Osiedla pod pandemicznym nadzorem

Zgodnie z zapisem ustawy, obowiązkowej dezynfekcji podlegać mają przestrzenie wspólne w budynku, a także powierzchnie dotykowe
fot. pixabay
Zagrożenia związane z pandemią COVID-19 postawiły nowe wyzwania w zakresie ochrony zdrowia przed niemal każdą branżą. W znacznym stopniu wpłynęły na funkcjonowanie budynków, w murach których znajdują się skupiska ludzi.
Zobacz także
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej S.A. Jak zmienić swojego zarządcę nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami to dość trudna branża. Na rynku działa wiele firm, które oferują tego typu usługi. Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby działające w zarządach Wspólnot Mieszkaniowych...
Zarządzanie nieruchomościami to dość trudna branża. Na rynku działa wiele firm, które oferują tego typu usługi. Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby działające w zarządach Wspólnot Mieszkaniowych i proszą nas o przygotowanie oferty na zarządzanie, ponieważ nie są zadowolone ze współpracy z dotychczasowym zarządcą.
mgr Jarosław Kowszuk Czystość i porządek na nieruchomości

Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.
Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.
dr Kazimierz Dudziński Zarząd przeciwny opomiarowaniu kosztów ogrzewania

Pomimo obowiązywania nowych przepisów, zarząd wspólnoty mieszkaniowej jest przeciwny instalowaniu podzielników kosztów ogrzewania. Na zebraniu taki wniosek zarządu uzyskał większość głosów. Czy jest to...
Pomimo obowiązywania nowych przepisów, zarząd wspólnoty mieszkaniowej jest przeciwny instalowaniu podzielników kosztów ogrzewania. Na zebraniu taki wniosek zarządu uzyskał większość głosów. Czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa? Co można zrobić, aby doprowadzić do opomiarowania budynku?
O ile decyzją władz mogło zostać ograniczone funkcjonowanie galerii handlowych, biur i urzędów, o tyle dbałość o bezpieczeństwo w osiedlowych budynkach pozostała li tylko w gestii ich administratorów. Jakie narzędzia wykorzystali, aby sprostać temu niezwykle trudnemu zadaniu?
Po pierwsze – DDM
Na początku pandemii, gdy sytuacja przypominała błądzenie w ciemności, zalecenia rządowe inspirowane rekomendacjami WHO zmieniały się jak w kalejdoskopie. W końcu, w porozumieniu z lekarzami epidemiologami, uznano, że najbardziej skutecznym i jednocześnie najtańszym sposobem zapobiegania zakażeniu SARS-CoV-2 jest zasada DDM, czyli Dystans, Dezynfekcja, Maseczka. O ile skrajne z zaleceń – dystans i maseczka – kierowane są indywidualnie do każdego z nas, o tyle konieczność dezynfekcji pomieszczeń w znacznym stopniu spadła na zarządców i administratorów budynków. Jest to zadanie stosunkowo nowe, zatem konieczne było szybkie i skuteczne wypracowanie narzędzi, pozwalających na jego wypełnienie.
Zanim opracowane zostały odgórne wytyczne, w oparciu o zdrowy rozsądek i własne doświadczenia, administratorzy budynków organizowali cykliczne dezynfekcje klatek schodowych, korytarzy i wind. W blokach pojawili się pracownicy spółdzielni bądź wyspecjalizowanych firm, którzy środkiem wirusobójczym spryskiwali przestrzeń wspólną, a także przecierali przyciski, klamki i poręcze. Ciężar finansowy tego zadania nie jest mały – miesięcznie koszt dezynfekcji jednego budynku oscyluje w okolicach 3000 zł.
Mniej więcej w połowie maja pojawiły się pierwsze, konkretne wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, odwołujące się do art. 22 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, które potwierdziły fakt odpowiedzialności właścicieli, posiadaczy lub zarządzających nieruchomością za utrzymanie jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym.
Zgodnie z zapisem ustawy, obowiązkowej dezynfekcji podlegać mają przestrzenie wspólne w budynku (podłogi, schody, wnętrza wind itp.), a także powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty, domofony, przyciski w windach, skrzynki pocztowe itp.). Częstotliwość przeprowadzania dezynfekcji oraz przedział czasowy pomiędzy nimi powinny być poprzedzone analizą uwzględniającą wielkość i rodzaj obiektu (otwarty czy zamknięty), średnią liczbę osób przemieszczających się w częściach wspólnych, rodzaj powierzchni, z którymi stykają się osoby, możliwość wietrzenia pomieszczenia i części wspólnych, np. przez otwarcie okien, a także metod i rodzajów środków stosowanych do dezynfekcji.
Informacje dotyczące zatwierdzonych przez GIS preparatów biobójczych znalazły się na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, gdzie są na bieżąco aktualizowane.
W opublikowanych na stronie GIS wytycznych dość szczegółowo odniesiono się do postępowania w przypadku mieszkańców przebywających na kwarantannie. Tam, gdzie było to możliwe, przełożone zostały wizyty pracowników technicznych, a w przypadku awarii, decyzja o interwencji podejmowana jest indywidualnie, w uzgodnieniu z Sanepidem. GIS określił też model postępowania pracowników technicznych, w przypadku konieczności wejścia na teren lokalu, regulujący zasady kontaktu z mieszkańcami oraz stosowania środków ochrony indywidualnej.
Istotne prawne umocowanie pojawiło się również w kwestii udostępniania nieruchomości lub części wspólnej pracownikom administracji. Do odwołania obowiązuje przepis nakazujący udostępnienie, w celu zwalczania epidemii, nieruchomości, lokali i terenów, jeżeli są one przewidziane w planie, o którym mowa w art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. O obowiązku takim właściciela nieruchomości, lokalu i terenu informuje wojewoda, na podstawie informacji uzyskanej od właściwego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
W artykule:• Po pierwsze – DDM
|