administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Dokumentacja wspólnoty mieszkaniowej

Dokumentacja wspólnoty mieszkaniowej

Dokumentacja wspólnoty mieszkaniowej

Pierwszym poważnym problemem, jaki dotyka wspólnoty mieszkaniowe już w początkowej fazie działalności, jest brak dokumentacji technicznej budynku. Tymczasem każda wspólnota mieszkaniowa jest obwiązana do posiadania takiej dokumentacji. Ma obowiązek ją przechowywać oraz aktualizować.

Zobacz także

nieruchomosci-adwokat.pl Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną? Jak wygląda zarząd nieruchomością wspólną?

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały...

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Sika Poland Sp. z o.o. System do renowacji balkonów PCI

System do renowacji balkonów PCI System do renowacji balkonów PCI

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

Paweł Puch Miejsce postojowe we wspólnocie

Miejsce postojowe we wspólnocie Miejsce postojowe we wspólnocie

Jedynym kryterium określenia obowiązków finansowych, jakie spoczywają na właścicielach lokali w zakresie partycypacji w utrzymaniu nieruchomości wspólnej, jest ich udział w tej nieruchomości. Gdy chodzi...

Jedynym kryterium określenia obowiązków finansowych, jakie spoczywają na właścicielach lokali w zakresie partycypacji w utrzymaniu nieruchomości wspólnej, jest ich udział w tej nieruchomości. Gdy chodzi o miejsca postojowe decydujący jest ich status.

Inwestor, oddając do użytkowania budynek, zobowiązany jest przekazać wspólnocie mieszkaniowej dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą, którą stanowi dokumentacja budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz pomiarami powykonawczymi.

Przekazaniu podlegają również inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także instrukcje obsługi i eksploatacji instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.

Zarząd lub zarządca jest zobowiązany sporządzić protokół przejęcia nieruchomości i jej dokumentacji, przechowywać ją i aktualizować.

Dokumentacja techniczna

Ponadto właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić dla każdego budynku książkę obiektu budowlanego, stanowiącą dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego.

Książka obiektu budowlanego powinna być założona w dniu przekazania obiektu budowlanego do użytkowania, a zatem w tej dacie to nikt inny, tylko deweloper powinien ją założyć. Książka powinna mieć format A4 i być wykonana w sposób trwały, zapewniający przydatność do użytkowania w całym okresie eksploatacji obiektu. Książka powinna mieć ponumerowane strony, zabezpieczone przed ich usunięciem lub wymianą. Wpisy do książki powinny być dokonywane w dniu zaistnienia okoliczności, dla której jest wymagane dokonanie odpowiedniego wpisu.

W książce obiektu budowlanego wpisuje się:

  • podstawowe dane identyfikujące obiekt, w tym jego rodzaj i adres, właściciela, zarządcę, numer i datę sporządzenia protokołu odbioru obiektu, nazwę organu, który go wydał, numer i datę wydania pozwolenia na użytkowanie obiektu, numer i datę protokołu przejęcia obiektu przez nowego zarządcę, dane ogólne o obiekcie wraz z wykazem dokumentacji, w tym dokumentacji technicznej przekazanej przy zakładaniu książki;
  • plan sytuacyjny obiektu, z zaznaczonymi granicami nieruchomości, określający również usytuowanie miejsc przyłączenia obiektu do sieci uzbrojenia terenu oraz armatury lub urządzeń przeznaczonych do odcięcia czynnika dostarczanego za pomocą tych sieci, a w szczególności gazu, energii elektrycznej i ciepła, protokoły kontroli oraz badań zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Do książki obiektu budowlanego dołącza się:

  • protokoły z kontroli obiektu budowlanego, oceny i ekspertyzy dotyczące jego stanu technicznego, świadectwo charakterystyki energetycznej, dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą, dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także, w razie potrzeby, instrukcje obsługi i eksploatacji obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.

