administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ochrona mikrobiologiczna powłok elewacyjnych

– naukowy sposób weryfikacji okresu gwarancji

Budynki z charakterystycznym zielonym lub czarnym nalotem na powierzchni elewacji stanowią niewątpliwie problem dla właścicieli. Jest to również sytuacja niekomfortowa dla wykonawców ociepleń oraz producentów systemów dociepleniowych. Zjawisko to jednak jest dość częste i przybiera na intensywności w pobliżu otwartych zbiorników wodnych i lasów oraz na terenach rolniczych i przemysłowych. Takie „naloty” są spowodowane rozwojem mikroorganizmów biologicznych, zwłaszcza fotoautotroficznych, czyli glonów oraz grzybów strzępkowych, tzw. pleśni.

Zobacz także

Schindler Polska Sp. z o.o. Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska

Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Ewą Hardek, Zastępcą Prezesa Zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. Remontów i Inwestycji.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Ewą Hardek, Zastępcą Prezesa Zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. Remontów i Inwestycji.

Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji

Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji

Veolia uruchomiła system OptiGO! – kompleksowe rozwiązanie wspierające efektywne zarządzanie energią cieplną w budynkach, które pozwala oszczędzać energię, obniżać koszty i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

Veolia uruchomiła system OptiGO! – kompleksowe rozwiązanie wspierające efektywne zarządzanie energią cieplną w budynkach, które pozwala oszczędzać energię, obniżać koszty i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

Agata Meble Organizacja w szafie przesuwnej – jakie akcesoria ułatwiają utrzymywanie porządku?

Organizacja w szafie przesuwnej – jakie akcesoria ułatwiają utrzymywanie porządku? Organizacja w szafie przesuwnej – jakie akcesoria ułatwiają utrzymywanie porządku?

Marzysz o dobrze zorganizowanej szafie przesuwnej, w której wszystko się zmieści, a każda rzecz będzie miała swoje miejsce? W spełnieniu tego marzenia Cię specjalne akcesoria. Chociaż możesz je dokupić...

Marzysz o dobrze zorganizowanej szafie przesuwnej, w której wszystko się zmieści, a każda rzecz będzie miała swoje miejsce? W spełnieniu tego marzenia Cię specjalne akcesoria. Chociaż możesz je dokupić w dowolnym czasie, to warto zaplanować organizację wnętrza już na etapie zamawiania szafy przesuwnej.

W skrajnych przypadkach zaczynają rozwijać się nawet porosty oraz rośliny wyższe. Rozwój mikroorganizmów niszczy nie tylko walory estetyczne elewacji, ale przede wszystkim ze względu na aktywność metaboliczną tych drobnoustrojów prowadzi po pewnym czasie do uszkodzeń mechanicznych, co nazywane jest biokorozją elewacji. Zatem pewność ochrony mikrobiologicznej materiałów, jakimi wykończone są elewacje budynków, powinna być jednym z ważniejszych kryteriów oceny parametrów warstw zewnętrznych systemów ociepleń ETICS [1], niegdyś w Polsce określanym również mianem „metoda lekka”, „lekka-mokra” i „BSO”. Ten rodzaj ocieplenia ścian zewnętrznych budynków jest aktualnie i od wielu lat najczęściej stosowanym sposobem ocieplania ścian budynków nowych i poddawanych termomodernizacji.

Nasuwa się jednak pytanie, czy oferowane na rynku gwarancje w zakresie ochrony mikrobiologicznej farby i tynków mają odpowiednie uzasadnienie w postaci badań naukowych? Jeśli nie, to mogą stanowić jedynie komercyjne deklaracje o relatywnie niskiej wartości inżynierskiej i praktycznej. Prawdą jest, że do tej pory brakowało odpowiednich metod badawczych, które nadawałyby się do szacowania okresu gwarancyjnego uwzględniającego zróżnicowane warunki ekspozycji. Kluczowe również jest to, aby inwestor formułował oczekiwania względem uzasadnienia oferowanych gwarancji.

