administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymiana okien a prawa wspólnoty mieszkaniowej

Wymiana okien a prawa wspólnoty mieszkaniowej, www.freeimages.com

Wymiana okien a prawa wspólnoty mieszkaniowej, www.freeimages.com

Wspólnota mieszkaniowa może domagać się od najemcy lokalu przywrócenia do stanu poprzedniego wyglądu elewacji budynku – takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 listopada 2013 r. (III CZP 65/13).

Jednoznacznie w niej rozstrzygnięto, że wspólnota mieszkaniowa może żądać od najemcy niewydzielonego lokalu mieszkalnego przywrócenia do stanu poprzedniego kształtu i rozmiaru otworów okiennych w budynku położonym na nieruchomości wspólnej.

Zobacz także

Manage Prosta Spółka Akcyjna Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami

Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami

Obecnie, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, efektywne zarządzanie czasem i zadaniami staje się kluczowe. W odpowiedzi na te potrzeby powstała platforma Manage, czyli innowacyjne narzędzie, które...

Obecnie, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, efektywne zarządzanie czasem i zadaniami staje się kluczowe. W odpowiedzi na te potrzeby powstała platforma Manage, czyli innowacyjne narzędzie, które rewolucjonizuje sposób zarządzania nieruchomościami.

Grupa Warta Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty

Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej to rodzaj zabezpieczenia, które chroni mienie i interesy wspólnoty mieszkaniowej - czyli grupy właścicieli lokali w budynku wielomieszkaniowym.

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej to rodzaj zabezpieczenia, które chroni mienie i interesy wspólnoty mieszkaniowej - czyli grupy właścicieli lokali w budynku wielomieszkaniowym.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Pompy ciepła Panasonic T-CAP

Pompy ciepła Panasonic T-CAP Pompy ciepła Panasonic T-CAP

Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych szuka sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem może się okazać montaż pomp ciepła. W budynku wielorodzinnym w Radomiu...

Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych szuka sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem może się okazać montaż pomp ciepła. W budynku wielorodzinnym w Radomiu instalacja tego typu urządzeń przyniosła spore oszczędności.

Powyższe orzeczenie stanowić może dodatkowy, istotny element argumentacji uzasadniającej powództwa, z jakimi wspólnoty mieszkaniowe, które troszczą się o stan estetyczny części wspólnych nieruchomości, będą występować w podobnych sprawach.

Stan faktyczny

Wspólnota mieszkaniowa wniosła do sądu rejonowego powództwo przeciwko najemcy niewydzielonego lokalu mieszkalnego o zobowiązanie go do przywrócenia do stanu poprzedniego trzech otworów okiennych wraz ze stolarką okienną, tzn. do przywrócenia pierwotnego rozmiaru otworów oraz kształtu, podziału i koloru stolarki okiennej.

Jako podstawę powództwa wspólnota wskazała art. 222 §2 kc, zgodnie z którym: „przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń.”

W uzasadnieniu zgłoszonego żądania powodowa wspólnota wskazała, iż pozwany najemca dokonał samowolnie – tzn. bez uzgodnienia ze wspólnotą mieszkaniową oraz właścicielem lokalu – wymiany trzech okien w lokalu.

W wyniku tego działania doszło do zmniejszenia rozmiarów otworów okiennych (nadmurowano parapet na wysokość dwóch cegieł) oraz zmiany wyglądu, koloru i kształtu stolarki okiennej, co – zdaniem wspólnoty – naruszyło ogólny wygląd elewacji budynku.

Zawiadomiony o powyższym fakcie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego odmówił podjęcia czynności w sprawie z uwagi na stwierdzony brak naruszenia przepisów prawa budowlanego przez wykonane prace.

Pozwany najemca wniósł o oddalenie powództwa, wskazując jednocześnie na brak legitymacji procesowej po stronie powodowej wspólnoty. Potwierdził przy tym fakt dokonania wymiany okien w sposób opisany w pozwie, zaprzeczając jednocześnie, by na skutek powyższych działań ucierpiał wygląd elewacji budynku. Zdaniem najemcy, funkcjonująca po zmianie konstrukcja okien nie naruszała przepisów prawa.

