O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.
O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.
Sposób głosowania nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej
Autorka artykułu, powołując się na obowiązujące prawo oraz przyjętą linię orzeczniczą, interpretuje przepisy art. 23 UWL dotyczącego zasad głosowania nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej.
Z jakością budowanych mieszkań bywa różnie. Nowe budynki bardzo często obciążone są wadami, czasami poważnymi, uciążliwymi i drogimi w naprawach. Szczególnie drogie w naprawie bywają wady części wspólnych...
Z jakością budowanych mieszkań bywa różnie. Nowe budynki bardzo często obciążone są wadami, czasami poważnymi, uciążliwymi i drogimi w naprawach. Szczególnie drogie w naprawie bywają wady części wspólnych nieruchomości wielolokalowych. Dlatego tak ważne są możliwości uzyskiwania rekompensat od dewelopera za ich usuwanie.
Zlecający usługi kominiarskie, dotyczące przewodów kominowych w obiektach budowlanych często myli pojęcia i istotę zlecanej usługi. W tej sprawie może chodzić zarówno o usługę kominiarską, tj.: wykonywanie...
Zlecający usługi kominiarskie, dotyczące przewodów kominowych w obiektach budowlanych często myli pojęcia i istotę zlecanej usługi. W tej sprawie może chodzić zarówno o usługę kominiarską, tj.: wykonywanie usługi dotyczącej okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, jak i wykonywanie usługi dotyczącej przeglądów i konserwacji przewodów kominowych.
Przepisy dotyczące warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki stosuje się przede wszystkim przy ich projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków.
Przepisy dotyczące warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki stosuje się przede wszystkim przy ich projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków.
Zgodnie z treścią przepisu art. 23 Ustawy o własności lokali (UWL):
1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
Grupa Biurowiec działa na rynku od roku 2006. Specjalizuje się w zarządzaniu i administrowaniu nieruchomościami. Naszymi klientami są krajowe i zagraniczne osoby prywatne oraz podmioty prawa handlowego.
Zespół tworzą absolwenci wydziału zarządzania i marketingu Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach oraz wydziału prawa i administracji, kierunek prawo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Do zespołu należą także inspektorzy nadzoru budowlanego posiadający samodzielne uprawnienia w budownictwie oraz administratorzy z wieloletnim doświadczeniem. Z Grupą Biurowiec współpracują sprawdzone firmy z zakresu sprzątania i ochrony obiektów.
Nasze przedsiębiorstwo posługuje się w wykonywaniu usług z zakresu zarządzania nieruchomościami licencją państwową nr 19246 i nr 11020 (zarządzanie nieruchomościami) oraz 14342 (pośrednictwo w obrocie nieruchomościami) . Licencje są gwarancją należytego, w pełni profesjonalnego wykonywania powierzonych nam czynności. Zapraszamy do współpracy >>
3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
Jak już wspomniano we wstępie ustawodawca wprowadził zasadę, iż uchwały wspólnoty mieszkaniowej zapadają większością głosów. Większość tę oblicza się według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej.
Od powyższej zasady dopuszczalne są wyjątki. Ustawodawca dopuścił możliwość obliczenia większości głosów w ten sposób, iż na każdego właściciela przypada jeden głos. Taki sposób obliczania głosów zalecany jest szczególnie w tych budynkach, w których wielkość lokali, a tym samym wielkość udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest rażąco zróżnicowana.
Zasada „jeden właściciel – jeden głos”
Treść przepisu art. 23 ust. 2 Ustawy o własności lokali wskazuje, iż aby możliwe było zagłosowanie wedle zasady „jeden właściciel – jeden głos”, konieczne jest wyrażenie zgody na ten sposób głosowania przez poszczególnych właścicieli, czy to w formie uchwały czy w formie umowy.
Wyrażenie zgody na głosowanie nad uchwałą zgodnie z ww. zasadą w formie uchwały jest skuteczne tylko wówczas, gdy uchwała zezwalająca na podjęcie w tym trybie uchwały spełnia następujące warunki:
jest podjęta większością głosów liczoną według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej,
jest podjęta przed rozpoczęciem głosowania nad uchwałą właściwą,
określa indywidualnie przedmiot uchwały właściwej, która ma być podjęta wedle zasady „jeden właściciel – jeden głos”.
Kiedy uchwała jest nieważna?
W doktrynie pierwotnie dopuszczano możliwość głosowania metodą „jeden właściciel – jeden głos” w sprawach, które nie są indywidualnie oznaczone. Obecnie tak w doktrynie jak i orzecznictwie dominuje pogląd, iż niedopuszczalne jest ustanowienie we wspólnocie mieszkaniowej zasady głosowania wszystkich uchwał według reguły „jeden właściciel – jeden głos”. Uchwała przewidująca taką zasadę jest nieważna (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 lipca 2009 r., sygn. akt II CSK 83/2009)1.
