administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozliczanie kosztów ciepła we wspólnocie mieszkaniowej

Rozliczanie kosztów ciepła we wspólnocie mieszkaniowej

Rozliczanie kosztów ciepła we wspólnocie mieszkaniowej

Problematyka rozliczania kosztów ciepła dostarczonego do budynku wielolokalowego pomiędzy indywidualnych właścicieli wyodrębnionych lokali od początku budziła i – pomimo wielości publikacji oraz orzeczeń na ten temat – nadal budzi wiele wątpliwości i rozbieżnych interpretacji regulacji obowiązujących w tym zakresie.

Zobacz także

ING Bank Śląski Czym powinna kierować się wspólnota mieszkaniowa przy wyborze konta bankowego?

Czym powinna kierować się wspólnota mieszkaniowa przy wyborze konta bankowego?

Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt....

Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta i jakie kryteria są ważne?

Portal PRO Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości Aplikacja PortalPRO – rozwiązanie biznesowe dla zarządcy nieruchomości

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

Codzienne wyzwania zarządcy nieruchomości wymagają profesjonalnego wsparcia. Bezpłatna aplikacja PortalPRO optymalizuje pracę, pozwala oszczędzać czas, pieniądze i środowisko.

nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną? Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Za budzącą szczególnie wiele kontrowersji uznać należy kwestię dopuszczalnych zapisów regulaminu rozliczeń, do wprowadzenia którego zobowiązany jest właściciel lub zarządca budynku, w którym wyodrębniono własność lokali.

Poniższe rozważania mają na celu przybliżenie zagadnienia rozliczania kosztów ciepła dostarczonego do budynku pomiędzy poszczególnych właścicieli, z którym muszą się zmierzyć podmioty zarządzające nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych.

Jak prowadzić ewidencję poboru ciepła za pomocą podzielników kosztów ogrzewania

System odczytu i ewidencji poboru ciepła z grzejników za pomocą podzielników kosztów ogrzewania HYDROCLIMA-RFM. Pozwala na odczyt urządzeń...

 

Koszty za dostarczone ciepło

Punktem wyjścia dla omawianego zagadnienia jest niewątpliwie sposób kształtowania się kosztów za dostarczone do budynku ciepło, które należne są przedsiębiorstwu energetycznemu.

Stosownie do treści art. 45a ust. 1 Prawa energetycznego1 przedsiębiorstwo energetyczne na podstawie cen i stawek opłat zawartych w taryfie lub cen i stawek opłat ustalanych na rynku konkurencyjnym, wylicza opłaty za dostarczane do odbiorcy paliwa gazowe, energię elektryczną lub ciepło.

Odbiorcą jest zaś – jak wprost wynika z regulacji art. 3 pkt 13 Prawa energetycznego – podmiot, który otrzymuje lub pobiera paliwa lub energię na podstawie umowy z przedsiębiorstwem energetycznym. Od odbiorcy, o którym mowa w cytowanym przepisie, należy więc odróżnić podmioty korzystające z dostarczonego do budynku ciepła, a nie będące stroną umowy z przedsiębiorstwem energetycznym.

W tym miejscu należy przytoczyć pogląd sformułowany przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 maja 2004 roku, wydanym w sprawie o sygn. akt III SK 37/04, iż właściciel lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku wielorodzinnym nie może żądać zobowiązania przedsiębiorstwa energetyki cieplnej do zawarcia umowy o dostarczanie ciepła wyłącznie do jego lokalu.

Pogląd ten jest o tyle istotny, iż przesądza o tym, że indywidualny właściciel lokalu położonego w budynku wielolokalowym zawsze będzie rozliczany za zużyte przez niego ciepło przez właściciela lub zarządcę budynku, a nigdy bezpośrednio przez przedsiębiorstwo energetyczne, które jest wytwórcą energii cieplnej.

To z kolei sprawia, iż kwestia właściwego uregulowania wspomnianych rozliczeń we wspólnocie mieszkaniowej i zrozumienie zasad, według których ma ono nastąpić, staje się szczególnie istotna albowiem wewnętrzne rozliczanie ciepła pomiędzy właścicielami poszczególnych lokali, które wchodzą w skład budynku, następuje tylko w zakresie działania wspólnoty mieszkaniowej bez udziału przedsiębiorstwa energetycznego.

Uzasadniając przytoczoną tezę, Sąd Najwyższy odwołał się do brzmienia art. 7 ust.  1 Prawa energetycznego, który stanowi, iż przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii jest obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o to przyłączenie, na zasadzie równoprawnego traktowania, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania tych paliw lub energii, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru.

Indywidualny właściciel wyodrębnionego lokalu mieszkalnego nie jest zaś uprawnionym odbiorcą, bo taki lokal mieszkalny nie stanowi w pełni samodzielnej struktury, która mogłaby funkcjonować niezależnie od urządzeń wspólnych.

