administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Przerwa w dostawie prądu – ryzyko awarii w budynku inteligentnym

Przerwa w dostawie prądu – ryzyko awarii w budynku inteligentnym
red.

Przerwa w dostawie prądu – ryzyko awarii w budynku inteligentnym


red.

Artykuł przedstawia możliwe rozwiązania w przypadku przerw w dostawie energii w budynku inteligentnym z zintegrowanym system automatyki budynkowej. Autorka podpowiada jak nie dopuścić do „­blackout'u" energetycznego w budynku, jak podtrzymać systemy w czasie awarii prądu oraz jak zachowują się urządzenia po przywróceniu zasilania.

Zobacz także

Anna Ruszczak news E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku

E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku

15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację...

15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację e-paragony - resort uruchomi swój HUB paragonowy. Nowe rozwiązanie jest dobrowolne dla sprzedawców.

Anna Ruszczak news Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową

Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową

NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany...

NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany cyklicznie narusza obowiązek segregacji śmieci.

Anna Ruszczak news Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów

Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów

Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.

Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.

Biurowe budynki inteligentne są często projektowane bez zaspokojenia zapotrzebowania na energię w przypadkach awaryjnych. Obecnie tylko 1 na 7 budynków inteligentnych ma jakąkolwiek instalację rezerwowego zasilania.

Obecnie system automatyki budynkowej staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym w nowo powstających budynkach szczególnie biurowych, ale też i mieszkalnych. Dotychczas wiele osób uważało, że jest to luksus i kosztowna ekstrawagancja, która dodatkowo jest skomplikowana w obsłudze i wymagająca przeprowadzenia dodatkowych remontów. Rzeczywistość wygląda jednak całkiem inaczej.

Klasyczne budynki inteligentne zwykle posiadają, jako podstawowe rozwiązania: systemy do monitorowania i kontroli ruchu (często zintegrowane z systemem do kontroli czasu pracy), systemy klimatyzacji i nawiewu oraz automatycznego utrzymywania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, systemy kontroli dostępu oraz komunikacji automatycznej oraz systemy przeciwpożarowe. Coraz częściej pojawiają się w nich także serwerownie budynków, udostępniające firmom wynajmującym pomieszczenia także zasoby IT.

Budynki inteligentne w związku z dość dużą automatyzacją procesów zarządzania mają średnio o 25–35% proc. zwiększone zapotrzebowanie na energię. Mimo tego w większości nowych budynków tego rodzaju nie stosuje się dywersyfikacji źródeł zasilania. Preferuje się jedynie 2–3 punktowe podłączenie do sieci miejskiej.

Przerwa w dostawie prądu – i co dalej?

Często zdarza się, że sen z powiek spędza nam problem przerwania dostaw energii. Co się stanie w sytuacji, gdy w naszym inteligentnym domu zabraknie prądu? Wszystkie urządzenia w budynku zasilane są przecież prądem, systemy kontroli i bezpieczeństwa, windy, wejścia bramy garażowe itd. W rzeczywistości awaria prądu w przypadku inteligentnego domu wygląda podobnie jak w budynku, w którym tego typu system automatyki budynkowej nie jest zainstalowany. Po prostu określone urządzenia, których funkcjonowanie wymaga prądu, przestają działać, więc musimy przestawić się na sterowanie ręczne.

W przypadku katastrofy, jak np. atak terrorystyczny, pożar, awaria sieci, „blackout” energetyczny lub zalanie fragmentu sieci, istnieje prawdopodobieństwo, że instalacje przejdą samoczynnie w stan czuwania, lub zwyczajnie się zatrzymają aby uniknąć uszkodzenia.

Oznacza to, że np. windy zatrzymają się między piętrami lub skorzystają z rezerwy mocy, aby zjechać na parter, zatrzaśnięciu ulegną drzwi odblokowywane zamkami elektronicznymi, oświetlenie z wyjątkiem awaryjnego (którego rezerwa mocy wystarcza średnio na godzinę) przestanie działać.

Dużym problemem są ciągi komunikacyjne, bo w przypadku awarii, ewakuacji zmuszeni jesteśmy korzystać z klatek schodowych oddalonych od biur. Aby uniknąć niepowołanego dostępu do pomieszczeń biurowych, ognioodporne drzwi na klatki ewakuacyjne zaopatrzono w elektroniczne zamki, znajdujące się zawsze od strony wewnętrznej. W efekcie, w przypadku pożaru i awarii elektryczności z nieprzystosowanego budynku nikt nie wyjdzie – zamki bowiem ulegną zatrzaśnięciu. Elektromagnesy zwalniają się jedynie w części ewakuacyjnej.

