administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak doprowadzić do ustanowienia służebności drogi koniecznej?

Redakcja | 2018-08-01
Ustanowienie służebności drogi koniecznej; Pixabay

Ustanowienie służebności drogi koniecznej; Pixabay

O tym, jak doprowadzić do ustanowienia służebności drogi koniecznej, mówi art. 145 kodeksu cywilnego. Proces może przebiegać dwutorowo: poprzez zawarcie umowy lub na skutek złożenia właściwego wniosku w tej sprawie do sądu.

Zobacz także

Anna Ruszczak news Co trzeba wiedzieć o zmianach w ustawie gazowej w 2023 roku?

Co trzeba wiedzieć o zmianach w ustawie gazowej w 2023 roku? Co trzeba wiedzieć o zmianach w ustawie gazowej w 2023 roku?

Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r....

Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r. Otrzymają oni z budżetu państwa odpowiednie rekompensaty.

Anna Ruszczak news Ustawa wiatrakowa z podpisem prezydenta

Ustawa wiatrakowa z podpisem prezydenta Ustawa wiatrakowa z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wiatrakowej. W przepisach znalazło się kryterium 700 metrów odległości od zabudowań mieszkalnych w przypadku nowych inwestycji w farmy wiatrowe. Rząd...

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wiatrakowej. W przepisach znalazło się kryterium 700 metrów odległości od zabudowań mieszkalnych w przypadku nowych inwestycji w farmy wiatrowe. Rząd na początku proponował, by było to 500 metrów, jednak do zmiany doszło w trakcie prac w parlamencie.

Anna Ruszczak news Podatek od nieruchomości odzyskany dzięki satelitom

Podatek od nieruchomości odzyskany dzięki satelitom Podatek od nieruchomości odzyskany dzięki satelitom

Przy pomocy zdjęć satelitarnych można w zautomatyzowany sposób wychwycić w krótkim czasie wiele różnych niezgodności podatkowych dla dużej liczby nieruchomości. Pozwalają w pełni zobaczyć obiekty, od których...

Przy pomocy zdjęć satelitarnych można w zautomatyzowany sposób wychwycić w krótkim czasie wiele różnych niezgodności podatkowych dla dużej liczby nieruchomości. Pozwalają w pełni zobaczyć obiekty, od których podatek powinien być odprowadzony.

Sposób pierwszy: zawarcie umowy z właścicielem nieruchomości, przez którą droga miałaby przebiegać

Umowa tego typu musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Rozwiązanie może okazać się niemożliwe do realizacji, jeśli strony się nie dogadają i nie zostanie uzyskana zgoda na wykorzystywanie nieruchomości. Wówczas właściciel działki, która pozbawiona jest dostępu do drogi publicznej, powinien zwrócić się do sądu o wydanie orzecznictwa w tej sprawie.

Sposób drugi: wniosek do sądu o ustanowienie drogi koniecznej

Sąd nie jest zobligowany do spełnienia wszystkich postulatów wnioskodawcy. Oznacza to, że może przeprowadzić drogę w inny sposób niż ten przewidziany przez właściciela nieruchomości. Kodeks cywilny ogranicza jedynie możliwość ustanowienia drogi koniecznej ze względu na jej potencjalną uciążliwość dla właściciela nieruchomości obciążonej. Oznacza to przykładowo, że droga nie będzie wyznaczona przy budynku mieszkalnym czy w takim miejscu, który pozbawi działkę możliwości zagospodarowania.

Z wnioskiem o ustanowienie drogi koniecznej może wystąpić przede wszystkim użytkownik wieczysty lub właściciel nieruchomości. Jeżeli mamy do czynienia ze współwłasnością nieruchomości, to wniosek może zostać złożony przez jednego z nich, wszystkich albo niektórych współwłaścicieli. Prawo do służebności drogi koniecznej może zostać także nabyte poprzez zasiedzenie, jednak wymaga upływu 20 lat w przypadku posiadania służebności w dobrej wierze oraz 30 lat w przypadku posiadania służebności w złej wierze.

