administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak rozliczać śmieci?

Komentarz Mariusza Łubińskiego, Prezesa Zarządu Admus

Redakcja | 2020-06-01
Dzisiejsza opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadami jest absurdalnie wysoka
fot. Pixabay

Dzisiejsza opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadami jest absurdalnie wysoka


fot. Pixabay

Sposoby rozliczania opłat za odbiór odpadów nieustannie wzbudzają kontrowersje. Działania mające na celu minimalizowania kosztów ponoszonych przez mieszkańców nie sprawdziły się, a ceny nadal rosną. Nie ma jednego idealnego dla wszystkich sposobu wyliczenia kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów, warto jednak wybrać taki, który będzie najbardziej racjonalny.

Zobacz także

ECO24 Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów

Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów

Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć...

Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zwiększa procent odzyskiwania odpadów i umożliwia redukcję gazów cieplarnianych.

GMS Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia

Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia

Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych,...

Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, po ograniczenie dostępności do pojemników dla niepożądanych osób . Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam wyjątkowe rozwiązanie - altany z zielonym dachem, które łączą w sobie nowoczesność, ekologię i wyjątkową estetykę.

„4M” Spółka Jawna Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić...

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić zróżnicowane potrzeby naszych partnerów. Trzonem naszej działalności są i zawsze były produkty marki WEBER – najlepsze jakościowo pojemniki na odpady w Europie! Dziś nasza oferta obejmuje także kontenery stalowe, pojemniki typu „dzwon” czy rozwiązania do segregacji wewnętrznej oraz zewnętrznej.

Moim zdaniem nie ma idealnego sposobu wyliczania kosztów odbioru odpadów, każdy ma swoje mankamenty i krzywdzi pewną grupę mieszkańców. Historycznie najwięcej mieliśmy doświadczenia z wyliczeniem kosztów od pojedynczej osoby zamieszkującej w danym lokalu. Na podstawie deklaracji ustalaliśmy wówczas ilość mieszkańców i wycenialiśmy usługę. Trzeba przyznać, że jako administracja nie mamy dostępu ani też możliwości weryfikowania takich oświadczeń. Zdarzało się bowiem, że w wynajmowanym mieszkaniu deklarowano jednego mieszkańca, a w istocie było to np. 4 studentów. Oczywiście w trakcie weryfikacji otrzymywaliśmy informacje, że te osoby przyjeżdżały tylko na chwilę i nie zmienia to statystycznej ilości odpadów w danym mieszkaniu.

Dzisiejsza metoda wyliczenia dla miasta Warszawy to tzw. płaska stawka niezależna od czynników takich jak: powierzchnia, ilość mieszkańców i udziałów w części wspólnej nieruchomości. Jest to kwota wyliczona precyzyjnie na 65 PLN za każde mieszkanie. W tej chwili jest ona uznawana za pozornie najlepszą. Właściciele jednak podnoszą argument, że np. starsi ludzie generują znacznie mniej śmieci niż pięcioosobowa rodzina. Jest to obecnie mimo wszystko tzw. mniejsze zło. Nie uwzględnia, jednak wielu czynników. 

Co zrobić, by nie wymieniać rur?

Każdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień, który zarósł większą część przekroju rury i rdza. Administratorzy przeprowadzają więc poważny i kosztowny remont, a mieszkańcy muszą przygotować się na hałas, nieporządek i czasowy brak wody w kranach.

 

Technologia VULCAN-IMPULS stworzona przez niemiecką firmę Christiani WasserTechnik (CWT) to wydajna, bezpieczna i w pełni ekologiczna metoda ochrony rur wodnych przed zarastaniem tzw. kamieniem kotłowym.

 

Jest to jedna z najlepszych metod uzdatniania twardej wody. Zyskujemy dzięki niej dużo więcej niż tylko czyste rury.

Choć jak wspominałem idealna metoda nie istnieje, można wyobrazić sobie oczipowanie specjalnych worków i ich każdorazowe ważenie. Choć brzmi absurdalnie, trudno odmówić takiemu rozwiązaniu zasadności i potencjalnej uczciwości. 