Prowadzenie właściwej dokumentacji technicznej jest bardzo ważne, gdyż zgodnie z art. 93 ustawy Prawo budowlane ten, kto nie spełnia obowiązku przechowywania dokumentów związanych z obiektem budowlanym lub prowadzenia książki obiektu budowlanego, podlega karze grzywny.

Dokumentacja prawna

Oprócz dokumentacji technicznej wspólnota mieszkaniowa powinna posiadać także dokumentację prawną wraz ze spisem właścicieli lokali i wielkością posiadanych przez nich udziałów w nieruchomości wspólnej oraz dokumenty rejestracyjne wspólnoty.

Dokumentacja prawna obejmuje także wszelkie umowy, jakie deweloper zawarł na obsługę nieruchomości wspólnej, związane z dostawą mediów, konserwacją i utrzymaniem czystości.

Częścią dokumentacji prawnej są także karty gwarancyjne urządzeń technicznych w nieruchomości wspólnej, umowy o ich konserwację oraz obsługę.

Odtworzenie dokumentacji technicznej

Przejęcie budynku z pełną dokumentacją jest nierzadko pobożnym życzeniem. Tymczasem opracowanie kompletnej dokumentacji budynku to dość kosztowna i czasochłonna operacja, dlatego też niektórzy pierwotni właściciele (deweloperzy, spółdzielnie, gminy) próbują przerzucić koszt jej stworzenia na przejmującą zarząd wspólnotę mieszkaniową.

W sytuacji gdy właściciel nie przekazał dokumentacji lub jest ona niekompletna wspólnota mieszkaniowa powinna wezwać dotychczasowego właściciela do jej wydania, wyznaczając termin na jej przekazanie.

Jeśli te zabiegi okażą się nieskuteczne, zarząd obowiązany, jest do podjęcia niezwłocznych czynności zmierzających do opracowania tej dokumentacji i rozliczenia kosztów związanych z jej opracowaniem.

W tym celu wspólnota mieszkaniowa musi podjąć uchwałę. Jeżeli uchwała właścicieli lokali nie stanowi inaczej, koszty opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku obciążają do czasu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu dotychczasowego właściciela nieruchomości, a po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu wszystkich właścicieli lokali w częściach odpowiadających ich udziałom w nieruchomości wspólnej.

Dlatego ważne jest, żeby wspólnota mieszkaniowa w porę podjęła kroki w celu odtworzenia dokumentacji technicznej, aby mogła jej opracowaniem obciążyć dotychczasowego właściciela.

Wspólnota mieszkaniowa odtworzenia dokumentacji dokonuje jednak na swój koszt, a dopiero po jej odtworzeniu - jeżeli nastąpiło to przed wyodrębnieniem ostatniego lokalu - wspólnota powinna wezwać dotychczasowego właściciela do zwrotu kosztów aktualizacji.

W przypadku odmowy zwrotu tych kosztów wspólnota ma prawo skierować sprawę na drogę sądową.

Jeśli wspólnota w porę nie podjęła kroków w celu odtworzenia dokumentacji i czynności te wykonuje w sytuacji, gdy wyodrębniono już wszystkie lokale, powinna te koszty podzielić między właścicieli lokali w stosunku do wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej.

Należy zwrócić uwagę, że wyodrębnienie własności ostatniego lokalu w budynku oznacza, że wyodrębniono w formie aktu notarialnego lub orzeczenia sądu własność wszystkich lokali w nieruchomości, a zatem, że poza lokalami stanowiącymi odrębną własność w budynku jest już tylko nieruchomość wspólna. Nie można inaczej rozumieć tego pojęcia. Błędem popełnianym najczęściej przez gminy jest próba obchodzenia przepisu o konieczności zwrotu kosztów odtworzenia dokumentacji poprzez twierdzenie, że wyodrębnienie własności wszystkich lokali w budynku następuje już z chwilą uzyskania zaświadczenia o samodzielności lokali.

