administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak prawidłowo przygotować fotowoltaikę na zimę?

Anna Ruszczak | 2022-11-30
Przeglądy domowych instalacji PV najlepiej wykonywać na wiosnę. Jack Blueberry/Unsplash 

Przeglądy domowych instalacji PV najlepiej wykonywać na wiosnę. Jack Blueberry/Unsplash 

Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.

Zobacz także

Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu? Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...

Agata Meble Wielki powrót wersalek: które modele podbijają polskie domy i dlaczego?

Wielki powrót wersalek: które modele podbijają polskie domy i dlaczego? Wielki powrót wersalek: które modele podbijają polskie domy i dlaczego?

Pamiętasz wersalkę swojej babci? Tę, na której zawsze było najwygodniej czytać książki i zajadać domowe ciasteczka? Współczesny design właśnie odkrył na nowo ten kultowy mebel, ale w zupełnie nowej odsłonie....

Pamiętasz wersalkę swojej babci? Tę, na której zawsze było najwygodniej czytać książki i zajadać domowe ciasteczka? Współczesny design właśnie odkrył na nowo ten kultowy mebel, ale w zupełnie nowej odsłonie. To jak spotkanie vintage'owej duszy z technologią przyszłości – klasyczna bryła została wzbogacona o nowoczesną estetykę i kultowa wersalka wyłoniła się niczym feniks z popiołów, w nowej, fascynującej formie.

Gratka.pl Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie

Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie

Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia...

Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia i wyposażenia, zyskasz realną szansę na pokaźny zwrot środków z takiej inwestycji. Alternatywnie możesz kupić dom lub mieszkanie w prywatnych celach mieszkaniowych. Niezależnie od przeznaczenia, musisz wiedzieć, jak wybrać i gdzie szukać wymarzonych nieruchomości w Warszawie. Przejrzyj poniższy poradnik,...

Z definicji i założeń projektowych instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe i mają służyć przez długie lata. Niestety, sroga zima, a zwłaszcza obfite opady śniegu, mogą stanowić wyzwanie dla jej właścicieli. Większość ekspertów twierdzi, że instalacja fotowoltaiczna nie wymaga specjalnej konserwacji. Czy na pewno?

Jak właściwie przygotować fotowoltaikę na zimę?

Według specjalistów moduły należy odśnieżać dopiero wtedy, gdy znajdująca się na nich pokrywa śnieżna jest naprawdę gruba i ciężka. Nie ma potrzeby dodatkowej konserwacji modułów przed zimą. Panele i ich konstrukcje są odporne na uszkodzenia, które mogłaby spowodować pokrywa śnieżna lub wiatr. Nie ma też konieczności odśnieżania całej powierzchni paneli, wystarczy usunąć 20–30 cm śniegu z dołu modułu. Reszta śniegu powinna sama zsunąć się z instalacji. Wszystko zależy od tego, czy przy wyborze firmy specjalizującej się w montażu fotowoltaiki postawiono na ekspertów, którzy przygotowali wcześniej projekt instalacji PV i na jego podstawie zamontowali moduły pod odpowiednim kątem. Jeśli tak, to instalacja powinna sama usuwać śnieg pod wpływem grawitacji.

Przy samodzielnym usuwanie nadmiaru masy śniegowej z dachu zalecana jest ogromna ostrożność. Bez specjalnego sprzętu i doświadczenia osoby chodzącej po dachach, wyjście na dach może okazać się niebezpieczne, zwłaszcza zimą. Oblodzony i śliski dach to wstęp do nieszczęśliwego wypadku.

Może Cię zainteresuje: Mechanizmy na rynku energii w organiczony sposób wpłyną na odbiorców prądu

Możliwy spadek mocy

W warunkach zimowych nawet metrowa warstwa śniegu nie powinna powodować żadnych uszkodzeń, ponieważ obciążenie mechaniczne liczone jest w hPa, a to w przypadku śniegu aż 5400 hPa u większości producentów. Oczywiście może to wpłynąć na pracę instalacji.  Zarówno zanieczyszczenia okresu jesiennego (liście, ptasie odchody), jak i zanieczyszczenia po zalegającym śniegu, powodują tworzenie się warstwy brudu, która może powodować spadek wytwarzanej mocy.