Biokorozja materiałów budowlanych

Dla wyjaśnienia mechanizmu niszczenia materiałów budowlanych konieczna jest znajomość samego procesu biokorozji [2]. To złożone zjawisko, w którym materiały budowlane ulegają stopniowej degradacji, pod wpływem żywych organizmów, głównie takich jak bakterie, grzyby, glony, ale także mchy, porosty, rośliny oraz odchody ptaków [3]. Proces biokorozji materiałów budowlanych zależy od wielu wzajemnie powiązanych czynników, takich jak właściwości fizykochemiczne, w tym jakość i struktura zastosowanych materiałów, a także rodzaj organizmów powodujących korozję. Jest to związane ze strukturą i fizjologią tych organizmów, a co za tym idzie ze sposobem, w jaki oddziałują one na materiały w odpowiednich warunkach środowiskowych [4]. Biokorozja może trwać latami. To, co jest jej przyczyną, tak naprawdę nie dzieje się samoczynnie. Zazwyczaj jest to zestaw czynników korozyjnych, które oddziałują na siebie, przyspieszając proces degradacji. Zmiany klimatyczne mają coraz większy wpływ na powstawanie biokorozji. Wzrost liczby dni deszczowych i wzrost wilgotności przyspieszają erozję materiałów chroniących elewacje przed rozwojem drobnoustrojów [5]. Równie ważnym czynnikiem jest zacienienie, które opóźnia proces osuszania elewacji po deszczach. Skażenie mikrobiologiczne (glony, grzyby) pojawia się zatem w pierwszej kolejności i głównie na elewacjach o ekspozycji północnej i również północno-zachodniej [6]. Zmiana klimatu wpływa również na liczebność i różnorodność mikroorganizmów, zarodników i komórek zawieszonych w powietrzu. Wzrost stężenia zarodników przyspiesza ich osadzanie się na elewacjach i tym samym ich biokorozję. Z biegiem czasu na każdej elewacji osadza się pył, kurz i inne osady środowiskowe. Jest to zjawisko powszechne, najczęściej spowodowane nagromadzeniem pyłków roślin, kurzu komunikacyjnego, resztek roślinnych, sadzy i mikroorganizmów. Większość powłok o charakterze strukturalnym ma chropowatą strukturę, co powoduje gromadzenie się brudu w porach i łatwiejsze osadzanie się mikroorganizmów, nawet jeśli ocieplenie ściany zewnętrznej jest poprawnie wykonane. Ponadto, jeśli pojawią się błędy na etapie kształtowania struktury np. tynków cienkowarstwowych, proces biokorozji w tych obszarach zostanie przyspieszony. Dodatkowo nierówności powierzchni elewacji, zwłaszcza pofałdowania mogą prowadzić do gromadzenia się ww. substancji oraz skażenia mikrobiologicznego. Ważną przyczyną powstawania zacieków, a zatem obszarów cyklicznie zawilgacanych jest nieprawidłowy montaż parapetów, okuć elementów elewacji i innych obróbek blacharskich kanalizujących strumienie wody opadowej. Podobne efekty wywołują elementy przebijające ocieplenie punktowo tj. przewody, łączniki mocujące elementy na elewacji, bariery itp. [7]. Prowadzi to także do tworzenia się zacieków wody, zawilgocenia obszarowego, które są główną przyczyną powstawania skażenia mikrobiologicznego na elewacjach [3, 8].

Jednym ze znanych sposobów radzenia sobie z problemem nadmiernej biodeterioracji jest dodatek do farb i tynków substancji wykazujących bójcze lub hamujące działanie wobec zasiedlających elewację mikroorganizmów. Dostawcy takich substancji deklarują niejednokrotnie wysoką skuteczność tych środków, co nie zawsze sprawdza się w warunkach rzeczywistych w połączeniu z konkretnymi recepturami tynków i farb. Wiele lat temu w celu poprawy efektywności środków biocydowych opracowano także sposób zamykania tych substancji w polimerze, dzięki czemu uwalnia się ona stopniowo, co wydłuża czas jej działania. Jednak czasami taka ilość substancji może nie być wystarczająca do zwalczania drobnoustrojów. Producenci materiałów budowlanych w zakresie stosowania tego typu biocydów w swoich produktach często opierają się na badaniach producenta produktów biocydowych, co może nie być optymalnym rozwiązaniem w konkretnych produktach, których specyfika fizyko-chemiczna, przeznaczanie i funkcja jest bardzo różna.

