administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Miejskie podwórka – wspólny problem

Z problemem utrzymania miejskich podwórek borykają się wszystkie miasta. Tym trudniej, jeśli mowa o podwórkach wspólnych, których zagospodarowanie i przeznaczenie generuje konflikty między wspólnotami, pojedynczymi mieszkańcami oraz zarządcą publicznym. Autor artykułu namawia do szukania kompromisu opartego o poszanowanie wszystkich użytkowników.

Zobacz także

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej S.A. Jak zmienić swojego zarządcę nieruchomości?

Jak zmienić swojego zarządcę nieruchomości? Jak zmienić swojego zarządcę nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami to dość trudna branża. Na rynku działa wiele firm, które oferują tego typu usługi. Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby działające w zarządach Wspólnot Mieszkaniowych...

Zarządzanie nieruchomościami to dość trudna branża. Na rynku działa wiele firm, które oferują tego typu usługi. Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby działające w zarządach Wspólnot Mieszkaniowych i proszą nas o przygotowanie oferty na zarządzanie, ponieważ nie są zadowolone ze współpracy z dotychczasowym zarządcą.

Bartłomiej Żukowski Naruszenie dóbr osobistych zarządcy nieruchomości

Naruszenie dóbr osobistych zarządcy nieruchomości Naruszenie dóbr osobistych zarządcy nieruchomości

Wykonywanie zadań zarządcy nieruchomości wiąże się przede wszystkim z pracą z ludźmi. Wykonując codzienne obowiązki, zarządca spotyka się zarówno z członkami zarządów wspólnot, właścicielami lokali, jak...

Wykonywanie zadań zarządcy nieruchomości wiąże się przede wszystkim z pracą z ludźmi. Wykonując codzienne obowiązki, zarządca spotyka się zarówno z członkami zarządów wspólnot, właścicielami lokali, jak i wykonawcami oraz przedstawicielami urzędów, w których musi załatwiać powierzone mu sprawy. Nieuchronną konsekwencją takiej specyfiki pracy są różnego rodzaju nieporozumienia, konflikty, rozbieżności w ocenie podejmowanych działań lub istotnych potrzeb. Wykonując swoje obowiązki zarządcy niemal codziennie...

mgr Jarosław Kowszuk Czystość i porządek na nieruchomości

Czystość i porządek na nieruchomości Czystość i porządek na nieruchomości

Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.

Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.

Niedługo minie już 20 lat od momentu wprowadzenia w życie Ustawy o własności lokali, która niewątpliwie była realnym przełomem w zarządzaniu budynkami mieszkalnymi i sprawiła, że wielu mieszkańców, wykupując od gmin lokale stawało się ich właścicielami. Do dzisiaj jednak są problemy nie rozwiązane, takie jak budzące emocje społeczne podwórka.

Postępująca prywatyzacja komunalnych zasobów mieszkaniowych na rzecz ich dotychczasowych najemców zmieniła zasadniczo relacje pomiędzy mieszkańcami a gminami, gdzie publiczny zarządca stawał się już tylko jednym ze współwłaścicieli nieruchomości, z udziałami wynikającymi z powierzchni lokali niewyodrębnionych.

Liczne problemy związane z koegzystencją publicznego współwłaściciela i współwłaścicieli indywidualnych wzmaga problem, którego korzenie sięgają przeważnie lat 70. ubiegłego wieku. Jest to sposób, w jaki w tamtych czasach przy okazji sprzedaży pierwszych mieszkań na rzecz ich dotychczasowych lokatorów ustanawiano udziały w nieruchomości, wydzielanej zazwyczaj po obrysie budynku. W konsekwencji na przestrzeni kolejnych lat w myśl art. 3 ust. 7 UWL wszystkie pozostałe wyodrębniane lokale miały tak samo przypisywane udziały w gruncie, a więc jedynie w działce po obrysie budynku. W tej sytuacji podwórka, niezbędne bardzo często do obsługi nieruchomości budynkowych, zostały wyłączone z prywatyzacji zasobu komunalnego.

W czasach, gdy zarządcą budynku o mieszanej strukturze własności był jeszcze zarządca publiczny, który jednocześnie wypełniał rolę administratora i de facto właściciela podwórek, problem był raczej mało zauważalny.

