administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wspólnota musi złożyć deklarację śmieciową za wszystkich mieszkańców

Deklaracja śmieciowa za wszystkich mieszkańców
fot. archiwum własne

Deklaracja śmieciowa za wszystkich mieszkańców


fot. archiwum własne

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie z dniem 1 lutego 2015 roku (Dz. U. z 2015 r., poz. 87) dokonała zmian w zakresie podmiotów zobowiązanych do złożenia deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jedną z ważniejszych zmian w tym zakresie jest przeniesienie tego obowiązku z mieszkańców na wspólnotę mieszkaniową.

Zobacz także

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

Redakcja news Do 20 maja rozliczenie roczne ZUS

Do 20 maja rozliczenie roczne ZUS Do 20 maja rozliczenie roczne ZUS

Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 roku do 20 maja.

Przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 roku do 20 maja.

news Komu należy się dodatek za energię?

Komu należy się dodatek za energię? Komu należy się dodatek za energię?

Ryczałt energetyczny to pomoc, której celem jest obniżenie kosztów związanych z wykorzystywaniem energii w gospodarstwach domowych.

Ryczałt energetyczny to pomoc, której celem jest obniżenie kosztów związanych z wykorzystywaniem energii w gospodarstwach domowych.

Zgodnie z ustawą o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.) [dalej: uwl] ustawodawca przewidział dwa modele zarządu nieruchomością wspólną. W zależności od całkowitej ilości lokali znajdujących się w budynku wspólnoty możemy podzielić na małe i duże. Wspólnota powstaje w momencie wyodrębnienia przynajmniej jednego lokalu, co powoduje, iż jego właścicielem jest inna osoba niż właściciel całej nieruchomości. Wspólnotą małą jest wspólnota, w której liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych jest mniejsza niż siedem. Innymi słowy wspólnotą małą będą tylko takie budynki, w których wyodrębniono przynajmniej jeden lokal a łączna liczba lokali w budynku nie przekracza siedmiu.

Małe wspólnoty prowadzą swoje sprawy bądź przez wyznaczenie osób sprawujący zarząd lub wspólnie, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Dla czynności zwykłego zarządu wymagana jest zgoda członków reprezentujących ponad 50% całości.

Właściciele lokali w dużej wspólnocie mogą wybrać jeden z dwóch wskazanych przez ustawę rodzajów organu: zarządcę albo zarząd. W pierwszym przypadku następuje powierzenie zarządzania (profesjonalnemu) zarządcy na podstawie umowy (bądź uchwały) w trybie art. 18 ust. 1 lub 2a uwl. Określenie sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej następczo w formie aktu notarialnego. Zarząd można powierzyć zarówno osobie fizycznej jak i prawnej.

Natomiast jeżeli właściciele nie określą w umowie sposobu zarządzania nieruchomością wspólną, mają wówczas obowiązek wybrać zarząd (art. 20 uwl). Uchwała o wyborze zarządu określać powinna jego skład oraz kompetencje. Właściciele lokali mają przede wszystkim możliwość wyboru między jednoosobowym a kilkuosobowym zarządem. Jeżeli zarząd jest jednoosobowy, wówczas osoba pełniąca funkcję zarządu składa za wspólnotę wszystkie oświadczenia woli. Zgodnie z art. 21 ust. 2 uwl, gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.

Zarząd działa w imieniu wspólnoty i czynności zwykłego zarządu może wykonywać samodzielnie. Artykuł 22 ust. 3 uwl zawiera przykładowy katalog czynności uznawanych za czynności przekraczające zwykły zarząd. Podkreślić należy, iż składanie deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest czynnością zwykłego zarządu nieruchomością i zarząd wspólnoty może dokonać takiej czynności samodzielnie.

Ustanowienie zarządu wspólnoty liczącej powyżej 7 lokali jest obligatoryjne. W przypadku braku zarządu gmina lub związek międzygminny wykonujący zadania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi może zastosować art. 138 § 3 ordynacji podatkowej – stanowiący, iż jeżeli osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej nie może prowadzić swoich spraw wskutek braku powołanych do tego organów, organ podatkowy składa do sądu wniosek o ustanowienie kuratora. Brak organu uprawnionego do działania w imieniu wspólnoty powoduje, iż zachodzi potrzeba wyznaczenia przez sąd kuratora, który będzie mógł takie braki uzupełnić.

