administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?
E. Łuczak

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?


E. Łuczak

Miejsca nieestetyczne, z których nie możemy zrezygnować, bo są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu osiedli mieszkaniowych – tak jak np. kontenery na śmieci – warto ukryć lub je „zneutralizować”, aby nie szpeciły.

Do tego celu wykorzystywane są różnego typu konstrukcje i altany śmietnikowe, ale nie tylko. Śmietnik można także schować wykorzystując do tego celu rozmaite gatunki i odmiany roślin.

Zobacz także

ECO24 Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów

Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów Top 10 eleganckich stacji do segregacji odpadów

Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć...

Selektywna zbiórka śmieci w przestrzeni publicznej i wewnątrz budynków to nie chwilowy trend. Zgodnie z obowiązującym prawem stanowi jeden z podstawowych obowiązków każdego z nas. Pozwala bowiem ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zwiększa procent odzyskiwania odpadów i umożliwia redukcję gazów cieplarnianych.

L’Avenir Du Monde sp. z o.o. System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje...

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje także wsparcie merytoryczne. Jak usługa Ecosorting wpływa na życie mieszkańca danej nieruchomości? Odpowiadamy na najczęstsze pytania lokatorów.

GMS Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia

Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia Zielone dachy na stalowych altanach - elegancja, funkcjonalność i ekologia

Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych,...

Stalowe altany śmietnikowe od dawna stanowią nieodzowny element naszego otoczenia miejskiego. Pełnią wiele funkcji, od przechowywania śmieci i ochronę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, po ograniczenie dostępności do pojemników dla niepożądanych osób . Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam wyjątkowe rozwiązanie - altany z zielonym dachem, które łączą w sobie nowoczesność, ekologię i wyjątkową estetykę.

Śmietnik jest nieodzownym elementem w przestrzeni osiedlowej. Nie da się uniknąć wznoszenia takiej budowli, bo przecież gdzieś trzeba składować odpady, produkowane przez kilkadziesiąt czy kilkaset osób – lokatorów budynków mieszkalnych.

Przy tym trzeba je usytuować tak, by dostęp do nich był łatwy (także dla osób niepełnosprawnych), nie mogą się też znaleźć poza granicą terenów osiedlowych – zatem zazwyczaj lokalizowane są blisko okien mieszkańców.

Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi1.

W przypadku przebudowy istniejącej zabudowy, wyżej przytoczone odległości mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego2. Jednak chyba nikt z nas nie chciałby mieszkać tak blisko śmietnika.

Śmietnik w sąsiedztwie

W nowych osiedlach altany śmietnikowe są starannie zaprojektowane, w starszych – budowane były zgodnie z projektami typowymi i w całej Polsce wyglądają podobnie.

Bywa też, że mniejsze wspólnoty ograniczają się do ustawiania pojemników, więc miejsce gromadzenia śmieci już z daleka rzuca się w oczy i wywołuje negatywne emocje.

Administracje podejmują próby „cywilizowania” miejsc składowania odpadów – odpowiednio do własnych potrzeb (ilości lokatorów) zadaszają dawne półotwarte „altanki”, powiększają je, wyznaczają miejsce na tzw. „gabaryty” czyli odpady o dużych rozmiarach.

Od lipca br. w wielu miastach mieszkańcy są wzywani do segregowania odpadów zatem w śmietnikach stoją odpowiednie pojemniki, natomiast administracja może wezwać firmę, z którą ma podpisaną umowę, do zabrania np. niespodziewanie dużej ilości wyrzuconych rzeczy, jednak mimo wszystko trudno nazwać te miejsca przyjaznymi. We wnętrzach osiedlowych takie budowle zawsze zakłócają harmonię przestrzeni i warto szukać sposobu ich „zneutralizowania”.

Co zatem zrobić, by sąsiedztwo śmietnika było mniej uciążliwe? Jak zasłonić pomieszczenie, z którego na co dzień wydobywają się nieprzyjemne zapachy (w bardziej schludnych miejscach zapach ten wymieszany jest z wonią chloru)?

