Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 13) a w nim o tym, że gmina nie ma obowiązku dostarczenia energii elektrycznej do lokalu we wspólnocie mieszkaniowej oraz o tym, że potrzebna jest wyraźna zgoda współmałżonka na zaciągnięcie długu, aby komornik mógł się domagać ściągnięcia należności z wspólnego majątku małżonków. A ponadto wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który nakłada na Polskę obowiązek wprowadzenia stosownych zmian w polskim prawie własności, mających na celu ochronę własności prywatnej.
Kto ogrzewa dom gazem, może starać się o zwrot podatku VAT z rachunków wystawionych w 2023 r. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, żeby otrzymać refundację podatku VAT?
Kto ogrzewa dom gazem, może starać się o zwrot podatku VAT z rachunków wystawionych w 2023 r. Należy wypełnić odpowiedni wniosek i spełnić kilka kryteriów. Co zrobić, żeby otrzymać refundację podatku VAT?
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Dlaczego należy ustalić minimalne zużycie...
Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Dlaczego należy ustalić minimalne zużycie ciepła do ogrzewania i poprawnie określić zużycie wody utraconej wskutek awarii? Zapraszamy na szkolenie 7 grudnia 2023 roku!
W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych.
W Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych.
Brak energii elektrycznej w lokalu
Gmina nie ma obowiązku dostarczenia energii elektrycznej do lokalu we wspólnocie mieszkaniowej - wynika z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
W przedmiotowej sprawie skarżący wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność Prezydenta w sprawie zastępczego dostarczenia energii do lokalu. Skarżący zarzucił organowi naruszenie prawa poprzez niezrealizowanie zadania własnego gminy w postaci zaopatrzenia skarżącego w energię elektryczną. Brak energii wynika z faktu, że wspólnota mieszkaniowa nie udzieliła zgody na poprowadzenie wewnętrznej linii zasilania do lokalu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że do zadań własnych gminy należy miedzy innymi zaopatrzenie w energię elektryczną, cieplną oraz gaz. Zadanie to gmina ma realizować poprzez planowanie i organizację zaopatrzenia. Przy czym zauważyć trzeba, iż działanie organu zmierzające do wykonania tak postawionego zadania nie ma charakteru jednostkowego. Ponadto mimo, że zaopatrzenie wspólnoty mieszkańców gminy w energię cieplną jest niewątpliwie zadaniem własnym gminy, to jednak nie jest to zadanie o charakterze obowiązkowym. Przeciwnie, gmina przyjmuje plan zaopatrzenia w energię dopiero wówczas, gdy plany przedsiębiorstw energetycznych nie zapewniają realizacji założeń do planu zaopatrzenia w energię. Sąd stwierdził też, że przedmiotowa sprawa nie dotyczy materii, do której zastosowanie znajdują przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Sprawa w istocie ma wymiar cywilnoprawny, a kwestia braku energii w lokalu wynika jedynie z braku zawarcia umowy z przedsiębiorstwem dostarczającym energię.
Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24.03.2011 r., (sygn. akt VII SAB/Wa 198/10)
Konieczna jest wyraźna zgoda współmałżonka
Bez wyraźnej a nie tylko dorozumianej zgody współmałżonka na zaciągnięcie długu wierzyciel nie może domagać się zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
W przedmiotowej sprawie wierzyciel domagał się nadania wyrokowi klauzuli wykonalności także przeciwko małżonce dłużnika, co umożliwiałoby ściągnięcie długu przez komornika z majątku wspólnego. Tymczasem zgodnie z art. 41 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli małżonek nie wyraził zgody na zaciągnięcie zobowiązania przez współmałżonka wierzyciel może ściągnąć należność tylko z majątku osobistego dłużnika, z jego wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskanych z innej działalności zarobkowej, z honorariów autorskich, wynagrodzenia za projekty wynalazcze itp. Gdy jednak dług jest związany z prowadzeniem przedsiębiorstwa, wierzyciel może egzekwować swą należność przymusowo również z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa - także gdy objęte jest ono wspólnością majątkową. Sąd rozpatrujący wniosek wierzyciela o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika musi mieć na względzie przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dług powstał w związku z jego działalnością gospodarczą. Art. 787 kpc zobowiązuje sąd do nadania klauzuli tytułowi egzekucyjnemu także przeciwko współmałżonkowi, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem, że wierzytelność stwierdzona tym tytułem powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą współmałżonka. Sąd I instancji nadał klauzulę wykonalności także przeciwko współmałżonkowi gdyż współmałżonek miał pełnomocnictwo obejmujące upoważnienie do dokonywania wszystkich czynności prawnych związanych z prowadzeniem firmy, a to zdaniem sądu oznacza, że wiedział o zobowiązaniach i godził się na zawarcie umów. Gdy sprawa trafiła na wokandę sądu II instancji ten powziął w sprawie wątpliwości, które przedstawił Sądowi Najwyższemu w formie pytania prawnego, czy dla uzyskania tytułu wykonawczego przeciwko małżonkowi dłużnika wystarczy zgoda ustna lub zgoda dorozumiana, czy można ją wykazać za pomocą domniemania faktycznego. Sąd Najwyższy uznał, że stosowanie domniemania faktycznego przy ustalaniu, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała za zgodą małżonka dłużnika, nie jest dopuszczalne. Potrzebna jest wyraźna a nie tylko dorozumiana zgoda na zaciągnięcie zobowiązania.