Warto zaznaczyć, że jeśli z jakiś powodów lokal pozostaje niezamieszkany, można składać oświadczenia niwelujące koszty odbioru i zagospodarowania odpadami. To dobre rozwiązanie dla osób wyjeżdżających na długi czas, wystawiających nieruchomość na sprzedaż i liczących się z dłuższym czasem oczekiwania na transakcję. W każdym z tych przypadków możemy zaoszczędzić kilkaset złotych na koszcie czynszu za dany lokal. 

Trzecią metodą, o której się coraz częściej mówi, jest metoda wyliczenia stawki odbioru i zagospodarowania odpadów uzależniona od ilości wody. I znów pozornie sprawiedliwe rozwiązanie opatrzone jest kilkoma wadami. Jako firma wykonujemy często analizy statystyczne naszych nieruchomości. Porównując zużycie wody w lokalach zarządzanych przez nas inwestycji, widzimy, że zdarzają się pojedyncze osoby, które potrafią w 6 miesięcy same zużyć 100 metrów sześciennych wody. Z drugiej strony widzimy np. rodziny trzyosobowe, które w tym samym okresie zużywają tylko 20 metrów sześciennych. Dodatkowo, warto się także, przyjrzeć np. czy spłuczka nie przepuszcza nam wody i w ten sposób nie tracimy nie tylko pieniędzy wynikających z opłat za liczniki wodociągowe, ale i nie przełoży się to na cenę odbioru i zagospodarowania naszych odpadów. 

Wniosek nasuwa się sam – także i ta metoda nigdy nie będzie rozwiązaniem idealnym dla wyliczenia odpowiednich stawek na rynku śmieci. 

Można by się zastanowić nad kolejną metodą wyliczenia stawek zagospodarowania odpadami w nieruchomościach, sposobem wyliczenia uzależnionym od wielkości lokalu. Dla przykładu przyjąć 3 stawki, np.:

  • najniższa dla lokali o pow. do 35 mkw.,
  • średnia dla lokali o pow. 35-75 mkw.,
  • najwyższa dla lokali o pow. powyżej 75 mkw.

Przy czym to rozwiązanie równie nie będzie idealne. Widzimy po inwestycjach, że często w 55 mkw. może mieszkać rodzina nawet 4-osobowa, a z kolei w 150 mkw. mogą mieszkać bardziej zamożni samotni mieszkańcy Warszawy.

Warto nadmienić, że obecna dzisiaj opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadami jest absurdalnie wysoka. Pamiętamy wciąż nie tak odległe czasy, kiedy firmy odbierały śmieci i wręcz płaciły wspólnotom mieszkaniowym za ich segregację. Co więcej, na własny koszt dostarczały odpowiednie pojemniki. Duża część ekologicznego procesu była w interesie podmiotów z rynku śmieciowego. W przetargach brało udział znacznie więcej mniejszych graczy, dużo bardziej skłonnych do elastyczności i wyjścia naprzeciw klientowi.

Dowodem na absurdalność dzisiejszej ceny może być zestawienie, jakie opracowaliśmy za ostatnie 16 lat w kontekście cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów. W 2004 i 2005 roku średnio jeden lokal mieszkalny w zarządzanych przez nas wspólnotach płacił za śmieci 4 PLN miesięcznie. Z kolei w 2007 roku w Warszawie mieszkańcy płacili za tę samą usługę już kwotę 6 PLN za mieszkanie. Nie więcej niż 7 lat temu, czyli w 2013/2014 roku – było to 13 PLN od lokalu za miesiąc. W 2015 roku odnotowaliśmy kwotę 16 PLN, a w 2017 roku kwota za odbiór i zagospodarowanie odpadów wynosiła 17 PLN miesięcznie.