Ustawa przewiduje, iż zmiana sposobu głosowania nad uchwałami może oprócz uchwały zostać wyrażona również w drodze umowy.
Chodzi o umowę, o której mowa w art. 18 Ustawy o własności lokali, tj. umowę określającą sposób zarządu nieruchomością wspólną. Umowa ta powinna być zawarta w formie aktu notarialnego i winna określać przedmiot uchwał, w których dopuszcza się ten sposób głosowania.
Pojawiają się w doktrynie poglądy, iż w razie wprowadzenia systemu głosowania „jeden właściciel – jeden głos” w umowie określającej sposób zarządu nieruchomością wspólną, z uwagi na swobodę kontraktową właściciele lokali mogą bez żadnych ograniczeń wprowadzić do umowy określającej sposób zarządu nieruchomością wspólną (art. 18 ust. 1 UWL) dogodny dla nich system liczenia głosów: „jeden właściciel – jeden głos”. Pogląd ten jest jednak odosobniony, a podejmowanie uchwał tą metodą jest obarczone ryzykiem, gdyż nie można zgodnie z dominującą linią orzeczniczą ustalać sposobu głosowania na przyszłość, co do obecnie nieistniejących uchwał.
Uchwały podjęte na podstawie nieważnej uchwały, wskazującej sposób głosowania nad wszystkimi uchwałami wedle zasady „jeden właściciel – jeden głos” dają podstawę do żądania ustalenia nieistnienia tych uchwał, wobec braku przewidywanej Ustawą o własności lokali większości. Sąd Najwyższy w przywołanym powyżej wyroku wypowiedział się, iż uchwała podjęta w trybie „jeden właściciel – jeden głos” bez wymaganej większości głosów liczonej według większości udziałów jest uchwałą nieistniejącą. Podkreślenia wymaga okoliczność, iż podstawowym kryterium przy ustalaniu czy uchwała istnieje czy nie jest fakt, czy za uchwałą głosowali właściciele reprezentujący większość (ponad 50% udziałów) w nieruchomości wspólnej.
Gdy jeden lokal ma kilku właścicieli
W przypadku gdy jeden lokal ma kilku współwłaścicieli nie głosują oni oddzielnie częścią swojego udziału. Powinni oni podjąć odrębnie we własnym gronie decyzję, w jaki sposób głosować danym udziałem. W związku z tym, że Kodeks cywilny w żaden sposób nie formalizuje jak, gdzie i w jakiej formie współwłaściciele mają wyrażać swoją zgodę można dopuścić sytuację, że właściciel podczas glosowania głosuje jako współwłaściciel lokalu. Z tym, że przy liczeniu głosów „za” zarząd może uwzględnić głos związany z „lokalem we współwłasności” tylko jeżeli współwłaściciele tego lokalu wyrazili na to zgodę.
Rygorystyczne podejście sądów i przedstawicieli doktryny do przyjęcia metody głosowania według zasady „jeden właściciel – jedne głos” zdaje się wykluczać również możliwość podjęcia uchwały lub podpisania umowy, która określa w sposób ogólny zakres spraw, które mogą być głosowane wedle tej zasady, np. wszystkie uchwały w zakresie zaliczek na nieruchomość wspólną, wszystkie uchwały w przedmiocie zmian osobowych w organach wspólnoty. W kwestii tej nie wypowiedział się do chwili obecnej Sąd Najwyższy. Należy zauważyć, iż podejmowanie uchwał w określonych wcześniej, uchwałą lub umową sprawach obarczone jest ryzykiem uznania ich za nieistniejące z uwagi na rygorystyczne podejście sądów, iż metodą tą mogą być głosowane jedynie konkretne uchwały.
Jak głosują małżonkowie?
Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym. Przy czym każdy z małżonków może samodzielnie nim zarządzać. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku. Jednak małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka, z wyjątkiem czynności w bieżących sprawach życia codziennego lub zmierzającej do zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny albo podejmowanej w ramach działalności zarobkowej. Sprzeciw jest skuteczny wobec osoby trzeciej, jeżeli mogła się z nim zapoznać przed dokonaniem czynności prawnej. Jeżeli jeden z małżonków odmawia zgody albo jeżeli porozumienie z nim napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, drugi małżonek może zwrócić się do sądu o zezwolenie na dokonanie czynności. Z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków pozbawić drugiego małżonka samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym; może również postanowić, że na dokonanie czynności zamiast zgody małżonka będzie potrzebne zezwolenie sądu. Zatem jeżeli mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej stanowi majątek wspólny małżonków do wykonywania praw we wspólnocie mieszkaniowej, czyli np. głosowania nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej małżonek nie potrzebuje pełnomocnictwa drugiego małżonka. Zatem dla ważności głosu wystarczy podpis na uchwale złożony przez jednego z małżonków, co oczywiście nie wyklucza sytuacji, w której obydwoje małżonkowie razem głosują nad uchwałą. Każdy z małżonków może sam wykonywać prawo głosu chyba, że drugi małżonek sprzeciwił się dokonaniu czynności i zawiadomił o tym zarząd przed jej dokonaniem. Inaczej będzie wyglądała sytuacja gdy lokal we wspólnocie mieszkaniowej stanowi własność tylko jednego z małżonków, tzn. wchodzi w skład jego majątku osobistego. Do majątku osobistego każdego z małżonków należą między innymi: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił oraz przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego. Wówczas powyższe zasady nie mają zastosowania bo lokal ma tylko jednego właściciela. Wówczas małżonek nie będący właścicielem lokalu potrzebuje pełnomocnictwa od współmałżonka będącego właścicielem.
Wyjątki od reguły
Wyjątkowo ustawa dopuszcza ustalenie głosowania metodą „jeden właściciel – jeden głos”, bez obowiązku podjęcia uprzedniej uchwały w przypadku, gdy suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie. Wówczas głosowanie wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej. Podkreślenia wymaga okoliczność, iż przyjęcie takiego sposobu głosowania nie jest uzależnione od podjęcia uchwały przez właścicieli lokali we wspólnocie (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 7 października 2005 r., sygn. akt IV CK 129/05).
Podejmowanie decyzji w małej wspólnocie mieszkaniowej
Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności. W języku potocznym takie wspólnoty nazywa się małymi wspólnotami mieszkaniowymi, w odróżnieniu od dużych wspólnot mieszkaniowych zarządzanych na podstawie Ustawy o własności lokali. W takiej małej wspólnocie mieszkaniowej nie ma uchwał i całej procedury ich podejmowania. Nie ma też obowiązku zwoływania zebrań, a właściciele zarządzają nieruchomością sami i podejmują decyzje w formie zgody. Wydatki i ciężary związane z nieruchomością wspólną ponoszą w stosunku do wielkości swoich udziałów. Jak wynika z uregulowań Kodeksu cywilnego do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli liczona według wielkości udziałów. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Do czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą, co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
dr Ryszard Strzelczyk, Aleksander Turlej Własność lokali. Komentarz, 2010,
Adam Doliwa Komentarz do ustawy o własności lokali, fragment pozycji: Prawo mieszkaniowe. Komentarz, 2006,
Gerard Bieniek, Zenon Marmaj Własność lokali. Komentarz, 2008.
komisjarewizyjna
komisjarewizyjna, 05.11.2013r., 15:53:54
Zgodnie z treścią przepisu art. 23 Ustawy o własności lokali (UWL):
1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
Art. 32 UWL
1. O zebraniu właścicieli zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania.
2. W zawiadomieniu należy podać dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. W wypadku zamierzonej zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali należy wskazać treść tej zmiany
Na podstawie art. 27 UoWL: "...Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną..."
Zarząd zbiera udziały pod pewną uchwałą TYLKO w drodze indywidualnego zbierania podpisów ,wcześniej nie powiadamiając właścicieli o możliwości takiego oddania głosu ,gdzie będzie taka możliwość i w jakim czasie .Z uchwałą trafiali do wybranych ,czytaj swoich .W ten sposób tylko 58% procent właścicieli dużej wspólnoty wzięło udział w głosowaniu .
Kto upoważnił zarząd (w końcu to zarząd ma zbierać podpisy) do samodzielnego podejmowania decyzji przekraczajacej zarząd zwykły i niezawiadomienia wszystkich właścicieli, czyli de facto pozbawienia niektórych właścicieli ich ustawowego prawa do decyzji, do oddania głosu (obowiązek współdziałania w zarządzie NW), że będzie głosowana jakaś uchwała? Czy powyższy przykład głosowania jest zgodny z prawem ?
Działalność gospodarcza jest ściśle powiązana z osobą przedsiębiorcy, a w chwili śmierci spadkobiercy uzyskują w spadku majątek zmarłego również wykorzystywany w działalności. Przepisy obowiązujące jeszcze...
