Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie z dniem 1 lutego 2015 roku (Dz. U. z 2015 r., poz. 87) dokonała zmian w zakresie podmiotów zobowiązanych do złożenia deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jedną z ważniejszych zmian w tym zakresie jest przeniesienie tego obowiązku z mieszkańców na wspólnotę mieszkaniową.
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
Sąd Najwyższy dopuścił umorzenie przez potrącenie wierzytelności, przysługującej spółdzielni mieszkaniowej z tytułu wpłat na fundusz remontowy.
Sąd Najwyższy dopuścił umorzenie przez potrącenie wierzytelności, przysługującej spółdzielni mieszkaniowej z tytułu wpłat na fundusz remontowy.
Zgodnie z ustawą o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.) [dalej: uwl] ustawodawca przewidział dwa modele zarządu nieruchomością wspólną. W zależności od całkowitej ilości lokali znajdujących się w budynku wspólnoty możemy podzielić na małe i duże. Wspólnota powstaje w momencie wyodrębnienia przynajmniej jednego lokalu, co powoduje, iż jego właścicielem jest inna osoba niż właściciel całej nieruchomości. Wspólnotą małą jest wspólnota, w której liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych jest mniejsza niż siedem. Innymi słowy wspólnotą małą będą tylko takie budynki, w których wyodrębniono przynajmniej jeden lokal a łączna liczba lokali w budynku nie przekracza siedmiu.
Małe wspólnoty prowadzą swoje sprawy bądź przez wyznaczenie osób sprawujący zarząd lub wspólnie, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Dla czynności zwykłego zarządu wymagana jest zgoda członków reprezentujących ponad 50% całości.
Właściciele lokali w dużej wspólnocie mogą wybrać jeden z dwóch wskazanych przez ustawę rodzajów organu: zarządcę albo zarząd. W pierwszym przypadku następuje powierzenie zarządzania (profesjonalnemu) zarządcy na podstawie umowy (bądź uchwały) w trybie art. 18 ust. 1 lub 2a uwl. Określenie sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej następczo w formie aktu notarialnego. Zarząd można powierzyć zarówno osobie fizycznej jak i prawnej.
Natomiast jeżeli właściciele nie określą w umowie sposobu zarządzania nieruchomością wspólną, mają wówczas obowiązek wybrać zarząd (art. 20 uwl). Uchwała o wyborze zarządu określać powinna jego skład oraz kompetencje. Właściciele lokali mają przede wszystkim możliwość wyboru między jednoosobowym a kilkuosobowym zarządem. Jeżeli zarząd jest jednoosobowy, wówczas osoba pełniąca funkcję zarządu składa za wspólnotę wszystkie oświadczenia woli. Zgodnie z art. 21 ust. 2 uwl, gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.
Zarząd działa w imieniu wspólnoty i czynności zwykłego zarządu może wykonywać samodzielnie. Artykuł 22 ust. 3 uwl zawiera przykładowy katalog czynności uznawanych za czynności przekraczające zwykły zarząd. Podkreślić należy, iż składanie deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest czynnością zwykłego zarządu nieruchomością i zarząd wspólnoty może dokonać takiej czynności samodzielnie.
Ustanowienie zarządu wspólnoty liczącej powyżej 7 lokali jest obligatoryjne. W przypadku braku zarządu gmina lub związek międzygminny wykonujący zadania z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi może zastosować art. 138 § 3 ordynacji podatkowej – stanowiący, iż jeżeli osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej nie może prowadzić swoich spraw wskutek braku powołanych do tego organów, organ podatkowy składa do sądu wniosek o ustanowienie kuratora. Brak organu uprawnionego do działania w imieniu wspólnoty powoduje, iż zachodzi potrzeba wyznaczenia przez sąd kuratora, który będzie mógł takie braki uzupełnić.
W art. 6m ustawy o utrzymaniu i czystości porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz 1399 z późn. zm.) [dalej: ucpg] właściciel ma obowiązek złożenia deklaracji dotyczącej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przed zmianą ucpg toczył się spór o to czy poszczególni właściciele czy może wspólnota, jako całość powinna składać deklarację. Ustawa w nie dosyć jasny sposób regulowała tę kwestie, dlatego też ustawodawca nowelizując ucpg w art. 2 ust. 3 wskazał, iż jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową.
Wspólnoty mieszkaniowe po zmianie ucpg zostały jasno wskazane, jako podmioty zobowiązane do złożenia deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiera wiele problemów interpretacyjnych, które powinny zostać przez ustawodawcę doprecyzowane, aby zarówno gminy jaki i mieszkańcy mieli lepszy ogląd sytuacji.
