administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozliczanie eksploatacji kotłowni

Czytelniczka zwróciła się do redakcji z pytaniem dotyczącym dostarczania ciepła wspólnotom, których członkowie są również współwłaścicielami kotłowni.

Zobacz także

Andrzej Rajkiewicz Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami

Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami

Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Piotr Żołądkowski Zarządzanie zadaniami w czasie

Zarządzanie zadaniami w czasie Zarządzanie zadaniami w czasie

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.

Janusz Gdański O rozliczaniu wody raz jeszcze

O rozliczaniu wody raz jeszcze O rozliczaniu wody raz jeszcze

W numerze 3/2011 „Administratora" znajduje się artykuł nt. rozliczania kosztów zużycia wody we wspólnocie, w którym Autor przedstawia zasady, na podstawie których należy obciążać członków wspólnoty kosztami...

W numerze 3/2011 „Administratora" znajduje się artykuł nt. rozliczania kosztów zużycia wody we wspólnocie, w którym Autor przedstawia zasady, na podstawie których należy obciążać członków wspólnoty kosztami zużytej wody oraz odprowadzonych ścieków.

W opisanym w pytaniu stanie faktycznym powstało pięć odrębnych wspólnot mieszkaniowych. Nabywcy lokali we wspólnotach utworzyli spółdzielnię mieszkaniową, która przejęła nieruchomość zabudowaną kotłownią osiedlową, wyposażoną w sieć wodociągowo-kanalizacyjną i oczyszczalnię ścieków. Spółdzielnia inaczej traktuje wspólnoty administrowane przez siebie a inaczej zarządzane przez zewnętrzną firmę przy rozliczaniu kosztów obsługi mediów.

Czy takie działanie spółdzielni jest prawidłowe?

Spółdzielnia, zgodnie z opisem zawartym w pytaniu, nie posiada własnego zasobu mieszkaniowego. Nie nabyła lokali w nieruchomościach wspólnot, do których bezsprzecznie mają zastosowanie w pełni przepisy ustawy o własności lokali (tj. DzU nr 8, poz. 903 z 2000 r. ze zm.).

Na podstawie przepisów ustawy w związku z uchwałą Sądu Najwyższego z 21 grudnia 2007 r. (sygn. akt III CZP 65/07) wspólnota mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku, a więc działa w obrocie gospodarczym jako odrębny podmiot.

Spółdzielnia natomiast nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego. Tożsamość osób wchodzących w skład spółdzielni i wspólnot nie niweczy ich odrębności podmiotowej.

Pomimo zapisu art. 3 ustawy Prawo spółdzielcze (tj. DzU nr 188, poz. 1848 z 2003 r. ze zm.), że majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków, nie można wyciągać z jego treści konsekwencji cywilnych. Zgodnie z jednolitą linią orzeczniczą, „przepis ten nie pozbawia spółdzielni własności jej majątku i nie czyni spółdzielców współwłaścicielami w rozumieniu prawa cywilnego, a jedynie zalicza własność należącą do spółdzielni, jako osoby prawnej, do kategorii własności prywatnej, a nie jak ongiś spółdzielczej.

Własność taka w rozumieniu przepisów prawa karnego pozostaje jednak własnością cudzą, a jej przedmiot jest cudzym mieniem, także dla członka tej spółdzielni” (por. m.in. III KK 334/02). Nie można więc twierdzić, że majątek osoby prawnej spółdzielni stanowi współwłasność jej członków, i jako taki stanowi współwłasność właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych.

W przedmiotowym stanie faktycznym spółdzielnia nie wykonuje na rzecz właścicieli lokali czynności określonych w art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. DzU nr 119, poz. 1116 z 2003 r. ze zm.), bowiem do nieruchomości nie mają zastosowania jej przepisy. Winna więc zawrzeć ze wspólnotami mieszkaniowymi stosowną umowę określającą zasady rozliczeń z tytułu eksploatacji kotłowni i dostawy ciepła.