W art. 6m ustawy o utrzymaniu i czystości porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz 1399 z późn. zm.) [dalej: ucpg] właściciel ma obowiązek złożenia deklaracji dotyczącej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przed zmianą ucpg toczył się spór o to czy poszczególni właściciele czy może wspólnota, jako całość powinna składać deklarację. Ustawa w nie dosyć jasny sposób regulowała tę kwestie, dlatego też ustawodawca nowelizując ucpg w art. 2 ust. 3 wskazał, iż jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową.

Wspólnoty mieszkaniowe po zmianie ucpg zostały jasno wskazane, jako podmioty zobowiązane do złożenia deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiera wiele problemów interpretacyjnych, które powinny zostać przez ustawodawcę doprecyzowane, aby zarówno gminy jaki i mieszkańcy mieli lepszy ogląd sytuacji.

Paweł Sopalski

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Feliks Feliks, 28.09.2015r., 12:42:13 Niestety Ustawa nie precyzuje jak Wspólnota ma wyegzekwować od Własciciela czy Mieszkańca podanie danych. Szczerze mówiac poza wskazaniem kto ma składac deklarację, co swiją drogą i tak było wskazane to w przyapdku Wspólnot zmiana Ustawy nie zmieniła nic.
  • wspólnota;/ wspólnota;/, 17.10.2015r., 23:04:04 Tą ustawą nic dobrego nie zrobili. Nie dali gminie prawa do zdecydowania, czy członkowie mogą rozliczać się oddzielnie. Nikt nie zastanowił się co zrobić jeżeli w budynku znajdują się lokale, których mieszkańcy nie płacą swoich opłat, a środki prawne są nieskuteczne. Wtedy zarządca nie płaci bo nie ma pełnej kwoty i zadłużenie spada na bezsilnych pozostałych mieszkańców. Prawo polskie w żaden sposób pozostałych uczciwie płacących nie chroni. Sprytnie gminy wywalczyły sobie sposób na jeleni, którzy zapłacą za nieuczciwych. Moim zdaniem taka ustawa łamie prawa konstytucyjne o decydowania o swoim losie. To pułapka po prostu. Zrzuca się odpowiedzialność na niewinnych mieszkańców! To skandal!
  • Tadeusz Babicz Tadeusz Babicz, 22.10.2015r., 18:30:46 Pytań do takiej interpretacji jest znacznie więcej. Jak spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota mają realizować politykę gmin dotyczącą ulg - no dajmy na to wielkich rodzin? Sam mieszkam w bloku spółdzielnianym (duża spółdzielnia) i jakoś nie zauważam notorycznych korekt deklaracji. Ludzie z takiego molocha opuszczają miejsce zamieszkania, umierają, rodzą się, przyjeżdżają z zagranicy, i nie tylko, na stałe czy czasowo - w takich przypadkach powinien być już dawno uruchomiony referat migracyjny w takich spółdzielniach, który na bieżąco powinien korygować stan mieszkańców. Dla samej spółdzielni to może ten referat do niczego przydatny, ale jak mają zadbać o, jakby nie było, finanse publiczne same gminy? Jak jest kontrolowany stan odbieranych odpadów (segregowane czy zmieszane) w przypadku zbiorowych altan śmietnikowych? Jak możliwa jest deklaracja selektywnej zbiórki w przypadku czynnych zsypów? Jak mogą zarządzać te zarządy gospodarką odpadową w przypadku wspólnot mieszkaniowych, skoro altana stoi na nie wiadomo czyim gruncie, a jak wiadomo na czyim to i tak nie ma możliwości skoro nie jest ten grunt elementem wspólnym wspólnoty? Na koniec chciałbym zapytać o jakąś publikację dotyczącą kosztów utrzymania takich altan. "Administratora" czytają nie tylko branżowi fachowcy, ale i osoby zainteresowane tematyką. Publicznie mówi się o stawce pobieranej przez gminę i tylko o tym wiedzą mieszkańcy (oczywiście chodzi o budynki wielolokalowe). Nie mówi się nic o dzierżawie i utrzymaniu w odpowiednim stanie higienicznym pojemników na odpady komunalne, nie mówi się o kosztach odbioru wyrzucanych pod altany odpadów wielkogabarytowych czy poremontowych. Przecież nie odbierają takich odpadów firmy śmieciarskie. Czy oddzielone jest od odpadów komunalnych wytwarzanych przez mieszkańców, odbieranie odpadów podobnych do komunalnych wytwarzanych przez firmy korzystające z lokali w budynkach wielolokalowych? Tak można jeszcze wiele więcej znaków zapytania stawiać. Gminy już osiągnęły poziomy odzysku i utylizacji takie, że niedługo będą się od Polski uczyły inne kraje unijne, jakim sposobem, bo u nich do pewnych stanów trzeba było dochodzić latami. Unia, być może pod wrażeniem efektów, opracowała już strategię zaostrzenia wymogów wskaźnikowych i tylko patrzeć jak wyprodukują nowe Dyrektywy. Odnośnie zużytego sprzętu elektrycznego już to chyba nastąpiło. Interesuje mnie również kto będzie odpowiedzialny za niechybne kary dobowe, które nałoży Unia na Polskę za nieprawidłowości. Wiem, za to kto je będzie płacił. Może wynikać z tego, że nie da się nic z tym zrobić, a to jest nieprawda. Można doprowadzić te wszystkie zagadnienia do normalności i pokazać, że w Polsce też się da. Nie poprzez żonglerkę papierową, a poprzez uczciwe i innowacyjne działanie, t.j. poprzez minisortownie.
  • Kwatermistrz Kwatermistrz, 08.03.2016r., 18:54:46 W kilku żołnierskich słowach. Zbieranie i selekcja śmieci to zadanie gminy. Wspólnoty mieszkaniowe to ogół właścicieli lokali, którzy mają kompetencje ustawowe do zarządzania nieruchomością wspólną a nie do indywidualnej własności jakim jest lokal. Śmieci powstają na indywidualnych lokalach tak więc wspólnota nie ma z nimi nic wspólnego. Wspólnota może tylko zorganizować punkt selektywnej zbiórki śmieci np. wybudować wiatę śmietnik ową. Ustawa śmieciowa daje wójtom, burmistrzom, prezydentom miast delegację do ustanowienia inkasenta ze stosownym wynagrodzeniem. Gminy tego nie robią bo interpretują ustawę smieciowa na swoją korzyść czyli uznają, że to wspólnoty a w ich imieniu zarządy za darmo będą wykonywać za nich to zadanie. Jestem członkiem zarządu we wspólnocie i nie składam deklaracji oraz nie płacę do gminy daniny publicznej jaką jest oplata za śmieci za członków wspólnoty. Nikt mi za to nie płaci żebym wykonywał dodatkową pracę. Ustawa śmieciowa po nowelizacji do śmieci. Pozdrawiam.

