O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.
O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.
Już wcześniej przedstawiałem ten problem z prośbą o artykuł, który pomógłby naszemu społeczeństwu zrozumieć problem parkowania samochodów pod oknami sąsiadów czy też nawet swoimi. To nagminne zachowanie, obawa przed kradzieżą samochodu (najlepiej, jakby było można wprowadzić go do domu), także jakaś nieuzasadniona wygoda, a przy tym brak świadomości, że truje się siebie i sąsiadów.
Szczególnie widzi się ten problem w starym budownictwie, w którym można dojechać pod sam mur budynku, a tym samym pod swoje (albo i nie swoje) okna. Problem w tym, że nikt nie wie, że tak nie wolno robić, a często w imię dobrosąsiedzkich stosunków nie zwraca się uwagi sąsiadowi. Miasto i władze mają to w „głębokim poważaniu” i zaraz pada pytanie: A gdzie mamy parkować? (tereny są, tylko trzeba trochę grosza na utwardzenie podłoża, a z tym właśnie jest problem). Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam, z poważaniem – Bolesław B.
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.
Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw...
Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, oferując korzystne rozwiązanie w postaci Kredytu na OZE (Odnawialne Źródła Energii).
Parkowanie przed budynkami wspólnot mieszkaniowych to problem, który już wielokrotnie poruszany był na łamach „Administratora”. Sam jestem autorem dwóch artykułów na ten temat oraz omówienia wyjaśniających go kilku orzeczeń sądowych. Nie zadał Pan konkretnego pytania, zatem postaram się ustosunkować po prostu do problemu parkingu przed budynkiem oraz sposobu uregulowania przez wspólnotę dzikiego parkowania.
Odczyt wskazań uzyskujemy dzięki zapisowi zużycia mediów ze wszystkich urządzeń, bez obecności lokatora w mieszkaniu. Zastosowanie systemu daje możliwość oszczędności przy...
Zasady umiejscowienia miejsc parkingowych
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zagospodarowując działkę budowlaną, należy przygotować – stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy – miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
Odległość wydzielonych miejsc postojowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym nie może być mniejsza niż: 7 m – w przypadku do czterech stanowisk włącznie; 10 m – w przypadku od pięciu do 60 stanowisk włącznie; 20 m – w przypadku większej liczby stanowisk.
Miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 5 m od okien mieszkalnego budynku wielorodzinnego. Miejsca te wymagają odpowiedniego oznakowania.
Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m. Dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość stanowiska powinna wynosić co najmniej 3,6 m, a długość – 5 m, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni – długość co najmniej 6 m, a szerokość co najmniej 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego.
Stanowiska postojowe i dojazdy manewrowe dla samochodów osobowych powinny mieć nawierzchnię utwardzoną lub co najmniej gruntową stabilizowaną, ze spadkiem zapewniającym spływ wody.
Uregulowanie zasad korzystania z parkingu
W związku ze zbyt małą ilością miejsc parkingowych w stosunku do liczby samochodów mieszkańców, wspólnoty mieszkaniowe podejmują uchwały w tym zakresie, próbując zapanować nad chaosem, który panuje pod blokiem. Niestety, większość z tych uchwał nie jest możliwa do wyegzekwowania, gdyż – jak wynika z orzecznictwa sądów – wspólnota mieszkaniowa nie może stosować sankcji.
Potwierdził to także Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 27.05.2009 roku sygn. akt VI ACa 1124/08, który zapadł właśnie na tle takiego chaosu parkingowego panującego we wspólnocie mieszkaniowej. W celu jego opanowania wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę ustalającą regulamin parkowania pojazdów.
W celu zdyscyplinowania mieszkańców wspólnota ustaliła w niej opłatę karną, a w celu jej wyegzekwowania upoważniła zarząd do zakładania blokad na koła. Blokady te w imieniu wspólnoty miała zakładać wynajęta firma ochroniarska.
Jednak sąd apelacyjny uznał, jak powiedziano, że wspólnota mieszkaniowa nie ma prawa stosować sankcji. Według sądu nie znajduje to poparcia ani w ustawie o własności lokali, ani w kodeksie drogowym, który do zakładania blokad uprawnia tylko policję i straż miejską.
Od 4.09.2010 roku obowiązuje nowelizacja Ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która umożliwia egzekwowanie przepisów na drogach nie tylko publicznych, lecz także wewnętrznych. Zgodnie z tymi regulacjami możliwe jest karanie kierowców w strefach ruchu na drogach wewnętrznych.