Według wyników badań w prowincji Ontario w Kanadzie, zalegający na panelach fotowoltaicznych śnieg ograniczył wydajność systemu fotowoltaicznego w skali roku o 1–3,5 proc. Inne badania w Bawarii w Niemczech, pokazały, że przy sześcioletniej eksploatacji instalacji dachowej o mocy 1 MW w Monachium i nachyleniu modułów pod kątem 28 stopni, zaleganie pokrywy śnieżnej spowodowało spadek wydajności systemu w zakresie 0,3–2,7 proc. w skali roku.

Wiadomo, że produkcja w okresie zimowym jest niska, więc okresowy jej brak wynikający z zalegającego śniegu nie wpłynie mocno na całkowite uzyski.

Jak samodzielnie umyć panele?

Ze względu na własne bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo paneli, wszelkie prace konserwatorskie powinny zostać zlecone profesjonalnej firmie. Jeśli właściciel instalacji PV sam podejmie się mycia paneli, to powinien pamiętać o kilku kwestiach.

Najlepszym środkiem do czyszczenia jest woda destylowana, która nie zostawia żadnych smug ani zabrudzeń. Do mycia paneli najlepiej używać miękkich narzędzi, bez ostrych końców, czyli miękkich szmatek. Absolutnie nie wolno chodzić po panelach lub opierać się o nie, gdyż grozi to trwałym ich uszkodzeniem. Panele powinno się myć wczesnym rankiem, gdy nie nabrały jeszcze temperatury. Nie wolno używać gorącej wody, jako sposobu na roztopienie warstwy śniegu czy lodu.

Gdy dostęp do paneli jest łatwy i bezpieczny – w przypadku instalacji naziemnych, należy zrobić to za pomocą szczotki z niezbyt szorstkim włosiem, aby nie uszkodzić paneli.

Może Cię zainteresuje: Drogi prąd i instalacje grzewcze łupem dla złodziei

Wiatr i mróz

Inne potencjalnie groźne czynniki to wiatr i mróz. Uniknięcie zbyt dużych podmuchów wiatru czy zbyt dużego nacisku śniegu powinno być brane pod uwagę już podczas projektowania instalacji i doboru komponentów. Budowa paneli umożliwia im także pracę w trudnych warunkach atmosferycznych. Ich temperatura pracy wskazywana w specyfikacjach technicznych to zazwyczaj od -40 do +85 stopni. 

Jak często robić przegląd i konserwację paneli?

Regularne przeglądy instalacji mają znaczenie. Tak, jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych, należy dokonywać okresowych przeglądów instalacji, które mają na celu ocenę stanu technicznego, wykrycie potencjalnych nieprawidłowości oraz w razie potrzeby wyczyszczenie powierzchni modułu. Każda instalacja, w zależności od obiektu, na którym się znajduje, powinna być serwisowana minimum raz na 5 lat, a w niektórych przypadkach nawet co roku. Przeglądy domowych instalacji najlepiej wykonywać na wiosnę, aby po zimie sprawnie działały w sezonie wiosennym i letnim. Konserwację i przegląd najlepiej zlecić wykwalifikowanej ekipie, co  spowoduje, że prace są wykonane profesjonalnie z użyciem odpowiednich narzędzi.

Źródło: Ongeo.pl

Komentarze

Powiązane

Redakcja Zbycie praw partycypacji w TBS

Zbycie praw partycypacji w TBS Zbycie praw partycypacji w TBS

Czy mogę zbyć moją partycypację w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w KOB? Zaznaczam, że umowę w sprawie partycypacji zawarłem w 2016 roku – pyta Czytelnik.

Czy mogę zbyć moją partycypację w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w KOB? Zaznaczam, że umowę w sprawie partycypacji zawarłem w 2016 roku – pyta Czytelnik.

Anna Ruszczak news Domowe usługi assistance

Domowe usługi assistance Domowe usługi assistance

99 proc. polis mieszkaniowych zawiera pakiet usług assistance domowego, a 37 proc. ubezpieczonych wybiera jego wersję rozszerzoną.

99 proc. polis mieszkaniowych zawiera pakiet usług assistance domowego, a 37 proc. ubezpieczonych wybiera jego wersję rozszerzoną.

Anna Ruszczak news Tworzenie spółdzielni energetycznych popiera 85 proc. Polaków

Tworzenie spółdzielni energetycznych popiera 85 proc. Polaków Tworzenie spółdzielni energetycznych popiera 85 proc. Polaków

Tworzenie spółdzielni energetycznych wkrótce ma stać się prostsze. W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE, która ma przyspieszyć rozwój spółdzielni energetycznych. Obecnie w Polsce działa 10...

