administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Czyste elewacje – wizytówką osiedla

Przed rozpoczęciem renowacji należy zdiagnozować elewację: w jakim stanie jest farba, czy widać zabrudzenia, gdzie są rysy i pęknięcia na tynku. Fot. Pixabay

Przed rozpoczęciem renowacji należy zdiagnozować elewację: w jakim stanie jest farba, czy widać zabrudzenia, gdzie są rysy i pęknięcia na tynku. Fot. Pixabay

Regularne sprawdzanie stanu elewacji jest bardzo ważne. Pęknięcia lub drobne ubytki, których naprawy nie podejmiemy się od razu, mogą doprowadzić do dużych strat. Oprócz regularnych kontroli ewentualnych pęknięć w murach, warto także zwrócić uwagę na zabrudzenia, pojawianie się glonów i pleśni oraz niechcianego graffiti. Co robić, by utrzymać czystą elewację?

Zobacz także

ECO24 Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów

Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów

Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć...

Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zwiększa procent odzyskiwania odpadów i umożliwia redukcję gazów cieplarnianych.

L’Avenir Du Monde sp. z o.o. System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje...

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje także wsparcie merytoryczne. Jak usługa Ecosorting wpływa na życie mieszkańca danej nieruchomości? Odpowiadamy na najczęstsze pytania lokatorów.

GMS Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia

Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia

Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych,...

Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, po ograniczenie dostępności do pojemników dla niepożądanych osób . Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam wyjątkowe rozwiązanie - altany z zielonym dachem, które łączą w sobie nowoczesność, ekologię i wyjątkową estetykę.

Czyszczenie elewacji powinno być wykonywane wiosną lub latem ponieważ temperatury w tym okresie pozwalają na dokładne wyschnięcie ścian w krótkim czasie. Mycie powierzchni zalecane jest średnio raz do roku. Regularne sprawdzanie stanu elewacji pozwala uniknąć kosztownych napraw. Zimą woda z opadów wnika w pęknięcia w ścianach elewacji, a następnie pod wpływem temperatury zamarza i rozmarza, co może doprowadzić do uszkodzenia tynku. Dlatego drobne ubytki warto na bieżąco wypełniać odpowiednimi środkami.

Przed rozpoczęciem renowacji należy zdiagnozować elewację: w jakim stanie jest farba, czy widać zabrudzenia, gdzie są rysy i pęknięcia na tynku. Nowoczesne tynki, zwłaszcza organiczne tynki cienkowarstwowe, charakteryzują się wysoką trwałością. Stare tynki mineralne po pewnym czasie zaczynają pękać lub odspajać się od muru. Na elewacjach pojawiają się również zacieki z rdzy lub inne plamy, farba zaczyna się łuszczyć i może rozwijać się pleśń.

Warto też pamiętać, że budynki znajdujące się przy ruchliwej lub nieutwardzonej drodze, położone w pobliżu parków, lasów lub zbiorników wodnych, są bardziej narażone na zabrudzenia.

Do czyszczenia elewacji najlepiej wybrać środek, który nie tylko usuwa zwykłe zabrudzenia, ale także ma właściwości biobójcze – niszczy grzyby i glony na tynkach, a jednocześnie zapobiega ich ponownemu narastaniu. Po umyciu ścian tynk dobrze jest zaimpregnować, aby zabrudzenia nie osadzały się na nim zbyt szybko. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty zawierające teflon, silikonowe lub silikatowe.

Powłoka zabezpieczająca – sposób na nielegalne graffiti

Graffiti może być ozdobą budynku, ale nie zawsze i wszędzie jest mile widziane. Usuwanie szpecących, nielegalne malunków ze ścian stanowi zwykle wyzwanie dla lokalnych władz, zarządców nieruchomości oraz mieszkańców. Zarządcy muszą też walczyć z nielegalnymi rysunkami tworzonymi przez wandali np. na placach zabaw.