Powiązane

Anna Ruszczak news e-Doręczenia obowiązkowe w urzędach od grudnia 2023

e-Doręczenia obowiązkowe w urzędach od grudnia 2023 e-Doręczenia obowiązkowe w urzędach od grudnia 2023

Od grudnia 2023 roku e-Doręczenia będą obowiązywać w większości urzędów, m.in. administracji publicznej i jednostek samorządowych. Zastąpią one list polecony.

Od grudnia 2023 roku e-Doręczenia będą obowiązywać w większości urzędów, m.in. administracji publicznej i jednostek samorządowych. Zastąpią one list polecony.

Anna Ruszczak news Nowe kryteria dotacji dla pomp ciepła

Nowe kryteria dotacji dla pomp ciepła Nowe kryteria dotacji dla pomp ciepła

W ramach programu “Czyste Powietrze” nie będzie już dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że skierował do...

W ramach programu “Czyste Powietrze” nie będzie już dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że skierował do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo ws. rekomendowanych zmian w programie.

Anna Ruszczak news Negocjacje dotyczące dyrektywy ws. opodatkowania energii

Negocjacje dotyczące dyrektywy ws. opodatkowania energii Negocjacje dotyczące dyrektywy ws. opodatkowania energii

Dyrektywa w sprawie opodatkowania energii (ang. The Energy Taxation Directive), stanowiąca integralną część pakietu Fit for 55, nadal nie została ukończona. Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie...

Dyrektywa w sprawie opodatkowania energii (ang. The Energy Taxation Directive), stanowiąca integralną część pakietu Fit for 55, nadal nie została ukończona. Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do jak najszybszego zakończenia negocjacji.