Ujednolicona procedura oceny czasu ochrony mikrobiologicznej elewacji

Jak już wspomniano, okres gwarancji, czyli czasu ochrony mikrobiologicznej jest istotny, dlatego należy do głównych kryteriów oceny większości ofert przetargowych, dotyczących renowacji oraz ocieplenia budynków. Producenci i dostawcy systemów ociepleń udzielają gwarancji na system w przedziale od kilku nawet do 10 lat, czasem nawet dłużej. W dużej mierze okres ten zależy od określenia czasu przez zamawiającego. Warunki większości gwarancji wymagają dodatkowych działań, jak np. przeprowadzanie corocznego przeglądu stanu technicznego elewacji, okresowe czyszczenie elewacji, zabezpieczanie elewacji dodatkowym środkiem biobójczym lub przemalowanie co pewien czas [9]. Wszystkie te działania są kluczowe, aby wydłużyć okres trwałości elewacji, jednak zwykle wiążą się z dodatkowymi kosztami. Ponadto, gwarancje, pomimo wymaganych dla ich utrzymania działań powinny być oparte na właściwie dobranych badaniach, uzasadniających ich czas trwania. Dlatego na tym właśnie etapie najlepiej jest to zweryfikować i oczekiwać stosownych dowodów.

Naprzeciw tym problemom wyszedł zespół naukowców Katedry Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem Prof. dr hab. Beaty Gutarowskiej, Specjaliści, zajmujący się m.in. mikrobiologią środowiskową, mykologią, algologią oraz biodeterioracją i dezynfekcją materiałów technicznych, w tym budowlanych, opracowali ujednoliconą procedurę oceny odporności warstw wykończeniowych systemów ociepleń w czasie. Jest to innowacyjne rozwiązanie badawcze, według autorów aktualnie jedyne na rynku, które pozwala określić najbardziej prawdopodobny okres gwarancji, czyli czasu ochrony mikrobiologicznej elewacji.

Do tej pory znane metody badawcze skupiają się na porównaniu skuteczności substancji biocydowych względem siebie w świeżych farbach lub tynkach [10, 11]. Czasami niektórzy w swoich badaniach modyfikowali tę metodę, uwzględniając jeden z ważniejszych czynników wpływających na osłabienie działania biocydów, jakim jest wymywanie [2, 12]. Ciągle jednak brakowało sposobu, aby uwzględnić pozostałe czynniki, jak zanieczyszczenia gromadzone na elewacjach, działających niejednokrotnie jak pożywka dla mikroorganizmów, promieniowanie światła UV, zwiększone stężenie zarodników grzybów i komórek glonów w powietrzu a przede wszystkim czas. Te wszystkie czynniki, powodujące osłabienie substancji zabezpieczających elewacje, czyli wymywanie biocydu pod wpływem opadów deszczu, obniżanie pH tynku, światło UV, wysoka wilgotność elewacji, obecność zarodników grzybów i komórek glonów, znajdujących się w powietrzu, osiadających na ścianie oraz obecność brudu na elewacji, uwzględniła Politechnika Łódzka w opracowanej metodzie. Jest ona rozwiązaniem stanowiącym najbardziej optymalne zbliżenie do odwzorowania rzeczywistych warunków ekspozycji elewacji, a zatem odpowiedzią na problemy, które towarzyszą wielu producentom materiałów budowlanych, wykonawcom robót elewacyjnych oraz przede wszystkim użytkownikom budynków, ich zarządcom i właścicielom, dla których pewny i długi okres czystej i niezniszczonej elewacji jest bardzo ważny.

rozwoj glony elewacja

Fot. 1 Rozwój glonów na elewacji /fot: arch. aut./

Opracowana metoda polega na cyklicznym badaniu materiałów budowlanych w warunkach laboratoryjnych, gdzie 1 cykl badań oznacza 1 rok starzenia się elewacji w warunkach otoczenia. Dzięki tej metodzie można określić, jak długo fasada jest odporna na skażenia mikrobiologiczne, z dokładnością do 1 roku. Metodę opracowano z uwzględnieniem najważniejszych czynników wpływających na zasiedlanie mikroorganizmów na ścianach. Tylko w ten sposób można określić trwałość elewacji z punktu widzenia mikrobiologicznego [13].

