administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Problem to pseudo-zarządcy!

Hanna Kowalkowska. Fot. archiwum HK

Hanna Kowalkowska. Fot. archiwum HK

Na rynku coraz częściej pojawiają się osoby oferujące usługi zarządzania kiepskiej jakości, ale za to za niskie wynagrodzenie. Kiedy pojawiają się kłopoty, to przez pryzmat działalności konkretnego zarządcy, oceniane jest całe środowisko - z Hanną Kowalkowską, Prezydent Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości, rozmawia Helena Śpiewak.

Zobacz także

Local Network Monitoring RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej

RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej

Firma od 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całej Polsce. W styczniu 2017 roku uruchomiła największe w Polsce Centrum Monitoringu wizyjnego,...

Firma od 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całej Polsce. W styczniu 2017 roku uruchomiła największe w Polsce Centrum Monitoringu wizyjnego, w którym operatorzy wspierani patrolami interwencyjnymi pilnują bezpieczeństwa mieszkańców osiedli, obserwując obraz z kamer przez 24 godziny na dobę, robiąc to znacznie taniej od tradycyjnej ochrony.

Local Network Monitoring Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Kim zastąpić czujnego sąsiada? Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Firma Local Network od ponad 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całym kraju. W styczniu 2017 r. uruchomiła największe w Polsce centrum...

Firma Local Network od ponad 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całym kraju. W styczniu 2017 r. uruchomiła największe w Polsce centrum monitoringu wizyjnego, czynne przez 24 godziny na dobę.

Local Network Monitoring Dbamy o bezpieczeństwo mieszakańców osiedli w całej Polsce – 14 razy taniej niż tradycyjna ochrona

Dbamy o bezpieczeństwo mieszakańców osiedli w całej Polsce – 14 razy taniej niż tradycyjna ochrona Dbamy o bezpieczeństwo  mieszakańców osiedli w całej  Polsce – 14 razy taniej niż tradycyjna ochrona

Rozmowa z Aleksandrem Mrozkiem, Dyrektorem Generalnym Local Network.

Rozmowa z Aleksandrem Mrozkiem, Dyrektorem Generalnym Local Network.

Helena Śpiewak: Prezydentem Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości jest Pani od czerwca br. Jak zamierza Pani kierować Federacją: zachowawczo, czy wprowadzając zmiany?

Hanna Kowalkowska: Zmiany to determinanty rozwoju, więc zdecydowanie jestem za zmianami.

 

HŚ: Jakie zmiany chciałaby Pani wprowadzić? Zwłaszcza w „dobie deregulacji”?

HK: Przede wszystkim trzeba wznowić prace nad regulacją prawnego statusu zawodu zarządcy. Do tego niezbędna jest maksymalna integracja naszego środowiska. Cały czas pracuję nad tym, aby wszystkie, a przynajmniej większość federacji w Polsce zdecydowała się na współpracę – pomijając wzajemne urazy i czasem rezygnując z własnych ambicji. Problem jest trudny, ale zbyt często zarządcami są osoby niekompetentne. Wymaga to konsekwentnych i zdecydowanych działań. Wiem, że próby zawarcia takiego porozumienia już były, ale efekt jest mizerny. Dla mnie to niezrozumiałe. Analizując dokumentację federacji doszłam do wniosku, że dotychczas zwyciężały partykularne interesy i ambicje. W federacjach nastąpiły ostatnio jednak zmiany, więc może kolejna próba wypracowania wspólnego stanowiska się uda.

 

HŚ: W rubryce zawód wpisuje Pani?