Całkowicie odmiennie niż w zasobie spółdzielczym kształtują się również obowiązki podatkowe. Zagadnienie to było przedmiotem interpretacji indywidualnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 03.11.2008 r. (ITPB3/423-430a/08/AW) odpowiedział na następujące pytanie podatnika:

Czy czynności spółdzielni z tytułu zarządzania budynkiem wspólnoty mieszkaniowej, w którym znajdują się mieszkania członków spółdzielni oraz osób nie będących jej członkami, należy traktować jako gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, a dochód z tych usług traktować za zwolniony od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Stan faktyczny opisany przez podatnika był zbliżony do zawartego w pytaniu Czytelniczki. Podatnik posiada także własną hydrofornię, oczyszczalnię i kotłownię. Infrastruktura ta została nieodpłatnie przekazana Jednostce (aktem notarialnym) przez AWRSP i zaewidencjonowana w księgach rachunkowych na funduszu zasobowym (funduszu zasobów mieszkaniowych). W związku z posiadaną infrastrukturą spółdzielnia dostarcza zimną wodę do wszystkich budynków w całej miejscowości. Odbiera z tych budynków ścieki i śmieci. Dostarcza także energię cieplną do kilku budynków podłączonych do osiedlowej kotłowni. Media dostarczane są więc do budynków, którymi zarządza Wnioskodawca, a także do budynków, którymi nie zarządza. Odbiorcami wody i kanalizacji z infrastruktury Jednostki są również przedsiębiorstwa i rolnicy indywidualni. Spółdzielnia ponosi wszelkie koszty związane z utrzymaniem hydroforni, oczyszczalni i kotłowni.

Organ uznał, że jeżeli zarządzanie sprawowane jest na podstawie umowy o zarządzanie i dotyczy lokali, które nie stanowią zasobów mieszkaniowych spółdzielni – nie stanowi gospodarki zasobami mieszkaniowymi, przy czym nie ma tu znaczenia, czy właściciele lokali są członkami spółdzielni czy też nie (podobnie m.in. ITPB3/423-473/08/AW).

W zakresie obowiązków dotyczących towarów i usług można przytoczyć interpretację ILPP1/443-268/08-2/KG, zgodnie z wyrażonym w niej stanowiskiem w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie ma znaczenia fakt, że tylko część wspólnot ma ustanowionego zarządcę.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że spółdzielnia dostarcza z własnej kotłowni energię cieplną (CO i CW) oraz dokonuje wywozu śmieci, szamb na rzecz właścicieli lokali, którzy zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali tworzą wspólnoty mieszkaniowe.

Zdaniem organu, wnioskodawca świadczy usługi polegające na dostawie CO, CW oraz wywozie śmieci i szamba na rzecz wszystkich właścicieli lokali stanowiących wspólnoty mieszkaniowe, zarówno tych, którzy mają zorganizowany zarząd jak i tych, którzy takowego zarządu nie mają i wnoszą opłaty bezpośrednio do spółdzielni. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi powinny zatem zostać opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla danego rodzaju usług. Tym samym w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku (por. również ITPP1/443-1233a/09/AJ).

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu należy uznać, że usługi świadczone przez spółdzielnię na rzecz wspólnot mieszkaniowych w zakresie dostawy mediów będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, natomiast dochód z tytułu administrowania nieruchomościami nie będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Paweł Puch Parkowanie we wspólnocie mieszkaniowej

Parkowanie we wspólnocie mieszkaniowej Parkowanie we wspólnocie mieszkaniowej

Już wcześniej przedstawiałem ten problem z prośbą o artykuł, który pomógłby naszemu społeczeństwu zrozumieć problem parkowania samochodów pod oknami sąsiadów czy też nawet swoimi. To nagminne zachowanie,...

