Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie...
Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie oszczędności oraz zapewniają satysfakcję mieszkańców i użytkowników budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części...
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części wspólne i dostępne dla wszystkich. Dlatego, choć mamy odrębne lokale, ale dzielimy budynek z innymi, obowiązują nas zasady użytkowania nie tylko części wspólnych, ale i własnej przestrzeni.
Ludzie, kupując mieszkania, chcą w nich bezpiecznie, wygodnie i bezawaryjnie mieszkać. Tymczasem w wielu budynkach dachy są tak zaprojektowane, że ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Źle zaprojektowany...
Ludzie, kupując mieszkania, chcą w nich bezpiecznie, wygodnie i bezawaryjnie mieszkać. Tymczasem w wielu budynkach dachy są tak zaprojektowane, że ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Źle zaprojektowany dach skutkuje trudnościami w spełnieniu podstawowych funkcji. Dla przypomnienia: dach ma osłaniać budynek i jego mieszkańców przed wpływami czynników atmosferycznych i cywilizacyjnych (hałasem), a jednocześnie spełniać wymagania obowiązujących przepisów.
Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja i rzadko zdarza się, żeby była nieprzemyślana. Jednak nie oznacza to, że klienci nie rezygnują z tego typu transakcji. Mogą one wynikać m.in. z braku pozytywnej decyzji kredytowej lub znalezienia negatywnych informacji na temat mieszkania. Z zakupu „M” może zrezygnować również osoba, która dowiedziała się, że w pobliżu lokalu za kilka lat ma zostać wybudowana ruchliwa trasa. Jakie skutki będzie miała rezygnacja z zakupu mieszkania na różnych etapach transakcji?
Parlament Europejski i Rada UE pracują nad wspólnym stanowiskiem w sprawie dyrektywy o platformach internetowych, które mają ogłosić do końca roku. Powoduje to obawy pracodawców w Polsce o ingerencję w...
Parlament Europejski i Rada UE pracują nad wspólnym stanowiskiem w sprawie dyrektywy o platformach internetowych, które mają ogłosić do końca roku. Powoduje to obawy pracodawców w Polsce o ingerencję w swobodę działalności gospodarczej i trudne do oszacowania skutki dla rynku pracy.
Spółdzielnia mieszkaniowa nie może zakładać blokad na auta, które parkują na jej terenie bez zezwolenia – zdecydował w jednej z toczących się spraw katowicki sąd.
Spółdzielnia mieszkaniowa nie może zakładać blokad na auta, które parkują na jej terenie bez zezwolenia – zdecydował w jednej z toczących się spraw katowicki sąd.
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii (MRiT) trwają prace nad kolejnym rozwiązaniem, które ma na celu zwiększyć dostępność lokali mieszkalnych i umożliwić w większym stopniu wykorzystanie pustych powierzchni...
W Ministerstwie Rozwoju i Technologii (MRiT) trwają prace nad kolejnym rozwiązaniem, które ma na celu zwiększyć dostępność lokali mieszkalnych i umożliwić w większym stopniu wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych.
Konsewencje rezygnacji z umowy rezerwacyjnej
Tego typu umowy zazwyczaj odnoszą się do nieruchomości z rynku pierwotnego. W zamian za opłatę rezerwacyjną (1-5% ceny mieszkania) deweloper zobowiązuje się do wycofania określonej nieruchomości ze swojej oferty (na krótki czas). Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, to opłata rezerwacyjna zostanie po prostu zaliczona na poczet ceny zakupu. Problem pojawia się w przypadku rezygnacji kupującego.
Aktualnie obowiązujące przepisy (m.in. z kodeksu cywilnego i ustawy deweloperskiej) nie precyzują, czy opłata rezerwacyjna powinna zostać zwrócona. Wszystko zależy od tego, jakie są postanowienia umowy. Warto podkreślić, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce uregulować zasady rezerwacji nowych mieszkań, wprowadzić limit opłaty rezerwacyjnej (1,00% ceny nieruchomości) i zobowiązać deweloperów do jej zwrotu w określonych sytuacjach.
Rezygnacja wiąże się z kosztami
Warto dodać, że ustawa deweloperska daje nabywcy nieukończonego lokum prawo do odstąpienia od umowy. Warunkiem jest nieprzestrzeganie warunków umowy przez dewelopera (np. niedoręczenie prospektu informacyjnego lub nieprzeniesienie prawa własności domu albo lokalu w umownym terminie).