Niekorzystny wyrok sądu I instancji

W postępowaniu toczącym się przed sądem rejonowym ustalono, iż pozwany najemca dokonał w najmowanym lokalu wymiany okien znajdujących się od strony oficyny. Podniesiono wówczas parapet przez wykonanie podmurówki oraz zamontowano stolarkę okienną wyprodukowaną z PCV o kształcie różniącym się od pierwotnego.

W podobny sposób wymiany okien dokonano także w kilku innych lokalach. Prace te nie wiązały się z ingerencją w elementy konstrukcyjne budynku, co znalazło potwierdzenie w stanowisku zaprezentowanym w tej sprawie przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Jednocześnie jednak wymiana okien nie została przez najemcę uzgodniona ze wspólnotą. Również właściciel lokalu nie wyraził zgody na wyżej wymienione prace.

W oparciu o tak ustalony stan faktyczny rozpoznający sprawę sąd rejonowy podniósł, iż powództwo oparte o treść art. 222 §2 kc przysługiwać może wyłącznie właścicielowi rzeczy.

Stąd też, w nawiązaniu do regulacji zawartej w art. 3 ust. 2 UWL1, sąd I instancji stwierdził, iż wspólnota mieszkaniowa nie dysponuje tytułem własności do części nieruchomości, w której pozwany najemca dokonał zmian.

W ocenie sądu, wykonane prace nie wiązały się bowiem z ingerencją w elementy konstrukcyjne budynku. Tym samym nie dotyczyły one jego części wspólnych, a jedynie lokalu, którego właścicielem był inny niż wspólnota podmiot.

Mając na uwadze powyższe ustalenia, sąd rejonowy stwierdził, że powodowa wspólnota nie miała legitymacji procesowej do występowania w sprawie w charakterze powoda. Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko, sąd ten wyrokiem oddalił powództwo, obciążając jednocześnie wspólnotę kosztami postępowania.

Apelacja wspólnoty mieszkaniowej

Od powyższego rozstrzygnięcia powodowa wspólnota wniosła apelację do sądu okręgowego. Zarzucała ona nieprawidłowość rozstrzygnięciu wydanemu przez sąd I instancji.

Wskazała jednocześnie, iż jej czynna legitymacja procesowa w sprawie wynika m.in. z faktu, że elewacja budynku jest dobrem wspólnym i dla wspólnoty jako całości nie jest obojętne, w jaki sposób właściciele lokali wykonują prace dotyczące części służących do ich wyłącznego użytku, jeśli ma to negatywny wpływ na wygląd całego budynku.

Ponadto wskazała, iż wyrok sądu I instancji ma charakter precedensowy, gdyż akceptacja stanowiska sądu uniemożliwiałaby wspólnotom mieszkaniowym zapobieganie działaniom skutkującym wymianom okien w sposób urągający poczuciu estetyki i zakłócający ład architektoniczny.

Na podstawie tak zaprezentowanego stanowiska powodowa wspólnota domagała się zmiany zaskarżonego wyroku sądu rejonowego poprzez uwzględnienie powództwa lub też jego uchylenie i przekazania sprawy temu sądowi do ponownego rozpoznania.

Postępowanie przed sądem II instancji. Wątpliwości prawne

W toku rozpoznawania sprawy na skutek wniesionej przez wspólnotę apelacji wyłoniło się zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości sądu okręgowego. Zgodnie z regulacją zawartą w art. 390 §1 kpc: „Jeżeli przy rozpoznawaniu apelacji powstanie zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, sąd może przedstawić to zagadnienie do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu, odraczając rozpoznanie sprawy.

Sąd Najwyższy władny jest przejąć sprawę do rozpoznania albo przekazać zagadnienie do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi tego Sądu”.

W oparciu o to rozstrzygnięcie, sąd okręgowy zdecydował się wystąpić z wnioskiem do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie. W jego uzasadnieniu sąd rozpoznający sprawę w II instancji wskazał, iż nie budzi jego wątpliwości fakt, iż roszczenie z tytułu art. 222 §2 kc przysługiwać może tylko właścicielowi nieruchomości.

Budynek, w którym miało dojść do opisanych w pozwie naruszeń, stanowi współwłasność wspólnoty mieszkaniowej oraz właścicieli lokali. Z tego względu kluczowym dla rozstrzygnięcia sprawy stało się ustalenie, czy dokonane naruszenie dotyczy praw wynikających ze współwłasności części wspólnych budynku, czy też wynikających z prawa własności lokalu.