Z czasem jednak, kiedy weszła w życie Ustawa o własności lokali (UWL) i wspólnoty mieszkaniowe zaczęły coraz prężniej zarządzać swoimi budynkami, temat miejskich podwórek zaczął narastać.

Miejskie podwórka – wspólny problem

Wspólnoty, funkcjonujące w budynkach w zwartej zabudowie potrzebują podwórka jedynie do własnego użytku. Stanowi ono bowiem – pomimo odrębności własnościowej – część tej przestrzeni, która potrzebna jest tylko dla mieszkańców jednego budynku. W takich sytuacjach wewnętrzne podwórze w interesie wspólnoty powinno być estetycznie i funkcjonalnie zagospodarowaną przestrzenią, której ogrodzenie i zamknięcie nie będzie przeszkadzać innym.

Wiele miast stosuje dziś niezwykle preferencyjne możliwości nabycia takich nieruchomości lub ich bardzo taniego wydzierżawienia, co jest praktycznie na miarę możliwości większości wspólnot. Wymaga to jednak, w myśl art. 22 UWL, zgody wspólnoty wyrażonej w formie uchwały, bowiem czynności te przekraczają zakres zwykłego zarządu. Podjęcie takiej decyzji oznacza jednak przejęcie odpowiedzialności za tę nieruchomość i za znajdującą się na niej infrastrukturę, co wiąże się z jej sprzątaniem i konserwacją. Tak więc za tą wyłączność korzystania, i co za tym idzie pewien dodatkowy komfort, trzeba także dodatkowo zapłacić. Problem ten niejednokrotnie wzmaga brak jednomyślności wśród właścicieli wyodrębnionych lokali na temat dzierżawy podwórek. Kością niezgody wręcz, zwłaszcza na zamkniętych podwórkach, jest zbyt mała liczba miejsc parkingowych. Wówczas miejscem do parkowania samochodów przez mieszkańców budynku staje się podwórko, co z kolei nie podoba się innym współwłaścicielom nie posiadającym samochodów, którym zaparkowane auta zazwyczaj przeszkadzają. Nie zamierzają w związku z tym partycypować w kosztach dzierżawy podwórka.

Są także wspólnoty, które pomimo niskich kosztów dzierżawy nie chcą podpisywać umów z miastem, gdyż publiczny właściciel jako zarządca podwórka ponosi koszty jego utrzymania, napraw, sprzątania i odśnie­żania.

Wiele miast chcąc zmobilizować wspólnoty do wydzierżawiania podwórek nakazuje ich otwierania argumentując, iż jeśli jest to teren miejski, utrzymywany i remontowany ze środków publicznych powinien być zatem traktowany jako przestrzeń publiczna, a więc dostępna dla wszystkich obywateli. Z doświadczenia wiem, że taka postawa miast nie wynika z jakiejś niechęci wobec wspólnot, ale z braku dostatecznych środków zarządców komunalnych, którzy w swoich zasobach mają ogromną ilość podwórek przy budynkach, w których funkcjonują wspólnoty.

Ograniczone budżety na remonty i utrzymanie zasobu niejednokrotnie z trudem starczają na właściwe utrzymanie budynków i lokali, w których mieszkają lokatorzy, którym gmina musi zabezpieczyć odpowiednie warunki, zgodnie z obowiązkami wynikającymi z art. 6a Ustawy o ochronie praw lokatora, mieszkaniowym zasobie gminy... Często więc podwórka są swoistym „złem koniecznym”, na które brakuje już samorządowych pieniędzy.

Jeszcze trudniejszymi przypadkami są sytuacje, gdzie podwórko służy obsłudze kilku budynków lub gdzie umieszczone są gminne garaże, czy budynki gospodarcze lub ważne miejsca pamięci narodowej stanowiące przecież dobro ogólnopubliczne, do których dostęp powinien być względnie zapewniony wszystkim obywatelom. W takich sytuacjach trudno jest – szczególnie gdy różne wspólnoty mają odmienne pomysły na użytkowanie i zagospodarowanie podwórza – znaleźć kompromis pomiędzy oczekiwaniami mieszkańców i miasta.