HK: Ekonomistka, specjalność – administracja publiczna. Pochodzę z tradycyjnej małomiasteczkowej rodziny, gdzie wykształcenie kobiety nie było priorytetem. Dlatego dopiero po „odchowaniu” dzieci mogłam kontynuować naukę. Dzisiaj myślę, że dobrze się stało, bo zawód wybrałam świadomie. Potem były różne studia podyplomowe i kursy. Przede wszystkim z zakresu gospodarki nieruchomościami, ale mam też uprawnienia dla członków rad nadzorczych. Praktycznie swoją formalną edukację kończyłam jako „bardzo” dorosła osoba. Doświadczenia zawodowe? Tak jak w przypadku większości mieszkańców Żyrardowa (gdzie mieszkam od dzieciństwa) pierwsze lata to praca w przemyśle lniarskim. Potem kilka lat – urzędniczka w ZUS-ie. A od prawie 30 lat prowadzę własną firmę zajmującą się obsługą rynku nieruchomości.

 

HŚ: Najważniejsze „kamienie milowe” w Pani karierze zarządcy – praktyka?

HK: Zarządcą zostałam z przypadku. Wcześniej, w drugiej połowie lat 90-tych, moja firma zajmowała się obsługą księgową firm. Czysty przypadek sprawił, że znajomy poprosił mnie o pomoc w zakupie a potem prowadzeniu obiektu, który szumnie nazywano hotelem. Potem w 2000 r. właściciele małej kamieniczki podpisali ze mną umowę na jej zarządzanie. Każdemu, kto miał „trochę” pieniędzy i nabywał jakąś nieruchomość wydawało się wówczas, że zarządzanie to nie problem. Okazało się jednak, że jest to problem. I tak się zaczęło. Przy okazji chcę zwrócić uwagę na reakcje społeczne, które moja działalność wywołała. Większość społeczeństwa – zwłaszcza małomiasteczkowego – uparcie wierzyła, że tylko spółdzielnie mieszkaniowe, zakłady budżetowe i publiczne jednostki są od zarządzania. Pojawienie się prywatnej firmy, która przejmuje obiekty było co najmniej „dziwne”.

Dla mnie był to moment, kiedy zdecydowałam, że „zrobię” licencje. Mam dwie – pośrednika i zarządcy nieruchomości. Obie uzyskałam w 2001 r. Był to rok, w którym przygoda z zarządzaniem przeważyła szalę. Do dzisiaj pracuję ze wspólnotami, które właśnie wtedy podpisały z moją firmą umowę. Z biegiem lat liczba obsługiwanych obiektów rosła. Przeważają budynki mieszkalne, ale mamy w swoich zasobach też galerie handlowe, obiekty biurowe i usługowe. Zarządzanie powierzchnią ponad 120 000 m2 nie jest proste, zwłaszcza, że mamy dużo obiektów zabytkowych z ogromnymi ograniczeniami prawnymi.

Był rok 2004, gdy wstąpiłam do stowarzyszenia EKSPERT. Tak naprawdę moje członkostwo było podyktowane ustawowym obowiązkiem systematycznego podnoszenia kwalifikacji. Nie przewidywałam wówczas, że będę w tej organizacji tyle lat. Przygotowywanie materiałów jubileuszowych (w tym roku Ekspert obchodził swoje XX-lecie) uświadomiło mi, że przez ponad 11 lat brałam czynny udział w pracach EKSPERTA. Najpierw jako członek Komisji Rewizyjnej – do 2018 r. Potem jako członek Zarządu, a od 2021 r. jako prezes. W 2016 r. została mi powierzona (w moim odczuciu zupełnie przypadkowo) funkcja organizatora szkoleń i konferencji. Początkowo byłam przerażona, ale… w końcu ktoś to musiał robić! Nie mając żadnego doświadczenia zorganizowałam pierwsze szkolenie, w którym uczestniczyło ok. 150 osób. Według relacji uczestników było świetne.

Współpraca z PFZN jest krótsza. W zarządzie Federacji pracuję od 2018 r. Krótko, ale widać ocena mojej pracy w EKSPERCIE spowodowała, że zaproponowano mi stanowisko prezydenta PFZN. Rada Krajowa niemal jednogłośnie przegłosowała moją kandydaturę. I tak zostałam Prezydentem Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości.

Jeszcze odrobina prywaty – zarówno w EKSPERCIE, jak i w Federacji dużo zawdzięczam moim kolegom i koleżankom z zarządów. Jesteśmy po prostu zgranym teamem, co bardzo pomaga mi w pracy. Szczególnie jestem wdzięczna za wsparcie ze strony dr. Marka Majchrzaka.