Feliks
Feliks, 28.09.2015r., 12:42:13
Niestety Ustawa nie precyzuje jak Wspólnota ma wyegzekwować od Własciciela czy Mieszkańca podanie danych. Szczerze mówiac poza wskazaniem kto ma składac deklarację, co swiją drogą i tak było wskazane to w przyapdku Wspólnot zmiana Ustawy nie zmieniła nic.
wspólnota;/
wspólnota;/, 17.10.2015r., 23:04:04
Tą ustawą nic dobrego nie zrobili. Nie dali gminie prawa do zdecydowania, czy członkowie mogą rozliczać się oddzielnie. Nikt nie zastanowił się co zrobić jeżeli w budynku znajdują się lokale, których mieszkańcy nie płacą swoich opłat, a środki prawne są nieskuteczne. Wtedy zarządca nie płaci bo nie ma pełnej kwoty i zadłużenie spada na bezsilnych pozostałych mieszkańców. Prawo polskie w żaden sposób pozostałych uczciwie płacących nie chroni. Sprytnie gminy wywalczyły sobie sposób na jeleni, którzy zapłacą za nieuczciwych. Moim zdaniem taka ustawa łamie prawa konstytucyjne o decydowania o swoim losie. To pułapka po prostu. Zrzuca się odpowiedzialność na niewinnych mieszkańców! To skandal!
Tadeusz Babicz
Tadeusz Babicz, 22.10.2015r., 18:30:46
Pytań do takiej interpretacji jest znacznie więcej.
Jak spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota mają realizować politykę gmin dotyczącą ulg - no dajmy na to wielkich rodzin?
Sam mieszkam w bloku spółdzielnianym (duża spółdzielnia) i jakoś nie zauważam notorycznych korekt deklaracji. Ludzie z takiego molocha opuszczają miejsce zamieszkania, umierają, rodzą się, przyjeżdżają z zagranicy, i nie tylko, na stałe czy czasowo - w takich przypadkach powinien być już dawno uruchomiony referat migracyjny w takich spółdzielniach, który na bieżąco powinien korygować stan mieszkańców. Dla samej spółdzielni to może ten referat do niczego przydatny, ale jak mają zadbać o, jakby nie było, finanse publiczne same gminy?
Jak jest kontrolowany stan odbieranych odpadów (segregowane czy zmieszane) w przypadku zbiorowych altan śmietnikowych? Jak możliwa jest deklaracja selektywnej zbiórki w przypadku czynnych zsypów? Jak mogą zarządzać te zarządy gospodarką odpadową w przypadku wspólnot mieszkaniowych, skoro altana stoi na nie wiadomo czyim gruncie, a jak wiadomo na czyim to i tak nie ma możliwości skoro nie jest ten grunt elementem wspólnym wspólnoty?
Na koniec chciałbym zapytać o jakąś publikację dotyczącą kosztów utrzymania takich altan. "Administratora" czytają nie tylko branżowi fachowcy, ale i osoby zainteresowane tematyką. Publicznie mówi się o stawce pobieranej przez gminę i tylko o tym wiedzą mieszkańcy (oczywiście chodzi o budynki wielolokalowe). Nie mówi się nic o dzierżawie i utrzymaniu w odpowiednim stanie higienicznym pojemników na odpady komunalne, nie mówi się o kosztach odbioru wyrzucanych pod altany odpadów wielkogabarytowych czy poremontowych. Przecież nie odbierają takich odpadów firmy śmieciarskie. Czy oddzielone jest od odpadów komunalnych wytwarzanych przez mieszkańców, odbieranie odpadów podobnych do komunalnych wytwarzanych przez firmy korzystające z lokali w budynkach wielolokalowych?
Tak można jeszcze wiele więcej znaków zapytania stawiać.
Gminy już osiągnęły poziomy odzysku i utylizacji takie, że niedługo będą się od Polski uczyły inne kraje unijne, jakim sposobem, bo u nich do pewnych stanów trzeba było dochodzić latami.
Unia, być może pod wrażeniem efektów, opracowała już strategię zaostrzenia wymogów wskaźnikowych i tylko patrzeć jak wyprodukują nowe Dyrektywy. Odnośnie zużytego sprzętu elektrycznego już to chyba nastąpiło.
Interesuje mnie również kto będzie odpowiedzialny za niechybne kary dobowe, które nałoży Unia na Polskę za nieprawidłowości. Wiem, za to kto je będzie płacił.
Może wynikać z tego, że nie da się nic z tym zrobić, a to jest nieprawda. Można doprowadzić te wszystkie zagadnienia do normalności i pokazać, że w Polsce też się da. Nie poprzez żonglerkę papierową, a poprzez uczciwe i innowacyjne działanie, t.j. poprzez minisortownie.
Kwatermistrz
Kwatermistrz, 08.03.2016r., 18:54:46
W kilku żołnierskich słowach.
Zbieranie i selekcja śmieci to zadanie gminy.
Wspólnoty mieszkaniowe to ogół właścicieli lokali, którzy mają kompetencje ustawowe do zarządzania nieruchomością wspólną a nie do indywidualnej własności jakim jest lokal.
