administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi

Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi; fot. unsplash

Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi; fot. unsplash

Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami, w tym poręczenia, gwarancje bankowe czy dobrowolne poddanie się egzekucji, a także zastawy.

Zobacz także

Sika Poland Sp. z o.o. System do renowacji balkonów PCI

System do renowacji balkonów PCI System do renowacji balkonów PCI

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który...

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.

Jacek Frydryszak Powakacyjny kalejdoskop refleksji zarządcy

Powakacyjny kalejdoskop refleksji zarządcy Powakacyjny kalejdoskop refleksji zarządcy

Po wakacjach mam kilka refleksji, którymi w subiektywnym wyborze chciałbym podzielić się z P.T. Czytelnikami. Zbliżają się wybory. Czeka nas ciekawy okres i z pewnością jakieś zmiany na szczeblach władzy...

Po wakacjach mam kilka refleksji, którymi w subiektywnym wyborze chciałbym podzielić się z P.T. Czytelnikami. Zbliżają się wybory. Czeka nas ciekawy okres i z pewnością jakieś zmiany na szczeblach władzy państwowej, a potem samorządowej. Nie bądźmy obojętni, starajmy się kreować pomysły w naszych małych ojczyznach tak, aby naszym mieszkańcom żyło się lepiej, a nam sprawniej zarządzało ich majątkiem.

O poręczeniu mówimy wtedy, gdy wynajmujący lokal zobowiązał najemcę do regulowania czynszu w jego imieniu. Najemca natomiast czynszu tego nie reguluje. Umowa poręczenia zabezpiecza w takim przypadku interes wynajmującego. Zgodnie z art. 876 Kodeksu cywilnego (KC) przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie poręczyciela powinno być złożone na piśmie, pod rygorem nieważności.

Zobowiązanie poręczyciela

Poręczenie jest umową akcesoryjną w stosunku do umowy pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Może obejmować także inne czynności prawne.

Poręczyciel zobowiązuje się do spełnienia świadczenia na rzecz wierzyciela w razie nie wykonania zobowiązania przez dłużnika.

W umowie poręczenia można ograniczyć zakres odpowiedzialności poręczyciela, oznaczając maksymalną wielkość tej odpowiedzialności, jak też wskazać, że odpowiada za całość lub część zobowiązania. Poręczenie należy do kauzalnych czynności prawnych. Pod pojęciem kauzy (causa) należy rozumieć przyczynę dokonania czynności prawnej. W przypadku czynności prawnej, polegającej na poręczeniu, przyczyną tą jest zabezpieczenie istniejącego zobowiązania (art. 876 § 1 KC) lub mającego powstać w przyszłości długu (art. 878 § 1 KC).

Z punktu widzenia wierzyciela kluczowe jest to, w jaki sposób poręczyciel odpowiada za dług.

O zakresie odpowiedzialności poręczyciela rozstrzyga zakres zobowiązania dłużnika aktualny w danym momencie.

Jednak żadne z twoich późniejszych działań z dłużnikiem, na przykład dodatkowe umowy zwiększające jego dług, już po zawarciu umowy poręczenia, nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela. Natomiast aktualność długu oznacza, że poręczyciel odpowiada całym swoim majątkiem za cały dług, w tym między innymi za odsetki.

Czytaj też: Lex retro non agit a opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi »

Przy poręczeniu występuje zasada solidarności dłużnika i poręczyciela, co oznacza, że można dochodzić całości lub części zapłaty od dłużnika i poręczyciela, a można tylko od dłużnika lub tylko od poręczyciela. Jednak fakt odpowiedzialności poręczyciela nie zwalnia z niczego dłużnika. Jeżeli dłużnik opóźnia się z zapłatą, zarządca nieruchomości winien zawiadomić o tym niezwłocznie poręczyciela.

Warto tu dodać, że przepisy regulują wiele szczególnych sytuacji, które mogą mieć miejsce między poręczycielem a dłużnikiem. Przykładowo, zgodnie z art. 885 Kodeksu cywilnego poręczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić dłużnika o dokonanej przez siebie zapłacie długu, za który poręczył. Gdyby tego nie uczynił, a dłużnik zobowiązanie wykonał, nie może żądać od dłużnika zwrotu tego, co sam wierzycielowi zapłacił, chyba że dłużnik działał w złej wierze.

Jeżeli wierzytelność była zabezpieczona poręczeniem, to poręczenie wygasa z chwilą przejęcia długu (w przypadku umowy o przejęcie długu), chyba że poręczyciel wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia.

W umowie poręczenia należy zawsze określić zakres odpowiedzialności poręczyciela za dług przyszły.

