administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Reforma planistyczna - mali deweloperzy mogą nic nie wybudować

Anna Ruszczak | 2023-07-19
Reforma planistyczna będzie problemem dla deweloperów, fot. Pixabay

Reforma planistyczna będzie problemem dla deweloperów, fot. Pixabay

Niebawem plany ogólne zastąpią obowiązujące studia uwarunkowań. Grunty kupione pod przyszłe inwestycje mieszkaniowe będą jednak problemem dla inwestorów. Po wejściu w życie reformy planistycznej gminy, sporządzając plan ogólny, nie będą miały bowiem obowiązku robić tego ani zgodnie z obecnym studium zagospodarowania przestrzennego, ani z wydanymi warunkami zabudowy.

Zobacz także

Anna Ruszczak news Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym

Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przysporzą samorządom dużo dodatkowej pracy. Nowe przepisy nie ułatwią też gminie zarządzania przestrzenią.

Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przysporzą samorządom dużo dodatkowej pracy. Nowe przepisy nie ułatwią też gminie zarządzania przestrzenią.

Aneta Mościcka Objęcie decyzją o warunkach zabudowy części działki ewidencyjnej

Objęcie decyzją o warunkach zabudowy części działki ewidencyjnej Objęcie decyzją o warunkach zabudowy części działki ewidencyjnej

Objęcie decyzją o warunkach zabudowy części działki ewidencyjnej nie jest co prawda niemożliwe, ale musi to wynikać ze szczególnych uwarunkowań, a część działki musi być objęta ustaleniami planu miejscowego...

Objęcie decyzją o warunkach zabudowy części działki ewidencyjnej nie jest co prawda niemożliwe, ale musi to wynikać ze szczególnych uwarunkowań, a część działki musi być objęta ustaleniami planu miejscowego lub decyzją wydaną w trybie tzw. specustaw – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Nieruchomości Orange Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja? Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.

Pod nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym brakuje już tylko podpisu prezydenta. Po wejściu w życie nowych przepisów inwestorzy muszą liczyć się z tym, że nie wszystkie grunty, które kupili na zapas, z myślą o prowadzeniu na nich w przyszłości inwestycji mieszkaniowej, zostaną ustalone jako mieszkaniowe w nowych planach ogólnych. 

Plan ogólny vs studium

Plany ogólne będą sporządzane według określonych zasad, a przepisy zostały zmienione m.in. po to, żeby zabudowa, zwłaszcza mieszkaniowa nie rozprzestrzeniała się na wszystkie strony, zaś pozostawała skupiona, tak bowiem jest prościej i taniej wyposażyć ją choćby w niezbędną infrastrukturę, a także lepiej dla przyrody i wygodniej dla mieszkańców. Jednak nie dla inwestorów.

Oznacza to, że gmina nie będzie musiała, a często nawet nie będzie mogła, terenów przeznaczonych pod mieszkaniówkę przenieść ze studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego do planów ogólnych. Eksperci podkreślają, że jeśli jakiś teren przewidziany w studium pod mieszkaniówkę nie znajdzie się w planie ogólnym, to nie będzie to podstawą do wypłaty odszkodowania czy to deweloperowi, czy indywidualnemu inwestorowi.

Może Cię zainteresuje: Mieszkanie Plus - program wykupu 

Brak swobody

Problem wynika z tego, że studia uwarunkowań zastąpione mają zostać do końca 2025 roku planami ogólnymi. I o ile studia nie miały mocy prawnej, to plany ogólne będą aktem prawa miejscowego. A nowelizacja narzuca ścisłe zasady, według których plany mają być sporządzane. W planie ogólnym pod zabudowę mieszkaniową przeznaczane będą tereny, na których mieszkaniówkę przewidziano w planach miejscowych, a także tzw. obszary uzupełnienia zabudowy znajdujące się między lub w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejących budynków. Inwestorzy, mający tam działki przeznaczone pod zabudowę, albo wydane warunki zabudowy, będą mogli budować bez przeszkód.