Co ważne, przepisy ustawy deweloperskiej nie przewidują rezygnacji klienta, który po prostu rozmyślił się z zakupu. W opisywanej sytuacji, wiele zależy od uzgodnień z deweloperem. Taka firma prawdopodobnie uwzględniła w umowie zadatek. Klient będzie musiał go poświęcić w celu uwolnienia się od zobowiązań wynikających z umowy deweloperskiej.
Ponadto deweloper ma prawo do odstąpienia od umowy, jeżeli klient nie zapłacił za mieszkanie w dodatkowym terminie wynoszącym 30 dni od doręczenia wezwania.
Niewykonanie umowy przedwstępnej oznacza utratę zadatku
Możliwość rezygnacji z zakupu mieszkania istnieje również wtedy, gdy strony podpisały umowę przedwstępną. Taka umowa dotyczy ukończonego „M” od dewelopera lub lokum z rynku wtórnego. Umowa przedwstępna zwykle przewiduje zadatek uregulowany przez artykuł 394 kodeksu cywilnego (KC).
Wprowadzenie zadatku do umowy znacząco ułatwia jej rozwiązanie (poprzez odstąpienie sprzedawcy mieszkania). Osoba rezygnująca z domu lub lokalu straci przekazane pieniądze (zadatek), ale równocześnie będzie mogła szybko uwolnić się od zobowiązań. Jest to ważne, ponieważ w przypadku umowy przedwstępnej nie można powoływać się na prawo odstąpienia według artykułu 491 KC.
Rękojmia daje możliwość odstąpienia od umowy zakupu „M”
Możliwość rezygnacji z zakupu mieszkania występuje również po sfinalizowaniu transakcji. Taka możliwość istnieje jeśli dom lub lokal posiada istotną wadę fizyczną, o której nabywca nie wiedział w momencie zakupu. Wykrycie istotnej wady przed upływem okresu rękojmi trwającego 5 lat w przypadku nieruchomości stanowi podstawę do odstąpienia od umowy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sprzedawca zwykle nie zgadza się na unieważnienie transakcji oraz kwestionuje istotny charakter wady. Właśnie dlatego podobne sprawy często kończą się na sądowej wokandzie.
Rząd porzucił działania ratujące program "Mieszkanie Plus". Jego miejsce ma zająć inny program – "Mieszkanie dla rozwoju". Eksperci przyglądają się nowej koncepcji z dużo większym optymizmem.
Rząd porzucił działania ratujące program "Mieszkanie Plus". Jego miejsce ma zająć inny program – "Mieszkanie dla rozwoju". Eksperci przyglądają się nowej koncepcji z dużo większym optymizmem.
Zasób spółdzielni mieszkaniowych systematycznie się kurczy. Na początku bieżącego stulecia polskie spółdzielnie mieszkaniowe posiadały około 3,5 miliona mieszkań. Na koniec 2018 roku wynik oscylował na...
Zasób spółdzielni mieszkaniowych systematycznie się kurczy. Na początku bieżącego stulecia polskie spółdzielnie mieszkaniowe posiadały około 3,5 miliona mieszkań. Na koniec 2018 roku wynik oscylował na poziomie 2,03 miliona. Niemniej jednak nie można lekceważyć ponad dwumilionowej liczby lokali, które wciąż posiadają spółdzielnie.
Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych i udzielaniu premii gwarancyjnych z książeczek mieszkaniowych trafił w tym tygodniu do wykazu prac legislacyjnych...
Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych i udzielaniu premii gwarancyjnych z książeczek mieszkaniowych trafił w tym tygodniu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Zmiany dotyczą poszerzenia czynności, które uprawniają do ubiegania się o premię gwarancyjną z książeczek mieszkaniowych.
Budownictwo wielkopłytowe już od około pięćdziesięciu lat jest bardzo ważnym elementem krajobrazu polskich miast. Wszystko wskazuje, że ta sytuacja nie zmieni się jeszcze długo. Stan bloków wielkopłytowych...
Budownictwo wielkopłytowe już od około pięćdziesięciu lat jest bardzo ważnym elementem krajobrazu polskich miast. Wszystko wskazuje, że ta sytuacja nie zmieni się jeszcze długo. Stan bloków wielkopłytowych jest bowiem całkiem dobry pomimo problemów z rdzewieniem tzw. wieszaków mocujących warstwę fakturową. Co więcej, część spółdzielni mieszkaniowych przeprowadza remonty polegające np. na wymianie wind oraz termomodernizacji budynków z wielkiej płyty. Te okoliczności dotyczące bloków wielkopłytowych...