Za usuwanie graffiti warto się wziąć jak najszybciej, gdyż im dłużej ono istnieje, tym trudniej będzie je usunąć. Przy samodzielnych próbach usuwania graffiti, dobrze jest wcześniej wypróbować stosowany środek na małej, niewidocznej powierzchni. Niestety, nawet wykorzystując specjalistyczny sprzęt do usuwania rysunków, działania mogą się okazać nieskuteczne, ponieważ różni producenci mają różne składy farb i nie wszystkie udaje się usuwać od razu. Kiedy nie udaje się usunąć graffiti, trzeba je zamalować, co z kolei generuje dodatkowe koszty.

Koszt usunięcia graffiti to kilkaset złotych. Na tę kwotę składa się nie tylko zakup specjalistycznych preparatów, lecz także czas pracy pracowników, którzy muszą usunąć malunki.

Jednym ze sposobów na ochronę miejsca przed nielegalnym graffiti, zanim jeszcze powstanie, jest zastosowanie specjalnej powłoki zabezpieczającej. Dzięki tej technologii późniejsze usunięcie malunku jest prostsze i szybsze.

Atutem tego rozwiązania jest możliwość usuwania graffiti za pomocą myjki ciśnieniowej z gorącą wodą. Dzięki temu proces usuwania jest szybki, skuteczny i nie wymaga użycia agresywnych środków chemicznych. Nie wpływa więc destrukcyjnie na czyszczoną powierzchnię oraz nie szkodzi środowisku.

Graffiti – co oprócz myjki? 

Nieestetyczne obrazy wykonane przy użyciu sprayu można też zlikwidować na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zamalowanie graffiti farbą. Jednak, jeśli ciemny rysunek został namalowany na białej elewacji, istnieje ryzyko, że będą prześwity i pojedyncza warstwa farby nie wystarczy, by graffiti całkowicie zniknęło.

Graffiti można także usunąć poprzez tarcie, używając szkła. Tarcie sprawdzi się szczególnie na powierzchniach, które są odporne pod względem chemicznym.

Popularną metodą jest też laser, który jest delikatny dla elewacji i przyjazny dla środowiska. Laser powoduje, że wiązki światła uderzają w rozmazaną farbę i powodują rozpadanie się jej na drobne cząsteczki. Powierzchnia, bez względu na jej rodzaj, nie ulega uszkodzeniu podczas usuwania obrazów. W związku z tym, że laser jest „łagodny” dla powierzchni, stosuje się go najczęściej przy usuwaniu graffiti na zabytkowych budynkach czy pomnikach.

Można też sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne. Wybór metody zależy od typu zamalowanego podłoża.

Pozbywanie się graffiti to proces czasochłonny i ryzykowny, a jeśli będzie przeprowadzony w nieodpowiedni sposób, może skutkować uszkodzeniem powierzchni. Dlatego najlepiej zatrudnić do niego specjalistów.

Wykwity na klinkierze

Wykwity na klinkierze powstają w wyniku rozpuszczania się soli zawartych w klinkierze lub zaprawie. Pod wpływem wilgoci, sole te są wymywane na powierzchnię muru, gdzie wysychają, a na murze pozostaje biały nalot. Nie wpływa on na trwałość muru, ale może wyglądać nieestetycznie.

Aby temu zapobiec, należy chronić klinkier przed wilgocią na każdym etapie prac. Przy pracach murarskich należy pamiętać, aby wykonywać je tylko w ciepłe i suche dni, a wykończone fragmenty osłaniać na wypadek deszczu. W przypadku ściany trójwarstwowej, należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i możliwość przewietrzania ściany wewnątrz. Ważna jest wysoka jakość wykonania wszystkich spoin i obróbek blacharskich. Zaprawa powinna być przeznaczona specjalnie do klinkieru i nie zawierać wapna.