Sąd okręgowy zaprezentował przy tym dwa przeciwstawne stanowiska, które – jego zdaniem – mogłyby mieć zastosowanie w rozpoznawanej sprawie. Zgodnie z pierwszym, żądanie pozwu, jako dotyczące nieuprawnionej wymiany okien przez najemcę lokalu, odnosi się do praw wynikających wyłącznie z prawa własności lokalu.

Przemawia za tym treść art. 3 ust.2 UWL, z którego to a contrario wynika, iż części budynku służące wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali (np. okna mieszkania) nie wchodzą w skład nieruchomości wspólnej.

Jako uzasadnienie powyższego poglądu sąd II instancji przytoczył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 czerwca 2011 r., w którym jednoznacznie stwierdzono, iż okna konkretnego mieszkania nie stanowią części wspólnej.

Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby bowiem do wniosku, iż obowiązki utrzymania okien mieszkania nie spoczywają na właścicielu danego lokalu, lecz na wspólnocie – co, oczywiście, nie jest zasadne.

W uzasadnieniu cytowanego orzeczenia NSA jednoznacznie wskazano przy tym, iż nie dotyczą nieruchomości wspólnej prace polegające na wykonaniu w jednym przypadku większych okien połaciowych zamiast mniejszych, a w drugim przypadku – zamurowania małych okien i zmniejszenia jednego większego w połączeniu z wymianą stolarki okiennej2.

Zgodnie natomiast z drugim stanowiskiem, które zaprezentował sąd okręgowy, w rozpoznawanym stanie faktycznym nie można pominąć sytuacji, iż – chociaż naruszenie prawa własności wskazane w art. 222 § 2 kc jest przede wszystkim naruszeniem prawa majątkowego – to nie można przy tym wyłączyć możliwości, iż w konkretnym przypadku z takim naruszeniem będą się też łączyły negatywne doznania psychiczne o charakterze niemajątkowym3.

Sąd II instancji w uzasadnieniu wniosku skierowanego do Sądu Najwyższego wskazał ponadto, że w rozpoznawanej sprawie koniecznym stało się wzięcie pod uwagę również tego, iż w ramach przewidzianego w art. 222 §2 kc przywrócenia stanu zgodnego z prawem właściciel (co do zasady) jest uprawniony do żądania nakazania osobie trzeciej naruszającej jego własność, by podjęła ona działania prowadzące do zmiany sposobu korzystania z nieruchomości niezgodnego z jego wolą na inny określony sposób, zgodny z wolą właściciela i zgodny z prawem4.

W tym też kontekście powstała wątpliwość. Dotyczyła tego, czy – pomimo iż prace polegające na wymianie okien niewątpliwie nie dotyczyły nieruchomości wspólnej – wspólnocie mieszkaniowej nie przysługiwało jednak w rozpatrywanej sprawie roszczenie z art. 222 § 2 kc.

Za przyjęciem drugiego stanowiska, zdaniem sądu okręgowego, przemawiała podniesiona w apelacji okoliczność, iż elewacja budynku to dobro wspólne i nie jest dla wspólnoty jako całości obojętne, w jaki sposób właściciele lokali wykonują prace dotyczące części służących do ich wyłącznego użytku, jeśli ma to negatywny wpływ na wygląd całego budynku.

Zdaniem sądu II instancji, wykonanie tych prac w sposób naruszający poczucie estetyki i ładu architektonicznego mogło przecież łączyć się z negatywnymi doznaniami psychicznymi członków wspólnoty.

Z tego względu można byłoby twierdzić, iż w okolicznościach badanej sprawy żądanie pozwu odnosi się nie do naruszenia prawa własności poprzez wykonanie konkretnych prac przy wymianie okien, a do rezultatów tych prac w postaci zaburzeń w wyglądzie elewacji budynku.

Powodowa wspólnota nie wskazywała bowiem, w jaki sposób czy też przy użyciu jakich materiałów miała zostać wykonana wymiana okien. Żądała ona jedynie, by w wyniku tej wymiany nie zostało naruszone jej poczucie estetyki i ładu architektonicznego.

Rozstrzygnięcie

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 listopada 2013 r. (III CZP 65/13) rozstrzygnęła w sposób niebudzący wątpliwości, iż powodowa wspólnota mieszkaniowa miała legitymację procesową do występowania w sprawie z powołaniem się na art. 222 §2 kc jako podstawę zgłoszonych roszczeń.

