Dachy płaskie po latach użytkowania wymagają napraw. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ nieustannie narażone są na niekorzystne, czasami wręcz ekstremalne czynniki atmosferyczne. Ponadto wiekowe już PRL-owskie dachy powstawały raczej z materiałów pozostawiających wiele do życzenia, chociaż może się zdarzyć, że naprawy będzie wymagał stosunkowo nowy stropodach.
System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej,...
System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów płaskich, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej, PVC, TPO/FPO, EPDM. Można go stosować we wszystkich strefach klimatycznych. Rozwiązanie to zostało zastosowane na dachu największego na świecie radioteleskopu – Wielkiego Teleskopu Milimetrowego, położonego na wysokości 4600 m n.p.m. w Meksyku.
Znalezienie najbardziej trwałych i skutecznych, a jednocześnie łatwych w zastosowaniu i dostępnych cenowo systemów hydroizolacji dachu to poważne wyzwanie. Bez względu na to, czy dach jest płaski, czy...
Znalezienie najbardziej trwałych i skutecznych, a jednocześnie łatwych w zastosowaniu i dostępnych cenowo systemów hydroizolacji dachu to poważne wyzwanie. Bez względu na to, czy dach jest płaski, czy pochyły, narażony jest na deszcz i śnieg. Dachy płaskie są nawet bardziej wymagające dla hydroizolacji z uwagi na zagrożenie trwałego zalegania wody na jego powierzchni.
Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia...
Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia ochrona powierzchni dachowej pozwoli cieszyć się spokojem przez długie lata. Firma Canada Systems jest liderem na ogólnopolskim rynku w zakresie hydroizolacji dachów. W swojej ofercie firma posiada produkty odpowiadające na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, od lat dostarczając...
Najczęstszą przyczyną przecieków z dachu jest nieszczelna hydroizolacja, ale mogą one także wynikać z błędów popełnionych podczas budowy stropodachu.
Zastana sytuacja
W przypadku nowych dachów płaskich przecieki raczej nie powinny nas niemiło zaskoczyć, ponieważ przegrody te powstają zazwyczaj z dobrych jakościowo materiałów, a technologie ich budowy są dopracowane. Natomiast kilkudziesięcioletnie dachy z czasów PRL pokrywano materiałami, które udało się zdobyć z wielkim trudem, ponadto były budowane w niekontrolowany sposób. Dodatkowo w latach 60. czy 70. ubiegłego wieku uważano, że pustka powietrzna jest doskonałym izolatorem, więc zazwyczaj rezygnowano z ocieplenia stropodachów lub stosowano wyłącznie warstwę żużlu, supremy bądź gliny wymieszanej z trocinami. Także paroizolacja była układana sporadycznie.
Aby zapobiec zawilgoceniu warstwy termoizolacji (co skutkuje utratą właściwości cieplnych materiału), powinno się pod nią zastosować izolację paroszczelną. Niestety praktyka była bardzo często inna. Tak w bardzo dużym skrócie było kiedyś, więc takie dachy dziś wymagają remontu. Jednak zanim do niego przystąpimy, zlećmy ocenę stanu stropodachu specjaliście. Fachowiec doradzi, jak najlepiej i najbezpieczniej przeprowadzić prace naprawcze oraz jakich materiałów użyć.
Canada Rubber hydroizolacja dachów
Perspektywy na miarę możliwości
Kilkudziesięcioletnie dachy płaskie zazwyczaj pokryte są tradycyjnymi papami. Jednak nie zawierały one żadnych dodatków modyfikujących, więc roztapiały się na słońcu, sztywniały na mrozie, pękały, rozszczelniały i dość szybko ulegały zniszczeniu. Bardzo często uszkodzenia powierzchniowe były likwidowane za pomocą smołowania lub lepiku asfaltowego.Na szczęście są inne nowoczesne materiały, które umożliwią skuteczną naprawę dachu płaskiego. O pomoc w ich dobraniu poprośmy dekarza.
Co ważne, nie zawsze trzeba zrywać stare pokrycie. Jeżeli na dachu występują nieliczne bąble i wydęcia, a warstwa termoizolacyjna (o ile oczywiście jest) nie jest zamoczona ani zawilgocona, to papa może pozostać na dachu. W takim przypadku należy wysuszyć zniszczone miejsca i załatać za pomocą łat z papy podkładowej termozgrzewalnej. Następnie dach można pokryć jedną lub dwoma warstwami nowego pokrycia. Ta metoda jest powszechnie stosowana podczas remontów awaryjnych lub gdy dachu nie można zostawić bez pokrycia.