W szczególności odpowiednie urządzenie pomiarowe (takie jak ciepłomierz w węźle cieplnym), które stanowi techniczną podstawę umownych rozliczeń z przedsiębiorstwem energetycznym, znajduje się poza wyodrębnionym lokalem i nie jest przystosowane do pomiaru ciepła dostarczanego wyłącznie do tego lokalu.

W myśl zaś art. 45a ust. 6 Prawa energetycznego, w przypadku gdy wyłącznym odbiorcą ciepła dostarczanego do budynku jest właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, jest on odpowiedzialny za rozliczanie na poszczególne lokale całkowitych kosztów zakupu ciepła.

Co istotne, z brzmienia art.  45a ust. 4 Prawa energetycznego wynika, iż wysokość opłat na pokrycie wspomnianych kosztów powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu ciepła.

Metody rozliczania kosztów zakupu ciepła

Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego musi dokonać wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Wprowadzenie wybranej metody rozliczeń następuje w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, podanego do wiadomości zainteresowanych użytkowników lokali w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania. Nie powinno przy tym budzić wątpliwości, iż rzeczony regulamin powinien być zgodny z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

Z punktu widzenia użytkowników indywidualnych lokali szczególnie istotne znaczenie ma treść art. 45a ust. 8 Prawa energetycznego, zgodnie z którą koszty zakupu ciepła rozlicza się w części dotyczącej ogrzewania, stosując metody wykorzystujące dla lokali mieszkalnych i użytkowych:

wskazania ciepłomierzy, wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonym w przepisach o systemie oceny zgodności albo powierzchnię lub kubaturę tych lokali, natomiast dla wspólnych części budynku wielolokalowego: powierzchnię lub kubaturę tych części odpowiednio w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali.

Oznacza to, że ustawodawca ograniczył właścicielowi lub zarządcy budynku wielolokalowego katalog metod, jakie może on zastosować w celu rozliczenia ciepła dostarczonego do budynku na indywidualnych użytkowników lokali.

Podkreślić jednak należy, iż dokonując wykładni tekstu prawnego należy uwzględnić również dyrektywy wykładni celowościowej i systemowej, zgodnie z którymi ustalając treść normy prawnej należy mieć na względzie – poza jej literalnym brzmieniem – również cel, jaki towarzyszył jej wprowadzeniu do systemu prawnego oraz jej umiejscowienie zarówno w całym systemie prawnym, jak i samym tekście aktu normatywnego.

Dostępne metody rozliczenia kosztów ciepła dostarczonego do lokalu należy więc stosować zgodnie z zaleceniami ustawodawcy opisanymi powyżej – a zawartymi w treści art. 45a ust. 9 Prawa energetycznego – które wyraźnie wskazują na osiągnięcie celu w postaci stymulowania zachowań energooszczędnych przy uwzględnieniu takich okoliczności jak położenie lokalu i jego sposób eksploatacji wynikający z odrębnych przepisów.

O ile więc katalog metod rozliczenia kosztów ciepła dostarczonego do indywidualnych lokali należy uznać za katalog zamknięty, o tyle – w mojej ocenie – brak jest przeszkód do stosowania tych metod w sposób uwzględniający specyfikę energetyczną konkretnego lokalu poprzez choćby zastosowanie odpowiednich współczynników korekcyjnych.

Za dopuszczalnością stosowania metod rozliczenia wspomnianych kosztów ciepła w sposób uwzględniający specyfikę konkretnego budynku wypowiedział się również Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 3 sierpnia 2010 roku, wydanym w sprawie o sygn. akt VI ACa 816/09, stwierdzając, iż Prawo energetyczne nie zabrania podziału kosztów ogrzewania lokali na opłaty stałe i zmienne.

Nie zabrania również łączenia opłaty stałej za centralne ogrzewanie i centralną wodę użytkową oraz integrowania opłat (mocy na podgrzanie wody i mocy za centralne ogrzewanie), chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, dla większej przejrzystości, oznaczania kosztów z obydwu tytułów, tym bardziej że przepisy wskazują na metodę ustalania poszczególnych elementów, składających się na pojęcie „opłata”.

W cytowanym orzeczeniu wskazano nadto wprost, iż w sytuacji gdy brak jest indywidualnych wskaźników pomiarowych poboru, każda metoda pozwala jedynie w przybliżeniu, a więc ryczałtowo, dokonać rozliczenia. Uzasadniając swoje stanowisko Sąd Apelacyjny trafnie zauważył, iż ustawa Prawo energetyczne zostawiła wybór metody właścicielowi lub zarządcy budynku wielolokalowego.

Jest przy tym oczywiste, że w budynkach, w których zainstalowano odpowiednie urządzenia pomiarowe rozliczenie kosztów za zużyte ciepło ma charakter zindywidualizowany natomiast inaczej wygląda kwestia rozliczeń, gdy takich urządzeń brak.