Decyzja o ustanowieniu strefy ruchu należy do wspólnoty mieszkaniowej, która także odpowiada za dostosowanie oznakowania dróg wewnętrznych do wymagań wynikających z obowiązujących przepisów i pokrywa koszty zakupu tablic.
Zatem jeżeli wspólnota mieszkaniowa chce, aby każde parkowanie poza miejscem do tego przeznaczonym spotkało się z mandatem, wystarczy, że ustanowi na drogach wewnętrznych wspólnoty strefę ruchu i umieści odpowiednie znaki. Każdy przypadek parkowania na miejscach do tego niewyznaczonych należy zgłaszać policji lub straży miejskiej, co dla osób łamiących przepisy skutkować będzie mandatem.
Wspólnota mieszkaniowa w celu uregulowania zasad parkowania na swoim terenie może pójść jeszcze dalej: podjąć uchwałę o przypisaniu konkretnych miejsc parkingowych do poszczególnych lokali i zamontować zamykane na klucz blokady parkingowe, bez których zdjęcia nie będzie możliwe zaparkowanie na danym miejscu parkingowym.
Ceny tych blokad zaczynają się już od 200 zł, więc taka inwestycja nie powinna stanowić żadnego problemu. Bez zastosowania blokad parkingowych sprawa nie zostanie rozwiązana, bo samochodu, który ktoś zaparkuje nie na swoim miejscu, nikt nie usunie. Zaparkowanie na czyimś miejscu nie jest bowiem naruszeniem zasad ruchu drogowego.
Często zdarza się, że wspólnoty mieszkaniowe specjalnie nie podejmują prób uregulowania zasad korzystania z parkingu przed budynkiem, bo ze względu na zbyt małą działkę spowodowałoby to tylko pogorszenie panującej na nim sytuacji (zmniejszenie ilości miejsc parkingowych). Wówczas właścicielom lokali, którzy nie mają wyrozumiałości dla problemów sąsiadów z parkowaniem, pozostaje wniesienie sprawy do sądu.
wojciech szymanek
wojciech szymanek, 24.08.2014r., 08:54:41
Witam, w naszej spółdzielnia mieszkaniowej powstał samorząd mieszkańców którego celem jest pomoc mieszkańcom w uświadomieniu ich praw itp. Zorganizowalismy kilka spotkań wydajemy wewnętrzna gazetkę informując mieszkańców co mogą co powinni robić itp. Na jednym z naszych zebrań przewodnicząca rady nadzorczej nagrywała bez zgody zebranych około 50 osób nasze spotkanie wypowiedzi ludzi itp. Gdy to zobaczyłem zapytalem czy ma zezwolenie bo to jest nielegalne nic nie odpowiedziała i wyszła, później na spotkaniu w radzie nadzorczej w pełnym składzie plus zaproszeni goście prezes, gł. Ksiegowa cytowala wypowiedzi niektórych osób.to jest przestępstwo takich rzeczy nie upublicznia się. Czy jest to legalne?.
W tej samem spółdzielni utworzylismy samorząd mieszkańców ta sama przewodnicząca rady na spotkaniach tłumaczy ze my jako samorząd winnismy być zarejestrowani w KRS mieć swoj numer oraz w Urzędzie Miasta wwydziale obywatelskim mieć zgodę na prowadzenie czegoś takiego.
Na organizowanie zebrań winnismy mieć zgodę rady nadzorczej. Przecież to jakiś absurd.
Proszę o odpowiedz na te pytania.
Z poważaniem
wojciech szymanek
wojciech szymanek, 24.08.2014r., 08:54:44
Witam, w naszej spółdzielnia mieszkaniowej powstał samorząd mieszkańców którego celem jest pomoc mieszkańcom w uświadomieniu ich praw itp. Zorganizowalismy kilka spotkań wydajemy wewnętrzna gazetkę informując mieszkańców co mogą co powinni robić itp. Na jednym z naszych zebrań przewodnicząca rady nadzorczej nagrywała bez zgody zebranych około 50 osób nasze spotkanie wypowiedzi ludzi itp. Gdy to zobaczyłem zapytalem czy ma zezwolenie bo to jest nielegalne nic nie odpowiedziała i wyszła, później na spotkaniu w radzie nadzorczej w pełnym składzie plus zaproszeni goście prezes, gł. Ksiegowa cytowala wypowiedzi niektórych osób.to jest przestępstwo takich rzeczy nie upublicznia się. Czy jest to legalne?.
