Na klatce schodowej może być ciszej

Ciszej na klatce schodowej
Fot. archiwum redakcji
Odgłosy docierające do mieszkań z klatek schodowych to ogromny problem, którego nie należy bagatelizować. Stają przed nim inwestorzy i projektanci, a także mieszkańcy budynków, którzy muszą zmagać się z hałasem niekorzystnie wpływającym na komfort mieszkania. Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas projektowania budynków oraz na co zwrócić szczególną uwagę w kwestii izolacji akustycznej, opowiada dr inż. Leszek Dulak z Katedry Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.
Zobacz także
Elektrolux Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej

Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości....
Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości. Dostępne na rynku zmywarki podzielić można na modele wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy. Urządzenia wolnostojące umożliwiają zdecydowanie większą swobodę montażu, doskonale sprawdzając się głównie w dużych kuchniach. Decydując się na zakup zmywarki do swojej kuchni, powinniśmy przyjrzeć...
DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców

Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...
DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...
Można rozróżnić dwa rodzaje dźwięków, które docierają do naszych mieszkań. Pierwsze z nich to dźwięki powietrzne, czyli takie, które powstają w powietrzu. Mogą to być na przykład odgłosy rozmów na klatce schodowej. Drugą grupą są dźwięki uderzeniowe związane między innymi z wchodzeniem po schodach – mówi ekspert dr inż. Leszek Dulak. – Generowane są one na podestach oraz biegach. Jeżeli nie zapewnimy odpowiedniej jakości akustycznej dotyczącej obu kategorii dźwięków, czyli izolacyjności i od dźwięków powietrznych, i od dźwięków uderzeniowych, nie możemy mówić o pełnym komforcie akustycznym.
W artykule: • Jakie mogą być błędy dotyczące izolacyjności akustycznej poczynione na etapie projektowym |
Błędy na etapie projektowym
W opinii dr. inż. Leszka Dulaka, najczęściej popełnianym błędem dotyczącym izolacyjności akustycznej jest niestety nieuwzględnienie w ogóle problemu akustyki budynku na etapie projektu. Bywa także, że pomimo uwzględnienia kwestii ochrony akustycznej zdarzają się błędy polegające na niewłaściwym doborze rozwiązań materiałowych i konstrukcyjnych. Wreszcie liczyć się należy również z niewłaściwym lub niedbałym wykonawstwem, którego jakość w przypadku dźwiękoizolacyjności ma zasadniczy wpływ na efekt końcowy. Podsumowując, można powiedzieć, że powszechnym błędem jest dobór niewłaściwych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych oraz błędy wykonawcze. Dotyczy to zarówno ścian, stropów oraz elementów wykończeniowych, na przykład klejenia płytek bez zachowania warstwy dylatacji obwodowej.
Elementami, które należy uwzględnić w sposób szczególny i obowiązkowy przy izolacji akustycznej budynku, są stropy i ściany rozdzielające lokale mieszkalne. – Zapisy w warunkach technicznych jasno wskazują, że projektant jest zobligowany do spełnienia wymagań akustycznych związanych z tymi elementami. Nie należy zapominać również o wykonaniu na stropie w sposób właściwy podłogi pływającej, ponieważ tylko takie rozwiązanie w przypadku budynków mieszkalnych jest w stanie zagwarantować nam wystarczającą izolacyjność od dźwięków uderzeniowych – tłumaczy ekspert.
W zgodzie z sąsiadami
Nieporozumienia pomiędzy mieszkańcami to częsty problem w budynkach wielorodzinnych. Biegające dzieci sąsiadów czy starsza pani z lokalu obok słuchająca zbyt głośno radia – wielu z nas zna takie sytuacje. Podczas pracy nie pozwalają nam się skupić, a wieczorami przeszkadzają w zasłużonym wypoczynku. Powoduje to liczne nieporozumienia oraz kłótnie z sąsiadami, a atmosfera w budynku staje się napięta i mało przyjazna. Najczęściej jednak dochodzące do nas dźwięki nie są złośliwą działalnością lokatorów, a wynikają jedynie z niewystarczającej izolacyjności akustycznej.
