administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Korzystanie z butli gazowych w budynkach wielolokalowych

Korzystanie z butli gazowych w budynkach wielolokalowych, sxc.hu

Korzystanie z butli gazowych w budynkach wielolokalowych, sxc.hu

Korzystanie z butli gazowych w lokalach mieszkalnych usytuowanych w budynkach wielolokalowych powoduje wiele wątpliwości, których przyczyną są w zdecydowanej większości obawy o bezpieczeństwo, zarówno mieszkańców lokalu, w którym korzysta się takiego źródła energii, jak i ich sąsiadów.

Zobacz także

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej S.A. Jak zmienić swojego zarządcę nieruchomości?

Jak zmienić swojego zarządcę nieruchomości? Jak zmienić swojego zarządcę nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami to dość trudna branża. Na rynku działa wiele firm, które oferują tego typu usługi. Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby działające w zarządach Wspólnot Mieszkaniowych...

Zarządzanie nieruchomościami to dość trudna branża. Na rynku działa wiele firm, które oferują tego typu usługi. Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby działające w zarządach Wspólnot Mieszkaniowych i proszą nas o przygotowanie oferty na zarządzanie, ponieważ nie są zadowolone ze współpracy z dotychczasowym zarządcą.

Fabryka Urządzeń Wentylacyjno-Klimatyzacyjnych KONWEKTOR Sp. z o.o. Postaw na nowoczesne i energooszczędne wentylatory Konwektor

Postaw na nowoczesne i energooszczędne wentylatory Konwektor Postaw na nowoczesne i energooszczędne wentylatory Konwektor

Fabryka Urządzeń Wentylacyjno-Klimatyzacyjnych Konwektor działa od ponad 70 lat. Firma współpracuje nie tylko z klientami z Polski, ale także z Austrii, Czech, Hiszpanii, Francji, Norwegii, Szwecji i Wielkiej...

Fabryka Urządzeń Wentylacyjno-Klimatyzacyjnych Konwektor działa od ponad 70 lat. Firma współpracuje nie tylko z klientami z Polski, ale także z Austrii, Czech, Hiszpanii, Francji, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o., RIGIPS Płyty gipsowo-kartonowe w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych? To możliwe!

Płyty gipsowo-kartonowe w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych? To możliwe! Płyty gipsowo-kartonowe w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych? To możliwe!

Płyty gipsowo-kartonowe to świetny produkt, dzięki któremu w prosty i szybki sposób można postawić ścianę działową w pokoju czy też stworzyć podwieszany sufit w sypialni. Mogą być wykorzystane również...

Płyty gipsowo-kartonowe to świetny produkt, dzięki któremu w prosty i szybki sposób można postawić ścianę działową w pokoju czy też stworzyć podwieszany sufit w sypialni. Mogą być wykorzystane również w innych pomieszczeniach – nawet tam, gdzie panujące warunki wydają się niesprzyjające.

Praktyka pokazuje, że choć problem nie jest nowy, to budzi on nadal wątpliwości u zarządców nieruchomości, którzy muszą się z nim zmierzyć. Celem poniższych rozważań jest przedstawienie regulacji, które mogą znaleźć zastosowanie w sytuacji, gdy do zarządcy nieruchomości dotrą sygnały o używaniu butli gazowych oraz żądania podjęcia czynności w tej kwestii.

Za takim wnioskiem jednoznacznie przemawia brzmienie § 1 i 2 przedmiotowego rozporządzenia, które stanowią, iż rozporządzenie to ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, a jego przepisy stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także związanych z nimi urządzeń budowlanych. Normy rozporządzenia nie są więc adresowane do użytkowników budynków, a tym samym w oparciu o ich brzmienie nie można formułować nakazów i zakazów kierowanych do tych osób. Świadczy o tym również fakt, iż w powołanym orzeczeniu w ogóle nie uwzględniono sankcji za naruszenie określonych tam zasad.

Czy można żądać zaprzestania korzystania z butli gazowej?

Zgodnie z treścią § 157 pkt 5 i 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.), instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich, przy czym zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.