To pytania ważne, zwłaszcza w obliczy przepisów tzw. ustawy śmieciowej, która zakłada odbieranie odpadów dwa razy w miesiącu. Wizja piętrzących się w śmietniku i wokół niego stert, coraz bardziej cuchnących pod koniec tego dwutygodniowego okresu, jest doprawdy przerażająca.

Jak ukryć śmietnik?

Osiedlowe kontenery na śmieci mogą być rozmieszczone na co najmniej 2 sposoby: przez ustawienie ich w obrębie zabudowanej altany śmietnikowej lub w postaci niewielkiego budynku usytuowanego na uboczu osiedla ogrodzonego lub odgrodzonego przez odpowiednie kształtowanie zieleni.

Często spotykanym rozwiązaniem na terenie starszych osiedli, poddawanych modernizacji, jest wykorzystanie istniejącego już zaplecza do zorganizowania miejsca do segregacji odpadów.

A zatem dostosowuje się istniejącą wiatę lub altanę, wyposażając plac zaplecza gospodarczego towarzyszący śmietnikowi o brakujące pojemniki do recyklingu.

Takie rozwiązanie z punktu widzenia starszych osiedli jest najbardziej optymalne, wymaga ono niekiedy jedynie powiększenia obszaru nawierzchni otaczającej śmietnik w celu ustawienia pojemników na odpowiednim podłożu.

Inną możliwością ukrycia śmietnika jest wykorzystanie występujących na terenie osiedla spiętrzeń gruntu lub wałów (izolujących np. od ruchu drogowego). Śmietnik można ukryć także w uskoku terenu, tak aby był np. wtopiony w skarpę, o ile istnieją ku temu warunki.

Ciekawe przestrzennie rozwiązanie stanowią gabiony – kosze z drutu wypełnione materiałem kamiennym. W ofercie wielu firm występują wąskie elementy, z których można zarówno kształtować ogrodzenia jak i murki stanowiące wydzielenie przestrzeni.

Teren gospodarczy ze śmietnikiem można oddzielić także od reprezentacyjnej części osiedla poprzez zwarte grupy nasadzeń krzewów lub żywopłoty.

Obecnie jest to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań. Przy małej ilości przestrzeni na terenie osiedla można zastosować trejaże obsadzone pnączami, jako element maskujący śmietnik.

Najlepsze do obsadzania tego typu konstrukcji z pewnością będą pnącza takie jak: bluszcz pospolity, winobluszcz, milin czy tak bardzo zróżnicowane powojniki, charakteryzujące się długim okresem ulistnienia oraz stosunkowo dużymi przyrostami rocznymi.

Śmietniki warto otaczać roślinami nie tylko dlatego, że zieleń zawsze poprawia wygląd architektury, z którą sąsiaduje. Także z powodu jej korzystnego oddziaływania na mikroklimat i tworzenia bariery zatrzymującej kurz i zapach.

Istotny przy tym jest odpowiedni dobór roślin – szczególnie ważne jest tu uwzględnienie roślin odpornych na zanieczyszczenia oraz szybko rosnących. W kompozycji tworzymy zwarte grupy, złożone z kilku pasm nasadzeń, szczególnie od strony okien budynków.

I tak np. rośliny posadzone od strony południowej w upalne dni obniżą temperaturę wewnątrz śmietnika i powstrzymają nieco tempo rozkładu odpadków organicznych (zmniejszy się więc wydzielany odór).

Jak komponować nasadzenia?

Najlepiej zdecydować się na takie gatunki i odmiany, które szybko się rozrastają, więc utworzą znaczną masę zieleni i tym samym skuteczną zasłonę. Pamiętajmy, że stanie się tak, gdy dobierzemy rośliny do stanowiska jakim dysponujemy.