Tworzenie spółdzielni energetycznych wkrótce ma stać się prostsze. W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE, która ma przyspieszyć rozwój spółdzielni energetycznych. Obecnie w Polsce działa 10 takich podmiotów, dla porównania w Danii jest ich 2,5 tys.

Anna Ruszczak news Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej

Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej Wniosek urlopowy z powodu siły wyższej

Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.

Pracownik może złożyć wniosek o zwolnienie z pracy z powodu siły wyższej nawet o 23:59 w dniu, w którym skorzystał z tego zwolnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki wniosek złożył na przyszłość.

Anna Ruszczak news Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych

Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych

Do przejściowego zastoju na rynku usług remontowo-budowlanych przyczynia się spowolnienie w deweloperce. Widać więcej mniejszych zleceń remontowych kosztem dużych projektów wykończeniowych.

Do przejściowego zastoju na rynku usług remontowo-budowlanych przyczynia się spowolnienie w deweloperce. Widać więcej mniejszych zleceń remontowych kosztem dużych projektów wykończeniowych.

Anna Ruszczak news Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel Zastrzeżenie numeru PESEL w aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.

Aplikacja mObywatel 2.0. ma wkrótce zyskać nowe funkcjonalności. Jeszcze w sierpniu zostanie wprowadzone tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w aplikacji tuż po zdanym egzaminie.

Anna Ruszczak news Fotowoltaika: rośnie liczba odmów przyłączenia

Fotowoltaika: rośnie liczba odmów przyłączenia Fotowoltaika: rośnie liczba odmów przyłączenia

Lawinowo rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci. Z najnowszego raportu prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w latach 2021–2022 było ich 11 tys.

Lawinowo rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci. Z najnowszego raportu prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w latach 2021–2022 było ich 11 tys.

Pewny Lokal Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz

Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz

Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali,...

Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali, różne elementy charakterystyczne dla danego miejsca mogą przyczynić się do stworzenia unikalnej i autentycznej przestrzeni w domu. Zrozumienie, jak podróże mogą wpływać na projektowanie wnętrz, jest kluczem do stworzenia przestrzeni, która jest zarówno estetycznie zadowalająca, jak i odzwierciedla...

Anna Ruszczak news Elastyczne formy współpracy zamiast umowy o pracę

Elastyczne formy współpracy zamiast umowy o pracę Elastyczne formy współpracy zamiast umowy o pracę

Coraz więcej pracowników jest zainteresowanych elastyczną formą zatrudnienia. Tradycyjna umowa o pracę często ustępuje miejsca np. umowie-zleceniu czy kontraktom B2B, czyli samozatrudnieniu.

Coraz więcej pracowników jest zainteresowanych elastyczną formą zatrudnienia. Tradycyjna umowa o pracę często ustępuje miejsca np. umowie-zleceniu czy kontraktom B2B, czyli samozatrudnieniu.

Anna Ruszczak news Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody

Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody Straty majątkowe z powodu ekstremalnej pogody

Wiosną i latem, gdy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Polacy coraz częściej ubezpieczają...

Wiosną i latem, gdy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Polacy coraz częściej ubezpieczają dom lub mieszkanie na taką ewentualność.

Anna Ruszczak news Więcej mieszkań na wynajem od firm

Więcej mieszkań na wynajem od firm Więcej mieszkań na wynajem od firm

W Polsce ok. 1,1 mln mieszkań jest oferowanych na wynajem przez osoby prywatne. Dużo mniejszym, segmentem jest najem profesjonalny, czyli mieszkania od firm i funduszy, które stanowią obecnie tylko ok....

W Polsce ok. 1,1 mln mieszkań jest oferowanych na wynajem przez osoby prywatne. Dużo mniejszym, segmentem jest najem profesjonalny, czyli mieszkania od firm i funduszy, które stanowią obecnie tylko ok. 1 proc. całego rynku.

news Nowa technologia monitoringu wody

Nowa technologia monitoringu wody Nowa technologia monitoringu wody

Startup z Wrocławia rozwija autorską technologię do monitoringu jakości roztworów wodnych w czasie rzeczywistym. To odpowiedź na wyzwania związane z monitorowaniem jakości wody oraz odpadów przedsiębiorstw.

Startup z Wrocławia rozwija autorską technologię do monitoringu jakości roztworów wodnych w czasie rzeczywistym. To odpowiedź na wyzwania związane z monitorowaniem jakości wody oraz odpadów przedsiębiorstw.

Anna Ruszczak news Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy?

Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy? Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że weryfikacja tego, czy kontrahent jest konsumentem czy przedsiębiorcą, jest zależna od organizacji i funkcjonujących procesów określenia statusu podatnika.

Anna Ruszczak news Fotowoltaika w bloku

Fotowoltaika w bloku Fotowoltaika w bloku

Fotowoltaiką coraz częściej interesują się mieszkańcy bloków, wspólnoty i spółdzielnie. Do takich inwestycji zachęca nie tylko niższa cena prądu, ale też prawne ułatwienia oraz dofinansowania. Co trzeba...

Fotowoltaiką coraz częściej interesują się mieszkańcy bloków, wspólnoty i spółdzielnie. Do takich inwestycji zachęca nie tylko niższa cena prądu, ale też prawne ułatwienia oraz dofinansowania. Co trzeba wiedzieć w tej kwestii?

Magdalena Markiewicz Czy można odciąć wodę za długi?

Czy można odciąć wodę za długi? Czy można odciąć wodę za długi?

W związku z podwyżką kosztów utrzymania mieszkania, w tym opłat za media, coraz więcej osób ma problem z terminowym regulowaniem płatności. Zaniepokojeni dłużnicy pytają, czy wspólnota lub spółdzielnia...

W związku z podwyżką kosztów utrzymania mieszkania, w tym opłat za media, coraz więcej osób ma problem z terminowym regulowaniem płatności. Zaniepokojeni dłużnicy pytają, czy wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo w ramach sankcji za długi odciąć dopływ wody do lokalu?

news Zamówienie przeglądu kominiarskiego i audytu energetycznego online

Zamówienie przeglądu kominiarskiego i audytu energetycznego online Zamówienie przeglądu kominiarskiego i audytu energetycznego online

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 18 września 2023 roku zostanie wdrożona pełna z wersja systemu ZONE. Umożliwi on łatwe zamówienie przeglądu kominiarskiego oraz uproszczonego audytu...

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 18 września 2023 roku zostanie wdrożona pełna z wersja systemu ZONE. Umożliwi on łatwe zamówienie przeglądu kominiarskiego oraz uproszczonego audytu energetycznego budynku.

Anna Ruszczak news Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku

Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku

Legalne przeprowadzenie remontu, rozbudowy, nadbudowy lub odbudowy nieruchomości budynkowej wymaga zgłoszenia, a czasem nawet pozwolenia na budowę. Czym różnią się te formalności?

Legalne przeprowadzenie remontu, rozbudowy, nadbudowy lub odbudowy nieruchomości budynkowej wymaga zgłoszenia, a czasem nawet pozwolenia na budowę. Czym różnią się te formalności?

Anna Ruszczak news GUNB ogłasza uruchomienie portalu e-budownictwo

GUNB ogłasza uruchomienie portalu e-budownictwo GUNB ogłasza uruchomienie portalu e-budownictwo

Startuje portal e-Budownictwo – jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa. We wrześniu 2023 roku zacznie też działać nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.

Startuje portal e-Budownictwo – jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa. We wrześniu 2023 roku zacznie też działać nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.

Anna Ruszczak news Nowy system oczyszczania wody

Nowy system oczyszczania wody Nowy system oczyszczania wody

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois opracowali innowacyjną metodę chemicznego uzdatniania wody pitnej. Dzięki niej można nie tylko skutecznie oczyszczać ścieki, ale też odsalać wodę, przy niewielkim zużyciu...

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois opracowali innowacyjną metodę chemicznego uzdatniania wody pitnej. Dzięki niej można nie tylko skutecznie oczyszczać ścieki, ale też odsalać wodę, przy niewielkim zużyciu energii.

Redakcja AiMN Nawiewniki okienne w budynkach wielorodzinnych

Nawiewniki okienne w budynkach wielorodzinnych Nawiewniki okienne w budynkach wielorodzinnych

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji budynku jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. W budynkach, z których nie usuwa się zużytego powietrza, może pojawić się problem z nadmierną wilgotnością i...

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji budynku jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. W budynkach, z których nie usuwa się zużytego powietrza, może pojawić się problem z nadmierną wilgotnością i pleśnią, a przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach negatywnie wpływa na zdrowie lokatorów. Jednym ze sposobów na zachowanie prawidłowej wentylacji w mieszkaniu jest montaż nawiewników okiennych.

