Ochrona osiedli mieszkaniowych

Potrzeba bezpieczeństwa, w szczególności w miejscu zamieszkania, jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka
fot. pixabay
Z jednej strony – chronią i zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom osiedla, z drugiej – odbierają prywatność i niekiedy naruszają przepisy RODO. Mowa o instalacjach dotyczących kontroli dostępu, takich jak monitoring czy instalacje domofonowe z wizją. Jednak wszystko da się pogodzić i warto to robić, gdyż współczesne zagrożenia wymagają stosowania nowoczesnych rozwiązań zabezpieczających.
Zobacz także
RUBBERPRO Guma i silikon - wielość zastosowań

Maty gumowe i silikonowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, a to zainteresowanie zawdzięczają swoim wyjątkowym właściwościom. Zastosowanie tych materiałów jest szerokie i obejmuje...
Maty gumowe i silikonowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, a to zainteresowanie zawdzięczają swoim wyjątkowym właściwościom. Zastosowanie tych materiałów jest szerokie i obejmuje wiele dziedzin. Sprawdzamy, czym charakteryzuje się płyta i mata gumowa i w jakich branżach można dostrzec jej obecność.
Crisoma Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody....
Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody. Proporcje użytych składników decydują o wyglądzie i jakości materiału.
Elektrolux Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej

Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości....
Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości. Dostępne na rynku zmywarki podzielić można na modele wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy. Urządzenia wolnostojące umożliwiają zdecydowanie większą swobodę montażu, doskonale sprawdzając się głównie w dużych kuchniach. Decydując się na zakup zmywarki do swojej kuchni, powinniśmy przyjrzeć...
Nie od dziś wiadomo, że najprostsze rozwiązania bywają najlepsze. Z pewnością do tej kategorii należy ogrodzenie osiedla i stworzenie zamkniętej enklawy. W takim miejscu mieszkańcy nie tylko czują się zabezpieczeni przed kradzieżami i włamaniami, ale także np. przed osobami spożywającymi alkohol i wandalami, czy roznosicielami ulotek, które są najczęstszą przyczyną bałaganu na klatkach schodowych i w otoczeniu.
Mieszkańcom wjazd na takie osiedle umożliwia najczęściej pilot sterujący szlabanem, który dodatkowo może uruchamiać bramę wjazdową do podziemnego parkingu, jeśli taki jest częścią budynku czy osiedla. Z mieszkania lokatorzy mogą otworzyć bramę za pomocą przycisku na podobnej zasadzie, na jakiej funkcjonują domofony i wideofony. Niektóre systemy pozwalają również na sterowanie szlabanem bądź bramą za pomocą telefonu komórkowego.
W oku kamery
Monitoring to popularne rozwiązanie, podnoszące poziom bezpieczeństwa również na zamkniętych osiedlach. Liczba kamer, na jaką zdecyduje się administrator, zależy od potrzeb mieszkańców i liczby budynków. Tego typu urządzenia powinny być zamontowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz bloków, w tym na parkingach i placach zabaw. Korzyści, jakie płyną z monitoringu to z jednej strony prewencja – potencjalny złodziej bądź inny przestępca, mając świadomość obecności kamer może zrezygnować z wejścia na teren osiedla, a z drugiej możliwość odczytania zapisu kamer po ewentualnym zdarzeniu i ułatwienie odnalezienia sprawcy.
Instalacja kamer ma jednak swoich przeciwników, którzy uznają ich obecność za naruszanie prywatności i próbują wojować, powołując się na RODO.
I w istocie, instalacja monitoringu wiąże się z naruszaniem prawa do prywatności i ochrony wizerunku. Kamery bowiem nagrywają nie tylko złodziei, ale wszystkie osoby, które znajdują się na danym terenie. Dlatego nawet w pełni legalnie zamontowany monitoring we wspólnocie mieszkaniowej może być teoretycznie źródłem roszczeń – nie tylko przez członków tejże wspólnoty czy spółdzielni, ale także przez osoby trzecie.