Oczywiście, uchwała SN, która rozstrzygnęła to zagadnienie prawne, wiąże jedynie w konkretnej sprawie, w której wniosek o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego budzącego poważne wątpliwości został złożony.

Nie ulega jednak wątpliwości, iż w innych – analogicznych do rozpoznawanej – sprawach stanowisko to może okazać się dla wspólnot mieszkaniowych bardzo pomocne w konstruowaniu treści uzasadnień powództw bazujących właśnie na treści art. 222 §2 kc.

Należy więc jedynie wyrazić nadzieję, że sądy orzekające w analogicznych sprawach przyjmować będą rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego jako ostateczną wykładnię wątpliwego jurydycznie zagadnienia. 

1 Zgodnie z art. 3 ust. 2 Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm. – w tekście jako UWL): „Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali”.
2 Sygn. akt II OSK 486/10.
3 Por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 września 2009 r., sygn. akt V CZ 39/09.
4 Por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2009 r., sygn. akt II CSK 461/08.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Aldonamadona Aldonamadona, 21.06.2022r., 09:57:46 kiedy wymienialiśmy mieliśmy zgodę wspólnoty
  • SwerynZo SwerynZo, 20.11.2022r., 11:56:25 Chciałam brązowe okna i dostałam odmowę bo większość mieszkańców miała białe. W mojej ocenie inny wygląd by nie kolidował jednak niewiele mogłam z tym zrobić

Powiązane

Agnieszka Żelazna Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu

Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu

Przepisy ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju i usług telekomunikacyjnych, nakładają na wspólnoty mieszkaniowe obowiązek zapewnienia przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości...

Przepisy ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju i usług telekomunikacyjnych, nakładają na wspólnoty mieszkaniowe obowiązek zapewnienia przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości wspólnej w celu zapewnienia telekomunikacji w budynku.

Aneta Mościcka Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa? Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane...

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane z elementami konstrukcyjnymi i estetycznymi powinny być rozpatrywane jako części nieruchomości wspólnej. Wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej stanowią koszty zarządu tą nieruchomością i obciążają wspólnotę mieszkaniową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Redakcja news Dopłaty do węgla także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Dopłaty do węgla także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Dopłaty do węgla także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Rząd przyjął ustawę gwarantującą dopłaty do zakupu węgla. Podmioty, które będą uczestniczyły w programie zapłacą 996 zł za tonę surowca.

Rząd przyjął ustawę gwarantującą dopłaty do zakupu węgla. Podmioty, które będą uczestniczyły w programie zapłacą 996 zł za tonę surowca.

Agnieszka Żelazna Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu (cz. II)

Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu (cz. II) Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu (cz. II)

W niniejszym artykule powracamy do obowiązku zapewnienia przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości wspólnej. Obowiązek ten jest realizowany...

W niniejszym artykule powracamy do obowiązku zapewnienia przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości wspólnej. Obowiązek ten jest realizowany w trybie przepisów ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju i usług telekomunikacyjnych.

Piotr Żołądkowski Asertywność w pracy zarządcy nieruchomości

Asertywność w pracy zarządcy nieruchomości Asertywność w pracy zarządcy nieruchomości

Zwykło się mówić, że asertywność to umiejętność mówienia „nie”. Coś w tym jest, lecz czy tak proste stwierdzenie oddaje całość cech osoby asertywnej, czyli osoby osiągającej sukces? Przyjrzyjmy się temu...

Zwykło się mówić, że asertywność to umiejętność mówienia „nie”. Coś w tym jest, lecz czy tak proste stwierdzenie oddaje całość cech osoby asertywnej, czyli osoby osiągającej sukces? Przyjrzyjmy się temu zjawisku i wyciągnijmy wnioski dla siebie.

Redakcja Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych?

Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych? Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych?

Odpowiedzialnością za ocenę możliwości zastosowania ciepłomierzy, wodomierzy i podzielników ustawodawca obarczył zarządcę nieruchomości.

Odpowiedzialnością za ocenę możliwości zastosowania ciepłomierzy, wodomierzy i podzielników ustawodawca obarczył zarządcę nieruchomości.

Jacek Frydryszak Psychologiczne aspekty pracy zarządcy nieruchomości

Psychologiczne aspekty pracy zarządcy nieruchomości Psychologiczne aspekty pracy zarządcy nieruchomości

Praca zarządcy nieruchomości – to ciągły kontakt z ludźmi o różnych charakterach i profilach psychologicznych, często trudnych, pieniackich. Jak ma się zachować w takich relacjach zarządca i czy jest do...