Anna Ruszczak news Firmy inwestują we własne źródła OZE

Firmy inwestują we własne źródła OZE Firmy inwestują we własne źródła OZE

Ze względu na kryzys na rynku energetycznym, polskie firmy na ogromną skalę inwestują we własne źródła OZE. Zdecydowało się na to już 17 proc. przedsiębiorstw, kolejne 15 proc. ma to w planach na nadchodzący...

Ze względu na kryzys na rynku energetycznym, polskie firmy na ogromną skalę inwestują we własne źródła OZE. Zdecydowało się na to już 17 proc. przedsiębiorstw, kolejne 15 proc. ma to w planach na nadchodzący rok, a 42 proc. zamierza się zdecydować na taką inwestycję w dalszej przyszłości.

Anna Ruszczak news FEnIKS dofinansuje projekty odbetonowania przestrzeni miejskich

FEnIKS dofinansuje projekty odbetonowania przestrzeni miejskich FEnIKS dofinansuje projekty odbetonowania przestrzeni miejskich

Do 31 października 2023 roku jednostki samorządu terytorialnego i ich związki mogą składać wnioski w ramach unijnego programu FEnIKS o dofinansowanie projektów odbetonowania przestrzeni miejskich. Minimalna...

Do 31 października 2023 roku jednostki samorządu terytorialnego i ich związki mogą składać wnioski w ramach unijnego programu FEnIKS o dofinansowanie projektów odbetonowania przestrzeni miejskich. Minimalna wysokość wsparcia to 500 tys. zł, wkład własny – 15 proc. wartości projektu.

Anna Ruszczak news E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku

E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku

15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację...

15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację e-paragony - resort uruchomi swój HUB paragonowy. Nowe rozwiązanie jest dobrowolne dla sprzedawców.

Anna Ruszczak news Firmy oczekują większego wsparcia do zakupów magazynów energii

Firmy oczekują większego wsparcia do zakupów magazynów energii Firmy oczekują większego wsparcia do zakupów magazynów energii

Dotacje w programie Mój Prąd powodują coraz większe zainteresowanie magazynami energii wśród inwestorów indywidualnych, dla których są uzupełnieniem przydomowej fotowoltaiki.

Dotacje w programie Mój Prąd powodują coraz większe zainteresowanie magazynami energii wśród inwestorów indywidualnych, dla których są uzupełnieniem przydomowej fotowoltaiki.

Wybrane dla Ciebie

Jak zlokalizować wyciek w budynku?

Jak zlokalizować wyciek w budynku? Jak zlokalizować wyciek w budynku?

Dofinansowanie dla właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych »

Dofinansowanie dla właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych » Dofinansowanie dla właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych »

Metody podziału kosztów c.o. i c.w.u. - o czym warto pamiętać?

Metody podziału kosztów c.o. i c.w.u. - o czym warto pamiętać? Metody podziału kosztów c.o. i c.w.u. - o czym warto pamiętać?

Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Posadzki żywiczne - jakie wybrać? Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Segregacja odpadów bez chaosu – sprawdzone rozwiązania dla budynków wielorodzinnych »

Segregacja odpadów bez chaosu – sprawdzone rozwiązania dla budynków wielorodzinnych » Segregacja odpadów bez chaosu – sprawdzone rozwiązania dla budynków wielorodzinnych »

Jak wykryć przecieki w dachach, ścianach, stropach lub elewacjach?

Jak wykryć przecieki w dachach, ścianach, stropach lub elewacjach? Jak wykryć przecieki w dachach, ścianach, stropach lub elewacjach?

Premia powodziowa dla właściciela lub zarządcy budynków wielorodzinnych »

Premia powodziowa dla właściciela lub zarządcy budynków wielorodzinnych » Premia powodziowa dla właściciela lub zarządcy budynków wielorodzinnych »

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości »

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości » Dedykowana platforma dla  zarządców nieruchomości »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Najnowsze produkty i technologie

Świat Pojemników Pojemniki, które zmieniają przestrzeń miejską – poznaj Katalog rozwiązań do segregacji 2025

Pojemniki, które zmieniają przestrzeń miejską – poznaj Katalog rozwiązań do segregacji 2025 Pojemniki, które zmieniają przestrzeń miejską – poznaj Katalog rozwiązań do segregacji 2025

Nowoczesna gospodarka odpadami to nie tylko obowiązek, ale również sposób na poprawę estetyki otoczenia, zwiększenie efektywności systemów komunalnych i realne wsparcie dla środowiska. Dlatego powstał...