Nie łudźmy się, że wystarczy posadzić cokolwiek (bo akurat te sadzonki są tanie, bo spodobały się osobie zarządzającej) – w nieodpowiednich warunkach rośliny nie urosną w tempie na jakie liczymy, zakwitną słabo albo wcale, a przy tym będą podatne na choroby i ataki szkodników.

Czyli nie będą wyglądały atrakcyjnie, wręcz mogą nawet szpecić, co tylko pogłębi zły odbiór tego miejsca. Zanim więc kupimy i posadzimy rośliny, przeanalizujmy sytuację.

Po pierwsze – istotne jest nasłonecznienie. To najważniejsze, bo mamy na nie znikomy wpływ. Jeśli śmietnik znajduje się pod starymi rozłożystymi drzewami, w cieniu budynku lub przy elewacji północnej czy północno-wschodniej wybierajmy rośliny, które dobrze znoszą brak światła.

W takich miejscach doskonale sprawdzi się większość gatunków i odmian cisów, choiny, grab pospolity lub laurowiśnia wschodnia. Jeżeli śmietnik jest nasłoneczniony od południa i południowego zachodu posadźmy rośliny potrzebujące wiele światła i ciepła, a tolerujące brak wody, np. barwne odmiany pęcherznicy kalinolistnej czy tawułę van Houtte’a.

Taka osłona jest bardzo istotna, bo sprawi, że gromadzone odpadki będą się słabiej nagrzewały, a więc także wolniej rozkładały i wydzielały mniej intensywny zapach.

Rośliny pachnące

 

Intensywny, ale przyjemny zapach kwitnących roślin, takich jak lipy, oliwniki, jaśminowce, porzeczka żółta) przytłumi lekką, a nieuniknioną woń gromadzonych odpadów i może sprawić, że sąsiedztwo śmietnika nie będzie uciążliwe.

 

Gorzej, jeśli niemiły zapach jest intensywny (np. jeśli śmieci nie są odbierane przez kilka dni) – wtedy połączone zapachy mogą stać się bardzo trudne do zniesienia.

 

Wielu osobom przeszkadza zapach kwiatów jarzębu pospolitego czy berberysów, ale na szczęście okres kwitnienia tych roślin nie jest zbyt długi, a piękne, długo utrzymujące się na pędach owoce zrekompensują chwilowy dyskomfort.

Po drugie sprawdźmy, jakie jest podłoże wokół śmietnika. Jeśli jest kwaśne, warto je zwapnować, bo niewiele gatunków takie toleruje, jeśli zasadowe – należy dodać kwaśnego torfu. Zawsze warto zadbać o żyzność podłoża – najlepiej dodać do niego kompostu albo zasilić nawozami wieloskładnikowymi (i kontynuować to w kolejnych sezonach).

Po trzecie – ważna jest też wilgotność podłoża. Albo musimy zapewnić podlewanie, albo wybrać rośliny tolerujące suszę, np. karaganę syberyjską lub różę pomarszczoną. Rozważmy też, jak dużą przestrzenią dysponujemy i dobierajmy rośliny odpowiednich rozmiarów.

Niezastąpione pnącza

Jeżeli dysponujemy ograniczoną ilością miejsca wokół śmietnika – a tak przecież jest zazwyczaj – posadźmy pnącza. To najdoskonalsze, uniwersalne rozwiązanie.

Jeżeli na stanowisko nasłonecznione lub półcieniste wybierzemy winorośl japońską, winobluszcz pięciolistkowy czy zaroślowy, które wspinają się przy pomocy wąsów lub owijają pędami, lub winobluszcz pięciolistkowy odmianę murową, wyposażoną w wąsy z przylgami, w ciągu kilku lat (jeśli im na to pozwolimy) zakryją całą „altanę śmietnikową” (fot. 1.). Jesienią będą się pięknie przebarwiać na purpurowo (fot. 2.).

Na rynku dostępne są też odmiany o atrakcyjnych, pstrych liściach, np. winobluszcz STAR SHOWERS ‘Monham’ (fot. 6.). Równie skuteczną osłoną będzie rdestówka Auberta – pnącze niezwykle wytrzymałe na niekorzystne warunki uprawy, bujnie się rozrastające, a przy tym długo kwitnące.