 

HŚ: Jak widać, pełni Pani obecnie kilka ważnych funkcji: zarządza własną firmą zarządzającą, kieruje dwoma dużymi organizacjami zarządców nieruchomości. Nie za dużo obowiązków?

HK: Obowiązków mam dużo, ale podobno im więcej obowiązków, tym lepsza organizacja czasu. Coś w tym jest. EKSPERT liczy obecnie 216 członków, Federacja od lat ma stałą liczbę zrzeszonych stowarzyszeń, tj. 16. W przypadku niektórych obserwujemy spadek aktywności, ale są też takie, które mimo wszystko działają prężnie.

PFZN cały czas prowadzi praktyki zawodowe w ramach kursu „Dyplomowany zarządca nieruchomości”. Zainteresowanie pomimo „deregulacji” jest spore, co w mojej ocenie wynika z programu odpowiadającego potrzebom zarządców.

EKSPERT rocznie przeprowadza dwa szkolenia, w których uczestniczą także członkowie stowarzyszeń spoza naszej Federacji. Liczba uczestników tradycyjnie przekracza 100 osób. Uważam, że jak na obecne warunki to duże osiągniecie.

 

HŚ: Największe Pani sukcesy?

HK: Ostatnio przeczytałam ciekawą sentencję Roberta Colliera „Sukces jest sumą małych wysiłków, powtarzanych dzień po dniu”. Myślę, że w moim przypadku właśnie tak jest. Sukcesem dla mnie jest dotarcie do miejsca, w którym się obecnie znajduję. Poprzedzone latami ciężkiej pracy, nie zawsze dobrze ocenianej i niekoniecznie z wymiernymi efektami.

Kierowanie własną firmą zarządzającą to w polskiej rzeczywistości na pewno sukces. Utrzymanie się tak długo na małomiasteczkowym rynku to też sukcesik. Wreszcie największy sukces to zaufanie i sympatia moich „ZLECENIODAWCÓW”. Sukcesem jest moja rodzina – niestety już nie pełna (w maju zmarł mój mąż), ale mam wspaniałe dzieci i czwórkę najwspanialszych na świecie wnuków. Uważam, że sukces nie jest czymś, na co się czeka. Jest czymś, nad czym się pracuje całe życie.

 

HŚ: A co uznałaby Pani za swoją największą porażkę?

HK: Bez akceptacji swoich pomyłek i potknięć nie można iść dalej. Dla mnie porażki nie są porażką. Trzeba nauczyć się je ponosić i podnosić po upadku. Bardzo często powodem porażek jest obawa przed krytyką i niezrozumieniem. Chcielibyśmy coś zrobić, wprowadzić niepopularne rozwiązania lub wykonać zadanie, które odbiega od powszechnych kanonów, ale zapala się czerwona lampka i gdzieś z tyłu głowy pojawia się pytanie – jak przyjmą to inni. Ja również miewam takie rozterki. Nie hamują one jednak moich działań. Już Arystoteles wieki temu powiedział: Jest tylko jeden sposób na uniknięcie krytyki. Nic nie mówić, nic nie robić i być nikim. Takie zachowanie nie leży w mojej naturze.

 

HŚ: Pani zalety w kontaktach z ludźmi?

HK: Jestem urodzoną optymistką. Lubię ludzi i pracę z nimi. Zawsze w nich wierzę i nawet w trudnych, konfliktowych sytuacjach staram się zrozumieć ich motywy. Uważam, że każdemu należy dać drugą szansę. Jestem otwarta na drugiego człowieka i umiem przyznać się do błędów.

 

HŚ: Pani wady w kontaktach z innymi?

HK: Bardzo często tak jest postrzegana moja bezpośredniość i szczerość. Ja jednak nie uważam tego za wadę. Nie lubię knowania, konfabulacji i spisków. Uważam, że problemy łatwiej się rozwiązuje, kiedy mówimy prawdę, nawet bolesną.