Czy właściciel nieruchomości ma prawo do zainstalowania kamery monitorującej? Okazuje się, że nie w każdych okolicznościach będzie to legalne, gdyż może dojść do naruszenia prywatności – tak wynika z wyroku...
Czy właściciel nieruchomości ma prawo do zainstalowania kamery monitorującej? Okazuje się, że nie w każdych okolicznościach będzie to legalne, gdyż może dojść do naruszenia prywatności – tak wynika z wyroku sądu w Toruniu.
Jeśli mowa o eksmisji, zwykle na myśl nasuwa się sytuacja związana z zadłużonym najemcą. To uzasadnione, gdyż bywają one najczęstsze. Warto jednak pamiętać, że możliwe są również inne warianty.
Jeśli mowa o eksmisji, zwykle na myśl nasuwa się sytuacja związana z zadłużonym najemcą. To uzasadnione, gdyż bywają one najczęstsze. Warto jednak pamiętać, że możliwe są również inne warianty.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na II kwartał 2021 roku znalazł się projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na II kwartał 2021 roku znalazł się projekt zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
Wzmocnienie nadzoru wojewodów nad gospodarowaniem nieruchomościami przez organy reprezentujące w tym zakresie Skarb Państwa oraz uproszczenie procedur z tym związanych – to główny cel nowych przepisów.
Wzmocnienie nadzoru wojewodów nad gospodarowaniem nieruchomościami przez organy reprezentujące w tym zakresie Skarb Państwa oraz uproszczenie procedur z tym związanych – to główny cel nowych przepisów.
W połowie maja Senat poparł nowelizację prawa energetycznego w Polsce. Nowelizacja przewiduje m.in. wymianę liczników na inteligentne, rozwijanie magazynów energii oraz stworzenie centralnego systemu informacji...
W połowie maja Senat poparł nowelizację prawa energetycznego w Polsce. Nowelizacja przewiduje m.in. wymianę liczników na inteligentne, rozwijanie magazynów energii oraz stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii. Zmiany te to krok w kierunku energii zeroemisyjnej.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to system informatyczny stworzony w celu zebrania informacji o tym, czym ogrzewane są polskie domostwa. Program ruszy 1 lipca. Obowiązkiem złożenia deklaracji do...
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to system informatyczny stworzony w celu zebrania informacji o tym, czym ogrzewane są polskie domostwa. Program ruszy 1 lipca. Obowiązkiem złożenia deklaracji do CEEB objęci są wszyscy Polacy.
Zakończył się proces analizy uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych do projektu zmiany ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF) – poinformowało...
Zakończył się proces analizy uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych do projektu zmiany ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF) – poinformowało Ministerstwo Finansów.
Trwają pracę nad nowelizacją ustawy o podatku od deszczu. Od stycznia 2022 roku ma go płacić już nie tylko właściciel działki powyżej 3,5 tys. mkw, ale również ten posiadający grunt o wielkości 600 mkw....
Trwają pracę nad nowelizacją ustawy o podatku od deszczu. Od stycznia 2022 roku ma go płacić już nie tylko właściciel działki powyżej 3,5 tys. mkw, ale również ten posiadający grunt o wielkości 600 mkw. W górę mają też pójść stawki.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Celem nowych przepisów jest wzmocnienie nadzoru wojewodów nad gospodarowaniem nieruchomościami przez organy reprezentujące w tym zakresie...
Sejm przyjął nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Celem nowych przepisów jest wzmocnienie nadzoru wojewodów nad gospodarowaniem nieruchomościami przez organy reprezentujące w tym zakresie Skarb Państwa, a także uproszczenie związanych z tym procedur.
Szybszy meldunek czy uzyskanie zaświadczenia o stanie cywilnym przez internet – to tylko niektóre udogodnienia, jakie wprowadza przyjęty w zeszłym tygodniu przez Radę Ministrów projekt.
Szybszy meldunek czy uzyskanie zaświadczenia o stanie cywilnym przez internet – to tylko niektóre udogodnienia, jakie wprowadza przyjęty w zeszłym tygodniu przez Radę Ministrów projekt.
Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Sprawiedliwości pracują nad przepisami mającymi ułatwić ściąganie zaległych alimentów. Nowe regulacje mają pozwalać komornikowi ściągać zaległości ze sprzedaży nieruchomości...
Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Sprawiedliwości pracują nad przepisami mającymi ułatwić ściąganie zaległych alimentów. Nowe regulacje mają pozwalać komornikowi ściągać zaległości ze sprzedaży nieruchomości należących do dłużnika alimentacyjnego.