Jeżeli w budynku właściciel wyodrębnił i przeniósł własność kilku lokali, a nadal dysponuje lokalami, np. zajętymi przez najemców, które nie zostały wyodrębnione (nie ustanowiono ich odrębnej własności w formie aktu notarialnego lub orzeczenia sądowego i nie założono dla nich odrębnych ksiąg wieczystych), to nie można uznać, że wyodrębniono własność ostatniego lokalu. W takiej sytuacji obowiązek pokrycia kosztów opracowania lub aktualizacji dokumentacji technicznej budynku obciąża dotychczasowego właściciela nieruchomości. Jeżeli jednak w przedmiotowym budynku właściciel wyodrębnił i przeniósł własność kilku lokali, a następnie ustanowił w formie aktu notarialnego odrębną własność reszty lokali w budynku z założeniem na nie odrębnych ksiąg wieczystych i wpisaniem siebie jako właściciela, to mamy do czynienia z sytuacją, w której w danym budynku wyodrębniono własność wszystkich lokali.

Czyje dokumenty...?

Zwrócić należy uwagę, że właścicielem dokumentów dotyczących nieruchomości jest wspólnota mieszkaniowa, a nie jej zarządca. Zarząd powierza dokumentację do dyspozycji zarządcy, aby mógł on prowadzić obsługę nieruchomości, ale tylko na czas sprawowania przez niego zarządu. Zarządca, wykonując czynności z zakresu zarządzania, „powiększa" dokumentację wspólnoty mieszkaniowej o kolejne dokumenty, ale nie zmienia to faktu, że robi to w imieniu i na rzecz tejże wspólnoty, a każdy dokument jest częścią dokumentacji wspólnoty i jej własnością. W przypadku zmiany zarządcy poprzedni zarządca ma obowiązek protokolarnie przekazać wszystkie dokumenty.

Okres przechowywania dokumentów

Przechowaniu przez cały okres istnienia obiektu podlegają opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonywanych w obiekcie oraz książka obiektu budowlanego. Inne zasady dotyczą natomiast dokumentów księgowych czy podatkowych.

Z ustawy o rachunkowości wynika, że czas przechowywania dokumentów księgowych wynosi 5 lat i liczy się od początku roku następującego po roku obrotowym.

Przepisy podatkowe wskazują natomiast, że dokumentację księgową należy przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Natomiast zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe podlegają trwałemu przechowywaniu.

Dowody księgowe dotyczące wieloletnich inwestycji rozpoczętych, pożyczek, kredytów oraz umów handlowych, roszczeń dochodzonych w postępowaniu cywilnym lub objętych postępowaniem podatkowym przechowywać należy przez 5 lat od początku roku następującego po roku obrotowym, w którym operacje, transakcje i postępowanie zostały ostatecznie zakończone, spłacone, rozliczone lub przedawnione.

Dostęp właścicieli do dokumentacji

Właścicielom lokali we wspólnocie mieszkaniowej przysługuje prawo kontroli działalności zarządu. Ustawa o własności lokali nie precyzuje jednak środków i zakresu kontroli ani obowiązków zarządu w tym zakresie.

Bezsprzecznie jednak w prawie kontroli zawiera się prawo wglądu do dokumentów wspólnoty mieszkaniowej, gdyż w innym wypadku sprawowanie kontroli nie byłoby możliwe.

Obowiązkiem zarządu i zarządcy jest umożliwienie właścicielom lokali sprawowanie kontroli działalności zarządu, a właściciel lokalu powinien zdecydować, czy w tym celu wystarczy mu pokazanie dokumentów, wykonanie kserokopii, umożliwienie wykonania fotokopii czy też zeskanowanie.

W przypadku wspólnot mieszkaniowych ustawodawca nie przewidział sankcji za brak udostępnienia dokumentów wspólnoty jej członkom uznając, że wystarczająca będzie groźba odwołania przez niezadowolonych właścicieli lokali, a w przypadku zarządcy groźba rozwiązania umowy.

Praktyka w zakresie udostępniania dokumentów powinna znaleźć odzwierciedlenie w regulaminie wspólnoty.