Dla trwałego usunięcia wykwitów, potrzebne będzie zlokalizowanie miejsc, gdzie wilgoć dostaje się do wnętrza muru. Mogą to być wykruszone lub popękane elementy – należy je doszczelnić i wtedy przystąpić do czyszczenia elewacji.

Czyszczenie powinno się rozpocząć od przetarcia elewacji suchą szczotką, aby odpylić jak najwięcej soli. Później dopiero można zmyć ciepłą wodą (przykładowo myjką ciśnieniową) to, czego nie udało się usunąć na sucho. Jeśli dalej widać zanieczyszczenia, można zastosować specjalne środki do usuwania wykwitów.

Po oczyszczeniu elewacji dobrze jest pokryć ją specjalnym olejem do klinkieru, który zabezpiecza przed dostawaniem się wilgoci do konstrukcji.

Mikroorganizmy i nalot na elewacji

Pojawienie się mchów, alg czy pleśni na budynku może wynikać z długotrwałego narażania elewacji na działanie opadów atmosferycznych i wysokiej nasiąkliwości. Niewłaściwy dobór samego tynku również może powodować namnażanie mikroorganizmów.

Wystąpienie mikroorganizmów na elewacji nie musi oznaczać zrywania istniejącego systemu ociepleń i przeprowadzania modernizacji budynku. Na rynku dostępne są preparaty, które umożliwiają czyszczenie elewacji przy jednoczesnym zwalczaniu mikroorganizmów.

Pojawienie się nalotu na ścianach budynku jest trudne do przewidzenia. Za jego powstawanie są odpowiedzialne grzyby i glony, które razem tworzą porosty. Na nalot narażone są szczególnie budynki znajdujące się tuż obok skupisk zieleni, lasów, terenów podmokłych i zbiorników wodnych. Dodatkowo, gdy ściany są osłonięte drzewami lub cieniem budynku sąsiedzkiego, wilgoć może się długo utrzymywać, co z kolei sprzyja rozwojowi glonów.

Glony i grzyby na zewnątrz nie są niebezpieczne dla mieszkańców. Niestety ich rozwój powoduje, że ściany wyglądają mało estetycznie i ulegają szybszej degradacji.

Biokorozja materiałów budowlanych

Stopniowa degradacja materiałów budowlanych pod wpływem organizmów takich jak bakterie, grzyby, glony, mchy, porosty, rośliny oraz odchody ptaków nosi nazwę biokorozji. Proces zależy od wielu czynników, takich jak właściwości fizykochemiczne, w tym jakość i struktura zastosowanych materiałów, a także rodzaj organizmów powodujących niszczenie.

Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na powstawanie biokorozji. Wzrost liczby dni deszczowych i wilgotności przyspiesza erozję materiałów chroniących elewacje przed rozwojem drobnoustrojów. Równie ważnym czynnikiem jest zacienienie, które opóźnia proces osuszania elewacji po deszczach. Skażenie mikrobiologiczne (glony, grzyby) pojawia się zatem w pierwszej kolejności i głównie na elewacjach o ekspozycji północnej i również północno-zachodniej. Zmiana klimatu wpływa również na liczebność i różnorodność mikroorganizmów, zarodników i komórek zawieszonych w powietrzu.

Większość powłok o charakterze strukturalnym ma chropowatą strukturę, co powoduje gromadzenie się brudu w porach i łatwiejsze osadzanie się mikroorganizmów, nawet jeśli ocieplenie ściany zewnętrznej jest poprawnie wykonane. Ponadto, jeśli pojawią się błędy na etapie kształtowania struktury np. tynków cienkowarstwowych, proces biokorozji w tych obszarach zostanie przyspieszony.

Ważną przyczyną powstawania zacieków, a zatem obszarów cyklicznie ulegających zawilgoceniu jest nieprawidłowy montaż parapetów czy okuć elementów elewacji. Podobnie jest w przypadku elementów przebijających ocieplenie punktowo takich jak przewody, łączniki mocujące elementy na elewacji czy bariery.

