administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Problem to pseudo-zarządcy!

Hanna Kowalkowska. Fot. archiwum HK

Hanna Kowalkowska. Fot. archiwum HK

Na rynku coraz częściej pojawiają się osoby oferujące usługi zarządzania kiepskiej jakości, ale za to za niskie wynagrodzenie. Kiedy pojawiają się kłopoty, to przez pryzmat działalności konkretnego zarządcy, oceniane jest całe środowisko - z Hanną Kowalkowską, Prezydent Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości, rozmawia Helena Śpiewak.

Zobacz także

Redakcja Bezinwazyjna naprawa rur – w pytaniach i odpowiedziach

Bezinwazyjna naprawa rur – w pytaniach i odpowiedziach Bezinwazyjna naprawa rur – w pytaniach i odpowiedziach

Rozmowa z Dariuszem Szpytmą, założycielem firmy Kan-fix

Rozmowa z Dariuszem Szpytmą, założycielem firmy Kan-fix

Local Network Monitoring RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej

RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej

Firma od 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całej Polsce. W styczniu 2017 roku uruchomiła największe w Polsce Centrum Monitoringu wizyjnego,...

Firma od 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całej Polsce. W styczniu 2017 roku uruchomiła największe w Polsce Centrum Monitoringu wizyjnego, w którym operatorzy wspierani patrolami interwencyjnymi pilnują bezpieczeństwa mieszkańców osiedli, obserwując obraz z kamer przez 24 godziny na dobę, robiąc to znacznie taniej od tradycyjnej ochrony.

Local Network Monitoring Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Kim zastąpić czujnego sąsiada? Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Firma Local Network od ponad 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całym kraju. W styczniu 2017 r. uruchomiła największe w Polsce centrum...

Firma Local Network od ponad 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całym kraju. W styczniu 2017 r. uruchomiła największe w Polsce centrum monitoringu wizyjnego, czynne przez 24 godziny na dobę.

Helena Śpiewak: Prezydentem Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości jest Pani od czerwca br. Jak zamierza Pani kierować Federacją: zachowawczo, czy wprowadzając zmiany?

Hanna Kowalkowska: Zmiany to determinanty rozwoju, więc zdecydowanie jestem za zmianami.

 

HŚ: Jakie zmiany chciałaby Pani wprowadzić? Zwłaszcza w „dobie deregulacji”?

HK: Przede wszystkim trzeba wznowić prace nad regulacją prawnego statusu zawodu zarządcy. Do tego niezbędna jest maksymalna integracja naszego środowiska. Cały czas pracuję nad tym, aby wszystkie, a przynajmniej większość federacji w Polsce zdecydowała się na współpracę – pomijając wzajemne urazy i czasem rezygnując z własnych ambicji. Problem jest trudny, ale zbyt często zarządcami są osoby niekompetentne. Wymaga to konsekwentnych i zdecydowanych działań. Wiem, że próby zawarcia takiego porozumienia już były, ale efekt jest mizerny. Dla mnie to niezrozumiałe. Analizując dokumentację federacji doszłam do wniosku, że dotychczas zwyciężały partykularne interesy i ambicje. W federacjach nastąpiły ostatnio jednak zmiany, więc może kolejna próba wypracowania wspólnego stanowiska się uda.

 

HŚ: W rubryce zawód wpisuje Pani?

HK: Ekonomistka, specjalność – administracja publiczna. Pochodzę z tradycyjnej małomiasteczkowej rodziny, gdzie wykształcenie kobiety nie było priorytetem. Dlatego dopiero po „odchowaniu” dzieci mogłam kontynuować naukę. Dzisiaj myślę, że dobrze się stało, bo zawód wybrałam świadomie. Potem były różne studia podyplomowe i kursy. Przede wszystkim z zakresu gospodarki nieruchomościami, ale mam też uprawnienia dla członków rad nadzorczych. Praktycznie swoją formalną edukację kończyłam jako „bardzo” dorosła osoba. Doświadczenia zawodowe? Tak jak w przypadku większości mieszkańców Żyrardowa (gdzie mieszkam od dzieciństwa) pierwsze lata to praca w przemyśle lniarskim. Potem kilka lat – urzędniczka w ZUS-ie. A od prawie 30 lat prowadzę własną firmę zajmującą się obsługą rynku nieruchomości.