Warto także wskazać na brzmienie art.  45a ust. 12 Prawa energetycznego, który stanowi, iż w przypadku stosowania w budynku wielolokalowym metody rozliczenia wykorzystującej wskazania urządzeń pomiarowych, regulamin rozliczeń powinien dopuszczać możliwość zamiennego rozliczania opłat za ciepło dla lokali mieszkalnych lub użytkowych na podstawie ich powierzchni lub kubatury oraz określać warunki stosowania zamiennego rozliczania.

Również więc literalne brzmienie norm cytowanej ustawy wskazuje na dopuszczalność pewnej elastyczności przy formułowaniu regulaminów rozliczeń kosztów ciepła dostarczonego do indywidualnych i wyodrębnionych lokali.

Opłaty i ich charakter prawny

Nie sposób przy tym dokonywać interpretacji przywołanych wyżej regulacji Prawa energetycznego w oderwaniu od obowiązków właściciela wynikających z Ustawy o własności lokali (UWL)2. I tak, art. 13 wspomnianej ustawy stanowi, iż właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu i jest obowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, na które – jak stanowi art. 14 pkt  2 tejże ustawy – składają się m.in. opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej w części dotyczącej nieruchomości wspólnej.

Obowiązek partycypowania przez właściciela w kosztach zarządu nieruchomością wspólną jest przy tym realizowany w formie wnoszonych comiesięcznie zaliczek, które następnie powinny zostać rozliczone po upływie okresu rozliczeniowego, jakim dla wspólnoty mieszkaniowej jest rok kalendarzowy.

Ustalenie więc zaliczek – z jakiegokolwiek tytułu – na zbyt wysokim poziomie, który nie znajdzie pokrycia w rocznym rozliczeniu faktycznych kosztów, będzie skutkował koniecznością zwrotu na rzecz indywidualnego właściciela niezasadnie pobranej różnicy. Nie może przy tym budzić wątpliwości, iż wspólnota mieszkaniowa nie może osiągać dochodu z rozliczenia zaliczek uiszczonych przez właściciela.

Również na gruncie Prawa energetycznego za oczywiste uznać należy, że właściciel lub zarządca nie może pobrać od właściciela opłat za dostarczone do jego lokalu ciepło w kwocie większej aniżeli faktycznie przypadające na ten lokal po jego rozliczeniu.

Istotnym z punktu widzenia omawianej kwestii jest także charakter opłat wnoszonych przez właściciela z tytułu kosztów utrzymania jego lokalu.

Wojewódzki Sad Administracyjny w Kielcach w wyroku z dnia 27 stycznia 2011 roku, wydanym w sprawie o sygn. akt I SA/Ke  3/11, stwierdził bowiem, iż w zakresie obciążeń finansowych właściciela lokalu będącego członkiem wspólnoty należy wyróżnić dwie kategorie wydatków: koszty zarządu związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej i wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu.

Zaliczki są natomiast uiszczane tylko na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną i stanowią wewnętrzne rozliczenia między wspólnotą a jej członkami, nie stanowiąc obrotu. Z kolei środki uiszczone z tytułu wpłat dokonanych przez właścicieli poszczególnych lokali na utrzymanie tych lokali nie są zaliczkami w rozumieniu art. 15 ust. 1 UWL.

Wydatki ponoszone przez właściciela, związane z utrzymaniem jego lokalu, najczęściej dotyczą tzw. mediów (np. energia cieplna, woda), w zakresie dostawy których wspólnota występuje w odmiennej roli niż w przypadku zaliczek. Jest bowiem praktycznie jedynie pośrednikiem między dostawcami a odbiorcami – właścicielami lokali.

W tym znaczeniu wydatki ponoszone przez właścicieli lokali na zakup mediów do ich lokali nie są partycypacją w kosztach wspólnoty przez jej członków i nie stanowią wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami.

W konkluzji Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, iż jeżeli wspólnota mieszkaniowa tylko pośredniczy w zakupie mediów, „odsprzedając” je poszczególnym właścicielom i rozliczając się z nimi „po kosztach”, musi na żądanie właściciela wystawić fakturę (ponieważ odsprzedaż mediów jest świadczeniem usługi dla VAT).

W praktyce często dochodzi do kwestionowania przez właścicieli zasadności oraz zgodności z prawem ustalanych przez zarządcę regulaminów rozliczeń kosztów dostawy ciepła do indywidualnych lokali. Na tym gruncie pojawia się z kolei wątpliwość co do środków prawnych, z jakich w takiej sytuacji może skorzystać właściciel podnoszący wspomniane wątpliwości.

W pierwszej kolejności należy wskazać na tryb przewidziany w art. 25 Ustawy o własności lokali, a więc na zaskarżenie uchwały z powodu jej niezgodności z prawem, umową właścicieli lub ze względu na fakt naruszenia zasad prawidłowego zarządzania lub interesów właściciela.