Warunkiem koniecznym, by doszło do ustanowienia służebności w drodze zasiedzenia, jest użytkowanie i korzystanie z trwałego i widocznego urządzenia, wybudowanego przez właściciela nieruchomości, na rzecz której ma zostać ustanowiona służebność. Za trwałe urządzenie nie zostanie uznana przykładowo polna droga, ale utwardzane drogi betonowe czy pomosty już tak.

Sprzedaż nieruchomości z ustanowioną służebnością wcale nie doprowadza do wygaśnięcia tego prawa

Oznacza to, że jeśli zmieni się właściciel sąsiadującej z nami nieruchomości, a mamy na niej ustanowioną na naszą rzecz służebność, mamy nadal pełne prawo do korzystania z wytyczonej drogi koniecznej, w żaden sposób nie odbiera nam to możliwości przejazdu.

Ustanowienie służebności wiąże się z kosztami

Koszty będzie musiał ponieść właściciel, na rzecz którego będzie ona ustanowiona. Obejmują one wydatki związane z przeprowadzeniem drogi oraz ustalonego pomiędzy właścicielami wynagrodzenia za służebność. Wynagrodzenie z tego tytułu może być jednorazowe lub przybrać charakter cykliczny. Właściciel nieruchomości służebnej może też, na zasadach darowizny, zrzec się prawa do wynagrodzenia. Sprawa komplikuje w przypadku wynagrodzenia za służebność ustanowioną w konsekwencji orzecznictwa sądowego. Jego wysokość wyznacza biegły sądowy. Ma to rekompensować przede wszystkim kwotę obniżenia wartości nieruchomości, które nastąpiło na skutek przeprowadzenia drogi koniecznej. Co istotne, wynagrodzenie będzie przysługiwać zawsze - nawet, gdy nie powstają żadne utrudnienia czy szkody dla właściciela.

Służebność może zostać zniesiona lub może dojść do jej wygaśnięcia

Właściciel nieruchomości, na której została ona ustanowiona ma prawo, by zażądać jej zmiany ze względu na ważną potrzebę gospodarczą bądź też w przypadku, gdy stała się ona dla niego szczególnie uciążliwa, a wcale nie jest niezbędna do prawidłowego korzystania z nieruchomości. Można także wnosić o jej zniesienie w momencie, gdy traci ona znaczenie dla właściciela nieruchomości władnącej. Przykładowo: jeśli zakupi on sąsiedni grunt, przez który także może taka droga zostać przeprowadzona, będą podstawy do zniesienia dotychczasowej i ustanowienia nowej.

Źródło: biznes.interia.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Obowiązek e-faktur zbliża się wielkimi krokami

Obowiązek e-faktur zbliża się wielkimi krokami Obowiązek e-faktur zbliża się wielkimi krokami

Krajowy Systemie e-Faktur (KSeF) ma wejść w życie w drugim kwartale 2023 r. Będzie on obowiązywał wszystkich podatników VAT z siedzibą na terytorium RP.

Krajowy Systemie e-Faktur (KSeF) ma wejść w życie w drugim kwartale 2023 r. Będzie on obowiązywał wszystkich podatników VAT z siedzibą na terytorium RP.

Anna Ruszczak news CEEB – obowiązek dla zarządców nieruchomości i surowe kary za spóźnienie

CEEB – obowiązek dla zarządców nieruchomości i surowe kary za spóźnienie CEEB – obowiązek dla zarządców nieruchomości i surowe kary za spóźnienie

Tylko do końca czerwca br. właściciele lub zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie deklaracji do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) odnośnie sposobu ogrzewania. Brakuje 2,5 mln uprawnionych,...

Tylko do końca czerwca br. właściciele lub zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie deklaracji do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) odnośnie sposobu ogrzewania. Brakuje 2,5 mln uprawnionych, a za spóźnienie grożą wysokie kary.

Anna Ruszczak news Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany przez KE warunkowo

Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany przez KE warunkowo Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany przez KE warunkowo

2 czerwca br. w Warszawie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa KE spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz...

2 czerwca br. w Warszawie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa KE spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Podkreśliła, że kamienie milowe muszą być wypełnione, zanim jakiekolwiek pieniądze zostaną wypłacone, mając na myśli niezawisłość sądów w Polsce.