Rozwój mikroorganizmów niszczy nie tylko walory estetyczne elewacji, ale przede wszystkim ze względu na aktywność metaboliczną drobnoustrojów prowadzi po pewnym czasie do uszkodzeń mechanicznych. Dlatego pewność co do ochrony mikrobiologicznej materiałów, jakimi wykończone są elewacje budynków, powinna być jednym z ważniejszych kryteriów oceny parametrów warstw zewnętrznych systemów ociepleń ETICS. Ten rodzaj ocieplenia ścian zewnętrznych budynków jest od wielu lat najczęściej stosowaną metodą w przypadku budynków nowych i poddawanych termomodernizacji.

Glony i grzyby można usuwać mechanicznie, np. wypłukać przy pomocy wody pod ciśnieniem lub oczyść ściany szczotkowaniem. Można również użyć środków biobójczych do zniszczenia zarodników grzybów, aby porastanie nie wróciło. Warto też naprawić uszkodzenia, a następnie zabezpieczyć ściany produktami z nowoczesnymi technologiami. Ponadto, jednym ze znanych sposobów radzenia sobie z problemem nadmiernej biodeterioracji jest zastosowanie farb i tynków z dodatkiem substancji wykazujących działanie bójcze lub hamujące rozwój mikroorganizmów.

Efekt „biedronki” 

Podczas remontu elewacji zdarza się, że na ścianach pojawiają się kropki o średnicy nawet kilku centymetrów. Mogą one występować pojedynczo lub tworzyć regularną siatkę, upodabniając budynek do biedronki.

Źródłem plam na elewacjach nie są złej jakości materiały budowlane, ale błędy popełnione na etapie prac wykończeniowych ocieplenia. Układ kropek jest zależny od rozmieszczenia kołków, którymi mocowane są płyty termoizolacyjne. Dzieje się tak, gdy łączniki mechaniczne zostały osadzone na zbyt dużej głębokości, a powstały ubytek uzupełniono za pomocą kleju. Punkty te cechują się gorszą izolacyjnością ciepła i innym stopniem gromadzenia wilgoci, co zmienia tempo wysychania poszczególnych części elewacji.

Efekt biedronki na elewacji, która została świeżo wykonana, jest przejściowy. Przebarwienia powstają podczas wilgotnej, chłodnej pogody i znikają po całkowitym wyschnięciu elewacji. Niestety po jakimś czasie efekt biedronki na elewacji może pozostać na stałe. Dzieje się tak, gdy brud, kurz, grzyby i glony osadzają się w miejscach stale narażonych na wysoką wilgotność.

Każdy wbity podczas ocieplania kołek w ścianie oznacza pojawienie się mostka termicznego. Tzw. dyble cechują się gorszą izolacyjnością cieplną niż styropian, przez co nawet prawidłowo osadzony kołek, który został tylko zlicowany z płaszczyzną ocieplenia, może z biegiem czasu spowodować efekt biedronki na elewacji.

Efekt biedronki na elewacji nie przyczynia się co prawda do obniżenia funkcjonalności technicznej ocieplenia, ale negatywnie wpływa na estetykę elewacji. Sposobem na uniknięcie pojawienia się plamek jest zastosowanie łączników mechanicznych wysokiej klasy, które ograniczają groźbę powstawania mostków termicznych.

Gdy już plamki się pojawią, nie wystarczy regularne czyszczenie lub mycie warstwy wierzchniej. Trzeba nałożyć nową warstwę izolacji termicznej lub zerwać dotychczasowe ocieplenie i wykonać je na nowo.

Co po czyszczeniu – nowe technologie

Jeżeli elewacja po czyszczeniu wymaga renowacji lub zmiany kolorystyki, można ją pomalować specjalną farbą silikonową egalizacyjną. Tego rodzaju farba ma bardzo dobre właściwości kryjące i wypełnia mikropęknięcia powstałe na elewacji. Jest wodoodporna i paroprzepuszczalna, więc można ją zastosować do pomalowania ocieplenia wykonanego ze styropianu oraz z wełny mineralnej. Farba ma właściwości samoczyszczące i dodatkowo wzbogacona jest środkami, które zapobiegają tworzeniu się mikroorganizmów. Można ją nanosić na powierzchnię tynku ręcznie lub maszynowo.  

