Zmiana sposobu ogrzewania

Szeroko komentowany jest wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z dnia 14 października 2014 r. (sygn. akt ICa 253/14) dotyczący uchwały wspólnoty, która zdecydowała o podłączeniu budynku do sieci c.o., interpretowany jako potwierdzenie braku prawa właściciela posiadającego indywidualne źródło ogrzewania lokalu do skutecznej odmowy partycypacji w kosztach montażu instalacji centralnego ogrzewania.
Zobacz także
Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...
ING Bank Śląski Efektywne zarządzanie finansami wspólnoty mieszkaniowej z ING

Skuteczne zarządzanie finansami wspólnoty mieszkaniowej to nie tylko zadanie zarządu, ale także wspólna odpowiedzialność wszystkich mieszkańców. Przejrzysta organizacja budżetu, kontrola wydatków i podejmowanie...
Skuteczne zarządzanie finansami wspólnoty mieszkaniowej to nie tylko zadanie zarządu, ale także wspólna odpowiedzialność wszystkich mieszkańców. Przejrzysta organizacja budżetu, kontrola wydatków i podejmowanie świadomych decyzji finansowych mogą znacząco wpłynąć na stabilność wspólnoty oraz komfort życia jej członków.
Bank Gospodarstwa Krajowego Termomodernizacja w Dolicach – sukces niewielkiej wspólnoty mieszkaniowej

W niewielkich Dolicach, w województwie zachodniopomorskim, wspólnota mieszkaniowa Ogrodowa 32 udowodniła, że nawet małe społeczności mogą realizować ambitne inwestycje. Dzięki premii termomodernizacyjnej...
W niewielkich Dolicach, w województwie zachodniopomorskim, wspólnota mieszkaniowa Ogrodowa 32 udowodniła, że nawet małe społeczności mogą realizować ambitne inwestycje. Dzięki premii termomodernizacyjnej z grantem termomodernizacyjnym mieszkańcy bloku liczącego 18 lokali przeprowadzili kompleksowe ocieplenie budynku oraz wymianę okien i drzwi, co przyczyniło się do znaczących oszczędności na ogrzewaniu.
Sprawa nie jest jednak oczywista. Zauważyć należy, że w analizowanej sprawie właściciel lokalu, który miał indywidualne źródło ogrzewania, nie zaskarżył w terminie uchwały wspólnoty, w myśl której wszyscy właściciele lokali zostali zobowiązani do pokrycia kosztów instalacji proporcjonalnie do posiadanych udziałów w nieruchomości wspólnej.
Skoro tak było, to wyrok wątpliwości nie budzi. Jednak nadal nie jest jasne, jakie stanowisko zająłby sąd, gdyby zainteresowany, który nie protestował przeciwko planowanej przez wspólnotę inwestycji, zaskarżyłby w terminie uchwałę o obciążeniu właścicieli kosztami proporcjonalnie do udziałów.
Rozważmy następującą sytuację. W dużej wspólnocie właściciele większością udziałów postanowili zainstalować centralny odkurzacz. W każdym lokalu znajdowałyby się gniazdka, pozwalające na przyłączenie końcówek z ssawkami, i każdy właściciel lokalu miałby nieograniczone prawo do korzystania z nich.
Czy sąd oddaliłby skargę na uchwałę, którą wszyscy właściciele byliby zobowiązani do partycypacji w kosztach inwestycji?Sądzę, że nie miałby wątpliwości. Inny przykład. Wspólnota uchwaliła montaż „centralnej” klimatyzacji. Czy jakikolwiek sąd uznałby skargę przeciwnika takiego rozwiązania za bezzasadną? Wątpię.
I kolejny przykład. Niektórzy właściciele chcieliby utworzyć w budynku sieć internetową lub telewizyjną. Nie wszyscy muszą być tym zainteresowani, chociaż nie powinni się planom sąsiadów sprzeciwiać, nawet wtedy, gdy będą musieli na czas prowadzenia inwestycji udostępnić im swoje lokale.
Wracając do meritum. Uważam, że jeśli niektórzy właściciele lokali zechcą przyłączyć swoje lokale do sieci c.o., to powinni mieć takie prawo, ale pod warunkiem, że pokryją wszelkie koszty i zgodzą się na to, że ci, którzy nie są zainteresowani, będą bezpłatnie z „pośredniego” ciepła korzystać. W takim przypadku sąd powinien oddalić skargę przeciwnika takiego rozwiązania.
Należy podkreślić, że zmiana sposobu ogrzewania lokali powinna wymagać jednomyślności wszystkich właścicieli. Jeśli koszty obciążałyby tylko zainteresowanych, to przeciwnicy nie powinni im tego utrudniać, pomimo że przez ich mieszkania mogą przechodzić rury, co będzie im stwarzało pewien dyskomfort, przynajmniej podczas realizacji inwestycji.
Nabywca, kupując lokal, musi zgodzić się z tym, że w budynku są określone instalacje, ale nie ma obowiązku godzić się na wyposażenie go w instalacje dodatkowe. Nie powinien jednak utrudniać modernizacji innym właścicielom lokali w myśl poszanowania zasad współżycia społecznego.
W budynku, w którym mam mieszkanie (przedwojenna trzypiętrowa kamienica), właściciele lokali położonych na II i III piętrze przygotowali projekt uchwały, zgodnie z którą zostanie zainstalowana zewnętrzna winda. Projekt zakładał, że w kosztach montażu i konserwacji będą partycypowali wszyscy członkowie wspólnoty.
Po dyskusji uchwała została zmodernizowana i przewidziano, że właściciele lokali położonych na parterze nie będą żadnymi kosztami obciążani. Osiągnięto konsensus, pomimo że kosztami windy powinni – ustawowo – być obciążani wszyscy właściciele lokali. W tym jednak przypadku winda nie stała się części nieruchomości wspólnej, a jedynie współwłasnością zainteresowanych właścicieli.
Tak właśnie być powinno w przypadku, gdyby niektórzy właściciele lokali chcieliby przyłączyć się do sieci c.o. Instalacja byłaby ich współwłasnością, która nie należałaby jednak do nieruchomości wspólnej.
Uchwała wspólnoty dotyczyłaby jedynie zgody na wykorzystanie nieruchomości wspólnej, a zainteresowani wcale by nie musieli posiadać większości udziałów. Podkreślić należy, że zmiana ogrzewania z indywidualnego na centralne nie zawsze musi być korzystna, także ekonomicznie.
Powyższe rozumowanie ma zastosowanie jedynie wtedy, gdy możliwa jest modernizacja niektórych lokali bez zmodernizowania wszystkich, jak to ma miejsce np. przy dociepleniu budynku. W takim przypadku wymierną korzyść z inwestycji uzyskają wszyscy właściciele, a więc jest logiczne, aby wszyscy w kosztach partycypowali.