Zaznaczyć przy tym należy, iż stosowny regulamin rozliczeń może być zgodny z obowiązującymi przepisami w dacie jego uchwalenia, a następnie utracić ten przymiot na skutek zmiany przepisów. Wówczas, z oczywistych względów, zaskarżenie uchwały nie będzie zasadne w terminie sześciu tygodni od dnia jej podjęcia.

Przypadek taki nie będzie wcale odosobniony albowiem przepisy wykonawcze do Prawa energetycznego, które precyzowały zasady rozliczeń dostaw ciepła do budynków wielolokalowych zmieniły się kilkakrotnie choćby na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

Zestawiając to z faktem, iż regulaminu rozliczeń zazwyczaj nie ustala się na corocznych zebraniach, sytuacja, w której przyjęte przez właściciela lub zarządcę budynku zasady rozliczeń indywidualnych właścicieli z tytułu dostarczonego do ich lokali ciepła utraciły aktualność wcale nie będą należały do rzadkości.

Podobnie w przypadku, gdy żaden z właścicieli lokali nie zdecydował się na zaskarżenie uchwały wprowadzające zasady rozliczeń ciepła w ustawowym terminie, a potrzebę zakwestionowania postanowień regulaminu rozliczeń dostrzegł po upływie wspomnianego terminu, nie będzie możliwe podważenie zapisów przedmiotowego regulaminu we wspomnianym trybie.

W mojej ocenie w takim przypadku każdy z właścicieli, który kwestionuje zgodność z prawem zapisów regulaminu rozliczeń ciepła obowiązujących w jego nieruchomości może skorzystać z treści art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) i wystąpić z powództwem o ustalenie.

Treść przywołanej regulacji stanowi bowiem, iż można żądać ustalenia istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma się w tym interes prawny.

Krótko mówiąc, właściciel może skorzystać z tej możliwości, aby uzyskać przed sądem powszechnym orzeczenie, które bądź potwierdzi zasadność jego zastrzeżeń pod adresem sposobu dokonywanych rozliczeń, bądź potwierdzi prawidłowość obowiązującego regulaminu rozliczeń.

W takim przypadku należy jednak pamiętać o ogólnej regule dowodowej panującej w postępowaniu sądowym, a wynikającej z brzmienia art. 6 Kodeksu cywilnego (KC), iż ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Decydując się więc na wszczęcie opisanego postępowania, właściciel powinien być przygotowany na wykazanie przed sądem, przy pomocy wszelkich możliwych źródeł dowodowych, zasadności swoich twierdzeń.

W szczególności powinien więc umieć wykazać, że kwestionowane przez niego postanowienia regulaminu rozliczeń są sprzeczne z powszechnie obowiązującym prawem. Konsekwencje wyroku uwzględniającego roszczenie właściciela będą przy tym doniosłe i będą wywierały skutek wobec ogółu właścicieli tworzących wspólnotę mieszkaniową.

Stosownie bowiem do treści art. 58 ust. 1 KC, czynność prawna – a taką jest niewątpliwie wprowadzenie regulaminu rozliczeń na podstawie art. 45a ust. 10 Prawa energetycznego – sprzeczna z prawem albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, że na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.

Ustalenie więc nieważności takiej czynności spowoduje utratę przez nią mocy, i to ze skutkiem ex tunc, a więc od samego początku jej obowiązywania. W konsekwencji okaże się, że wszystkie dokonane dotychczas rozliczenia zostały przeprowadzone bez podstawy prawnej, co z pewnością skomplikuje stosunki majątkowe we wspólnocie.

Podkreślić jednak w tym miejscu należy, iż powództwo, o którym mowa w treści art. 189 KPC nie może być wytaczane zamiennie z powództwem opisanym w treści art. 25 ust.  1 Ustawy o własności lokali. Inne są bowiem zarówno przesłanki obu roszczeń, jak i zakres postępowań prowadzonych w wyniku ich wszczęcia a także skutki orzeczeń wydanych w wyniku ich rozpoznania.

O ile bowiem właściciel może domagać się uchylenia uchwały tylko w trybie powództwa przewidzianego w art. 25 ust. 1 Ustawy o własności lokali i wyłącznie z przyczyn tam wskazanych, a wytoczonego w terminie wskazanym w treści art. 25 ust. 1a tej ustawy, o tyle powództwo o ustalenie może zostać wytoczone w dowolnym terminie, jednak przesłanki takiego ustalenia są zgoła odmienne od przyczyn uzasadniających żądanie uchylenia uchwały.