 

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową

Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową

Coraz więcej kar za palenie w piecach odpadami - sądy orzekają do 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie.

Coraz więcej kar za palenie w piecach odpadami - sądy orzekają do 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie.

Redakcja news Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Grzyby mogą usuwać toksyny z wód Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Anna Ruszczak news Meble solarne podbijają polskie miasta

Meble solarne podbijają polskie miasta Meble solarne podbijają polskie miasta

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji...

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.

Anna Ruszczak news Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom

Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.

Helena Śpiewak Domy coraz bardziej eko

Domy coraz bardziej eko Domy coraz bardziej eko

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Anna Ruszczak news Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom

Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom

Rynek automatycznych systemów parkingowych do końca dekady ma ponad trzykrotnie zwiększyć swoje przychody. Automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich umożliwi lepsze wykorzystanie...

Rynek automatycznych systemów parkingowych do końca dekady ma ponad trzykrotnie zwiększyć swoje przychody. Automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich umożliwi lepsze wykorzystanie przestrzeni parkingowej, a użytkownikowi pozwoli zaplanować dalszy ciąg podróży już na etapie wyjazdu z przydomowego garażu.

dr Kazimierz Dudziński Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Najtańsza energia to energia zaoszczędzona Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze...

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, w którym jest ogromny potencjał oszczędności energii w postaci ciepła na ogrzewanie.

Paweł Puch Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często...

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często nawet nie poprzedzone uchwałą właścicieli lokali. Jak zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien podchodzić do rozwiązywania takich problemów?

Redakcja Śmieci na osiedlu? To nie problem

Śmieci na osiedlu? To nie problem Śmieci na osiedlu? To nie problem

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce...

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?

Anna Ruszczak news Pojazdy elektryczne – ochrona przed pożarem

Pojazdy elektryczne – ochrona przed pożarem Pojazdy elektryczne – ochrona przed pożarem

W styczniu w Polsce było zarejestrowanych ponad 67 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta. Jak szacuje PSPA w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy poziom...

W styczniu w Polsce było zarejestrowanych ponad 67 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta. Jak szacuje PSPA w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy poziom 100 tys. sztuk rocznie. Kwestia gaszenia pożarów elektryków wymaga odpowiednich wytycznych.

Anna Ruszczak news Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.

Redakcja news Biogaz z odpadów

Biogaz z odpadów Biogaz z odpadów

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie budowy instalacji wykorzystujących biogaz z odpadów komunalnych i osadów ściekowych do wytwarzania energii. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie budowy instalacji wykorzystujących biogaz z odpadów komunalnych i osadów ściekowych do wytwarzania energii. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł.

Anna Ruszczak Inwestycje w retencję wodną

Inwestycje w retencję wodną Inwestycje w retencję wodną

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych...

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych rozwiązań wspierających realizację planu reagowania na niedobór wody (PPNW). PPNW zakłada podwojenie zasobów wodnych kraju do 2030 roku.

Anna Ruszczak news Strategiczne mapy hałasu miast

Strategiczne mapy hałasu miast Strategiczne mapy hałasu miast

Negatywne skutki hałasu mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Do rozwiązania tego problemu sporządza się opracowanie, zwane strategiczną mapą hałasu. Co ma na celu takie działanie?

Negatywne skutki hałasu mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Do rozwiązania tego problemu sporządza się opracowanie, zwane strategiczną mapą hałasu. Co ma na celu takie działanie?

