administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Co nowego w Orzecznictwie? Zarządca w małej wspólnocie mieszkaniowej | Wspólnota mieszkaniowa dochodzi usunięcia wad fizycznych budynku

Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 201), a w nim o zarządcy w małej wspólnocie mieszkaniowej oraz o wspólnocie mieszkaniowej dochodzącej usunięcia wad fizycznych budynku.

Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 201), a w nim o zarządcy w małej wspólnocie mieszkaniowej oraz o wspólnocie mieszkaniowej dochodzącej usunięcia wad fizycznych budynku.

Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 201), a w nim o zarządcy w małej wspólnocie mieszkaniowej oraz o wspólnocie mieszkaniowej dochodzącej usunięcia wad fizycznych budynku.

Zobacz także

Redakcja Administratora 5 lat rękojmi za wady budynku

5 lat rękojmi za wady budynku 5 lat rękojmi za wady budynku

25 grudnia wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta (Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta; DzU z 2014 r., poz. 827), która wprowadza pięcioletni okres rękojmi za wady. Oznacza to, że osoby...

25 grudnia wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta (Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta; DzU z 2014 r., poz. 827), która wprowadza pięcioletni okres rękojmi za wady. Oznacza to, że osoby kupujące mieszkanie na rynku pierwotnym będą miały 2 lata więcej na wykrycie ewentualnych usterek budynku.

Magdalena Markiewicz Zła segregacja odpadów: za jedną osobę zapłaci cały blok?

Zła segregacja odpadów: za jedną osobę zapłaci cały blok? Zła segregacja odpadów: za jedną osobę zapłaci cały blok?

Segregacja odpadów jest bardzo ważna, a za jej małe naruszenie grozi odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców bloku. Potwierdza to niedawno wydany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Segregacja odpadów jest bardzo ważna, a za jej małe naruszenie grozi odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców bloku. Potwierdza to niedawno wydany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Anna Ruszczak news Kto odpowiada za niesprawny wodomierz

Kto odpowiada za niesprawny wodomierz Kto odpowiada za niesprawny wodomierz

Jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji...

Jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie.

Zarządca w małej wspólnocie mieszkaniowej

Przy dokonywaniu czynności zarządu obowiązuje przede wszystkim wola właścicieli lokali.  Aby daną osoba w małej wspólnocie mieszkaniowa można było uznać za zarządcę musi mieć umocowanie do działania w imieniu wszystkich właścicieli lokali.

Jeżeli ma umocowanie tylko części współwłaścicieli zarządcą może zostać tylko w trybie art. 203 kodeksu cywilnego zgodnie z którym każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość – wynika z wyroku Sądu Rejonowego w Kłodzku.

Powód uważający się za zarządcę wniósł o zasądzenie od właściciela lokalu zapłaty za awaryjny remont studzienki ściekowej na przyłączu, a także wykonaniu remontu zniszczonego przyłącza kanalizacji ściekowej proporcjonalnej do udziału w nieruchomości. Właściciele lokali nie wyrazili zgody na przedmiotowy remont i odmówili zapłaty za niego. 

Sąd ustalił, że w przedmiotowe sprawie ma do czynienia z małą wspólnotą mieszkaniową, a powód nie jest zarządcą budynku i nie jest właścicielem żadnego lokalu.

Zgodnie z art.19 ustawy o własności lokali jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

Przez pojęcie zarządu rzeczą wspólną rozumie się podejmowanie wszelkich decyzji i dokonywanie wszelkiego rodzaju czynności dotyczących przedmiotu wspólnego prawa, koniecznych w toku normalnej eksploatacji rzeczy.

Wśród tych czynności wyróżnia się: czynności prawne, czynności faktyczne oraz czynności polegające na załatwianiu wspólnych spraw przed sądami i innymi organami, które w skrócie określa się jako czynności procesowe.

Przy dokonywaniu czynności zarządu obowiązuje przede wszystkim zasada woli stron, która oznacza, że o dokonaniu poszczególnych czynności dotyczących rzeczy wspólnej decydują sami współwłaściciele.