Odpowiedzialność poręczycieli przewidziana jest w art. 876 KC. Wynikające z poręczenia zobowiązanie poręczyciela pozostaje w zależności od istnienia, ważności i zakresu zobowiązania głównego.

W artykule:

  • Zobowiązanie poręczyciela
  • Gwarancja bankowa
  • Dobrowolne poddanie się egzekucji
  • Zastaw zwykły
  • Zastaw rejestrowy
  • Hipoteka
  • Podstawa prawna

Komentarze

Powiązane

Jacek Frydryszak Kolejna próba nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

Kolejna próba nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych Kolejna próba nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad przygotowaniem kolejnej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Kilka pomysłów, które – jeśli zostaną uchwalone – w poważnym stopniu...

W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii trwają prace nad przygotowaniem kolejnej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Kilka pomysłów, które – jeśli zostaną uchwalone – w poważnym stopniu mogą zmienić funkcjonowanie wielu spółdzielni mieszkaniowych.

Paweł Puch Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości?

Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości? Jak spółdzielnia mieszkaniowa zbywa nieruchomości?

Każda spółdzielnia mieszkaniowa inaczej podejmuje decyzje co do zbywania lokali, domów jednorodzinnych oraz miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, a inaczej wszelkich innych nieruchomości.

Każda spółdzielnia mieszkaniowa inaczej podejmuje decyzje co do zbywania lokali, domów jednorodzinnych oraz miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, a inaczej wszelkich innych nieruchomości.

Jacek Frydryszak Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ciąg dalszy

Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ciąg dalszy Projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ciąg dalszy

W poprzednim artykule opisałem kilka proponowanych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, nie znając jeszcze tekstu projektowanej ustawy. W dniu 22 kwietnia taki tekst się pojawił, dlatego kontynuuję...

W poprzednim artykule opisałem kilka proponowanych zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, nie znając jeszcze tekstu projektowanej ustawy. W dniu 22 kwietnia taki tekst się pojawił, dlatego kontynuuję tę ważną dla spółdzielczości mieszkaniowej tematykę.

Redakcja Tysiące spółdzielni mieszkaniowych w luce prawnej

Tysiące spółdzielni mieszkaniowych w luce prawnej Tysiące spółdzielni mieszkaniowych w luce prawnej

W sobotę 19 czerwca wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Problem w tym, że rząd nie przygotował jeszcze nowych przepisów. Tysiące spółdzielni...

W sobotę 19 czerwca wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Problem w tym, że rząd nie przygotował jeszcze nowych przepisów. Tysiące spółdzielni mieszkaniowych pozostanie więc w luce prawnej i z nierozwiązanym problemem.

Redakcja Spółdzielnia kontra kierowcy

Spółdzielnia kontra kierowcy Spółdzielnia kontra kierowcy

Dwa lata temu rozpoczął się spór jednej z katowickich spółdzielni z kierowcami o ich złe parkowanie. Spółdzielnia ta wynajęła prywatną firmę do zakładania na koszt kierowców blokad na koła i odholowywania...

Dwa lata temu rozpoczął się spór jednej z katowickich spółdzielni z kierowcami o ich złe parkowanie. Spółdzielnia ta wynajęła prywatną firmę do zakładania na koszt kierowców blokad na koła i odholowywania aut za złe parkowanie. Spór ten zakończył właśnie Sąd Okręgowy w Katowicach. Czy spółdzielnie mieszkaniowe mają prawo stosować takie środki?

Redakcja news Regulamin porządku domowego – co, kiedy, w jakim czasie można robić w bloku?

Regulamin porządku domowego – co, kiedy, w jakim czasie można robić w bloku? Regulamin porządku domowego – co, kiedy, w jakim czasie można robić w bloku?

Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części...

Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części wspólne i dostępne dla wszystkich. Dlatego, choć mamy odrębne lokale, ale dzielimy budynek z innymi, obowiązują nas zasady użytkowania nie tylko części wspólnych, ale i własnej przestrzeni.

Piotr Pałka Udzielenie pozwolenia na budowę w spółdzielni mieszkaniowej

Udzielenie pozwolenia na budowę w spółdzielni mieszkaniowej Udzielenie pozwolenia na budowę w spółdzielni mieszkaniowej

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 maja 2021 r. (II SA/Gd 737/20) wskazano, że osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu w budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni,...

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 maja 2021 r. (II SA/Gd 737/20) wskazano, że osoby posiadające prawo odrębnej własności lokalu w budynkach znajdujących się w zasobach spółdzielni, w postępowaniu dotyczącym inwestycji na działce lub działkach sąsiadujących z nieruchomościami spółdzielni, są co do zasady reprezentowane przez spółdzielnię.