Jednak to, czy w planie ogólnym zostanie wyznaczony obszar uzupełnienia zabudowy będzie zależało nie tylko od woli gminy. Eksperci wyjaśniają, że zasady ich tworzenia są ściśle określone. Trzeba będzie znaleźć odpowiednią liczbę budynków w odpowiedniej odległości od siebie i dosłownie matematycznie taki obszar wydzielić. Gmina nie będzie miała tu żadnej swobody.

Jest przy tym dodatkowa trudność. Obszary uzupełnienia zabudowy będzie można wyznaczać, o ile zostanie wyliczone, że jest zapotrzebowanie na ten rodzaj inwestycji. Podobnie będzie z terenami pod zabudowę mieszkaniową w nowych planach miejscowych. Zgodna musi być suma chłonności terenów niezabudowanych i luk w zabudowie oraz zapotrzebowanie na nową zabudowę mieszkaniową w gminie. Oba wskaźniki gmina wyliczy, korzystając ze wzorów zawartych w rozporządzeniu do ustawy (projekt jest już przygotowany). Chodzi o to, aby tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową odpowiadały gminnemu zapotrzebowaniu. To może być bardzo poważny problem, bowiem już dziś spotykamy się w wielu miejscach z sytuacją „nadpodaży” terenów mieszkaniowych.

Eksperci zwracają uwagę także na konieczność spełnienia warunków dobrego sąsiedztwa w przypadku wydawania warunków zabudowy, a odległość pozwalająca na porównanie z istniejącą zabudową została ograniczona do 200 m. Trzeba będzie także spełniać standardy dostępności infrastruktury społecznej, o ile gmina je wprowadzi. Przykładowo w odległości od szkoły i zieleni w promieniu 3 km powinno znaleźć się 20 ha zieleni parkowej (gmina może ten wskaźnik obniżyć o połowę).

Może Cię zainteresuje: Wzrost kosztów pracowniczych w 2024 roku

Warunki zabudowy

Tym, co daje pewność wprowadzenia zabudowy mieszkaniowej poza planem, który jest w gestii gminy, są warunki zabudowy. Te, które zdążą się uprawomocnić do końca 2025 roku, będą ważne bezterminowo i, podobnie, jak te wydane pod rządami dotychczasowych przepisów, będą miały szansę na realizację, nawet pomimo braku planu ogólnego. Eksperci nie mają wątpliwości, że nastąpi  wysyp wystąpień o warunki zabudowy, które będzie można procedować na dotychczasowych (bardziej liberalnych) zasadach jeszcze do końca 2025 r. Tym bardziej, że od 2026 r. żadna wuzetka nie zostanie wydana, jeśli gmina nie uchwali planów ogólnych, w których dodatkowo wyznaczy obszar uzupełnienia zabudowy.

Należy pamiętać, żeby decyzja o wydanie warunków zabudowy była prawomocna. A sam proces uzyskiwania warunków w gminie, przy odwoływaniu się zainteresowanych stron, trwa ok. roku, a jeśli sprawa trafi do NSA, to jeszcze nawet dwa lata dłużej. Jeśli ktoś nie uzyska prawomocnej wuzetki przed 2026 rokiem, to będzie musiał czekać na plan miejscowy, albo wystąpić o terminową wuzetkę na nowych zasadach. Duzi inwestorzy będą mogli pokusić się o wystąpienie o zintegrowany plan inwestycyjny. Uzyskanie zgody na taki plan będzie się jednak wiązało z podpisaniem odpowiedniej umowy notarialnej z gminą i poniesieniem kosztów m.in. budowy infrastruktury, publicznej szkoły czy przedszkola. Przy czym zarówno szkoła, jak i zieleń mają być publiczne i w posiadaniu gmin. O ile taki wydatek będzie możliwy do poniesienia przez dużego inwestora (co odbije się na kosztach dla mieszkańców), to dla małych, stawiających dwa segmenty czy kilka domów jednorodzinnych inwestorów, będzie to bariera nie do przejścia. Podobnie dla osób, które chciałyby wybudować dom jednorodzinny na swoim gruncie.