Przepis art. 199 kodeksu cywilnego określa zasady wykonywania zarządu rzeczą wspólną przy czynnościach przekraczających zakres zwykłego zarządu. Wynika z niego, że do zbycia rzeczy oraz innych czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Nie budzi wątpliwości, że współwłaściciele mogą działać też przez pełnomocnika, gdy zostanie upoważniony do działania w ich imieniu. W razie braku zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd, ustawodawca przyznaje współwłaścicielom, których udziały wynoszą co najmniej połowę, żądanie rozstrzygnięcia przez sąd; rozstrzygnięcie sądu zastąpi brakującą zgodę części współwłaścicieli.

Następuje to w postępowaniu nieprocesowym na podstawie art. 611 i następne kodeksu postępowania cywilnego. Sąd, rozpatrując wniosek współwłaścicieli o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, powinien wziąć pod uwagę cel zamierzonej czynności oraz interes wszystkich współwłaścicieli.

Zamierzona czynność powinna więc mieć swoje uzasadnienie gospodarcze i nie powinna prowadzić do pokrzywdzenia któregokolwiek ze współwłaścicieli.

W przedmiotowej sprawie samozwańczy zarządca nie wykazał posiadania umocowania do działania w imieniu wszystkich współwłaścicieli ani zgody na podjęte prace remontowe i nie wystąpił ani w roli wspólnoty ani w roli upoważnionego pełnomocnika lub zarządcy.

Gdyby przyjąć, ze podjęte czynności należą do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, stron powodowa nie posiada legitymacji czynnej do wniesienia sprawy.

W przypadku przyjęcia, że czynności podjęte przez stronę powodowa należą do czynności zwykłego zarządu i przy ustaleniu braku zgody mieszkańców budynku na dokonane remonty, obowiązkiem strony powodowej było taka zgodę uzyskać lub wystąpić do sądu w trybie art. 203 kodeksu cywilnego, który wskazuje, że każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość.

Takie rozwiązanie uzasadnia przepis art. 201. kodeksu cywilnego wskazujący, że do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.

Mając na względzie, ze strona powodowa nie będąca właścicielem żadnego lokalu w dacie wniesienia pozwu, nie dysponowała zgodą żadnego ze współwłaścicieli rzeczy wspólnej, działała samowolnie i bez upoważnienia, powództwo należało oddalić.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali określenie sposobu zarządu nieruchomością wspólną należy do właścicieli lokali, którzy w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lub w innej, później zawartej umowie mogą unormować wszystkie kwestie związane z podejmowaniem decyzji oraz dokonywaniem czynności faktycznych i prawnych, dotyczących wspólnego prawa.

Poniechanie określenia sposobu zarządu przez współwłaścicieli sprawia, że w myśl art. 18 ust. 3 ustawy o własności lokali obowiązują ich zasady ustawowe, przewidziane w art. 19 i następne ustawy o własności lokali.

Do zarządu nieruchomością wspólną małej wspólnoty mają w myśl art. 19 ustawy o własności lokali odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego (art. 199-209) i kodeksu postępowania cywilnego (art. 606-608 oraz art. 611-616).

Jest tak jednak tylko w sytuacji, w której właściciele lokali w takich wspólnotach nie skorzystali z możliwości przewidzianej w art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali i nie zawarli w formie aktu notarialnego umowy określającej sposób zarządu nieruchomością wspólną (ewentualnie umowy powierzającej zarząd tą nieruchomością określonej osobie fizycznej lub prawnej).

Wyrok Sądu Rejonowego w Kłodzku z dnia 04.12.2014 roku sygn. I C 514/14

Wspólnota mieszkaniowa dochodzi usunięcie wad fizycznych budynku

Wspólnota mieszkaniowa po uzyskaniu cesji wierzytelności z tytułu rękojmi od właścicieli lokali może dochodzić od dewelopera usunięcia wad fizycznych w budynku.

Nie może jednak żądać uprawnienia jej do zlecenia wykonania zastępczego gdyż nie jest to uprawnienie przewidziane przy umowie sprzedaży.

Może żądać usunięcia wad w poszczególnych lokalach tylko jeżeli cesji wierzytelności z tytułu rękojmi dotyczy także wad w lokalach.