Oczywiście powyższe wartości stanowią średnią w skali roku, ale dają doskonały obraz dzisiejszej dysproporcji. Jak wynika z naszej analizy, wprowadzenie ustawy śmieciowej w 2013 roku miało zahamować lawinowy wzrost opłat za śmieci w całej Polsce. Rządzący chcieli usystematyzować, uregulować i sprofesjonalizować polski rynek zarządzania odpadami. Dla mieszkańców miało to oznaczać nieznaczne podwyżki, ale za to przymus segregacji. Tak się nie stało i obecnie mamy do czynienia z wręcz lawinowym wzrostem cen za śmieci, kompletnie nieadekwatnym do zarobków Polaków.

To wręcz skandaliczna sytuacja, kiedy Polacy płacą ponad 20% więcej niż Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów średnio rodzina płaci za odbiór i zagospodarowanie segregowanych odpadów 55 PLN. U Czechów ta kwota jest jeszcze niższa. Powinniśmy się więc przyjrzeć, jakie są podstawy do ustalenia cen śmieci. Dla przykładu czy miasta powinny wymagać od podmiotów startujących w przetargach tylu zautomatyzowanych elementów, jak sortownie, wielkie urządzenia wspomagające pracę ludzi, instalacje ekologiczne czy też elementy taboru kolejowego? Dzisiaj udział w konkursach ofert na odbiór i zagospodarowanie odpadów obwarowane jest takimi obostrzeniami, że biorą w nich udział tylko najwięksi. W rezultacie stawki są coraz wyższe, a rynek został praktycznie zmonopolizowany. 

Źródło: Admus

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja NIK alarmuje, że Polska nie radzi sobie z gospodarką odpadami

NIK alarmuje, że Polska nie radzi sobie z gospodarką odpadami NIK alarmuje, że Polska nie radzi sobie z gospodarką odpadami

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrole w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Wnioski z kontroli nie napawają optymizmem: nie radzimy sobie z recyklingiem i gospodarką w obiegu zamkniętym.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrole w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. Wnioski z kontroli nie napawają optymizmem: nie radzimy sobie z recyklingiem i gospodarką w obiegu zamkniętym.

Redakcja UE odchodzi od modelu „kup, zużyj i wyrzuć” na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

UE odchodzi od modelu „kup, zużyj i wyrzuć” na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym UE odchodzi od modelu „kup, zużyj i wyrzuć” na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Trwający kryzys uwydatnił wady i ograniczenia łańcuchów dostaw, zasobów i wartości, ucierpiały małe i średnie przedsiębiorstwa oraz całe gałęzie przemysłu. Teraz na znaczeniu zyskuje model tzw. gospodarki...

Trwający kryzys uwydatnił wady i ograniczenia łańcuchów dostaw, zasobów i wartości, ucierpiały małe i średnie przedsiębiorstwa oraz całe gałęzie przemysłu. Teraz na znaczeniu zyskuje model tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym, którego wprowadzenie pozwoli na redukcję emisji CO2, a także na dalszy rozwój gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy.

Redakcja Jaką wiatę śmietnikową wybrać na osiedle?

Jaką wiatę śmietnikową wybrać na osiedle? Jaką wiatę śmietnikową wybrać na osiedle?

Miejsce składowania odpadów na osiedlu uchodzi za jedno z najbardziej problematycznych. Nic dziwnego, w wielu przypadkach miejsca te są nieuporządkowane, brudne, śmierdzące. Ponadto są dostępne dla osób...

Miejsce składowania odpadów na osiedlu uchodzi za jedno z najbardziej problematycznych. Nic dziwnego, w wielu przypadkach miejsca te są nieuporządkowane, brudne, śmierdzące. Ponadto są dostępne dla osób niepowołanych. Do zarządcy spływają skargi niezadowolonych mieszkańców (słusznie zresztą) – że komuś to przeszkadza, że ktoś reaguje, że żąda zapanowania i uporządkowania miejsca składowania odpadów. Jak to zrobić?

Redakcja Kolejne zmiany w ustawie śmieciowej

Kolejne zmiany w ustawie śmieciowej Kolejne zmiany w ustawie śmieciowej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Głównym celem prac jest obniżenie kosztów gospodarki odpadami. Jak ministerstwo chce...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Głównym celem prac jest obniżenie kosztów gospodarki odpadami. Jak ministerstwo chce ten cel osiągnąć? Wprowadzając do ustawy m.in. zapis umożliwiający gminom dopłacanie do gospodarki odpadami.