1 ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne (DzU z 2012 roku, poz. 1059 z późn. zm.)
2 Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (DzU z 2000 roku, nr 80, poz. 903 z późn. zm.)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Chodzacy PARAGRAF Chodzacy PARAGRAF, 23.04.2014r., 19:12:47 Kto mi odpowie na to pytanie dlaczego w okresie PRL nikt nie mial klopotow z rozliczeniem ciepla CO i kazdy mial podpisana osobiscie umowe z dostawca ciepla i ta metoda funkcjinowala przez dziesieciolecia a teraz prawo zmienia sie co kilka lat i po co to wszystko
  • Bunia Bunia, 21.03.2017r., 21:05:27 A co jeśli wspólnota ma własną kotłownię, sama kupuje węgiel, zatrudnia palaczy? Czy w takim wypadku Zarządca także ma obowiązek rozliczyć się z kosztów na CO - jeśli jest nadwyżka to zwrócić (odliczyć/) właścicielom? U nas płaci się ryczałtem zaliczkę na CO i nigdy koszty ciepła nie były rozliczane. Nic nigdy nam nie zwracano. Ogólnie nadwyżka na mediach zawsze była "zostawiana". A z tego co czytam, media nie są przychodem Wspólnoty i powinny być rozliczone. Czy ciepło z własnej kotłowni wspólnoty też?
  • andrzej2015 andrzej2015, 07.04.2017r., 10:02:56 Odpowiedź dla Buni: indywidualna kotłownia też powinna być rozliczana ale przeniesienie nadwyżki jako zaliczki na następny rok jest dopuszczalne z tym, że o zwrocie lub przeniesieniu nadwyżki decyduje wspólnota poprzez głosowanie a nie zarządca nieruchomości.
  • andrzej2015 andrzej2015, 07.04.2017r., 10:08:59 Odpowiedź PARAGRAFOWI. Coś się koledze "pomylało" W PRL nie było indywidualnych umów z dostawcą ciepła w przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych. Indywidulane umowy były i są nadal na dostawę prądu i gazu choć w tym ostatnim przypadku stawiano bloki z mieszkaniami bez liczników gazu i w tym przypadku umowa była ze spółdzielnią mieszkaniową a nie z dostawcą gazu.
  • dawnyprezes dawnyprezes, 23.06.2017r., 21:09:55 Odpowiedź"andrzej2015" Co zrobić z nadwyżką zaliczki (absolutnie) nie decyduje wspólnota w formie uchwały. Właściciel wnosi zaliczki w wysokości odpowiadającej jego udziałowi. Powstała, z tego tytułu nadwyżka podlega zwrotowi temuż właścicielowi !!! A co jeżeli zaliczka jest mniejsza od poniesionych kosztów ?. Też głosowanie ?!. Tylko kto płaci ?. Wspólnota czy konkretny właściciel?.

Powiązane

Przemysław Gogojewicz Leasing maszyn i urządzeń do oczyszczania terenu

Leasing maszyn i urządzeń do oczyszczania terenu Leasing maszyn i urządzeń do oczyszczania terenu

Leasing maszyn i urządzeń do oczyszczania terenu może być instrumentem niezbędnym w dobie COVID-19, z uwagi na koszty zakupu urządzeń sprzątających. Również urządzenia klimatyzacyjne i nawiewne, a zatem...

Leasing maszyn i urządzeń do oczyszczania terenu może być instrumentem niezbędnym w dobie COVID-19, z uwagi na koszty zakupu urządzeń sprzątających. Również urządzenia klimatyzacyjne i nawiewne, a zatem wymieniające powietrze na korytarzach mogą być przedmiotem umowy leasingu i stanowić pomoc w walce z COVID-19.

Małgorzata Pundyk-Glet Interes właściciela a interes wspólnoty

Interes właściciela a interes wspólnoty Interes właściciela a interes wspólnoty

Art. 25 UWL stanowi, że właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania...

Art. 25 UWL stanowi, że właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

mgr Jarosław Kowszuk Kontrola działalności wspólnoty mieszkaniowej

Kontrola działalności wspólnoty mieszkaniowej Kontrola działalności wspólnoty mieszkaniowej

Prawo do kontroli zarządu wspólnoty mieszkaniowej ma charakter indywidualny i przysługuje każdemu właścicielowi oraz współwłaścicielowi lokalu (we współwłasności ułamkowej i łącznej).

Prawo do kontroli zarządu wspólnoty mieszkaniowej ma charakter indywidualny i przysługuje każdemu właścicielowi oraz współwłaścicielowi lokalu (we współwłasności ułamkowej i łącznej).

Dominika Gryz-Kacprowicz Zmiana zarządcy we wspólnocie mieszkaniowej

Zmiana zarządcy we wspólnocie mieszkaniowej Zmiana zarządcy we wspólnocie mieszkaniowej

Zmiana sposobu zarządu z powierzonego na wybrany, przez nowo powstałą wspólnotę, może napotkać trudności szczególnie tam, gdzie deweloper ma znaczny udział w nieruchomości wspólnej, bo nie sprzedał jeszcze...

Zmiana sposobu zarządu z powierzonego na wybrany, przez nowo powstałą wspólnotę, może napotkać trudności szczególnie tam, gdzie deweloper ma znaczny udział w nieruchomości wspólnej, bo nie sprzedał jeszcze wszystkich lokali. Bywa też, że w małych wspólnotach sąsiedzi nie mogą dojść do porozumienia. Część chce zmiany zarządu, pozostali są zadowoleni ze status quo i skutecznie blokują możliwość podjęcia uchwały w tym zakresie.