 

HŚ: Najważniejsze „kamienie milowe” w Pani karierze zarządcy – praktyka?

HK: Zarządcą zostałam z przypadku. Wcześniej, w drugiej połowie lat 90-tych, moja firma zajmowała się obsługą księgową firm. Czysty przypadek sprawił, że znajomy poprosił mnie o pomoc w zakupie a potem prowadzeniu obiektu, który szumnie nazywano hotelem. Potem w 2000 r. właściciele małej kamieniczki podpisali ze mną umowę na jej zarządzanie. Każdemu, kto miał „trochę” pieniędzy i nabywał jakąś nieruchomość wydawało się wówczas, że zarządzanie to nie problem. Okazało się jednak, że jest to problem. I tak się zaczęło. Przy okazji chcę zwrócić uwagę na reakcje społeczne, które moja działalność wywołała. Większość społeczeństwa – zwłaszcza małomiasteczkowego – uparcie wierzyła, że tylko spółdzielnie mieszkaniowe, zakłady budżetowe i publiczne jednostki są od zarządzania. Pojawienie się prywatnej firmy, która przejmuje obiekty było co najmniej „dziwne”.

Dla mnie był to moment, kiedy zdecydowałam, że „zrobię” licencje. Mam dwie – pośrednika i zarządcy nieruchomości. Obie uzyskałam w 2001 r. Był to rok, w którym przygoda z zarządzaniem przeważyła szalę. Do dzisiaj pracuję ze wspólnotami, które właśnie wtedy podpisały z moją firmą umowę. Z biegiem lat liczba obsługiwanych obiektów rosła. Przeważają budynki mieszkalne, ale mamy w swoich zasobach też galerie handlowe, obiekty biurowe i usługowe. Zarządzanie powierzchnią ponad 120 000 m2 nie jest proste, zwłaszcza, że mamy dużo obiektów zabytkowych z ogromnymi ograniczeniami prawnymi.

Był rok 2004, gdy wstąpiłam do stowarzyszenia EKSPERT. Tak naprawdę moje członkostwo było podyktowane ustawowym obowiązkiem systematycznego podnoszenia kwalifikacji. Nie przewidywałam wówczas, że będę w tej organizacji tyle lat. Przygotowywanie materiałów jubileuszowych (w tym roku Ekspert obchodził swoje XX-lecie) uświadomiło mi, że przez ponad 11 lat brałam czynny udział w pracach EKSPERTA. Najpierw jako członek Komisji Rewizyjnej – do 2018 r. Potem jako członek Zarządu, a od 2021 r. jako prezes. W 2016 r. została mi powierzona (w moim odczuciu zupełnie przypadkowo) funkcja organizatora szkoleń i konferencji. Początkowo byłam przerażona, ale… w końcu ktoś to musiał robić! Nie mając żadnego doświadczenia zorganizowałam pierwsze szkolenie, w którym uczestniczyło ok. 150 osób. Według relacji uczestników było świetne.

Współpraca z PFZN jest krótsza. W zarządzie Federacji pracuję od 2018 r. Krótko, ale widać ocena mojej pracy w EKSPERCIE spowodowała, że zaproponowano mi stanowisko prezydenta PFZN. Rada Krajowa niemal jednogłośnie przegłosowała moją kandydaturę. I tak zostałam Prezydentem Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości.

Jeszcze odrobina prywaty – zarówno w EKSPERCIE, jak i w Federacji dużo zawdzięczam moim kolegom i koleżankom z zarządów. Jesteśmy po prostu zgranym teamem, co bardzo pomaga mi w pracy. Szczególnie jestem wdzięczna za wsparcie ze strony dr. Marka Majchrzaka.