Już wcześniej przedstawiałem ten problem z prośbą o artykuł, który pomógłby naszemu społeczeństwu zrozumieć problem parkowania samochodów pod oknami sąsiadów czy też nawet swoimi. To nagminne zachowanie, obawa przed kradzieżą samochodu (najlepiej, jakby było można wprowadzić go do domu), także jakaś nieuzasadniona wygoda, a przy tym brak świadomości, że truje się siebie i sąsiadów. Szczególnie widzi się ten problem w starym budownictwie, w którym można dojechać pod sam mur budynku, a tym samym pod...

Janusz Gdański Garaż we wspólnocie

Garaż we wspólnocie Garaż we wspólnocie

Na nieruchomości gruntowej znajduje się budynek dziewięciorodzinny i wolnostojący garaż. W jaki sposób właściciel nieruchomości może i powinien wyodrębnić poszczególne lokale – pyta właściciel z Katowic.

Na nieruchomości gruntowej znajduje się budynek dziewięciorodzinny i wolnostojący garaż. W jaki sposób właściciel nieruchomości może i powinien wyodrębnić poszczególne lokale – pyta właściciel z Katowic.

Paweł Puch Przedawnienie we wspólnocie mieszkaniowej

Przedawnienie we wspólnocie mieszkaniowej

Właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej ponosi wydatki związane z utrzymaniem tego lokalu oraz uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Jeżeli tego nie czyni,...

Właściciel lokalu we wspólnocie mieszkaniowej ponosi wydatki związane z utrzymaniem tego lokalu oraz uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Jeżeli tego nie czyni, zarząd wspólnoty musi, w określonym w przepisach czasie, podjąć odpowiednie kroki prawne, wymuszające ściągnięcie zaległych płatności, aby nie uległy one przedawnieniu.

mgr Jarosław Kowszuk Nabywanie dla wspólnoty terenów przyległych

Nabywanie dla wspólnoty terenów przyległych Nabywanie dla wspólnoty terenów przyległych

Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego przysługuje w stosunku do właścicieli lokali roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia na ich rzecz własności lub oddania im w użytkowanie wieczyste...

Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego przysługuje w stosunku do właścicieli lokali roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia na ich rzecz własności lub oddania im w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Wymiana okien w lokalu | Wspólnota ma prawo do wykonania drogiego remontu

Co nowego w Orzecznictwie? Wymiana okien w lokalu | Wspólnota ma prawo do wykonania drogiego remontu Co nowego w Orzecznictwie? Wymiana okien w lokalu | Wspólnota ma prawo do wykonania drogiego remontu

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 147), a w nim m.in. o wymianie okien w lokalu oraz o tym, czy wspólnota ma prawo do wykonania drogiego remontu.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 147), a w nim m.in. o wymianie okien w lokalu oraz o tym, czy wspólnota ma prawo do wykonania drogiego remontu.

Redakcja Kto odpowiada za balkon przylegający do mieszkania?

Kto odpowiada za balkon przylegający do mieszkania? Kto odpowiada za balkon przylegający do mieszkania?

We wspólnocie mieszkaniowej rozróżniamy nieruchomość wspólną i lokale prywatne. Kto odpowiada za balkon przyległy do prywatnego lokalu, a jednocześnie stanowiący integralną część konstrukcji budynku? Tego...

We wspólnocie mieszkaniowej rozróżniamy nieruchomość wspólną i lokale prywatne. Kto odpowiada za balkon przyległy do prywatnego lokalu, a jednocześnie stanowiący integralną część konstrukcji budynku? Tego nie rozstrzygnął jeszcze nikt, dlatego radzimy, aby mieszkańcy sami o tym zadecydowali i umieścili stosowny zapis w regulaminie wspólnoty.

Redakcja Administratora Przeglądy okresowe we wspólnocie, jakie i kiedy?

Przeglądy okresowe we wspólnocie, jakie i kiedy? Przeglądy okresowe we wspólnocie, jakie i kiedy?

Artykuł 62 ustawy Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek dokonywania okresowych kontroli obiektu budowlanego. Karze, za niedopełnienie obowiązków podlega wspólnota,...

