrową. Do produkcji energii z wiatru wystarczy panel, wykorzystywany też jako instalacja OZE oraz ogrodzenie posesji.
Jednym z celów współczesnej urbanistyki jest zyskiwanie przez miasta elastyczności w adaptacji do długotrwałych zmian klimatu lub w ograniczaniu strat wynikających z zachodzących coraz częściej ekstremalnych...
Jednym z celów współczesnej urbanistyki jest zyskiwanie przez miasta elastyczności w adaptacji do długotrwałych zmian klimatu lub w ograniczaniu strat wynikających z zachodzących coraz częściej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ważną rolę w tych zadaniach odgrywają rozwiązania inżynierskie z obszaru zielono-niebieskiej infrastruktury.
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi...
Według założeń rządowych azbest miał zniknąć z polskich dachów do 2023 roku. Dziś wiadomo, że trzeba dołożyć tu 50 lat. Niskie zainteresowanie programem wymiany azbestu spowodowane jest nieskutecznymi rozwiązaniami prawnymi i nieatrakcyjnymi warunkami finansowymi. Monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w Bazie Azbestowej, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów azbestowych.
W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem...
W aplikacji mObywatel pojawił się specjalny moduł, który pozwoli na szybkie powiadomienie służb o naruszeniach środowiska. Przestępstwa przeciwko środowisku nie są objęte nieformalnym, społecznym zakazem donoszenia, więc ma to sens.
Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne...
Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne rozwiązania.
Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.
Zmiany klimatyczne, coraz częstsze susze i okresy bezdeszczowe przerywane nawalnymi opadami sprawiają, że większego znaczenia nabierają efektywne, przydomowe systemy zagospodarowania wód opadowych.
Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków...
Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków do jego nowej edycji.
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.