 

HŚ: Jak widać, pełni Pani obecnie kilka ważnych funkcji: zarządza własną firmą zarządzającą, kieruje dwoma dużymi organizacjami zarządców nieruchomości. Nie za dużo obowiązków?

HK: Obowiązków mam dużo, ale podobno im więcej obowiązków, tym lepsza organizacja czasu. Coś w tym jest. EKSPERT liczy obecnie 216 członków, Federacja od lat ma stałą liczbę zrzeszonych stowarzyszeń, tj. 16. W przypadku niektórych obserwujemy spadek aktywności, ale są też takie, które mimo wszystko działają prężnie.

PFZN cały czas prowadzi praktyki zawodowe w ramach kursu „Dyplomowany zarządca nieruchomości”. Zainteresowanie pomimo „deregulacji” jest spore, co w mojej ocenie wynika z programu odpowiadającego potrzebom zarządców.

EKSPERT rocznie przeprowadza dwa szkolenia, w których uczestniczą także członkowie stowarzyszeń spoza naszej Federacji. Liczba uczestników tradycyjnie przekracza 100 osób. Uważam, że jak na obecne warunki to duże osiągniecie.

 

HŚ: Największe Pani sukcesy?

HK: Ostatnio przeczytałam ciekawą sentencję Roberta Colliera „Sukces jest sumą małych wysiłków, powtarzanych dzień po dniu”. Myślę, że w moim przypadku właśnie tak jest. Sukcesem dla mnie jest dotarcie do miejsca, w którym się obecnie znajduję. Poprzedzone latami ciężkiej pracy, nie zawsze dobrze ocenianej i niekoniecznie z wymiernymi efektami.

Kierowanie własną firmą zarządzającą to w polskiej rzeczywistości na pewno sukces. Utrzymanie się tak długo na małomiasteczkowym rynku to też sukcesik. Wreszcie największy sukces to zaufanie i sympatia moich „ZLECENIODAWCÓW”. Sukcesem jest moja rodzina – niestety już nie pełna (w maju zmarł mój mąż), ale mam wspaniałe dzieci i czwórkę najwspanialszych na świecie wnuków. Uważam, że sukces nie jest czymś, na co się czeka. Jest czymś, nad czym się pracuje całe życie.

 

HŚ: A co uznałaby Pani za swoją największą porażkę?

HK: Bez akceptacji swoich pomyłek i potknięć nie można iść dalej. Dla mnie porażki nie są porażką. Trzeba nauczyć się je ponosić i podnosić po upadku. Bardzo często powodem porażek jest obawa przed krytyką i niezrozumieniem. Chcielibyśmy coś zrobić, wprowadzić niepopularne rozwiązania lub wykonać zadanie, które odbiega od powszechnych kanonów, ale zapala się czerwona lampka i gdzieś z tyłu głowy pojawia się pytanie – jak przyjmą to inni. Ja również miewam takie rozterki. Nie hamują one jednak moich działań. Już Arystoteles wieki temu powiedział: Jest tylko jeden sposób na uniknięcie krytyki. Nic nie mówić, nic nie robić i być nikim. Takie zachowanie nie leży w mojej naturze.

 

HŚ: Pani zalety w kontaktach z ludźmi?

HK: Jestem urodzoną optymistką. Lubię ludzi i pracę z nimi. Zawsze w nich wierzę i nawet w trudnych, konfliktowych sytuacjach staram się zrozumieć ich motywy. Uważam, że każdemu należy dać drugą szansę. Jestem otwarta na drugiego człowieka i umiem przyznać się do błędów.

 

HŚ: Pani wady w kontaktach z innymi?

HK: Bardzo często tak jest postrzegana moja bezpośredniość i szczerość. Ja jednak nie uważam tego za wadę. Nie lubię knowania, konfabulacji i spisków. Uważam, że problemy łatwiej się rozwiązuje, kiedy mówimy prawdę, nawet bolesną.

 

HŚ: Z jakimi ludźmi lubi Pani pracować, a z jakimi Pani nie po drodze?

