Odpady komunalne alternatywnym paliwem w dobie kryzysu energetycznego

Ilość odpadów w naszym kraju przyrasta o 0,5 mln ton rocznie i z pułapu 13 mln ton w roku 2020 już niedługo dojdzie i ustabilizuje się na poziomie 15-16 mln ton, fot. Pixabay
Dnia 22 czerwca br. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyła się konferencja poświęcona polskiemu systemowi gospodarowania odpadami w zakresie ich termicznego przekształcania i wykorzystywania w ciepłownictwie. Temat przewodni „Ciepłownia na odpady – inwestycja bezpieczna i zrównoważona” przyciągnął zainteresowanych ze świata biznesu, nauki, administracji rządowej, a także przedstawicieli branżowych organizacji i ekspertów z sektora odpadowego, ciepłowniczego i bankowego.
Zobacz także
Sabina Augustynowicz news XX Kongres PFSZN – ekologia w zarządzaniu nieruchomościami

„Aby stać się neutralna dla klimatu, Europa musi osiągnąć do 2050 r. zerową emisję netto gazów cieplarnianych dwutlenku węgla i metanu. Tylko w ten sposób uda się ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu...
„Aby stać się neutralna dla klimatu, Europa musi osiągnąć do 2050 r. zerową emisję netto gazów cieplarnianych dwutlenku węgla i metanu. Tylko w ten sposób uda się ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu znacznie poniżej 2°C i uniknąć katastrofalnej w konsekwencjach zmiany klimatu” – mówiono podczas jubileuszowego XX już Kongresu PFSZN, które w tym roku zorganizowało Lubelskie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości – członek Federacji.
Redakcja news Wakacje kredytowe – niekorzystne praktyki banków

Już w początkowym okresie obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych do UOKiK wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich. W wyniku działań Urzędu wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki.
Już w początkowym okresie obowiązywania przepisów o wakacjach kredytowych do UOKiK wpłynęło ok. 550 skarg konsumenckich. W wyniku działań Urzędu wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki.
Anna Ruszczak news Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...
Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.
Spotkanie otworzył Przemysław Ligenza – prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie krył nadziei, że spotkanie w tak szerokim i reprezentatywnym gronie pozwoli wypracować wspólne wnioski, jak lepiej dbać o bezpieczeństwo ekologiczne polskiego społeczeństwa, a jednocześnie jak zapewnić większą efektywność energetyczną i ekonomiczną w krajowej gospodarce, a zwłaszcza w ciepłownictwie.
Konferencji przewodniczył Dominik Bąk – wiceprezes NFOŚiGW, który oficjalnie poinformował, że do polskich przedsiębiorców trafią dodatkowe 2 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego na wykorzystanie odpadów w energetyce cieplnej. Zwiększenie alokacji z 1 do 3 mld zł oznacza, że branża będzie miała znacznie większe możliwości uzyskania z NFOŚiGW dofinansowania budowy spalarni odpadów.
Konieczność tego typu inwestycji również podkreślali prelegenci, w tym m.in. Michał Dąbrowski – Przewodniczący Rady Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Tomasz Uciński – Prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, Jacek Szymczak – Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Sławomir Kiszkurno – Prezes Portu Czystej Energii Gdańsk, Janusz Fic – Prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego oraz Piotr Szewczyk – Prezes Zarządu Rady RIPOK.
Może Cię zainteresuje: Nowe środki dla przedsiębiorców na wykorzystanie odpadów w energetyce
Prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej zwracał uwagę na przyrost odpadów w Polsce i ich potencjał energetyczny. Ilość odpadów w naszym kraju przyrasta o 0,5 mln ton rocznie i z pułapu 13 mln ton w roku 2020 już niedługo dojdzie i ustabilizuje się na poziomie 15-16 mln ton. W swoim wystąpieniu prof. Grzegorz Wielgosiński wykazał, że zyski (ekonomiczne i ekologiczne) ze spalarni są wręcz spektakularne i zarazem zdementował mity, że zakłady termicznego przekształcania odpadów stanowią zagrożenie dla ludzi. Emisja szkodliwych związków i pyłów w takich obiektach jest wielokrotnie mniejsza niż w tradycyjnych ciepłowniach.
Profesor Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dowodził, że spalarnie odpadów wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju Polski, a powstanie w naszym kraju kolejnych obiektów tego rodzaju domknie system gospodarowania odpadami i zapewni realizację gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Naukowiec podkreślał, że nowe instalacje termicznego przekształcania odpadów mogą zastąpić węglowe źródła ciepła, pozostawią mniejszy tzw. ślad węglowy, będą stanowić efektywne systemy ciepłownicze i staną się źródłem zielonej energii elektrycznej.
W dyskusji głos zabrał Piotr Sprzączak – dyrektor Departamentu Ciepłownictwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który zwrócił uwagę, że odpady to „ważny element” i istotna alternatywa, a nie „złoty środek” czy uniwersalne rozwiązanie, mające nagle rozwiązać wszystkie bolączki polskiego systemu ciepłowniczego. W Polsce działa dotychczas tylko 8 instalacji termicznego przekształcania odpadów, a ich moce przerobowe są niewystarczające do zagospodarowania całego strumienia frakcji palnej odpadów.
O tym, z jak dużą luką inwestycyjną mamy na razie do czynienia w Polsce w obszarze instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz o aspektach prawnych inwestycji tego rodzaju mówił dr Krystian Szczepańsk – dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. Luka inwestycyjna zależna jest natomiast od ilości dostępnych odpadów, mocy przerobowych istniejących i planowanych instalacji termicznego przekształcania odpadów, dostępności składowisk i poziomu recyklingu. Wedle szacunków IOŚ – PIB, do roku 2034 w Polsce do przetworzenia w ciepło w spalarniach mogłoby trafiać rocznie 4,2 mln ton odpadów komunalnych.
Jarosław Roliński – dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi w NFOŚiGW, mówił, że gospodarowanie odpadami to nie jest efekt „mody czy fobii”, lecz odpowiedź na potrzeby społeczeństwa. Zachęcając przedsiębiorców i samorządowców do inwestowania w instalacje termicznego przekształcania odpadów, omówił warunki i zasady udzielania przez NFOŚiGW wsparcia finansowego w ramach programu priorytetowego „Racjonalna gospodarka odpadami” część 3) „Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne”.
Może Ci się spodoba: Efektywna zbiórka odpadów: system ROP do poprawki
Pomoc w tym dziele zaoferowali przedstawiciele trzech instytucji bankowych: Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Pekao SA i Banku Ochrony Środowiska SA.
Uczestnicy konferencji zgodnie twierdzili, że spalarnie to przedsięwzięcia perspektywiczne, a ich rozwój – zwłaszcza w obecnej dobie kryzysu energetycznego – jest niezbędny dla polskiego systemu gospodarowania odpadami, a szerzej – dla polskiej gospodarki i narodowej suwerenności. Takie głosy przewijały się zarówno podczas dyskusji panelowych jak i prelekcji oraz warsztatów, które były merytorycznym dopełnieniem konferencji.
Źródło: NFOŚiGW