W myśl definicji ustawowej, zawartej w treści § 8 cytowanego rozporządzenia, budynkiem niskim jest budynek o wysokości do 12 metrów włącznie nad poziomem terenu lub budynek mieszkalny o wysokości do czterech kondygnacji nadziemnych włącznie. Wbrew pozorom, wskazane powyżej normy nie stanowią jednak podstaw prawnych do żądania zaprzestania korzystania z butli gazowych przez osoby zajmujące lokale mieszkalne, niezależnie od tego czy lokale te są zajmowane na podstawie stosunku najmu, prawa własności, czy też bez podstawy prawnej, z czym mamy do czynienia w sytuacji zajmowania lokalu przez osobę, której umowa najmu tego lokalu została przez wynajmującego wypowiedziana.

Artykuł przedstawia poszczególne regulacje prawne dotyczące korzystania z butli gazowych w budynkach wielolokalowych, odpowiada na pytanie czy zarządca nieruchomości może żądać zaprzestania korzystania z takiego źródła energii w budynku oraz jakie środki ostrożności zapewniają bezpieczną eksploatację butli gazowych. Ponadto, materiał omawia obowiązki kontrolne PSP oraz konsekwencje dla lokatora w przypadku korzystania z butli gazowej w sposób zagrażający jego bezpieczeństwu i sąsiadów.

Oznacza to, że normy te są adresowane do osób odpowiedzialnych za projektowanie i budowę budynków, a konsekwencją uchybień mogą być sankcje natury administracyjnoprawnej, przewidziane w procesie budowlanym.

Wskazując na powyższe, za nieuprawnione uznać należy kierowanie do osób zajmujących lokale mieszkalne nakazów zaprzestania korzystania z gazu płynnego z powołaniem regulacji przedmiotowego rozporządzenia.

Ochrona przeciwpożarowa

W sytuacji jednak, gdy korzystanie z butli gazowych w lokalach mieszkalnych może zagrażać bezpieczeństwu, zastosowanie znajdą regulacje ustawy z 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2009 r., nr 178, poz. 1380 z późn. zm.) oraz – wydanego na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego we wspomnianej ustawie – rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109, poz. 719).

Z treści art. 1 wspomnianej ustawy wynika, iż ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem między innymi poprzez zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia. Przez zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia należy przy tym rozumieć zapewnienie koniecznych warunków ochrony technicznej nieruchomościom i ruchomościom oraz tworzenie warunków organizacyjnych i formalnoprawnych zapewniających ochronę ludzi i mienia, a także przeciwdziałających powstawaniu lub minimalizujących skutki pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia. Z kolei art. 3 ustawy nakłada na osoby fizyczne i osoby prawne korzystające z budynku lub obiektu, obowiązek ich zabezpieczenia przed zagrożeniem pożarowym, a także formułuje podstawę odpowiedzialności rzeczonych podmiotów, a wraz z nimi również właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu, za naruszenie przepisów przeciwpożarowych.

Konkretyzację obowiązków związanych z ochroną przeciwpożarową zawiera wspomniane rozporządzenie z dnia 7 czerwca 2010 roku. Stosownie do treści § 4 ust. 1 pkt 2 wspomnianego aktu prawnego, w obiektach – przez które należy rozumieć budynki oraz inne obiekty budowlane – oraz na terenach przyległych do nich, zabronione jest między innymi użytkowanie instalacji, urządzeń i narzędzi niesprawnych technicznie lub w sposób niezgodny z przeznaczeniem albo warunkami określonymi przez producenta bądź niepoddawanych okresowym kontrolom, o zakresie i częstotliwości wynikających z przepisów Prawa budowlanego, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzenienia ognia. Zabronione jest również przechowywanie pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz piwnicach.

Z powyższego wynika, iż ustawodawca nie wprowadził ogólnego i definitywnego zakazu korzystania z butli gazowych w lokalach mieszkalnych. Sankcje w postaci zakazu użytkowania konkretnych urządzeń zostały bowiem wprowadzone w zależności od ich rodzaju, sprawności technicznej oraz sposobu użytkowania. Oznacza to, że o dopuszczalności lub niedopuszczalności korzystania w danym lokalu z gazu płynnego decydować będzie szereg okoliczności związanych z jego wykorzystaniem a nie sam fakt posiadania butli gazowej. Nie oznacza to oczywiście, że osoba korzystająca ze wspomnianego źródła energii nie podlega żadnej kontroli i może je wykorzystywać w sposób dowolny. Gazy palne należą bowiem – zgodnie z brzmieniem § 2 ust. 1 pkt 1 ppkt a cytowanego rozporządzenia – do materiałów niebezpiecznych pożarowo. Jak wynika natomiast z treści § 7 przedmiotowego rozporządzenia, materiały takie należy przechowywać w sposób uniemożliwiający powstanie pożaru lub wybuchu w następstwie procesu składowania lub wskutek wzajemnego oddziaływania oraz nie wolno przechowywać ich w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również na tarasach, balkonach i loggiach.