HK: Lubię pracować z ludźmi mądrymi, inteligentnymi, ale też z takimi, którzy nie boją się wyzwań. Na pewno nie chciałabym tworzyć zespołu z osobami dwulicowymi, fałszywymi, które czekają tylko na moją porażkę.

HŚ: Widać, że praca jest Pani pasją. A inne Pani zainteresowania?

HK: W przypadku zarządcy nieruchomości praca musi być pasją. W przeciwnym razie trudno się w tej pracy utrzymać i nie stracić zdrowia, zwłaszcza psychicznego. Lubię podróżować, zwiedzać ciekawe miejsca. Jako zodiakalny rak jestem też bardzo rodzinna – od kilku lat moją pasją są moje wnuki. Pasjami lubię też czytać książki, poznawać świat w realu niedostępny. Odrywa mnie to nieco od otaczających problemów, konfliktów, wojen…

 

HŚ: Wróćmy do PFZN. Czy funkcja prezydenta PFZN to wisienka na torcie w karierze czy też ma Pani dalsze plany?

HK: Jestem już w takim wieku, kiedy snucie dalekosiężnych planów może pozostać tylko niespełnionym marzeniem. Staram się nie myśleć o tym, co będzie za 5 lat. Życie pisze własne scenariusze, czy się nam one podobają, czy nie. Niemniej chciałabym, żeby zarówno PFZN, jak i EKSPERT były w dobrej kondycji finansowej i z dobrą pozycją na rynku, gdy będę je przekazywać młodszej generacji zarządców. A to trudne wyzwanie!

 

HŚ: Jakie widzi Pani korzyści z przynależności do PFZN?

HK: Coraz częściej słychać, że oczekiwania właścicieli nieruchomości, skierowane do sektora zarzadzania wzrastają. Coraz częściej od zarządców oczekuje się interdyscyplinarnej wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Może takie sygnały z rynku spowodują wzrost zainteresowania organizacjami, które potrafią przygotować profesjonalistów. Polska Federacja Zarządców Nieruchomości niewątpliwie do takich należy. Trudno przedstawić konkretną listę korzyści. Federacja to stowarzyszenie stowarzyszeń. To po stronie zarządów stowarzyszeń leży ocena, czy członkostwo w federacji będzie dla nich korzystne. Jako prezydent Federacji oczywiście uważam, że tylko działania dużych grup mogą przynieść wymierne efekty. Przepraszam za kolokwializm, ale podobno duży może więcej i jest w tym sporo prawdy. Stowarzyszenia zawodowe są pomijane niemal we wszystkich procesach rynkowych. Brak dotacji, brak wsparcia merytorycznego. Są tylko koszty i wzrastające obowiązki. Małe grupy nie są w stanie uporać się ani z problemami finansowymi, ani z organizacyjnymi. Federacja zapewnia też wymianę informacji, a w razie potrzeby – wsparcie.

 

HŚ: Najtrudniejsze problemy zarządców na dziś?

HK: Może najpierw krótka ocena rzeczywistości: integrację środowiska zarządców oceniłabym na poziomie średnim, zakres obowiązków na poziomie wysokim z tendencją wzrostową, zaufanie społeczne do zawodu niestety na poziomie niskim z tendencją wciąż malejącą. Jakie są tego przyczyny? Otóż nadal w naszym środowisku dominuje grupa ludzi przekonanych, że należy niszczyć konkurencję i robi to na różne sposoby. Takie podejście powoduje konflikty i nieporozumienia, a to główne bariery na drodze do integracji. Ustawodawcy systematycznie zobowiązują zarządcę nieruchomości w różnych przepisach do wykonywania często kuriozalnych obowiązków, nie dając niestety dodatkowych uprawnień.