Redakcja Głosowanie we wspólnocie – kiedy wszyscy są równi?

Głosowanie we wspólnocie – kiedy wszyscy są równi? Głosowanie we wspólnocie – kiedy wszyscy są równi?

Niektórzy twierdzą, że sprawiedliwe jest rozwiązanie, kiedy to waga głosu podczas głosowania uzależniona jest od wielkości lokalu. Na poparcie swojego stanowiska przytaczają argument, że właściciele większych...

Niektórzy twierdzą, że sprawiedliwe jest rozwiązanie, kiedy to waga głosu podczas głosowania uzależniona jest od wielkości lokalu. Na poparcie swojego stanowiska przytaczają argument, że właściciele większych „M” płacą proporcjonalnie wyższe składki na fundusz remontowy. Są i tacy, którzy uważają, że głosowanie we wspólnocie powinno się odbywać wedle zasady „jeden właściciel – jeden głos”. Warto wiedzieć, że obowiązujące przepisy przewidują możliwość zastosowania takiego wariantu i stać się zupełnie...

Redakcja Zarządcy i wspólnoty mają wiele kwestii do omówienia

Zarządcy i wspólnoty mają wiele kwestii do omówienia Zarządcy i wspólnoty mają wiele kwestii do omówienia

Pandemia koronawirusa wymusza na zarządcach i wspólnotach mieszkaniowych zmianę trybu pracy oraz wdrożenie rozwiązań wykorzystujących nowe technologie. Organizowanie spotkań mieszkańców i głosowań w trybie...

Pandemia koronawirusa wymusza na zarządcach i wspólnotach mieszkaniowych zmianę trybu pracy oraz wdrożenie rozwiązań wykorzystujących nowe technologie. Organizowanie spotkań mieszkańców i głosowań w trybie online spora część wspólnot przetestowała już w ubiegłym roku, dla innych to jeszcze wyzwanie. Nawet jeżeli organizacja spotkań w trybie zdalnym wydaje się trudnym przedsięwzięciem, nie należy z tego rezygnować. Jest wiele spraw, które warto omówić z mieszkańcami i nie można czekać na zakończenie...

Iwona Zygmunt-Kamińska Mediacje wspólnoty mieszkaniowej z właścicielami lokali usługowych

Mediacje wspólnoty mieszkaniowej z właścicielami lokali usługowych Mediacje wspólnoty mieszkaniowej z właścicielami lokali usługowych

Chociaż na prowadzenie działalności gospodarczej w lokalach wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej nie jest wymagana zgoda innych członków wspólnoty, to jednak do podjęcia niektórych działań jest...

Chociaż na prowadzenie działalności gospodarczej w lokalach wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej nie jest wymagana zgoda innych członków wspólnoty, to jednak do podjęcia niektórych działań jest ona konieczna.

Redakcja Rząd zamierza usprawnić funkcjonowanie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Rząd zamierza usprawnić funkcjonowanie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych Rząd zamierza usprawnić funkcjonowanie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali otrzymał pozytywną...

Wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali otrzymał pozytywną opinię Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu. Wzmocnienie pozycji członków spółdzielni, usprawnienie funkcjonowania spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – to będą najważniejsze efekty projektu ustawy.

Eugenia Śleszyńska Uciążliwe prace budowlane

Uciążliwe prace budowlane Uciążliwe prace budowlane

Czy zarząd wspólnoty może prowadzić remonty, chociaż nie wynikają z awarii, ani też – o czym mowa w znowelizowanych ustawach – z działania na rzecz poprawy sanitarnej, przeciwdziałania lub ograniczania...

Czy zarząd wspólnoty może prowadzić remonty, chociaż nie wynikają z awarii, ani też – o czym mowa w znowelizowanych ustawach – z działania na rzecz poprawy sanitarnej, przeciwdziałania lub ograniczania pandemii? Czy istnieje przepis, który wprost zabroniłby zarządowi prowadzenie prac budowlanych, zakłócających spokój mieszkańców budynków wielomieszkaniowych (hałas), skutkujących dużym zapyleniem (szlifowanie lastryko) – pyta Czytelnik.

Jacek Frydryszak Wspólnota mieszkaniowa – kłopoty z interpretacją

Wspólnota mieszkaniowa – kłopoty z interpretacją Wspólnota mieszkaniowa – kłopoty z interpretacją

Zgodnie z zapisem art. 6 UWL: „Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania,...

Zgodnie z zapisem art. 6 UWL: „Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.” Taka definicja oznacza w praktyce, że wraz z wyodrębnieniem własności jednego lokalu, z mocy prawa powstaje wspólnota mieszkaniowa.

Agnieszka Krukowska Zagospodarowanie terenów wspólnych

Zagospodarowanie terenów wspólnych Zagospodarowanie terenów wspólnych

Sposób zagospodarowania terenu wspólnego może stanowić jedno ze źródeł sporów wewnątrz wspólnot mieszkaniowych. Przytoczę przykłady: budowa parkingu, zielonej strefy rekreacyjnej i placu zabaw. Wszystkie...