Co warto posadzić przy śmietniku?

Choć tego nie widzimy, rośliny wydzielają substancje zwane fitoncydami. Wiele z nich ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Są to:

  • Bez czarny Sambucus nigra zapachem liści i kwiatów odstrasza muchy,

  • Lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia wydziela aromatyczne związki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, neutralizujące też niemiłe wonie,

  • Brzozy: brodawkowata, użyteczna wydzielają fitoncydy hamujące rozwój bakterii i chorób grzybowych,

  • Sosny: pospolita, czarna, kosodrzewina wydzielają fitoncydy hamujące aktywność bakterii i wirusów.

Na stanowiskach słonecznych i półcienistych sprawdzi się też winnik tojadowy (fot. 7.) o efektownie powcinanych liściach, przebarwiających się jesienią na żółto. W półcieniu i cieniu można posadzić kokornak wielkolistny, o efektownych liściach osiągających do 30 cm średnicy, ale należy mu zapewnić bardzo solidne podpory, które nawet po deszczu będą w stanie utrzymać ciężkie pędy (zdarza się, że roślina łamie zbyt delikatne kratki).

Od strony zacienionej znakomicie spełni się bluszcz pospolity (fot. 8.), który okryje śmietnik ciemnozielonymi, sztywnymi liśćmi, utrzymującymi się na pędach także zimą oraz hortensję pnącą, która zakwita w czerwcu białymi kwiatami zebranymi w płaskie baldachy.

Jeżeli chcemy stworzyć na tle ścian śmietnika bardziej efektowną kompozycję, posadźmy róże pnące w sąsiedztwie powojników botanicznych (bardzo wytrzymałe i tolerancyjne) czy wielkokwiatowych (zachwycające w okresie kwitnienia). Trzeba jednak pamiętać, że te gatunki najlepiej rosną w słońcu, ewentualnie w półcieniu, a wymagają żyznego podłoża.

Dodatkowym w przestrzeni osiedlowej, bardzo ważnym atutem pnączy jest to, że wystarcza im niewielki fragment terenu, a wytwarzają długie pędy i masę liści zbliżoną do tej, jaką produkują drzewa średniej wielkości.

Krzewy jako zasłona

W tej grupie roślin jest wiele gatunków mało wymagających a efektownych i szybko rosnących (do 2– 3 m).

W dobrze nasłonecznionym lub półcienistym miejscu możemy posadzić odmiany derenia białego np. ‘Siberian Pearl’s’ o czerwonych pędach i drobnych, białych owocach (fot. 9.), ‘Sibirica Variegata’ o szarozielonych białoobrzeżonych liściach, czy ‘Spaethii‘ o liściach żółto-zielonych (fot.  10.) oraz odmiany wspomnianej już wcześniej pęcherznicy kalinolistnej: złocistożółtych ‘Dart’s Gold’ i ‘Nugget’, ciemnopurpurowych ‘Diabolo’, ‘Red Baron’ i SUMMER WINE ‘Seward’.

Bardzo ozdobną (całoroczną) barierę stworzymy z ognika szkarłatnego. Nie tylko dlatego, że ma liście zimozielone i tworzy w maju kwiatostany drobnych białych kwiatów, ale ze względu na intensywnie wybarwione owoce, pozostające na pędach nawet podczas lekkich mrozów. Nadadzą się tu odmiany osiągające powyżej 2 m wysokości, jak ‘Kasan’, ‘Red Column’, ‘Golden Charmer’, ‘Orange Glow’ (fot.  11.).

Warto też zwrócić uwagę na efektowne odmiany kaliny koralowej – ‘Park Harvest’ (fot. 12.) o złocistożółtych liściach i ‘Compactum’ rodzącej obficie czerwone owoce.