Jednak gdy izolacja jest uszkodzona na całej powierzchni, to nie ma już czego ratować i łatać. Jedynym wyjściem z sytuacji jest usunięcie całego starego pokrycia aż do podstawy betonowej. Po oczyszczeniu i wysuszeniu powierzchni układa się nowe pokrycie – w jednej lub dwóch warstwach. Wybór jest spory – nowoczesne modyfikowane papy, membrany czy powłoki bezszwowe. Co ważne, jeżeli pod pokryciem ułożono termoizolację i jest ona uszkodzona, to również ją usuwamy – na oczyszczone podłoże układamy paroizolację, termoizolację i hydroizolację.
Konieczne usunięcie starego pokrycia
Usunięcie starego pokrycia jest konieczne, gdy ze względu na jego stan (spękania, zawilgocenie, pęcherze powietrza) renowacja nie zapewni trwałości zamocowania nowego pokrycia lub gdy składa się ono już z kilku warstw starej papy. Jest także niezbędne, gdy podłoże wymaga remontu lub osuszenia.
Papy w XXI wieku
Stary dach możemy zaizolować, wykorzystując papy termozgrzewalne modyfikowane SBS na osnowie z włókniny poliestrowej. Dzięki osłonie papa jest wytrzymała na rozciąganie i ruchy termiczne na mocno nagrzewającej się dość sporej powierzchni. Na rynku dostępne są także inne rodzaje pap, na przykład na osnowie z tkaniny szklanej. Są one jednak mniej elastyczne, więc będą dobrym wyborem, gdy podłoże jest stabilne. W przypadku dachów niewentylowanych warto zastosować papę z wbudowanym systemem wentylacji podłoża. Sprawdzi się również papa perforowana i uzupełniona kominkami wentylacyjnymi.
Fot. Canada Rubber
Powłoki bitumiczne w różnych odsłonach
Do renowacji pokryć bitumicznych można z powodzeniem wykorzystać lepiki. Praktyczne są te bitumiczne na bazie rozpuszczalników organicznych, przeznaczone do stosowania na zimno. To gęste masy, które na zabezpieczane podłoże nanosi się pędzlem, szpachlą lub przez natrysk. Lepiki mogą być jedno- lub dwukomponentowe. Można je wykorzystać nie tylko do przyklejania papy, ale także tworzenia bezspoinowych pokryć dachowych. Powłokę renowacyjną nakłada się na dokładnie oczyszczone z zanieczyszczeń podłoże, muszą być także naprawione dostrzegalne uszkodzenia (poprzez wklejenia łat z kawałków papy).
Do naprawy dachów płaskich (co ważne bez zrywania starej papy!) polecane są także gumy w płynie – elastomerowo modyfikowane emulsje bitumiczne, na bazie wody. Produkty wyróżniają się dużą elastycznością, a po nałożeniu tworzą jednorodną, bezszwową, trwałą i niezawodną przed długie lata powłokę. Gumy w płynie nakłada się na zimno – ręcznie lub maszynowo.
Stan obróbek blacharskich
Zanim przystąpimy do wymiany czy naprawy hydroizolacji, sprawdźmy stan obróbek blacharskich. Bardzo często to właśnie na ich styku z attykami, ścianami kolankowymi czy kominkami wentylacyjnymi dochodzi do przecieków. Przyczyną przecieków może być zniszczona lub odspojona od hydroizolacji blacha. Aby się upewnić, że właśnie w tym miejscu jest przeciek, możemy polewać dach wodą.
A może membrana?
Do hydroizolacji dachów płaskich możemy wykorzystać płynne membrany na bazie żywic poliuretanowych. Na stare pokrycie z papy aplikuje się je wałkiem lub natryskuje, zazwyczaj nakłada się dwie warstwy, chociaż dostępne są produkty, które nakłada się tylko w jednej warstwie, co znacznie skraca remont dachu. Uzyskana w ten sposób powłoka jest bezszwowa (co dodatkowo niweluje wszelkie możliwości przepuszczenia wilgoci do wewnątrz), silnie związana z podłożem, elastyczna, wytrzymała, odporna na czynniki mechaniczne, chemiczne i eksploatacyjne, na przykład promieniowanie UV, wysokie oraz niskie temperatury (od -40 do +90ºC) czy stojącą wodę.