Metoda została objęta zgłoszeniem patentowym [14]. Może ona posłużyć nie tylko do zweryfikowania okresu deklarowanej gwarancji, ale również pomoże przy zastosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia bójczego, działającego przez długi czas z oczekiwaną skutecznością. Poszerzy to wiedzę na temat różnych substancji czynnych, czasu ich działania, a także pozwoli na zastosowanie alternatywnych i jednocześnie ekologicznych rozwiązań wspomagających zabezpieczenie elewacji. Wszyscy producenci elewacji powinni przebadać swoje produkty w laboratorium Politechniki. Jest to niezależne laboratorium, dzięki czemu każdy producent może zlecić takie badania oraz oczekiwać obiektywnych wyników. A każdy właściciel budynku, zarządca, deweloper korzystający z ich produktów może domagać się informacji na jakiej podstawie gwarancja została ustalona. Pozwoli to uchronić elewacje swoich budynków przed przedwczesnym zniszczeniem, spowodowanym rozwojem mikroorganizmów, bez konieczności cyklicznego malowania, remontów itp. Można zatem cieszyć się trwałą, czystą i estetyczną elewacją przez długie lata, oczekiwaniem uzasadnienia deklaracji gwarancyjnych.

Skuteczność zabezpieczenia powłok trzeba badać

Podsumowując należy podkreślić, że aby szacować rzetelnie i odpowiedzialnie okres ochrony mikrobiologicznej ocieplonej elewacji nie wystarczy wybór właściwych substancji i sposobów zabezpieczenia powłok zewnętrznych – trzeba ich skuteczność właściwie sprawdzić, czyli zbadać. Optymalnym sposobem takiej weryfikacji jest skorzystanie z metody opracowanej przez naukowców z Politechniki Łódzkiej, która ma wszelkie podstawy, aby uznać ją za tzw. metodę oceny gwarancyjnej. Została zaprezentowana na IX Międzynarodowej Konferencji ETICS w maju 2023, która jest najważniejszą konferencją branży ociepleniowej w naszym kraju, organizowaną przez Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń (SSO). Metoda ta poza aspektami merytorycznymi, posiada wiele korzystnych cech zarówno pod kątem praktyczności jej stosowania, jak i uniwersalności wobec wielu produktów elewacyjnych. Można więc zweryfikować okres gwarancji, deklarowany przez dostawcę rozwiązań elewacyjnych za pomocą obiektywnych badań naukowych, prowadzonych w niezależnym Laboratorium Politechniki Łódzkiej.  

Literatura

  1. EAD 040083-00-0404. External thermal insulation composite systems (ETICS) with renderings. Decision (EU) 2020/1574
  2. Kata, I., et al. „Korozja biologiczna i problem degradacji środków biobójczych stosowanych w materiałach budowlanych”, Izolacje 11-12/2020
  3. Kata, I., et al. „Czynniki sprzyjające korozji mikrobiologicznej ocieplonych elewacji i sposoby jej zapobiegania”, Materiały Budowlane (2021)
  4. Horbik, D., „Biodeterioracja a trwałość elewacji obiektów budowlanych o różnym przeznaczeniu” (2013)
  5. Klimada Projekt. 2013, https://klimada.mos.gov.pl/
  6. Gaciek, P., „Skażenie mikrobiologiczne na zewnętrznych powierzchniach ocieplonych elewacji budynków”, Izolacje 9/2018
  7. Rekomendacja Techniczna ITB RT ITB-1185/2019, Bolix Complex – renowacje. System renowacji i ochrony mikrobiologicznej ścian zewnętrznych budynków, Warszawa (2019)
  8. Dybowska-Józefiak Monika, 2017, „Korozja biologiczna ścian zewnętrznych” [w:] Budownictwo zrównoważone, s. 51-59
  9. Klima Kolor Świdnica. „Gwarancje producenckie a serwis elewacji”, Portal Swidnica24.pl (2022)
  10. PN-EN 15457:2014 Farby i Lakiery – Laboratoryjna metoda badania skuteczności w powłoce środków ochrony powłok przed grzybami
  11. PN-EN 15458:2014-09 Farby i Lakiery – Laboratoryjna metoda badania skuteczności w powłoce środków ochrony powłok przed glonami
  12. Wiejak A., „Ocena skuteczności działania środków ochrony powłok elewacyjnych przed grzybami pleśniowymi i glonami”, Prace Instytutu Techniki Budowlanej 40.2 (2011)
  13. Komar M., et al. „Development of a Method for Assessing the Resistance of Building Coatings to Phoatoautotrophic Biofouling”, Applied Sciences 13.14 (2023): 8009
  14. Politechnika Łódzka, „Sposób laboratoryjny oceny czasu trwałości zabezpieczenia przeciwgrzybowego i przeciwglonowego tynków budowlanych”, Zgłoszenie patentowe P.444942 (2023)

