Żyjemy wygodnie jak nigdy. Nieekologiczne zachowania przez lata zebrały swoje żniwa, doprowadzając ludzkość do sytuacji bez wyjścia. Jedynym rozwiązaniem wyhamowującym niekorzystne zmiany klimatu są proekologiczne zachowania nas wszystkich. Czy jest szansa na eko zmiany?
Maty gumowe i silikonowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, a to zainteresowanie zawdzięczają swoim wyjątkowym właściwościom. Zastosowanie tych materiałów jest szerokie i obejmuje...
Maty gumowe i silikonowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, a to zainteresowanie zawdzięczają swoim wyjątkowym właściwościom. Zastosowanie tych materiałów jest szerokie i obejmuje wiele dziedzin. Sprawdzamy, czym charakteryzuje się płyta i mata gumowa i w jakich branżach można dostrzec jej obecność.
Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody....
Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody. Proporcje użytych składników decydują o wyglądzie i jakości materiału.
Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości....
Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości. Dostępne na rynku zmywarki podzielić można na modele wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy. Urządzenia wolnostojące umożliwiają zdecydowanie większą swobodę montażu, doskonale sprawdzając się głównie w dużych kuchniach. Decydując się na zakup zmywarki do swojej kuchni, powinniśmy przyjrzeć...
W historii ludzkości wydobyliśmy i spaliliśmy olbrzymie ilości paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu, pozyskując energię w wysokości ponad 500 mld ton ekwiwalentu ropy. Ile procent spaliliśmy za twojego życia? Jeśli jesteś z 2000 r. to 40% całości paliw kopalnych spalonych w historii naszej cywilizacji, jeśli z 1990 – 55%, z 1988 – 67%, z 1970 – 77%, z 1960 – 84%, jeśli zaś z 1950 – 88%. Z paliw kopalnych czerpiemy ponad 80% energii. Cała reszta źródeł – od biomasy, przez elektrownie wodne i jądrowe, po wiatr i słońce – daje łącznie tylko kilkanaście procent. Paliwa kopalne napędzają nasz świat: mamy prąd i działające w związku z tym udogodnienia, od oświetlenia po telekomunikację, samochody i samoloty. Włączamy ogrzewanie i klimatyzację, zasilamy maszyny wydobywcze w kopalniach i wszelkie inne. Żyjemy wygodnie jak nigdy!
Człowiek na krawędzi zagłady
Należymy do najbardziej inwazyjnych gatunków na Ziemi. Skolonizowaliśmy niemal wszystko co było do zajęcia, zabijamy i zjadamy wszystko, co się rusza. Nic dziwnego, że łapiemy zarazki, które dotąd bytowały w zwierzętach: wirusa żółtej febry od małp, grypę od ptactwa domowego i świń, odrę od udomowionego bydła, kóz i owiec, a HIV od szympansów. Koronawirus, który zabija teraz w Chinach i szybko się rozprzestrzenia na świecie, według ostatnich doniesień, przeskoczył na ludzi z nietoperzy. To po gryzoniach druga najliczniejsza grupa ssaków, niezwykle odporna na patogeny. Jest to efekt adaptacji ich układu odpornościowego w toku trwającej blisko 50 mln lat ewolucji. My przebywamy na Ziemi zdecydowanie krócej i... nasz organizm słabiej sobie radzi z patogenami, albo, co widać m.in. po epidemii koronawirusa, całkiem sobie nie radzi.
Gatunek homo sapiens stoi dziś na krawędzi zagłady. Straciliśmy rozum i bez zastanowienia gnamy na spotkanie śmierci. Jednak, niestety, nie sami. Ciągniemy za sobą cały żywy świat, cały ziemski ekosystem! Nie słyszymy ogromnego huku gór lodowych odrywających się od lodowców, nie widzimy katastrofalnych pożarów lasów, jesteśmy obojętni na krzyk mordowanych miliardów zwierząt, skądinąd naszych braci, nazywanych mniejszymi.
Czego jeszcze nie udało nam się zniszczyć?