Praca zarządcy nieruchomości – to ciągły kontakt z ludźmi o różnych charakterach i profilach psychologicznych, często trudnych, pieniackich. Jak ma się zachować w takich relacjach zarządca i czy jest do tego przygotowany?

Redakcja news Za rekompensaty na zakup węgla zapłacą mieszkańcy budynków wielolokalowych?

Za rekompensaty na zakup węgla zapłacą mieszkańcy budynków wielolokalowych? Za rekompensaty na zakup węgla zapłacą mieszkańcy budynków wielolokalowych?

Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami (KIGN) skierowała pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z wnioskiem o uwzględnienie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w zapisach Ustawy z dnia 23 czerwca...

Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami (KIGN) skierowała pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z wnioskiem o uwzględnienie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w zapisach Ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Redakcja news Sposób na kryzys – spółdzielnie mieszkaniowe inwestują w OZE

Sposób na kryzys – spółdzielnie mieszkaniowe inwestują w OZE Sposób na kryzys – spółdzielnie mieszkaniowe inwestują w OZE

Już od kilku miesięcy mierzymy się ze wzrostem cen – nie tylko produktów w sklepach, ale też paliw oraz wyższymi ratami kredytu. Mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych obawiają się następnego...

Już od kilku miesięcy mierzymy się ze wzrostem cen – nie tylko produktów w sklepach, ale też paliw oraz wyższymi ratami kredytu. Mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych obawiają się następnego sezonu grzewczego – wiadomo bowiem, że rachunki za ogrzewanie będą wyższe niż rok temu. Wzrastają opłaty za energię elektryczną, wywóz odpadów oraz czynsze. Jak spółdzielnie mieszkaniowe próbują się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie?

Małgorzata Pundyk-Glet Sporne balkony

Sporne balkony Sporne balkony

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Agnieszka Żelazna Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej Współkorzystanie z nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania...

Obowiązujące przepisy przydają każdemu ze współwłaścicieli nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej takie samo prawo do korzystania z tej nieruchomości. Jak pokazuje jednak praktyka, sposób korzystania z nieruchomości wspólnej stanowi źródło licznych konfliktów pomiędzy właścicielami lokali.

Paweł Puch Remont we wspólnocie

Remont we wspólnocie Remont we wspólnocie

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać...

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać członków wspólnoty mieszkaniowej do pokrycia kosztów nie związanych z nieruchomością wspólną – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Redakcja ZRSM o nowelizacji Prawa energetycznego

ZRSM o nowelizacji Prawa energetycznego ZRSM o nowelizacji Prawa energetycznego

Projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/we z dnia 13 lipca 2009 r., dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą...

Projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/we z dnia 13 lipca 2009 r., dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą dyrektywę 2003/55/we. Dyrektywa ta jako akt prawa pochodnego wiąże co do celu wszystkie kraje członkowskie, ale pozostawia sposób jego realizacji danemu państwu.

Przemysław Gogojewicz Wspólnota mieszkaniowa – prawa i obowiązki

Wspólnota mieszkaniowa – prawa i obowiązki Wspólnota mieszkaniowa  – prawa i obowiązki

Na podstawie art. 6 ustawy o własności lokali ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać...

Na podstawie art. 6 ustawy o własności lokali ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.

Piotr Żołądkowski Motywacja – czyli co nas pcha do działania?

Motywacja – czyli co nas pcha do działania? Motywacja – czyli co nas pcha do działania?

Nasze działania zarówno w obszarze zawodowym, jak i osobistym charakteryzują się większą bądź mniejszą motywacją.

Nasze działania zarówno w obszarze zawodowym, jak i osobistym charakteryzują się większą bądź mniejszą motywacją.

Eugenia Śleszyńska Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej Ubezpieczenie nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej

Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej, jako zarządcy z mocy prawa, osoby ustawowej, jest wykonywanie czynności zarządu nieruchomością wspólną, związanych głównie z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Paweł Puch Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym

Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym

We wspólnocie mieszkaniowej ogrzewanie lokali może być rozwiązane na dwa sposoby. Budynek może mieć wspólną instalację centralnego ogrzewania lub każdy lokal może mieć indywidualne instalacje centralnego...