Uchwały Sądu Najwyższego z dnia 18.03.2011 r. (sygn. akt III CZP 117/10)
Polska narusza prawo własności
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok w sprawie Potomskich przeciwko Polsce, który w złym świetle przedstawia ochronę prawa własności w Polsce.
W przedmiotowej sprawie skarżący nabyli działkę z przeznaczeniem pod budowę domu jednak po pewnym czasie okazało się, że jakiekolwiek inwestycje są niemożliwe, bo działka została objęta decyzją konserwatora zabytków, na mocy której wpisano ją do rejestru zabytków. Skarżący wystąpili o zamianę działki jednak ich sprawa nie doczekała się rozstrzygnięcia przez 25 lat. Trybunał uznał, że działania ukierunkowane na ochronę zabytków nie mogą kwestionować prawa własności prywatnej, a jeżeli ingerują w prawo własności to tylko z gwarancją zrekompensowania właścicielowi uszczerbku. Wprawdzie polskie przepisy zezwalają wywłaszczyć zabytek ale ma to zastosowanie wyłącznie w razie zagrożenia dla zabytku wpisanego do rejestru polegającego na możliwości jego zniszczenia lub uszkodzenia i tylko wówczas, gdy nie jest możliwe usunięcie tego zagrożenia. Ponadto w sprawie decyduje starosta, a do wystąpienia z wnioskiem uprawniony jest tylko wojewódzki konserwator zabytków. Przesłanką wywłaszczenia nie jest uszczerbek właściciela, lecz zagrożenie zabytku, i to tylko wtedy, gdy nie jest możliwe jego usunięcie. Polska jest obowiązana wykonać wyrok poprzez rozwiązanie problemu Potomskich i wprowadzenie stosownych zmian do polskich przepisów.
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z dnia 29.03.2011 r. (sygn. akt 33949/05)
Negatywne skutki hałasu mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Do rozwiązania tego problemu sporządza się opracowanie, zwane strategiczną mapą hałasu. Co ma na celu takie działanie?
Negatywne skutki hałasu mogą być odczuwalne zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast. Do rozwiązania tego problemu sporządza się opracowanie, zwane strategiczną mapą hałasu. Co ma na celu takie działanie?
Styczniowe badania KPMG pokazuje, że już 63 proc. największych w Polsce firm przygotowuje raport na temat czynników ESG, związanych m.in. z oddziaływaniem na środowisko i społeczeństwo. Przedsiębiorstwa...
Styczniowe badania KPMG pokazuje, że już 63 proc. największych w Polsce firm przygotowuje raport na temat czynników ESG, związanych m.in. z oddziaływaniem na środowisko i społeczeństwo. Przedsiębiorstwa przygotowują się do nowych obowiązków raportowania zgodnie z przyjętą pod koniec 2022 roku unijną dyrektywą CSRD.
Przy pomocy zdjęć satelitarnych można w zautomatyzowany sposób wychwycić w krótkim czasie wiele różnych niezgodności podatkowych dla dużej liczby nieruchomości. Pozwalają w pełni zobaczyć obiekty, od których...
Przy pomocy zdjęć satelitarnych można w zautomatyzowany sposób wychwycić w krótkim czasie wiele różnych niezgodności podatkowych dla dużej liczby nieruchomości. Pozwalają w pełni zobaczyć obiekty, od których podatek powinien być odprowadzony.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wiatrakowej. W przepisach znalazło się kryterium 700 metrów odległości od zabudowań mieszkalnych w przypadku nowych inwestycji w farmy wiatrowe. Rząd...