Wspólnota mieszkaniowa w regulaminie powinna określić na przykład, w jakich godzinach i w jakie dni tygodnia można uzyskać wgląd do dokumentów wspólnoty mieszkaniowej. Z jakim wyprzedzeniem, w jakiej formie i trybie właściciel powinien zamówić wgląd w określone dokumenty. W jakim terminie i na czyj koszt powinny być przygotowywane kopie dokumentów itd.

Stosowne zapisy regulaminu spowodują, że w danej wspólnocie nie będą powstawały spory co do zasady udostępnienia dokumentów.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Paweł Puch Kontynuacja działalności zarządcy po jego śmierci

Kontynuacja działalności zarządcy po jego śmierci Kontynuacja działalności zarządcy po jego śmierci

Działalność gospodarcza jest ściśle powiązana z osobą przedsiębiorcy, a w chwili śmierci spadkobiercy uzyskują w spadku majątek zmarłego również wykorzystywany w działalności. Przepisy obowiązujące jeszcze...

Działalność gospodarcza jest ściśle powiązana z osobą przedsiębiorcy, a w chwili śmierci spadkobiercy uzyskują w spadku majątek zmarłego również wykorzystywany w działalności. Przepisy obowiązujące jeszcze parę lat temu nie dawały jednak możliwości kontynuacji działalności zmarłego przedsiębiorcy. Sytuacja zmieniła się wraz z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Przemysław Gogojewicz Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości

Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości

To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...

To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Bd 9/19.

Sabina Augustynowicz Gdy umiera właściciel lokalu

Gdy umiera właściciel lokalu Gdy umiera właściciel lokalu

Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają...

Zmarł właściciel mieszkania i pojawił się problem, bo nie ma formalnego następcy prawnego, ponieważ nikt nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie ujawnił praw do spadku. Spadkobiercy są i mieszkają w tym lokalu, ale nie płacą za jego eksploatację. Co, w myśl prawa, należy zrobić, by unormować tę sytuację? – pyta Czytelnik.

Anna Ruszczak news Wspólnoty i spółdzielnie objęte Ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych

Wspólnoty i spółdzielnie objęte Ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych Wspólnoty i spółdzielnie objęte Ustawą o ochronie odbiorców paliw gazowych

29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska...

29 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców w celu skorzystania z niej. Ochroną zostały objęte także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Redakcja news Szkolenie: Zeznanie podatkowe CIT-8 w praktyce wspólnot mieszkaniowych

Szkolenie: Zeznanie podatkowe CIT-8 w praktyce wspólnot mieszkaniowych Szkolenie: Zeznanie podatkowe CIT-8 w praktyce wspólnot mieszkaniowych

Wspólnota mieszkaniowa jako podatnik, ewidencja podatkowa księgą podatkową podatnika, metodyka płacenia zaliczek na podatek dochodowy, przychody podatkowe oraz ich ustalanie w warunkach wspólnoty, koszty...

Wspólnota mieszkaniowa jako podatnik, ewidencja podatkowa księgą podatkową podatnika, metodyka płacenia zaliczek na podatek dochodowy, przychody podatkowe oraz ich ustalanie w warunkach wspólnoty, koszty uzyskania przychodów oraz ich ustalanie w warunkach wspólnoty, dochód podatkowy a strata podatkowa, zwolnienie przedmiotowe od podatku dochodowego wspólnot mieszkaniowych, zeznanie podatkowe CIT-8 – to tylko część zagadnień, które zostaną poruszone podczas szkolenia ONLINE. Zapraszamy!

Julita Treder-Marek Określenie sumy kary umownej

Określenie sumy kary umownej Określenie sumy kary umownej

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.

Paweł Puch Gdy uchwała przekracza zakres zwykłego zarządu

Gdy uchwała przekracza zakres zwykłego zarządu Gdy uchwała przekracza zakres zwykłego zarządu

Zarówno ja jako zarządca, jak i pozostali współwłaściciele lokali załamujemy ręce – pisze Czytelniczka. – Wspólnota mieszkaniowa (duża, 8 lokali) podjęła uchwałę w sprawie planu gospodarczego oraz wysokości...