Jacek Frydryszak Podział nieruchomości w trybie art. 41 USM

Podział nieruchomości w trybie art. 41 USM Podział nieruchomości w trybie art. 41 USM

W poprzedniej części artykułu postawiłem tezę, że z zastosowaniem przepisów art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN), mamy do czynienia wówczas, gdy na terenie, na którym jest położona nieruchomość...

W poprzedniej części artykułu postawiłem tezę, że z zastosowaniem przepisów art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami (UGN), mamy do czynienia wówczas, gdy na terenie, na którym jest położona nieruchomość podlegająca podziałowi, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, albo gdy wydano decyzję o warunkach zabudowy. W przypadku, gdy żadnego z tych dokumentów nie ma, stosujemy przepisy art. 94 ust. 1 pkt 1 UGN.

Sabina Augustynowicz Wielka płyta wciąż na topie

Wielka płyta wciąż na topie Wielka płyta wciąż na topie

W Polsce w blisko 4 mln lokali w 60 tysiącach bloków z wielkiej płyty mieszka ponad 10 mln osób. Najstarsze budynki przekroczyły sześćdziesiątkę, a mimo to mieszkania w nich nadal cieszą się popularnością...

W Polsce w blisko 4 mln lokali w 60 tysiącach bloków z wielkiej płyty mieszka ponad 10 mln osób. Najstarsze budynki przekroczyły sześćdziesiątkę, a mimo to mieszkania w nich nadal cieszą się popularnością wśród kupujących, bo – jak się okazało – zalet, poza niższą ceną, blokowiskom nie brakuje, a mankamenty spółdzielnie mieszkaniowe sukcesywnie usuwają.

Redakcja news Budownictwo spółdzielcze – czy warto je rozwijać?

Budownictwo spółdzielcze – czy warto je rozwijać? Budownictwo spółdzielcze – czy warto je rozwijać?

Eksperci twierdzą, że tak. Dlaczego? Chociażby dlatego, że do każdej inwestycji tego typu dotuje oraz dopłaca rząd, przez co takie mieszkania bywają tańsze. Dlaczego jeszcze warto, aby spółdzielnie mieszkaniowe...

Eksperci twierdzą, że tak. Dlaczego? Chociażby dlatego, że do każdej inwestycji tego typu dotuje oraz dopłaca rząd, przez co takie mieszkania bywają tańsze. Dlaczego jeszcze warto, aby spółdzielnie mieszkaniowe znowu zaczęły dużo budować?

Redakcja news Kiedy nie można dobudować balkonu?

Kiedy nie można dobudować balkonu? Kiedy nie można dobudować balkonu?

Balkony dostawne są obecnie bardzo popularne, ponieważ zwiększają cenę rynkową nieruchomości i zapewniają dostęp do relaksu na świeżym powietrzu na wypadek, gdyby ogłoszono kolejny lockdown i wprowadzono...

Balkony dostawne są obecnie bardzo popularne, ponieważ zwiększają cenę rynkową nieruchomości i zapewniają dostęp do relaksu na świeżym powietrzu na wypadek, gdyby ogłoszono kolejny lockdown i wprowadzono ograniczenia w poruszaniu się. Balkon dostawny może dobudować każdy i to praktycznie w każdym budynku i rodzaju budownictwa. Decydując się na doposażenie mieszkania w balkon, trzeba jednak najpierw dopełnić konieczne formalności. W przeciwnym razie dobudowa balkonu będzie niemożliwa.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który...

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach należy do grupy spółdzielni dużych (89 budynków mieszkalnych, w których jest 7140 lokali i 18 pawilonów handlowych). Od 7 lat zarządzana jest przez zgrany zespół, który prowadzi Zbigniew Matyjas – Prezes Zarządu. Technicznymi sprawami zajmuje się Renata Sułkowska – Z-ca Prezesa, a finansowymi Katarzyna Lasko – Z-ca Prezesa.

Redakcja Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i...

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i kto decyduje, że ogrzewanie ma zostać włączone – pyta Czytelnik.

Jacek Frydryszak Społeczne agencje najmu

Społeczne agencje najmu Społeczne agencje najmu

Od kilku dekad trwa festiwal pomysłów na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce. Ostatnio pojawił się pomysł społecznych agencji najmu. Rząd zakłada, że do 2030 roku powstanie 45 takich agencji...