Polubowne rozwiązania

Pomimo wyżej wspomnianych różnic i czasem nawet sprzecznych oczekiwań różnych stron, wspólnot, pojedynczych mieszkańców oraz zarządcy publicznego można, a nawet trzeba szukać rozwiązań polubownych, które w odpowiednich zapisach umów dzierżaw podwórek mogą gwarantować zabezpieczenie interesów stron na miarę kompromisu opartego o poszanowanie wszystkich użytkowników.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • astronałt astronałt, 23.10.2013r., 15:43:46 No my musieliśmy akurat zmieniać zarządcę niedawno, i teraz wzięliśmy Statusa, który skutecznie porządkuje póki co wszelkie zaległe sprawy. W porównaniu z poprzednim niebo a ziemia.

Powiązane

Redakcja Kto odpowiada za balkon przylegający do mieszkania?

Kto odpowiada za balkon przylegający do mieszkania? Kto odpowiada za balkon przylegający do mieszkania?

We wspólnocie mieszkaniowej rozróżniamy nieruchomość wspólną i lokale prywatne. Kto odpowiada za balkon przyległy do prywatnego lokalu, a jednocześnie stanowiący integralną część konstrukcji budynku? Tego...

We wspólnocie mieszkaniowej rozróżniamy nieruchomość wspólną i lokale prywatne. Kto odpowiada za balkon przyległy do prywatnego lokalu, a jednocześnie stanowiący integralną część konstrukcji budynku? Tego nie rozstrzygnął jeszcze nikt, dlatego radzimy, aby mieszkańcy sami o tym zadecydowali i umieścili stosowny zapis w regulaminie wspólnoty.

Paweł Puch Likwidacja wspólnoty mieszkaniowej i rezygnacja z członkostwa

Likwidacja wspólnoty mieszkaniowej i rezygnacja z członkostwa

Często zdarza się, że właściciele lokali w małych wspólnotach nie mogą porozumieć się co do użytkowania nieruchomości wspólnej. Na tym tle rodzą się konflikty nierzadko kierowane na drogę sądową. W takiej...

Często zdarza się, że właściciele lokali w małych wspólnotach nie mogą porozumieć się co do użytkowania nieruchomości wspólnej. Na tym tle rodzą się konflikty nierzadko kierowane na drogę sądową. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być likwidacja wspólnoty. Co prawda jest to zjawisko bardzo rzadkie, niemniej jednak spotykane.

Paweł Puch Opodatkowanie piwnicy podatkiem od nieruchomości

Opodatkowanie piwnicy podatkiem od nieruchomości Opodatkowanie piwnicy podatkiem od nieruchomości

Piwnica jest pomieszczeniem przynależnym do samodzielnego lokalu i w związku z tym nie stanowi odrębnego przedmiotu opodatkowania. Jeżeli zatem przynależy do lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu tak...

Piwnica jest pomieszczeniem przynależnym do samodzielnego lokalu i w związku z tym nie stanowi odrębnego przedmiotu opodatkowania. Jeżeli zatem przynależy do lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu tak jak lokal mieszkalny, a więc najniższą stawką podatkową przewidzianą dla budynków mieszkalnych lub ich części – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

Stella Brzeszczyńska Modernizacja budynku wspólnoty a amortyzacja

Modernizacja budynku wspólnoty a amortyzacja

Amortyzacja jest podatkowym sposobem na rozliczenie wydatków poniesionych na modernizację budynków. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Ustawa o podatku dochodowym wprowadza wiele ograniczeń w takim sposobie...

Amortyzacja jest podatkowym sposobem na rozliczenie wydatków poniesionych na modernizację budynków. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Ustawa o podatku dochodowym wprowadza wiele ograniczeń w takim sposobie rozliczania wydatków.

Paweł Puch Kto jest aktualnym właścicielem lokalu?

Kto jest aktualnym właścicielem lokalu? Kto jest aktualnym właścicielem lokalu?

Jak postąpić w sytuacji, kiedy właściciel nie chce udostępnić dokumentu, z którego wynika, że to właśnie on jest właścicielem i dysponuje prawem do lokalu? Gdzie znajdę takie dane i kto może mi ­udostępnić...