 

HŚ: Z jakimi ludźmi lubi Pani pracować, a z jakimi Pani nie po drodze?

HK: Lubię pracować z ludźmi mądrymi, inteligentnymi, ale też z takimi, którzy nie boją się wyzwań. Na pewno nie chciałabym tworzyć zespołu z osobami dwulicowymi, fałszywymi, które czekają tylko na moją porażkę.

HŚ: Widać, że praca jest Pani pasją. A inne Pani zainteresowania?

HK: W przypadku zarządcy nieruchomości praca musi być pasją. W przeciwnym razie trudno się w tej pracy utrzymać i nie stracić zdrowia, zwłaszcza psychicznego. Lubię podróżować, zwiedzać ciekawe miejsca. Jako zodiakalny rak jestem też bardzo rodzinna – od kilku lat moją pasją są moje wnuki. Pasjami lubię też czytać książki, poznawać świat w realu niedostępny. Odrywa mnie to nieco od otaczających problemów, konfliktów, wojen…

 

HŚ: Wróćmy do PFZN. Czy funkcja prezydenta PFZN to wisienka na torcie w karierze czy też ma Pani dalsze plany?

HK: Jestem już w takim wieku, kiedy snucie dalekosiężnych planów może pozostać tylko niespełnionym marzeniem. Staram się nie myśleć o tym, co będzie za 5 lat. Życie pisze własne scenariusze, czy się nam one podobają, czy nie. Niemniej chciałabym, żeby zarówno PFZN, jak i EKSPERT były w dobrej kondycji finansowej i z dobrą pozycją na rynku, gdy będę je przekazywać młodszej generacji zarządców. A to trudne wyzwanie!

 

HŚ: Jakie widzi Pani korzyści z przynależności do PFZN?

HK: Coraz częściej słychać, że oczekiwania właścicieli nieruchomości, skierowane do sektora zarzadzania wzrastają. Coraz częściej od zarządców oczekuje się interdyscyplinarnej wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Może takie sygnały z rynku spowodują wzrost zainteresowania organizacjami, które potrafią przygotować profesjonalistów. Polska Federacja Zarządców Nieruchomości niewątpliwie do takich należy. Trudno przedstawić konkretną listę korzyści. Federacja to stowarzyszenie stowarzyszeń. To po stronie zarządów stowarzyszeń leży ocena, czy członkostwo w federacji będzie dla nich korzystne. Jako prezydent Federacji oczywiście uważam, że tylko działania dużych grup mogą przynieść wymierne efekty. Przepraszam za kolokwializm, ale podobno duży może więcej i jest w tym sporo prawdy. Stowarzyszenia zawodowe są pomijane niemal we wszystkich procesach rynkowych. Brak dotacji, brak wsparcia merytorycznego. Są tylko koszty i wzrastające obowiązki. Małe grupy nie są w stanie uporać się ani z problemami finansowymi, ani z organizacyjnymi. Federacja zapewnia też wymianę informacji, a w razie potrzeby – wsparcie.

 

HŚ: Najtrudniejsze problemy zarządców na dziś?

HK: Może najpierw krótka ocena rzeczywistości: integrację środowiska zarządców oceniłabym na poziomie średnim, zakres obowiązków na poziomie wysokim z tendencją wzrostową, zaufanie społeczne do zawodu niestety na poziomie niskim z tendencją wciąż malejącą. Jakie są tego przyczyny? Otóż nadal w naszym środowisku dominuje grupa ludzi przekonanych, że należy niszczyć konkurencję i robi to na różne sposoby. Takie podejście powoduje konflikty i nieporozumienia, a to główne bariery na drodze do integracji. Ustawodawcy systematycznie zobowiązują zarządcę nieruchomości w różnych przepisach do wykonywania często kuriozalnych obowiązków, nie dając niestety dodatkowych uprawnień.