Im więcej wiemy o zasięgu kryzysu ekologicznego, tym natarczywiej wraca pytanie o rozmiar spustoszeń jakie nasza cywilizacja dokonała na ekosystemach. Co pozostało nietknięte, w kształcie sprzed pojawienia się człowieka? W Polsce takich miejsc w zasadzie już nie ma!!! A gdzie indziej? Uaktualnioną mapę miejsc na Ziemi niezdewastowanych przez człowieka opublikował w ubiegłym roku magazyn „Science”. Obraz jest dramatyczny: na naszej planecie pozostało tylko 23% powierzchni lądów i 13% oceanów niezmienionych przez człowieka! Prawdziwie naturalne, dziewicze obszary wodne uchowały się tylko w pobliżu biegunów, a 94% tzw. „dzikich” obszarów lądowych znajduje się na terenie 20 krajów! To borealna część Ameryki Płn. (np. Appalachy) i Azji (patrz: rosyjska tajga), w Europie to jedynie skrawki Skandynawii. Jeszcze Amazonia, enklawy w Andach, Sahara, delta Okawango w Botswanie, Tybet, pustynie w Australii, część Półwyspu Arabskiego. I to wszystko! Autorzy mapy zwracają uwagę, że dzikie miejsca znikają, tak jak gatunki. Przykładowo, w latach 1993–2009 został zagarnięty przez naszą cywilizację na nasze potrzeby (rolnictwo, budownictwo, przemysł) ogromny jeszcze dziewiczy teren o powierzchni 3,3 mln km, czyli wielkości np. 10 x Polska lub całe Indie.
Grozi nam przyrodniczy kataklizm
Pojawia się dramatyczne pytanie: Co się stanie jeśli ludzkość nie znajdzie w najbliższym czasie globalnego sposobu na ocalenie resztek przyrody w ich naturalnym stanie? Gdy nie zatrzymamy zanikania dzikich ekosystemów grozi nam przyrodniczy kataklizm. Zabraknie raf koralowych chroniących wybrzeża przed uderzeniem tsunami. Zniszczeniu ulegną wielkie magazyny dwutlenku węgla, który trafiłby do atmosfery – w tajdze zgromadzona jest jedna trzecia węgla wbudowanego w organizmy roślin. Zabraknie wreszcie bogatych banków genów i rezerwuaru gatunków.
W gęsto zaludnionej Europie coraz głośniej słychać pogląd, że należy się trochę posunąć, zwrócić naturze wydarte jej terytoria i stworzyć jej przestrzeń do odtworzenia utraconych ekosystemów. Natura jest silna, jeśli jej całkiem nie wykończymy jest szansa, że sobie poradzi!
Kierunek – ratowanie natury
Jeff Bezos, najbogatszy człowiek na świecie, szef Amazona, przeznaczył 10 mld dolarów na działalność proekologiczną i walkę z katastrofą klimatyczną. W obronie natury występują także zwykli obywatele. We wrześniu ubiegłego roku setki Kanadyjczyków zrzuciły się na wykup tysiąca hektarów dziewiczego wybrzeża fiordowego w Kolumbii Brytyjskiej. Także w zeszłym roku brytyjska fundacja Rewilding Britain zaproponowała przekierowanie subsydiów przekazywanych obecnie dla rolnictwa na renaturalizację jednej czwartej obszaru Wysp Brytyjskich! Postuluje odtworzenie dawnych łąk i terenów leśnych oraz przywracanie gatunków, które wcześniej tam „wyeliminowano”, np. rysie, wilki, bobry, łosie, żbiki, czy wymordowane w XIII w. dziki! Fundacja skierowała w tej sprawie petycję do brytyjskiego parlamentu, którą w ciągu 2 miesięcy podpisało ponad 100 tys. osób.
Niemcy były dotąd europejskim liderem w wydobyciu węgla brunatnego. Jeszcze w 2017 r. według raportu Eurocoal (organizacja zrzeszająca producentów węgla w Europie) w Niemczech wydobyto 171,3 mln ton. Druga Turcja wydobyła 70,4 mln ton, a trzecia Polska – 61mln ton. Niemcy były oskarżane często o ekologiczną hipokryzję. Z jednej strony A. Merkel mówiła o ratowaniu klimatu, z drugiej – niemieckie elektrownie spalały węgiel. Ostatnia decyzja rządu Merkel z grudnia ubiegłego roku oznacza drastyczną zmianę. Do 2038 r. zostanie w Niemczech zamknięta ostatnia elektrownia węglowa, a wszystkie kopalnie odkrywkowe zostaną zalane i zamienione w sztuczne jeziora.