Nowoczesna gospodarka odpadami to nie tylko obowiązek, ale również sposób na poprawę estetyki otoczenia, zwiększenie efektywności systemów komunalnych i realne wsparcie dla środowiska. Dlatego powstał Katalog rozwiązań do segregacji 2025 – kompleksowy przegląd innowacyjnych pojemników na odpady zmieszane i do segregacji, przystosowanych do zastosowań w przestrzeni publicznej, osiedlowej, edukacyjnej i komercyjnej.

Blue Bolt Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie...

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie komfort i bezpieczeństwo? To możliwe dzięki funkcjonalności współdzielenia i rezerwacji w aplikacji Blue Bolt.

Mennica Polska Srebrna moneta Amerykański Orzeł 1 oz – ikona inwestycji w kruszce

Srebrna moneta Amerykański Orzeł 1 oz – ikona inwestycji w kruszce Srebrna moneta Amerykański Orzeł 1 oz – ikona inwestycji w kruszce

Srebrna moneta Amerykański Orzeł 1 oz od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów oraz kolekcjonerów z całego świata. Jej historia nie jest bardzo długa, Srebrny Amerykański Orzeł został...

Srebrna moneta Amerykański Orzeł 1 oz od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów oraz kolekcjonerów z całego świata. Jej historia nie jest bardzo długa, Srebrny Amerykański Orzeł został wybity po raz pierwszy dopiero w 1985 roku, a do emisji trafił w 1986 r. Mimo to – wraz ze Złotym Orłem – ta srebrna moneta stała się ikoną inwestycji w kruszce.

TrokenTech Sp. z o.o. Hydroizolacja dachów – jak chronić budynki wielorodzinne przed wilgocią?

Hydroizolacja dachów – jak chronić budynki wielorodzinne przed wilgocią? Hydroizolacja dachów – jak chronić budynki wielorodzinne przed wilgocią?

Hydroizolacja dachów jest kluczowym elementem ochrony budynków wielorodzinnych przed szkodliwym wpływem wilgoci i wody opadowej. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich...

Hydroizolacja dachów jest kluczowym elementem ochrony budynków wielorodzinnych przed szkodliwym wpływem wilgoci i wody opadowej. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zniszczenia konstrukcji, rozwój pleśni czy pogorszenie komfortu mieszkańców.

WINDY SCHODOWE Krzesełka, platformy, podnośniki – kompleksowe wsparcie dla Twojego budynku - sprawdź katalog firmy Windy Schodowe

Krzesełka, platformy, podnośniki – kompleksowe wsparcie dla Twojego budynku - sprawdź katalog firmy Windy Schodowe Krzesełka, platformy, podnośniki – kompleksowe wsparcie dla Twojego budynku - sprawdź katalog firmy Windy Schodowe

Współczesna architektura coraz częściej uwzględnia potrzeby osób z ograniczoną mobilnością. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym możliwe jest tworzenie przestrzeni dostępnych dla każdego. Firma...

Współczesna architektura coraz częściej uwzględnia potrzeby osób z ograniczoną mobilnością. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym możliwe jest tworzenie przestrzeni dostępnych dla każdego. Firma Windy Schodowe od ponad 15 lat dostarcza sprawdzone urządzenia dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, które pomagają skutecznie pokonywać bariery architektoniczne w domach prywatnych i budynkach publicznych.

QRmaint Wdrożenie systemu QRmaint w firmie ProFM Sp. z o.o.

Wdrożenie systemu QRmaint w firmie ProFM Sp. z o.o. Wdrożenie systemu QRmaint w firmie ProFM Sp. z o.o.

Daniel Małysa, prezes zarządu ProFM Sp. z o.o., wiodącej firmy zarządzającej obiektami z siedzibą w Krakowie, podkreśla znaczący wpływ systemu QRmaint: „System QRmaint znacznie usprawnia nasze procesy....

Daniel Małysa, prezes zarządu ProFM Sp. z o.o., wiodącej firmy zarządzającej obiektami z siedzibą w Krakowie, podkreśla znaczący wpływ systemu QRmaint: „System QRmaint znacznie usprawnia nasze procesy. Daje nam lepszą kontrolę nad zgłoszeniami, inspekcjami i zasobami. System umożliwia również analizę danych, co pomaga optymalizować koszty i podejmować lepsze decyzje. Aplikacja mobilna QRmaint ułatwia pracę naszym technikom terenowym, dając im dostęp w czasie rzeczywistym do niezbędnych informacji....

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.