Po wygaśnięciu umowy leasingobiorca zwraca bezwarunkowo przedmiot umowy leasingodawcy
fot. pixabay
Leasing maszyn i urządzeń do oczyszczania terenu może być instrumentem niezbędnym w dobie COVID-19, z uwagi na koszty zakupu urządzeń sprzątających. Również urządzenia klimatyzacyjne i nawiewne, a zatem wymieniające powietrze na korytarzach mogą być przedmiotem umowy leasingu i stanowić pomoc w walce z COVID-19.
Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt....
Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje kilka milionów wspólnot mieszkaniowych. Bez względu na to, że nie mają osobowości prawnej, wspólnoty mogą otwierać konta w banku, zakładać lokaty lub wziąć kredyt. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta i jakie kryteria są ważne?
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu (zarządca) do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
W ramach swobody umów nie jest bezprawne ustalenie pomiędzy stronami umowy wartości przedmiotu umowy w taki sposób, że przekracza on nawet kilkukrotnie średnią wartość rynkową przedmiotu tożsamego rodzaju, i jeśli cena ta jest efektem wspólnych uzgodnień stron umowy, świadomych celu i przedmiotu transakcji, to nie sposób mówić o wprowadzeniu stron umowy w błąd, co do tego elementu transakcji.
W przypadku umów leasingowych, a więc umów nazwanych, umożliwiających korzystanie z cudzej rzeczy (ewentualnie także pobieranie pożytków) za wynagrodzeniem pieniężnym, równym cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (art. 7091 KC), strony umowy leasingu leasingodawca oraz leasingobiorca (zarządca) ustalają wysokość opłaty leasingowej i najczęściej odpowiednio skalkulowana opłata przewyższa wartość nabycia przedmiotu leasingu, gdyż obejmuje także zysk finansującego.
Jednak w samej umowie leasingu muszą być określone zarówno osoba zbywcy, jak i warunki nabycia tej rzeczy – a zatem także wartość nabycia przedmiotu leasingu, i ten element musi być określony i uzgodniony pomiędzy stronami umowy leasingu.
Praktyka dla zarządców
Jeżeli po wydaniu korzystającemu rzecz została utracona z powodu okoliczności, za które finansujący nie ponosi odpowiedzialności, umowa leasingu wygasa. Jeżeli w umowie leasingu zastrzeżono, że korzystający obowiązany jest ponosić koszty ubezpieczenia rzeczy od jej utraty w czasie trwania leasingu, w braku odmiennego postanowienia umownego, koszty te obejmują składkę z tytułu ubezpieczenia na ogólnie przyjętych warunkach.
Zważywszy na to, iż w praktyce funkcjonuje kilka wariantów zawarcia umów leasingu finansowego, w tym także i taki, w którym co do zasady to między leasingobiorcą a dostawcą określonego przedmiotu następuje wybór przedmiotu leasingu, ustalenie jego ceny, warunków płatności itp., zaś leasingodawca nie ingeruje w tę fazę pertraktacji, utrzymując w ten sposób zasadę niemożności dochodzenia przez leasingobiorcę roszczeń wobec leasingodawcy z tytułu wad rzeczy, to można wówczas prezentować tezę, iż w takim przypadku leasingodawca nigdy nie jest wprowadzony w błąd, co do wartości przedmiotu leasingu, natomiast może być wprowadzony w błąd co do sytuacji ekonomicznej potencjalnego, przyszłego leasingobiorcy.
Trudno mówić o wprowadzeniu w błąd, gdy funkcjonującą w obrocie profesjonalnym zasadą zawierania takiej umowy leasingu finansowego jest niemożność ingerencji w ustalenia pomiędzy zbywca a potencjalnym leasingobiorcą (zarządcą). Po otrzymaniu zapytania przyszły leasingodawca winien zbadać przedłożoną dokumentację oraz ocenić zdolność kredytową leasingobiorcy (zarządcy), a zatem zdolność do uiszczania opłat leasingowych. Dopiero po pozytywnym ustaleniu sytuacji ekonomicznej przyszłego leasingobiorcy powinien określić warunki umowy leasingu.