Źródło: prawo.pl

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Wyroki TSUE korzystne dla frankowiczów

Wyroki TSUE korzystne dla frankowiczów Wyroki TSUE korzystne dla frankowiczów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 15 czerwca dwa orzeczenia dotyczące kredytów frankowych - obydwa niekorzystne dla banków. Kredytodawcom nie przysługuje roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie...

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 15 czerwca dwa orzeczenia dotyczące kredytów frankowych - obydwa niekorzystne dla banków. Kredytodawcom nie przysługuje roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, a opcja wstrzymania płatności rat na czas procesu pozostaje w gestii krajowych sądów.

Anna Ruszczak news Mieszkanie Plus – program wykupu

Mieszkanie Plus – program wykupu Mieszkanie Plus – program wykupu

550 mieszkań może jeszcze w tym roku zostać własnością najemców byłego programu Mieszkanie Plus. Ministerstwo ogłosiło zamknięcie programu, ale wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych...

550 mieszkań może jeszcze w tym roku zostać własnością najemców byłego programu Mieszkanie Plus. Ministerstwo ogłosiło zamknięcie programu, ale wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych cenach.

Anna Ruszczak news Jakie są trendy na rynku nieruchomości?

Jakie są trendy na rynku nieruchomości? Jakie są trendy na rynku nieruchomości?

Potrzeby i możliwości mieszkaniowe Polaków są zależne od inflacji i rosnących kosztów życia. Kształtują się trzy nowe trendy budowlane: ergonomia, ekologia i ekonomia. Co to oznacza w praktyce?

Potrzeby i możliwości mieszkaniowe Polaków są zależne od inflacji i rosnących kosztów życia. Kształtują się trzy nowe trendy budowlane: ergonomia, ekologia i ekonomia. Co to oznacza w praktyce?

Anna Ruszczak news Budownictwo mieszkaniowe w Polsce według GUS

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce według GUS Budownictwo mieszkaniowe w Polsce według GUS

Najnowszy raport GUS pokazuje w nowym świetle budownictwo mieszkaniowe w Polsce w maju 2023 roku pod względem liczby realizowanych projektów, nowych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytku.

Najnowszy raport GUS pokazuje w nowym świetle budownictwo mieszkaniowe w Polsce w maju 2023 roku pod względem liczby realizowanych projektów, nowych pozwoleń na budowę i mieszkań oddanych do użytku.

Redakcja news XIII Forum Zarządców Nieruchomości

XIII Forum Zarządców Nieruchomości XIII Forum Zarządców Nieruchomości

7 września 2023 roku w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie odbędzie się XIII Forum Zarządców Nieruchomości. W wydarzeniu wezmą udział eksperci rynku nieruchomości, cenieni specjaliści i szkoleniowcy....

7 września 2023 roku w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie odbędzie się XIII Forum Zarządców Nieruchomości. W wydarzeniu wezmą udział eksperci rynku nieruchomości, cenieni specjaliści i szkoleniowcy. Zapraszamy do udziału!

Anna Ruszczak news Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych

Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych

Do przejściowego zastoju na rynku usług remontowo-budowlanych przyczynia się spowolnienie w deweloperce. Widać więcej mniejszych zleceń remontowych kosztem dużych projektów wykończeniowych.

Do przejściowego zastoju na rynku usług remontowo-budowlanych przyczynia się spowolnienie w deweloperce. Widać więcej mniejszych zleceń remontowych kosztem dużych projektów wykończeniowych.

Anna Ruszczak news Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich

Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi mieszkań deweloperskich

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży od jakiegoś czasu do zwiększenia regulacji rynku nieruchomości.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii dąży od jakiegoś czasu do zwiększenia regulacji rynku nieruchomości.

