Zarząd wspólnoty odpowiada z mocy prawa przed ogółem właścicieli i przed każdym z właścicieli lokali z osobna za prawidłowość rozliczeń finansowych, o których mowa wyżej. W takim zakresie mogą mieć roszczenia do wspólnoty jako osoby ustawowej, fot. Freepik
Czy w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych (pełnej księgowości) dla wspólnoty mieszkaniowej należy sporządzać sprawozdanie finansowe według ustawy o rachunkowości i w takiej formie przesyłać dla właścicieli oraz czy jest obowiązek przesyłania sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego?
Przypomnijmy, podstawy prawne prowadzenia ewidencji rachunkowej wspólnoty to:
przepisy ustawy o własności lokali oraz w zakresie odpowiednim ustawy o rachunkowości (- dalej UOR), oraz orzecznictwa sądów administracyjnych.
art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zobowiązujący podatników do prowadzenia „ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami”, a więc zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości (według orzecznictwa NSA i SN, w tym z dnia 16 listopada 2016 r., sygn. akt I CSK 791/15).
uchwała ogółu właścicieli lokali w tej sprawie.
Orzecznictwo jest jednoznaczne
W wyroku SA w Gdańsku z dnia 13 maja 2016 r., sygn. akt V ACa 844/15, wyjaśniono: „Wprawdzie wspólnoty obowiązują uproszczone zasady prowadzenia rachunkowości, ale to nie oznacza, że zwolnione są one z obowiązku prowadzenia dokumentacji księgowej na zasadach i z zastosowaniem standardów wyrażonych w ustawie o rachunkowości, co zostało wielokrotnie podkreślone w orzecznictwie”. W uzasadnieniu wyroku SN z dnia 19 marca 2021 r. (sygn. akt I CSKP 45/21) czytamy: „Przepisy ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości stosuje się do wspólnot mieszkaniowych jedynie w zakresie uzasadnionym specyfiką prowadzonej przez nią działalności. Sprawozdanie finansowe wspólnoty mieszkaniowej powinno być sporządzone zgodnie z wynikającą z ustawy o rachunkowości zasadą ciągłości bilansowej.”
Nie pozostawia też wątpliwości wyrok SN z dnia 16 listopada 2016 r., sygn. akt I CSK 791/15, w którego uzasadnieniu wyjaśniono: „1. Przepisy ustawy o rachunkowości mają zastosowanie także do wspólnot mieszkaniowych, co wynika z art. 2 ust. 1 pkt 5. Według tego przepisu ustawie o rachunkowości podlega działalność jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej. Przepis ten nie zawiera wyłączeń wskazujących na wspólnoty mieszkaniowe, które z mocy art. 6 zd. 2 UWL w zw. z art. 331 §1 Kodeksu cywilnego są jednostki organizacyjnymi niebędącymi osobami prawnymi, którym przyznano zdolność prawną.”
Warto tu także przytoczyć wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 4 maja 2018 r. (sygn. akt VI ACa 1450/16), który wyjaśnia, że „Stosownie do treści art. 30 ust. 1 pkt 2 UWL zarząd obowiązany jest składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności. Dotyczy ono z istoty rzeczy wobec zakresu przedmiotowego spraw, którymi zarząd się zajmuje, gospodarki finansowej wspólnoty, co wynika z treści art. 14 w zw. art. 21 ust. 1 i 29 ust. 1 ustawy. Innymi słowy sprawozdanie finansowe to istotna część sprawozdania z działalności zarządu wspólnoty, stanowiąca zapis jego działań z perspektywy wpływów i wydatków oraz ich rozliczeń, ujęta matematycznym językiem rachunkowości. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy zarząd obowiązany jest prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej (stosownie do ust. 1a powyższego przepisu okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy).
W dalszej części uzasadnienia można przeczytać, że uregulowanie to należy jednak rozpatrywać w powiązaniu z art. 2 ust. 1 pkt 5 UOR, który stanowi, iż przepisy tej ustawy stosuje się do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, a taką stanowi z mocy art. 331 §1 KC w zw. art. 6 zd. 2 UWL wspólnota mieszkaniowa, będąca tzw. ułomną osobą prawną...
Druga edycja Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza to budżet 15,7 mln zł. Ogłoszono konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz...