Leasing operacyjny czy kapitałowy?
Dla ustalenia, jakiego rodzaju umowa leasingowa łączy strony, czy umowa leasingowa o charakterze operacyjnym, czy też kapitałowym, znaczenie podstawowe ma zdefiniowanie celów, do których obie strony umowy dążyły, zawierając tą umowę nazwaną ogólnie umową leasingu. Samo wyrażenie zawarte w umowie „rata kapitałowa + odsetki”, a nade wszystko wysokość tak określonego świadczenia (gdy łączna suma obciążających leasingobiorcę świadczeń ratalnych odpowiada wartości nabytych w kredycie finansowym maszyn przez lesingobiorcę) kwalifikują daną umowę jako mającą charakter kapitałowy. Takiego charakteru nie odbiera jej brak opcji na rzecz sprzedaży przedmiotu leasingu. Charakter tej umowy jest oczywisty zwłaszcza w sytuacji, gdy leasingodawca pozbył się obciążeń z tytułu świadczeń gwarancyjnych i serwisowych.
Tymczasem leasing operacyjny cechuje to, że leasingodawca zobowiązuje się do różnych dodatkowych świadczeń na rzecz leasingobiorcy w umówionym okresie eksploatacji rzeczy (serwis, konserwacja, remonty) w ramach ustalonego czynszu bez opcji nabycia przedmiotu umowy. W konsekwencji, po wygaśnięciu umowy leasingobiorca zwraca bezwarunkowo przedmiot umowy leasingodawcy.
Umowa leasingowa jest niewątpliwie umową wzajemną, niemniej jednak jej specyficzne cechy, zwłaszcza jeżeli chodzi o leasing kapitałowy, stoją na przeszkodzie stosowania wobec niej przepisów o skutkach odstąpienia od umowy (art. 494 KC), stąd też w sytuacji, gdy umowa uległa rozwiązaniu, do wzajemnego rozliczenia się stron właściwym będzie powołanie się na przepisy traktujące o zastrzeżeniu własności rzeczy sprzedanej (art. 589 i n. KC).
Jeżeli leasing kapitałowy stwarza dla leasingobiorcy perspektywę nabycia rzeczy na własność, to w sytuacji gdy rzecz została mu wydana, przejął on jednocześnie korzyści i ciężary z nią związane w myśl art. 548 KC.
Oznacza to zawarcie umowy o przeniesienie własności pod warunkiem zawieszającym, a tym jest zapłata pełnej ceny sprzedaży. W razie gdyby warunek (zapłata) nie ziścił się, to odbierając rzecz leasingodawca może żądać odpowiedniego wynagrodzenia za zużycie lub uszkodzenie rzeczy (art. 591 KC). Prezentowane stanowisko jest bliskie naturze zobowiązania stron umowy leasingu kapitałowego i mieści się w granicach swobody kontraktowej stron, które się na taką umowę decydują.
W odniesieniu do wykładni przepisów, tak w doktrynie, jak i judykaturze, podkreśla się regułę określającą kolejność różnych sposobów wykładni: wykładnię językową, wykładnię systemową, wykładnię funkcjonalną (celowościową).
Podstawowy charakter umowy leasingu ma z natury rzeczy zapewnić kontrahentowi równoważne korzyści z niej wynikające. Skoro zatem umowa zawarta została na czas oznaczony, to jej sens wyraża się w tym, że powinna ona zapewniać leasingobiorcy w tym okresie korzystanie z przedmiotu leasingu, natomiast tylko z tej racji mógł zasadnie liczyć na świadczenie rat leasingowych.
Umowa leasingu sama w sobie określa istotną treść stosunku zobowiązującego. Konstruowanie na jej tle roszczeń, wywodzonych z umowy przedwstępnej, podobnie jak i z powołaniem się na czyn niedozwolony nie ma żadnego uzasadnienia.