Świadomość ekologiczna wzrasta
Polityka prowęglowa traci na sile nawet w Polsce. Dwie państwowe spółki Energa i Enea zawiesiły ostatnio finansowanie budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C. Rezygnacja z budowy bloku węglowego nie oznacza co prawda, że węgla nie zastąpi gaz, czyli dalej paliwo kopalne, ale... rozważa się i inne scenariusze. Ważą się losy kolejnego dużego projektu węglowego PGE, kopalni odkrywkowej Złoczew. Jak wiemy, PGE 90% energii produkuje dziś z węgla. Nasza elektrownia Bełchatów, największa na świecie, zużywa więcej węgla niż mogą zrównoważyć wszystkie drzewa w Polsce! Dodajmy, że Bełchatów został okrzyknięty największym trucicielem w Europie. Trzeba podkreślić, że nowa kopalnia odkrywkowa w Złoczewie oznaczałaby zniknięcie 33 wsi! Nic dziwnego, że PGE woli mówić o inwestycjach w inne, nie kopalne źródła. Przygotowuje się np. do budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Właśnie rusza przetarg PGE Baltica w tej sprawie. Ale największą niespodzianką był jeden z kandydatów na prezesa zarządu PGE. Do konkursu przystąpił m.in. (uwaga!) szef Greenpeace Polska. Jak wiemy, Greenpeace postuluje, aby w polskiej energetyce zastąpić źródła kopalne przez OZE. Rewolucja? Niestety, tym razem jeszcze nie. Jak się dowiedzieliśmy stanowisko prezesa PGE objął na razie kolejny ekologiczny konserwatysta (poprzedni odszedł w lutym).
Proekologiczni Polacy?
91,5% Europejczyków deklaruje, że mając do wyboru ten sam produkt wybraliby opakowanie zawierające mniej plastiku. 62% jest gotowych zapłacić więcej za bardziej ekologiczną wersję. To wyniki badań konsumenckich przeprowadzonych w listopadzie ubiegłego roku w Belgii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii (firma DS Smith Packaging). Najciekawsze jest to, że najbardziej proekologiczni z tej grupy okazali się Polacy – aż 72% zadeklarowało, że zapłaci więcej za bardziej ekologiczne opakowanie (dla porównania tylko 53% Belgów to deklaruje)!
Także pozytywny obraz, z wyraźną potrzebą, by żyć ekologicznie rysuje się w świetle badań „Ziemianie atakują” (Kantar, wrzesień, 2019). 77% mieszkańców Polski jest gotowych płacić kaucję za plastikowe opakowania, 69% Polaków jest za całkowitym zakazem produkowania, sprzedawania i używania foliowych torebek. Ponad połowa (56%) jest gotowa zupełnie zrezygnować z jednorazowych plastikowych przedmiotów (talerze, sztućce, rurki, butelki, itp.). 45% naszych rodaków chce mniej kupować (ubrań, żywności, itp.) i mniej wyrzucać. Prawie 2/3 deklaruje, że segreguje śmieci zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Pamiętajmy, że te odpowiedzi to świat deklaracji, myślenia życzeniowego respondentów. Warto być może skonfrontować je z faktami, z rzeczywistością. Sprawdzić, na ile życie zmusza ludzi jednak do innych, niż deklarowane, zachowań. Ale wniosek jest optymistyczny: widać wyraźną potrzebę, by żyć ekologicznie!
Istotnym elementem różnicującym remont i przebudowę jest zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, która wyklucza remont, a która stanowi o istocie przebudowy. W wyniku...
Istotnym elementem różnicującym remont i przebudowę jest zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, która wyklucza remont, a która stanowi o istocie przebudowy. W wyniku remontu nie może powstać obiekt budowlany o innych parametrach technicznych lub użytkowych niż obiekt pierwotny.
W trakcie eksploatacji obiektów budowlanych często dochodzi do uszkodzeń, awarii i katastrof budowlanych. Informacje o takich zdarzeniach są od szeregu lat zbierane i analizowane w wielu krajach. W artykule...
W trakcie eksploatacji obiektów budowlanych często dochodzi do uszkodzeń, awarii i katastrof budowlanych. Informacje o takich zdarzeniach są od szeregu lat zbierane i analizowane w wielu krajach. W artykule przedstawiono analizy zagrożeń i awarii obiektów budowlanych, które wystąpiły w kraju w ciągu ostatnich 50 lat.
Jeśli chodzi o budowanie wymarzonego domu to zdecydowanie wszystkim zależy nam na tym, by był zgodny z wizją i budżetem. Dlatego, jeśli szykujesz się do realizacji tego projektu, z pewnością przeprowadzisz...