Unia Europejska przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych – Fit for 55 – mający na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 procent względem 1990 roku. Cel ma zostać osiągnięty do 2030 roku....
Unia Europejska przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych – Fit for 55 – mający na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 procent względem 1990 roku. Cel ma zostać osiągnięty do 2030 roku. Jakie zmiany niesie za sobą wprowadzenie Fit for 55?
Zgodnie z nowelizacją ustawy termomodernizacyjnej Polacy muszą złożyć do CEEB deklaracje dotyczące zainstalowanego w domu źródła ciepła. Niezłożenie deklaracji będzie skutkować karami pieniężnymi. Od lipca...
Zgodnie z nowelizacją ustawy termomodernizacyjnej Polacy muszą złożyć do CEEB deklaracje dotyczące zainstalowanego w domu źródła ciepła. Niezłożenie deklaracji będzie skutkować karami pieniężnymi. Od lipca br. właściciele domów jednorodzinnych i zarządcy nieruchomości mają rok na złożenie deklaracji. Inaczej sprawy mają się w przypadku osób wymieniających źródło ciepła lub budujących domy po 1 lipca. Osoby te na złożenie deklaracji mają o wiele mniej czasu.
Sejm przeprowadził kolejne prace nowelizacyjne w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od teraz nieruchomości niezamieszkałe zostaną objęte komunalnym systemem odbioru odpadów. Zmiany te...
Sejm przeprowadził kolejne prace nowelizacyjne w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od teraz nieruchomości niezamieszkałe zostaną objęte komunalnym systemem odbioru odpadów. Zmiany te mogą wywołać monopol.
Każdy chciałby mieć własny kąt. Obecnie istnieją dwie drogi do posiadania mieszkania na własność – zakup lub najem z późniejszym wykupem. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na skorzystanie z tych opcji....
Każdy chciałby mieć własny kąt. Obecnie istnieją dwie drogi do posiadania mieszkania na własność – zakup lub najem z późniejszym wykupem. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na skorzystanie z tych opcji. Rząd postanowił wyjść naprzeciw takim osobom, proponując nową opcje i pomoc finansową.
Wspólnota mieszkaniowa a VAT
W przypadku gdy wspólnota mieszkaniowa wykonuje świadczenia w zakresie udostępniania mediów do odrębnych lokali to może występować jako podatnik VAT- uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Wspólnota mieszkaniowa a VAT
W przypadku gdy wspólnota mieszkaniowa wykonuje świadczenia w zakresie udostępniania mediów do odrębnych lokali to może występować jako podatnik VAT- uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 13) a w nim o tym, że gmina nie ma obowiązku dostarczenia energii elektrycznej do lokalu we wspólnocie mieszkaniowej oraz o tym, że potrzebna...
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 13) a w nim o tym, że gmina nie ma obowiązku dostarczenia energii elektrycznej do lokalu we wspólnocie mieszkaniowej oraz o tym, że potrzebna jest wyraźna zgoda współmałżonka na zaciągnięcie długu, aby komornik mógł się domagać ściągnięcia należności z wspólnego majątku małżonków. A ponadto wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który nakłada na Polskę obowiązek wprowadzenia stosownych zmian w polskim prawie własności, mających na...
REIT-y mogą być atrakcyjną alternatywą dla lokat bankowych. Jednak aby móc w nie bezpiecznie inwestować, należy je uregulować prawnie. Właśnie dlatego powołano międzyresortowy zespół do opracowania ustawy...
REIT-y mogą być atrakcyjną alternatywą dla lokat bankowych. Jednak aby móc w nie bezpiecznie inwestować, należy je uregulować prawnie. Właśnie dlatego powołano międzyresortowy zespół do opracowania ustawy w sprawie REIT-ów. Prace nad regulacjami już ruszyły.
W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące kaucji przy wynajmowaniu mieszkania. Dowiesz się, ile powinna wynosić, czy jest zwrotna i jak ją odzyskać.
W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące kaucji przy wynajmowaniu mieszkania. Dowiesz się, ile powinna wynosić, czy jest zwrotna i jak ją odzyskać.
Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie...
Zdrowszy i bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniach przy niższych kosztach ogrzewania? Jest to możliwe dzięki rozwiązaniom opartym o sztuczną inteligencję i loT (Internet Rzeczy) – pozwalają na generowanie oszczędności oraz zapewniają satysfakcję mieszkańców i użytkowników budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.