Jak postąpić w sytuacji, kiedy właściciel nie chce udostępnić dokumentu, z którego wynika, że to właśnie on jest właścicielem i dysponuje prawem do lokalu? Gdzie znajdę takie dane i kto może mi ­udostępnić tego typu informacje? – pyta zarządca z Wrocławia.

Paweł Puch Tryb udostępnienia dokumentów wspólnoty

Tryb udostępnienia dokumentów wspólnoty Tryb udostępnienia dokumentów wspólnoty

Zarządca nie jest podmiotem zobowiązanym do udostępnienia informacji publicznej w świetle Ustawy o dostępie do informacji publicznej bowiem nie jest władzą publiczną, nie wykonuje zadań publicznych ani...

Zarządca nie jest podmiotem zobowiązanym do udostępnienia informacji publicznej w świetle Ustawy o dostępie do informacji publicznej bowiem nie jest władzą publiczną, nie wykonuje zadań publicznych ani też nie dysponuje majątkiem publicznym. Kwestię dostępu członka wspólnoty mieszkaniowej do dokumentów tej wspólnoty określa Ustawa o własności lokali. Ponadto sądy administracyjne nie są właściwymi do rozpoznawania sporów pomiędzy wspólnotą reprezentowaną przez zarządcę a jej członkiem – wynika z w...

Paweł Puch Sposób reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej przed sądem

Sposób reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej przed sądem Sposób reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej przed sądem

Pełnomocnictwa do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej przed sądem może udzielić zarząd jednoosobowy bądź przynajmniej dwaj jego członkowie przy zarządzie wieloosobowym. O tym, czy pełnomocnictwa może...

Pełnomocnictwa do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej przed sądem może udzielić zarząd jednoosobowy bądź przynajmniej dwaj jego członkowie przy zarządzie wieloosobowym. O tym, czy pełnomocnictwa może udzielić także zarządca decyduje treść zawartej z nim umowy. Ponadto właściciel lokalu pozywający wspólnotę, wchodząc w skład zarządu, nie może jednocześnie reprezentować wspólnoty w tej sprawie – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

Katarzyna Jachacy Sposób głosowania nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej

Sposób głosowania nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej Sposób głosowania nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej

Autorka artykułu, powołując się na obowiązujące prawo oraz przyjętą linię orzeczniczą, interpretuje przepisy art. 23 UWL dotyczącego zasad głosowania nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej.

Autorka artykułu, powołując się na obowiązujące prawo oraz przyjętą linię orzeczniczą, interpretuje przepisy art. 23 UWL dotyczącego zasad głosowania nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej.

A R Czym różni się zarząd wspólnoty od zarządcy?

Czym różni się zarząd wspólnoty od zarządcy? Czym różni się zarząd wspólnoty od zarządcy?

Dość powszechną praktyką wśród mieszkańców i właścicieli lokali znajdujących się we wspólnotach mieszkaniowych jest nadal używanie zamienne określeń zarząd i zarządca wspólnoty. Wbrew pozorom różnią się...

Dość powszechną praktyką wśród mieszkańców i właścicieli lokali znajdujących się we wspólnotach mieszkaniowych jest nadal używanie zamienne określeń zarząd i zarządca wspólnoty. Wbrew pozorom różnią się one bardzo od siebie.

Paweł Puch Jeden właściciel = jeden głos

Jeden właściciel = jeden głos Jeden właściciel = jeden głos

W związku z zasadą głosowania, że na każdego właściciela przypada jeden głos w praktyce działania wspólnot mieszkaniowych pojawia się wiele wątpliwości.

W związku z zasadą głosowania, że na każdego właściciela przypada jeden głos w praktyce działania wspólnot mieszkaniowych pojawia się wiele wątpliwości.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Korzystanie z nieruchomości wspólnej | Renta planistyczna

Co nowego w Orzecznictwie? Korzystanie z nieruchomości wspólnej | Renta planistyczna Co nowego w Orzecznictwie? Korzystanie z nieruchomości wspólnej | Renta planistyczna

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 82), m.in. o zasadach korzystania z nieruchomości wspólnej oraz o tym, że przepisy dotyczące opłaty planistycznej nie dają podstawy do orzekania...