Roszczenia takie mogą wiązać się z koniecznością zapłaty pewnej kwoty, zniszczenia nagrań bądź nawet likwidacji systemu monitoringu. Są one rozpatrywane na drodze sądowej, a w trakcie procesu to powód musi udowodnić, że monitoring narusza jego prywatność. Ale zainstalowanie monitoringu na terenie wspólnoty mieszkaniowej nie jest jednak bezprawne. Stanowi bowiem działanie, podejmowane w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa, a zatem jest to interes uzasadniony. Kupując mieszkanie na osiedlu wyposażonym w monitoring właściciel akceptuje ten stan rzeczy i nie ma możliwości jego zaskarżenia. Jeżeli zaś potrzeba zamontowania monitoringu pojawia się już po jakimś czasie od zamieszkania, niezbędne jest podjęcie stosownej uchwały, w której większością udziałów wyrażono wolę zainstalowania monitoringu oraz przewidziano środki finansowe na tę inwestycję.
Nie tylko członkowie wspólnoty mogą uznać, że monitoring narusza ich prawo do ochrony wizerunku. Również osoby trzecie, wkraczając na teren wspólnoty, mogą wnieść o likwidację monitoringu.
W tej sytuacji jednak pierwszeństwo ma prawo własności przysługujące wspólnocie mieszkaniowej. Zatem osoba trzecia, wchodząc na teren prywatny wspólnoty, musi dostosować się do panujących tam zasad, a nie odwrotnie.
Właściciel terenu bądź wspólnota mieszkaniowa ma więc pełne prawo do dysponowania swoją przestrzenią, a więc również do zamontowania monitoringu. Przy jego instalacji należy jednak pamiętać, by kamery swoim zasięgiem nie obejmowały np. wejść do mieszkań.
Kontrola dostępu
Potrzeba bezpieczeństwa, w szczególności w miejscu zamieszkania, jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Dlatego niemal każdy dom jest wyposażony w różne instalacje kontroli dostępu. Od zwykłych domofonów zainstalowanych przy wejściu do systemów zawierających systemy monitoringu oraz weryfikacji stałych użytkowników na terenie chronionych osiedli. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych budynki są chronione za pomocą różnych środków technicznych.
Urządzeniami montowanymi zazwyczaj na drzwiach wejściowych, minimalizującymi ryzyko nieautoryzowanego dostępu do budynku bądź określonej jego strefy są tzw. kontrolery dostępu i czytniki kart. Na rynku znaleźć można tego typu urządzenia, wymagające weryfikacji przy wejściu i wyjściu, lub tylko przy wejściu. Mogą one mieć charakter szyfratora numerycznego lub alfanumerycznego, wymagającego wprowadzenia kodu.
W ofertach producentów znajdziemy zarówno czytniki z klawiaturami, jak i bez. Uwierzytelnianie następuje poprzez użycie transpondera lub wpisanie hasła. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, możliwe jest zastosowanie obu zabezpieczeń jednocześnie. W bardziej zaawansowanych systemach stosuje się identyfikatory w postaci kart z nadrukowanym kodem kreskowym, kart magnetycznych, zbliżeniowych lub chipowych. Natomiast dla tych, którym to nie wystarcza producenci proponują funkcje dodatkowe, jak przekierowania wezwań do telefonu, np. komórkowego, a obrazu do telewizora lub komputera pracującego w sieci intra- lub Internet.
Starą instalację da się zmodernizować
Najtrudniejsze jest rozszerzenie możliwości istniejącej już instalacji i dostosowanie jej do zmieniających się wymagań użytkowników. Istnieje jednak obecnie na rynku wiele systemów, które można wykorzystać przy modernizacji istniejącej instalacji. Pozwalają one na zamianę najprostszej nawet instalacji dzwonkowej na instalację domofonową lub wideo- -domofonową, również na wyposażoną w typowe elementy systemów kontroli odstępu, pozwalające na szybkie weryfikowanie osób uprawnionych do wejścia.