Komentarze

Powiązane

LOPI ANUSZKIEWICZ I TRZECIŃSCY SPÓŁKA JAWNA Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl. Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

Kontrola opłat za moc bierną pojemnościową i indukcyjną teraz możliwa 24h/7 z LRMCtrl.

dr inż. Jacek Ślusarczyk Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach...

Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach poświęca się uwagę jego wielkości, kształtowi, formie czy standardowi wykończenia. Nie mniejszego znaczenia nabiera również trwałość, czyli zapewnienie bezobsługowej eksploatacji w odpowiednio długim czasie.

Anna Ruszczak news Ceny gazu nie wzrosną

Ceny gazu nie wzrosną Ceny gazu nie wzrosną

Władze PGNiG zapewniają, że cena gazu nie wzrośnie i pozostanie na poziomie z początku roku 2022.

Władze PGNiG zapewniają, że cena gazu nie wzrośnie i pozostanie na poziomie z początku roku 2022.

Redakcja Administratora Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku?

Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku? Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku?

Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie...

Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie warunków zewnętrznych. Stąd odpowiednia ochrona ich powierzchni przed wilgocią czy zmianami temperatur jest szczególnie istotna. Tylko wtedy będziemy mogli bezproblemowo użytkować balkony czy tarasy i cieszyć się ich udogodnieniami przez długie lata.

Anna Ruszczak news Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Polskie Pojemniki Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych

Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych

Polskie Pojemniki oferują rozwiązanie w każdym zakresie, dostosowane cenowo, kolorystycznie oraz parametrami do wymagań klienta.

Polskie Pojemniki oferują rozwiązanie w każdym zakresie, dostosowane cenowo, kolorystycznie oraz parametrami do wymagań klienta.

Piotr Stawicki Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków utworzono, by zebrać informację o tym, czym grzejemy nasze domy, mieszkania, lokale. Główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery, czyli niskiej emisji bowiem jest...

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków utworzono, by zebrać informację o tym, czym grzejemy nasze domy, mieszkania, lokale. Główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery, czyli niskiej emisji bowiem jest generowana z sektora komunalno-bytowego. Zebranie pełnej informacji pozwoli na identyfikację miejsc najbardziej zagrażających zdrowiu mieszkańców.

Przemysław Gogojewicz Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości

Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?

mgr inż. Maciej Rokiel Jak dobierać system ETICS do ociepleń budynków istniejących i do wtórnych ociepleń?

Jak dobierać system ETICS do ociepleń budynków istniejących i do wtórnych ociepleń? Jak dobierać system ETICS do ociepleń budynków istniejących i do wtórnych ociepleń?

System ETICS – to układ mocowanych do przegrody, współpracujących i kompatybilnych ze sobą materiałów, będących termoizolacją oraz warstwą elewacyjną, jak również materiałów i akcesoriów uzupełniających...

System ETICS – to układ mocowanych do przegrody, współpracujących i kompatybilnych ze sobą materiałów, będących termoizolacją oraz warstwą elewacyjną, jak również materiałów i akcesoriów uzupełniających (profile narożne/okapnikowe/dylatacyjne, listwa startowa itp.). Dobrze dobrany, na podstawie analizy efektywności inwestycji, daje gwarancję trwałości eksploatacyjnej.