Redakcja Apel Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Apel Ministerstwa Klimatu i Środowiska Apel Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Widzisz wysypisko śmieci w pobliskim lesie? A może zauważyłeś nagły wzrost ilości transportów ciężarowych, jakie zaczęły przyjeżdżać na teren nieruchomości położonych z dala od gęstej zabudowy mieszkalnej,...

Widzisz wysypisko śmieci w pobliskim lesie? A może zauważyłeś nagły wzrost ilości transportów ciężarowych, jakie zaczęły przyjeżdżać na teren nieruchomości położonych z dala od gęstej zabudowy mieszkalnej, w okolicy lasów lub nieużytkowanych terenów przemysłowych Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba apeluje o zgłaszanie tego typu faktów do Inspekcji Ochrony Środowiska.

Redakcja news Nieruchomości niezamieszkałe objęte komunalnym systemem odbioru odpadów

Nieruchomości niezamieszkałe objęte komunalnym systemem odbioru odpadów Nieruchomości niezamieszkałe objęte komunalnym systemem odbioru odpadów

Sejm przeprowadził kolejne prace nowelizacyjne w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od teraz nieruchomości niezamieszkałe zostaną objęte komunalnym systemem odbioru odpadów. Zmiany te...

Sejm przeprowadził kolejne prace nowelizacyjne w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Od teraz nieruchomości niezamieszkałe zostaną objęte komunalnym systemem odbioru odpadów. Zmiany te mogą wywołać monopol.

mgr Jarosław Kowszuk Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi Opłata za gospodarowanie  odpadami komunalnymi

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma charakter daniny publicznej nakładanej w drodze ustawy.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma charakter daniny publicznej nakładanej w drodze ustawy.

Redakcja Odpady na osiedlu – to nie musi być problem

Odpady na osiedlu – to nie musi być problem Odpady na osiedlu  – to nie musi być problem

Segregowanie odpadów przez mieszkańców osiedli stanowi niemały problem. Podwyżki opłat za wywóz odpadów nieustannie budzą kontrowersje, wprowadzane nowe rozwiązania czy zasady gospodarowania odpadami nie...

Segregowanie odpadów przez mieszkańców osiedli stanowi niemały problem. Podwyżki opłat za wywóz odpadów nieustannie budzą kontrowersje, wprowadzane nowe rozwiązania czy zasady gospodarowania odpadami nie przynoszą oczekiwanych skutków. Dochodzi do tego kwestia składowania odpadów na terenie osiedla tak, aby nie był to „cuchnący” i nieestetyczny problem.

Polskie Pojemniki Polskie Pojemniki nad fiordami

Polskie Pojemniki nad fiordami Polskie Pojemniki nad fiordami

Skandynawia od wielu lat przoduje w dziedzinie ekologii i segregacji odpadów. Każdy mieszkaniec Norwegii dzieli swoje śmieci na cztery frakcje. Wymusza to konieczność posiadania trzech pojemników 240ltr,...

Skandynawia od wielu lat przoduje w dziedzinie ekologii i segregacji odpadów. Każdy mieszkaniec Norwegii dzieli swoje śmieci na cztery frakcje. Wymusza to konieczność posiadania trzech pojemników 240ltr, z czego jeden jest dzielony na pół. Każda rodzina musi posiadać swój zestaw kubłów, do których musi zapewnić dostęp, zwłaszcza w zimie. Pojemniki wolnostojące wymagają zimą odśnieżania wokół oraz do trasy, którą porusza się śmieciarka. Nowoczesne rozwiązania w zakresie sortowania i składowania odpadów...

Redakcja news Prezydent podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Prezydent podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Prezydent podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Dnia 23 sierpnia br. Prezydent podpisał nowelizację tzw. ustawy śmieciowej. Nowela częściowo wejdzie w życie po 1. dniu i po 14. dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a także od 1 stycznia przyszłego...