Zarówno ja jako zarządca, jak i pozostali współwłaściciele lokali załamujemy ręce – pisze Czytelniczka. – Wspólnota mieszkaniowa (duża, 8 lokali) podjęła uchwałę w sprawie planu gospodarczego oraz wysokości zaliczek na pokrycie kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości wspólnej, media i fundusz remontowy oraz ściśle z nią związaną uchwałę w sprawie przyjęcia planu remontów. Zgodnie z powyższymi uchwałami właściciele lokali zadecydowali o następujących inwestycjach: podłączeniu budynku do sieci gazowej...

Przemysław Gogojewicz Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi

Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi

Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami,...

Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami, w tym poręczenia, gwarancje bankowe czy dobrowolne poddanie się egzekucji, a także zastawy.

Piotr Żołądkowski Zarządzanie zadaniami w czasie

Zarządzanie zadaniami w czasie Zarządzanie zadaniami w czasie

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.

dr Piotr Klatta Kwalifikacje dla nieruchomości

Kwalifikacje dla nieruchomości Kwalifikacje dla nieruchomości

Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.

Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.

Eugenia Śleszyńska Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych?

Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych? Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych?

Podmiot zatrudniający to pracodawca albo też zleceniodawca w stosunku do „osób zatrudnionych” w formie umowy zlecenia, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Według ustawy, „osoba zatrudniona”...

Podmiot zatrudniający to pracodawca albo też zleceniodawca w stosunku do „osób zatrudnionych” w formie umowy zlecenia, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Według ustawy, „osoba zatrudniona” musi być objęta ustawą i musi być uczestnikiem PPK, o ile ukończyła 18 lat i nie ma więcej niż 55 lat – w zasadzie, ponieważ ustawa zawiera wyjątki. W tym celu podmiot zatrudniający musi zawrzeć umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową, o której mowa w ustawie.

Redakcja news Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz?

Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz? Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz?

W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony...

W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony zakaz eksmisji, co dało dodatkowe prawa nierzetelnym najemcom. W tej sytuacji warto rozważyć, czy krewni najemcy odpowiadają za czynsz. Taka odpowiedzialność może mogłaby zwiększać szanse na odzyskanie pieniędzy.

Redakcja news Czy innowacyjne technologie są szansą dla gospodarki odpadami?

Czy innowacyjne technologie są szansą dla gospodarki odpadami? Czy innowacyjne technologie są szansą dla gospodarki odpadami?

Wiedza społeczeństwa na temat celowości selektywnej zbiórki odpadów z roku na rok rośnie. Z raportu przeprowadzonego przez SW Research wynika, że osoby segregujące śmieci w większości zmotywowani są pogarszającym...

Wiedza społeczeństwa na temat celowości selektywnej zbiórki odpadów z roku na rok rośnie. Z raportu przeprowadzonego przez SW Research wynika, że osoby segregujące śmieci w większości zmotywowani są pogarszającym się stanem środowiska, a niemal 40% robi to przede wszystkim dla estetyki najbliższego otoczenia. Czy system selektywnej zbiórki odpadów we wspólnotach mieszkaniowych można ulepszyć?

Anna Ruszczak news W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty?

W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty? W jakim czasie możliwe jest podważenie uchwały wspólnoty?

Właściciel lokalu może nie zgodzić się z uchwałą wspólnoty. Jakie są zasady i terminy zaskarżania uchwał? Czym jest powództwo dotyczące nieistnienia uchwały?

Właściciel lokalu może nie zgodzić się z uchwałą wspólnoty. Jakie są zasady i terminy zaskarżania uchwał? Czym jest powództwo dotyczące nieistnienia uchwały?

Sika Poland Sp. z o.o. System do renowacji balkonów PCI

System do renowacji balkonów PCI System do renowacji balkonów PCI

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek...

W budynkach wielorodzinnych balkon pełni wiele funkcji; wypoczynkową, zapewnia dodatkowe miejsce na przechowanie zimą roweru lub jest miejscem, gdzie można realizować swoje florystyczne hobby. Jakkolwiek jest użytkowany – stanowi ważny element mieszkania w budownictwie wielorodzinnym.