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy wiatrakowej. W przepisach znalazło się kryterium 700 metrów odległości od zabudowań mieszkalnych w przypadku nowych inwestycji w farmy wiatrowe. Rząd na początku proponował, by było to 500 metrów, jednak do zmiany doszło w trakcie prac w parlamencie.
Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r....
Ustawa gazowa zamraża ceny gazu m.in. dla gospodarstw domowych - na poziomie cen z 2022 r. Sprzedawcy gazu mają obowiązek stosowania maksymalnej ceny w wysokości 200,17 zł za MWh do 31 grudnia 2023 r. Otrzymają oni z budżetu państwa odpowiednie rekompensaty.
Czym jest amortyzacja nieruchomości? Jak przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu wpłynęły na amortyzację budynków i lokali? Jakie zmiany w przepisach zostały wprowadzone z początkiem 2023 roku?
Czym jest amortyzacja nieruchomości? Jak przepisy wprowadzone w ramach Polskiego Ładu wpłynęły na amortyzację budynków i lokali? Jakie zmiany w przepisach zostały wprowadzone z początkiem 2023 roku?
Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ szacuje, że szara strefa może stanowić między 30 a 40 proc. wartości całej gospodarki odpadami i być warta nawet 6 mld zł rocznie. Nie tylko zaburza...
Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ szacuje, że szara strefa może stanowić między 30 a 40 proc. wartości całej gospodarki odpadami i być warta nawet 6 mld zł rocznie. Nie tylko zaburza konkurencję, ale ma też negatywne konsekwencje środowiskowe i finansowe. Może się przyczynić do niewypełnienia przez Polskę unijnych wymogów dotyczących poziomów recyklingu odpadów.
Specustawa mieszkaniowa, która miała być odpowiedzią na kryzys mieszkaniowy, nie wpłynęła zbyt mocno na wzrost liczby mieszkań. Obecnie znów jest o niej głośno z powodu tzw. ustawy deregulacyjnej, która...
Specustawa mieszkaniowa, która miała być odpowiedzią na kryzys mieszkaniowy, nie wpłynęła zbyt mocno na wzrost liczby mieszkań. Obecnie znów jest o niej głośno z powodu tzw. ustawy deregulacyjnej, która jest procedowana w Sejmie i ma rozszerzyć zastosowanie „lex deweloper” zgodnie z trendem zielonych miast.
Wody Polskie przekazały w komunikacie, że od 23 marca 2023 roku obowiązują nowe plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły, Odry i Pregoły. Zaktualizowane plany przyjęto w drodze...
Wody Polskie przekazały w komunikacie, że od 23 marca 2023 roku obowiązują nowe plany zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły, Odry i Pregoły. Zaktualizowane plany przyjęto w drodze rozporządzeń Ministra Infrastruktury.
7 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która trwale określi zasady pracy zdalnej, a także związane z nią prawa oraz obowiązki pracodawców i pracowników. Nowe przepisy mają dostosować rynek...
7 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która trwale określi zasady pracy zdalnej, a także związane z nią prawa oraz obowiązki pracodawców i pracowników. Nowe przepisy mają dostosować rynek pracy do nowych, popandemicznych realiów.
1 lipca 2023 roku wchodzą w życie przepisy, dzięki którym uprawnione osoby będą mogły skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Niskie oprocentowanie będzie możliwe dzięki dofinansowaniu od państwa. Warto...
1 lipca 2023 roku wchodzą w życie przepisy, dzięki którym uprawnione osoby będą mogły skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 proc. Niskie oprocentowanie będzie możliwe dzięki dofinansowaniu od państwa. Warto pamiętać, że dopłatę można stracić – i to właściwie w każdym momencie.
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania większości skontrolowanych gmin, które nie uzgadniały z Wodami Polskimi warunków zabudowy na obszarach zagrożonych powodzią. Według Izby działania samorządów...
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania większości skontrolowanych gmin, które nie uzgadniały z Wodami Polskimi warunków zabudowy na obszarach zagrożonych powodzią. Według Izby działania samorządów nie były wystarczające, by skutecznie ograniczać zabudowę terenów powodziowych.
7 kwietnia 2023 roku weszły w życie przepisy, które na nowo uregulowały zasady pracy zdalnej. Ryczałty wypłacane przez pracodawców nie są przychodem pracowników, nie trzeba od nich płacić podatku, ani...