Na rynku coraz częściej pojawiają się osoby oferujące usługi zarządzania kiepskiej jakości, ale za to za niskie wynagrodzenie. Wielu właścicieli nieruchomości niestety łapie się na takie oferty. Natomiast kiedy pojawiają się kłopoty, to przez pryzmat działalności konkretnego zarządcy, oceniane jest całe środowisko. Najgorszym problemem sektora zarzadzania jest rosnący zalew rynku pseudo-zarządcami, ale także brak precyzyjnego określenia, kto tak naprawdę jest zarządcą. Do 2014 r. była to – określona z imienia i nazwiska – osoba fizyczna posiadająca wymagane prawem kwalifikacje. Dzisiaj każdy, niestety, może nim być, bo zgodnie z obowiązującym prawem, aktualnie „zarządca to ubezpieczony przedsiębiorca”. Tylko czy taki zarządca jest w stanie rozwiązywać problemy związane chociażby z galopującą inflacją? W mojej ocenie NIE!

 

HŚ: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców

Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców

Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...

Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...

Elektrolux Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej

Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej

Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości....

Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości. Dostępne na rynku zmywarki podzielić można na modele wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy. Urządzenia wolnostojące umożliwiają zdecydowanie większą swobodę montażu, doskonale sprawdzając się głównie w dużych kuchniach. Decydując się na zakup zmywarki do swojej kuchni, powinniśmy przyjrzeć...

Leroy Merlin Ogrzewanie podłogowe kontra standardowe grzejniki – co jest bardziej opłacalne?

Ogrzewanie podłogowe kontra standardowe grzejniki – co jest bardziej opłacalne? Ogrzewanie podłogowe kontra standardowe grzejniki – co jest bardziej opłacalne?

Aby zapewnić domownikom odpowiednio wysoki komfort termiczny, każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w system grzewczy. W tej dziedzinie zdecydowanie przeważają dwa rozwiązania – ogrzewanie podłogowe...

Aby zapewnić domownikom odpowiednio wysoki komfort termiczny, każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w system grzewczy. W tej dziedzinie zdecydowanie przeważają dwa rozwiązania – ogrzewanie podłogowe oraz tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie rozważyć dostępne opcje. Zatem, która z nich jest lepsza i bardziej opłacalna?

Master Builders Solutions Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja dachu - trwałe rozwiązania dla wszystkich typów dachów

Hydroizolacja dachu - trwałe rozwiązania dla wszystkich typów dachów Hydroizolacja dachu - trwałe rozwiązania dla wszystkich typów dachów

Dachy stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ze względu na swoją rolę, czyli ochronę budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych (woda, śnieg i temperatura).

Dachy stanowią jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych ze względu na swoją rolę, czyli ochronę budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych (woda, śnieg i temperatura).

Paroc Polska Sp. z o.o. Oszczędność energii to nie tylko OZE i solary!

Oszczędność energii to nie tylko OZE i solary! Oszczędność energii to nie tylko OZE i solary!

Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś...

Nadejściu niższych temperatur, jak co roku, towarzyszy początek sezonu grzewczego. Z uwagi na aktualną sytuację geopolityczną, podwyżki cen energii oraz ogólną niepewność na rynku paliw, warto już dziś rozważyć inwestycję w poprawę standardu energetycznego naszego obiektu. Do tematu warto podejść kompleksowo i w odpowiedniej kolejności, wszak jesień to czas planowania celów i działań na kolejny rok.

Sklepzogrodzeniami.pl Ogrodzenie panelowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Ogrodzenie panelowe – kiedy warto się na nie zdecydować? Ogrodzenie panelowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności...

Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Są po prostu uniwersalne, ale to nie jest ich jedyna zaleta. Modułowe ogrodzenia panelowe wyróżniają się niezwykle prostym montażem i innymi walorami użytkowymi, które opisujemy w dzisiejszym artykule.

Polskie Pojemniki Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe

Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe

Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne...

Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne rozwiązania.

Schindler Polska Sp. z o.o. Oszczędzanie przez inwestowanie

Oszczędzanie przez inwestowanie Oszczędzanie przez inwestowanie

Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni...

Z zastępcą prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Zielonej Górze, Tomaszem Kasprzyszakiem, o zarządzaniu projektami i inwestycjach w zasobach spółdzielni rozmawia Agnieszka Szylkin.