Jedynym podmiotem, który w sposób władczy ma możliwość wyegzekwowania nakazu usunięcia butli gazowej z lokalu mieszkalnego jest powiatowy (miejski) Komendant Straży Pożarnej w drodze decyzji wydanej na podstawie art. 26 ust. 1 Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o Państwowej Straży Pożarnej (DzU z 2009 roku, nr 12, poz. 68 z późn. zm.). Wydanie takiej decyzji jest jednak możliwe dopiero w przypadku ustalenia, że istnieje stan zagrażający życiu ludzi lub stwarzający bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru. Zarządca nieruchomości ma natomiast obowiązek, wynikający z treści art. 186 ust. 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku (DzU z 2010 roku, nr 102, poz. 651 z późn. zm.), do wykonywania powierzonych mu czynności zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, ze szczególną starannością właściwą dla zawodowego charakteru tych czynności. Jest on także zobowiązany do kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz wykonuje te czynności. Jednym z ustawowych obowiązków zarządcy nieruchomości jest natomiast podejmowanie decyzji i dokonywanie czynności polegających na zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości. W przypadku więc ustalenia, że osoba zajmująca lokal mieszkalny korzysta z płynnego źródła gazu, zarządca nieruchomości powinien przede wszystkim podjąć czynności zmierzające do wyjaśnienia okoliczności związanych z takim korzystaniem, a zwłaszcza sposobem wykorzystania wspomnianego źródła energii oraz wykorzystywanymi urządzeniami. Dopiero bowiem ustalenie, że doszło do naruszenia przepisów przeciwpożarowych daje możliwość podjęcia efektywnych działań zmierzających do wyegzekwowania od lokatora lub właściciela obowiązku usunięcia wspomnianych urządzeń z lokalu.

Kontrole Państwowej Straży Pożarnej

Rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń oraz nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych należy do podstawowych zadań Państwowej Straży Pożarnej, o czym wprost stanowi art. 1 ust. 2 pkt 1 i 5 Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z 24 sierpnia 1991 roku (DzU z 2009 r., nr 12, poz. 68 z późn. zm.). W tym celu Państwowa Straż Pożarna przeprowadza czynności kontrolno-rozpoznawcze w zakresie między innymi oceny zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej rozwiązań technicznych zastosowanych w obiekcie budowlanym oraz rozpoznawania innych miejscowych zagrożeń. W razie stwierdzenia naruszenia przepisów przeciwpożarowych, powiatowy (miejski) Komendant Państwowej Straży Pożarnej jest – zgodnie z brzmieniem art. 26 ust. 1 Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej – uprawniony do wydania decyzji administracyjnej, w której nakaże usunięcie stwierdzonych uchybień w ustalonym terminie lub zakaże używania maszyn albo urządzeń, a także eksploatacji pomieszczeń, obiektów lub ich części, jeżeli stwierdzone uchybienia mogą powodować zagrożenie życia ludzi lub bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru. Co szczególnie istotne, decyzja taka podlega natychmiastowemu wykonaniu w drodze egzekucji administracyjnej.

Z punktu widzenia omawianego zagadnienia warto w tym miejscu wskazać na treść art. 23 ust 11 cytowanej ustawy, z którego wynika, iż kontrolujący ma prawo wstępu do wszystkich obiektów i pomieszczeń, chyba że stanowią one część mieszkalną lub ich właścicielami albo zarządzającymi są komórki lub jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej albo przez niego nadzorowane, Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne lub Straż Graniczna albo obce misje dyplomatyczne, urzędy konsularne albo inne instytucje międzynarodowe korzystające z immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych. W mojej ocenie z powyższego nie wynika jednak aby regulacja ta wyłączała spod zakresu czynności kontrolno-rozpoznawczych wszelkie lokale mieszkalne albowiem dotyczy jedynie uprawnień Państwowej Straży Pożarnej odnośnie wstępu do takich lokali. Ograniczenie to w szczególności nie wyłącza uprawnienia, o którym mowa w treści art. 26 Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej do wydania stosownej decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu. Praktyczną konsekwencją rzeczonego ograniczenia jest więc jedynie niemożność realizowania przymusowego wstępu do lokalu przez organ Państwowej Straży Pożarnej a nie wyłączenie wymienionych tam lokalizacji w ogóle spod kontroli tego organu.

Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby Państwowa Straż Pożarna wykonała czynności kontrolno-rozpoznawcze w lokalu mieszkalnym udostępnionym w tym celu przez jego właściciela lub zarządcę. Nie zawsze jednak właściciel lokalu będzie miał faktyczną możliwość udostępnienia swojego lokalu w celu przeprowadzenia w nim wspomnianej kontroli. Zgodnie bowiem z treścią art. 10 ust. 1 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21 czerwca 2001 roku (DzU z 2005 roku, nr 31, poz. 31 z późn. zm.), lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu usunięcia awarii zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody. Podobna sytuacja ma miejsce również w odniesieniu do lokali będących przedmiotem odrębnej własności. Zgodnie bowiem z treścią art. 13 ust. 2 Ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994 roku (DzU z 2000 roku, nr 80, poz. 903 z późn. zm.), na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, jedynie w przypadkach, gdy jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje. Brak jest więc normy nakazującej lokatorowi lub właścicielowi lokalu mieszkalnego udostępnienie swojego lokalu w każdej sytuacji, w celu przeprowadzenia w nim czynności kontrolno-rozpoznawczych, o których mowa w Ustawie o Państwowej Straży Pożarnej. Ograniczenie takie dotyczy jednak, jak już wskazano powyżej, jedynie przedmiotowych czynności, a nie innych uprawnień Państwowej Straży Pożarnej.

Konsekwencje dla lokatora

Konsekwencją korzystania przez lokatora z butli gazowej w sposób zagrażający bezpieczeństwu może być jednak wypowiedzenie umowy najmu dokonane przez wynajmującego na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 1 Ustawy o ochronie praw lokatorów, a więc z powodu używania lokalu – pomimo pisemnego upomnienia – w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem albo wykraczania w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, co czyni uciążliwym korzystanie z innych lokali. Warto więc stosowny zapis – dotyczący całkowitego zakazu używania butli gazowych w lokalach mieszkalnych wyposażonych w sieć gazową – zawrzeć bezpośrednio w treści umowy najmu lub w regulaminie porządku domowego. W ten sposób wynajmujący, po uprzednim wezwaniu do zaprzestania korzystania przez najemcę z gazu płynnego, będzie miał podstawy do rozwiązania stosunku najmu łączącego go najemcą. W przypadku lokalu stanowiącego przedmiot odrębnej własności omawiany problem może zostać rozwiązany analogicznie z zastosowaniem art. 16 ust. 1 Ustawy o własności lokali. W każdym jednak przypadku należy uwzględnić możliwość, iż lokator lub właściciel, wykazując, że użytkowane przez niego urządzenia posiadają stosowne atesty i są wykorzystywane w sposób bezpieczny i zgodny z ich przeznaczeniem, podważy skuteczność opisanych czynności zmierzających do pozbawienia go możliwości zamieszkiwania w zajmowanym dotychczas lokalu.

Niejako na marginesie należy wskazać, iż w sytuacjach, gdy korzystanie z urządzeń zasilanych gazem płynnym faktycznie wiąże się z realnym i bezpośrednim zagrożeniem dla innych mieszkańców budynku zastosowanie mogą znaleźć przepisy karne. I tak, narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest przestępstwem opisanym w art.  160 § 1 Kodeksu karnego, a sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa zaistnienia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach w postaci pożaru, zostało opisane w treści art. 164 § 1 Kodeksu karnego. Podkreślić jednak należy, że prawnokarna kwalifikacja zachowania osoby korzystającej z płynnego źródła gazu jest możliwa dopiero po ustaleniu nie tylko realności zagrożenia, ale również jego bezpośredniości.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Fortum Power and Heat Polska Osiągaj stabilny komfort termiczny w budynku przy optymalnym zużyciu energii cieplnej

Osiągaj stabilny komfort termiczny w budynku przy optymalnym zużyciu energii cieplnej Osiągaj stabilny komfort termiczny w budynku przy optymalnym zużyciu energii cieplnej

Wiele budynków jest wciąż przegrzewanych. Rozwiązania w zakresie optymalizacji dostawy ciepła do budynku pozwalają uzyskać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, a jednocześnie – dzięki zoptymalizowanemu...