Anna Ruszczak news Opóźnienie dyrektywy ws. jakości wody pitnej

Opóźnienie dyrektywy ws. jakości wody pitnej Opóźnienie dyrektywy ws. jakości wody pitnej

Dyrektywa ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dyrektywa 2020/2184) to wiele istotnych zmian. Polska ma opóźnienie we wdrożeniu przepisów.

Dyrektywa ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dyrektywa 2020/2184) to wiele istotnych zmian. Polska ma opóźnienie we wdrożeniu przepisów.

Anna Ruszczak news Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków

Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków Miejskie budynki usuwane z gminnej ewidencji zabytków

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki, na mocy których trzy stołeczne budynki: Kino Relax, gmach dawnej cenzury przy ul. Mysiej 3 oraz willa przy ul. Pogonowskiego 10 na Żoliborzu, muszą zostać usunięte...

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki, na mocy których trzy stołeczne budynki: Kino Relax, gmach dawnej cenzury przy ul. Mysiej 3 oraz willa przy ul. Pogonowskiego 10 na Żoliborzu, muszą zostać usunięte z gminnej ewidencji zabytków (GEZ) – poinformował stołeczny konserwator zabytków i zaapelował o pilną zmianę przepisów.

Anna Ruszczak news Urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej

Urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej Urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej

Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym na rok kolejny, ani na lata przyszłe. Dotyczy to przysługującego pracownikom...

Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym na rok kolejny, ani na lata przyszłe. Dotyczy to przysługującego pracownikom urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.

Piotr Pałka Obywatelska społeczność energetyczna

Obywatelska społeczność energetyczna Obywatelska społeczność energetyczna

7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wyniku której spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować zadania jako obywatelska społeczność energetyczna w...

7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wyniku której spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować zadania jako obywatelska społeczność energetyczna w rozumieniu art. 3 pkt 13f ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.

Anna Ruszczak news Minister podpisał rozporządzenie w związku z patodeweloperką

Minister podpisał rozporządzenie w związku z patodeweloperką Minister podpisał rozporządzenie w związku z patodeweloperką

Podpisałem rozporządzenie w sprawie warunków, jakimi mają odpowiadać budynki i ich lokalizacja – poinformował Waldemar Buda. Podkreślił, że podmioty, które się tym zajmują, powinny usłyszeć: stop patodeweloperce.

Podpisałem rozporządzenie w sprawie warunków, jakimi mają odpowiadać budynki i ich lokalizacja – poinformował Waldemar Buda. Podkreślił, że podmioty, które się tym zajmują, powinny usłyszeć: stop patodeweloperce.

Anna Ruszczak news Unia Europejska rozwiąże problem odpadów z opakowań

Unia Europejska rozwiąże problem odpadów z opakowań Unia Europejska rozwiąże problem odpadów z opakowań

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) zaaprobowała projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR). Ich...

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) zaaprobowała projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR). Ich celem jest ograniczenie problemu rosnącej ilości odpadów opakowaniowych w UE.

Anna Ruszczak news Ważne zmiany w prawie spadkowym

Ważne zmiany w prawie spadkowym Ważne zmiany w prawie spadkowym

15 listopada 2023 roku weszły w życie ważne zmiany w prawie spadkowym. Nowe przepisy rozszerzają pojęcie osób niegodnych dziedziczenia i ułatwiają rodzicom odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka,...

15 listopada 2023 roku weszły w życie ważne zmiany w prawie spadkowym. Nowe przepisy rozszerzają pojęcie osób niegodnych dziedziczenia i ułatwiają rodzicom odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka, co ma znaczenie w sytuacjach, gdy zmarły zostawił po sobie długi.

Anna Ruszczak news Surowe kary za przestępstwa środowiskowe

Surowe kary za przestępstwa środowiskowe Surowe kary za przestępstwa środowiskowe

Unia Europejska nie toleruje już przestępczości środowiskowej. Za najcięższe przykłady łamania prawa będzie grozić 10 lat pozbawienia wolności. Firmy będą też płacić kary do 5 proc. rocznego obrotu lub...

Unia Europejska nie toleruje już przestępczości środowiskowej. Za najcięższe przykłady łamania prawa będzie grozić 10 lat pozbawienia wolności. Firmy będą też płacić kary do 5 proc. rocznego obrotu lub 40 mln euro.

news Czy ogródki działkowe będą zagrożone?