Leasing a ubezpieczenie
Przepisy Kodeksu cywilnego nie regulują obowiązku ubezpieczenia przedmiotu leasingu, w szczególności nie wskazują one na istnienie obowiązku ubezpieczenia ani ryzyka, którego miałoby ono dotyczyć. Nie określają też, kto powinien taką rzecz ubezpieczyć ani kto ponosi koszty ubezpieczenia. Jeżeli w świetle umowy ubezpieczenia ubezpieczającym i ubezpieczonym był leasingodawca, a nie leasingobiorca, nie daje to podstaw dla uznania legitymacji czynnej leasingobiorcy w dochodzeniu odszkodowania.
Korzystający obowiązany jest utrzymywać rzecz w należytym stanie, w szczególności dokonywać jej konserwacji i napraw niezbędnych do zachowania rzeczy w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem jej zużycia wskutek prawidłowego używania, oraz ponosić ciężary związane z własnością lub posiadaniem rzeczy.
Jeżeli w umowie leasingu nie zostało zastrzeżone, że konserwacji i napraw rzeczy dokonuje osoba mająca określone kwalifikacje, korzystający powinien niezwłocznie zawiadomić finansującego o konieczności dokonania istotnej naprawy rzeczy.
Istota umowy leasingu
Istotą i celem modelowej umowy leasingu nie jest przeniesienie przez finansującego na rzecz korzystającego (zarządcy) własności przedmiotu leasingu.
Istotą tej umowy, nazwanej jest co do zasady przekazanie przez finansującego korzystającemu określonej rzeczy do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, z zapłatą przez korzystającego na rzecz finansującego wynagrodzenia, którego wysokość równa jest co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Dopuszczalność więc zastrzeżenia w umowie leasingu tzw. opcji zakupu (art. 70916 KC) nie może być traktowana jako równoznaczna z obowiązkiem korzystającego nabycia tej rzeczy, a jedynie jako wynikające z umowy jego uprawnienie do żądania od finansującego przeniesienia własności.
Zamieszczenie w umowie wspomnianej klauzuli skutkuje obowiązkiem wyłącznie finansującego przeniesienia na korzystającego własności rzeczy, jeżeli ten ostatnio wymieniony wystąpi z takim żądaniem.
W praktyce życia gospodarczego ukształtowały się różne sposoby formułowania w umowach leasingu klauzuli uprawniającej korzystającego z przedmiotu umowy do jego nabycia po okresie leasingu.
Odnotować tu można między innymi konstrukcję przedwstępnej umowy sprzedaży przedmiotu leasingu (art. 389 KC) oraz konstrukcję umowy zobowiązującej pod warunkiem i z zastrzeżeniem terminu do przeniesienia przedmiotu leasingu.
Wszystkie te sposoby łączy to, iż zawsze wynika z nich uprawnienie korzystającego do nabycia rzeczy po zakończeniu leasingu, jednak ocena, czy doszło do jego realizacji uwzględniać musi treść umowy, w ramach której zostało ono w sformułowane. Bez jej analizy i oceny w tym względzie nie jest możliwe, w oparciu tylko o cel umowy, przesądzenie o dojściu do skutku przewłaszczenia rzeczy.
Podstawa prawna
Ustawa kodeks cywilny (DzU z 2020 r. poz. 1740 ze zm.)
Art. 25 UWL stanowi, że właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania...
Art. 25 UWL stanowi, że właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
Prawo do kontroli zarządu wspólnoty mieszkaniowej ma charakter indywidualny i przysługuje każdemu właścicielowi oraz współwłaścicielowi lokalu (we współwłasności ułamkowej i łącznej).
Prawo do kontroli zarządu wspólnoty mieszkaniowej ma charakter indywidualny i przysługuje każdemu właścicielowi oraz współwłaścicielowi lokalu (we współwłasności ułamkowej i łącznej).
Zmiana sposobu zarządu z powierzonego na wybrany, przez nowo powstałą wspólnotę, może napotkać trudności szczególnie tam, gdzie deweloper ma znaczny udział w nieruchomości wspólnej, bo nie sprzedał jeszcze...
Zmiana sposobu zarządu z powierzonego na wybrany, przez nowo powstałą wspólnotę, może napotkać trudności szczególnie tam, gdzie deweloper ma znaczny udział w nieruchomości wspólnej, bo nie sprzedał jeszcze wszystkich lokali. Bywa też, że w małych wspólnotach sąsiedzi nie mogą dojść do porozumienia. Część chce zmiany zarządu, pozostali są zadowoleni ze status quo i skutecznie blokują możliwość podjęcia uchwały w tym zakresie.