Anna Ruszczak news Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Anna Ruszczak news Duża szara strefa w branży odpadowej – potrzebne zdecydowane działania

Duża szara strefa w branży odpadowej – potrzebne zdecydowane działania Duża szara strefa w branży odpadowej – potrzebne zdecydowane działania

Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ szacuje, że szara strefa może stanowić między 30 a 40 proc. wartości całej gospodarki odpadami i być warta nawet 6 mld zł rocznie. Nie tylko zaburza...

Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ szacuje, że szara strefa może stanowić między 30 a 40 proc. wartości całej gospodarki odpadami i być warta nawet 6 mld zł rocznie. Nie tylko zaburza konkurencję, ale ma też negatywne konsekwencje środowiskowe i finansowe. Może się przyczynić do niewypełnienia przez Polskę unijnych wymogów dotyczących poziomów recyklingu odpadów.

Anna Ruszczak news Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci?

Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci? Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci?

Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede...

Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede wszystkim różnorodne odpady np. zużyty olej. Czy jest na to przestrzeń w Polsce?

Anna Ruszczak news Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków?

Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków? Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków?

Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia...

Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia do domu zwraca uwagę na jego klasę energetyczną.

Crisoma Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody....

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody. Proporcje użytych składników decydują o wyglądzie i jakości materiału.

Anna Ruszczak news Polacy nie mają wystarczającej świadomości ekologicznej

Polacy nie mają wystarczającej świadomości ekologicznej Polacy nie mają wystarczającej świadomości ekologicznej

Coraz więcej osób rozumie, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do katastrofy, jednak świadomość ekologiczna Polaków jest wciąż niska. Nie są oni gotowi do zmiany nawyków na bardziej przyjazne środowisku.

Coraz więcej osób rozumie, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do katastrofy, jednak świadomość ekologiczna Polaków jest wciąż niska. Nie są oni gotowi do zmiany nawyków na bardziej przyjazne środowisku.

Anna Ruszczak news Jak przejść na zielone ciepło

Jak przejść na zielone ciepło Jak przejść na zielone ciepło

Polskie ciepłownictwo czeka w kolejnych latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro.

Polskie ciepłownictwo czeka w kolejnych latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro.

Anna Ruszczak news Jak przeciwdziałać kryzysowi wodnemu?

Jak przeciwdziałać kryzysowi wodnemu? Jak przeciwdziałać kryzysowi wodnemu?

Polska jest jednym z krajów UE o najmniejszych zasobach wody pitnej, które dodatkowo sukcesywnie się kurczą z powodu postępujących zmian klimatu i działalności człowieka. Do rozwiązania tego problemu należy...

Polska jest jednym z krajów UE o najmniejszych zasobach wody pitnej, które dodatkowo sukcesywnie się kurczą z powodu postępujących zmian klimatu i działalności człowieka. Do rozwiązania tego problemu należy zaangażować nowe technologie.

Anna Ruszczak news Zmiany w przepisach dotyczących usuwania azbestu

Zmiany w przepisach dotyczących usuwania azbestu Zmiany w przepisach dotyczących usuwania azbestu

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest. Do czasu uchwalenia nowych przepisów samorządy będą mogły korzystać m.in. ze wsparcia funduszy europejskich...

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest. Do czasu uchwalenia nowych przepisów samorządy będą mogły korzystać m.in. ze wsparcia funduszy europejskich z programów regionalnych oraz KPO.

Helena Śpiewak Zero odpadów, zero marnowania

Zero odpadów, zero marnowania Zero odpadów, zero marnowania

Można zauważyć, że rośnie liczba ludzi troszczących się o środowisko i planetę – i trend ten trzeba rozwijać.

Można zauważyć, że rośnie liczba ludzi troszczących się o środowisko i planetę – i trend ten trzeba rozwijać.

Wybrane dla Ciebie

Uchwały online - tak teraz to możliwe

Uchwały online - tak teraz to możliwe Uchwały online - tak teraz to możliwe

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla » Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku? Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! » Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny» Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze » Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym » Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego? Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania» Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej? Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla » Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.