Sposób zagospodarowania terenu wspólnego może stanowić jedno ze źródeł sporów wewnątrz wspólnot mieszkaniowych. Przytoczę przykłady: budowa parkingu, zielonej strefy rekreacyjnej i placu zabaw. Wszystkie propozycje reprezentują i zaspokajają różne interesy oraz potrzeby mieszkańców. Mogą też stanowić źródło nieporozumień i konfliktów, które nie rzadko mają swój finał w sądzie.

Małgorzata Pundyk-Glet Kary za nieprzestrzeganie RODO przez zarządców

Kary za nieprzestrzeganie RODO przez zarządców Kary za nieprzestrzeganie RODO przez zarządców

Wspólnoty mieszkaniowe muszą przestrzegać przepisów o ochronie danych osobowych. Niestety często wspólnoty czy zarządcy podchodzą do tego zagadnienia lekceważąco. Kwestie RODO traktowane są ogólnikowo,...

Wspólnoty mieszkaniowe muszą przestrzegać przepisów o ochronie danych osobowych. Niestety często wspólnoty czy zarządcy podchodzą do tego zagadnienia lekceważąco. Kwestie RODO traktowane są ogólnikowo, bez indywidualnego podejścia. Tymczasem, za zbyt lekkie traktowanie przepisów UODO, sądy już wymierzają wyroki.

Paweł Puch Głosowanie: jeden właściciel – jeden głos

Głosowanie: jeden właściciel – jeden głos Głosowanie: jeden właściciel – jeden głos

Jak rozumieć art. 23 pkt 2 o głosowaniu: czy jeden właściciel – jeden głos można umieścić w statucie (regulaminie) WM? Czy też na każdym zebraniu należy podejmować każdorazowo osobną uchwałę, czy podstawową...

Jak rozumieć art. 23 pkt 2 o głosowaniu: czy jeden właściciel – jeden głos można umieścić w statucie (regulaminie) WM? Czy też na każdym zebraniu należy podejmować każdorazowo osobną uchwałę, czy podstawową zasadą jest, że głosujemy udziałami, a nie jeden głos – jeden właściciel – pyta Czytelnik.

Paweł Puch Numeracja budynków i lokali oraz zmiana numeracji

Numeracja budynków i lokali oraz zmiana numeracji Numeracja budynków i lokali oraz zmiana numeracji

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się czasami z sytuacją nadania numeracji lokalom czy to mieszkalnym, czy użytkowym w budynku oraz procedurą zmiany tej numeracji. O ile procedura nadania numeracji budynkom...

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się czasami z sytuacją nadania numeracji lokalom czy to mieszkalnym, czy użytkowym w budynku oraz procedurą zmiany tej numeracji. O ile procedura nadania numeracji budynkom została określona w przepisach, o tyle procedura nadania i zmiany numeracji lokali i zasad na jakich się opiera wynika często z przyjętego zwyczaju.

Damian Żabicki Wiosna na osiedlu

Wiosna na osiedlu Wiosna na osiedlu

Wiosną wszystko budzi się do życia. Również na osiedlowych uliczkach pojawia się coraz więcej spacerujących ludzi. Choć wciąż bardzo ostrożnie ze względu na zagrożenie epidemiczne, jednak także place zabaw...

Wiosną wszystko budzi się do życia. Również na osiedlowych uliczkach pojawia się coraz więcej spacerujących ludzi. Choć wciąż bardzo ostrożnie ze względu na zagrożenie epidemiczne, jednak także place zabaw zaczynają tętnić życiem. Zielenią się drzewa, błotniste skwery zaczyna pokrywać pierwsza, soczysta trawa i zaczynają kwitnąć drzewa. Wiosną też wszyscy zarządcy mają pełne ręce roboty.

Paweł Puch Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu

Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu

Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalach, wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej, nie jest uzależnione od uzyskania jej zgody. Wspólnota nie ma żadnego tytułu do ingerowania w sferę uprawnień...

Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalach, wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej, nie jest uzależnione od uzyskania jej zgody. Wspólnota nie ma żadnego tytułu do ingerowania w sferę uprawnień poszczególnych właścicieli lokali.

Eugenia Śleszyńska Zdalne zebranie roczne we wspólnocie mieszkaniowej

Zdalne zebranie roczne we wspólnocie mieszkaniowej Zdalne zebranie roczne we wspólnocie mieszkaniowej

Czy przepisy ustawy o własności lokali dopuszczają przeprowadzenie rocznego zebrania właścicieli w sposób zdalny? – pyta Czytelnik.

Czy przepisy ustawy o własności lokali dopuszczają przeprowadzenie rocznego zebrania właścicieli w sposób zdalny? – pyta Czytelnik.

