Od 28 kwietnia 2023 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące świadectwa charakterystyki energetycznej. Fot. Pixabay
Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.
1. Czy jest standardowy wzór świadectwa charakterystyki energetycznej?
Tak, wzór ten jest określony w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z dnia 6 września 2019 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej:
2. Czy są jakieś jednostki świadectwa charakterystyki energetycznej?
Tak, podstawowym wskaźnikiem jest wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP [kWh/(m2 · rok)] obliczony dla stanu istniejącego w porównaniu do wartości wskaźnika wyznaczonej dla wymagań obowiązujących dla nowego budynku o tym samym przeznaczeniu.
3. Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest wydawane w formie opisowej?
Wzór świadectwa jest wypełniany danymi z obliczeń wskaźników, opisem podstawowych parametrów techniczno-użytkowych budynku oraz zaleceniami, dotyczącymi opłacalnej ekonomicznie i wykonalnej technicznie poprawy charakterystyki energetycznej budynku.
4. Kto wydaje świadectwa charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza osoba, wpisana do wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
5. Kto certyfikuje osoby wydające świadectwa charakterystyki energetycznej?
Certyfikacją zajmuje się Ministerstwo Rozwoju i Technologii na podstawie zgłoszenia się danej osoby.
6. Czy rejestr świadectw charakterystyki energetycznej jest ogólnodostępny? Czy można sprawdzić, dla jakich lokali/budynków sporządzono świadectwo?
Jest ogólnodostępny tylko dla budynków, których powierzchnia użytkowa zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej przekracza 250 m2 i w których dokonywana jest obsługa interesantów.
7. Czy notariusz będzie miał obowiązek wysyłać akt notarialny do Ministerstwa Rozwoju i Technologii?
Nie ma takiego obowiązku, ani nie ma obowiązku zgłoszenia wykroczenia, bo stroną poszkodowaną jest nabywca lub najemca, którzy mogą skorzystać z tego prawa.
8. Jakie dane są potrzebne, by sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej?
Osoba sporządzająca świadectwo powinna to określić po zapoznaniu się m.in. z dokumentacją techniczną budynku.
Będzie odrębna ustawa o świadectwach energetycznych. Projekt założeń do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków powstał niedawno w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej,...
Będzie odrębna ustawa o świadectwach energetycznych. Projekt założeń do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków powstał niedawno w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, ale tempo prac nad nią musi być ekspresowe, bo zacznie obowiązywać wkrótce.
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.
Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.
Ministerstwo Rozwoju konsultuje przepisy, które wprowadzą klasyfikacje budynków w skali od A+ do G. Jednocześnie na forum unijnym trwają prace nad zmianą dyrektywy o efektywności energetycznej budynków,...
Ministerstwo Rozwoju konsultuje przepisy, które wprowadzą klasyfikacje budynków w skali od A+ do G. Jednocześnie na forum unijnym trwają prace nad zmianą dyrektywy o efektywności energetycznej budynków, która ma przyspieszyć renowację najsłabiej ocieplonych nieruchomości.
Założeniem projektu CLI-MA było opracowanie systemu szkolenia zarządców nieruchomości, pozwalającego im na uzupełnienie wiedzy o wpływie budownictwa na zmiany klimatyczne, sposobach jego ograniczania oraz...
Założeniem projektu CLI-MA było opracowanie systemu szkolenia zarządców nieruchomości, pozwalającego im na uzupełnienie wiedzy o wpływie budownictwa na zmiany klimatyczne, sposobach jego ograniczania oraz instrumentów finansowych możliwych do wykorzystania podczas realizacji przedsięwzięć modernizacyjnych.
Z czego wynika obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku? Co się zmieni w przepisach po 28 kwietnia 2023 roku? Jakie nowe obowiązki oznacza to dla zarządców nieruchomości?...
Z czego wynika obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku? Co się zmieni w przepisach po 28 kwietnia 2023 roku? Jakie nowe obowiązki oznacza to dla zarządców nieruchomości? Zapraszamy na szkolenie online, które 5 kwietnia poprowadzi Andrzej Rajkiewicz.
Redakcja miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” inicjuje cykl e-kursów szkoleniem na temat „Wykorzystania narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych”,...
Redakcja miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” inicjuje cykl e-kursów szkoleniem na temat „Wykorzystania narzędzi wspomagających przygotowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych”, przygotowanym przez Andrzeja Rajkiewicza – wiceprezesa Narodowej Agencji Poszanowania Energii.
Jakie są podstawy prawne zarządzania najmem? Jak weryfikować najemców i przeprowadzać rozliczenia finansowe? Czym się charakteryzuje dobrze przygotowana oferta najmu lokalu? 17 maja Maciej Kamiński omówi...
Jakie są podstawy prawne zarządzania najmem? Jak weryfikować najemców i przeprowadzać rozliczenia finansowe? Czym się charakteryzuje dobrze przygotowana oferta najmu lokalu? 17 maja Maciej Kamiński omówi najważniejsze aspekty najmu dotyczące zarządców nieruchomości. Zapraszamy na szkolenie online.
Rząd rozważa wprowadzenie podatku od pustostanów. Ze wstępnych zapowiedzi resortu finansów wynika, że samorządy dostaną w tym zakresie większe uprawnienia. Lokalne władze będą mogły uchwalić wyższe podatki...
Rząd rozważa wprowadzenie podatku od pustostanów. Ze wstępnych zapowiedzi resortu finansów wynika, że samorządy dostaną w tym zakresie większe uprawnienia. Lokalne władze będą mogły uchwalić wyższe podatki od nieruchomości, które przez określony czas pozostają niezamieszkałe.