Wspólnota mieszkaniowa po uzyskaniu cesji wierzytelności z tytułu rękojmi od wszystkich właścicieli lokali w pozwie skierowanym przeciwko deweloperowi wniosła o nakazanie stronie pozwanej usunięcia wad fizycznych części wspólnych budynku oraz orzeczenie, że w razie niewykonania przez dewelopera tych czynności w wyznaczonym terminie, strona powodowa będzie uprawniona do wykonania prac na koszt strony pozwanej. 

Sąd Okręgowy w Krakowie uwzględnił częściowo żądanie pozwu, w ten sposób, że nakazał deweloperowi aby usunął zgłoszone wady fizyczne w częściach wspólnych budynku.

Podstawą odpowiedzialności dewelopera za wady budynku były przepisy o rękojmi za wady fizyczne rzeczy. Przepis art. 561 § 2 kodeksu cywilnego przewiduje wprost, że jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz określona co do tożsamości, a sprzedawcą jest wytwórca tej rzeczy, kupujący może żądać usunięcia wady.

Faktem jest, że w razie nieusunięcia wady w wyznaczonym terminie, kupujący może odstąpić od umowy, ale uprawnienie do odstąpienia od umowy nie konsumuje uprawnienia do żądania usunięcia wad, lecz jest uprawnieniem alternatywnym.

Oznacza to, że po upływie wyznaczonego terminu to do kupującego należy wybór, czy będzie dochodził usunięcia wad, czy odstąpi od umowy i będzie domagał się zwrotu ceny.

Jedyną podstawą do odmówienia usunięcia wad przez sprzedawcę jest okoliczność, kiedy usunięcie wad wymagałoby nadmiernych kosztów (art. 561 § 2 zd. 2 kodeksu cywilnego).

Celem rękojmi jest doprowadzenie do sytuacji, w której towar posiadający wady zostanie tych wad pozbawiony, a ewentualnie zrekompensowanie tych wad przez uprawnienie kupującego do żądania obniżenia ceny lub upoważnienie go do odstąpienia od umowy i odzyskania zapłaconej ceny. Zobowiązanie sprzedającego do naprawienia wad jest więc realizacją celu rękojmi i to jej pierwszorzędnego celu.

W toku postępowania wspólnota mieszkaniowa za pomocą opinii biegłego wykazała, że sprzedany przez dewelopera budynek miał część wad fizycznych wskazanych w pozwie. Wobec tego uzasadnione było nakazanie stronie pozwanej usunięcia tych usterek, które zostały uznane na wady w świetle opinii biegłego sądowego.

Sąd nie uwzględnił natomiast powództwa w części zawierającej żądanie uprawnienia strony powodowej do zlecenia wykonania zastępczego w zakresie wad, za które odpowiada strona pozwana.

Powierzenie wykonawstwa zastępczego jest uprawnieniem przysługującym osobie zlecającej wykonanie dzieła w przypadku zawarcia umowy o dzieło albo inwestorowi w razie zawarcia umowy o roboty budowlane.

Uprawnienie takie nie jest zaś przewidziane przy przepisach regulujących umowę sprzedaży. Powództwo zostało oddalone także w zakresie żądań usunięcia wad w części dotyczącej poszczególnych lokali a nie nieruchomości wspólnej, gdyż właściciele lokali dokonali cesji swoich wierzytelności z tytułu rękojmi tylko odnośnie wad w nieruchomości wspólnej.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 06.06.2014 roku sygn.I ACa 466/14

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Aneta Mościcka Co z PCC przy zniesieniu współwłasności?

Co z PCC przy zniesieniu współwłasności? Co z PCC przy zniesieniu współwłasności?

Z przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że zniesienie współwłasności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych tylko wówczas, gdy ustalono dopłatę lub spłatę....

Z przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że zniesienie współwłasności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych tylko wówczas, gdy ustalono dopłatę lub spłatę. Zatem w przypadku braku dopłaty lub spłaty, zniesienie współwłasności nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.

Piotr Pałka Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – problemy nierozwiązane

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – problemy nierozwiązane Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – problemy nierozwiązane

Brak możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego niezabudowanych nieruchomości pełniących funkcję służebną dla terenów zabudowanych przez spółdzielców pozostaje w sprzeczności z ratio legis...

Brak możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego niezabudowanych nieruchomości pełniących funkcję służebną dla terenów zabudowanych przez spółdzielców pozostaje w sprzeczności z ratio legis ustawy, gdyż stawia tę grupę w sytuacji gorszej niż użytkowników wieczystych gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielorodzinnymi.