– Negatywny wpływ hałasu na użytkowników mieszkań w sposób szczególny odbija się na ich zdrowiu psychicznym. W przypadku nieodpowiedniej ochrony akustycznej nasz system nerwowy jest najbardziej narażony na oddziaływanie dźwięków bytowych, czyli generowanych przez sąsiadów – wyjaśnia L. Dulak. – Ponadto hałas tego typu często jest przyczyną nieporozumień wśród mieszkańców. Wynika to z fizyki zjawiska. Dźwięki – w szczególności uderzeniowe – inaczej odbierane są w pomieszczeniu odbiorczym, a inaczej w pomieszczeniu, w którym są generowane. W miejscach, w których powstają, mogą być praktycznie niezauważone, natomiast w pomieszczeniach odbiorczych odczuwane są jako hałas o wysokiej uciążliwości – mówi ekspert.
Akustyka według polskich norm budowlanych
Wymagania akustyczne określone zostały w ustawie Prawo budowlane, rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych oraz w polskich normach dotyczących ochrony przed hałasem. Tu należy się powołać na normę PN-B-02151-3:1999 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych” oraz PN-87/B-02151/02 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach”. W zakresie ochrony przed drganiami wymienić trzeba PN-88/B-02171 „Ocena wpływu drgań na ludzi w budynkach”. Norma PN-B-02151-3 została znowelizowana w październiku 2015 roku, jednak nie została jeszcze wpisana do załącznika rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Norma PN-B-02151-4:2015-06 precyzuje maksymalny czas pogłosu, jaki jest dopuszczalny dla pomieszczeń zamkniętych – od małych przestrzeni aż po galerie handlowe czy terminale pasażerskie. Ten czas to – najprościej mówiąc – czas, w którym dźwięk zanika po ustaniu jego emisji. To bardzo istotny parametr przy projektowaniu budynków, ponieważ w sposób bezpośredni przekłada się na komfort osób przebywających w danym wnętrzu.
Czas pogłosu określa się w odniesieniu do wysokości pomieszczeń. Dla stref komunikacyjnych o wysokości do 4 m wynosi on do 1,2 sekundy. Instalacja sufitu podwieszanego – czy to w formie pełnej powierzchni, czy to w formie wysp – jest podstawowym sposobem kształtowania właściwej akustyki pomieszczeń.
– Parametry elementów akustycznych wyznaczone w laboratorium w celu odniesienia ich do wymagań normowych wymagają zaangażowania ze strony projektantów i nie da się ukryć, że metodyka obliczeniowa dotycząca prognozowania izolacyjności od dźwięków uderzeniowych pomiędzy klatką schodową a pomieszczeniem jest trudna – podkreśla dr inż. Leszek Dulak. – Liczymy na to, że uda się w przyszłości opracować prostszą metodę, która pozwoliłaby projektantowi w łatwiejszy sposób przejść z wartości wyznaczonych w laboratorium na wartości prognozowane dla gotowego budynku, co znacznie ułatwiłoby dobór odpowiednich dla danego przypadku elementów.
W trosce o ciche mieszkanie
W przypadku konieczności redukcji dźwięków uderzeniowych generowanych na klatce schodowej niezastąpione są akustyczne rozwiązania systemowe, które powinny chronić przed dźwiękami zarówno powietrznymi, jak i uderzeniowymi. Pozwalają one na zniwelowanie odgłosu kroków generowanych na biegach schodowych. Stanowią także alternatywę dla podłóg pływających stosowanych na podestach, pozwalając skutecznie rozwiązać problem.
Firma Schöck ma w swojej ofercie izolatory akustyczne Tronsole, które pomagają zapewnić odpowiednią izolację od dźwięków uderzeniowych w budownictwie wielorodzinnym. System składa się z sześciu gotowych do montażu produktów, których zastosowanie skutecznie zniweluje odgłosy charakterystyczne dla klatek schodowych i pozwoli cieszyć się ciszą i spokojem w mieszkaniu.