Artykuł 62 ustawy Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek dokonywania okresowych kontroli obiektu budowlanego. Karze, za niedopełnienie obowiązków podlega wspólnota, a zatem warto wiedzieć co podlega kontroli, jak często należy je przeprowadzać oraz czy wymagane są do tego specjalne uprawnienia?

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Pomówienie członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej | Podział kosztów dostarczanej do lokalu energii cieplnej

Co nowego w Orzecznictwie? Pomówienie członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej | Podział kosztów dostarczanej do lokalu energii cieplnej Co nowego w Orzecznictwie? Pomówienie członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej | Podział kosztów dostarczanej do lokalu energii cieplnej

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 131), a w nim m.in. o pomówieniu członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej oraz o podziale kosztów dostarczanej do lokalu energii cieplnej.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 131), a w nim m.in. o pomówieniu członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej oraz o podziale kosztów dostarczanej do lokalu energii cieplnej.

Paweł Puch Likwidacja wspólnoty mieszkaniowej i rezygnacja z członkostwa

Likwidacja wspólnoty mieszkaniowej i rezygnacja z członkostwa

Często zdarza się, że właściciele lokali w małych wspólnotach nie mogą porozumieć się co do użytkowania nieruchomości wspólnej. Na tym tle rodzą się konflikty nierzadko kierowane na drogę sądową. W takiej...

Często zdarza się, że właściciele lokali w małych wspólnotach nie mogą porozumieć się co do użytkowania nieruchomości wspólnej. Na tym tle rodzą się konflikty nierzadko kierowane na drogę sądową. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być likwidacja wspólnoty. Co prawda jest to zjawisko bardzo rzadkie, niemniej jednak spotykane.

Paweł Puch Tryb udostępnienia dokumentów wspólnoty

Tryb udostępnienia dokumentów wspólnoty Tryb udostępnienia dokumentów wspólnoty

Zarządca nie jest podmiotem zobowiązanym do udostępnienia informacji publicznej w świetle Ustawy o dostępie do informacji publicznej bowiem nie jest władzą publiczną, nie wykonuje zadań publicznych ani...

Zarządca nie jest podmiotem zobowiązanym do udostępnienia informacji publicznej w świetle Ustawy o dostępie do informacji publicznej bowiem nie jest władzą publiczną, nie wykonuje zadań publicznych ani też nie dysponuje majątkiem publicznym. Kwestię dostępu członka wspólnoty mieszkaniowej do dokumentów tej wspólnoty określa Ustawa o własności lokali. Ponadto sądy administracyjne nie są właściwymi do rozpoznawania sporów pomiędzy wspólnotą reprezentowaną przez zarządcę a jej członkiem – wynika z w...

Paweł Puch Sposób reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej przed sądem

Sposób reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej przed sądem Sposób reprezentacji wspólnoty mieszkaniowej przed sądem

Pełnomocnictwa do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej przed sądem może udzielić zarząd jednoosobowy bądź przynajmniej dwaj jego członkowie przy zarządzie wieloosobowym. O tym, czy pełnomocnictwa może...

Pełnomocnictwa do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej przed sądem może udzielić zarząd jednoosobowy bądź przynajmniej dwaj jego członkowie przy zarządzie wieloosobowym. O tym, czy pełnomocnictwa może udzielić także zarządca decyduje treść zawartej z nim umowy. Ponadto właściciel lokalu pozywający wspólnotę, wchodząc w skład zarządu, nie może jednocześnie reprezentować wspólnoty w tej sprawie – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

Paweł Puch Zadłużony lokal we wspólnocie mieszkaniowej

Zadłużony lokal we wspólnocie mieszkaniowej Zadłużony lokal we wspólnocie mieszkaniowej

Jeżeli właściciel lokalu nie płaci obciążających go zaliczek na koszty zarządu staje się dłużnikiem wspólnoty mieszkaniowej, a zarząd ma nie tylko prawo, ale obowiązek egzekwować te zaległości. Przy czym...