Jeśli chodzi o budowanie wymarzonego domu to zdecydowanie wszystkim zależy nam na tym, by był zgodny z wizją i budżetem. Dlatego, jeśli szykujesz się do realizacji tego projektu, z pewnością przeprowadzisz wiele badań na temat projektowania, rozplanowania, stylu itp. Chociaż wszystkie te rzeczy są ważne przy budowie domu – jest też coś, bez czego nie możesz nawet pomyśleć o rozpoczęciu budowy, czyli materiały budowlane. Zbyt często się jednak o nich zapomina, dlatego w tym artykule chcemy poświęcić...
Ruszył sezon budowlany a wraz z nim prace na elewacjach budynków. Dla tych, którzy wahają się, czy warto ocieplać, mamy kilka istotnych argumentów przemawiających „za”. Dla już zdecydowanych, podpowiedzi,...
Ruszył sezon budowlany a wraz z nim prace na elewacjach budynków. Dla tych, którzy wahają się, czy warto ocieplać, mamy kilka istotnych argumentów przemawiających „za”. Dla już zdecydowanych, podpowiedzi, na co koniecznie zwrócić szczególną uwagę, przystępując do takiej inwestycji i nadzorując jej przebieg.
Bezpieczeństwo na terenie osiedla mieszkaniowego, to jeden z kluczowych elementów, które wpływają na komfort życia mieszkańców. Obok ogrodzonego terenu i ochrony z monitoringiem, domofony to najczęściej...
Bezpieczeństwo na terenie osiedla mieszkaniowego, to jeden z kluczowych elementów, które wpływają na komfort życia mieszkańców. Obok ogrodzonego terenu i ochrony z monitoringiem, domofony to najczęściej spotykane rozwiązanie pozwalające ograniczyć dostęp niepożądanych osób do budynku wielolokalowego.
Ochrona przed hałasem i drganiami została zapisana w najważniejszych aktach prawnych, regulujących kwestie budownictwa, gdzie wymieniana jest wśród wymagań, jakie powinny spełniać obiekty budowlane. Oznacza...
Ochrona przed hałasem i drganiami została zapisana w najważniejszych aktach prawnych, regulujących kwestie budownictwa, gdzie wymieniana jest wśród wymagań, jakie powinny spełniać obiekty budowlane. Oznacza to, że izolacyjność akustyczna ścian jest nie mniej istotna niż nośność konstrukcji, energooszczędność czy bezpieczeństwo pożarowe. W związku z tym, w dobie rosnących wymagań wobec izolacyjności cieplnej budynków, a co za tym idzie konieczności zwiększania grubości stosowanych do ocieplenia materiałów,...
Badania świadomości społecznej – to zawsze znakomita okazja do sprawdzenia wiedzy i postaw badanej grupy. Raport z badań przeprowadzonych w 2020 r. przez IBRiS, dotyczących sytuacji ekologicznej, zanieczyszczenia...
Badania świadomości społecznej – to zawsze znakomita okazja do sprawdzenia wiedzy i postaw badanej grupy. Raport z badań przeprowadzonych w 2020 r. przez IBRiS, dotyczących sytuacji ekologicznej, zanieczyszczenia powietrza i suszy, pokazuje jak wzrasta poziom wiedzy Polaków na temat ochrony środowiska.
Instalacja ciepłej wody użytkowej musi zapewniać mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo sanitarne użytkowania przy realnych kosztach eksploatacji oraz spełniać wszelkie wymogi prawa.
Instalacja ciepłej wody użytkowej musi zapewniać mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo sanitarne użytkowania przy realnych kosztach eksploatacji oraz spełniać wszelkie wymogi prawa.
Z technicznego punktu widzenia wszystkie dźwigi osobowe i osobowo-towarowe (windy) muszą być modernizowane po maksimum 20 latach eksploatacji. Potrzeba modernizacji wynika przede wszystkim z postępu technicznego...
Z technicznego punktu widzenia wszystkie dźwigi osobowe i osobowo-towarowe (windy) muszą być modernizowane po maksimum 20 latach eksploatacji. Potrzeba modernizacji wynika przede wszystkim z postępu technicznego w tej branży oraz z coraz wyższych wymagań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania, gdyż prowadzona konserwacja utrzymuje je tylko na założonym przy ich projektowaniu poziomie funkcjonalności eksploatacyjnej oraz poziomie bezpieczeństwa.
Niekiedy zarządcy i właściciele budynków nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie niesprawna instalacja oświetlenia awaryjnego w czasie ewakuacji ludzi.
Niekiedy zarządcy i właściciele budynków nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie niesprawna instalacja oświetlenia awaryjnego w czasie ewakuacji ludzi.