Druga edycja Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza to budżet 15,7 mln zł. Ogłoszono konkurs na zadania wspierające gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą.
Minister finansów ogłosił przesunięcie uruchomienia nowego systemu elektronicznego fakturowania (KSeF). Może to spowodować nowe większe wydatki w dużych firmach.
Minister finansów ogłosił przesunięcie uruchomienia nowego systemu elektronicznego fakturowania (KSeF). Może to spowodować nowe większe wydatki w dużych firmach.
Wzrost cen wciąż jest zbyt szybki w relacji do celu inflacyjnego. Problemem pozostaje planowana likwidacja tarcz antyinflacyjnych, która ma nastąpić pod koniec I i II kwartału 2024 roku.
Wzrost cen wciąż jest zbyt szybki w relacji do celu inflacyjnego. Problemem pozostaje planowana likwidacja tarcz antyinflacyjnych, która ma nastąpić pod koniec I i II kwartału 2024 roku.
W 2024 roku maksymalna stawka podatku od nieruchomości wzrosła znacznie w stosunku do poprzednich lat. W porównaniu z 2023 rokiem, stawka dla budynku mieszkalnego jest wyższa o 15 gr za metr kwadratowy,...
W 2024 roku maksymalna stawka podatku od nieruchomości wzrosła znacznie w stosunku do poprzednich lat. W porównaniu z 2023 rokiem, stawka dla budynku mieszkalnego jest wyższa o 15 gr za metr kwadratowy, zaś dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – o 18 gr za metr kwadratowy.
Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami uczestników rynku, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe w lutym 2024 r. na niezmienionym poziomie.
Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami uczestników rynku, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe w lutym 2024 r. na niezmienionym poziomie.
Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt zmian w ustawie o PIT. Posłowie proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma ona obowiązywać już od stycznia...
Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt zmian w ustawie o PIT. Posłowie proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma ona obowiązywać już od stycznia 2024 r.
Określenie wysokości należności obciążającej kredytobiorcę w umowie kredytu, z odwołaniem do kursu waluty obcej, ustalanego jednostronnie przez bank bez wskazania obiektywnych kryteriów jego oznaczania,...
Określenie wysokości należności obciążającej kredytobiorcę w umowie kredytu, z odwołaniem do kursu waluty obcej, ustalanego jednostronnie przez bank bez wskazania obiektywnych kryteriów jego oznaczania, jest nietransparentne, pozostawia pole do arbitralnego działania banku i w ten sposób obarcza kredytobiorcę nieprzewidywalnym ryzykiem oraz narusza równorzędność stron umowy kredytu.
Kwalifikując dany wydatek jako koszt podatkowy należy uwzględniać kwestię ciągu zdarzeń, determinujących określone działania podatnika, począwszy od momentu zawarcia umów. Celem działania dewelopera było...
Kwalifikując dany wydatek jako koszt podatkowy należy uwzględniać kwestię ciągu zdarzeń, determinujących określone działania podatnika, począwszy od momentu zawarcia umów. Celem działania dewelopera było zminimalizowanie ryzyka skorzystania przez nabywcę z prawa do odstąpienia od umowy i żądania przez niego kary umownej, określonej w umowie przedwstępnej sprzedaży lokalu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Zróżnicowanie stawek podatku od garaży w zależności od tego, czy są one lokalem stanowiącym odrębną własność, a w konsekwencji odrębnym przedmiotem opodatkowania, czy są przynależne do lokalu, jest sprzeczne...
Zróżnicowanie stawek podatku od garaży w zależności od tego, czy są one lokalem stanowiącym odrębną własność, a w konsekwencji odrębnym przedmiotem opodatkowania, czy są przynależne do lokalu, jest sprzeczne z przyjętym w ustawie kryterium ustalania stawek podatkowych – orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Niemal w każdym budynku znajdują się lokale lepiej lub gorzej usytuowane z punktu widzenia rozmaitych walorów użytkowych i technicznych, w tym również z punktu widzenia kosztów ogrzewania. Nie upoważnia...
Niemal w każdym budynku znajdują się lokale lepiej lub gorzej usytuowane z punktu widzenia rozmaitych walorów użytkowych i technicznych, w tym również z punktu widzenia kosztów ogrzewania. Nie upoważnia to jednak ich właścicieli do żądania wyrównania im przez pozostałych współwłaścicieli kosztów, jakie w związku z tym ponoszą w drodze uchwał wspólnoty mieszkaniowe – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach.