Próby ewakuacyjne

Aby umieć zachować się w takich sytuacjach, co dwa lata zwykle wykonuje się próby ewakuacyjne. Jest to czas by nauczyć użytkowników prawidłowego reagowania.

Wewnętrzna instalacja ppoż.

Problemem jest też wewnętrzna instalacja przeciwpożarowa. Korzysta ona bowiem z tych samych rozwiązań rezerwy mocy, zgromadzonej w akumulatorach budynku, z których korzysta awaryjne oświetlenie, windy oraz inne instalacje. Zwykle nowoczesne budynki inteligentne są dość wysokie więc na kolejnych poziomach znajdują się pompy, które umożliwiają transport wody na wyższe poziomy, odcięcie zasilania blokuje wszystko.

W efekcie przy braku prądu „efektywny okres działania może być bardzo krótki”. Sytuację poprawiłyby urządzenia generatorów awaryjnych umieszczone w budynkach, ale ze względu na wielkość instalacji elektrycznych i teleinformatycznych musiałyby mieć one dużą moc, a poza tym ich dodanie oznaczałoby przeprojektowanie budynków, co oznaczałoby dodatkowe koszty.

Systemy inteligentne są tak zaprojektowane, żeby awaria jednej jego części nie zakłócała pracy pozostałych. Ponadto pozwala ona na zaprogramowanie automatycznych reakcji na sytuacje awaryjne.

Możliwe jest także monitorowanie pracy poszczególnych urządzeń i komunikowanie o jakichkolwiek nieprawidłowościach. Jeśli więc rekuperator przestanie działać, system poinformuje nas o tym jeszcze zanim zauważymy, że coś jest nie tak.

Niezawodny system?

Jednak nie wpadajmy w panikę. Obcując na co dzień z budynkami inteligentnymi wiemy, że zasadniczo nie ulegają one awariom. W normalnych warunkach moduły budynków inteligentnych, niezależnie od wybranego systemu, po prostu się nie psują. Pod względem niezawodności można je porównać do instalacji alarmowych czy przeciwpożarowych.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu uszkodzeniu uległ jakikolwiek moduł, to pozostałe będą nadal funkcjonować. Wyjątkiem są systemy, w których występuje jednostka centralna. Z przerwami w dostawie prądu też nie jest najgorzej. W ciągu ostatnich 8 lat znaczącą przerwę w dostawie prądu pamiętam zaledwie raz.

Ponowne włączenie prądu

Co natomiast dzieje się w inteligentnym domu po przywróceniu zasilania? System wraca do normalnego trybu pracy, zgodnie ze stanem sprzed awarii. To możliwe, bo przerwa w dostawie prądu nie wpływa na pamięć systemu. Centralka zapamiętuje wcześniejsze ustawienia i po przywróceniu zasilania ponownie synchronizuje pracę poszczególnych modułów wykonawczych. Nie musimy więc na nowo wprowadzać naszych ustawień czy jeszcze raz programować scen. W praktyce bywa jednak różnie więc dla bezpieczeństwa warto sprawdzić czy zaprogramowane ustawienia wróciły do prawidłowego układu.

Zasilanie rezerwowe

Dodatkowe bezpieczeństwo dają nam urządzenia UPS. UPS-y (ang. Uninterruptible Power Supply) gwarantują bezprzerwowe zasilanie odbiorników w przypadku wystąpienia przerwy lub awarii zasilania. Głównymi funkcjami tego typu urządzeń jest ochrona danych w przypadku zaniku zasilania (np. poprzez umożliwienie zapisania danych i bezpieczne wyłączenie odbiornika) oraz ochrona przed zakłóceniami w sieci.

Podstawowym i oczywistym kryterium doboru UPS-a jest zapewnienie właściwych parametrów napięcia zasilającego i wyjściowego, jednakże nie są to jedyne kryteria, jakimi powinien kierować się użytkownik przy doborze urządzenia.

Dobierając zasilacz UPS należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

  • bilans mocy,
  • topologia UPS,
  • czas podtrzymania,
  • warunki pracy,
  • warunki ekonomiczne (całkowite koszty posiadania urządzenia).