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 82), m.in. o zasadach korzystania z nieruchomości wspólnej oraz o tym, że przepisy dotyczące opłaty planistycznej nie dają podstawy do orzekania w przedmiocie terminu do jej uiszczenia ani też o obowiązku zapłaty odsetek ustawowych w razie naruszenia tego terminu.

Bartłomiej Żukowski Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali

Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali

Ustalenie podmiotów zobowiązanych do poczynienia konkretnych nakładów oraz sposobu ich rozliczenia w sytuacji, gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli może nastręczać wielu problemów. Specyfika części...

Ustalenie podmiotów zobowiązanych do poczynienia konkretnych nakładów oraz sposobu ich rozliczenia w sytuacji, gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli może nastręczać wielu problemów. Specyfika części wspólnych nieruchomości, w której istnieje odrębna własność lokali też nie ułatwia sprawy.

Paweł Puch Taras i ogródek we wspólnocie

Taras i ogródek we wspólnocie Taras i ogródek we wspólnocie

Wspólnoty mieszkaniowe niejednokrotnie mają problem z nietypowymi uprawnieniami właścicieli takimi jak prawo do ogródka czy tarasu. Zarządzając nieruchomościami warto więc znać zasady na jakich zapewnia...

Wspólnoty mieszkaniowe niejednokrotnie mają problem z nietypowymi uprawnieniami właścicieli takimi jak prawo do ogródka czy tarasu. Zarządzając nieruchomościami warto więc znać zasady na jakich zapewnia się prawo do korzystania z nich oraz jakie to niesie skutki dla wspólnoty mieszkaniowej.

Bartłomiej Żukowski Zniesienie współwłasności nieruchomości wspólnej

Zniesienie współwłasności nieruchomości wspólnej

Zanim właściciele lokali podejmą decyzję o zniesieniu współwłasności części ich nieruchomości wspólnej należy przede wszystkim ustalić czy taki podział w ogóle jest możliwy do przeprowadzenia wobec brzmienia...

Zanim właściciele lokali podejmą decyzję o zniesieniu współwłasności części ich nieruchomości wspólnej należy przede wszystkim ustalić czy taki podział w ogóle jest możliwy do przeprowadzenia wobec brzmienia regulacji właściwych ustaw. Ponadto zbyt pochopna decyzja o zniesieniu współwłasności przymusowej może okazać się bardzo kosztowna.

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w listopadzie 2022 r.

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w listopadzie 2022 r. Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w listopadzie 2022 r.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie listopadzie 2022 roku powiększony został o 28 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie listopadzie 2022 roku powiększony został o 28 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Redakcja news Czy eksmisja współlokatora jest zgodna z prawem?

Czy eksmisja współlokatora jest zgodna z prawem? Czy eksmisja współlokatora jest zgodna z prawem?

Mówiąc o eksmisji lokatora, najczęściej mamy na myśli lokatora, który nie płaci czynszu albo demoluje lokal. Wówczas powództwo wytacza właściciel. Mogą też zrobić to sąsiedzi, kiedy ich spokój jest zakłócony...

Mówiąc o eksmisji lokatora, najczęściej mamy na myśli lokatora, który nie płaci czynszu albo demoluje lokal. Wówczas powództwo wytacza właściciel. Mogą też zrobić to sąsiedzi, kiedy ich spokój jest zakłócony przez uciążliwego lokatora. Ustawa o ochronie praw lokatorów wskazuje również na kolejną grupę, która ma prawo domagać się eksmisji, chodzi mianowicie o współlokatorów tego samego mieszkania. Wówczas mamy do czynienia z eksmisją współlokatora – roszczenie takie występuje rzadko, natomiast jest...

Agnieszka Żelazna Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego

Przepisy ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego1) zawierają szczegółowe regulacje nakładające tak obowiązek uiszczania odszkodowania...

Przepisy ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego1) zawierają szczegółowe regulacje nakładające tak obowiązek uiszczania odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego przez osobę, która utraciła prawo do takiego lokalu, jak też różnicują wysokość odszkodowania z uwzględnieniem przesłanek podmiotowych.

Jacek Sawicki Ustawa o ochronie praw lokatorów po zmianach

Ustawa o ochronie praw lokatorów po zmianach Ustawa o ochronie praw lokatorów po zmianach

Od 21 kwietnia 2019 r. obowiązują zmiany do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1610, z 2017 r. poz. 1442 i 1529 oraz z 2018...