7 kwietnia 2023 roku weszły w życie przepisy, które na nowo uregulowały zasady pracy zdalnej. Ryczałty wypłacane przez pracodawców nie są przychodem pracowników, nie trzeba od nich płacić podatku, ani odprowadzać składek ubezpieczeniowych. Reguła ta wynika z Kodeksu pracy. Istnieje duże ryzyko, że uzyskanie interpretacji podatkowej w tym zakresie nie będzie możliwe.
Stan zagrożenia epidemicznego ma potrwać w Polsce do 1 lipca 2023 roku. Jeżeli po tym terminie zostanie zniesiony, będzie to oznaczało, że firmy, które zdecydowały się skorzystać z możliwości zawieszenia...
Stan zagrożenia epidemicznego ma potrwać w Polsce do 1 lipca 2023 roku. Jeżeli po tym terminie zostanie zniesiony, będzie to oznaczało, że firmy, które zdecydowały się skorzystać z możliwości zawieszenia obowiązku wykonywania badań okresowych wśród pracowników, będą musiały nadrobić je w ciągu maksymalnie pół roku.
Stan stolarki okiennej, grubość ocieplenia podłogi czy wynik przeglądu kominiarskiego – między innymi te informacje mają się znaleźć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Stan stolarki okiennej, grubość ocieplenia podłogi czy wynik przeglądu kominiarskiego – między innymi te informacje mają się znaleźć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Projekt kompleksowych zmian prawnych dla przedsiębiorców, nad którym pracuje obecnie resort rozwoju, przewiduje m.in. ograniczenie szeregu postępowań do jednej instancji.
Projekt kompleksowych zmian prawnych dla przedsiębiorców, nad którym pracuje obecnie resort rozwoju, przewiduje m.in. ograniczenie szeregu postępowań do jednej instancji.
Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej.
Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o rocznym zużyciu poniżej 100 tys. kWh, uzyskają dostęp do narzędzia porównywania ofert sprzedaży energii elektrycznej.
Jakie są podstawy prawne zarządzania najmem? Jak weryfikować najemców i przeprowadzać rozliczenia finansowe? Czym się charakteryzuje dobrze przygotowana oferta najmu lokalu? 17 maja Maciej Kamiński omówi...
Jakie są podstawy prawne zarządzania najmem? Jak weryfikować najemców i przeprowadzać rozliczenia finansowe? Czym się charakteryzuje dobrze przygotowana oferta najmu lokalu? 17 maja Maciej Kamiński omówi najważniejsze aspekty najmu dotyczące zarządców nieruchomości. Zapraszamy na szkolenie online.
Od czerwca 2023 roku zacznie działać Jednolity Sąd Patentowy i nowy system unijnego patentu jednolitego, który będzie obowiązywać na terenie 17 państw członkowskich UE. Polska nie dołączyła do tego grona,...
Od czerwca 2023 roku zacznie działać Jednolity Sąd Patentowy i nowy system unijnego patentu jednolitego, który będzie obowiązywać na terenie 17 państw członkowskich UE. Polska nie dołączyła do tego grona, ale nowy system i tak będzie wpływać na działalność polskich przedsiębiorców.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest. Do czasu uchwalenia nowych przepisów samorządy będą mogły korzystać m.in. ze wsparcia funduszy europejskich...
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest. Do czasu uchwalenia nowych przepisów samorządy będą mogły korzystać m.in. ze wsparcia funduszy europejskich z programów regionalnych oraz KPO.
Ustawa o fundacji rodzinnej obowiązuje 22 maja. Nowe przepisy mają zapobiec dezintegracji majątku zgromadzonego przez firmy rodzinne w razie śmierci lub emerytury ich założycieli czy właścicieli.
Ustawa o fundacji rodzinnej obowiązuje 22 maja. Nowe przepisy mają zapobiec dezintegracji majątku zgromadzonego przez firmy rodzinne w razie śmierci lub emerytury ich założycieli czy właścicieli.
Małżeństwo kupiło mieszkanie za pół miliona i domaga się od dewelopera zwrotu prawie 21,8 tys. zł za blisko trzy metry kwadratowe, które znajdują się pod ścianami działowymi.
Małżeństwo kupiło mieszkanie za pół miliona i domaga się od dewelopera zwrotu prawie 21,8 tys. zł za blisko trzy metry kwadratowe, które znajdują się pod ścianami działowymi.
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...
System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.