Paweł Puch Paraliż decyzyjny we wspólnocie mieszkaniowej

Paraliż decyzyjny we wspólnocie mieszkaniowej Paraliż decyzyjny we wspólnocie mieszkaniowej

W praktyce wspólnot mieszkaniowych spotykamy się ze wspólnotami, które nie funkcjonują. Przejawia się to najczęściej brakiem powołania zarządu i brakiem dopełnienia formalności rejestracyjnych lub brakiem...

W praktyce wspólnot mieszkaniowych spotykamy się ze wspólnotami, które nie funkcjonują. Przejawia się to najczęściej brakiem powołania zarządu i brakiem dopełnienia formalności rejestracyjnych lub brakiem możliwości podejmowania uchwał w wyniku braku zainteresowania większości właścicieli. Tymczasem wspólnota mieszkaniowa nie może nie funkcjonować i nie może też istnieć w niej paraliż decyzyjny, a przepisy prawa temu przeciwdziałają.

Paweł Puch Korespondencja we wspólnocie mieszkaniowej

Korespondencja we wspólnocie mieszkaniowej Korespondencja we wspólnocie mieszkaniowej

Zarząd porozumiewa się z właścicielami lokali w różnej formie – przy użyciu telefonu, faksu, listów, bezpośrednich kontaktów itd. Także e-mail, fora dyskusyjne i strony internetowe przeznaczone dla konkretnych...

Zarząd porozumiewa się z właścicielami lokali w różnej formie – przy użyciu telefonu, faksu, listów, bezpośrednich kontaktów itd. Także e-mail, fora dyskusyjne i strony internetowe przeznaczone dla konkretnych wspólnot mieszkaniowych są obecnie bardzo dobrą, jeżeli nie najlepszą formą wymiany informacji pomiędzy zarządem, a wspólnotą mieszkaniową oraz między właścicielami lokali.

Eugenia Śleszyńska Pracownicze plany kapitałowe we wspólnocie

Pracownicze plany kapitałowe we wspólnocie Pracownicze plany kapitałowe we wspólnocie

Wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa dla celów związanych z zarządem nieruchomością wspólną może zatrudniać osoby fizyczne w formie umów o pracę, według przepisów Kodeksu pracy, albo w formie umów...

Wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa dla celów związanych z zarządem nieruchomością wspólną może zatrudniać osoby fizyczne w formie umów o pracę, według przepisów Kodeksu pracy, albo w formie umów zlecenia według Kodeksu cywilnego. Występuje wówczas nie tylko w roli pracodawcy, czy zlecającego, ale także w roli płatnika podatku dochodowego wobec US czy wobec ZUS w zakresie płatności składek na ubezpieczenie społeczne. Ale czy wspólnota powinna płacić na tzw. pracownicze plany kapitałowe?

Redakcja Administratora news Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych

Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych

Wspólnoty mieszkaniowe zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Ruchy te mają pomóc w walce ze smogiem i odciążać budżet wspólnoty. Ekologiczne rozwiązania, po które sięgają obecnie wspólnoty...

Wspólnoty mieszkaniowe zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Ruchy te mają pomóc w walce ze smogiem i odciążać budżet wspólnoty. Ekologiczne rozwiązania, po które sięgają obecnie wspólnoty to turbiny wiatrowe i panele.

Aneta Mościcka Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej

Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej

Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota...

Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota mieszkaniowa może skorzystać ze zwolnienia z CIT przychodów z tytułu wynajmu dachu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Redakcja news Regulamin porządku domowego – co, kiedy, w jakim czasie można robić w bloku?

Regulamin porządku domowego – co, kiedy, w jakim czasie można robić w bloku? Regulamin porządku domowego – co, kiedy, w jakim czasie można robić w bloku?

Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części...

Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części wspólne i dostępne dla wszystkich. Dlatego, choć mamy odrębne lokale, ale dzielimy budynek z innymi, obowiązują nas zasady użytkowania nie tylko części wspólnych, ale i własnej przestrzeni.

Redakcja news Pełnomocnictwo dla najemcy – kiedy okaże się przydatne?

Pełnomocnictwo dla najemcy – kiedy okaże się przydatne? Pełnomocnictwo dla najemcy – kiedy okaże się przydatne?

Ustawa z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali wskazuje, że w sprawach dotyczących nieruchomości wspólnej decydują wyłącznie właściciele mieszkań i lokali użytkowych. Osoby te są również stroną w stosunkach...

Ustawa z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali wskazuje, że w sprawach dotyczących nieruchomości wspólnej decydują wyłącznie właściciele mieszkań i lokali użytkowych. Osoby te są również stroną w stosunkach ze wspólnotą. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których wspólnota mieszkaniowa musi nawiązać kontakt z najemcą. Jeśli właściciel mieszkania przygotuje pełnomocnictwo dla najemcy, to osoba wynajmująca mieszkanie będzie mogła m.in. współuczestniczyć w zarządzaniu nieruchomością wspólną, zamiast...

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach » Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.