Jeżeli podłoże jest wilgotne lub możemy zapewnić systematyczne podlewanie, posadźmy którąś z pięknie kwitnących odmian krzewuszki cudownej, np. ‘Follis Purpureis’, ‘Pink Princess’, czy FRENCH LACE ‘Brigela’ (fot. 13.).

Zielone ściany żywopłotów

Wszystkie wymienione wyżej krzewy dobrze znoszą cięcie, jeśli zatem okaże się, że rozrastają się zbyt silnie na boki, można przeprowadzić korektę i utrzymywać je w określonym pokroju, czyli stworzyć z nich żywopłoty formowane lub półformowane.

Można też oczywiście wykorzystać te gatunki i odmiany, a także niezawodny ligustr pospolity lub grab pospolity, do uformowania „żywych ścian” wokół śmietnika. Można otoczyć nimi budynek altany śmietnikowej, ale też – tam gdzie ustawia się jedynie pojemniki na utwardzonej płycie – stworzyć zielone parawany z wąskich żywopłotów lub nisze na pojemniki w żywopłocie szerokim.

Uzupełnienie kompozycji

Jeżeli chcemy, by śmietnik stracił swój typowy wygląd i przestał rzucać się w oczy, możemy spowodować, by stał się częścią większej kompozycji roślinnej. W tym celu oprócz pnączy i wysokich krzewów warto w jego sąsiedztwie posadzić też niewielkie drzewa, które zwiążą kompozycję i jako pojedynczy wyrazisty element skupią na sobie uwagę, a przy tym rzucą nieco cienia na dach śmietnika.

Można wybierać spośród gatunków i odmian takich jak klon zwyczajny ‘Globosum’, brzoza brodawkowata ‘Youngii’ czy surmia bignoniowa ‘Nana’. Wiosną przepięknie zaprezentują się pokryte kwiatami ozdobne jabłonie zwane rajskimi: ‘Dolgo’, ‘Golden Hornet’, wiśnia piłkowana ‘Amanogawa’, ‘Fugenzo’, ‘Kanzan’, czy śliwa wiśniowa ‘Nigra’.

Możemy też wykorzystać pojedyncze efektowne krzewy, jak tamaryszki: francuski i drobnokwiatowy, odmiany lilaka pospolitego, porzeczkę krwistą, odmiany perukowca podolskiego GOLDEN SPIRIT ‘Ancot’, Purpureus’, ‘Royal Purple’, forsycje i róże: parkowe, wielkokwiatowe i wielokwiatowe oraz duże kępy lawendy wąskolistnej.

1 zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (rozdz. 4, ust. 1. par. 23)

2 Ibidem., rozdz. 4, ust. 2, par. 23

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Frank Frank, 30.03.2023r., 18:11:56 Według mnie najprostszym sposobem na ukrycie śmietnika jest jego zabudowanie.
  • Kamil Kamil, 19.04.2023r., 11:13:08 Odpowiednia zabudowa śmietnika to najprostsza i najlepsza opcja. Ponadto można dopasować osłonę do otaczających go budynków.

Powiązane

Anna Ruszczak news Kiedy można wyciąć drzewo pod blokiem?

Kiedy można wyciąć drzewo pod blokiem? Kiedy można wyciąć drzewo pod blokiem?

Ustawa o ochronie przyrody nie pozwala na samowolną wycinkę drzew pod blokiem. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.

Ustawa o ochronie przyrody nie pozwala na samowolną wycinkę drzew pod blokiem. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.

Helena Śpiewak Polscy liderzy smogu!

Polscy liderzy smogu! Polscy liderzy smogu!

Doskonałą, a jednocześnie bardzo dramatyczną ilustracją „Skazanych na smog”, o których pisałam w listopadowym numerze „Administratora” [1], jest najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości...

Doskonałą, a jednocześnie bardzo dramatyczną ilustracją „Skazanych na smog”, o których pisałam w listopadowym numerze „Administratora” [1], jest najnowszy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce.