Anna Ruszczak news Ustawa suszowa bez podatku od betonozy

Ustawa suszowa bez podatku od betonozy Ustawa suszowa bez podatku od betonozy

W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.

W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.

Anna Ruszczak news Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unijny zakaz używania pieców gazowych Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Anna Ruszczak news Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba?

Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba? Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba?

Zakup nieruchomości, gdy w dziale II księgi wieczystej widnieje zmarła osoba, jest możliwy. Sprzedający musi wykazać swoje prawo do nieruchomości. Nabywca nieruchomości, podczas wnioskowania o wpis własności...

Zakup nieruchomości, gdy w dziale II księgi wieczystej widnieje zmarła osoba, jest możliwy. Sprzedający musi wykazać swoje prawo do nieruchomości. Nabywca nieruchomości, podczas wnioskowania o wpis własności udowadnia, że istnieje następstwo prawne, dzięki nabyciu nieruchomości od spadkobiercy.

Anna Ruszczak news Proces cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków z negatywną oceną NIK

Proces cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków z negatywną oceną NIK Proces cyfryzacji ewidencji gruntów i budynków z negatywną oceną NIK

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces cyfryzacji i modernizacji ewidencji gruntów i budynków (EGiB) przez starostów powiatowych. Zastrzeżenia dotyczą przygotowania i realizacji zadań w tym...

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces cyfryzacji i modernizacji ewidencji gruntów i budynków (EGiB) przez starostów powiatowych. Zastrzeżenia dotyczą przygotowania i realizacji zadań w tym zakresie.

Anna Ruszczak news Jak właściwie obliczyć powierzchnię mieszkania lub domu?

Jak właściwie obliczyć powierzchnię mieszkania lub domu? Jak właściwie obliczyć powierzchnię mieszkania lub domu?

Dokładne obliczenie powierzchni mieszkania lub domu jest niezwykle istotne, gdyż metraż lokalu wpływa na decyzję o kupnie, jak również na cenę. Od powierzchni użytkowej zależą opłaty czynszowe, podatek...

Dokładne obliczenie powierzchni mieszkania lub domu jest niezwykle istotne, gdyż metraż lokalu wpływa na decyzję o kupnie, jak również na cenę. Od powierzchni użytkowej zależą opłaty czynszowe, podatek od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste. Jak prawidłowo zmierzyć powierzchnię użytkową mieszkania i domu zgodnie z prawem?

Redakcja news Montaż klimatyzacji w mieszkaniu w świetle prawa

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu w świetle prawa Montaż klimatyzacji w mieszkaniu w świetle prawa

Upały, które nadciągnęły nad Polskę, powoli stają się normą. Wystarczy kilka dni temperatury powyżej 30 stopni i mamy budynki nagrzane od promieni słonecznych, a otwieranie okien na nic się zdaje. Podobnie...

Upały, które nadciągnęły nad Polskę, powoli stają się normą. Wystarczy kilka dni temperatury powyżej 30 stopni i mamy budynki nagrzane od promieni słonecznych, a otwieranie okien na nic się zdaje. Podobnie jak stosowanie wentylatorów. Pomocna w pokonaniu upałów może być klimatyzacja. W przypadku nowych osiedli deweloperskich montaż klimatyzacji staje się standardem, ale co z mieszkańcami bloków, które pozbawione są takich dogodności?

Anna Ruszczak news Nowelizacja podatku od deszczu - kto go zapłaci?

Nowelizacja podatku od deszczu - kto go zapłaci? Nowelizacja podatku od deszczu - kto go zapłaci?

Opłata deszczowa, tzw. podatek od deszczu, obowiązuje właścicieli nieruchomości o wysokim wskaźniku zabudowy terenu. Po nowelizacji prawa będzie dotyczyć nieruchomości od 600 mkw. i wskaźnika zabudowy...

Opłata deszczowa, tzw. podatek od deszczu, obowiązuje właścicieli nieruchomości o wysokim wskaźniku zabudowy terenu. Po nowelizacji prawa będzie dotyczyć nieruchomości od 600 mkw. i wskaźnika zabudowy minimum 50 proc.