Śmieci powstają na indywidualnych lokalach tak więc wspólnota nie ma z nimi nic wspólnego.
Wspólnota może tylko zorganizować punkt selektywnej zbiórki śmieci np. wybudować wiatę śmietnik ową.
Ustawa śmieciowa daje wójtom, burmistrzom, prezydentom miast delegację do ustanowienia inkasenta ze stosownym wynagrodzeniem. Gminy tego nie robią bo interpretują ustawę smieciowa na swoją korzyść czyli uznają, że to wspólnoty a w ich imieniu zarządy za darmo będą wykonywać za nich to zadanie. Jestem członkiem zarządu we wspólnocie i nie składam deklaracji oraz nie płacę do gminy daniny publicznej jaką jest oplata za śmieci za członków wspólnoty. Nikt mi za to nie płaci żebym wykonywał dodatkową pracę. Ustawa śmieciowa po nowelizacji do śmieci.
Pozdrawiam.
Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi...
Jakie decyzje może podejmować zarząd wspólnoty mieszkaniowej, a co jest nielegalne? W których sprawach nie wolno podejmować uchwał, bo byłyby one bezskuteczne? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi przepisy prawa i orzecznictwo, a także zanalizuje praktyczne przykłady dotyczące wspólnot.
Używanie sprzętu przekazanego przez pracodawcę do celów prywatnych nie powinno mieć miejsca. Usuwanie danych ze służbowego komputera bez zgody przełożonego może mieć konsekwencje poważniejsze niż tylko...
Używanie sprzętu przekazanego przez pracodawcę do celów prywatnych nie powinno mieć miejsca. Usuwanie danych ze służbowego komputera bez zgody przełożonego może mieć konsekwencje poważniejsze niż tylko natychmiastowe zwolnienie z pracy.
Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.
Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.
Minister Finansów wydał 28.06.2023 r. rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn, i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem...
Minister Finansów wydał 28.06.2023 r. rozporządzenie w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn, i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek (Dz.U. z dnia 29.06.2023 r., poz. 1226).
1 lipca 2023 roku oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a wraz z nim ostatnie covidowe obostrzenia. Bieg wielu terminów został przywrócony.
1 lipca 2023 roku oficjalnie zakończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, a wraz z nim ostatnie covidowe obostrzenia. Bieg wielu terminów został przywrócony.
Parlament Europejski planuje wprowadzenie Nature Restoration Law, rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, którego celem jest renaturyzacja zdegradowanych ekosystemów Europy i zachowanie różnorodności...
Parlament Europejski planuje wprowadzenie Nature Restoration Law, rozporządzenia w sprawie odbudowy przyrody, którego celem jest renaturyzacja zdegradowanych ekosystemów Europy i zachowanie różnorodności biologicznej.
W świetle wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania...
W świetle wielu orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, pełnomocnicy banku muszą poważnie brać pod uwagę, czy warto wnosić skargi kasacyjne kwestionujące prawa kredytobiorców do otrzymania jasnych umów indeksowanych we frankach szwajcarskich.
Sejm uchwalił kompleksową nowelizację ustawy o OZE. Najważniejsze zmiany zajdą w obszarach m.in. fotowoltaiki bez pozwoleń, hybrydowych instalacji OZE, prosumenta lokatorskiego, uproszczeń procesów administracyjnych,...
Sejm uchwalił kompleksową nowelizację ustawy o OZE. Najważniejsze zmiany zajdą w obszarach m.in. fotowoltaiki bez pozwoleń, hybrydowych instalacji OZE, prosumenta lokatorskiego, uproszczeń procesów administracyjnych, biometanu oraz morskich farm wiatrowych.
Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.
Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.
Nowe zwolnienie wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powoduje, że kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych.
Nowe zwolnienie wprowadzone do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powoduje, że kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych.
Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.
Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów.
Zmiany w lex deweloper wykluczają się nawzajem. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga zaś skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei...
Zmiany w lex deweloper wykluczają się nawzajem. Jedna z nich narzuca liczbę miejsc postojowych dla bloków mieszkalnych, druga zaś skraca termin obowiązywania tej ustawy. W trzeciej nowelizacji z kolei rezygnuje się z narzucania miejsc postojowych, a skracany termin wydłuża się.
Ograniczenie zbędnych formalności co do inwestycji, które nie mają znaczącego wpływu na otoczenie - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać...
Ograniczenie zbędnych formalności co do inwestycji, które nie mają znaczącego wpływu na otoczenie - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.
Prezydent podpisał ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Wprowadza ona nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.
Prezydent podpisał ustawę o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Wprowadza ona nowe obowiązki dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub starosty.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zabrało głos w sprawie ostatnich doniesień medialnych na temat wprowadzenia podatku od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązku ich rejestracji
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zabrało głos w sprawie ostatnich doniesień medialnych na temat wprowadzenia podatku od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązku ich rejestracji
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.