Obniżenie poziomu wód gruntowych na działce

Gdy zwierciadło wód gruntowych znajduje się już na głębokości ok. 30 – 50 cm poniżej poziomu terenu, wtedy występuje wysoki poziom wód gruntowych. To może prowadzić do problemów w czasie budowy, na przykład podmywania fundamentów lub zalewania piwnic, fot. Pixabay
Jak obniżyć poziom wód gruntowych na działce budowlanej? Postawienie budynku mieszkalnego na działce o wysokim poziomie wód gruntowych jest możliwa, ale zwykle wymaga dużych inwestycji w odpowiednie zabezpieczenia i ochronę.
Zobacz także
DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
Redakcja news Do 20 maja rozliczenie roczne ZUS

Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 roku do 20 maja.
Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 roku do 20 maja.
news Komu należy się dodatek za energię?

Ryczałt energetyczny to pomoc, której celem jest obniżenie kosztów związanych z wykorzystywaniem energii w gospodarstwach domowych.
Ryczałt energetyczny to pomoc, której celem jest obniżenie kosztów związanych z wykorzystywaniem energii w gospodarstwach domowych.
Wysoki poziom wód gruntowych na działce jest dużym utrudnieniem przy budowie obiektów. Zbyt wilgotny grunt stwarza problemy dla fundamentów, może je osłabić lub podmyć, a to wpływa na stabilność całej konstrukcji. Obniżenie poziomu wód gruntowych na działce jest kluczowe dla zapewnienia stabilności i trwałości budynku. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych warunków gruntowych oraz specyfiki planowanej inwestycji.
Definicja zwierciadła wód gruntowych
Zwierciadło wód gruntowych to powierzchnia oddzielająca strefę aeracji (napowietrzenia) od strefy saturacji (nasycenia) w gruncie. Powyżej tej granicy, w strefie aeracji, pory i szczeliny w skałach wypełnione są głównie powietrzem oraz wodą w postaci pary wodnej lub wody związanej. Poniżej zwierciadła wód gruntowych, w strefie saturacji, wolne przestrzenie w gruncie są całkowicie nasycone wodą. Zwierciadło wód gruntowych może mieć charakter swobodny lub napięty. Zwierciadło swobodne występuje, gdy nad wodą gruntową znajduje się strefa aeracji, przez co woda swobodnie się unosi. Zwierciadło napięte istnieje, gdy nad wodą gruntową znajduje się warstwa trudno przepuszczalna lub nieprzepuszczalna, co sprawia, że woda ma ciśnienie wyższe od atmosferycznego. Poziom zwierciadła wód gruntowych może ulegać wahaniom w zależności od czynników takich jak opady atmosferyczne, topografia terenu lub przepuszczalność skał.
Jak rozpoznać wysoki poziom wód gruntowych na działce?
Gdy zwierciadło wód gruntowych znajduje się już na głębokości ok. 30 – 50 cm poniżej poziomu terenu, wtedy występuje wysoki poziom wód gruntowych. To może prowadzić do problemów w czasie budowy, na przykład podmywania fundamentów lub zalewania piwnic. Wysoki poziom wód gruntowych może być sezonowy, zależeć od pory roku i aury. Przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej rekomendowane są badania geotechniczne w celu oceny poziomu wód gruntowych na danym terenie.
Może Cię zainteresuje: Uwolnienie państwowych gruntów pod budowę mieszkań
Przed podjęciem działań w celu obniżenia poziomu wód gruntowych, trzeba przeanalizować, czy nie zmieni to charakterystyki wodnej działek sąsiadujących. Zgodnie z prawem (Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz.U. 2017 poz. 1566)), wody gruntowe i opadowe nie mogą być odprowadzane na sąsiednie działki, a ukształtowanie powierzchni nie może zmieniać jej naturalnego spływu. Wszystkie działania wymagają odpowiednich pozwoleń.
Jakie są metody obniżenia poziomu wód gruntowych?
Można obniżyć poziom wód gruntowych w obrębie własnej działki. Aby to osiągnąć, trzeba odprowadzić nadmierną ilość wody do własnej studni chłonnej lub zbiornika powierzchniowego, np. oczka wodnego lub stawu odwadniającego.
Wykopanie na działce stawu może naturalnie obniżyć zwierciadło wód gruntowych. Zbiornik powinien znajdować się w odległości co najmniej 3 metrów od granicy działki. Dzięki temu można obniżyć poziom wód gruntowych średnio o 20 cm, jednak ostateczny rezultat zależy od przepuszczalności i uwarstwienia gruntu. Należy pamiętać, że budowa zbiornika wodnego na działce o powierzchni większej niż 30 m kw. wymaga pozwolenia na budowę i projektu zbiornika. Na potrzeby obniżenia poziomu wód gruntowych, nie trzeba budować większego zbiornika, więc taka czynność będzie wymagała jedynie zgłoszenia do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Na trwałość obniżenia wód gruntowych będzie miało stałe parowanie wody ze stawu. Mimo budowy stawu, obowiązkowe jest zastosowanie warstwy izolacyjnej fundamentów.
Kolejna metoda to instalacja studni chłonnej. Polega ona na odprowadzaniu nadmiaru wody do specjalnej studni, skąd woda stopniowo wsiąka w głębsze, bardziej przepuszczalne warstwy gruntu. Studnia chłonna powinna być oddalona o 3,5 metra od granicy działki i 2 metry od budynku. To także tańsza opcja na obniżenie poziomu wód gruntowych. Ta metoda może zostać zastosowana wyłącznie dla gruntów o nieprzepuszczalnym lub słabo przepuszczalnym gruncie, pod którą znajduje się warstwa piasku lub żwiru. W przeciwnym razie nastąpi wyrzut wód na powierzchnię. Na budowę studni chłonnej nie jest wymagane pozwolenie w przypadku, gdy będzie miała „obieg zamknięty” na swojej działce. Jeśli głębokość studni będzie większa niż standardowo trzy metry, należy zgłosić zamiar budowy studni.
Może Cię zainteresuje: Polacy chcą otwartych osiedli
Inną metodą jest zastosowanie igłofiltrów, które polega na zainstalowaniu systemu rur z filtrami, odprowadzającymi wodę z gruntu. Igłofiltry mogą obniżyć zwierciadło wód gruntowych nawet o 4 metry, co jest ważne podczas prowadzenia robót ziemnych. Z kolei drenaż opaskowy polega na ułożeniu wokół budynku systemu rur drenarskich, które zbierają wodę gruntową i odprowadzają ją daleko od fundamentów. W ten sposób można skutecznie ochronić budynek przed negatywnym wpływem wysokiego poziomu wód gruntowych.
Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto skonsultować się z geotechnikiem, który oceni warunki gruntowo-wodne na działce i doradzi najskuteczniejsze rozwiązania. Należy także upewnić się, że planowane działania nie wpłyną negatywnie na sąsiednie posesje i są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa wodnego.
Źródło: blog.ongeo.pl