Na rynku coraz częściej pojawiają się osoby oferujące usługi zarządzania kiepskiej jakości, ale za to za niskie wynagrodzenie. Wielu właścicieli nieruchomości niestety łapie się na takie oferty. Natomiast kiedy pojawiają się kłopoty, to przez pryzmat działalności konkretnego zarządcy, oceniane jest całe środowisko. Najgorszym problemem sektora zarzadzania jest rosnący zalew rynku pseudo-zarządcami, ale także brak precyzyjnego określenia, kto tak naprawdę jest zarządcą. Do 2014 r. była to – określona z imienia i nazwiska – osoba fizyczna posiadająca wymagane prawem kwalifikacje. Dzisiaj każdy, niestety, może nim być, bo zgodnie z obowiązującym prawem, aktualnie „zarządca to ubezpieczony przedsiębiorca”. Tylko czy taki zarządca jest w stanie rozwiązywać problemy związane chociażby z galopującą inflacją? W mojej ocenie NIE!

 

HŚ: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Przyszłość zarządzania energią i ciepłem w budynkach, czyli jak sprostać wymaganiom prawnym i przyspieszyć transformację energetyczną

Przyszłość zarządzania energią i ciepłem w budynkach, czyli jak sprostać wymaganiom prawnym i przyspieszyć transformację energetyczną Przyszłość zarządzania energią i ciepłem w budynkach, czyli jak sprostać wymaganiom prawnym i przyspieszyć transformację energetyczną

Rozmowa z Piotrem Sprzączakiem, dyrektorem ds. rozwoju, członkiem zarządu Veolia ESCO, o przyszłości zarządzania energią i ciepłem w budynkach.

Rozmowa z Piotrem Sprzączakiem, dyrektorem ds. rozwoju, członkiem zarządu Veolia ESCO, o przyszłości zarządzania energią i ciepłem w budynkach.

KHG FINANSE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W jaki sposób obecnie podchodzi się do windykacji?

W jaki sposób obecnie podchodzi się do windykacji? W jaki sposób obecnie podchodzi  się do windykacji?

Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest...

Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest w przypadku, kiedy pomiędzy dłużnika, a wierzyciela wkracza sąd i komornik. Jak więc dochodzić należności w dzisiejszych czasach? Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Manage Prosta Spółka Akcyjna Uchwały online? Tak, teraz to możliwe!

Uchwały online? Tak, teraz to możliwe! Uchwały online? Tak, teraz to możliwe!

Jedną z funkcjonalności w Manage jest głosowanie nad uchwałami online. W prosty i intuicyjny sposób można dodać treść uchwały, grafiki oraz załączniki, które już po chwili trafią na konta członków wspólnot....

Jedną z funkcjonalności w Manage jest głosowanie nad uchwałami online. W prosty i intuicyjny sposób można dodać treść uchwały, grafiki oraz załączniki, które już po chwili trafią na konta członków wspólnot. Głosowanie nad uchwałą jest banalnie proste i każdy z właścicieli z poziomu swojego konta może oddać głos z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy, że będzie miał przy sobie telefon lub komputer. Manage sam zlicza głosy oraz frekwencję, a Ty jako administrator w każdym momencie masz podgląd do...

Bank Pocztowy S.A. Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw...

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, oferując korzystne rozwiązanie w postaci Kredytu na OZE (Odnawialne Źródła Energii).

Bank Gospodarstwa Krajowego Jak sfinansować termomodernizację

Jak sfinansować termomodernizację

Według danych Stowarzyszenia Fala Renowacji około 70 proc. budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie, a 16 proc. to prawdziwe „energetyczne czarne dziury”. Ich utrzymanie ze względu na koszty...

Według danych Stowarzyszenia Fala Renowacji około 70 proc. budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie, a 16 proc. to prawdziwe „energetyczne czarne dziury”. Ich utrzymanie ze względu na koszty ogrzewania będzie coraz droższe.

DomBest news Jak dwie krople wody

Jak dwie krople wody Jak dwie krople wody

Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków…...

Jak pozbyć się problemów z opomiarowaniem mediów? Błędne odczyty, uciążliwe awarie, rozbieżności w raportach i tłumaczenie się z nich lokatorom, a do tego konieczność odwiedzenia wszystkich budynków… Wszystkim tym niedogodnościom mówimy STOP!