Niektórzy producenci dodatkowo wzbogacają swoje membrany, dzięki czemu warstwa hydroizolacyjna ma wysokie parametry refleksyjności promieni słonecznych. Przekłada się to bezpośrednio m.in. na niższą temperaturę w pomieszczeniach na poddaszu latem, zapewniając komfort przebywania w pomieszczeniach oraz obniżając koszty klimatyzacji. O tym, jak trwałe są powłoki wykonane z płynnych membran, świadczy długa, nawet 25-letnia gwarancja na szczelność.
Fot. Canada Rubber
Płyty na dachy
Do odbudowy dachów płaskich można zastosować płyty warstwowe, oczywiście po konsultacji z fachowcem, gdyż jest to spore obciążenie. Dachowe płyty zbudowane są z dwóch warstw blachy, pomiędzy którymi znajduje się rdzeń konstrukcyjno-izolacyjny, na przykład z pianki PIR. Co ważne, płyty warstwowe nie pochłaniają wilgoci, nie kurczą się, nie rozwarstwiają, nie pęcznieją i nie butwieją – zachowują swój kształt i są stabilne wymiarowo. Są również odporne na rozwój wykwitów. Stworzą nie tylko trwałe pokrycie, ale również odpowiednio docieplą stropodach.
Koniecznie ze spadkiem
Dach płaski nie jest zupełnie płaski! Zawsze budowany jest z niewielkim spadkiem, aby nie zalegała na nim woda. Jeśli jednak zauważymy na stropodachu zastoiska wody, to znaczy, że kąt nachylenia połaci jest nieprawidłowy. Do zaburzeń mogło dojść z wielu przyczyn, na przykład w wyniku zapadnięcia się warstw, zgrubień papy czy ugięcia konstrukcji. Aby przywrócić prawidłowy stan, niezbędne jest ukształtowanie nowego spadku i to jeszcze przed ułożeniem nowej warstwy hydroizolacyjnej.
Ciepło pod dachem
Dach wentylowany najłatwiej ocieplić, układając na stropie ostatniej kondygnacji wełnę mineralną lub styropian. Aby ciepło nie uciekało przez ściankę attykową, izolację termiczną należy ułożyć po jej zewnętrznej stronie. W niską przestrzeń wentylacyjną można wdmuchać granulaty z wełny mineralnej, styropianu lub włókna z wełny mineralnej czy celulozy. Uwaga! Między pokryciem a ułożonym na stropie ociepleniem należy pozostawić pustkę wentylacyjną – zapobiegniemy w ten sposób gromadzeniu się wilgoci. Ponadto w ściankach kolankowych co około 3 m rozmieszcza się otwory wentylacyjne – warto zabezpieczyć je siatką, która uniemożliwi przedostawanie się owadów czy ptaków na poddasze.
Natomiast jeśli planujemy ocieplenie dachu niewentylowanego, musimy najpierw zerwać wszystkie warstwy znajdujące się na betonowej wylewce. Na czystym podłożu układamy paroizolację, a na niej twardy materiał termoizolacyjny, na przykład płyty z wełny mineralnej czy styropian. Zazwyczaj wykorzystuje się wełnę mineralną, ponieważ jest odporna na wysoką temperaturę, a taka powstaje podczas zgrzewania pap termozgrzewalnych. Jeśli jednak ocieplamy stropodach styropianem, to musimy go zabezpieczyć warstwą betonu – niestety stanowi ona dodatkowe obciążenie dachu.
Prace remontowe ułatwiają nowoczesne materiały warstwowe. Możemy na stropodachu ułożyć na przykład styropian lub twardą piankę poliuretanową, które z jednej strony są pokryte papą lub z jednej strony mają papę, a z drugiej paroizolację. Oczywiście sprawdzą się również płyty warstwowe.