Jeżeli właściciel lokalu nie płaci obciążających go zaliczek na koszty zarządu staje się dłużnikiem wspólnoty mieszkaniowej, a zarząd ma nie tylko prawo, ale obowiązek egzekwować te zaległości. Przy czym sprzeczne z prawem zachowanie dłużnika nie upoważnia wspólnoty do stosowania tak samo niezgodnych z prawem metod, wymuszających ściągnięcie zaległości od dłużnika.

Katarzyna Jachacy Sposób głosowania nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej

Sposób głosowania nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej Sposób głosowania nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej

Autorka artykułu, powołując się na obowiązujące prawo oraz przyjętą linię orzeczniczą, interpretuje przepisy art. 23 UWL dotyczącego zasad głosowania nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej.

Autorka artykułu, powołując się na obowiązujące prawo oraz przyjętą linię orzeczniczą, interpretuje przepisy art. 23 UWL dotyczącego zasad głosowania nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej.

Paweł Puch Rozliczanie różnicy wskazań między wodomierzem głównym, a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych w lokalach

Rozliczanie różnicy wskazań między wodomierzem głównym, a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych w lokalach

We wspólnocie mieszkaniowej wskazanie licznika głównego wody w budynku wykazało różnicę w stosunku do sumy wskazań liczników w lokalach mimo braku ujęć wody poza lokalami. Jak rozliczyć powstałą różnicę...

We wspólnocie mieszkaniowej wskazanie licznika głównego wody w budynku wykazało różnicę w stosunku do sumy wskazań liczników w lokalach mimo braku ujęć wody poza lokalami. Jak rozliczyć powstałą różnicę wskazań – pyta Czytelnik.

Paweł Puch Skrzynki pocztowe w budynku wspólnoty

Skrzynki pocztowe w budynku wspólnoty

W budynku wielorodzinnym, w którym wyodrębnione są co najmniej 3 lokale, to współwłaściciele mają obowiązek umieszczenia oddawczych skrzynek pocztowych w ogólnodostępnej części nieruchomości. Uznać zatem...

W budynku wielorodzinnym, w którym wyodrębnione są co najmniej 3 lokale, to współwłaściciele mają obowiązek umieszczenia oddawczych skrzynek pocztowych w ogólnodostępnej części nieruchomości. Uznać zatem należy, że uchwała umożliwiająca realizację tego obowiązku dotyczy spraw związanych z zarządem nieruchomością wspólną – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

Paweł Puch Co nowego w orzecznictwie? Klucze do pralni i bramy ma mieć każdy właściciel. Właściwy sposób ograniczenia parkowania na parkingu wspólnoty (cz.112)

Co nowego w orzecznictwie? Klucze do pralni i bramy ma mieć każdy właściciel. Właściwy sposób ograniczenia parkowania na parkingu wspólnoty (cz.112) Co nowego w orzecznictwie? Klucze do pralni i bramy ma mieć każdy właściciel. Właściwy sposób ograniczenia parkowania na parkingu wspólnoty (cz.112)

Przechowywanie kluczy do bramy i pralni jedynie przez wyznaczone osoby to prawo ogranicza. Klucze powinni mieć prawo posiadać wszyscy właściciele – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Opolu./ Zablokowanie...

Przechowywanie kluczy do bramy i pralni jedynie przez wyznaczone osoby to prawo ogranicza. Klucze powinni mieć prawo posiadać wszyscy właściciele – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Opolu./ Zablokowanie wjazdu na parking wspólnoty mieszkaniowej przy pomocy szlabanów z udostepnieniem pilotów dla wszystkich właścicieli lokali i systemu domofonów dla klientów lokali użytkowych jest zgodne z prawem, nie narusza interesów właścicieli lokali użytkowych i nie jest też nadmiernym utrudnieniem dla klientów...

