Jak prawidłowo przygotować fotowoltaikę na zimę?

Przeglądy domowych instalacji PV najlepiej wykonywać na wiosnę. Jack Blueberry/Unsplash
Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.
Zobacz także
Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...
Agata Meble Wielki powrót wersalek: które modele podbijają polskie domy i dlaczego?

Pamiętasz wersalkę swojej babci? Tę, na której zawsze było najwygodniej czytać książki i zajadać domowe ciasteczka? Współczesny design właśnie odkrył na nowo ten kultowy mebel, ale w zupełnie nowej odsłonie....
Pamiętasz wersalkę swojej babci? Tę, na której zawsze było najwygodniej czytać książki i zajadać domowe ciasteczka? Współczesny design właśnie odkrył na nowo ten kultowy mebel, ale w zupełnie nowej odsłonie. To jak spotkanie vintage'owej duszy z technologią przyszłości – klasyczna bryła została wzbogacona o nowoczesną estetykę i kultowa wersalka wyłoniła się niczym feniks z popiołów, w nowej, fascynującej formie.
Gratka.pl Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie

Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia...
Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia i wyposażenia, zyskasz realną szansę na pokaźny zwrot środków z takiej inwestycji. Alternatywnie możesz kupić dom lub mieszkanie w prywatnych celach mieszkaniowych. Niezależnie od przeznaczenia, musisz wiedzieć, jak wybrać i gdzie szukać wymarzonych nieruchomości w Warszawie. Przejrzyj poniższy poradnik,...
Z definicji i założeń projektowych instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe i mają służyć przez długie lata. Niestety, sroga zima, a zwłaszcza obfite opady śniegu, mogą stanowić wyzwanie dla jej właścicieli. Większość ekspertów twierdzi, że instalacja fotowoltaiczna nie wymaga specjalnej konserwacji. Czy na pewno?
Jak właściwie przygotować fotowoltaikę na zimę?
Według specjalistów moduły należy odśnieżać dopiero wtedy, gdy znajdująca się na nich pokrywa śnieżna jest naprawdę gruba i ciężka. Nie ma potrzeby dodatkowej konserwacji modułów przed zimą. Panele i ich konstrukcje są odporne na uszkodzenia, które mogłaby spowodować pokrywa śnieżna lub wiatr. Nie ma też konieczności odśnieżania całej powierzchni paneli, wystarczy usunąć 20–30 cm śniegu z dołu modułu. Reszta śniegu powinna sama zsunąć się z instalacji. Wszystko zależy od tego, czy przy wyborze firmy specjalizującej się w montażu fotowoltaiki postawiono na ekspertów, którzy przygotowali wcześniej projekt instalacji PV i na jego podstawie zamontowali moduły pod odpowiednim kątem. Jeśli tak, to instalacja powinna sama usuwać śnieg pod wpływem grawitacji.
Przy samodzielnym usuwanie nadmiaru masy śniegowej z dachu zalecana jest ogromna ostrożność. Bez specjalnego sprzętu i doświadczenia osoby chodzącej po dachach, wyjście na dach może okazać się niebezpieczne, zwłaszcza zimą. Oblodzony i śliski dach to wstęp do nieszczęśliwego wypadku.
Może Cię zainteresuje: Mechanizmy na rynku energii w organiczony sposób wpłyną na odbiorców prądu
Możliwy spadek mocy
W warunkach zimowych nawet metrowa warstwa śniegu nie powinna powodować żadnych uszkodzeń, ponieważ obciążenie mechaniczne liczone jest w hPa, a to w przypadku śniegu aż 5400 hPa u większości producentów. Oczywiście może to wpłynąć na pracę instalacji. Zarówno zanieczyszczenia okresu jesiennego (liście, ptasie odchody), jak i zanieczyszczenia po zalegającym śniegu, powodują tworzenie się warstwy brudu, która może powodować spadek wytwarzanej mocy.
Według wyników badań w prowincji Ontario w Kanadzie, zalegający na panelach fotowoltaicznych śnieg ograniczył wydajność systemu fotowoltaicznego w skali roku o 1–3,5 proc. Inne badania w Bawarii w Niemczech, pokazały, że przy sześcioletniej eksploatacji instalacji dachowej o mocy 1 MW w Monachium i nachyleniu modułów pod kątem 28 stopni, zaleganie pokrywy śnieżnej spowodowało spadek wydajności systemu w zakresie 0,3–2,7 proc. w skali roku.
Wiadomo, że produkcja w okresie zimowym jest niska, więc okresowy jej brak wynikający z zalegającego śniegu nie wpłynie mocno na całkowite uzyski.
Jak samodzielnie umyć panele?
Ze względu na własne bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo paneli, wszelkie prace konserwatorskie powinny zostać zlecone profesjonalnej firmie. Jeśli właściciel instalacji PV sam podejmie się mycia paneli, to powinien pamiętać o kilku kwestiach.
Najlepszym środkiem do czyszczenia jest woda destylowana, która nie zostawia żadnych smug ani zabrudzeń. Do mycia paneli najlepiej używać miękkich narzędzi, bez ostrych końców, czyli miękkich szmatek. Absolutnie nie wolno chodzić po panelach lub opierać się o nie, gdyż grozi to trwałym ich uszkodzeniem. Panele powinno się myć wczesnym rankiem, gdy nie nabrały jeszcze temperatury. Nie wolno używać gorącej wody, jako sposobu na roztopienie warstwy śniegu czy lodu.
Gdy dostęp do paneli jest łatwy i bezpieczny – w przypadku instalacji naziemnych, należy zrobić to za pomocą szczotki z niezbyt szorstkim włosiem, aby nie uszkodzić paneli.
Może Cię zainteresuje: Drogi prąd i instalacje grzewcze łupem dla złodziei
Wiatr i mróz
Inne potencjalnie groźne czynniki to wiatr i mróz. Uniknięcie zbyt dużych podmuchów wiatru czy zbyt dużego nacisku śniegu powinno być brane pod uwagę już podczas projektowania instalacji i doboru komponentów. Budowa paneli umożliwia im także pracę w trudnych warunkach atmosferycznych. Ich temperatura pracy wskazywana w specyfikacjach technicznych to zazwyczaj od -40 do +85 stopni.
Jak często robić przegląd i konserwację paneli?
Regularne przeglądy instalacji mają znaczenie. Tak, jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych, należy dokonywać okresowych przeglądów instalacji, które mają na celu ocenę stanu technicznego, wykrycie potencjalnych nieprawidłowości oraz w razie potrzeby wyczyszczenie powierzchni modułu. Każda instalacja, w zależności od obiektu, na którym się znajduje, powinna być serwisowana minimum raz na 5 lat, a w niektórych przypadkach nawet co roku. Przeglądy domowych instalacji najlepiej wykonywać na wiosnę, aby po zimie sprawnie działały w sezonie wiosennym i letnim. Konserwację i przegląd najlepiej zlecić wykwalifikowanej ekipie, co spowoduje, że prace są wykonane profesjonalnie z użyciem odpowiednich narzędzi.
Źródło: Ongeo.pl