Redakcja news Jak przeprowadzić renowację balkonu i dachu? Bezpłatne szkolenie

Jak przeprowadzić renowację balkonu i dachu? Bezpłatne szkolenie Jak przeprowadzić renowację balkonu i dachu? Bezpłatne szkolenie

23 stycznia firma PCI zaprasza na bezpłatne szkolenie online dotyczące remontowania balkonów oraz dachów

23 stycznia firma PCI zaprasza na bezpłatne szkolenie online dotyczące remontowania balkonów oraz dachów

Allegro Trądzik różowaty – jak z nim walczyć?

Trądzik różowaty – jak z nim walczyć? Trądzik różowaty – jak z nim walczyć?

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi...

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi duża część populacji. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny występowania trądziku różowatego i podpowiadamy, jak z nim walczyć.

Weber, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. NOWOŚĆ! Aplikacja Weber pomoże Ci dobrać najlepszy kolor do Twojej elewacji!

NOWOŚĆ! Aplikacja Weber pomoże Ci dobrać najlepszy kolor do Twojej elewacji! NOWOŚĆ! Aplikacja Weber pomoże Ci dobrać najlepszy kolor do Twojej elewacji!

Wybór koloru elewacji to inwestycja na lata. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, marka Weber opracowała aplikację, która pozwala szybko, sprawnie i w łatwy sposób przygotować wizualizację wymarzonej...

Wybór koloru elewacji to inwestycja na lata. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, marka Weber opracowała aplikację, która pozwala szybko, sprawnie i w łatwy sposób przygotować wizualizację wymarzonej fasady.

nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną? Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

amelia-wedding.pl Jak wybrać odpowiednie zaproszenia ślubne?

Jak wybrać odpowiednie zaproszenia ślubne? Jak wybrać odpowiednie zaproszenia ślubne?

Jesteś w trakcie organizowania ślubu i właśnie zaczynasz szukać odpowiednich zaproszeń ślubnych? Jak wybrać zaproszenia ślubne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Jesteś w trakcie organizowania ślubu i właśnie zaczynasz szukać odpowiednich zaproszeń ślubnych? Jak wybrać zaproszenia ślubne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Elektrolux Pralko-suszarka a tradycyjna suszarka na pranie – przewaga czasu

Pralko-suszarka a tradycyjna suszarka na pranie – przewaga czasu Pralko-suszarka a tradycyjna suszarka na pranie – przewaga czasu

Pranie, suszenie, prasowanie – trzy nieodłączne czynności, które choć nie należą do najprzyjemniejszych, trudno od nich uciec. Każdy, kto odkładał pranie w nieskończoność, wie, że spędzanie weekendu przy...

Pranie, suszenie, prasowanie – trzy nieodłączne czynności, które choć nie należą do najprzyjemniejszych, trudno od nich uciec. Każdy, kto odkładał pranie w nieskończoność, wie, że spędzanie weekendu przy sortowaniu, suszeniu i prasowaniu swoich ubrań nie jest niczym przyjemnym. To czasochłonne zajęcie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę czas schnięcia rozwieszonych ubrań. Czy istnieje lepsze rozwiązanie? Dowiedz się, jak tradycyjną suszarkę na pranie może zastąpić pewna pralko-suszarka.

Media Expert Smartfon: czym się kierować podczas wyboru?

Smartfon: czym się kierować podczas wyboru? Smartfon: czym się kierować podczas wyboru?

Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować...

Żyjemy w czasach, w których większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Gdy, wychodząc z domu, zapomnimy o telefonie, odczuwamy pewien niepokój - w sytuacji podbramkowej nie możemy się skontaktować z bliskimi czy też współpracownikami, nie możemy wezwać taksówki, sprawdzić, jak dojechać w dane miejsce, krótko mówiąc - nie możemy skorzystać z internetu, gdy tego potrzebujemy. Smartfon stał się nie tylko naszym telefonem, ale i zegarkiem, aparatem fotograficznym, kamerą, notatnikiem, mapą,...