Działalność gospodarcza jest ściśle powiązana z osobą przedsiębiorcy, a w chwili śmierci spadkobiercy uzyskują w spadku majątek zmarłego również wykorzystywany w działalności. Przepisy obowiązujące jeszcze parę lat temu nie dawały jednak możliwości kontynuacji działalności zmarłego przedsiębiorcy. Sytuacja zmieniła się wraz z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.
Przepisy ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego1) zawierają szczegółowe regulacje nakładające tak obowiązek uiszczania odszkodowania...
Przepisy ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego1) zawierają szczegółowe regulacje nakładające tak obowiązek uiszczania odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego przez osobę, która utraciła prawo do takiego lokalu, jak też różnicują wysokość odszkodowania z uwzględnieniem przesłanek podmiotowych.
Wiadomo, że dla każdego inwestora na etapie projektowania i budowy ograniczeniem są przepisy Prawa budowlanego (w tym art. 5–6 PB) oraz odpowiednio przepisy innych ustaw oraz techniczno-budowlane, tj....
Wiadomo, że dla każdego inwestora na etapie projektowania i budowy ograniczeniem są przepisy Prawa budowlanego (w tym art. 5–6 PB) oraz odpowiednio przepisy innych ustaw oraz techniczno-budowlane, tj. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Powracamy do problematyki związanej z urządzeniami wodociągowymi i kanalizacyjnymi, którą poruszyłem we wrześniowym wydaniu miesięcznika1). Zasygnalizowałem wówczas trudności w ustalaniu granic odpowiedzialności...
Powracamy do problematyki związanej z urządzeniami wodociągowymi i kanalizacyjnymi, którą poruszyłem we wrześniowym wydaniu miesięcznika1). Zasygnalizowałem wówczas trudności w ustalaniu granic odpowiedzialności odbiorcy i dostawcy w zakresie sieci i przyłączy. W poniższym artykule zajmę się procedurą przekazywania urządzeń do majątku dostawcy.
O przesłance samodzielności działek budowlanych mających dostęp do drogi publicznej stanowią przepisy prawa. Zapewnienie dostępu do drogi publicznej jest obowiązkiem inwestora, a dostęp do drogi publicznej...
O przesłance samodzielności działek budowlanych mających dostęp do drogi publicznej stanowią przepisy prawa. Zapewnienie dostępu do drogi publicznej jest obowiązkiem inwestora, a dostęp do drogi publicznej jest warunkiem wydania inwestorowi decyzji o warunkach zabudowy, także warunkiem podziału działek.
Właściciele albo użytkownicy wieczyści nieruchomości, ukształtowanych w sposób uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie, mogą złożyć zgodny wniosek o połączenie i ponowny podział na działki gruntu,...
Właściciele albo użytkownicy wieczyści nieruchomości, ukształtowanych w sposób uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie, mogą złożyć zgodny wniosek o połączenie i ponowny podział na działki gruntu, jeżeli przysługują im jednorodne prawa do tych nieruchomości.
Coraz powszechniejszą praktyką jest nabywanie lokali mieszkalnych, przeznaczanych na najem krótkoterminowy. Często w takim lokalu, poza wynajmującym, mieszka kilka, a nawet kilkanaście osób.
Coraz powszechniejszą praktyką jest nabywanie lokali mieszkalnych, przeznaczanych na najem krótkoterminowy. Często w takim lokalu, poza wynajmującym, mieszka kilka, a nawet kilkanaście osób.
Z mocy art. 84 ustawy zasadniczej – Konstytucji, ramą dla zasady powszechności opodatkowania jest dana ustawa podatkowa, która powinna określać precyzyjnie przedmiot opodatkowania, jak też adresatów tego...
Z mocy art. 84 ustawy zasadniczej – Konstytucji, ramą dla zasady powszechności opodatkowania jest dana ustawa podatkowa, która powinna określać precyzyjnie przedmiot opodatkowania, jak też adresatów tego obowiązku podatkowego. Czy ta norma odnosi się wyłącznie do podatków, czy też do innych opłat publiczno-prawnych, w tym opłat ustalanych przez gminy, w oparciu o delegacje ustawowe?
Przepisy RODO, jak i oparte na ich podstawie poglądy tak doktryny, jak i orzecznictwa jednoznacznie wskazują, iż monitoring wizyjny na terenie osiedla mieszkaniowego może być wprowadzany tylko wtedy, gdy...
Przepisy RODO, jak i oparte na ich podstawie poglądy tak doktryny, jak i orzecznictwa jednoznacznie wskazują, iż monitoring wizyjny na terenie osiedla mieszkaniowego może być wprowadzany tylko wtedy, gdy inne, mniej inwazyjne metody zapewniania bezpieczeństwa są niewystarczające.
Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegającej podziałowi, nie może być stroną postępowania podziałowego ani przeciwdziałać zatwierdzeniu przedłożonego projektu podziału,...
Osoba niebędąca właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegającej podziałowi, nie może być stroną postępowania podziałowego ani przeciwdziałać zatwierdzeniu przedłożonego projektu podziału, podobnie jak osoba, która zgłasza roszczenia do nieruchomości podlegającej podziałowi.
Samowola budowlana jest zdarzeniem ciągłym, a trwa od momentu jej powstania, poprzez wydanie decyzji o nakazie rozbiórki, aż do czasu likwidacji skutków samowoli, a więc rozebrania obiektu. Samowola budowlana...
Samowola budowlana jest zdarzeniem ciągłym, a trwa od momentu jej powstania, poprzez wydanie decyzji o nakazie rozbiórki, aż do czasu likwidacji skutków samowoli, a więc rozebrania obiektu. Samowola budowlana nie ulega przedawnieniu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Z mocy prawa oraz według umowy, dostawca dostarcza wodę dla odbiorców swoją siecią wodociągową. Sieć wodociągowa to – według prawa – układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi...
Z mocy prawa oraz według umowy, dostawca dostarcza wodę dla odbiorców swoją siecią wodociągową. Sieć wodociągowa to – według prawa – układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda. Są one w posiadaniu dostawcy – przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego lub danej gminy, która jest często właścicielem takiego przedsiębiorstwa, spółki (przepisy art. 49 KC oraz ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę) i to na niej ciąży obowiązek jej konserwacji.
W praktyce przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa bardzo wiele pytań wywołuje kwestia rejestracji działalności gospodarczej w lokalach, których udział w gruncie, jako prawo związane...
W praktyce przekształcenia użytkowania wieczystego we własność z mocy prawa bardzo wiele pytań wywołuje kwestia rejestracji działalności gospodarczej w lokalach, których udział w gruncie, jako prawo związane z własnością lokalu, ulega przekształceniu w prawo własności. Fakt ten ma bowiem wypływ na wysokość opłat z tytułu przekształcenia.
Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego...
Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego oraz spółdzielczego własnościowego prawa. To ostatnie, pomimo że jest prawem najbardziej zbliżonym do własności, własnością nie jest, zatem właścicielowi takiego prawa nie przysługuje prawo użytkowania wieczystego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów....
Na podstawie art. 154 ust. 1 i 2 Kodeksu cywilnego domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.
Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.
Przez ponad dwa lata, bo do końca lipca 2024 roku, samorządy terytorialne będą mogły na prostszych zasadach adaptować pustostany na mieszkania dla uchodźców.
Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej,...
Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej, prokurentem, likwidatorem, a także zatrudniony lub świadczący usługi na rzecz jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej główny księgowy, radca prawny lub adwokat. Zakaz ten stosuje się także do innych osób, o ile podlegają członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu”.
Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...
Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.
Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty,...
Zwracam się z pytaniem dotyczącym prowadzenia książki obiektu budowlanego we wspólnocie mieszkaniowej. Deweloper wybudował budynek mieszkalny wielorodzinny, w skład którego wchodzą trzy połączone segmenty, tworzące jedną nieruchomość. Czy dopuszczalne jest prowadzenie trzech książek obiektu, osobno dla każdego z tych segmentów? – pyta Czytelnik.
Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie...
Przed nami kolejne zmiany Prawa budowlanego, a tymczasem jeszcze nie oswojono się ze zmianami ostatnio w nim dokonanymi. Nie oswoili się inwestorzy, ani też organy administracji budowlanej, które różnie interpretują to prawo wobec inwestorów oraz wobec władających obiektami budowlanymi, właścicieli lub zarządców takich obiektów.
Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym...
Uchwała zarządu dzielnicy w sprawie odmowy zakwalifikowania do zamiany zajmowanego lokalu na lokal o zbliżonym metrażu nie kreuje stosunku cywilnoprawnego. Chodzi o wykonanie zadania o charakterze publicznoprawnym i dlatego osoba, która nie uzyskała wpisu na listę oczekujących na zamianę lokalu ma możliwość złożenia skargi na uchwałę rozumianą jako akt z zakresu administracji publicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania...
Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania z nieruchomości wspólnej stanowi źródło licznych konfliktów pomiędzy właścicielami lokali.
Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z...
Przepisy regulujące kwestie dojazdu i dojścia do nieruchomości znajdują się w wielu ustawach. Ich wielość nie ułatwia prawidłowego określenia praw i obowiązków związanych z organizacją i korzystaniem z takiego dojazdu.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.