Wiele budynków jest wciąż przegrzewanych. Rozwiązania w zakresie optymalizacji dostawy ciepła do budynku pozwalają uzyskać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, a jednocześnie – dzięki zoptymalizowanemu zarządzaniu energią – pozwalają na znaczne oszczędności.

RUBBERPRO Guma i silikon - wielość zastosowań

Guma i silikon - wielość zastosowań Guma i silikon - wielość zastosowań

Maty gumowe i silikonowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, a to zainteresowanie zawdzięczają swoim wyjątkowym właściwościom. Zastosowanie tych materiałów jest szerokie i obejmuje...

Maty gumowe i silikonowe są wszechstronnie wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, a to zainteresowanie zawdzięczają swoim wyjątkowym właściwościom. Zastosowanie tych materiałów jest szerokie i obejmuje wiele dziedzin. Sprawdzamy, czym charakteryzuje się płyta i mata gumowa i w jakich branżach można dostrzec jej obecność.

ISOVER, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. Jubileuszowy konkurs filmowy dla wykonawców ISOVER

Jubileuszowy konkurs filmowy dla wykonawców ISOVER Jubileuszowy konkurs filmowy dla wykonawców ISOVER

W tym roku marka ISOVER obchodzi swoje trzydziestolecie. Jubileusz jest okazją do świętowania, a jeśli świętowanie to także wspólna zabawa. Lider rynku wełny szklanej zaprasza swoich wykonawców do wzięcia...

W tym roku marka ISOVER obchodzi swoje trzydziestolecie. Jubileusz jest okazją do świętowania, a jeśli świętowanie to także wspólna zabawa. Lider rynku wełny szklanej zaprasza swoich wykonawców do wzięcia udziału w konkursie „Buduję z ISOVER”. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od 1 sierpnia do 31 października b.r., w 3 edycjach miesięcznych – sierpniowej, wrześniowej i październikowej.

Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o., RIGIPS Podłoga w systemie Rigips DURALINE

Podłoga w systemie Rigips DURALINE Podłoga w systemie Rigips DURALINE

Przedstawiamy nowy system budowy podkładów podłogowych – idealny do mieszkań oraz małych biur. Jego kluczowym elementem są gęste, twarde płyty gipsowo-kartonowe DURALINE Podłoga.

Przedstawiamy nowy system budowy podkładów podłogowych – idealny do mieszkań oraz małych biur. Jego kluczowym elementem są gęste, twarde płyty gipsowo-kartonowe DURALINE Podłoga.

Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o., RIGIPS Jakość oparta na 20-letnim doświadczeniu – wybieraj oryginalne profile ULTRASTIL® od Rigips!

Jakość oparta na 20-letnim doświadczeniu – wybieraj oryginalne profile ULTRASTIL® od Rigips! Jakość oparta na 20-letnim doświadczeniu – wybieraj oryginalne profile ULTRASTIL® od Rigips!

Nawet 50% większa sztywność, wyższe bezpieczeństwo użytkowania oraz łatwiejsze wkręcanie i lepsza stabilność wkrętów – to tylko niektóre z korzyści wynikających z zastosowania w systemach suchej zabudowy...

Nawet 50% większa sztywność, wyższe bezpieczeństwo użytkowania oraz łatwiejsze wkręcanie i lepsza stabilność wkrętów – to tylko niektóre z korzyści wynikających z zastosowania w systemach suchej zabudowy oryginalnych profili ULTRASTIL® marki RIGIPS. Wykonane z ryflowanej stali profile od lat stosuje się do budowy konstrukcji sufitów podwieszanych, poddaszy, okładzin ściennych i sufitowych, a także ścian działowych. Teraz oryginalne profile ULTRASTIL®, których jakość została doceniona przez tysiące...

Leroy Merlin Dlaczego ekogroszek jest lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe?

Dlaczego ekogroszek jest lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe? Dlaczego ekogroszek jest lepszym wyborem niż tradycyjne paliwa stałe?

Przez wiele lat gospodarstwa domowe w Polsce ogrzewano paliwami stałymi – węglem oraz drewnem. Mniej popularny i wciąż niedostępny dla szerokiej grupy odbiorców jest gaz, natomiast dużą popularność zyskał...