Czy ogródki działkowe będą zagrożone? Czy ogródki działkowe będą zagrożone?

Polski Związek Działkowców ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem dla istnienia ogrodów działkowych. Obawia się on, że projekt planu ogólnego gminy może skutkować zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych...

Polski Związek Działkowców ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem dla istnienia ogrodów działkowych. Obawia się on, że projekt planu ogólnego gminy może skutkować zakazem ujawnienia ROD w planach miejscowych dla większości terenów gmin.

Anna Ruszczak news Porozumienie ws. zmian dyrektywy WEEE

Porozumienie ws. zmian dyrektywy WEEE Porozumienie ws. zmian dyrektywy WEEE

21 listopada 2023 roku Rada UE i Parlament Europejski wypracowali porozumienie w sprawie zmian w przepisach o zbieraniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dotyczy ono dyrektywy nr 2012/19...

21 listopada 2023 roku Rada UE i Parlament Europejski wypracowali porozumienie w sprawie zmian w przepisach o zbieraniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dotyczy ono dyrektywy nr 2012/19 z 4 lipca 2012 r., tzw. dyrektywy WEEE, której postanowienia częściowo unieważnił Trybunał Sprawiedliwości UE.

Anna Ruszczak news Nowe rozporządzenie w sprawie poziomów recyklingu

Nowe rozporządzenie w sprawie poziomów recyklingu Nowe rozporządzenie w sprawie poziomów recyklingu

W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych.

W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych.

Redakcja news Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce w 2023-2024 roku

Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce w 2023-2024 roku Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce w 2023-2024 roku

Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Dlaczego należy ustalić minimalne zużycie...

Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Dlaczego należy ustalić minimalne zużycie ciepła do ogrzewania i poprawnie określić zużycie wody utraconej wskutek awarii? Zapraszamy na szkolenie 7 grudnia 2023 roku!

Anna Ruszczak news Jak uzyskać dodatek gazowy w 2023 roku?

Jak uzyskać dodatek gazowy w 2023 roku? Jak uzyskać dodatek gazowy w 2023 roku?

Kto ogrzewa dom gazem, może starać się o zwrot podatku VAT z rachunków wystawionych w 2023 r. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, żeby otrzymać refundację podatku VAT?

Kto ogrzewa dom gazem, może starać się o zwrot podatku VAT z rachunków wystawionych w 2023 r. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, żeby otrzymać refundację podatku VAT?

Anna Ruszczak news Wielka Fala Renowacji dotrze do Polski

Wielka Fala Renowacji dotrze do Polski Wielka Fala Renowacji dotrze do Polski

Unia Europejska planuje wdrożyć nową dyrektywę budynkową EPBD. Wprowadzenie obowiązku tzw. “Wielkiej Fali Renowacji” w krajach UE oznacza, że do 2030 roku aż 35 mln budynków w całej Unii musi zostać zmodernizowane,...

Unia Europejska planuje wdrożyć nową dyrektywę budynkową EPBD. Wprowadzenie obowiązku tzw. “Wielkiej Fali Renowacji” w krajach UE oznacza, że do 2030 roku aż 35 mln budynków w całej Unii musi zostać zmodernizowane, aby spełnić wymagania narzucone przez Parlament Europejski.

Anna Ruszczak news Plany adaptacji do zmian klimatu

Plany adaptacji do zmian klimatu Plany adaptacji do zmian klimatu

Miasta o liczbie mieszkańców równej lub powyżej 20 tys. zostaną zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA). Taki projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu....

Miasta o liczbie mieszkańców równej lub powyżej 20 tys. zostaną zobowiązane do opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA). Taki projekt znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Do działań adaptacyjnych zobowiązane będą także samorządy województw.

Anna Ruszczak news Nowe projekty rządu w rozwoju cyfryzacji

Nowe projekty rządu w rozwoju cyfryzacji Nowe projekty rządu w rozwoju cyfryzacji

Rejestr Pełnomocnictw Elektronicznych, cyfrowe świadectwo rzeczoznawcy majątkowego oraz nowy maksymalny termin wdrożenia doręczeń elektronicznych - to niektóre z elementów projektowanej przez rząd ustawy...