W tej samem spółdzielni utworzylismy samorząd mieszkańców ta sama przewodnicząca rady na spotkaniach tłumaczy ze my jako samorząd winnismy być zarejestrowani w KRS mieć swoj numer oraz w Urzędzie Miasta wwydziale obywatelskim mieć zgodę na prowadzenie czegoś takiego.
Na organizowanie zebrań winnismy mieć zgodę rady nadzorczej. Przecież to jakiś absurd.
Proszę o odpowiedz na te pytania.
Z poważaniem
dcfefevr
dcfefevr, 31.07.2015r., 17:50:01
nic nie wiem
wojciech
wojciech, 23.05.2018r., 10:07:18
NIEKTÓRZY SĄSIEDZI UZURPÓJĄ SOBIE PRAWO DO KORZYSTANIA Z PARKOWANIA NA PODWÓRKU ,GDY ODJEŻDŻAJĄ ZASTAWIAJĄ TE NIBY SWOJE MIEJSCA ROWERAMI WORKAMI Z CEGŁAMI CZY TO JEST ZGODNE Z PRAWEM. DODAM ŻE NIKT NIE UZGADNIAŁ ZE SA MIEJSCA PARKINGOWE NA PODWÓRKU DOPISANE DLA KONKRETNYCH MIESZKAŃCÓW .PROSZĘ O ODPOWIEDŹ ,
Ela
Ela, 28.04.2020r., 13:15:22
Wszystko ladnie brzmi, tylko jak w takim razie wyegzekwowac zakaz parkowania pod oknami, jezeli jest to prywatny teren/grunt wspolnoty, a na dodatek nie oznakowany strefami?
W zespole budynków wielorodzinnych, objętych jednym pozwoleniem na budowę, należy stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne także dla osób niepełnosprawnych.
W zespole budynków wielorodzinnych, objętych jednym pozwoleniem na budowę, należy stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne także dla osób niepełnosprawnych.
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym...
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym rozliczania kosztów ciepła.
W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.
W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.
W dniu 27.10.2022 r. Sejm RP uchwalił ustawę „o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku” [1]. Zarządcy nieruchomości...
W dniu 27.10.2022 r. Sejm RP uchwalił ustawę „o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku” [1]. Zarządcy nieruchomości muszą rozpatrywać postanowienia tej ustawy łącznie z przepisami ustawy z dnia 07.10.2022 r. „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”.
Zarząd jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Gliwicach zwrócił się z prośbą o pomoc w związku z niedopełnieniem – w opinii tegoż zarządu – przez Gminę Gliwice obowiązków służbowych, w tym zaniechanie oraz...
Zarząd jednej ze wspólnot mieszkaniowych w Gliwicach zwrócił się z prośbą o pomoc w związku z niedopełnieniem – w opinii tegoż zarządu – przez Gminę Gliwice obowiązków służbowych, w tym zaniechanie oraz opieszałość, wynikających z art. 91a Prawa budowlanego w związku z art. 61 tejże ustawy, mogących doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Ponadto Gmina odmówiła zapłaty kwoty w wysokości 5 900,00 zł brutto za wykonanie przez wspólnotę określonych prac budowlanych w imieniu i na rzecz tejże Gminy w...
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.
Czy do odsprzedaży mediów dla właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej, wykorzystywanych na cele mieszkaniowe, ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, lub inaczej czy faktury za media wystawiane...
Czy do odsprzedaży mediów dla właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej, wykorzystywanych na cele mieszkaniowe, ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe, lub inaczej czy faktury za media wystawiane dla lokali mieszkalnych są zwolnione z VAT? Czy do przekroczenia limitu kwoty 200 tys. zł, wolnej od podatku VAT z odsprzedaży mediów, liczymy przychody z lokali mieszkalnych wykorzystywanych na cele mieszkaniowe? Czy wspólnota, w której skład wchodzą wyłącznie lokale niemieszkalne (zapisy z ksiąg...
Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często...
Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często nawet nie poprzedzone uchwałą właścicieli lokali. Jak zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien podchodzić do rozwiązywania takich problemów?
Wspólnoty mieszkaniowe – obojętnie czy małe czy duże – zgodnie z art. 40 Prawa pocztowego mają obowiązek umieszczenia skrzynki pocztowej, choć ten obowiązek inaczej wygląda w obu typach tych wspólnot.