Agnieszka Żelazna Zrzeczenie się służebności gruntowej przez spółdzielnię mieszkaniową

Zrzeczenie się służebności gruntowej przez spółdzielnię mieszkaniową Zrzeczenie się służebności gruntowej przez spółdzielnię mieszkaniową

W postanowieniu z dnia 10.09.2020 r.1), Sąd Najwyższy wyjaśnił, że czynności rozporządzające obejmujące wspólne prawo, w tym ustanowienie lub zniesienie ograniczonego prawa rzeczowego (np. służebności),...

W postanowieniu z dnia 10.09.2020 r.1), Sąd Najwyższy wyjaśnił, że czynności rozporządzające obejmujące wspólne prawo, w tym ustanowienie lub zniesienie ograniczonego prawa rzeczowego (np. służebności), mieszczą się w pojęciu zarządu nieruchomością, a w szczególności w pojęciu zarządu powierzonego wykonywanego przez spółdzielnię mieszkaniową na podstawie art. 27 USM.

Paweł Puch Zmiana wysokości udziałów

Zmiana wysokości udziałów Zmiana wysokości udziałów

Zmiana udziałów w nieruchomości wspólnej tylko formalnie mieści się w uregulowaniu z art. 22 ust. 3 pkt 5 a UWL, jednak ze względu na skutki wywierające wpływ na sferę praw i obowiązków właścicieli lokali...

Zmiana udziałów w nieruchomości wspólnej tylko formalnie mieści się w uregulowaniu z art. 22 ust. 3 pkt 5 a UWL, jednak ze względu na skutki wywierające wpływ na sferę praw i obowiązków właścicieli lokali nie może być traktowana jako możliwa do dokonania na podstawie uchwały podjętej przez większość właścicieli. Zmiana wysokości udziałów możliwa jest tylko przy jednomyślności wszystkich właścicieli lokali – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Aneta Mościcka Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu socjalnego

Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu socjalnego Odszkodowanie za niedostarczenie lokalu socjalnego

Odszkodowanie za niedostarczenie mieszkania socjalnego przyznane na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów nie korzysta ze zwolnienia podatkowego w ustawie o PIT, ponieważ jego wysokość...

Odszkodowanie za niedostarczenie mieszkania socjalnego przyznane na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów nie korzysta ze zwolnienia podatkowego w ustawie o PIT, ponieważ jego wysokość lub zasady ustalania nie wynikają wprost z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Paweł Puch Sprawozdanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Sprawozdanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej Sprawozdanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Do sprawozdania zarządu stosować należy wymogi rzetelności, czyli zgodności z faktami i dokumentami, kompletności czyli ujmowanie wszystkich faktów, jakie miały miejsce i czytelności czyli przedstawienie...

Do sprawozdania zarządu stosować należy wymogi rzetelności, czyli zgodności z faktami i dokumentami, kompletności czyli ujmowanie wszystkich faktów, jakie miały miejsce i czytelności czyli przedstawienie informacji w taki sposób, aby wszyscy mogli przeczytać i zrozumieć treść przekazu. Niezmiernie ważne jest to, aby sprawozdanie zapewniało przejrzystość i pełną kontrolę członków wspólnoty nad finansami wspólnoty. Sprawozdanie winno zawierać również część opisową podejmowanych przez zarząd czynności...

Aneta Mościcka Wspólny przedsionek a przynależność do jednego lokalu

Wspólny przedsionek a przynależność do jednego lokalu Wspólny przedsionek a przynależność do jednego lokalu

Jeżeli przedsionek jest częścią korytarza prowadzącego do trzech mieszkań, wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu pozbawiłoby sąsiednie mieszkania przymiotu samodzielności, ponieważ korzystanie...

Jeżeli przedsionek jest częścią korytarza prowadzącego do trzech mieszkań, wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu pozbawiłoby sąsiednie mieszkania przymiotu samodzielności, ponieważ korzystanie z nich wiązałoby się z koniecznością korzystania z pomieszczenia przynależnego do innego mieszkania, czyli z jego przedsionka – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Paweł Puch Korzystanie z dróg dojazdowych

Korzystanie z dróg dojazdowych Korzystanie z dróg dojazdowych

Parkowanie przed lokalem użytkowym w celu załadunku i rozładunku towarów w ocenie sądu nie wykracza poza normalne przeznaczenie drogi wewnętrznej. Uprawnienie do współkorzystania z nieruchomości wspólnej...