BMETERS Polska Sp. z o.o. Hydrolink i Hydrodigit: dobrze dopasowany duet!

Hydrolink i Hydrodigit: dobrze dopasowany duet! Hydrolink i Hydrodigit: dobrze dopasowany duet!

W erze cyfryzacji i automatyzacji zarządzanie zużyciem wody staje się coraz bardziej zaawansowane i efektywne. Na przecięciu nowoczesnej technologii pomiarowej i zdalnego monitoringu znajdują się rozwiązania...

W erze cyfryzacji i automatyzacji zarządzanie zużyciem wody staje się coraz bardziej zaawansowane i efektywne. Na przecięciu nowoczesnej technologii pomiarowej i zdalnego monitoringu znajdują się rozwiązania takie jak Hydrodigit i portal Hydrolink, które razem tworzą idealne połączenie, wspierając spółdzielnie oraz zarządców w ich pracy.

Energa Obrót S. A. Fotowoltaika z dofinansowaniem

Fotowoltaika z dofinansowaniem Fotowoltaika z dofinansowaniem

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą korzystać z dofinansowania zakupu, montażu czy modernizacji fotowoltaiki. W dopełnieniu formalności oraz realizacji inwestycji pomoże Energa Obrót. Zgodnie z ustawą...

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą korzystać z dofinansowania zakupu, montażu czy modernizacji fotowoltaiki. W dopełnieniu formalności oraz realizacji inwestycji pomoże Energa Obrót. Zgodnie z ustawą o OZE prosumentem energii odnawialnej, czyli odbiorcą końcowym wytwarzającym energię elektryczną, może być nie tylko osoba fizyczna czy przedsiębiorstwo, ale również spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Co ważne, zmienił się też sposób rozliczania energii produkowanej przez ogniwa zamontowane...

Venture Industries Group VentureWISE – inteligentne rozwiązania dla budownictwa wielorodzinnego

VentureWISE – inteligentne rozwiązania dla budownictwa wielorodzinnego VentureWISE – inteligentne rozwiązania dla budownictwa wielorodzinnego

Venture WISE to zaawansowany system inteligentnego domu, który zapewnia wyjątkowy komfort oraz oszczędność. Dzięki zastosowaniu bezprzewodowej technologii Z-Wave w sensorach, modułach, włącznikach i innych...

Venture WISE to zaawansowany system inteligentnego domu, który zapewnia wyjątkowy komfort oraz oszczędność. Dzięki zastosowaniu bezprzewodowej technologii Z-Wave w sensorach, modułach, włącznikach i innych urządzeniach, Venture WISE umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami w budynku, garażu i ogrodzie z jednego miejsca.

Manage Prosta Spółka Akcyjna Usterki - zarządzaj nimi w prosty i przejrzysty sposób!

Usterki - zarządzaj nimi w prosty i przejrzysty sposób! Usterki - zarządzaj nimi w prosty i przejrzysty sposób!

Zarządzanie usterkami Proces zgłaszania usterek jest przejrzysty i uporządkowany. Masz możliwość monitorowania postępu prac oraz śledzenie zmian statusów zgłoszeń. System w sposób automatyczny i natychmiastowy...

Zarządzanie usterkami Proces zgłaszania usterek jest przejrzysty i uporządkowany. Masz możliwość monitorowania postępu prac oraz śledzenie zmian statusów zgłoszeń. System w sposób automatyczny i natychmiastowy powiadamia odpowiednie osoby o zgłoszeniach, co przyspiesza proces reagowania i eliminuje opóźnienia w usuwaniu usterek.

ISOVER, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu

Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu

Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać...

Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać wnioski o dofinansowanie na termomodernizację budynków jednorodzinnych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto przy tym mieć na uwadze, że termomodernizacja domu to przede wszystkim szereg korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich. Pierwsze z nich zauważysz w swoim portfelu.