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Charakter sprawy o wydanie dokumentu | Udostępnianie dokumentacji członkowi wspólnoty mieszkaniowej | Przeznaczenie nadwyżki opłat za wodę

Co nowego w Orzecznictwie? Charakter sprawy o wydanie dokumentu | Udostępnianie dokumentacji członkowi wspólnoty mieszkaniowej | Przeznaczenie nadwyżki opłat za wodę Co nowego w Orzecznictwie? Charakter sprawy o wydanie dokumentu | Udostępnianie dokumentacji członkowi wspólnoty mieszkaniowej | Przeznaczenie nadwyżki opłat za wodę

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 108), a w nim m.in. o sporze o wydanie odpisu dokumentu pełnomocnictwa, o udostępnieniu dokumentacji członkowi wspólnoty mieszkaniowej praz przeznaczaniu...

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 108), a w nim m.in. o sporze o wydanie odpisu dokumentu pełnomocnictwa, o udostępnieniu dokumentacji członkowi wspólnoty mieszkaniowej praz przeznaczaniu nadwyżki opłat za wodę.

M CH Opodatkowanie zużycia węgla w kotłowni wspólnoty

Opodatkowanie zużycia węgla w kotłowni wspólnoty Opodatkowanie zużycia węgla w kotłowni wspólnoty

Jeśli wspólnota mieszkaniowa zużywa wyroby węglowe korzystając ze zwolnienia przewidzianego dla gospodarstw domowych i nie prowadzi działalności gospodarczej, jest zwolniona z podatku akcyzowego na podstawie...

Jeśli wspólnota mieszkaniowa zużywa wyroby węglowe korzystając ze zwolnienia przewidzianego dla gospodarstw domowych i nie prowadzi działalności gospodarczej, jest zwolniona z podatku akcyzowego na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 3 Ustawy o podatku akcyzowym i nie jest zobowiązana do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.

Paweł Puch Jeden właściciel = jeden głos

Jeden właściciel = jeden głos Jeden właściciel = jeden głos

W związku z zasadą głosowania, że na każdego właściciela przypada jeden głos w praktyce działania wspólnot mieszkaniowych pojawia się wiele wątpliwości.

W związku z zasadą głosowania, że na każdego właściciela przypada jeden głos w praktyce działania wspólnot mieszkaniowych pojawia się wiele wątpliwości.

M CH Zwolnienie od akcyzy węgla zakupionego na ogrzewanie mieszkań

Zwolnienie od akcyzy węgla zakupionego na ogrzewanie mieszkań Zwolnienie od akcyzy węgla zakupionego na ogrzewanie mieszkań

Węgiel, nabywany przez wspólnotę mieszkaniową, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2 pkt 3 Ustawy o podatku akcyzowym jeśli wyrób węglowy zużywany jest zgodnie z celem określonym w tym...

Węgiel, nabywany przez wspólnotę mieszkaniową, korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 2 pkt 3 Ustawy o podatku akcyzowym jeśli wyrób węglowy zużywany jest zgodnie z celem określonym w tym przepisie, tj. dla potrzeb gospodarstw domowych.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Środki z funduszu remontowego tylko na remonty | Uchwała określająca przedmiot odrębnej własności lokali

Co nowego w Orzecznictwie? Środki z funduszu remontowego tylko na remonty | Uchwała określająca przedmiot odrębnej własności lokali Co nowego w Orzecznictwie? Środki z funduszu remontowego tylko na remonty | Uchwała określająca przedmiot odrębnej własności lokali

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 92), a w nim m.in. o przeznaczeniu środków zgromadzonych na funduszu remontowym oraz o uchwale określającej przedmiot odrębnej własności lokali.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 92), a w nim m.in. o przeznaczeniu środków zgromadzonych na funduszu remontowym oraz o uchwale określającej przedmiot odrębnej własności lokali.