Od 21 kwietnia 2019 r. obowiązują zmiany do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1610, z 2017 r. poz. 1442 i 1529 oraz z 2018 r. poz. 374), które rok wcześniej zapowiedziano w ustawie z dnia 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego...

Paweł Puch Jak liczyć powierzchnię użytkową lokalu?

Jak liczyć powierzchnię użytkową lokalu? Jak liczyć powierzchnię użytkową lokalu?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak obliczyć powierzchnię użytkową lokalu, należy stwierdzić, że wszystko zależy od celu, w jakim to robimy. Koncepcji powierzchni użytkowej jest co najmniej kilka i różne...

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak obliczyć powierzchnię użytkową lokalu, należy stwierdzić, że wszystko zależy od celu, w jakim to robimy. Koncepcji powierzchni użytkowej jest co najmniej kilka i różne ustawy posługują się dla własnych potrzeb różnymi definicjami.

Agnieszka Zygmunt Gminy muszą zapewnić lokal zastępczy za mieszkanie do rozbiórki

Gminy muszą zapewnić lokal zastępczy za mieszkanie do rozbiórki Gminy muszą zapewnić lokal zastępczy za mieszkanie do rozbiórki

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów. Obowiązek zapewnienia przez gminy lokali zastępczych lokatorom zmuszonym do opuszczenia dotychczasowego mieszkania na skutek przeznaczenia go...

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów. Obowiązek zapewnienia przez gminy lokali zastępczych lokatorom zmuszonym do opuszczenia dotychczasowego mieszkania na skutek przeznaczenia go do rozbiórki lub remontu, wydłużono do końca 2017 roku. Gminy pokryją także koszty przeprowadzki.

Stella Brzeszczyńska Rozliczenie mediów z najemcami

Rozliczenie mediów z najemcami Rozliczenie mediów z najemcami

W Administratorze nr 11/2011 (s. 28) opisywałam problemy z refakturowaniem mediów na najemców. Sama możliwość ich rozliczania nie budzi wątpliwości. Problemem jest jednak ustalenie, czy rozliczamy je w...

W Administratorze nr 11/2011 (s. 28) opisywałam problemy z refakturowaniem mediów na najemców. Sama możliwość ich rozliczania nie budzi wątpliwości. Problemem jest jednak ustalenie, czy rozliczamy je w ramach umowy najmu – jako składnik czynszu, czy jako osobną usługę – ze stawką właściwą dla tej usługi. Orzeczenie TSUE z września tego roku ma szansę zmienić postrzeganie tego problemu przez organy podatkowe.

Paweł Puch Rola administratora lokali komunalnych a gmina

Rola administratora lokali komunalnych a gmina

Zdaniem prawnika rola administratora lokali komunalnych sprowadza się jedynie do zarządzania tymi lokalami w imieniu gminy – w tym do pobierania i rozliczania czynszów oraz kosztów przypadających na lokal

Zdaniem prawnika rola administratora lokali komunalnych sprowadza się jedynie do zarządzania tymi lokalami w imieniu gminy – w tym do pobierania i rozliczania czynszów oraz kosztów przypadających na lokal

Marek Mejssner Systemy zarządzania ruchem - niesprawne

Systemy zarządzania ruchem - niesprawne Systemy zarządzania ruchem - niesprawne

Systemy sterowania i zarządzania ruchem w dużych miastach europejskich są w większości źle skonfigurowane lub niesprawne. Przyczyną jest brak analizy przedwdrożeniowej i brak nadzoru – stwierdza magazyn...

Systemy sterowania i zarządzania ruchem w dużych miastach europejskich są w większości źle skonfigurowane lub niesprawne. Przyczyną jest brak analizy przedwdrożeniowej i brak nadzoru – stwierdza magazyn Detail powołując się na raport firmy analitycznej Masters&Holland.

news Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości?

Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Przede wszystkim powinien on mieć...

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Przede wszystkim powinien on mieć odpowiednie wykształcenie i umiejętność wykorzystywania swej interdyscyplinarnej wiedzy w praktyce. Ale to nie wszystko, bowiem dobrym zarządcą może być tylko osoba o odpowiednich cechach charakteru.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.