Dach do góry nogami
Remontując dach płaski, warto pokusić się o wykonanie dachu odwróconego, który gwarantuje dużo większą szczelność i trwałość konstrukcji dachowej. Układ warstw w tym systemie wygląda następująco: płyta stropowa z ukształtowanym spadkiem, izolacja przeciwwodna (najczęściej z dwóch warstw papy termozgrzewalnej), warstwa termoizolacyjna (ze specjalnych płyt styropianowych odmiany hydro lub z polistyrenu ekstrudowanego), warstwa dociskowa (zazwyczaj to podsypka żwirowa bądź betonowe płyty chodnikowe). Taką stworzoną płaską powierzchnię dachową łatwo jest przeznaczyć na cele użytkowe, na przykład taras czy ogród.
Artykuł ukazał się w pierwodruku w miesięczniku „Izolacje” nr 4/24
Dzięki inwestycji w termomodernizację Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie tylko podniosło komfort życia swoich mieszkańców, ale także znacząco obniżyło koszty eksploatacyjne ich lokali....
Dzięki inwestycji w termomodernizację Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie tylko podniosło komfort życia swoich mieszkańców, ale także znacząco obniżyło koszty eksploatacyjne ich lokali. Przy dofinansowaniu z Programu TERMO w formie premii termomodernizacyjnej zwiększonej grantem termomodernizacyjnym, inwestycja została przeprowadzona z minimalnym obciążeniem budżetu spółki. Dodatkowo, TTBS pokazał swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój i ochronę zasobów środowiska.
Ceny energii elektrycznej rosną. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Szóstka” z Wrocławia znalazła sposób na oszczędności, chroniąc jednocześnie środowisko. Dzięki technologii solarnej, dofinansowanej grantem...
Ceny energii elektrycznej rosną. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Szóstka” z Wrocławia znalazła sposób na oszczędności, chroniąc jednocześnie środowisko. Dzięki technologii solarnej, dofinansowanej grantem OZE z Programu TERMO, udało się zredukować koszty ogrzewania wody użytkowej w budynkach spółdzielni. Co więcej, inwestycja stała się dowodem na to, że odnawialne źródła energii mogą być dostępne dla każdego. O szczegółach projektu, wyzwaniach i jego efektach rozmawiamy z Danielem Ryglowskim, prezesem...
Coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych dostrzega korzyści płynące z inwestycji w instalacje solarne. Choć różnią się one od popularnych paneli fotowoltaicznych, mogą znacząco obniżyć koszty podgrzewania...
Coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych dostrzega korzyści płynące z inwestycji w instalacje solarne. Choć różnią się one od popularnych paneli fotowoltaicznych, mogą znacząco obniżyć koszty podgrzewania wody użytkowej, szczególnie w budynkach wielorodzinnych. Na takie rozwiązanie postawiła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Szóstka” we Wrocławiu, która dzięki grantowi OZE – dofinansowaniu z Programu TERMO znacznie obniżyła koszty inwestycji.
Wrocław, jako jedno z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Polsce, konsekwentnie wdraża rozwiązania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi. Inwestowanie w odnawialne źródła energii...
Wrocław, jako jedno z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Polsce, konsekwentnie wdraża rozwiązania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi. Inwestowanie w odnawialne źródła energii (OZE) staje się coraz bardziej popularne, a do inicjatyw proekologicznych dołączają również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.
Renowacja zabytkowych kamienic to nie tylko wyzwanie architektoniczne, ale także finansowe. Przykładem udanej modernizacji jest kamienica na poznańskiej Wildzie, której mieszkańcy, dzięki premii remontowej...
Renowacja zabytkowych kamienic to nie tylko wyzwanie architektoniczne, ale także finansowe. Przykładem udanej modernizacji jest kamienica na poznańskiej Wildzie, której mieszkańcy, dzięki premii remontowej z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), dokonali gruntownej rewitalizacji swojego budynku. Jak przebiegał proces i jakie korzyści przyniosła ta inwestycja?
Gmina Strzelce Opolskie od lat borykała się z problemem złego stanu technicznego budynków komunalnych. Utrzymanie nieruchomości generowało coraz większe koszty, a konieczność modernizacji była nieunikniona....
Gmina Strzelce Opolskie od lat borykała się z problemem złego stanu technicznego budynków komunalnych. Utrzymanie nieruchomości generowało coraz większe koszty, a konieczność modernizacji była nieunikniona. Rozwiązaniem okazało się sięgnięcie po dofinansowanie w ramach premii MZG z opcją grantu MZG, co pozwoliło na przeprowadzenie kompleksowych remontów. Sprawdź, jak wyglądał proces inwestycyjny i jakie efekty przyniósł.
Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TTBS) zakończyło ambitny projekt termomodernizacyjny budynku przy ul. Stolarskiej 9 w Tomaszowie Mazowieckim. Dzięki wsparciu finansowemu z premii termomodernizacyjnej...
Tomaszowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TTBS) zakończyło ambitny projekt termomodernizacyjny budynku przy ul. Stolarskiej 9 w Tomaszowie Mazowieckim. Dzięki wsparciu finansowemu z premii termomodernizacyjnej i grantu termomodernizacyjnego, oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), udało się znacząco poprawić warunki mieszkalne oraz zmniejszyć koszty eksploatacyjne budynku.
W niewielkich Dolicach, w województwie zachodniopomorskim, wspólnota mieszkaniowa Ogrodowa 32 udowodniła, że nawet małe społeczności mogą realizować ambitne inwestycje. Dzięki premii termomodernizacyjnej...
W niewielkich Dolicach, w województwie zachodniopomorskim, wspólnota mieszkaniowa Ogrodowa 32 udowodniła, że nawet małe społeczności mogą realizować ambitne inwestycje. Dzięki premii termomodernizacyjnej z grantem termomodernizacyjnym mieszkańcy bloku liczącego 18 lokali przeprowadzili kompleksowe ocieplenie budynku oraz wymianę okien i drzwi, co przyczyniło się do znaczących oszczędności na ogrzewaniu.
Prawidłowo zabezpieczony taras czy balkon to gwarancja trwałej, wytrzymałej i estetycznej przydomowej przestrzeni. Skuteczną barierą przed przenikaniem wody i wilgoci, które niszczą te powierzchnie (a...
Prawidłowo zabezpieczony taras czy balkon to gwarancja trwałej, wytrzymałej i estetycznej przydomowej przestrzeni. Skuteczną barierą przed przenikaniem wody i wilgoci, które niszczą te powierzchnie (a także konstrukcję budynku), jest odpowiednio dobrana oraz wykonana hydroizolacja.
Skuteczne zarządzanie finansami wspólnoty mieszkaniowej to nie tylko zadanie zarządu, ale także wspólna odpowiedzialność wszystkich mieszkańców. Przejrzysta organizacja budżetu, kontrola wydatków i podejmowanie...
Skuteczne zarządzanie finansami wspólnoty mieszkaniowej to nie tylko zadanie zarządu, ale także wspólna odpowiedzialność wszystkich mieszkańców. Przejrzysta organizacja budżetu, kontrola wydatków i podejmowanie świadomych decyzji finansowych mogą znacząco wpłynąć na stabilność wspólnoty oraz komfort życia jej członków.
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...
Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie
Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej...
Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie
Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie.
Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach...
Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach mieszkaniowych. Pokrycia na tego typu budynkach muszą sprostać licznym wyzwaniom – od intensywnych opadów i zmiennych temperatur po konieczność zapewnienia maksymalnej energooszczędności. Dlatego planując renowację dachu, warto postawić na technologie, które nie tylko wydłużą żywotność pokrycia,...
W branży utrzymania czystości, niezawodność i efektywność maszyn czyszczących mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokich standardów higieny. Postęp technologiczny sprawia, że coraz większą rolę w...
W branży utrzymania czystości, niezawodność i efektywność maszyn czyszczących mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokich standardów higieny. Postęp technologiczny sprawia, że coraz większą rolę w optymalizacji pracy tych urządzeń odgrywają nowoczesne źródła zasilania. Akumulatory LiFePO₄, produkowane przez polską firmę Power LAB, rewolucjonizują sposób działania maszyn czyszczących, oferując wydłużony czas pracy, wyższą efektywność i większe bezpieczeństwo.
Wilgoć w budynkach może prowadzić do poważnych problemów, takich jak rozwój pleśni, pogorszenie jakości powietrza czy uszkodzenia konstrukcji. Dlatego kluczowe jest zastosowanie odpowiednich metod osuszania,...
Wilgoć w budynkach może prowadzić do poważnych problemów, takich jak rozwój pleśni, pogorszenie jakości powietrza czy uszkodzenia konstrukcji. Dlatego kluczowe jest zastosowanie odpowiednich metod osuszania, dostosowanych do specyfiki problemu. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze techniki osuszania pomieszczeń i posadzek.