Niektórzy twierdzą, że sprawiedliwe jest rozwiązanie, kiedy to waga głosu podczas głosowania uzależniona jest od wielkości lokalu. Na poparcie swojego stanowiska przytaczają argument, że właściciele większych...
Niektórzy twierdzą, że sprawiedliwe jest rozwiązanie, kiedy to waga głosu podczas głosowania uzależniona jest od wielkości lokalu. Na poparcie swojego stanowiska przytaczają argument, że właściciele większych „M” płacą proporcjonalnie wyższe składki na fundusz remontowy. Są i tacy, którzy uważają, że głosowanie we wspólnocie powinno się odbywać wedle zasady „jeden właściciel – jeden głos”. Warto wiedzieć, że obowiązujące przepisy przewidują możliwość zastosowania takiego wariantu i stać się zupełnie...
Pandemia koronawirusa wymusza na zarządcach i wspólnotach mieszkaniowych zmianę trybu pracy oraz wdrożenie rozwiązań wykorzystujących nowe technologie. Organizowanie spotkań mieszkańców i głosowań w trybie...
Pandemia koronawirusa wymusza na zarządcach i wspólnotach mieszkaniowych zmianę trybu pracy oraz wdrożenie rozwiązań wykorzystujących nowe technologie. Organizowanie spotkań mieszkańców i głosowań w trybie online spora część wspólnot przetestowała już w ubiegłym roku, dla innych to jeszcze wyzwanie. Nawet jeżeli organizacja spotkań w trybie zdalnym wydaje się trudnym przedsięwzięciem, nie należy z tego rezygnować. Jest wiele spraw, które warto omówić z mieszkańcami i nie można czekać na zakończenie...
Chociaż na prowadzenie działalności gospodarczej w lokalach wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej nie jest wymagana zgoda innych członków wspólnoty, to jednak do podjęcia niektórych działań jest...
Chociaż na prowadzenie działalności gospodarczej w lokalach wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej nie jest wymagana zgoda innych członków wspólnoty, to jednak do podjęcia niektórych działań jest ona konieczna.
Wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali otrzymał pozytywną...
Wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Prawo spółdzielcze oraz ustawy o własności lokali otrzymał pozytywną opinię Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu. Wzmocnienie pozycji członków spółdzielni, usprawnienie funkcjonowania spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – to będą najważniejsze efekty projektu ustawy.
Czy zarząd wspólnoty może prowadzić remonty, chociaż nie wynikają z awarii, ani też – o czym mowa w znowelizowanych ustawach – z działania na rzecz poprawy sanitarnej, przeciwdziałania lub ograniczania...
Czy zarząd wspólnoty może prowadzić remonty, chociaż nie wynikają z awarii, ani też – o czym mowa w znowelizowanych ustawach – z działania na rzecz poprawy sanitarnej, przeciwdziałania lub ograniczania pandemii? Czy istnieje przepis, który wprost zabroniłby zarządowi prowadzenie prac budowlanych, zakłócających spokój mieszkańców budynków wielomieszkaniowych (hałas), skutkujących dużym zapyleniem (szlifowanie lastryko) – pyta Czytelnik.
Zgodnie z zapisem art. 6 UWL: „Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania,...
Zgodnie z zapisem art. 6 UWL: „Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.” Taka definicja oznacza w praktyce, że wraz z wyodrębnieniem własności jednego lokalu, z mocy prawa powstaje wspólnota mieszkaniowa.
Sposób zagospodarowania terenu wspólnego może stanowić jedno ze źródeł sporów wewnątrz wspólnot mieszkaniowych. Przytoczę przykłady: budowa parkingu, zielonej strefy rekreacyjnej i placu zabaw. Wszystkie...