Dnia 23 sierpnia br. Prezydent podpisał nowelizację tzw. ustawy śmieciowej. Nowela częściowo wejdzie w życie po 1. dniu i po 14. dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a także od 1 stycznia przyszłego roku.

Eugenia Śleszyńska Śmieci z działek rekreacyjno-letniskowych po zmianie ustawy

Śmieci z działek rekreacyjno-letniskowych po zmianie ustawy Śmieci z działek rekreacyjno-letniskowych po zmianie ustawy

Czy działki rekreacyjno-letniskowe są objęte gminnym systemem gospodarki odpadami? Czy właściciel może wyrzucać śmieci pod lasem, czy też ma sobie organizować ich wywóz na własną rękę, w dowolny sposób?...

Czy działki rekreacyjno-letniskowe są objęte gminnym systemem gospodarki odpadami? Czy właściciel może wyrzucać śmieci pod lasem, czy też ma sobie organizować ich wywóz na własną rękę, w dowolny sposób? Czy właściciele takich działek muszą płacić na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? – pyta Czytelnik.

Redakcja news Czy to koniec ze zbiorową odpowiedzialnością za złą segregację odpadów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych?

Czy to koniec ze zbiorową odpowiedzialnością za złą segregację odpadów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych? Czy to koniec ze zbiorową odpowiedzialnością za złą segregację odpadów we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach już za chwilę będzie możliwe uzgodnienie indywidualizacji rozliczeń za śmieci. Osoby nieprzestrzegające segregacji przestają więc...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach już za chwilę będzie możliwe uzgodnienie indywidualizacji rozliczeń za śmieci. Osoby nieprzestrzegające segregacji przestają więc być bezkarne. Okazuje się jednak, że zmiany niezupełnie oznaczają koniec zbiorowej odpowiedzialności za złą segregację odpadów. Przepisy nie dają bowiem odpowiedzi, co w przypadku, gdy nie uda ustalić się winnego złej segregacji.

Redakcja news Wyrok NSA w sprawie odpadów

Wyrok NSA w sprawie odpadów Wyrok NSA w sprawie odpadów

Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił wyrok ws. III FSK 4141/21, III FSK 4248/21 i III FSK 4249/21, w którym oddalił skargę kasacyjną m. st. Warszawy i Związku Miast Polskich od wyroków Wojewódzkiego Sądu...

Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił wyrok ws. III FSK 4141/21, III FSK 4248/21 i III FSK 4249/21, w którym oddalił skargę kasacyjną m. st. Warszawy i Związku Miast Polskich od wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27.01.2021 r. w sprawie o sygn. III SA/Wa 868/20, III SA/Wa 866/20 i III SA/Wa 865/20, stwierdzających nieważność uchwał Rady m.st. Warszawy z dnia 12 grudnia 2019 r. ustalających nowe zasady i stawki opłat z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Polskie Pojemniki Jak schować odpady? Estetycznie, bezpiecznie, schludnie…

Jak schować odpady? Estetycznie, bezpiecznie, schludnie… Jak schować odpady? Estetycznie, bezpiecznie, schludnie…

Obecne możliwości rynku pozwalają na dobór odpowiednich rozwiązań do sortowania, składowania i separowania miejsc, w których gromadzimy odpady, zarówno własne przydomowe, komunalne oraz te z zabudowań...

Obecne możliwości rynku pozwalają na dobór odpowiednich rozwiązań do sortowania, składowania i separowania miejsc, w których gromadzimy odpady, zarówno własne przydomowe, komunalne oraz te z zabudowań wielorodzinnych. Najpopularniejszym sposobem jest podstawienie czterokołowych kubłów 1100L lub mniejszych, dwukołowych o pojemności 120L, bądź 240L. Ze względów estetycznych, higienicznych oraz łatwości dostępu dzikich zwierząt, coraz rzadziej widuje się, by pojemniki były wolnostojące.

Redakcja news Będzie limit na odpady przywożone do punktów zbiórek?

Będzie limit na odpady przywożone do punktów zbiórek? Będzie limit na odpady przywożone do punktów zbiórek?