Rejestr Pełnomocnictw Elektronicznych, cyfrowe świadectwo rzeczoznawcy majątkowego oraz nowy maksymalny termin wdrożenia doręczeń elektronicznych - to niektóre z elementów projektowanej przez rząd ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu rozwoju usług cyfrowych.

Anna Ruszczak news Wróci dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii

Wróci dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii Wróci dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii

Dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii ma obowiązywać przez pół roku - od stycznia do końca czerwca 2024 r. Według nowelizacji ustawy dotyczącej wsparcia odbiorców energii, będą go wypłacać...

Dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii ma obowiązywać przez pół roku - od stycznia do końca czerwca 2024 r. Według nowelizacji ustawy dotyczącej wsparcia odbiorców energii, będą go wypłacać gminy.

Anna Ruszczak news Ważny wyrok TSUE dla frankowiczów

Ważny wyrok TSUE dla frankowiczów Ważny wyrok TSUE dla frankowiczów

14 grudnia 2023 roku TSUE orzekł, że bieg przedawnienia nie może rozpoczynać się dopiero od dnia, w którym umowa kredytowa staje się trwale bezskuteczna.

14 grudnia 2023 roku TSUE orzekł, że bieg przedawnienia nie może rozpoczynać się dopiero od dnia, w którym umowa kredytowa staje się trwale bezskuteczna.

Anna Ruszczak news Unijna reforma rynku energetycznego

Unijna reforma rynku energetycznego Unijna reforma rynku energetycznego

14 grudnia 2023 r. Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego rynku energii elektrycznej. Jej celem jest zmniejszenie zależności segmentu energii elektrycznej...

14 grudnia 2023 r. Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego rynku energii elektrycznej. Jej celem jest zmniejszenie zależności segmentu energii elektrycznej od niestabilnych cen paliw kopalnych, ochrona konsumentów przed skokami cen oraz przyspieszenie wdrażania OZE.

Anna Ruszczak news Uchwały krajobrazowe w miastach pod znakiem zapytania

Uchwały krajobrazowe w miastach pod znakiem zapytania Uchwały krajobrazowe w miastach pod znakiem zapytania

W wielu polskich miastach uchwały krajobrazowe stanęły pod znakiem zapytania. Powodem jest wydane 12 grudnia 2023 roku orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

W wielu polskich miastach uchwały krajobrazowe stanęły pod znakiem zapytania. Powodem jest wydane 12 grudnia 2023 roku orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Anna Ruszczak news Europejska Karta Energetyki Wiatrowej podpisana przez 26 państw UE

Europejska Karta Energetyki Wiatrowej podpisana przez 26 państw UE Europejska Karta Energetyki Wiatrowej podpisana przez 26 państw UE

19 grudnia 2023 roku ministrowie energii 26 państw UE oraz 300 firm podpisali Europejską Kartę Energetyki Wiatrowej (ang. European Wind Charter), formalnie zobowiązując się do realizacji działań przypisanych...

19 grudnia 2023 roku ministrowie energii 26 państw UE oraz 300 firm podpisali Europejską Kartę Energetyki Wiatrowej (ang. European Wind Charter), formalnie zobowiązując się do realizacji działań przypisanych im w ramach tzw. Pakietu Wiatrowego (ang. Wind Power Package).

Wybrane dla Ciebie

Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku »

Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku » Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Posadzki żywiczne - jakie wybrać? Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi »

Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi » Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi »

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości »

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości » Dedykowana platforma dla  zarządców nieruchomości »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Najnowsze produkty i technologie

WAGO Building Industry Days 2025 już wkrótce!

Building Industry Days 2025 już wkrótce! Building Industry Days 2025 już wkrótce!

Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.

Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.

Blue Bolt Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości?

Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości? Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości?

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.

Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu? Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...

Kiona Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.

TrokenTech Sp. z o.o. Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych? Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć...

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć przez lata sprawdzały się jako skuteczna izolacja, z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Inwestycja w tradycyjną naprawę może wiązać się z wysokimi kosztami oraz uciążliwościami dla mieszkańców. Alternatywą, która pozwala zoptymalizować proces remontu, są płynne membrany hydroizolacyjne. W poniższym...

Blue Bolt Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie...

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie komfort i bezpieczeństwo? To możliwe dzięki funkcjonalności współdzielenia i rezerwacji w aplikacji Blue Bolt.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.