Wyciek wody w budynku może prowadzić do poważnych konsekwencji – od zawilgocenia ścian i charakterystycznych zacieków, po naruszenie struktur budynku. Jak zlokalizować nieszczelność instalacji w sposób...
Wyciek wody w budynku może prowadzić do poważnych konsekwencji – od zawilgocenia ścian i charakterystycznych zacieków, po naruszenie struktur budynku. Jak zlokalizować nieszczelność instalacji w sposób skuteczny i bezpieczny, bez ingerowania w konstrukcję instalacji? Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody wykrywania wycieków w instalacjach wodnych i grzewczych.
Mokre ściany po zalaniu mogą powodować odpadanie tynków i złuszczanie farby. Zalana ściana poza negatywnym wpływem na estetykę wnętrza niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Wilgoć może doprowadzić...
Mokre ściany po zalaniu mogą powodować odpadanie tynków i złuszczanie farby. Zalana ściana poza negatywnym wpływem na estetykę wnętrza niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. Wilgoć może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a te z kolei mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych lokatorów. Mokre ściany wpływają na konstrukcję budynku, obniżając właściwości nośne i izolacyjne ścian.
W nowoczesnych budynkach standardem są obecnie parkingi i garaże. Mogą być zarówno wielopoziomowe, zlokalizowane w niedalekiej odległości od obiektu, jak i w podziemnej części budynku. W każdym przypadku...
W nowoczesnych budynkach standardem są obecnie parkingi i garaże. Mogą być zarówno wielopoziomowe, zlokalizowane w niedalekiej odległości od obiektu, jak i w podziemnej części budynku. W każdym przypadku liczy się nie tylko estetyka, ale przede wszystkim trwałość i funkcjonalność. Dlatego świadomi inwestorzy wybierają poliuretanowe systemy parkingowe, które można również z powodzeniem stosować do utworzenia trwałej posadzki w przydomowym garażu.
Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć...
Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć przez lata sprawdzały się jako skuteczna izolacja, z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Inwestycja w tradycyjną naprawę może wiązać się z wysokimi kosztami oraz uciążliwościami dla mieszkańców. Alternatywą, która pozwala zoptymalizować proces remontu, są płynne membrany hydroizolacyjne. W poniższym...
Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.
Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.
Ocieplenie klimatu, zwiększająca się temperatura powietrza oraz coraz silniejsze promieniowanie słoneczne wpływają negatywnie na nagrzewanie się dachu. Rozwiązaniem problemu nadmiernie nagrzewających się...
Ocieplenie klimatu, zwiększająca się temperatura powietrza oraz coraz silniejsze promieniowanie słoneczne wpływają negatywnie na nagrzewanie się dachu. Rozwiązaniem problemu nadmiernie nagrzewających się powierzchni jest zastosowanie technologii zimnego dachu, czyli izolacji termorefleksyjnej.
Dach jest częścią budynku, a Prawo budowlane wprost określa konieczność przeglądów technicznych budynków przynajmniej raz w roku. Takie regularne przeglądy mogą nas ustrzec przed poważnymi awariami.
Dach jest częścią budynku, a Prawo budowlane wprost określa konieczność przeglądów technicznych budynków przynajmniej raz w roku. Takie regularne przeglądy mogą nas ustrzec przed poważnymi awariami.
Decydując się na docieplenie budynku należy uwzględnić te przegrody, które znajdują się na styku przestrzeni ogrzewanych z nieogrzewanymi. Należą do nich strop lub stropodach, elewacje oraz strop nad nieogrzewaną...
Decydując się na docieplenie budynku należy uwzględnić te przegrody, które znajdują się na styku przestrzeni ogrzewanych z nieogrzewanymi. Należą do nich strop lub stropodach, elewacje oraz strop nad nieogrzewaną piwnicą.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.
Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.
Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć...
Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć przez lata sprawdzały się jako skuteczna izolacja, z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Inwestycja w tradycyjną naprawę może wiązać się z wysokimi kosztami oraz uciążliwościami dla mieszkańców. Alternatywą, która pozwala zoptymalizować proces remontu, są płynne membrany hydroizolacyjne. W poniższym...
Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie...
Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie komfort i bezpieczeństwo? To możliwe dzięki funkcjonalności współdzielenia i rezerwacji w aplikacji Blue Bolt.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.