Anna Ruszczak news Osiedle przyjazne dla planety

Osiedle przyjazne dla planety Osiedle przyjazne dla planety

Budowa to zawsze ingerencja w środowisko. Każdą inwestycję można jednak realizować w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy...

Budowa to zawsze ingerencja w środowisko. Każdą inwestycję można jednak realizować w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy w zakresie zielonych technologii?

Anna Ruszczak news Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm

Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm

Opóźnienia w rozdysponowaniu pasma docelowego dla 5G wśród polskich firm powodują, że tracą one szanse na korzyści z cyfryzacji, zostając w tyle za europejskimi konkurentami.

Opóźnienia w rozdysponowaniu pasma docelowego dla 5G wśród polskich firm powodują, że tracą one szanse na korzyści z cyfryzacji, zostając w tyle za europejskimi konkurentami.

Redakcja AiMN Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych? Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również...

Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również System Białych Certyfikatów.

Redakcja AiMN Jak łatwo naprawić dach?

Jak łatwo naprawić dach? Jak łatwo naprawić dach?

Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych...

Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych deszczy, przez opady śniegu, aż po silne wiatry. Stąd jesień, a szczególnie zima, z pewnością nie służą naszym dachom. Warto więc wiosną sprawdzić stan dachu i przystąpić do ewentualnej naprawy usterek, które nie dają o sobie znać. Zwlekanie z naprawą i bagatelizowanie drobnych mankamentów może w krótkim...

Radosław Tyślewicz, Tomasz Łukaszewski Monitoring wizyjny ery AI

Monitoring wizyjny ery AI Monitoring wizyjny ery AI

Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa. Nie ma dworca, urzędu,...

Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa. Nie ma dworca, urzędu, obiektu przemysłowego, skrzyżowania drogowego, czy bankomatu bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Nawet działkowe altany, mieszkania i wille czy łodzie w marinie objęte są już powszechnie monitoringiem. Coraz częściej w systemach monitoringu stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji...

Anna Ruszczak news Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unijny zakaz używania pieców gazowych Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?

WINDY SCHODOWE Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie

Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie

Mała winda schodowa sprawi, że odzyskasz poczucie bezpieczeństwa i znów będziesz mógł swobodnie poruszać sie po całym domu. Zanim to jednak nastąpi, wybierz krzesło schodowe, które będzie najlepiej dopasowane...

Mała winda schodowa sprawi, że odzyskasz poczucie bezpieczeństwa i znów będziesz mógł swobodnie poruszać sie po całym domu. Zanim to jednak nastąpi, wybierz krzesło schodowe, które będzie najlepiej dopasowane zarówno do Twoich potrzeb, jak i specyfiki budynku. Zobacz, czym warto się kierować przy zakupie krzesełka dla seniora, aby zyskać komfort na wiele lat.

Anna Ruszczak news CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa

CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa

Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy...

Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy programów związanych z termomodernizacją.

Anna Ruszczak news Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.

Anna Ruszczak news Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona

Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie...

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna i będzie on dostępny.

mgr inż. Maciej Rokiel Przeglądy okresowe a system ETICS

Przeglądy okresowe a system ETICS Przeglądy okresowe a system ETICS

Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.

Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.

Anna Ruszczak news Domowe sposoby na oszczędzanie energii

Domowe sposoby na oszczędzanie energii Domowe sposoby na oszczędzanie energii

Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne...

Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne zmiany w sposobie korzystania z takich sprzętów mogą przełożyć się na wysokość rachunków.

Anna Ruszczak news Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.

Anna Ruszczak news Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości?

Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości? Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości?

Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo,...

Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo, ekonomiczność a także prawidłowe wykorzystanie zainstalowanych w budynku technologii. Obowiązek przeprowadzenia okresowych przeglądów wynika ponadto wprost z art. 62 Prawa Budowlanego. Nie ulega zatem wątpliwości, że inspekcję nieruchomości należy zlecić specjaliście, który nie tylko dzięki...

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.