Parkowanie przed lokalem użytkowym w celu załadunku i rozładunku towarów w ocenie sądu nie wykracza poza normalne przeznaczenie drogi wewnętrznej. Uprawnienie do współkorzystania z nieruchomości wspólnej jest ograniczone jedynie poprzez identyczne uprawnienia pozostałych współwłaścicieli. Pozostawienie przez powódkę i jej współpracowników pojazdów przed lokalem nie pozostaje w sprzeczności z zasadą korzystania z części wspólnej nieruchomości w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli...

Aneta Mościcka Czym jest ogrodzenie na gruncie Prawa budowlanego?

Czym jest ogrodzenie na gruncie Prawa budowlanego? Czym jest ogrodzenie na gruncie Prawa budowlanego?

Jeżeli nawet budowa nie wymaga pozwolenia na budowę czy zgłoszenia, to niestosowanie się do innych przepisów, np. wynikających z planu zagospodarowania przestrzennego może sprawić, że obiekt zostanie uznany...

Jeżeli nawet budowa nie wymaga pozwolenia na budowę czy zgłoszenia, to niestosowanie się do innych przepisów, np. wynikających z planu zagospodarowania przestrzennego może sprawić, że obiekt zostanie uznany za samowolę budowlaną.

Aneta Mościcka Czy gmina może zakazać mycia samochodów na posesji?

Czy gmina może zakazać mycia samochodów na posesji? Czy gmina może zakazać mycia samochodów na posesji?

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie zakazuje mycia i naprawy pojazdów samochodowych na własnej nieruchomości, upoważniając radę gminy wyłącznie do określenia warunków, jakim wykonywanie...

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie zakazuje mycia i naprawy pojazdów samochodowych na własnej nieruchomości, upoważniając radę gminy wyłącznie do określenia warunków, jakim wykonywanie tych czynności powinno odpowiadać. Zgodnie z zasadami techniki prawodawczej wymogi powinny być sprecyzowane jednoznacznie i konkretnie, tj. odpowiadać zasadzie określoności przepisów prawa. Upoważnienie ustawowe wprost nakazuje określenie wymogów mycia i naprawy pojazdów poza myjniami i warsztatami...

Aneta Mościcka Kiedy taras/balkon jest częścią nieruchomości wspólnej?

Kiedy taras/balkon jest częścią nieruchomości wspólnej? Kiedy taras/balkon jest częścią nieruchomości wspólnej?

Jeśli dostęp do tarasu ma więcej mieszkańców budynku wielorodzinnego, to jest on częścią nieruchomości wspólnej. Natomiast gdy dostęp jest możliwy tylko z jednego lokalu to nie wchodzi on w skład nieruchomości...

Jeśli dostęp do tarasu ma więcej mieszkańców budynku wielorodzinnego, to jest on częścią nieruchomości wspólnej. Natomiast gdy dostęp jest możliwy tylko z jednego lokalu to nie wchodzi on w skład nieruchomości wspólnej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Eugenia Śleszyńska Koszty zarządu nieruchomością wspólną w planowaniu i finansowaniu

Koszty zarządu nieruchomością wspólną w planowaniu i finansowaniu Koszty zarządu nieruchomością wspólną w planowaniu i finansowaniu

Działalność statutowa wspólnoty mieszkaniowej jako osoby ustawowej, w rozumieniu przepisów art. 331 Kodeksu cywilnego, działającej pod swoim NIP, REGON, ograniczona jest do zarządu nieruchomością wspólną....

Działalność statutowa wspólnoty mieszkaniowej jako osoby ustawowej, w rozumieniu przepisów art. 331 Kodeksu cywilnego, działającej pod swoim NIP, REGON, ograniczona jest do zarządu nieruchomością wspólną. Co zalicza się do nieruchomości wspólnej określono w art. 3 ustawy o własności lokali, a szczegółowo wyjaśnia orzecznictwo.