We wszystkich większych obiektach – budynkach wielorodzinnych, biurowcach, gmachach użyteczności publicznej – analogowe systemy domofonowe są sukcesywnie wypierane przez cyfrowe, wygodniejsze w użyciu. Tablice z przyciskami wypierają klawiatury cyfrowe, pozwalające na wprowadzenie kodu, co sygnalizowane jest dźwiękiem powiadomienia w lokalu, do którego przyporządkowany jest wprowadzony ciąg cyfr. Najczęściej używa się ciągów czterocyfrowych, ale wielu producentów umożliwia wprowadzanie znacznie dłuższych sekwencji. Systemy te mogą być wyposażone w elektroniczną listę lokatorów. Najprostsze listy umożliwiają przewijanie na wyświetlaczu pełnej listy alfabetycznie ułożonych nazw.
Przycisk wywoławczy natomiast służy dodatkowo do wywołania ochrony, a w budynkach wyposażonych w system concierge – do łączenia z portiernią.
Instalacje domofonowe mogą być wyposażone w instalację wizyjną. Wyparcie systemów analogowych przez cyfrowe sprawiło, że wystarczy dołożyć komponenty wizyjne i ponownie zaprogramować, aby instalację domofonową przekształcić w wideodomofonową, która może spełniać dodatkowe funkcje, np. zapisywać obraz z kamery na typowych kartach pamięci, np. SD. Zapis następuje automatycznie po zarejestrowaniu wywołania, jeśli nikt nie odbierze rozmowy. Oprócz obrazu może zostać zapisany głos, np. informacja od odwiedzającego. Niektóre systemy umożliwiają także zapis w postaci filmu wideo.
Rejestracja zdarzeń
Obraz, który został przechwycony przez kamerę może być – jak wspomniano wyżej – rejestrowany. Najprostsze rejestratory współpracują z komputerem klasy PC za pomocą portu USB. Bardziej zaawansowane rejestratory to urządzenia cyfrowe. W zależności od modelu mogą one zapisywać kilka, a nawet kilkanaście sygnałów wideo i audio. Niektóre wersje współpracują zarówno z kamerami analogowymi, jak i adresowanymi przez IP. Istotną cechą nowoczesnych rejestratorów jest wysoki stopień kompresji, dzięki czemu nie ma potrzeby uwzględniania specjalnych wymagań w stosunku do łącza transmisji danych. Zmniejsza się także zapotrzebowanie na pamięć. Dane zapisywane są na dyskach twardych.
W niektórych modelach uwzględniono nagrywarkę DVD. Tym sposobem wykonywana jest archiwizacja zgromadzonego materiału. Wybrane fragmenty nagrania mogą być eksportowane za pomocą złącza USB.
W opinii ekspertów, dobierając rejestrator, powinniśmy zwrócić uwagę na ilość kamer podłączanych do urządzenia. Ważny jest również typ monitora, który będzie współpracował z rejestratorem.
Jak podkreślają specjaliści, nowoczesne oprogramowanie komputerowe jest w stanie integrować dane pochodzące z systemów alarmowych i urządzeń rejestrujących obraz. Aplikacje tego typu stanowią istotny element kompleksowych stacji monitorujących. Każdemu abonentowi można nadać nawet kilkanaście identyfikatorów. Przypisuje się różne kategorie kodów otrzymywanych od abonenta. Wszystkie sytuacje, które wymagają interwencji są natychmiast zgłaszane. Zdarzenia poddaje się selekcji z możliwością tworzenia raportów dla abonentów, operatorów i systemu stacji.
Rzecz jasna wszystkie dane są dodatkowo archiwizowane, co zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa zgromadzonych informacji.
Firma ochroniarska
Niemal w każdym większym mieście funkcjonują profesjonalne firmy ochroniarskie specjalizujące się w nadzorze obiektów i terenów wspólnoty. Zawierając z taką firmą umowę należy oczekiwać nie tylko przyjazdu patrolu na wezwanie, ale regularnych obchodów i błyskawicznej reakcji w razie zagrożenia.
Bez wątpienia współczesne zagrożenia wymagają zastosowania nowoczesnych rozwiązań, opartych na dostępnych technologiach. Wybór właściwego należy oprzeć na zdefiniowanych niebezpieczeństwach (nieco innych w śródmieściu i na obrzeżach miasta) i potrzebach mieszkańców.