Podrzucanie śmieci do nie swoich śmietników ma miejsce na dużych osiedlach, ale, jak się okazuje, również i w punktach zbiórek odpadów. Wykorzystując fakt, że punkty selektywnej zbiórki odpadów praktycznie...

Podrzucanie śmieci do nie swoich śmietników ma miejsce na dużych osiedlach, ale, jak się okazuje, również i w punktach zbiórek odpadów. Wykorzystując fakt, że punkty selektywnej zbiórki odpadów praktycznie nie mają możliwości ustalenia właściciela przywożonych odpadów, firmy podrzucają im gruz, opony, a nawet stare meble. Problemem zainteresowali się samorządowcy.

Redakcja news System kaucyjny – sposób na wyższy odzysk opakowań z tworzyw sztucznych

System kaucyjny – sposób na wyższy odzysk opakowań z tworzyw sztucznych System kaucyjny – sposób na wyższy odzysk opakowań z tworzyw sztucznych

Zgodnie z wytycznymi UE do 2025 r. powinniśmy poddawać recyklingowi 50 proc., a do 2030 r. 55 proc. opakowań z tworzyw sztucznych. Przedstawiciele branży przetwórstwa tworzyw sztucznych uważają, że jest...

Zgodnie z wytycznymi UE do 2025 r. powinniśmy poddawać recyklingowi 50 proc., a do 2030 r. 55 proc. opakowań z tworzyw sztucznych. Przedstawiciele branży przetwórstwa tworzyw sztucznych uważają, że jest to możliwe do osiągnięcia, jednak warunkiem jest wprowadzenie skutecznego systemu depozytowego (kaucyjnego), również na opakowania jednorazowe.

Redakcja news Kolejne zmiany w przepisach dotyczących śmieci

Kolejne zmiany w przepisach dotyczących śmieci Kolejne zmiany w przepisach dotyczących śmieci

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach. Nowela m.in. na nowo definiuje pojęcie bioodpadów i dodaje nowe pojęcia dotyczące na przykład odpadów innych niż niebezpieczne czy budowlanych. Prace nad...

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odpadach. Nowela m.in. na nowo definiuje pojęcie bioodpadów i dodaje nowe pojęcia dotyczące na przykład odpadów innych niż niebezpieczne czy budowlanych. Prace nad nowelizacją zakończyły się 17 listopada br.

Redakcja news Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem

Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem

Wiedeń po raz kolejny odniósł sukces w akcji bonów naprawczych. Na ten cel miasto przeznaczyło 570000 euro, środki te przeznaczono na zachęcenie mieszkańców do naprawiania zepsutych przedmiotów, zamiast...

Wiedeń po raz kolejny odniósł sukces w akcji bonów naprawczych. Na ten cel miasto przeznaczyło 570000 euro, środki te przeznaczono na zachęcenie mieszkańców do naprawiania zepsutych przedmiotów, zamiast automatycznego wyrzucania ich na śmietnik. Inicjatywa, która w kolejnych odsłonach będzie realizowana do 2023 roku, przynosi korzyści całej gospodarce i pomaga środowisku.

Polskie Pojemniki Obudowy śmietników - jak zabudować pojemniki na odpady?

Obudowy śmietników - jak zabudować pojemniki na odpady? Obudowy śmietników - jak zabudować pojemniki na odpady?

Stojące przy domach lub na osiedlach kubły na śmieci to widok, do którego można się przyzwyczaić. Dwukołowe bądź czterokołowe, mijamy je codziennie i nie zastanawiamy się, czy tak na pewno musi być. Zastajemy...

Stojące przy domach lub na osiedlach kubły na śmieci to widok, do którego można się przyzwyczaić. Dwukołowe bądź czterokołowe, mijamy je codziennie i nie zastanawiamy się, czy tak na pewno musi być. Zastajemy taką rzeczywistość i godzimy się na nią, bo jakie mamy wyjście? Otóż mamy! Są to obudowy śmietników. Kilka możliwości przedstawiamy poniżej.