Sposób zagospodarowania terenu wspólnego może stanowić jedno ze źródeł sporów wewnątrz wspólnot mieszkaniowych. Przytoczę przykłady: budowa parkingu, zielonej strefy rekreacyjnej i placu zabaw. Wszystkie propozycje reprezentują i zaspokajają różne interesy oraz potrzeby mieszkańców. Mogą też stanowić źródło nieporozumień i konfliktów, które nie rzadko mają swój finał w sądzie.
Wspólnoty mieszkaniowe muszą przestrzegać przepisów o ochronie danych osobowych. Niestety często wspólnoty czy zarządcy podchodzą do tego zagadnienia lekceważąco. Kwestie RODO traktowane są ogólnikowo,...
Wspólnoty mieszkaniowe muszą przestrzegać przepisów o ochronie danych osobowych. Niestety często wspólnoty czy zarządcy podchodzą do tego zagadnienia lekceważąco. Kwestie RODO traktowane są ogólnikowo, bez indywidualnego podejścia. Tymczasem, za zbyt lekkie traktowanie przepisów UODO, sądy już wymierzają wyroki.
Jak rozumieć art. 23 pkt 2 o głosowaniu: czy jeden właściciel – jeden głos można umieścić w statucie (regulaminie) WM? Czy też na każdym zebraniu należy podejmować każdorazowo osobną uchwałę, czy podstawową...
Jak rozumieć art. 23 pkt 2 o głosowaniu: czy jeden właściciel – jeden głos można umieścić w statucie (regulaminie) WM? Czy też na każdym zebraniu należy podejmować każdorazowo osobną uchwałę, czy podstawową zasadą jest, że głosujemy udziałami, a nie jeden głos – jeden właściciel – pyta Czytelnik.
Wspólnoty mieszkaniowe borykają się czasami z sytuacją nadania numeracji lokalom czy to mieszkalnym, czy użytkowym w budynku oraz procedurą zmiany tej numeracji. O ile procedura nadania numeracji budynkom...
Wspólnoty mieszkaniowe borykają się czasami z sytuacją nadania numeracji lokalom czy to mieszkalnym, czy użytkowym w budynku oraz procedurą zmiany tej numeracji. O ile procedura nadania numeracji budynkom została określona w przepisach, o tyle procedura nadania i zmiany numeracji lokali i zasad na jakich się opiera wynika często z przyjętego zwyczaju.
Wiosną wszystko budzi się do życia. Również na osiedlowych uliczkach pojawia się coraz więcej spacerujących ludzi. Choć wciąż bardzo ostrożnie ze względu na zagrożenie epidemiczne, jednak także place zabaw...
Wiosną wszystko budzi się do życia. Również na osiedlowych uliczkach pojawia się coraz więcej spacerujących ludzi. Choć wciąż bardzo ostrożnie ze względu na zagrożenie epidemiczne, jednak także place zabaw zaczynają tętnić życiem. Zielenią się drzewa, błotniste skwery zaczyna pokrywać pierwsza, soczysta trawa i zaczynają kwitnąć drzewa. Wiosną też wszyscy zarządcy mają pełne ręce roboty.
Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalach, wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej, nie jest uzależnione od uzyskania jej zgody. Wspólnota nie ma żadnego tytułu do ingerowania w sferę uprawnień...
Prowadzenie działalności gospodarczej w lokalach, wchodzących w skład wspólnoty mieszkaniowej, nie jest uzależnione od uzyskania jej zgody. Wspólnota nie ma żadnego tytułu do ingerowania w sferę uprawnień poszczególnych właścicieli lokali.
W praktyce wspólnot mieszkaniowych spotykamy się ze wspólnotami, które nie funkcjonują. Przejawia się to najczęściej brakiem powołania zarządu i brakiem dopełnienia formalności rejestracyjnych lub brakiem...
W praktyce wspólnot mieszkaniowych spotykamy się ze wspólnotami, które nie funkcjonują. Przejawia się to najczęściej brakiem powołania zarządu i brakiem dopełnienia formalności rejestracyjnych lub brakiem możliwości podejmowania uchwał w wyniku braku zainteresowania większości właścicieli. Tymczasem wspólnota mieszkaniowa nie może nie funkcjonować i nie może też istnieć w niej paraliż decyzyjny, a przepisy prawa temu przeciwdziałają.