Anna Ruszczak news Obowiązek segregacji odpadów budowlanych przesunięty o dwa lata

Obowiązek segregacji odpadów budowlanych przesunięty o dwa lata Obowiązek segregacji odpadów budowlanych przesunięty o dwa lata

Znowelizowano przepisy ustawy o odpadach budowlanych i rozbiórkowych, na mocy której obowiązek segregacji odpadów budowlanych został przesunięty na 1 stycznia 2025 r.

Znowelizowano przepisy ustawy o odpadach budowlanych i rozbiórkowych, na mocy której obowiązek segregacji odpadów budowlanych został przesunięty na 1 stycznia 2025 r.

Anna Ruszczak news Własne miejsce postojowe – co warto wiedzieć?

Własne miejsce postojowe – co warto wiedzieć? Własne miejsce postojowe – co warto wiedzieć?

Kupując miejsce postojowe w garażu podziemnym lub miejsce do parkowania na zewnątrz budynku, należy pamiętać o kwestiach prawnych i podatku od nieruchomości. Z kolei sprzedać miejsce postojowe można tylko...

Kupując miejsce postojowe w garażu podziemnym lub miejsce do parkowania na zewnątrz budynku, należy pamiętać o kwestiach prawnych i podatku od nieruchomości. Z kolei sprzedać miejsce postojowe można tylko razem z lokalem lub gdy będzie ono traktowane jak osobna nieruchomość. Co jeszcze warto wiedzieć?

Anna Ruszczak news Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa

Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa Polska nie zdążyła z reformą odpadów opakowaniowych – wyższe koszty dla społeczeństwa

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów to nowe unijne zasady organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Polska miała czas na jego wprowadzenie 5 stycznia 2023 roku. Niedotrzymanie terminu...

System rozszerzonej odpowiedzialności producentów to nowe unijne zasady organizacji gospodarki odpadami opakowaniowymi. Polska miała czas na jego wprowadzenie 5 stycznia 2023 roku. Niedotrzymanie terminu oznacza nie tylko groźbę kar ze strony Komisji Europejskiej, ale także wymierne straty społeczne i środowiskowe.

Anna Ruszczak news Nie będzie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych

Nie będzie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych Nie będzie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych

Ministerstwo cyfryzacji nie przewiduje wprowadzenia przepisów odległościowych, ograniczających budowę masztów przekaźnikowych w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej.

Ministerstwo cyfryzacji nie przewiduje wprowadzenia przepisów odległościowych, ograniczających budowę masztów przekaźnikowych w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej.

Anna Ruszczak news Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową

Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową

Coraz więcej kar za palenie w piecach odpadami - sądy orzekają do 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie.

Coraz więcej kar za palenie w piecach odpadami - sądy orzekają do 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie.

Redakcja news Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Grzyby mogą usuwać toksyny z wód Grzyby mogą usuwać toksyny z wód

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Toksyny z leków przeciwnowotworowych obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

Anna Ruszczak news Meble solarne podbijają polskie miasta

Meble solarne podbijają polskie miasta Meble solarne podbijają polskie miasta

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji...

Ławki, wiaty przystankowe lub kioski informacyjne wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiają naładowanie telefonu, dostęp do hot spota czy sprawdzenie informacji o bieżących rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.

Anna Ruszczak news Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom

Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom Zima to więcej szkód zgłaszanych ubezpieczycielom

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.

Helena Śpiewak Domy coraz bardziej eko

Domy coraz bardziej eko Domy coraz bardziej eko

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Czy możemy jeszcze uratować klimat? Tak. Ale to coraz trudniejsze, a czasu mamy coraz mniej.

Anna Ruszczak news Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom

Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom Zarządzanie zamkniętymi parkingami łatwiejsze dzięki aplikacjom

Rynek automatycznych systemów parkingowych do końca dekady ma ponad trzykrotnie zwiększyć swoje przychody. Automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich umożliwi lepsze wykorzystanie...