Aneta Mościcka Zmiana sposobu użytkowania

Zmiana sposobu użytkowania Zmiana sposobu użytkowania

Zmiana użytkowania części domu jednorodzinnego i przeznaczenie jej na lokal usługowy stanowi zmianę sposobu użytkowania w rozumieniu art. 71 ust. 1 Prawa budowlanego, a więc jest to zmiana wymagająca przeprowadzenia...

Zmiana użytkowania części domu jednorodzinnego i przeznaczenie jej na lokal usługowy stanowi zmianę sposobu użytkowania w rozumieniu art. 71 ust. 1 Prawa budowlanego, a więc jest to zmiana wymagająca przeprowadzenia trybu określonego w art. 71 ust. 2 i następnych PB – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka „Wybudowanie” w rozumieniu ustawy o PIT

„Wybudowanie” w rozumieniu ustawy o PIT „Wybudowanie” w rozumieniu ustawy o PIT

Dla celów opodatkowania PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określenie „wybudowanie” oznacza zakończenie technicznej części...

Dla celów opodatkowania PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określenie „wybudowanie” oznacza zakończenie technicznej części procesu budowlanego, w wyniku którego powstaje inwestycja, realizująca w całości projekt budowlany i jest gotowa do użytkowania. Dokumentem, który potwierdza zakończenie wszystkich prac budowlanych jest dziennik budowy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Piotr Pałka Ograniczenie dostępu do członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej

Ograniczenie dostępu do członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej Ograniczenie dostępu do członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej

Właścicielowi lokalu mieszkalnego niebędącego członkiem spółdzielni przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet jej członków. Co do zasady zatem konstytucyjność art. 3 ust. 31 USM nie może budzić wątpliwości.

Właścicielowi lokalu mieszkalnego niebędącego członkiem spółdzielni przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet jej członków. Co do zasady zatem konstytucyjność art. 3 ust. 31 USM nie może budzić wątpliwości.

Agnieszka Żelazna Uwarunkowania środowiskowe budowy bioelektrowni w sąsiedztwie wspólnoty mieszkaniowej

Uwarunkowania środowiskowe budowy bioelektrowni w sąsiedztwie wspólnoty mieszkaniowej Uwarunkowania środowiskowe budowy bioelektrowni w sąsiedztwie wspólnoty mieszkaniowej

Obowiązek sporządzenia raportu dla planowanego przedsięwzięcia, mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, stwierdza organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, określając jednocześnie...

Obowiązek sporządzenia raportu dla planowanego przedsięwzięcia, mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, stwierdza organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, określając jednocześnie zakres tego raportu, przy czym obowiązek ten spoczywa na organie również wówczas, gdy organ ten nie stwierdzi potrzeby sporządzenia raportu – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 23.03.2021 r.

Aneta Mościcka Warunki zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń

Warunki zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń Warunki zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń

Dla przyjęcia, że doszło do zmiany sposobu użytkowania budynku lub jego części wystarczające jest wykazanie zmiany choćby jednego z warunków przewidzianych w art. 71 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego. Przepis...

Dla przyjęcia, że doszło do zmiany sposobu użytkowania budynku lub jego części wystarczające jest wykazanie zmiany choćby jednego z warunków przewidzianych w art. 71 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego. Przepis ten nie wymaga również, aby nastąpiło pogorszenie lub przekroczenie obowiązujących norm, nie są też konieczne szczegółowe wyliczenia i pomiary w tym zakresie. Zamieszczony w przepisie opis działalności jedynie przykładowo wskazuje najbardziej charakterystyczny przypadek zmiany sposobu użytkowania...

Aneta Mościcka Opodatkowanie przychodów z najmu połowy nieruchomości biurowej

Opodatkowanie przychodów z najmu połowy nieruchomości biurowej Opodatkowanie przychodów z najmu połowy nieruchomości biurowej

Właściciel połowy nieruchomości biurowej może opodatkować przychody z najmu jako najem prywatny – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Właściciel połowy nieruchomości biurowej może opodatkować przychody z najmu jako najem prywatny – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Agnieszka Żelazna Miejsca parkingowe a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Miejsca parkingowe a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Miejsca parkingowe a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Zapisy uchwalonego dopiero planu miejscowego, zwalniające z obowiązku zapewnienia miejsc parkingowych w przypadku zamiaru wykonywania robót budowlanych w istniejących budynkach, polegających na: przebudowie,...