Zarząd porozumiewa się z właścicielami lokali w różnej formie – przy użyciu telefonu, faksu, listów, bezpośrednich kontaktów itd. Także e-mail, fora dyskusyjne i strony internetowe przeznaczone dla konkretnych...
Zarząd porozumiewa się z właścicielami lokali w różnej formie – przy użyciu telefonu, faksu, listów, bezpośrednich kontaktów itd. Także e-mail, fora dyskusyjne i strony internetowe przeznaczone dla konkretnych wspólnot mieszkaniowych są obecnie bardzo dobrą, jeżeli nie najlepszą formą wymiany informacji pomiędzy zarządem, a wspólnotą mieszkaniową oraz między właścicielami lokali.
Wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa dla celów związanych z zarządem nieruchomością wspólną może zatrudniać osoby fizyczne w formie umów o pracę, według przepisów Kodeksu pracy, albo w formie umów...
Wspólnota mieszkaniowa jako osoba ustawowa dla celów związanych z zarządem nieruchomością wspólną może zatrudniać osoby fizyczne w formie umów o pracę, według przepisów Kodeksu pracy, albo w formie umów zlecenia według Kodeksu cywilnego. Występuje wówczas nie tylko w roli pracodawcy, czy zlecającego, ale także w roli płatnika podatku dochodowego wobec US czy wobec ZUS w zakresie płatności składek na ubezpieczenie społeczne. Ale czy wspólnota powinna płacić na tzw. pracownicze plany kapitałowe?
Wspólnoty mieszkaniowe zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Ruchy te mają pomóc w walce ze smogiem i odciążać budżet wspólnoty. Ekologiczne rozwiązania, po które sięgają obecnie wspólnoty...
Wspólnoty mieszkaniowe zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Ruchy te mają pomóc w walce ze smogiem i odciążać budżet wspólnoty. Ekologiczne rozwiązania, po które sięgają obecnie wspólnoty to turbiny wiatrowe i panele.
Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota...
Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota mieszkaniowa może skorzystać ze zwolnienia z CIT przychodów z tytułu wynajmu dachu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części...
Blok mieszkalny to specyficzna forma mieszkania. Niby mamy własne mieszkanie, gdzie możemy stosować przysłowie „wolność Tomku w swoim domku”, ale nie do końca. W budynku są jeszcze inne lokale oraz części wspólne i dostępne dla wszystkich. Dlatego, choć mamy odrębne lokale, ale dzielimy budynek z innymi, obowiązują nas zasady użytkowania nie tylko części wspólnych, ale i własnej przestrzeni.
Ustawa z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali wskazuje, że w sprawach dotyczących nieruchomości wspólnej decydują wyłącznie właściciele mieszkań i lokali użytkowych. Osoby te są również stroną w stosunkach...
Ustawa z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali wskazuje, że w sprawach dotyczących nieruchomości wspólnej decydują wyłącznie właściciele mieszkań i lokali użytkowych. Osoby te są również stroną w stosunkach ze wspólnotą. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których wspólnota mieszkaniowa musi nawiązać kontakt z najemcą. Jeśli właściciel mieszkania przygotuje pełnomocnictwo dla najemcy, to osoba wynajmująca mieszkanie będzie mogła m.in. współuczestniczyć w zarządzaniu nieruchomością wspólną, zamiast...
Balkony dostawne są obecnie bardzo popularne, ponieważ zwiększają cenę rynkową nieruchomości i zapewniają dostęp do relaksu na świeżym powietrzu na wypadek, gdyby ogłoszono kolejny lockdown i wprowadzono...
Balkony dostawne są obecnie bardzo popularne, ponieważ zwiększają cenę rynkową nieruchomości i zapewniają dostęp do relaksu na świeżym powietrzu na wypadek, gdyby ogłoszono kolejny lockdown i wprowadzono ograniczenia w poruszaniu się. Balkon dostawny może dobudować każdy i to praktycznie w każdym budynku i rodzaju budownictwa. Decydując się na doposażenie mieszkania w balkon, trzeba jednak najpierw dopełnić konieczne formalności. W przeciwnym razie dobudowa balkonu będzie niemożliwa.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.