Przez wiele lat gospodarstwa domowe w Polsce ogrzewano paliwami stałymi – węglem oraz drewnem. Mniej popularny i wciąż niedostępny dla szerokiej grupy odbiorców jest gaz, natomiast dużą popularność zyskał ekogroszek. To paliwo bazujące na węglu kamiennym lub brunatnym. Ekogroszek ma liczne zalety – jest paliwem o wysokiej kaloryczności oraz przy odpowiednim spalaniu w nieco mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko.

Grupa Pracuj S.A. Jak przestrzegać bezpieczeństwa podczas pracy zdalnej?

Jak przestrzegać bezpieczeństwa podczas pracy zdalnej? Jak przestrzegać bezpieczeństwa podczas pracy zdalnej?

W każdym miejscu zatrudnienia obowiązują odpowiednie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, zależne od rodzaju zajmowanego stanowiska. Przepisy te mają za zadanie przede wszystkim zapobiegać zagrożeniom...

W każdym miejscu zatrudnienia obowiązują odpowiednie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, zależne od rodzaju zajmowanego stanowiska. Przepisy te mają za zadanie przede wszystkim zapobiegać zagrożeniom zdrowia i życia pracowników podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Jednak co w przypadku osób pracujących zdalnie? W jaki sposób powinny one przestrzegać zasad bezpieczeństwa? Sprawdźmy!

RIGIPS Płyty Rigips 4PRO™, czyli lepszy efekt, w krótszym czasie

Płyty Rigips 4PRO™, czyli lepszy efekt, w krótszym czasie Płyty Rigips 4PRO™, czyli lepszy efekt, w krótszym czasie

Po co pracować dłużej, jak można krócej? Właśnie taka myśl przyświecała nam podczas tworzenia rozwiązań, które doceniliby zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy.

Po co pracować dłużej, jak można krócej? Właśnie taka myśl przyświecała nam podczas tworzenia rozwiązań, które doceniliby zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy.

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii!

Nie bądź zakładnikiem cen energii! Nie bądź zakładnikiem cen energii!

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

avatradeschool.pl Pary walutowe – co warto o nich wiedzieć, zanim zaczniesz inwestować?

Pary walutowe – co warto o nich wiedzieć, zanim zaczniesz inwestować? Pary walutowe – co warto o nich wiedzieć, zanim zaczniesz inwestować?

Inwestowanie w waluty to nic innego jak ich kupowanie i sprzedawanie. Taka wymiana walut może zachodzić nie tylko w kantorze, np. przed wyjazdem na wakacje, ale także – w sposób bardziej skomplikowany...

Inwestowanie w waluty to nic innego jak ich kupowanie i sprzedawanie. Taka wymiana walut może zachodzić nie tylko w kantorze, np. przed wyjazdem na wakacje, ale także – w sposób bardziej skomplikowany - na chętnie wybieranym przez inwestorów rynku Forex. Co warto wiedzieć o parach walutowych, które są nieodłącznym elementem rynku Forex? Sprawdź!

TK Elevator Eastern Europe GmbH Serwis wind: zapewnienie bezpiecznej i wygodnej jazdy

Serwis wind: zapewnienie bezpiecznej i wygodnej jazdy Serwis wind: zapewnienie bezpiecznej i wygodnej jazdy

Ponieważ około 75% Europejczyków mieszka na obszarach miejskich, windy stanowią kluczowy element bezpiecznego i wygodnego przemieszania się w budynkach. Aby zapewnić optymalne działanie windy, zarządcy...

Ponieważ około 75% Europejczyków mieszka na obszarach miejskich, windy stanowią kluczowy element bezpiecznego i wygodnego przemieszania się w budynkach. Aby zapewnić optymalne działanie windy, zarządcy i właściciele budynków potrzebują niezawodnych dostawców usług konserwacyjnych i serwisowych. Co robić, aby wyróżnić się w tej branży?

Media Expert iPhone 15 Plus - elegancja i nowoczesność

iPhone 15 Plus - elegancja i nowoczesność iPhone 15 Plus - elegancja i nowoczesność

Twój iPhone 15 pro max to nie tylko elegancki gadżet - to technologiczne arcydzieło, które zmienia sposób, w jaki funkcjonujesz na co dzień. Innowacyjne rozwiązania marki Apple sprawiają, że Twoje doświadczenia...