We wspólnocie mieszkaniowej ogrzewanie lokali może być rozwiązane na dwa sposoby. Budynek może mieć wspólną instalację centralnego ogrzewania lub każdy lokal może mieć indywidualne instalacje centralnego ogrzewania. W każdym z tych przypadków to zupełnie inna sytuacja prawna.

Redakcja news Dlaczego wyższe koszty ogrzewania już teraz są odczuwalne we wspólnotach i w spółdzielniach?

Dlaczego wyższe koszty ogrzewania już teraz są odczuwalne we wspólnotach i w spółdzielniach? Dlaczego wyższe koszty ogrzewania już teraz są odczuwalne we wspólnotach i w spółdzielniach?

Właściciele mieszkań i spółdzielcy zauważyli znaczący wzrost comiesięcznych opłat, a przecież sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął.

Właściciele mieszkań i spółdzielcy zauważyli znaczący wzrost comiesięcznych opłat, a przecież sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął.

Redakcja news Deratyzacja we wspólnocie i w spółdzielni – kto za nią odpowiada?

Deratyzacja we wspólnocie i w spółdzielni – kto za nią odpowiada? Deratyzacja we wspólnocie i w spółdzielni – kto za nią odpowiada?

Ustawodawca przewidział konieczność kontroli szkodników i minimalizację zagrożeń, jakie mogą one wywołać. Deratyzacja to obowiązek każdego właściciela i zarządcy nieruchomości.

Ustawodawca przewidział konieczność kontroli szkodników i minimalizację zagrożeń, jakie mogą one wywołać. Deratyzacja to obowiązek każdego właściciela i zarządcy nieruchomości.

Sabina Augustynowicz Czy można pominąć zarząd przy podejmowaniu uchwały?

Czy można pominąć zarząd przy podejmowaniu uchwały? Czy można pominąć zarząd przy podejmowaniu uchwały?

Zdaniem Sądu Najwyższego uchwały podjęte na zebraniu zwołanym z naruszeniem procedury przewidzianej w ustawie o własności lokali są skuteczne, ale podlegają zaskarżeniu na podstawie art. 25 UWL.

Zdaniem Sądu Najwyższego uchwały podjęte na zebraniu zwołanym z naruszeniem procedury przewidzianej w ustawie o własności lokali są skuteczne, ale podlegają zaskarżeniu na podstawie art. 25 UWL.

Sabina Augustynowicz Czy pracownik zarządcy może zbierać głosy pod uchwałą?

Czy pracownik zarządcy może zbierać głosy pod uchwałą? Czy pracownik zarządcy może zbierać głosy pod uchwałą?

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o własności lokali zbieranie głosów należy do wyłącznych kompetencji zarządu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby upoważnił on do tego inną osobę.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o własności lokali zbieranie głosów należy do wyłącznych kompetencji zarządu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby upoważnił on do tego inną osobę.

Sabina Augustynowicz Wstrzymanie wykonania uchwały wspólnoty mieszkaniowej

Wstrzymanie wykonania uchwały wspólnoty mieszkaniowej Wstrzymanie wykonania uchwały wspólnoty mieszkaniowej

Sąd, wydając postanowienie o wstrzymaniu wykonania uchwały, ocenia, czy przesłanki roszczenia powoda o uchylenie uchwały zostały uprawdopodobnione.

Sąd, wydając postanowienie o wstrzymaniu wykonania uchwały, ocenia, czy przesłanki roszczenia powoda o uchylenie uchwały zostały uprawdopodobnione.

Anna Ruszczak news Zakręcanie kaloryferów w bloku może skończyć się w sądzie

Zakręcanie kaloryferów w bloku może skończyć się w sądzie Zakręcanie kaloryferów w bloku może skończyć się w sądzie

Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury,...

Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury, jaka ma panować w mieszkaniu, a sprawa może trafić do sądu.

mgr Jarosław Kowszuk Place zabaw i rekreacji na osiedlu

Place zabaw i rekreacji na osiedlu Place zabaw i rekreacji na osiedlu

W zespole budynków wielorodzinnych, objętych jednym pozwoleniem na budowę, należy stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne także dla osób niepełnosprawnych.

W zespole budynków wielorodzinnych, objętych jednym pozwoleniem na budowę, należy stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne także dla osób niepełnosprawnych.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.