Najem alternatywą dla własności
PRS, czy instytucjonalny najem prywatny, stawia na podniesienie standardów budownictwa, dbałość o atrakcyjność oferowanych mieszkań i obsługę najmu, fot. Pixabay
Ponad 85 proc. Polaków zamieszkuje mieszkania własnościowe, a blisko 13 proc. decyduje się na wynajem – takie wnioski płyną z badań Eurostatu z 2022 roku. Jeszcze inne wnioski prezentuje sondaż z kwietnia 2024 przygotowany przez United Surveys by IBRiS. Mianowicie wynika z niego, że Polacy o wiele częściej deklarują poparcie dla inwestycji w rozwój mieszkań na tani wynajem (45 proc.) niż na dopłaty kredytów mieszkaniowych (29 proc.).
Zobacz także
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Redakcja news Nowa dyrektywa ściekowa
Dnia 5 listopada 2024 r. w Brukseli unijni ministrowie gospodarki i finansów przyjęli nową dyrektywę dotyczącą oczyszczania ścieków. Dotychczasowa dyrektywa z 1991 r. regulująca zasady oczyszczania ścieków...
Dnia 5 listopada 2024 r. w Brukseli unijni ministrowie gospodarki i finansów przyjęli nową dyrektywę dotyczącą oczyszczania ścieków. Dotychczasowa dyrektywa z 1991 r. regulująca zasady oczyszczania ścieków komunalnych w UE była przestarzała. Po niemal pięciu latach negocjacji państwa UE przyjęły zmienione przepisy.
Redakcja news Rozliczanie kosztów ciepła i wody – przepisy i praktyka
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych,...
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? Co zrobić, by poprawnie określić zużycie wody utraconej w czasie awarii? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Zapraszamy na szkolenie, które 21 listopada poprowadzi Wojciech Jan Konieczny.
Wydarzenie ostatnich lat odcisnęły piętno na rynku najmu mieszkań. Wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, połączony z inflacją, stał się czynnikiem kształtującym dynamikę popytu na wynajem, szczególnie w metropoliach. Ponadto wojna w Ukrainie, a w konsekwencji napływ uchodźców do Polski, tworzą wyraźny nacisk na rynek najmu.
W publikacji „Najem 2030: Kierunki rozwoju najmu mieszkań w Polsce” przygotowanej przez ThinkCo, eksperci prognozują zmiany. Między innymi dostrzegają potencjał rozwoju wynajmu instytucjonalnego w dużych polskich miastach.
Może Cię zainteresuje: Ile osób kupuje nowe mieszkanie bez kredytu?
Potrzeby pokolenia Z
Pokolenie Z wkraczające na rynek pracy już teraz kształtuje przyszłość mieszkalnictwa.
Firma CBRE prognozuje, że w 2030 pokolenie Z stanie się pokoleniem młodych, doświadczonych specjalistów, którzy preferują elastyczność i unikanie długoterminowych zobowiązań finansowych. Coraz wyraźniejsza jest zmiana preferencji mieszkaniowych młodych Polaków. Sharing economy pokazuje korzyści wolnego od zbędnych zobowiązań i elastycznego stylu życia.
Rozwój PRS
Private Rental Sector (PRS), czy instytucjonalny najem prywatny, stawia na podniesienie standardów budownictwa, dbałość o atrakcyjność oferowanych mieszkań i obsługę najmu.
W raporcie „Private Rented Sector in Poland” przygotowanym przez JLL wskazano kilka aspektów napędzających rozwój PRS. Należą do nich: deficyt mieszkaniowy, ograniczone zasoby lokali najmowanych prywatnie oraz zmiany pokoleniowe w podejściu do posiadania własnego mieszkania i migracji do większych miast.
Szacuje się, że w 2024 udział PRS w rynku najmu będzie wzrastał. Powodem są rosnące ceny zakupu mieszkania.
Mieszkalnictwo społeczne
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) mają za zadanie wyrównywać dostęp do mieszkań. Oferta SIM-ów skierowana jest do osób o niższych dochodach. Niestety takich mieszkań i instytucji nie ma wiele. Gminno-państwowe joint ventures mające na celu rozwój mieszkalnictwa społecznego ogłaszają plan budowy 25 tysięcy lokali. W rzeczywistości budowanych jest zaledwie 1,8 tysiąca mieszkań, a prawie 25 tysięcy jest w fazie przygotowania. W 2023 roku oddano do użytku 40 mieszkań.
Być może taki stan rzeczy wiąże się ze sposobem przygotowania procesu inwestycyjnego przez SIM-y. – Podstawową bolączką jest działanie w oparciu o Prawo zamówień publicznych, w którym kluczowe jest kryterium ceny. Zarówno w odniesieniu do projektu, jak i realizacji – mówi Łukasz Tondel, dyrektor inwestycyjny z SRDK Studio Projekt, który współpracował z SIM Wrocław.
Słyszy się głosy ekspertów, którzy twierdzą, że korzystne byłoby wprowadzenie dodatkowych wysoko ocenianych kryteriów. Chodzi m.in. o doświadczenie w projektowaniu zespołów mieszkalnych o potencjale społecznym czy wykazanie zasobów osobowo-technicznych pracowni, które są w stanie szybko i efektywnie przeprowadzić proces formalno-prawny oraz projektowy inwestycji.
Kluczowe jest też podejście do kosztów inwestycji. Przy budownictwie społecznym szczególnie istotne są koszty eksploatacji i przyszłego utrzymania. A zatem niezbędne są rozwiązania, które dają długoterminowe korzyści.
Transformacja mieszkalnictwa
Rozwijające się społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) oraz instytucjonalny najem mieszkaniowy (PRS) stają się ważnymi filarami w budowaniu równości dostępu do mieszkań, mają na względzie potrzeby różnorodnych grup społecznych i zapewniając stabilność mieszkaniową na rynku.
Niezbędna jest współpraca między różnymi podmiotami – lokalnymi samorządami, społecznymi inicjatywami mieszkaniowymi oraz innymi partnerami. Współpraca taka może zapewnić skuteczność i trwałość programów mieszkaniowych. Dalsze postępowanie powinno sprowadzać się do tworzenia zasobów mieszkań na wynajem, które będą stanowiły własność samorządów, przynosząc długoterminowe korzyści społeczne i przyczyniając się do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych społeczności lokalnych.
Źródło: SRDK