OTIS Sp. z o.o. OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie

OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie

OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym...

OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym świecie, a także w najbardziej ruchliwych węzłach komunikacyjnych i centrach handlowych – wszędzie tam, gdzie ludzie pozostają w ruchu. Możemy poszczycić się portfolio usług konserwacyjnych, obejmującym ponad dwa miliony wind i schodów ruchomych – produktów, które każdego dnia transportują około dwóch...

UNIWERSAL Sp. z o.o. Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal

Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal

Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach...

Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach operacyjnych - Windows, iOS, Android - oraz na różnorodnych urządzeniach, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony, wyróżnia się swoją funkcjonalnością i intuicyjnością obsługi. Program stanowi zintegrowane środowisko ze stroną internetową www.uniwersal.com.pl.

Piotr Żołądkowski Komunikacja w czasach kryzysu

Komunikacja w czasach kryzysu Komunikacja w czasach kryzysu

Dobrze komunikować się oznacza, że potrafimy zarówno słuchać, jak i przekazywać informacje naszym odbiorcom. Czy jednak w sytuacjach kryzysowych potrafimy się dobrze komunikować? A może zarządcy nieruchomości...

Dobrze komunikować się oznacza, że potrafimy zarówno słuchać, jak i przekazywać informacje naszym odbiorcom. Czy jednak w sytuacjach kryzysowych potrafimy się dobrze komunikować? A może zarządcy nieruchomości wcale nie mają z tym problemu?

Jacek Frydryszak Odpowiedzialność zarządcy nieruchomości

Odpowiedzialność zarządcy nieruchomości Odpowiedzialność zarządcy nieruchomości

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie sprawa panów Kamińskiego i Wąsika, która pokazała jak skrajne mogą być stanowiska wobec naruszeń prawa. Na wstępie chciałbym również podkreślić, że nie jestem...

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie sprawa panów Kamińskiego i Wąsika, która pokazała jak skrajne mogą być stanowiska wobec naruszeń prawa. Na wstępie chciałbym również podkreślić, że nie jestem prawnikiem i przedstawiony problem opisuję wyłącznie z punktu widzenia praktyka zarządzającego od lat nieruchomościami spółdzielczymi, który prawa, bez względu na jego jakość – musi przestrzegać.

Bartłomiej Żukowski Naruszenie dóbr osobistych zarządcy nieruchomości

Naruszenie dóbr osobistych zarządcy nieruchomości Naruszenie dóbr osobistych zarządcy nieruchomości

Wykonywanie zadań zarządcy nieruchomości wiąże się przede wszystkim z pracą z ludźmi. Wykonując codzienne obowiązki, zarządca spotyka się zarówno z członkami zarządów wspólnot, właścicielami lokali, jak...

Wykonywanie zadań zarządcy nieruchomości wiąże się przede wszystkim z pracą z ludźmi. Wykonując codzienne obowiązki, zarządca spotyka się zarówno z członkami zarządów wspólnot, właścicielami lokali, jak i wykonawcami oraz przedstawicielami urzędów, w których musi załatwiać powierzone mu sprawy. Nieuchronną konsekwencją takiej specyfiki pracy są różnego rodzaju nieporozumienia, konflikty, rozbieżności w ocenie podejmowanych działań lub istotnych potrzeb. Wykonując swoje obowiązki zarządcy niemal codziennie...

Michał Kozak, IRKOM Rozliczanie kosztów zużycia ciepła i wody w budynkach

Rozliczanie kosztów zużycia ciepła i wody w budynkach Rozliczanie kosztów zużycia ciepła i wody w budynkach

Nowy poradnik „Rozliczanie kosztów zużycia ciepła i wody w budynkach wielolokalowych” powinien pomóc zarządcom takich budynków w poprawnym rozwiązywaniu problemów dotyczących rozliczania kosztów ciepła...