Od kilku dekad trwa festiwal pomysłów na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce. Ostatnio pojawił się pomysł społecznych agencji najmu. Rząd zakłada, że do 2030 roku powstanie 45 takich agencji i będą dysponowały ok. 2 000 mieszkań. Czy SAN-y rozwiążą problem mieszkaniowy?

Piotr Pałka Obowiązek spółdzielni zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych do CRBR

Obowiązek spółdzielni zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych do CRBR Obowiązek spółdzielni zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych do CRBR

Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, do dnia 31 stycznia 2022 r. muszą dokonać zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych – co do zasady będą to członkowie zarządu – do Centralnego Rejestru Beneficjentów...

Spółdzielnie, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, do dnia 31 stycznia 2022 r. muszą dokonać zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych – co do zasady będą to członkowie zarządu – do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, prowadzonego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. W przypadku braku dokonania takiego zgłoszenia grozi kara do 1 miliona złotych.

Jerzy Jankowski Stracona szansa na uregulowanie praw spółdzielni mieszkaniowych do gruntów

Stracona szansa na uregulowanie praw spółdzielni mieszkaniowych do gruntów Stracona szansa na uregulowanie praw spółdzielni mieszkaniowych do gruntów

W dniu 13 października 2021 r. odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, podczas którego odrzucono poselski projekt ustawy...

W dniu 13 października 2021 r. odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, podczas którego odrzucono poselski projekt ustawy o prawie spółdzielni mieszkaniowych do gruntów (druk nr 1418).

Przemysław Gogojewicz Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości

Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości

To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...

To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Bd 9/19.

Sabina Augustynowicz Gdy umiera właściciel lokalu

Gdy umiera właściciel lokalu Gdy umiera właściciel lokalu

Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają...

Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają w tym lokalu, ale nie płacą za jego eksploatację. Co, w myśl prawa, należy zrobić, by unormować tę sytuację? – pyta Czytelnik.

Jacek Frydryszak Społeczne inicjatywy mieszkaniowe

Społeczne inicjatywy mieszkaniowe Społeczne inicjatywy mieszkaniowe

Niedawno pisałem o społecznych agencjach najmu (SAN), tym razem przedstawię kolejny pomysł na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce – tzn. społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM).

Niedawno pisałem o społecznych agencjach najmu (SAN), tym razem przedstawię kolejny pomysł na rozwiązanie problemów mieszkaniowych w Polsce – tzn. społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM).

Redakcja news Wpis do CRBR do 31 stycznia 2022 – jak to zrobić?

Wpis do CRBR do 31 stycznia 2022 – jak to zrobić? Wpis do CRBR do 31 stycznia 2022 – jak to zrobić?

Spółdzielnie mieszkaniowe zobowiązane są do rejestracji spółdzielni w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) w terminie 3 miesięcy od 31 października 2021 r., czyli do końca stycznia 2022...

Spółdzielnie mieszkaniowe zobowiązane są do rejestracji spółdzielni w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) w terminie 3 miesięcy od 31 października 2021 r., czyli do końca stycznia 2022 r.

Anna Ruszczak news Wspólnoty i spółdzielnie objęte Ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych

Wspólnoty i spółdzielnie objęte Ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych Wspólnoty i spółdzielnie objęte Ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych

29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska...

29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców w celu skorzystania z niej. Ochroną zostały objęte także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Julita Treder-Marek Określenie sumy kary umownej

Określenie sumy kary umownej Określenie sumy kary umownej

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.

Anna Ruszczak news Kupno mieszkania na aukcji niebawem w Polsce

Kupno mieszkania na aukcji niebawem w Polsce Kupno mieszkania na aukcji niebawem w Polsce

Wzorem światowych gigantów takich, jak Chritie’s czy Sotheby’s, rodzimy dom aukcyjny DESA Unicum zamierza organizować aukcje nieruchomości. Obejmą one rynek pierwotny i wtórny. Pierwsza historyczna na...

Wzorem światowych gigantów takich, jak Chritie’s czy Sotheby’s, rodzimy dom aukcyjny DESA Unicum zamierza organizować aukcje nieruchomości. Obejmą one rynek pierwotny i wtórny. Pierwsza historyczna na polskim rynku aukcja z mieszkaniami w roli głównej już 26 lutego br.

Piotr Żołądkowski Zarządzanie zadaniami w czasie

Zarządzanie zadaniami w czasie Zarządzanie zadaniami w czasie

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.

Wybrane dla Ciebie

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy? Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie?

Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie? Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie?

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku » Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu? Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej » Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej » Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku » Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Czy opłaca się ocieplać stary budynek? Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj! Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź » Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę » Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu » Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami » Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku? Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.