Redakcja news Nowa ustawa deweloperska już obowiązuje

Nowa ustawa deweloperska już obowiązuje Nowa ustawa deweloperska już obowiązuje

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli tzw. nowa ustawa deweloperska, weszła w życie 1 lipca br. Celem

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, czyli tzw. nowa ustawa deweloperska, weszła w życie 1 lipca br. Celem

Anna Ruszczak news Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej przyjęty przez rząd

Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej przyjęty przez rząd Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która przewiduje między innymi, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być postawiona tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania...

Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która przewiduje między innymi, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być postawiona tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Anna Ruszczak news Co trzeba wiedzieć, kupując zadłużone mieszkanie?

Co trzeba wiedzieć, kupując zadłużone mieszkanie? Co trzeba wiedzieć, kupując zadłużone mieszkanie?

Zakup zadłużonego mieszkania może wyglądać ryzykownie, jednak może być opłacalny. Należy pamiętać o odpowiednim sprawdzeniu lokalu od strony prawnej. W takim przypadku, dobrze zatrudnić pośrednika w obrocie...

Zakup zadłużonego mieszkania może wyglądać ryzykownie, jednak może być opłacalny. Należy pamiętać o odpowiednim sprawdzeniu lokalu od strony prawnej. W takim przypadku, dobrze zatrudnić pośrednika w obrocie nieruchomościami, który ma doświadczenie i wiedzę do oceny ryzyka.

Redakcja news PZFD apeluje o umożliwienie obywatelom Ukrainy zakupu nieruchomości w strefie nadgranicznej

PZFD apeluje o umożliwienie obywatelom Ukrainy zakupu nieruchomości w strefie nadgranicznej PZFD apeluje o umożliwienie obywatelom Ukrainy zakupu nieruchomości w strefie nadgranicznej

Obecnie obowiązujące prawo pozwala cudzoziemcom na zakup samodzielnego lokalu mieszkalnego i co do zasady nie wymaga zezwolenia, pod warunkiem że dana nieruchomość znajduje się poza strefą nadgraniczną

Obecnie obowiązujące prawo pozwala cudzoziemcom na zakup samodzielnego lokalu mieszkalnego i co do zasady nie wymaga zezwolenia, pod warunkiem że dana nieruchomość znajduje się poza strefą nadgraniczną

Redakcja news Wypowiedzenie kredytu na mieszkanie – kiedy może nastąpić?

Wypowiedzenie kredytu na mieszkanie – kiedy może nastąpić? Wypowiedzenie kredytu na mieszkanie – kiedy może nastąpić?

Mając na uwadze obecną sytuację społeczno-gospodarczą, wzrost liczby niespłacanych hipotek wydaje się bardzo prawdopodobny. Stąd warto zwrócić uwagę na kwestię dotyczące wypowiedzenie kredytu na mieszkanie...

Mając na uwadze obecną sytuację społeczno-gospodarczą, wzrost liczby niespłacanych hipotek wydaje się bardzo prawdopodobny. Stąd warto zwrócić uwagę na kwestię dotyczące wypowiedzenie kredytu na mieszkanie lub domu.

Anna Ruszczak news Zmiany w prawie dotyczącym najmu krótkoterminowego

Zmiany w prawie dotyczącym najmu krótkoterminowego Zmiany w prawie dotyczącym najmu krótkoterminowego

Ministerstwo Sportu i Turystyki chce wprowadzić uregulowania dotyczące najmu krótkoterminowego, który zyskuje w Polsce na popularności. O przepisy od lat zabiegają samorządy i branża turystyczna. Pierwsi...

Ministerstwo Sportu i Turystyki chce wprowadzić uregulowania dotyczące najmu krótkoterminowego, który zyskuje w Polsce na popularności. O przepisy od lat zabiegają samorządy i branża turystyczna. Pierwsi chcą sami regulować ten obszar, a drudzy postulują wprowadzenie licencji dla właścicieli nieruchomości.