Twój iPhone 15 pro max to nie tylko elegancki gadżet - to technologiczne arcydzieło, które zmienia sposób, w jaki funkcjonujesz na co dzień. Innowacyjne rozwiązania marki Apple sprawiają, że Twoje doświadczenia cyfrowe stają się bardziej płynne i satysfakcjonujące. Odkryj, jak smartfony Apple redefiniują standardy mobilnej technologii. Niedawno właśnie ten model - iPhone 15 pro max zadebiutował na polskim rynku. Poznaj go bliżej.

VENTEC S.C. Sroka Sławomir, Kalas Piotr Nawiewnik higrosterowany Ventec VT-H

Nawiewnik higrosterowany Ventec VT-H Nawiewnik higrosterowany Ventec VT-H

Firma Ventec, oprócz standardowych nawiewników ciśnieniowych manualnych, automatycznych, akustycznych oraz nadokiennych, wprowadziła do swojej oferty nawiewnik higrosterowany VT-H. W tym typie nawiewnika...

Firma Ventec, oprócz standardowych nawiewników ciśnieniowych manualnych, automatycznych, akustycznych oraz nadokiennych, wprowadziła do swojej oferty nawiewnik higrosterowany VT-H. W tym typie nawiewnika ilość dostarczonego powietrza uzależniona jest od poziomu wilgotności. Nawiewnik posiada trzy tryby działania: otwarty, zamknięty oraz automatyczny.

Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o., RIGIPS Płyty gipsowo-kartonowe w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych? To możliwe!

Płyty gipsowo-kartonowe w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych? To możliwe! Płyty gipsowo-kartonowe w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych? To możliwe!

Płyty gipsowo-kartonowe to świetny produkt, dzięki któremu w prosty i szybki sposób można postawić ścianę działową w pokoju czy też stworzyć podwieszany sufit w sypialni. Mogą być wykorzystane również...

Płyty gipsowo-kartonowe to świetny produkt, dzięki któremu w prosty i szybki sposób można postawić ścianę działową w pokoju czy też stworzyć podwieszany sufit w sypialni. Mogą być wykorzystane również w innych pomieszczeniach – nawet tam, gdzie panujące warunki wydają się niesprzyjające.

Fabryka Urządzeń Wentylacyjno-Klimatyzacyjnych KONWEKTOR Sp. z o.o. Postaw na nowoczesne i energooszczędne wentylatory Konwektor

Postaw na nowoczesne i energooszczędne wentylatory Konwektor Postaw na nowoczesne i energooszczędne wentylatory Konwektor

Fabryka Urządzeń Wentylacyjno-Klimatyzacyjnych Konwektor działa od ponad 70 lat. Firma współpracuje nie tylko z klientami z Polski, ale także z Austrii, Czech, Hiszpanii, Francji, Norwegii, Szwecji i Wielkiej...

Fabryka Urządzeń Wentylacyjno-Klimatyzacyjnych Konwektor działa od ponad 70 lat. Firma współpracuje nie tylko z klientami z Polski, ale także z Austrii, Czech, Hiszpanii, Francji, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Piotr Pałka Zmiany w umowie najmu w świetle tzw. Tarczy Antykryzysowej

Zmiany w umowie najmu w świetle tzw. Tarczy Antykryzysowej Zmiany w umowie najmu w świetle tzw. Tarczy Antykryzysowej

Tarcza Antykryzysowa przewiduje przedłużenie na warunkach dotychczasowych czasu obowiązywania umowy najmu (zarówno lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu) do dnia 30 czerwca 2020 r. na...

Tarcza Antykryzysowa przewiduje przedłużenie na warunkach dotychczasowych czasu obowiązywania umowy najmu (zarówno lokali mieszkalnych, jak i lokali o innym przeznaczeniu) do dnia 30 czerwca 2020 r. na podstawie oświadczenia woli najemcy.

Jerzy Bolkowski Ochrona tafli szklanych przed zabrudzeniami i korozją

Ochrona tafli szklanych przed zabrudzeniami i korozją Ochrona tafli szklanych przed zabrudzeniami i korozją

Czy niedogodności wynikające z właściwości szkła, związane ze skutkami zabrudzeń i korozji są do uniknięcia w budynkach z przeszkloną elewacją?