Czarny scenariusz

Budynki inteligentne to grupa systemów, które współdziałając ze sobą, wpływają na siebie i często jedne bez drugich nie działają w pełni. Jeśli system centralnego zarządzania wszystkimi systemami zawodzi, to co wtedy? Może się okazać, że mieszkańcy nie będą mogli wyjść z domu ani do niego wejść, a w samym mieszkaniu odsunąć rolet czy nawet włączyć piekarnika. Oczywiście to tylko czarny scenariusz. Jeśli dbamy o system, regularnie go konserwujemy i rozwijamy, nic groźnego nie powinno się zdarzyć. Istnieje jednak sposób na awarię całego systemu. Prostsze budynki inteligentne są tak zaprogramowane, że gdy nastąpi na przykład awaria prądu, to cały system niejako sam się ­przeprogramuje, a automatyka zostaje wyłączona.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • Bogus Bogus, 04.10.2022r., 23:36:12 Dobry zasilacz awaryjny się sprawdzi, polecam ci marke Armac u nas się doskonale sprawdza

Powiązane

Anna Ruszczak news Frankowicze czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE

Frankowicze czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE Frankowicze czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE

Sądy rozpatrują sprawy dotyczące ok. 20–25 proc. umów frankowych i przewidywanych jest drugie tyle.

Sądy rozpatrują sprawy dotyczące ok. 20–25 proc. umów frankowych i przewidywanych jest drugie tyle.

Anna Ruszczak news Nie będzie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych

Nie będzie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych Nie będzie ograniczenia budowy masztów przekaźnikowych

Ministerstwo cyfryzacji nie przewiduje wprowadzenia przepisów odległościowych, ograniczających budowę masztów przekaźnikowych w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej.

Ministerstwo cyfryzacji nie przewiduje wprowadzenia przepisów odległościowych, ograniczających budowę masztów przekaźnikowych w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej.

Jacek Sawicki news Prezes GUS uaktualnił wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych

Prezes GUS uaktualnił wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych Prezes GUS uaktualnił wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych

W Monitorze Polski z dnia 9 stycznia 2023 r. poz. 47 ukazało się obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 stycznia 2023 r. w sprawie wskaźników zmian cen dla lokali mieszkalnych w...

W Monitorze Polski z dnia 9 stycznia 2023 r. poz. 47 ukazało się obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 stycznia 2023 r. w sprawie wskaźników zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2022 r., z podziałem na województwa.

Redakcja Zmiany w prawach konsumenta

Zmiany w prawach konsumenta Zmiany w prawach konsumenta

Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. Zmiany wprowadzone przez nowelizację mają doprowadzić do poprawy egzekwowania...

Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. Zmiany wprowadzone przez nowelizację mają doprowadzić do poprawy egzekwowania i unowocześnić przepisy unijne dotyczące ochrony konsumenta.

Anna Ruszczak news Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową

Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową Spalanie śmieci w piecach grozi surową karą sądową

Coraz więcej kar za palenie w piecach odpadami - sądy orzekają do 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie.

Coraz więcej kar za palenie w piecach odpadami - sądy orzekają do 5 tys. zł grzywny. Mandaty nieprzyjęte od straży miejskiej kończą się sprawami w sądzie.

Anna Ruszczak news To fiskus zyskuje na e-rozliczeniach

To fiskus zyskuje na e-rozliczeniach To fiskus zyskuje na e-rozliczeniach

Obowiązkowe faktury elektroniczne w ramach Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjny wymóg przesyłania urzędnikom ksiąg rachunkowych będą kolejnym źródłem wiedzy o podatnikach dla fiskusa.

Obowiązkowe faktury elektroniczne w ramach Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjny wymóg przesyłania urzędnikom ksiąg rachunkowych będą kolejnym źródłem wiedzy o podatnikach dla fiskusa.

Redakcja news Jakie prace trzeba zgłosić przed remontem mieszkania

Jakie prace trzeba zgłosić przed remontem mieszkania Jakie prace trzeba zgłosić przed remontem mieszkania

Niektóre prace remontowe wymagają poinformowania o nich urzędników, a także uzyskania zgody ze strony spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Szczególnie, jeśli naruszają części wspólne i konstrukcyjne...

Niektóre prace remontowe wymagają poinformowania o nich urzędników, a także uzyskania zgody ze strony spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Szczególnie, jeśli naruszają części wspólne i konstrukcyjne budynku.