Jakie nastroje panują na rynku mieszkań, domów i działek? Jak zachowuje się segment najmu? Co mówią wyniki najnowszego badania wśród pośredników za I kwartał 2022 roku?
Jakie nastroje panują na rynku mieszkań, domów i działek? Jak zachowuje się segment najmu? Co mówią wyniki najnowszego badania wśród pośredników za I kwartał 2022 roku?
Lawinowy napływ uchodźców z Ukrainy sprawił, że mieszkania na wynajem znikają z rynku błyskawicznie. Czynsze rosną nawet o 30 proc. Zdaniem ekspertów podwyżki będą znaczne i na tym się nie skończy.
Lawinowy napływ uchodźców z Ukrainy sprawił, że mieszkania na wynajem znikają z rynku błyskawicznie. Czynsze rosną nawet o 30 proc. Zdaniem ekspertów podwyżki będą znaczne i na tym się nie skończy.
W razie braku odmiennego zastrzeżenia osoba, której właściciele lokali w umowie lub w uchwale (art. 18 ust. 1 i ust. 2a UWL) powierzyli zarząd nieruchomością wspólną, jest w granicach tego zarządu umocowana...
W razie braku odmiennego zastrzeżenia osoba, której właściciele lokali w umowie lub w uchwale (art. 18 ust. 1 i ust. 2a UWL) powierzyli zarząd nieruchomością wspólną, jest w granicach tego zarządu umocowana do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej w postępowaniach sądowych.
Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał...
Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał będzie mąż i rozliczał koszty z tego tytułu.
Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo bankowe. Zmiany odnoszą się do kosztów, ponoszonych przez kredytobiorców w związku z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej.
Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo bankowe. Zmiany odnoszą się do kosztów, ponoszonych przez kredytobiorców w związku z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej.
Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece został przyjęty 20 kwietnia przez Radę Ministrów.
Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt zmiany ustawy o księgach wieczystych i hipotece został przyjęty 20 kwietnia przez Radę Ministrów.
W księdze wieczystej może być podany błędny metraż mieszkania. Co więcej, nie jest to rzadki czy sporadyczny problem. Może wynikać z pomyłek podczas migracji ksiąg wieczystych starszych mieszkań do wersji...
W księdze wieczystej może być podany błędny metraż mieszkania. Co więcej, nie jest to rzadki czy sporadyczny problem. Może wynikać z pomyłek podczas migracji ksiąg wieczystych starszych mieszkań do wersji cyfrowej. Warto to sprawdzić i dowiedzieć się, jak skorygować błędny metraż widniejący w księdze wieczystej nieruchomości.
W drugim kwartale br. rząd ma przyjąć nowelizację prawa bankowego zakładającą wsparcie dla kredytobiorców hipotecznych oczekujących na wpis bankowej hipoteki. Według członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich...
W drugim kwartale br. rząd ma przyjąć nowelizację prawa bankowego zakładającą wsparcie dla kredytobiorców hipotecznych oczekujących na wpis bankowej hipoteki. Według członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich nowe prawo nie rozwiązuje problemu, jakim jest paraliż w sądach wieczystoksięgowych.
Bank, który pożycza pieniądze na zakup nieruchomości, zabezpiecza swoje interesy hipoteką. Jednak to nie bank, a kredytobiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej....
Bank, który pożycza pieniądze na zakup nieruchomości, zabezpiecza swoje interesy hipoteką. Jednak to nie bank, a kredytobiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej. Jak długo trzeba czekać na realizację wniosku przez sąd? Jakie są konsekwencje przekroczenia wyznaczonego przez bank terminu?
Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości podane zostały niezbędne informacje dotyczące spełnienia wymagań przez osoby starające się o powołanie na stanowisko notariusza wg. obowiązującej procedury administracyjnej...
Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości podane zostały niezbędne informacje dotyczące spełnienia wymagań przez osoby starające się o powołanie na stanowisko notariusza wg. obowiązującej procedury administracyjnej (stan formalno-prawny na dzień 24.10.2014 r.)
Przekazanie mieszkania w drodze darowizny oznacza konieczność zachowania odpowiedniej formy takiej czynności. Warto także znać zasady opodatkowania w razie podpisania umowy darowizny mieszkania na rzecz...
Przekazanie mieszkania w drodze darowizny oznacza konieczność zachowania odpowiedniej formy takiej czynności. Warto także znać zasady opodatkowania w razie podpisania umowy darowizny mieszkania na rzecz członków rodziny lub innych osób.
Autor ujawnia „słabe punkty” ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w odniesieniu do wspólnot „dużych” (ponad 7 lokali) odnoszące się do organizacji „władzy” i ustaleń zasad administrowania...
Autor ujawnia „słabe punkty” ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali w odniesieniu do wspólnot „dużych” (ponad 7 lokali) odnoszące się do organizacji „władzy” i ustaleń zasad administrowania i zarządzania nieruchomościami.
Coraz częściej pojawiają się wspólnoty - deweloperskie i utworzone na bazie spółdzielni mieszkaniowych - w których problematyczne okazuje się większościowe podjęcie jakiejkolwiek uchwały. Zdarza się, że...
Coraz częściej pojawiają się wspólnoty - deweloperskie i utworzone na bazie spółdzielni mieszkaniowych - w których problematyczne okazuje się większościowe podjęcie jakiejkolwiek uchwały. Zdarza się, że w takich przypadkach powoływana jest Rada Wspólnoty reprezentująca głosy innych członków.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.