Wspólnoty mieszkaniowe – obojętnie czy małe czy duże – zgodnie z art. 40 Prawa pocztowego mają obowiązek umieszczenia skrzynki pocztowej, choć ten obowiązek inaczej wygląda w obu typach tych wspólnot.
Zdarza się, że wspólnota mieszkaniowa dysponuje zbędną częścią nieruchomości wspólnej, którą może sprzedać, a środki w ten sposób uzyskane przeznaczyć na przykład na remont dachu, elewacji lub inne konieczne...
Zdarza się, że wspólnota mieszkaniowa dysponuje zbędną częścią nieruchomości wspólnej, którą może sprzedać, a środki w ten sposób uzyskane przeznaczyć na przykład na remont dachu, elewacji lub inne konieczne remonty.
Każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej, oprócz kosztów związanych z utrzymaniem własnego lokalu, jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z zarządem nieruchomością wspólną.
Każdy właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej, oprócz kosztów związanych z utrzymaniem własnego lokalu, jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z zarządem nieruchomością wspólną.
Przyłączanie nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami to temat ważny ale mało znany. Dotyczy wspólnot mieszkaniowych, wydzielanych po obrysie budynku, prawdopodobnie głównie...
Przyłączanie nieruchomości w trybie art. 209a ustawy o gospodarce nieruchomościami to temat ważny ale mało znany. Dotyczy wspólnot mieszkaniowych, wydzielanych po obrysie budynku, prawdopodobnie głównie w Warszawie.
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i...
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i dłużnik mogą wystąpić na drogę sądową. Kodeks postępowania cywilnego reguluje kwestie postępowania z nierzetelnym dłużnikiem czynszowym.
Jednym z głównych kryteriów przy wyborze miejsca do zamieszkania jest bezpieczeństwo na osiedlu. Chodzi o coś więcej, niż zabezpieczenie własnego mieszkania. Przysłowiową twierdzą staje się całe osiedle....
Jednym z głównych kryteriów przy wyborze miejsca do zamieszkania jest bezpieczeństwo na osiedlu. Chodzi o coś więcej, niż zabezpieczenie własnego mieszkania. Przysłowiową twierdzą staje się całe osiedle. Bezpieczeństwo wspólnoty mieszkaniowej jest jednym z priorytetów zarządcy nieruchomości.
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
Z planu budowy wynika, że deweloper postawi sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, który przesłoni stojący naprzeciwko budynek trzykondygnacyjny i przekreśli tym samym plany wspólnoty na instalację...
Z planu budowy wynika, że deweloper postawi sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny, który przesłoni stojący naprzeciwko budynek trzykondygnacyjny i przekreśli tym samym plany wspólnoty na instalację fotowoltaiki. Co można zrobić, by spróbować zmienić tę decyzję?
Głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej nie jest proste. Decyzje mogą być podejmowane przez wiele miesięcy, bo prawo nie wskazuje, jak długo można zbierać głosy.
Głosowanie nad uchwałą wspólnoty mieszkaniowej nie jest proste. Decyzje mogą być podejmowane przez wiele miesięcy, bo prawo nie wskazuje, jak długo można zbierać głosy.
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać...
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co...
Przepisy Unii Europejskiej dążą do uzależnienia obowiązku przeprowadzania regularnych kontroli systemów ogrzewania lub klimatyzacji od dokonania zmian, mających wpływ na ich efektywność energetyczną, co wynika z art. 14 oraz art. 15 dyrektywy 2010/31/UE.
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego...
Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych. Obowiązek instalowania tego typu elementów wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wyposażenie dachu w takie elementy to także kwestia bezpieczeństwa, jak się okazuje dość kosztowna, z czego nie zdajemy sobie...
Jeżeli wniosek o pozwolenie na budowę dotyczy nieruchomości stanowiącej wspólnotę mieszkaniową lub taka nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania budynku, to jako stronę postępowania należy przede...
Jeżeli wniosek o pozwolenie na budowę dotyczy nieruchomości stanowiącej wspólnotę mieszkaniową lub taka nieruchomość znajduje się w obszarze oddziaływania budynku, to jako stronę postępowania należy przede wszystkim dopuścić wspólnotę mieszkaniową, a na indywidualny wniosek, właścicieli poszczególnych lokali.
Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów...
Kontynuując przedstawiony w poprzednim wydaniu miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” temat rozliczania mediów w nieruchomościach, w niniejszym artykule przedstawiam metodę rozliczenia kosztów zakupu ciepła i dostawy wody dla budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.