Anna Ruszczak news Eksmisja w przypadku zaległości wobec spółdzielni

Eksmisja w przypadku zaległości wobec spółdzielni Eksmisja w przypadku zaległości wobec spółdzielni

Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna powodują problemy z terminowym regulowaniem należności. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej mogą skończyć się nawet eksmisją.

Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna powodują problemy z terminowym regulowaniem należności. Zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej mogą skończyć się nawet eksmisją.

Anna Ruszczak news Zmiany fakturowania zwrotu podatku VAT już za niecały rok

Zmiany fakturowania zwrotu podatku VAT już za niecały rok Zmiany fakturowania zwrotu podatku VAT już za niecały rok

Krajowy System e-Faktur (KSeF) czyli obowiązek wystawiania faktur poprzez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej, wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) czyli obowiązek wystawiania faktur poprzez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej, wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Jacek Sawicki Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w styczniu 2023 r.

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w styczniu 2023 r. Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w styczniu 2023 r.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w styczniu 2023 roku powiększony został o 10 nowych aktów prawnych parafowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Portal administrator24.info publikuje ich wykaz.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w styczniu 2023 roku powiększony został o 10 nowych aktów prawnych parafowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Portal administrator24.info publikuje ich wykaz.

Jacek Sawicki Jednolity tekst ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym

Jednolity tekst ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym Jednolity tekst ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym

W Dzienniku Ustaw z dnia 19.01.2023 r. , poz. 152., ukazało się obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 11.01.2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o o odwróconym kredycie hipotecznym.

W Dzienniku Ustaw z dnia 19.01.2023 r. , poz. 152., ukazało się obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 11.01.2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o o odwróconym kredycie hipotecznym.

Redakcja Dodatkowy urlop na opiekę nad członkiem rodziny.

Dodatkowy urlop na opiekę nad członkiem rodziny. Dodatkowy urlop na opiekę nad członkiem rodziny.

8 lutego Sejm uchwalił nowelizację przepisów Kodeksu pracy. Przepisy zostały dostosowane do unijnych standardów. Reforma ma zapewnić pracownikom m.in. dodatkowe dni wolne.

8 lutego Sejm uchwalił nowelizację przepisów Kodeksu pracy. Przepisy zostały dostosowane do unijnych standardów. Reforma ma zapewnić pracownikom m.in. dodatkowe dni wolne.

Anna Ruszczak news Błędy w rozliczaniu składki zdrowotnej mogą być kosztowne

Błędy w rozliczaniu składki zdrowotnej mogą być kosztowne Błędy w rozliczaniu składki zdrowotnej mogą być kosztowne

Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, wprowadzone przez Polski Ład, mogą generować duże koszty dla przedsiębiorców. Żeby nie dopłacać tysięcy złotych, należy uważać przy zmianie formy opodatkowania...

Zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej, wprowadzone przez Polski Ład, mogą generować duże koszty dla przedsiębiorców. Żeby nie dopłacać tysięcy złotych, należy uważać przy zmianie formy opodatkowania i sprawdzać limity.

Anna Ruszczak news Kiedy można negocjować umowę najmu mieszkania?

Kiedy można negocjować umowę najmu mieszkania? Kiedy można negocjować umowę najmu mieszkania?

Część wynajmujących pewne aspekty umowy określa w sposób bardziej korzystny dla siebie i mniej dogodny dla najemcy. Co mówią przepisy prawa?

Część wynajmujących pewne aspekty umowy określa w sposób bardziej korzystny dla siebie i mniej dogodny dla najemcy. Co mówią przepisy prawa?

Anna Ruszczak news Co powinna zawierać umowa z architektem?

Co powinna zawierać umowa z architektem? Co powinna zawierać umowa z architektem?

Czym jest umowa z architektem i co powinna zawierać? Jakie klauzule zawrzeć w umowie na wykonanie projektu i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Czym jest umowa z architektem i co powinna zawierać? Jakie klauzule zawrzeć w umowie na wykonanie projektu i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Redakcja news Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej

Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej Petycja ZRSM RP do Komisji Europejskiej

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku...

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej poprzez zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków, z uwagi na obserwowany wzrost cen energii na rynkach światowych, który jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie...

Anna Ruszczak news Pozwy frankowiczów do sądów w miejscu zamieszkania

Pozwy frankowiczów do sądów w miejscu zamieszkania Pozwy frankowiczów do sądów w miejscu zamieszkania

Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego...

Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska będą rozpatrywane wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód.

Anna Ruszczak news Kosztorys inwestorski nie może być podstawą do skorzystania z ulgi mieszkaniowej

Kosztorys inwestorski nie może być podstawą do skorzystania z ulgi mieszkaniowej Kosztorys inwestorski nie może być podstawą do skorzystania z ulgi mieszkaniowej

Kosztorys inwestorski nie jest dokumentem potwierdzającym poniesienie przez podatnika wydatków związanych z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Jest tylko wyceną, która umożliwia oszacowanie kosztów planowanej...

Kosztorys inwestorski nie jest dokumentem potwierdzającym poniesienie przez podatnika wydatków związanych z wybudowaniem budynku mieszkalnego. Jest tylko wyceną, która umożliwia oszacowanie kosztów planowanej budowy. Nie może być więc podstawą do skorzystania z ulgi mieszkaniowej i potwierdził to urząd skarbowy.

Anna Ruszczak news Zmiana w Kodeksie pracy – kontrola trzeźwości

Zmiana w Kodeksie pracy – kontrola trzeźwości Zmiana w Kodeksie pracy – kontrola trzeźwości

21 lutego 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Umożliwia ona pracodawcom przeprowadzanie samodzielnych kontroli trzeźwości pracowników.

21 lutego 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Umożliwia ona pracodawcom przeprowadzanie samodzielnych kontroli trzeźwości pracowników.

Anna Ruszczak news Weszła w życie ustawa o kooperatywach mieszkaniowych

Weszła w życie ustawa o kooperatywach mieszkaniowych Weszła w życie ustawa o kooperatywach mieszkaniowych

1 marca 2023 roku weszła w życie ustawa z 4 listopada 2022 roku o kooperatywach mieszkaniowych, która wprowadza m.in. zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Skorzystać z niego będzie mogła...

1 marca 2023 roku weszła w życie ustawa z 4 listopada 2022 roku o kooperatywach mieszkaniowych, która wprowadza m.in. zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Skorzystać z niego będzie mogła grupa co najmniej trzech osób fizycznych, które są stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej albo umowy spółki cywilnej.

Anna Ruszczak news Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.

Anna Ruszczak news Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków

Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków

Grantem OZE interesuje się wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Warto pamiętać, że korzyści z zainstalowania na dachu fotowoltaiki będzie miała spółdzielnia i wspólnota, a nie bezpośrednio mieszkańcy.

Grantem OZE interesuje się wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Warto pamiętać, że korzyści z zainstalowania na dachu fotowoltaiki będzie miała spółdzielnia i wspólnota, a nie bezpośrednio mieszkańcy.

Anna Ruszczak news Rządowe zmiany w budownictwie mieszkaniowym

Rządowe zmiany w budownictwie mieszkaniowym Rządowe zmiany w budownictwie mieszkaniowym

Problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, sąsiedzi zaglądający do mieszkania przez balkon albo osiedla, gdzie budynki stoją zbyt blisko siebie. To tylko część problemów, z którymi mierzy się wielu...

Problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, sąsiedzi zaglądający do mieszkania przez balkon albo osiedla, gdzie budynki stoją zbyt blisko siebie. To tylko część problemów, z którymi mierzy się wielu Polaków mieszkających w domach wielorodzinnych lub na nowych blokowiskach.

Anna Ruszczak news Strategiczne mapy hałasu miast

Strategiczne mapy hałasu miast Strategiczne mapy hałasu miast

Negatywne skutki hałasu mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Do rozwiązania tego problemu sporządza się opracowanie, zwane strategiczną mapą hałasu. Co ma na celu takie działanie?

Negatywne skutki hałasu mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Do rozwiązania tego problemu sporządza się opracowanie, zwane strategiczną mapą hałasu. Co ma na celu takie działanie?

Wybrane dla Ciebie

Automatyczne pobieranie wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy księgowych oraz zarządzania »

Automatyczne pobieranie wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy księgowych oraz zarządzania » Automatyczne pobieranie wyciągów bankowych przyspieszy i zmniejszy koszt pracy księgowych oraz zarządzania »

Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa »

Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa » Sposób na posadzkę - sprawisz, że będzie wyglądała jak nowa »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku » Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu? Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej » Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej » Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku » Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Czy opłaca się ocieplać stary budynek? Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj! Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź » Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę » Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu » Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami » Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku? Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.