Portal PRO Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

Piotr Żołądkowski Komunikacja w czasach kryzysu

Komunikacja w czasach kryzysu Komunikacja w czasach kryzysu

Dobrze komunikować się oznacza, że potrafimy zarówno słuchać, jak i przekazywać informacje naszym odbiorcom. Czy jednak w sytuacjach kryzysowych potrafimy się dobrze komunikować? A może zarządcy nieruchomości...

Dobrze komunikować się oznacza, że potrafimy zarówno słuchać, jak i przekazywać informacje naszym odbiorcom. Czy jednak w sytuacjach kryzysowych potrafimy się dobrze komunikować? A może zarządcy nieruchomości wcale nie mają z tym problemu?

Maciej Kamiński OC zarządcy w prawie i praktyce

OC zarządcy w prawie i praktyce OC zarządcy w prawie i praktyce

Niedopełnienie obowiązków ustawowych związanych z ubezpieczeniem OC zarządcy nieruchomości związane jest z dotkliwymi sankcjami finansowymi, w związku z czym kwestii tej warto poświęcić szczególną uwagę.

Niedopełnienie obowiązków ustawowych związanych z ubezpieczeniem OC zarządcy nieruchomości związane jest z dotkliwymi sankcjami finansowymi, w związku z czym kwestii tej warto poświęcić szczególną uwagę.

Sabina Augustynowicz Nie bójmy się zieleni

Nie bójmy się zieleni Nie bójmy się zieleni

O zielonych inwestycjach, taksonomii i skutkach jej wprowadzenia do budownictwa i obsługi rynku nieruchomości z Bolesławem Meluchem ze Związku Banków Polskich rozmawia Sabina Augustynowicz.

O zielonych inwestycjach, taksonomii i skutkach jej wprowadzenia do budownictwa i obsługi rynku nieruchomości z Bolesławem Meluchem ze Związku Banków Polskich rozmawia Sabina Augustynowicz.

Sabina Augustynowicz Ceny mieszkań szaleją

Ceny mieszkań szaleją Ceny mieszkań szaleją

Z profesorem Markiem Bryxem na temat szalejących cen mieszkań – rozmawia redaktor naczelna Sabina Augustynowicz

Z profesorem Markiem Bryxem na temat szalejących cen mieszkań – rozmawia redaktor naczelna Sabina Augustynowicz

Helena Śpiewak Będę się starała być prezydentem „wszystkich”!

Będę się starała być prezydentem „wszystkich”! Będę się starała być prezydentem „wszystkich”!

Z Renatą Piechutko, Prezydentem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, rozmawia Helena Śpiewak.

Z Renatą Piechutko, Prezydentem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, rozmawia Helena Śpiewak.

Local Network Monitoring RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej

RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej

Firma od 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całej Polsce. W styczniu 2017 roku uruchomiła największe w Polsce Centrum Monitoringu wizyjnego,...

Firma od 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całej Polsce. W styczniu 2017 roku uruchomiła największe w Polsce Centrum Monitoringu wizyjnego, w którym operatorzy wspierani patrolami interwencyjnymi pilnują bezpieczeństwa mieszkańców osiedli, obserwując obraz z kamer przez 24 godziny na dobę, robiąc to znacznie taniej od tradycyjnej ochrony.

Local Network Monitoring Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Kim zastąpić czujnego sąsiada? Kim zastąpić czujnego sąsiada?

Firma Local Network od ponad 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całym kraju. W styczniu 2017 r. uruchomiła największe w Polsce centrum...

Firma Local Network od ponad 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całym kraju. W styczniu 2017 r. uruchomiła największe w Polsce centrum monitoringu wizyjnego, czynne przez 24 godziny na dobę.

Local Network Monitoring Dbamy o bezpieczeństwo mieszakańców osiedli w całej Polsce – 14 razy taniej niż tradycyjna ochrona

Dbamy o bezpieczeństwo mieszakańców osiedli w całej Polsce – 14 razy taniej niż tradycyjna ochrona Dbamy o bezpieczeństwo  mieszakańców osiedli w całej  Polsce – 14 razy taniej niż tradycyjna ochrona

Rozmowa z Aleksandrem Mrozkiem, Dyrektorem Generalnym Local Network.