Czy niedogodności wynikające z właściwości szkła, związane ze skutkami zabrudzeń i korozji są do uniknięcia w budynkach z przeszkloną elewacją?

mgr Jarosław Kowszuk Gmina a deweloper - budowa dojazdu do nieruchomości

Gmina a deweloper - budowa dojazdu do nieruchomości Gmina a deweloper - budowa dojazdu do nieruchomości

Realizacja inwestycji polegającej na wybudowaniu budynku mieszkalnego składa się wielu elementów – jednym z nich jest budowa dojazdu do nieruchomości.

Realizacja inwestycji polegającej na wybudowaniu budynku mieszkalnego składa się wielu elementów – jednym z nich jest budowa dojazdu do nieruchomości.

mgr Jarosław Kowszuk Finansowanie gmin

Finansowanie gmin Finansowanie gmin

Finansowanie gmin jest bardzo złożonym procesem, nie tylko ze względu na złożoność organizacyjną niektórych gmin, ale także z uwagi na sam mechanizm ich finansowania.

Finansowanie gmin jest bardzo złożonym procesem, nie tylko ze względu na złożoność organizacyjną niektórych gmin, ale także z uwagi na sam mechanizm ich finansowania.

mgr Jarosław Kowszuk Właściwość sądu w sprawach związanych z nieruchomościami

Właściwość sądu w sprawach związanych z nieruchomościami

Wiedza z zakresu właściwości sądów pozwala stosownie zabezpieczyć interesy gminy poprzez doprowadzenie do rozstrzygnięcia spraw przez odpowiedni sąd.

Wiedza z zakresu właściwości sądów pozwala stosownie zabezpieczyć interesy gminy poprzez doprowadzenie do rozstrzygnięcia spraw przez odpowiedni sąd.

Grzegorz Okoński Miejskie podwórka – wspólny problem

Miejskie podwórka – wspólny problem

Z problemem utrzymania miejskich podwórek borykają się wszystkie miasta. Tym trudniej, jeśli mowa o podwórkach wspólnych, których zagospodarowanie i przeznaczenie generuje konflikty między wspólnotami,...

Z problemem utrzymania miejskich podwórek borykają się wszystkie miasta. Tym trudniej, jeśli mowa o podwórkach wspólnych, których zagospodarowanie i przeznaczenie generuje konflikty między wspólnotami, pojedynczymi mieszkańcami oraz zarządcą publicznym. Autor artykułu namawia do szukania kompromisu opartego o poszanowanie wszystkich użytkowników.

mgr Jarosław Kowszuk Spółki komunalne

Spółki komunalne Spółki komunalne

Czy gmina może tworzyć spółkę? Pozornie odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta. Pobieżna analiza podstawowych przepisów dotyczących spółek pozwala bowiem sądzić, iż gmina może utworzyć niemalże...

Czy gmina może tworzyć spółkę? Pozornie odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta. Pobieżna analiza podstawowych przepisów dotyczących spółek pozwala bowiem sądzić, iż gmina może utworzyć niemalże każdą spółkę, za wyjątkiem oczywiście spółki partnerskiej. Niemniej jednak nie jest to trafne stwierdzenie, bowiem tworzenie spółek przez gminę podlega rozlicznym ograniczeniom.

mgr Jarosław Kowszuk Nabywanie dla wspólnoty terenów przyległych

Nabywanie dla wspólnoty terenów przyległych Nabywanie dla wspólnoty terenów przyległych

Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego przysługuje w stosunku do właścicieli lokali roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia na ich rzecz własności lub oddania im w użytkowanie wieczyste...

Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego przysługuje w stosunku do właścicieli lokali roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia na ich rzecz własności lub oddania im w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części.

mgr Anna Dessoulavy-Śliwińska Taktyki stosowane w negocjacjach

Taktyki stosowane w negocjacjach Taktyki stosowane w negocjacjach

Negocjacje prowadzone są przez uczestników, którzy – poprzez swoje zachowanie i przestrzeganie ustalonych reguł – zmierzają do określonego przez siebie celu negocjacyjnego.

Negocjacje prowadzone są przez uczestników, którzy – poprzez swoje zachowanie i przestrzeganie ustalonych reguł – zmierzają do określonego przez siebie celu negocjacyjnego.

Wybrane dla Ciebie

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy? Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa »

Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa » Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku » Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu? Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej » Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej » Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku » Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Czy opłaca się ocieplać stary budynek? Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj! Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź » Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę » Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu » Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami » Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku? Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.