Anna Ruszczak news Podwyżka podatku od nieruchomości

Podwyżka podatku od nieruchomości Podwyżka podatku od nieruchomości

Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na kolejne podwyżki. W 2024 roku maksymalne stawki podatku wzrosną ze względu na inflację.

Właściciele nieruchomości muszą przygotować się na kolejne podwyżki. W 2024 roku maksymalne stawki podatku wzrosną ze względu na inflację.

Anna Ruszczak news Polski sektor PRS napędzany przez rosnącą klasę średnią

Polski sektor PRS napędzany przez rosnącą klasę średnią Polski sektor PRS napędzany przez rosnącą klasę średnią

W 2022 r. polski rynek PRS zanotował skokowy wzrost. Podaż mieszkań w tym sektorze zwiększyła się o 217 proc., co plasuje go w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej.

W 2022 r. polski rynek PRS zanotował skokowy wzrost. Podaż mieszkań w tym sektorze zwiększyła się o 217 proc., co plasuje go w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej.

Anna Ruszczak news Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody

Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody

Wiosną i latem, gdy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Polacy coraz częściej ubezpieczają...

Wiosną i latem, gdy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Polacy coraz częściej ubezpieczają dom lub mieszkanie na taką ewentualność.

Anna Ruszczak news Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG.

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań systemu raportowania informacji o ESG.

Anna Ruszczak news Deweloperzy odmrażają inwestycje

Deweloperzy odmrażają inwestycje Deweloperzy odmrażają inwestycje

Tani kredyt zwiększa popyt na mieszkania, a deweloperzy odmrażają inwestycje. Rosną ceny nieruchomości, które zaczynają znikać na etapie dziury w ziemi.

Tani kredyt zwiększa popyt na mieszkania, a deweloperzy odmrażają inwestycje. Rosną ceny nieruchomości, które zaczynają znikać na etapie dziury w ziemi.

Anna Ruszczak news Więcej mieszkań na wynajem od firm

Więcej mieszkań na wynajem od firm Więcej mieszkań na wynajem od firm

W Polsce ok. 1,1 mln mieszkań jest oferowanych na wynajem przez osoby prywatne. Dużo mniejszym, segmentem jest najem profesjonalny, czyli mieszkania od firm i funduszy, które stanowią obecnie tylko ok....

W Polsce ok. 1,1 mln mieszkań jest oferowanych na wynajem przez osoby prywatne. Dużo mniejszym, segmentem jest najem profesjonalny, czyli mieszkania od firm i funduszy, które stanowią obecnie tylko ok. 1 proc. całego rynku.

Redakcja news Forum Dostępności 2023

Forum Dostępności 2023 Forum Dostępności 2023

I edycja Forum Dostępności odbędzie się w dniach 13-14 listopada 2023 roku w Poznań Congress Center. Wydarzenie jest poświęcone projektowaniu uniwersalnemu.

I edycja Forum Dostępności odbędzie się w dniach 13-14 listopada 2023 roku w Poznań Congress Center. Wydarzenie jest poświęcone projektowaniu uniwersalnemu.

Anna Ruszczak news Rynek najmu mieszkań wymaga uregulowania

Rynek najmu mieszkań wymaga uregulowania Rynek najmu mieszkań wymaga uregulowania

Mieszkania pod wynajem wciąż pozostają opłacalną formą lokowania kapitału. W Polsce jest obecnie ok. 1,1 mln lokali oferowanych do wynajęcia przez osoby prywatne, a popyt stale rośnie.

Mieszkania pod wynajem wciąż pozostają opłacalną formą lokowania kapitału. W Polsce jest obecnie ok. 1,1 mln lokali oferowanych do wynajęcia przez osoby prywatne, a popyt stale rośnie.

Redakcja Moja Woda – dotacje do przydomowej retencji

Moja Woda – dotacje do przydomowej retencji Moja Woda – dotacje do przydomowej retencji

3 sierpnia 2023 roku rozpoczęła się nowa odsłona programu Moja Woda z budżetem 130 mln zł. Właściciele domów jednorodzinnych mogą dostać do 6 tys. zł na utworzenie systemów zatrzymywania wód opadowych.