Pierwsza kontrola kanałów kominowych zgodnie z wymaganiami ustawy Prawo budowlane odbywa się w budynku w stanie surowym, kiedy trzony kominowe mają ulec zakryciu (otynkowaniu lub obmurowaniu). Odbiór robót...
Pierwsza kontrola kanałów kominowych zgodnie z wymaganiami ustawy Prawo budowlane odbywa się w budynku w stanie surowym, kiedy trzony kominowe mają ulec zakryciu (otynkowaniu lub obmurowaniu). Odbiór robót zanikających i ulegających zakryciu musi być dokonany w czasie umożliwiającym wykonanie ewentualnych korekt i poprawek bez wstrzymywania ogólnego postępu robót.
Pomimo, że sytuacja na polskich placach zabaw uległa znacznej poprawie, to nadal pojawiają się trudności z wyborem funkcjonalnych urządzeń i odpowiedniej nawierzchni, po której będą biegać najmłodsi. Na...
Pomimo, że sytuacja na polskich placach zabaw uległa znacznej poprawie, to nadal pojawiają się trudności z wyborem funkcjonalnych urządzeń i odpowiedniej nawierzchni, po której będą biegać najmłodsi. Na co zatem należy zwrócić uwagę, urządzając bezpieczny i atrakcyjny plac zabaw?
Stare dźwigi powinny być chlubą właściciela posesji, a nie przedmiotem wiecznych skarg lokatorów. Aby tak było, w istniejących dźwigach należy zastosować odpowiednie środki informacyjne, a podczas konserwacji...
Stare dźwigi powinny być chlubą właściciela posesji, a nie przedmiotem wiecznych skarg lokatorów. Aby tak było, w istniejących dźwigach należy zastosować odpowiednie środki informacyjne, a podczas konserwacji i wymiany części na nowe trzeba montować podzespoły spełniające wyższe wymagania techniczne niż dotychczas.
Należy także zapewnić odpowiednie warunki pracy konserwatorom.
Remont starego domu, mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno stary dom, jak i ten, który remontowany był ostatnio kilka lat wcześniej, mogą wymagać podjęcia wielu różnych prac. Od wyrównania...
Remont starego domu, mieszkania wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno stary dom, jak i ten, który remontowany był ostatnio kilka lat wcześniej, mogą wymagać podjęcia wielu różnych prac. Od wyrównania ścian, ułożenia podłogi, przez malowanie i montaż nowych mebli. Warto do konkretnych prac dostosować odpowiednie narzędzia.
Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach...
Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach poświęca się uwagę jego wielkości, kształtowi, formie czy standardowi wykończenia. Nie mniejszego znaczenia nabiera również trwałość, czyli zapewnienie bezobsługowej eksploatacji w odpowiednio długim czasie.
Aranżacja sypialni na poddaszu nie należy do najłatwiejszych ze względu na obecne tutaj skosy, stropy i ściany kolankowe, które znacząco utrudniają wydzielenie stref funkcjonalnych i komfortowe rozmieszczenie...
Aranżacja sypialni na poddaszu nie należy do najłatwiejszych ze względu na obecne tutaj skosy, stropy i ściany kolankowe, które znacząco utrudniają wydzielenie stref funkcjonalnych i komfortowe rozmieszczenie mebli we wnętrzu. Jak urządzić to pomieszczenie, aby spełniało swoją funkcję, a jednocześnie było piękne i wygodne w użytkowaniu? Poznajcie kilka praktycznych wskazówek i porad, które pomogą wam samodzielnie urządzić wymarzoną sypialnię pod skosem.
Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie...
Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie warunków zewnętrznych. Stąd odpowiednia ochrona ich powierzchni przed wilgocią czy zmianami temperatur jest szczególnie istotna. Tylko wtedy będziemy mogli bezproblemowo użytkować balkony czy tarasy i cieszyć się ich udogodnieniami przez długie lata.
Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.
Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.
Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków utworzono, by zebrać informację o tym, czym grzejemy nasze domy, mieszkania, lokale. Główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery, czyli niskiej emisji bowiem jest...
Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków utworzono, by zebrać informację o tym, czym grzejemy nasze domy, mieszkania, lokale. Główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery, czyli niskiej emisji bowiem jest generowana z sektora komunalno-bytowego. Zebranie pełnej informacji pozwoli na identyfikację miejsc najbardziej zagrażających zdrowiu mieszkańców.
Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?
Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?
W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?
W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.