Małgorzata Pundyk-Glet Prawo zarządu do wynagrodzenia

Prawo zarządu do wynagrodzenia Prawo zarządu do wynagrodzenia

Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.

Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.

Redakcja Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Roksana Kowalska Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora

Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora

Szeroki, a niekiedy nieograniczony dostęp do internetu stwarza szereg możliwości dla jego użytkowników. Jednocześnie rozwój oraz postęp Internetu wprowadza nowe wyzwania, z którymi mierzyć się muszą między...

Szeroki, a niekiedy nieograniczony dostęp do internetu stwarza szereg możliwości dla jego użytkowników. Jednocześnie rozwój oraz postęp Internetu wprowadza nowe wyzwania, z którymi mierzyć się muszą między innymi administratorzy stron internetowych.

Redakcja Urządzenia w gruncie – kto ponosi koszty?

Urządzenia w gruncie – kto ponosi koszty? Urządzenia w gruncie – kto ponosi koszty?

Sprawa dotyczy częstych decyzji o umieszczeniu urządzeń np. w gruncie, na którym jest droga. Czy wspólnota mieszkaniowa ma ponosić te koszty? Jak to wygląda w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych składających...

Sprawa dotyczy częstych decyzji o umieszczeniu urządzeń np. w gruncie, na którym jest droga. Czy wspólnota mieszkaniowa ma ponosić te koszty? Jak to wygląda w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych składających się w większości z lokali mieszkalnych, a jak do wspólnot w większości składających się z lokali niemieszkalnych? – pyta Czytelniczka.

Redakcja Plan gospodarczy a fundusz remontowy

Plan gospodarczy a fundusz remontowy Plan gospodarczy a fundusz remontowy

Jeżeli wspólnota mieszkaniowa przyjęła plan gospodarczy nieprzewidujący wydatków z zaliczki na tzw. fundusz remontowy (bo np. WM zbiera na termomodernizację), to przy podejmowaniu uchwały o wymianie np....

Jeżeli wspólnota mieszkaniowa przyjęła plan gospodarczy nieprzewidujący wydatków z zaliczki na tzw. fundusz remontowy (bo np. WM zbiera na termomodernizację), to przy podejmowaniu uchwały o wymianie np. stolarki musi wprowadzać zmiany do planu gospodarczego, czy sama uchwała jest już zmianą planu gospodarczego? – pyta Czytelnik.

Eugenia Śleszyńska Zwołanie zebrania a plan gospodarczy

Zwołanie zebrania a plan gospodarczy Zwołanie zebrania a plan gospodarczy

Co zrobić, jeżeli w 2021 roku nie zostało zwołane zebranie i nie zostały podjęte uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania, absolutorium i planu gospodarczego? Czy plan gospodarczy na 2021 r. należy...

Co zrobić, jeżeli w 2021 roku nie zostało zwołane zebranie i nie zostały podjęte uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania, absolutorium i planu gospodarczego? Czy plan gospodarczy na 2021 r. należy podejmować np. w 2022 roku? – pyta Czytelniczka.

dr Agnieszka Wąsik Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni

Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni

Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy...

Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy nasze ciało – tworzą w sumie kod zrozumiały i akceptowany wśród danej społeczności. A czym innym jest wspólnota czy spółdzielnia, jeśli nie społecznością?

Redakcja news Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Mariusz Łubiński – prezes firmy Admus news Koszty utrzymania mieszkań w górę

Koszty utrzymania mieszkań w górę Koszty utrzymania mieszkań w górę

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Wybrane dla Ciebie

Automatyczne pobieranie wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy księgowych oraz zarządzania »

Automatyczne pobieranie wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy księgowych oraz zarządzania » Automatyczne pobieranie wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy księgowych oraz zarządzania »

Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa »

Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa » Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku » Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu? Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej » Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej » Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku » Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Czy opłaca się ocieplać stary budynek? Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj! Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź » Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę » Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu » Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami » Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku? Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.