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej | Obowiązkowa droga przeciwpożarowa

Co nowego w Orzecznictwie? Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej | Obowiązkowa droga przeciwpożarowa Co nowego w Orzecznictwie? Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej |  Obowiązkowa droga przeciwpożarowa

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 89), m.in. o budowie ogrodzenia od strony drogi wewnętrznej oraz o obowiązku wykonania drogi przeciwpożarowej.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 89), m.in. o budowie ogrodzenia od strony drogi wewnętrznej oraz o obowiązku wykonania drogi przeciwpożarowej.

Redakcja Administratora Części wspólne i ryzyko pożaru

Części wspólne i ryzyko pożaru Części wspólne i ryzyko pożaru

Składowanie materiałów łatwopalnych w częściach wspólnych budynków jest problemem znanym większości zarządców nieruchomości. Niejednokrotnie prośba o usunięcie z ogólnodostępnych części nieruchomości materiałów...

Składowanie materiałów łatwopalnych w częściach wspólnych budynków jest problemem znanym większości zarządców nieruchomości. Niejednokrotnie prośba o usunięcie z ogólnodostępnych części nieruchomości materiałów łatwopalnych wzbudza emocje u ich właścicieli, choć taka decyzja, kierowana przecież względami bezpieczeństwa, nie powinna podlegać dyskusji. Warto przez chwilę zastanowić się nad skutkami potencjalnego pożaru i uświadomić sobie ryzyko wynikające z pozostawienia przedmiotów w częściach wspólnych.

Bartłomiej Żukowski Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali

Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali Rozliczenie nakładów dokonanych na nieruchomość wspólną przez jednego z właścicieli lokali

Ustalenie podmiotów zobowiązanych do poczynienia konkretnych nakładów oraz sposobu ich rozliczenia w sytuacji, gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli może nastręczać wielu problemów. Specyfika części...

Ustalenie podmiotów zobowiązanych do poczynienia konkretnych nakładów oraz sposobu ich rozliczenia w sytuacji, gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli może nastręczać wielu problemów. Specyfika części wspólnych nieruchomości, w której istnieje odrębna własność lokali też nie ułatwia sprawy.

Wybrane dla Ciebie

Jak osuszyć budynek po zalaniu?

Jak osuszyć budynek po zalaniu? Jak osuszyć budynek po zalaniu?

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości »

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości » Dedykowana platforma dla  zarządców nieruchomości »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Najnowsze produkty i technologie

BMI Polska | Icopal Nowe życie płaskich dachów: trwałość, oszczędność i spokój na lata

Nowe życie płaskich dachów: trwałość, oszczędność i spokój na lata Nowe życie płaskich dachów: trwałość, oszczędność i spokój na lata

Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach...

Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach mieszkaniowych. Pokrycia na tego typu budynkach muszą sprostać licznym wyzwaniom – od intensywnych opadów i zmiennych temperatur po konieczność zapewnienia maksymalnej energooszczędności. Dlatego planując renowację dachu, warto postawić na technologie, które nie tylko wydłużą żywotność pokrycia,...

Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu? Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...

Kiona Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.

Blue Bolt Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości?

Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości? Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości?

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.

Bank Pocztowy S.A. Rewolucja w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie

Rewolucja w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie Rewolucja w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie

Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej...

Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie.

Polskie Pojemniki Obudowy śmietników - jak zabudować pojemniki na odpady?

Obudowy śmietników - jak zabudować pojemniki na odpady? Obudowy śmietników - jak zabudować pojemniki na odpady?

Stojące przy domach lub na osiedlach kubły na śmieci to widok, do którego można się przyzwyczaić. Dwukołowe bądź czterokołowe, mijamy je codziennie i nie zastanawiamy się, czy tak na pewno musi być. Zastajemy...

Stojące przy domach lub na osiedlach kubły na śmieci to widok, do którego można się przyzwyczaić. Dwukołowe bądź czterokołowe, mijamy je codziennie i nie zastanawiamy się, czy tak na pewno musi być. Zastajemy taką rzeczywistość i godzimy się na nią, bo jakie mamy wyjście? Otóż mamy! Są to obudowy śmietników. Kilka możliwości przedstawiamy poniżej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.