Zapisy uchwalonego dopiero planu miejscowego, zwalniające z obowiązku zapewnienia miejsc parkingowych w przypadku zamiaru wykonywania robót budowlanych w istniejących budynkach, polegających na: przebudowie, remoncie, nadbudowie do jednej kondygnacji oraz zmianie sposobu użytkowania nie obejmują planowanych prac, których przedmiotem jest – obok samej nadbudowy – także rozbudowa budynku – wyjaśnił NSA w wyroku z dnia 23.03.2021 r.

Aneta Mościcka Uprawnienia i obowiązki kierownika budowy

Uprawnienia i obowiązki kierownika budowy Uprawnienia i obowiązki kierownika budowy

Kierownik budowy nie jest w procesie budowlanym podmiotem wyłącznie wykonującym polecenia inwestora. Ma obowiązek nakazać zmianę sposobu wykonywania robót jeśli stwierdzi, że wykonawca działa niezgodnie...

Kierownik budowy nie jest w procesie budowlanym podmiotem wyłącznie wykonującym polecenia inwestora. Ma obowiązek nakazać zmianę sposobu wykonywania robót jeśli stwierdzi, że wykonawca działa niezgodnie z projektem lub narusza właściwe przepisy oraz odmówić wykonania decyzji inwestora, jeśli prowadzą one do złamania przepisów budowlanych. Jeśli inwestor proponuje rozwiązania wykraczające poza projekt, kierownik budowy powinien się temu sprzeciwić i w ostateczności wstrzymać budowę – orzekł Sąd Okręgowy...

Agnieszka Żelazna Ustanowienie służebności drogi koniecznej na nieruchomości objętej ochroną konserwatorską

Ustanowienie służebności drogi koniecznej na nieruchomości objętej ochroną konserwatorską Ustanowienie służebności drogi koniecznej na nieruchomości objętej ochroną konserwatorską

Samo ustanowienie służebności drogi koniecznej nie oznacza jeszcze zmiany przeznaczenia zabytku wpisanego do rejestru lub sposobu korzystania z tego zabytku w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie zabytków...

Samo ustanowienie służebności drogi koniecznej nie oznacza jeszcze zmiany przeznaczenia zabytku wpisanego do rejestru lub sposobu korzystania z tego zabytku w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – wyjaśnił Sąd Najwyższy.

Paweł Puch Przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy

Przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy Przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy

Wydanie rzeczy nie musi nastąpić przez jej wręczenie. Możliwe jest także wydanie rzeczy za pomocą aktów symbolicznych, np. umieszczenia odpowiednich oznaczeń na gruncie, obejścia gruntu, wskazania jego...

Wydanie rzeczy nie musi nastąpić przez jej wręczenie. Możliwe jest także wydanie rzeczy za pomocą aktów symbolicznych, np. umieszczenia odpowiednich oznaczeń na gruncie, obejścia gruntu, wskazania jego granic lub przedstawienia nabywcy gruntu osobom trzecim – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Paweł Puch Gdy zarządca jest biegłym

Gdy zarządca jest biegłym Gdy zarządca jest biegłym

Biegły powinien płacić od swoich usług VAT. Fakt, że sąd zlecający mu ich wykonanie nie uwzględnia tego w kwocie wynagrodzenia, nie ma znaczenia - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Biegły powinien płacić od swoich usług VAT. Fakt, że sąd zlecający mu ich wykonanie nie uwzględnia tego w kwocie wynagrodzenia, nie ma znaczenia - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Aneta Mościcka Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej

Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej

Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota...

Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota mieszkaniowa może skorzystać ze zwolnienia z CIT przychodów z tytułu wynajmu dachu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wybrane dla Ciebie

Policzono, ile może dać oszczędności efektywność energetyczna »

Policzono, ile może dać oszczędności efektywność energetyczna » Policzono, ile może dać oszczędności efektywność energetyczna »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu » Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON » Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób » Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Jak naprawić popękane ściany budynku?

Jak naprawić popękane ściany budynku? Jak naprawić popękane ściany budynku?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać? Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Jak zadbać o dobrą jakość wody » Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni » Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku » Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych » Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi » Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych » Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu? Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Kilka rozwiązań na windę w budynku » Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.