Przemysław Gogojewicz Odpowiedzialność za śmieci na terenie posesji

Odpowiedzialność za śmieci na terenie posesji Odpowiedzialność za śmieci na terenie posesji

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2019 r. poz. 2010 ze zm.) nie przewiduje zbierania i gromadzenia odpadów w sposób inny niż selektywny. Stanowi o tym art. 5 ust....

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2019 r. poz. 2010 ze zm.) nie przewiduje zbierania i gromadzenia odpadów w sposób inny niż selektywny. Stanowi o tym art. 5 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy, zgodnie z którym właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku, poprzez zbieranie w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych, w myśl wymagań regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. W art. 6k ust. 3...

Redakcja news Zalety altan śmietnikowych

Zalety altan śmietnikowych Zalety altan śmietnikowych

Estetyka i dopasowanie do otoczenia, trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, funkcjonalność i wielkość dopasowana do konkretnej przestrzeni, autonomiczna kontrola dostępu – to tylko niektóre z...

Estetyka i dopasowanie do otoczenia, trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, funkcjonalność i wielkość dopasowana do konkretnej przestrzeni, autonomiczna kontrola dostępu – to tylko niektóre z zalet nowoczesnych altan śmietnikowych.

Polskie Pojemniki Półpodziemne pojemniki na odpady - ile to kosztuje i jak wygląda montaż (film)

Półpodziemne pojemniki na odpady - ile to kosztuje i jak wygląda montaż (film) Półpodziemne pojemniki na odpady - ile to kosztuje i jak wygląda montaż (film)

Jednym z najważniejszych kryteriów przy decyzji inwestycyjnej jest kryterium ceny. Przy pojemnikach półpodziemnych nie jest inaczej. Mimo niezaprzeczalnej innowacyjności systemu podziemnego oraz wszelkich...

Jednym z najważniejszych kryteriów przy decyzji inwestycyjnej jest kryterium ceny. Przy pojemnikach półpodziemnych nie jest inaczej. Mimo niezaprzeczalnej innowacyjności systemu podziemnego oraz wszelkich pozytywów z niego płynących, jego zastosowanie rozbija się często o możliwości finansowe. Aby opisać zagadnienie, postanowiliśmy przybliżyć ceny rynkowe, wchodzące w skład procesu powstawania gniazda do składowania odpadów. Proszę pamiętać, że są to kwoty uśrednione z II kwartału 2024 r. i mogą...

Redakcja news Sposoby naliczania opłat za śmieci z mankamentami

Sposoby naliczania opłat za śmieci z mankamentami Sposoby naliczania opłat za śmieci z mankamentami

Polskie prawo przewiduje trzy sposoby naliczania opłat za śmieci: od powierzchni użytkowej, od wody oraz od liczby osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym. Eksperci twierdzą, że żaden nie jest bez...

Polskie prawo przewiduje trzy sposoby naliczania opłat za śmieci: od powierzchni użytkowej, od wody oraz od liczby osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym. Eksperci twierdzą, że żaden nie jest bez wad.

Anna Ruszczak news Przywóz i tranzyt odpadów przez Polskę obowiązkowo w systemie SENT

Przywóz i tranzyt odpadów przez Polskę obowiązkowo w systemie SENT Przywóz i tranzyt odpadów przez Polskę obowiązkowo w systemie SENT

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że od 22 lutego br. przywóz do Polski oraz tranzyt przez teren Polski wszystkich rodzajów odpadów, będzie podlegać rejestracji w systemie SENT. Przewozy...

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że od 22 lutego br. przywóz do Polski oraz tranzyt przez teren Polski wszystkich rodzajów odpadów, będzie podlegać rejestracji w systemie SENT. Przewozy muszą być zgłaszane i aktualizowane. Rząd chce w ten sposób walczyć z nielegalnym importem odpadów i lepiej monitorować ich transport.

Wybrane dla Ciebie

Jak osuszyć budynek po zalaniu?

Jak osuszyć budynek po zalaniu? Jak osuszyć budynek po zalaniu?

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości »

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości » Dedykowana platforma dla  zarządców nieruchomości »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.