Rozmowa z Aleksandrem Mrozkiem, Dyrektorem Generalnym Local Network.

Wybrane dla Ciebie

Jak rozliczyć 6 nieruchomości w 4 godziny raz na miesiąc?

Jak rozliczyć 6 nieruchomości w 4 godziny raz na miesiąc? Jak rozliczyć 6 nieruchomości w 4 godziny raz na miesiąc?

Dlaczego warto zainstalować zadaszenie na balkonie? »

Dlaczego warto zainstalować zadaszenie na balkonie? » Dlaczego warto zainstalować zadaszenie na balkonie? »

Systemy przeciwoblodzeniowe na dachu - sprawdzamy rozwiązanie »

Systemy przeciwoblodzeniowe na dachu - sprawdzamy rozwiązanie » Systemy przeciwoblodzeniowe na dachu - sprawdzamy rozwiązanie »

Jaki wybrać system dla zarządcy nieruchomości?

Jaki wybrać system dla zarządcy nieruchomości? Jaki wybrać system dla zarządcy nieruchomości?

Czy gaz płynny (LPG) to pewne źródło energii na niepewne czasy? »

Czy gaz płynny (LPG) to pewne źródło energii na niepewne czasy? » Czy gaz płynny (LPG) to pewne źródło energii na niepewne czasy? »

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Spis wodomierzy podczas nieobecności lokatora? Z tym urządzeniem to możliwe »

Spis wodomierzy podczas nieobecności lokatora? Z tym urządzeniem to możliwe » Spis wodomierzy podczas nieobecności lokatora? Z tym urządzeniem to możliwe »

Czy kotły kondensacyjne przyniosą oszczędności? »

Czy kotły kondensacyjne przyniosą oszczędności? » Czy kotły kondensacyjne przyniosą oszczędności? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak pozbyć się barier architektonicznych w budynku?

Jak pozbyć się barier architektonicznych w budynku? Jak pozbyć się barier architektonicznych w budynku?

http://a001.administrator24.info/schindler

http://a001.administrator24.info/schindler

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

System informatyczny z myślą o zarządzani nieruchomościami - czy usprawni pracę?

System informatyczny z myślą o zarządzani nieruchomościami - czy usprawni pracę? System informatyczny z myślą o zarządzani nieruchomościami - czy usprawni pracę?

Stawiasz na fasady wentylowane? Sprawdź optymalne rozwiązania izolacyjne!

Stawiasz na fasady wentylowane? Sprawdź optymalne rozwiązania izolacyjne! Stawiasz na fasady wentylowane?  Sprawdź optymalne rozwiązania izolacyjne!

Pomysły na zadaszenie balkonu lub tarasu »

Pomysły na zadaszenie balkonu lub tarasu » Pomysły na zadaszenie balkonu lub tarasu »

Co możesz zrobić, aby zarządzanie utrzymaniem technicznym nieruchomości było prostsze?

Co możesz zrobić, aby zarządzanie utrzymaniem technicznym nieruchomości było prostsze? Co możesz zrobić, aby zarządzanie utrzymaniem technicznym nieruchomości było prostsze?

Jak poprawić działanie instalacji wodnej budynku »

Jak poprawić działanie instalacji wodnej budynku » Jak poprawić działanie instalacji wodnej budynku »

Naprawa posadzek - jak chronić je przed uszkodzeniami?

Naprawa posadzek - jak chronić je przed uszkodzeniami? Naprawa posadzek - jak chronić je przed uszkodzeniami?

Sposób na oszczędne ogrzewanie! Znasz go?

Sposób na oszczędne ogrzewanie! Znasz go? Sposób na oszczędne ogrzewanie! Znasz go?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak wyprowadzić wentylację z kuchni?

Jak wyprowadzić wentylację z kuchni? Jak wyprowadzić wentylację z kuchni?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.