Nowy poradnik „Rozliczanie kosztów zużycia ciepła i wody w budynkach wielolokalowych” powinien pomóc zarządcom takich budynków w poprawnym rozwiązywaniu problemów dotyczących rozliczania kosztów ciepła do ogrzewania oraz kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Maciej Kamiński OC zarządcy w prawie i praktyce

OC zarządcy w prawie i praktyce OC zarządcy w prawie i praktyce

Niedopełnienie obowiązków ustawowych związanych z ubezpieczeniem OC zarządcy nieruchomości związane jest z dotkliwymi sankcjami finansowymi, w związku z czym kwestii tej warto poświęcić szczególną uwagę.

Niedopełnienie obowiązków ustawowych związanych z ubezpieczeniem OC zarządcy nieruchomości związane jest z dotkliwymi sankcjami finansowymi, w związku z czym kwestii tej warto poświęcić szczególną uwagę.

Sabina Augustynowicz Odczarować lustracje

Odczarować lustracje Odczarować lustracje

Z Joanną Koch-Kubas, prezesem zarządu Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Katowicach, na temat m.in. znaczenia lustracji spółdzielni mieszkaniowych i jej miejsca w polskim systemie...

Z Joanną Koch-Kubas, prezesem zarządu Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Katowicach, na temat m.in. znaczenia lustracji spółdzielni mieszkaniowych i jej miejsca w polskim systemie prawnym, rozmawia Sabina Augustynowicz.

Sabina Augustynowicz Po co komu KZN?

Po co komu KZN? Po co komu KZN?

Z Arkadiuszem Borkiem – zastępcą prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości rozmawia Sabina Augustynowicz.

Z Arkadiuszem Borkiem – zastępcą prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości rozmawia Sabina Augustynowicz.

Ewelina Świstak-Święch Komunikacja w spółdzielniach i wspólnotach

Komunikacja w spółdzielniach i wspólnotach Komunikacja w spółdzielniach i wspólnotach

Jak burzyć komunikacyjny mur i budować relacje na linii administracja-mieszkańcy? – wyjaśnia Ewelina Świstak-Święch, ekspertka ds. komunikacji i PR.

Jak burzyć komunikacyjny mur i budować relacje na linii administracja-mieszkańcy? – wyjaśnia Ewelina Świstak-Święch, ekspertka ds. komunikacji i PR.

Sabina Augustynowicz Trzeba mieć duszę poszukiwacza

Trzeba mieć duszę poszukiwacza Trzeba mieć duszę poszukiwacza

Z Beatą Perską – kuratorem spadku i zarządcą nieruchomości, na temat działalności kuratorów spadku, rozmawia Sabina Augustynowicz.

Z Beatą Perską – kuratorem spadku i zarządcą nieruchomości, na temat działalności kuratorów spadku, rozmawia Sabina Augustynowicz.

Sabina Augustynowicz Budować – mieszkać – myśleć

Budować – mieszkać – myśleć Budować – mieszkać – myśleć

Z prof. Markiem Bryxem – kierownikiem Katedry Miasta Innowacyjnego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, na temat polityki mieszkaniowej w Polsce – rozmawia Sabina Augustynowicz.

Z prof. Markiem Bryxem – kierownikiem Katedry Miasta Innowacyjnego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, na temat polityki mieszkaniowej w Polsce – rozmawia Sabina Augustynowicz.

Sabina Augustynowicz Nie bójmy się zieleni

Nie bójmy się zieleni Nie bójmy się zieleni

O zielonych inwestycjach, taksonomii i skutkach jej wprowadzenia do budownictwa i obsługi rynku nieruchomości z Bolesławem Meluchem ze Związku Banków Polskich rozmawia Sabina Augustynowicz.

O zielonych inwestycjach, taksonomii i skutkach jej wprowadzenia do budownictwa i obsługi rynku nieruchomości z Bolesławem Meluchem ze Związku Banków Polskich rozmawia Sabina Augustynowicz.

Wybrane dla Ciebie

Uchwały online - tak teraz to możliwe

Uchwały online - tak teraz to możliwe Uchwały online - tak teraz to możliwe

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla » Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku? Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! » Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny» Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze » Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym » Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego? Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania» Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej? Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla » Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.