3 sierpnia 2023 roku rozpoczęła się nowa odsłona programu Moja Woda z budżetem 130 mln zł. Właściciele domów jednorodzinnych mogą dostać do 6 tys. zł na utworzenie systemów zatrzymywania wód opadowych.

Anna Ruszczak news Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Podatek od nieruchomości przy wynajmie Podatek od nieruchomości przy wynajmie

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.

news Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym opublikowana

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym opublikowana Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym opublikowana

Reforma planistyczna została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 sierpnia. Wprowadza ona zintegrowane plany inwestycyjne.

Reforma planistyczna została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 sierpnia. Wprowadza ona zintegrowane plany inwestycyjne.

Redakcja news Młodzi dorośli najmniej szczęśliwymi mieszkańcami kraju

Młodzi dorośli najmniej szczęśliwymi mieszkańcami kraju Młodzi dorośli najmniej szczęśliwymi mieszkańcami kraju

Młodzi dorośli są najmniej szczęśliwą grupą mieszkańców Polski. Ponad połowa z nich nie ma własnego lokum, zajmują mniejsze mieszkania niż przedstawiciele innych pokoleń i nie są zadowoleni z okolicy,...

Młodzi dorośli są najmniej szczęśliwą grupą mieszkańców Polski. Ponad połowa z nich nie ma własnego lokum, zajmują mniejsze mieszkania niż przedstawiciele innych pokoleń i nie są zadowoleni z okolicy, w której mieszkają. Jednak głównym powodem ich niskiego poziomu dobrostanu nie jest sytuacja mieszkaniowa, a relacje z innymi ludźmi.

Anna Ruszczak news Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku

Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku

Legalne przeprowadzenie remontu, rozbudowy, nadbudowy lub odbudowy nieruchomości budynkowej wymaga zgłoszenia, a czasem nawet pozwolenia na budowę. Czym różnią się te formalności?

Legalne przeprowadzenie remontu, rozbudowy, nadbudowy lub odbudowy nieruchomości budynkowej wymaga zgłoszenia, a czasem nawet pozwolenia na budowę. Czym różnią się te formalności?

Anna Ruszczak news GUNB ogłasza uruchomienie portalu e-budownictwo

GUNB ogłasza uruchomienie portalu e-budownictwo GUNB ogłasza uruchomienie portalu e-budownictwo

Startuje portal e-Budownictwo – jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa. We wrześniu 2023 roku zacznie też działać nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.

Startuje portal e-Budownictwo – jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa. We wrześniu 2023 roku zacznie też działać nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.

Anna Ruszczak news Wspólnoty mieszkaniowe skorzystają w drugim naborze do programu Ciepłe Mieszkanie

Wspólnoty mieszkaniowe skorzystają w drugim naborze do programu Ciepłe Mieszkanie Wspólnoty mieszkaniowe skorzystają w drugim naborze do programu Ciepłe Mieszkanie

Druga edycja programu będzie szersza. Z „Ciepłego mieszkania” będą mogły skorzystać m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Na program przewidziano ponad 1 mld zł.

Druga edycja programu będzie szersza. Z „Ciepłego mieszkania” będą mogły skorzystać m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Na program przewidziano ponad 1 mld zł.

Anna Ruszczak news Projekt nowelizacji przepisów dotyczących usytuowania budynków

Projekt nowelizacji przepisów dotyczących usytuowania budynków Projekt nowelizacji przepisów dotyczących usytuowania budynków

8 września 2023 roku opublikowano projekt zmian w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną...

8 września 2023 roku opublikowano projekt zmian w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną ze zmian jest możliwość szerszego zastosowania elementów drewnianych przy budowie obiektów i doprecyzowanie przepisów związanych z usytuowaniem budynków na działce budowlanej.

Anna Ruszczak news Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów

Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów

Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.

Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.