Rynek automatycznych systemów parkingowych do końca dekady ma ponad trzykrotnie zwiększyć swoje przychody. Automatyzacja obsługi miejsc postojowych i płatności za korzystanie z nich umożliwi lepsze wykorzystanie przestrzeni parkingowej, a użytkownikowi pozwoli zaplanować dalszy ciąg podróży już na etapie wyjazdu z przydomowego garażu.

dr Kazimierz Dudziński Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Najtańsza energia to energia zaoszczędzona Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze...

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, w którym jest ogromny potencjał oszczędności energii w postaci ciepła na ogrzewanie.

Paweł Puch Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często...

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często nawet nie poprzedzone uchwałą właścicieli lokali. Jak zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien podchodzić do rozwiązywania takich problemów?

Redakcja Śmieci na osiedlu? To nie problem

Śmieci na osiedlu? To nie problem Śmieci na osiedlu? To nie problem

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce...

Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?

Anna Ruszczak news Pojazdy elektryczne – ochrona przed pożarem

Pojazdy elektryczne – ochrona przed pożarem Pojazdy elektryczne – ochrona przed pożarem

W styczniu w Polsce było zarejestrowanych ponad 67 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta. Jak szacuje PSPA w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy poziom...

W styczniu w Polsce było zarejestrowanych ponad 67 tys. pojazdów z napędem elektrycznym, ale ich liczba szybko wzrasta. Jak szacuje PSPA w 2025 roku sprzedaż samochodów zeroemisyjnych przekroczy poziom 100 tys. sztuk rocznie. Kwestia gaszenia pożarów elektryków wymaga odpowiednich wytycznych.

Anna Ruszczak news Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.

Redakcja news Biogaz z odpadów

Biogaz z odpadów Biogaz z odpadów

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie budowy instalacji wykorzystujących biogaz z odpadów komunalnych i osadów ściekowych do wytwarzania energii. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wsparcie budowy instalacji wykorzystujących biogaz z odpadów komunalnych i osadów ściekowych do wytwarzania energii. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł.

Anna Ruszczak Inwestycje w retencję wodną

Inwestycje w retencję wodną Inwestycje w retencję wodną

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych...

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych rozwiązań wspierających realizację planu reagowania na niedobór wody (PPNW). PPNW zakłada podwojenie zasobów wodnych kraju do 2030 roku.

Anna Ruszczak news Strategiczne mapy hałasu miast

Strategiczne mapy hałasu miast Strategiczne mapy hałasu miast

Negatywne skutki hałasu mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Do rozwiązania tego problemu sporządza się opracowanie, zwane strategiczną mapą hałasu. Co ma na celu takie działanie?

Negatywne skutki hałasu mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Do rozwiązania tego problemu sporządza się opracowanie, zwane strategiczną mapą hałasu. Co ma na celu takie działanie?

Anna Ruszczak news Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Anna Ruszczak news Duża szara strefa w branży odpadowej – potrzebne zdecydowane działania

Duża szara strefa w branży odpadowej – potrzebne zdecydowane działania Duża szara strefa w branży odpadowej – potrzebne zdecydowane działania

Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ szacuje, że szara strefa może stanowić między 30 a 40 proc. wartości całej gospodarki odpadami i być warta nawet 6 mld zł rocznie. Nie tylko zaburza...

Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ szacuje, że szara strefa może stanowić między 30 a 40 proc. wartości całej gospodarki odpadami i być warta nawet 6 mld zł rocznie. Nie tylko zaburza konkurencję, ale ma też negatywne konsekwencje środowiskowe i finansowe. Może się przyczynić do niewypełnienia przez Polskę unijnych wymogów dotyczących poziomów recyklingu odpadów.

Anna Ruszczak news Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci?

Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci? Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci?

Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede...

Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede wszystkim różnorodne odpady np. zużyty olej. Czy jest na to przestrzeń w Polsce?

Anna Ruszczak news Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków?

Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków? Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków?

Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia...

Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia do domu zwraca uwagę na jego klasę energetyczną.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.