W obliczu drożejących mediów oraz wysokich kosztów eksploatacyjnych niezwykle istotne staje się podejmowanie działań ograniczających wydatki. Jednym z kluczowych sposobów, aby osiągnąć ten cel jest wdrożenie...
W obliczu drożejących mediów oraz wysokich kosztów eksploatacyjnych niezwykle istotne staje się podejmowanie działań ograniczających wydatki. Jednym z kluczowych sposobów, aby osiągnąć ten cel jest wdrożenie rozwiązań proekologicznych np. instalacja paneli fotowoltaicznych czy termomodernizacja nieruchomości. Dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych to nie tylko krok w kierunku oszczędności finansowych, ale również podwyższenie wartości budynku oraz znaczny wkład w ochronę środowiska.
Na wspólnotę mieszkaniową, zgodnie z przepisem art. 120 §2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, organ może nałożyć grzywnę w celu przymuszenia do wykonania zobowiązania przez osobę fizyczną,...
Na wspólnotę mieszkaniową, zgodnie z przepisem art. 120 §2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, organ może nałożyć grzywnę w celu przymuszenia do wykonania zobowiązania przez osobę fizyczną, działającą przez ustawowego przedstawiciela, przedsiębiorstwo państwowe lub inną państwową jednostkę organizacyjną, organizację spółdzielczą, samorządową, zawodową lub inną społeczną osobę prawną, bądź też jednostkę organizacyjną, nieposiadającą osobowości prawnej.
Dla skorzystania ze zwolnienia w PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości podatnik musi nabyć lokal mieszkalny, podczas gdy kupił z żoną lokal niemieszkalny. Podatnik może więc skorzystać z ulgi w PIT,...
Dla skorzystania ze zwolnienia w PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości podatnik musi nabyć lokal mieszkalny, podczas gdy kupił z żoną lokal niemieszkalny. Podatnik może więc skorzystać z ulgi w PIT, ale w zakresie wydatków, jakie poniósł na adaptację lokalu na cele mieszkaniowe – orzekł WSA w Olsztynie.
Jakie są warunki zwolnienia wspólnoty mieszkaniowej, będącej zwykłym podatnikiem, od podatku VAT przy odsprzedaży mediów właścicielom lokali? – pyta Czytelniczka.
Jakie są warunki zwolnienia wspólnoty mieszkaniowej, będącej zwykłym podatnikiem, od podatku VAT przy odsprzedaży mediów właścicielom lokali? – pyta Czytelniczka.
Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest...
Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest w przypadku, kiedy pomiędzy dłużnika, a wierzyciela wkracza sąd i komornik. Jak więc dochodzić należności w dzisiejszych czasach? Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?
W świetle art. 3 ust. 1 UPOL, podatnikiem podatku od nieruchomości są wspólnicy spółki cywilnej, a nie spółka cywilna. W przypadku, gdy podatnikiem jest osoba fizyczna (jako wspólnik spółki cywilnej),...
W świetle art. 3 ust. 1 UPOL, podatnikiem podatku od nieruchomości są wspólnicy spółki cywilnej, a nie spółka cywilna. W przypadku, gdy podatnikiem jest osoba fizyczna (jako wspólnik spółki cywilnej), urząd podatkowy wydaje decyzję ustalającą podatek od nieruchomości w stosunku do każdego ze wspólników.
W przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych podstawą ich opodatkowania jest wartość ustalona na 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego – niepomniejszona o dotychczas dokonane...
W przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych podstawą ich opodatkowania jest wartość ustalona na 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego – niepomniejszona o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.
Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.
Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć...
Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć przez lata sprawdzały się jako skuteczna izolacja, z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Inwestycja w tradycyjną naprawę może wiązać się z wysokimi kosztami oraz uciążliwościami dla mieszkańców. Alternatywą, która pozwala zoptymalizować proces remontu, są płynne membrany hydroizolacyjne. W poniższym...
Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie...
Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie komfort i bezpieczeństwo? To możliwe dzięki funkcjonalności współdzielenia i rezerwacji w aplikacji Blue Bolt.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.