Redakcja news Wycinka drzew – kiedy potrzebne jest zezwolenie?

Wycinka drzew – kiedy potrzebne jest zezwolenie? Wycinka drzew – kiedy potrzebne jest zezwolenie?

Przepisy Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody regulują kwestię wycinki drzew.

Przepisy Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody regulują kwestię wycinki drzew.

Anna Ruszczak news Samorządy nie spieszą się z uchwałami krajobrazowymi

Samorządy nie spieszą się z uchwałami krajobrazowymi Samorządy nie spieszą się z uchwałami krajobrazowymi

Uchwały krajobrazowe są w gestii samorządów już od 7 lat, a tylko nieliczne skorzystały z tego prawa. Problem tkwi w konstruowaniu uchwał, pogodzeniu ładu reklamowego z interesem biznesu i egzekwowaniem...

Uchwały krajobrazowe są w gestii samorządów już od 7 lat, a tylko nieliczne skorzystały z tego prawa. Problem tkwi w konstruowaniu uchwał, pogodzeniu ładu reklamowego z interesem biznesu i egzekwowaniem w praktyce postanowień samorządowych kodeksów reklamy przestrzennej.

Redakcja news Koniec z naliczaniem kosztów kredytu "za czekanie"

Koniec z naliczaniem kosztów kredytu "za czekanie" Koniec z naliczaniem kosztów kredytu "za czekanie"

Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo bankowe. Zmiany odnoszą się do kosztów, ponoszonych przez kredytobiorców w związku z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo bankowe. Zmiany odnoszą się do kosztów, ponoszonych przez kredytobiorców w związku z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Redakcja news Niepewne losy REIT-ów

Niepewne losy REIT-ów Niepewne losy REIT-ów

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że spółki te w Polsce nie powstaną, jednak na pewno decyzja rządu dość mocno odsuwa w czasie stworzenie ram prawnych dla działalności spółek akcyjnych typu REIT.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że spółki te w Polsce nie powstaną, jednak na pewno decyzja rządu dość mocno odsuwa w czasie stworzenie ram prawnych dla działalności spółek akcyjnych typu REIT.

Anna Ruszczak news Nowe urlopy w prawie pracy, korzystne zmiany dla rodziców

Nowe urlopy w prawie pracy, korzystne zmiany dla rodziców Nowe urlopy w prawie pracy, korzystne zmiany dla rodziców

Pracodawców czeka mała rewolucja w związku z nowelizacją Kodeksu pracy. Zostaną wydłużone urlopy rodzicielskie i nadane nowe uprawnienia pracownikom. Zmiany muszą zostać wdrożone najpóźniej na początku...

Pracodawców czeka mała rewolucja w związku z nowelizacją Kodeksu pracy. Zostaną wydłużone urlopy rodzicielskie i nadane nowe uprawnienia pracownikom. Zmiany muszą zostać wdrożone najpóźniej na początku sierpnia br. i są korzystne dla wszystkich pracowników.

Redakcja news Ocena efektywności energetycznej budynków z nowymi wymaganiami

Ocena efektywności energetycznej budynków z nowymi wymaganiami Ocena efektywności energetycznej budynków z nowymi wymaganiami

Projekt ustawy o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane został przyjęty przez Radę Ministrów.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane został przyjęty przez Radę Ministrów.

Redakcja news Obowiązek meldunkowy – czy nadal istnieje i kogo dotyczy?

Obowiązek meldunkowy – czy nadal istnieje i kogo dotyczy? Obowiązek meldunkowy – czy nadal istnieje i kogo dotyczy?

Wielu osobom wydaje się, że obowiązek meldunkowy odszedł w zapomnienie. Jednak osoby te są w błędzie, bowiem obowiązek ten nie został zniesiony przez rządzących. Jak dopełnić obowiązek? Czy należy zrobić...

Wielu osobom wydaje się, że obowiązek meldunkowy odszedł w zapomnienie. Jednak osoby te są w błędzie, bowiem obowiązek ten nie został zniesiony przez rządzących. Jak dopełnić obowiązek? Czy należy zrobić to osobiście w urzędzie?

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach » Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.